Woningbouw in de knel in Voorschoten Warmond verhoogt bijna alle heffingen Door verkoop grond Starrenburg Auto slaat over de kop Oegstgeestse (87) wordt ereburgeres 'Nacht van de Mode' krijgt wellicht vervolg Aanrander aangehouden Begroting '87 Warmond Warmondse sport leidt nog kommervol bestaan Economie fleurt op Warmond bindt strijd aan met alcohol PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 29 SEPTEMBER 1986 Agenda VOORSCHOTEN - Een Voorschotense agrariër heeft de gemeente flink in de problemen gebracht door zijn land, waar na het jaar 2000 een deel van de nieuwe wijk Starrenburg kan komen, aan een projectontwikkelaar te verkopen. Volgens PvdA/PPR-wethouder J. Visser (woningbouw) kan dit de gemeente niet alleen erg veel geld kosten, maar zal het ook moeilijk zijn om die woningen te laten bou wen die de gemeente graag wil hebben. Bovendien houdt hij er rekening mee dat de firma over enige tijd aandringt op het naar voren halen van de bouw. Dit zou het woning bouwbeleid van de gemeente da nig in de war sturen, omdat zij maar een bepaald aantal woningen per jaar mag bouwen. De huizen die hier komen, mogen elders niet worden gebouwd. Ander nadeel is dan dat de gemeente de ontslui- tingsweg over het land - vanaf de Veurseweg - al moet aanleggen. Terwijl ze eigenlijk de wijk vanaf Bijdorp wil ontwikkelen. De grond aankopen is "volstrekt onmogelijk". Het renteverlies neemt te grote vormen aan wan neer het land jarenlang braak ligt. De bewuste lap ligt iets voorbij de Peppellaan en is samen met de groene zone rond deze laan 12 hec tare groot. Het weideland loopt vanaf de Veurseweg tot aan de Vliet. Hoewel de woningbouw pas rond 1995 aan de orde komt, zoals de wethouder zegt, heeft het door de ontsluitingsweg grote strategi- Botsing op Rijksweg Bij een aanrijding op Rijksweg 4 is zatergochtend een 20-jarige motor rijder uit Stomptoren ernstig ge wond geraakt. De aanrijding ontstond toen de motorrijder moest remmen voor een auto die voor hem reed. Hij reageerde te laat, zodat hij om niet tegen de auto aan te rijden, naar links uitweek. Uit tegengestelde richting kwam een auto aan, die net aan het inhalen was. Deze kon de motor niet meer ontwijken: een botsing ontstond, waarbij de motor tegen het wegdek klapte. ALKEMADE - Op de Alkemade- laan in Roelofarendsveen is zater dagnacht een auto over de kop ge slagen en in de berm beland. Van de vier inzittenden raakten twee Leidenaars licht gewond. Volgens een politiewoordvoer der passeerde de chauffeur ter hoogte van het industrieterrein de vluchtheuvel links in plaats van rechts. Door onbekende oorzaak sloeg daarna de auto over de kop. sche waarde. Deze weg maakt het mogelijk om de wijk zowel aan kant van het centrum als aan de- kant van Leidschendam te verla ten en te betreden. Noord-Hofland Dat bouwbedrijven actief Voor schotense grond aankopen is niet nieuw. De firma Reijm had in vori ge decennia in de wijk Noord-Hof land grote stukken grond in eigen dom. Over verkoop viel niet te pra ten, wél wilde Reijm bouwen. Vol gens ex-wethouder J. van Leeu wen is daar niet dat gebouwd waar in Voorschoten behoefte aan was. Hij vindt dat logisch: "Een bedrijf handelt uit winstbejag en maakt zich niet druk om Voorschotense belangen". En aan huurwoningen valt nu eenmaal niet zo veel te verdienen. Wethouder Visser zegt dan ook dat het heel moeilijk zal zijn om een projectontwikkelaar die grond in eigendom heeft, dergelijke goed kope woningen te laten bouwen. Een echte zakenman denkt liever aan vrije sector-optrekjes of des noods gQedkope koopwoningen. Of de onderhandelingen daardoor moeilijk gaan worden, kan de Voorschotense bestuurder niet zeggen. Veel hangt volgens hem ook af van ontwikkelingen op de woning markt: "Hoe zit het straks bijvoor beeld met huurgewenning, huur- quotes en huuraanpassingen", vraagt Visser zich af. Bovendien stipt hij aan dat het betrokken mi nisterie in een snel tempo de subsi diëring voor goedkope koopwo ningen afbreekt en de provincie woningbouw in steden extra sti muleert. Toch zou de gemeente niet alleen maar hoeven af te wachten. Vol gens de wethouder heeft ze ook een zekere macht. Visser: "Onze macht ligt in het bestemmings plan. Eén bouwer kan niets anders bouwen dan wat in het bestem mingsplan staat. Als daarin een vrij groot aantal woningen per vierkan te meter is ingetekend, kunnen daar geen dure vrije sector-wonin gen komen". Bijstellen Het bewuste stuk valt, na een in greep van de provincie, nog net buiten het bestemmingsplan Star renburg. Wél is vastgelegd hoeveel woningen er per hectare mogen komen: minder dan 40. Dat lijkt weinig precies en dat is het ook niet. Volgens woordvoerder R. Coops van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer kan de pro jectontwikkelaar met een gerust hart op korte termijn bungalows neerzetten. De gemeente heeft geen wapens om dat tegen te hou- Hooguit kan ze proberen het be stemmingsplan wat preciezer te maken dan het beleidsvoornemen. Hopelijk voor haar is ze daarmee niet te laat en wordt het protest van de maatschappij afgewezen. Vol gens de woordvoerder zijn in het verleden meermalen schadeclaims toegekend. De bedragen waren soms zeer hoog: gemeenten moes ten opdraaien voor de verwer vingskosten, rente en kosten voor de inspanning. Oud-wethouder Van Leeuwen zet dan ook vraagtekens bij de grondpolitiek van de gemeente Voorschoten. Is ze wel zo actief ge weest als ze beloofde te zijn na de Reijm-affaire in Noord-Hofland? Wethouder Visser vindt kritiek niet op zijn plaats en ziet geen re den om zijn WD-collega van grondzaken. Van Dalen, aan zijn jasje te trekken over het aankoop beleid. "Je kunt als overheid niet ongelimiteerd geld in grond gaan steken, zeker wanneer je het nog tijdenlang ongebruikt moet laten liggen", besluit hij. "Het kan zijn dat ik de zaak onderschat, maar ik lig -er nog niet wakker van". Vanwege vele verdiensten op maatschappelijk terrein OEGSTGEEST - De 87-jarige me vrouw T. van der Swaagh-van Ham is afgelopen zaterdag tot ere burgeres van Oegstgeest be noemd. Burgemeester Scheenstra WARMOND - "Te gek geregeld" was alles, mensen zouden tijdens "de finale" hebben zitten janken van ontroering, de modewinkeliers zijn dik tevreden, de Dekkerhal was "perfect", er was "een uiter mate geschikt sfeertje", op het po dium "werd een artistiek verant woord produkt neergezet", kort om, er komt vrijwel zeker een tweede 'Nacht van de Mode'. De Maasland vertelt nog dat dce or ganisatoren flink wat moeite moes ten doen om de bezoekers na af loop de zaal uit te krijgen. De men sen wilden het met de net die nacht ingegane wintertijd gewonnen uurtje wel aan Maasland's festijn besteden. "Maar om tien uur moest er al weer getennist worden, dus dat ging wat moeilijk". kwam haar de bij het ereburger schap behorende penning over handigen in haar woning aan de Koninginnelaan. Voor de hoogbejaarde kwam het bezoek van zowel de burgemeester als haar familieleden als een com plete verrassing. "Ik wist niet wat er aan de hand was toen al die men sen ineens kwamen", aldus een stralende ereburgeres. Ze heeft haar titel verdiend van wege het vele maatschappelijk en 'liefdadige' werk dat ze in Oegst geest heeft verzet. Zo was me vrouw Van der Swaagh jarenlang actief lid van de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers. Ze bezorgde on der meer warme maaltijden bij be jaarden en richtte een handwerk- club voor bejaarden op. Al een kwart eeuw verkoopt ze kalenders voor Pro Juventute. En de afgelopen twintig jaar is in haar huis het Oegstgeestse depót van Unicef-artikelen gevestigd. Vorig jaar stond ze met haar omzet aan de top: mevrouw Van der Swaagh bleek toen voor ruim 6000 gulden aan Unicef-artikelen te hebben verkocht. Collectes vóór de Nederlandse Hartstichting en het Astmafonds worden eveneens door haar geor ganiseerd. Overigens was ze be trokken bij de oprichting van de plaatselijke afdelingen van beide instellingen. Kinderpostzegels gin gen ook via haar van de hand en de Oegstgeestse was jarenlang lid van het plaatselijk Oorlogsgravencomi té. Voor zover haar gezondheid het toelaat, is mevrouw Van der Swaagh nog dagelijks bezig met genoemde activiteiten. MAANDAG Leiden K&O-gebouw - Oude Vest, dia-lezing over oude zeilschepen door drs. H. Des- sens. 20.15 uur. Lage Morsweg 14a - Spiritisch Genoot schap Leiden 'Psychometrische Sean- Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, raads vergadering, 20 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - raadsvergade ring, 19.15 uur. Voorschoten Dorpskerk - Schoolstraat, orgel- beiaardconcert m.m.v. Leids Vocaal En semble, organist Hans van Nieuwkoop en beiaard Henk Groeneweg, 19.45 uur. DINSDAG Leiden Museum de Lakenhal - tentoonstelling 'Leiden, eeuwig feest', 10-17 uur. Lak-cinema - Cleveringaplaats, twee Noordafrikaanse films 'Aïcha', 20 uur, 'Les Baliseurs du desert', 22 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, hoorzit ting over het sociaal-cultureel plan. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 26 september tot vr 3 oktober door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56, Leiden, tel. 313234. VOORSCHOTEN - Een 23-jarige aanrander uit Voorschoten is vrij- middag aangehouden nabij het Berghoutpark. De Voorschotenaar had vlak voor zijn arrestatie een 35- jarige in de Voorschotense park aangerand. De man bekende tevens twee eerder gepleegde aanrandingen en was bovendien al eens opgepakt voor hetzelfde feit. De verdachte is na opmaking van een proces-verbaal weer vrije voeten gesteld. kwalificaties zijn afkomstig van Frits Maasland die met zijn Evenementen Produk- ties verantwoordelijk was voor de Nacht van de Mode, zaterdag van acht uur 's avonds tot zondagoch tend vier uur in Dekker's tennis- bastion waarvan de vloer voor deze gelegenheid was bedekt met tapijt- tegels. Hoeveel bezoekers er zijn ge weest kon Frits Maasland vanoch tend nog niet zeggen. Zo met het blote oog zegt hij: "Ik had wel een grotere toeloop verwacht, maar de volgende keer hoeven de mensen zich niet meer af te vragen: wat krijg ik voor dat geld? De nacht van de mode zal dan meer een be grip zijn". Hoewel de nacht van de mode in Warmond werd afgewikkeld was er weinig Warmonds aan te ont dekken. Van de deelnemende mo de- en kledingzaken was er niet één Warmondse zaak bij. Opvallend was de in veel geval len uitermate goed verzorgde kle ding van de bezoekers. Presentatri ce Sandra Reemer vroeg zich har dop af of de bezoekers voordat zij de Nacht van de Mode bezochten al afwisten van het weekje Parijs dat kon worden gewonnen door de best geklede bezoekers. Cabaret De steeds bekender wordende cabaretière Brigitte Kaandorp komt komende zaterdag op uitno diging van het NUT naar Voor schoten. Vanaf half negen 's avonds brengt ze haar program ma in het Cultureel Centrum aan de Marijkelaan 4. Kaarten zijn verkrijgbaar bij mevrouw Raap, telefoon 01717-6842 en mevrouw Van de Hoonaard, De Hooghka- mer 49 en vanaf kwart voor acht aan de zaal. Concert Vanavond het laatste concert in de reeks orgel- en beiaardconcer ten, die afgelopen maand in de Voorschotense Dorpskerk werden gegeven. Hans van Nieuwkoop zit aan het orgel, beiaardier is Henk Groeneweg. Het Leids Vocaal En semble onder leiding van Theo Goedhart verleent medewerking aan het concert, dat om kwart voor acht begint en gratis toegan kelijk is. LEIDSCH £k DAGBLAD OEGSTGEEST - Achthonderd lopers verschenen er gisteren aan de start lijn voor de zevende Haaswijkloop van organisator Buurlgroep Haas- wijk. Gekozen kon worden uit de volgende afstanden: 16,10,5 of 2 kilome ter. De langste afstand werd hij de dames gewonnen door C. Midde; bij de heren was Theo van der Veer het snelst. De 10,5 kilometer werd het snelst afgelegd door 'heer' Arie van Tol en 'dame' Coraline Rijkelijkhuizen. Op de foto een massa benen die zich uoortbeiueaen op de Kerckwervelaan. Op het moment dat de Buurtgroepfotograaf 'klikte' hadden de deelnemers er zo'n 200 meter opzitten. Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,10 AUeen onroerend-goedbelasting blijft zelfde WARMOND - De begro ting van de gemeente War mond sluit met een posi tief saldo van 33.000 gul den, melden burgemees ter en wethouders als eer ste in de aanbiedingsbrief. Uit de tekst erna blijkt dat deze op zich vreugdevolle mededeling met een diepe zucht dient te worden uit gesproken. Er is druk gerekend, overwogen en heroverwogen door het dage lijks bestuur. In de eerste versie die ze van de begroting hadden gemaakt en die ze hadden afge leid van de meerjarenbegroting was namelijk sprake van een te kort van maar liefst 70.400 gul den. Door verhoging van zo'n beetje alle belastingen, door nog geen geld opzij te leggèn voor de sporthal, door niets extra's te re- I r de post 'wegén' en door minder geld uit te trekken voor allerlei met planologie ge paard gaande kosten, hebben burgemeester en wethouders or de op zaken weten te stellen in "het boek ipet de cijfertjes". Op de onroerend goed belastin gen voor de gebruikers én de ge bruikers na, willen B en W alle tarieven verhogen. Het ogb-tarief van de eigenaren blijft gelijk, die van de eigenaren neemt met een dubbeltje per 3.000 gulden waar de van huis af. Dat is een daling van ruim twee procent. B en W moeten wel tot deze verminde ring overgaan, zeggen ze, omdat WARMOND - Het gaat nog altijd heel slecht met de Warmondse sport, erkennen burgemeester en wethouders in de aanbiedings brief bij de begroting over 1987. Ledentallen kelderen blijvend. De plaatselijke korfbalclub is in middels opgeheven, andere ver enigingen "leiden een marginaal bestaan". Behalve het teruglopende le dental noemt het dagelijks be stuur de economische teruggang en de almaar groeiende populari teit van buiten verenigingsver band beoefende sporten zoals hardlopen en fietsen. Ook voor de gemeente is de malaise in de sport merkbaar. De bezetting van de sportaccommo daties neemt immers ook af en daarmee ook de opbrengsten van zaalhuur. Vooral het gemeente lijk gymnastieklokaal bij het dorpspleintje staat veel uren leeg. Probleem is ook dat de sportzaal in Endepoel I onge schikt is voor bepaalde sporten en die verenigingen daarom hun heil zoeken in de Groenoordhal- len in Leiden of bij Dekker Ten- B en W willen de sportproble- matiek te lijf gaan met onderzoe ken. Onderzocht wordt in 1987 onder meer hoe het best het nu vrijgekomen korfbalveld kan worden gebruikt. Ook wordt de huidige staat van de sportzaal onder de loep genomen. De pro vinciale sportraad is bezig met een onderzoek naar het "War mondse draagvlak" op sportge bied. Vooral dat onderzoek is van belang bij de verdere besluit vorming omtrent de bouw van eeh tweede sportzaal in het dorp. ze anders het maximum toelaat bare zouden overschrijden. Ze schrijven er nog bij: "We zijn er voorstander van om de verlaging maar voor een jaar te laten gel den en het tarief per 1-1-1988 op het huidige niveau terug te bren gen". De woonforensenbelasting, een belasting die o.a. moet wor den opgebracht door de bewo ners van de Watertuin, stijgt in 1987 met één procent. De afval stoffenheffing en reinigingsrech ten nemen volgend jaar elk met twee procent toe. De leges, hon denbelasting, haven- en kadegel- den stijgen net één procent. Extra probleem Extra probleem bij alle proble men die B en W sowieso al had den met de begroting wordt ge vormd door het voornemen van minister Brinkman (CDA, wvc) om op de rijksbijdrage voor het sociaal-culturele werk met 45 procent te bezuinigen. Mogelij kerwijs sneuvelt dat voornemen in de Tweede Kamer, maar in Warmond zijn burgemeester en wethouders maar van het slecht ste geval uitgegaan eri hebben ze die korting "in de begroting op gevangen" door de maatregelen die zijn genoemd aan het begin van dit verhaal. Burgemeester Hendrickx-Vlaar (welzijn) zei vanmorgen dat dat beter is dan later aanpassingen te moeten doorvoeren. "Loopt het allemaal anders en krijgt Brinkman te ho ren dat dit zo niet kan - wat we mogen hopen - dan hebben wij weer wat ruimte in de begro ting". Ook in de aanbiedings brief keuren B en W Brinkmans plannen onomwonden af. WARMOND - Voochet eerst sinds jaren klinken er onder het kop je 'economische aangelegenheden' in de ontwerpbegroting alle maal positieve geluiden. Zo vond grond van het industrieterrein in de Warmondse Veerpolder dit jaar veel aftrek en de verwachting is dat dit in 1987 zeker ook het geval zal zijn. Verder zijn de verhoudingen tussen het dagelijks bestuur van de gemeente en de plaatselijke middenstand en het bedrijfsleven sterk verbeterd. De gesprekken over een marktje in Warmond zouden al wat vruchten hebben afgeworpen. Een haalbaarheids onderzoek is in de maak, heet het. Deze positieve ontwikkelingen zijn volgens B en W vooral te danken aan de vergrote mogelijkheden voor het bedrijfsleven om in te spelen op het recreatie-eiland Koudenhoorn en de plas 't Joppe. "Wij hebben het afgelopen jaar mogen constateren dat leeg staande winkelpanden weer werden bezet. Er is weer sprake van vooruitgang. Ook van de specifieke watersportbedrijven worden optimistische geluiden vernomen", aldus burgemeester en wet houders. Burgemeester Hendrickx- Vlaar: plannen Brinkman afge keurd. (foto Wim Dijkman) WARMOND - "Een alcoholma- tigingsbeleid" willen B en W van Warmond in 1987 op poten zetten. Er is weliswaar afwij zend gereageerd op een War monds verzoek tot deelneming aan een 'preventieproject ver slaving' maar dat weerhoudt het dagelijks bestuur er niet van dan maar zelf de strijd aan te gaan. Warmond mocht niet meedoen omdat voor deelname alleen gemeenten met mini maal 18.000 inwoners in aan merking komen. De destijds vooral door de WD zwaar bestreden 'droog leggingsmaatregel" in het ge meentehuis tijdens openbare aangelegenheden zoals raads vergaderingen, blijft in 1987 ge woon van kracht. "U dient dit te beschouwen als voorbeeld functie die de gemeentelijke overheid op dit vlak kan ver vullen", staat in de aanbie dingsbrief te lezen. B en W willen voorts het door het rijk met een campagne in gezette beleid "volgen". Er zal een inventarisatie worden ge maakt van de mogelijkheden die er zijn om uitvoering te kunnen geven aan een alcohol- matigingsbeleid.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2