'Stilte' van Lars Norén als huiswerk voorstelling Een toneelstuk om te lezen 'Falstaff vooral muzikaal geslaagd In première bij Publiekstheater Beklemmend concert 'Me and The Heat' Hambergen in onderbroek Ballet van Vlaanderen als haringen in de ton MAANDAG 29 SEPTEMBER 1986 KUNST PAGINA 21 'Stilte' van Lars Norén door het Pu bliekstheater. Met: Ann Hasekamp (moeder), Eric van der Donk (vader). Herman Naber (oudste zoon), Hein van der Heyden (jongste zoon) en Anita Menist (huishoudster). Regie/ vertaling: Karst Woudstra. Gezien op 27 september in de Stadsschouw burg, Amsterdam. (Aanvangstijd: 19.00 uur). AMSTERDAM - 'Stilte', het nieuwste stuk van de Zweedse schrijver Lars Norén, is nog niet eerder door een toneelgezel schap op het repertoire geno men. Een 'wereldpremière' voor het Publiekstheater, dat daaraan op nogal terughoudende wijze ruchtbaarheid geeft. Een aantal omstandigheden zullen daartoe ongetwijfeld bijgedragen heb ben. Het gezelschap gaat het laat ste jaar van zijn bestaan in om het volgend seizoen in een groter geheel te worden opgenomen. Wat de spelers betreft, is het slechts ten dele een echte Pu- bliekstheaterproduktie: drie van de vijf personages worden door gastspelers vertolkt. Tevens fs het voor Nederland Karst Woud stra's zwanenzang als regisseur. Dat laatste althans heeft een duidelijke teleurgestelde Woud stra verklaard in een interview voor de Amsterdamse UIT- krant. Zo somt hij daarin tal van produktietechnische moeilijkhe den op. Eén van die moeilijkhe- Ann Hasekamp in Lars Noréns 'Stilte'. den is voor het publiek van deze produktie direct navoelbaar. In heeft Woudstra veel moeten schrappen. Zo'n proces van ver antwoorde keuzen maken vereist enorm veel tijd, die er produktie- technisch nu eenmaal niet in zit. Desondanks, of misschien beter: juist daarom vraag j< schouwer steeds af, i dan vier uur durend stuk echt niet nog sterker ingekort had kunnen worden. De gespeelde versie van het stuk is op dat punt allesbehalve overtuigend. Het duo Norén/Woudstra tergt het publiek tot het uiterste. Wat daarbij voor rekening van wie komt, valt moeilijk uit te maken. Woudstra heeft in de loop der ja ren een reputatie opgebouwd, die met trefwoorden als 'intellec tualistisch' en 'niet-publiek- svriendelijk' is te typeren. Norén hebben we hier in Nederland in korte tijd leren kennen als een schrijver van moeilijk toeganke lijke toneelteksten. Ogenschijnlijk is de situatie overzichtelijk. Vader is kettin groker en alcoholicus en eige naar van een bijna failliet hotel. Zijn vrouw is ernstig ziek en heeft volgens de doktoren nog slechts enkele maanden te leven. Van hun beide zonen beschikt de <roto Kees de Graad) oudste nog wel over de meeste werkelijkheidszin, maar die komt ook nauwelijks tot hande- het stuk (de boekuitgave telt len. Wereldvreemder is hun jong- ruim tweehonderd pagina's) ste zoon, die schrijver wil wor den. Hij is enige tijd in een psy chiatrisch ziekenhuis opgeno men geweest en loopt nu met zelfmoordplannen rond. De ver moeide huishoudster Martha houdt het gezin nog een beetje draaiend. Dat alles toont een wereld vol van contactarmoede, van kille hardheid jegens elkaar en de ver geefse hunkering naar enig we derzijds begrip. Het is een situa tieschets, die nauwelijks een ont wikkeling vertoont. Een toneel stuk van Norén is, volgens het programmablad, "een tocht door het duister maar leidt naar het licht". Dat laatste valt met de grootste moeite niet te ontdek ken. Kijken naar een stuk van Norén is een voortdurende wor steling met de vraag naar de zin van alle meedogenloze hardheid, waarbij nogal wat modern psy choanalytisch inzicht bij de toe schouwer wordt verondersteld. Het is een typische 'huiswerk- voorstelling'; je zou het stuk eerst moeten lezen, dan bekijken en daarna nog eens lezen om er iets meer vat op te kunnen krij gen en het gekozen decor en de spelprestaties op hun waarde te kunnen schatten. Daarnaast zou je moeten (her-)lezen 'De nacht, de moeder van de dag' van No rén, dat het Publiekstheater drie jaar geleden uitbracht. Ook met die produktie is de naam van Karst Woudstra verbonden, die overigens alle Norén-stukken in ons land heeft vertaald. Het gezelschap zelf legt ver band tussen beide stukken. In 'De nacht...' probeert de jongste zoon zich uit het leefklimaat van het ouderlijk huis los te maken. In 'Stilte' keert hij na geruime tijd van afwezigheid terug om - naar het zich laat aanzien - toch iets van toenadering te vinden. Om over dat alles na te denken, kom je op het pluche van de Stadsschouwburg gezeten nau welijks toe: daarvoor houdt het stuk je teveel in een verstikken de wurggreep. WIJNAND ZEILSTRA. Toneelgroep Baal met 'Lichaam en blik' van Willem Jan Otten. Spelers: Cas Enklaar, Ingeborg Loedeman, Elja Pelgrom en Mijs Heesen. Regie: Leonard Frank, decor: Judith Lan- sink. Gezien op 27 september in Frascati, Amsterdam. Aldaar nog dagelijks t/m 31 oktober, m.u.v. de zondagen. AMSTERDAM - 'Lichaam ep. Blik' is zeer gecondenseerd dra ma. Ongetwijfeld wórden ge sprekken tussen bekenden ge woonlijk gevoerd in de vorm waarin Willem Jan Otten ze opte kent; zinnen worden half afge maakt, gedachten worden pas al pratende geordend. Men kent el kanders voorgeschiedenis en heeft aan een half woord genoeg. De toeschouwer heeft dat niet. Die zoekt naarstig naar aankno pingspunten, die hem in staat stellen het voorafgaande te re construeren en zo het heden te begrijpen. 'Lichaam en Blik' is naar de vorm een klassiek drama. De handeling ontvouwt zich chrono logisch en speelt zich af op één plaats en binnen een etmaal. Al les draait om één centraal gege- 'Lichaam en Blik' van Willem Jan Otten bij Baal observator langs de ven: het faillissement van het hu welijk van twee van de hoofdper sonen. Aan het einde van het stuk lijkt het pleit beslecht. Stefanie woont op een verlaten eiland. Zij is een eenzame vrouw, die essays schrijft waarin ze 'be weert dat liefde een beproeving is', maar die eigenlijk verkapte huwelijksadvertenties zijn. Haar kamer helt licht achterover, een hellend vlak. De smerige ramen geven uitzicht op een zandvlak te. Samen een sober, maar tref- fend decor. Haar zus Heieen komt haar opzoeken in die troosteloze omgeving, samen met haar man Hans. Heieen is een actrice en fotomodel, ze leer de haar man kennen terwijl ze poseerde voor een aardbeien campagne. Al in de eerste scène wordt iets van de onderlinge verhoudingen fcichtbaar. Stefanie staat naakt in de kamer, die alleen af en toe wordt verlicht door de vuurtoren van het eiland. Hans ziet haar op de rug en praat tegen haar alsof ze zijn vrouw is. Pas als ze haar pruik afzet bemerkt hij zijn ver gissing. Gaandeweg blijkt dat Stefanie altijd op de achtergrond aanwe zig is geweest in hun huwelijk. In dezelfde nacht waarop hij voor het eerst met Heieen sliep, had hij een gesprek met Stefanie ge had dat bijna in bed eindigde. Die nacht leerde hij zijn vrouw kennen door de ogen van haar zus. Zoals hij later zou willen dat zijn vrouw zichzelf zag door zijn ogen: "Datje zou zeggen: dankzij hem zie ik mezelf pas zoals ik ben". Hans ziet zijn vrouw in feite al leen als foto, twee-dimensionaal. Pas als hij haar in de vorm van een foto weggeeft aan vreemde ogen is ze helemaal van hem. Vandaar ook dat Heieen als ze met zijn tweeën zijn het gevoel heeft dat een vreemde meekijkt: de camera, met zijn schijn van objectief waarnemen. Zowel Hans als Heieen zoeken naar een liefde zonder complica ties, die ze bij elkaar niet kunnen vinden. Heieen schrijft met een Oosteuropeaan, met wie ze ooit een avontuurtje heeft gehad. Hans is geobsedeerd door een duo, dat hij op de boot naar het eiland zag; een vrouw met de naam 'Joop' getatoueerd op haar dijbeen, vergezeld door een ge spierde 'man van ham'. Dat duo vertegenwoordigt voor hem een ideaal, hun vakantiehuisje heet niet voor niets 'Gratie'. En al treft hij haar later in levenden lijve. hij blijft c zijlijn. Naast de onmachtige liefde van Hans en Heieen haalt Otten in die anderhalf uur nog veel meer overhoop. Wie het tekst boekje leest kan eigenhandig alle gedachtelijnen ontrafelen. Voor wie alleen het stuk gaat bekijken is dat waarschijnlijk niet wegge legd. Otten heeft misschien bij 'Lichaam en blik' te veel litera tuur bedreven en te weinig de planken in het achterhoofd ge had. Het spel is navenant en bijna underacted. Zoals gezegd wordt een opperste natuurlijkheid na gestreefd. Wat daarmee botst, is dat de acteurs elkaar beleefd la ten uitpraten. Zelfs in een staat van grote opwinding wachten ze beleefd tot de ander zijn zin heeft afgemaakt. Cas Enklaar met zijn sonore, metalige stem zet een af standelijke fotograaf neer. Inge borg Loedeman is een trage He- leen en Elja Pelgrom als Stefanie is met haar buitenkleurtje nog het meest een mens van vlees en bloed. ARIEJAN KORTEWEG tijdscentrum (LVC). LEIDEN - Zanger Tom Mega had goed geteld. Voor de derde keer, het indrukwekkende optre den tijdens Werfpop een jaar ge leden niet meegerekend, ston den hij en zijn begeleiders op de LVC-plankieren, zo hield hij zijn zeer veelkoppige gehoor voor. En net als de twee vorige keren had het Duitse Me and The Heat het LVC-publiek van de eerste tot de laatste toon in een houd greep. Interessante vraag was ook de ze keer weer hoe lang Mega, wiens leven lange tijd in het te ken van de drugs en het cachot heeft gestaan, zijn bovenlijf be dekt zou weten te houden. De er steeds slechter uit ziende voor man kwam, zeker voor zijn doen, redelijk gekleed op. Colbertje, overhemd en stropdas. Maar hij heeft de laatste maanden duide lijk niet vaak in de spiegel van de kapper gekeken. De metamorfose kwam heel snel. Al tijdens de voortreffelijke opener sjorde hij aan stropdas en overhemd alsof hij zich uit een dwangbuis wilde bevrijden. Her haaldelijk stond hij met de han den boven het hoofd tegen de muur ter linerzijde van het po dium geleund als in een beklem mende speelfilm over een gevan gene die geen gevangene wil zijn. Tijdens instrumentale passages liep hij in het rond als een ge kooide leeuw. Mega weet met zijn heel geloofwaardige act de luisteraar het gevoel te bezorgen dat deze op gevangenisbezoek is. Escape from LVC is er niét bij, daarvoor is het allemaal veel te boeiend. Twee uitstekende blazers, de zuinige want spaarzaam dreunen uitdelende slagwerker Achiem Grebien, de lichtelijke funkende bassist Reinhard Falk en de de gelijke toetsenist Nico Hessel- bach zorgde voor het typische Me and the Heat geluid waar jazz en een traag soort funk naadloos aan elkaar zijn gesmeed. Vooral wat timing betreft reikten de he ren tot grote hoogten. Hun telkens naar nieuwe cli maxen voerende zeetjes van ge luid worden door Mega aange grepen als decor voor zijn maca bere, trieststemmende vertellin gen. Opvallend is dat in het nieu we materiaal dat ten gehore werd gebracht, Mega meer zong dan we van hem gewend zijn. Voor heen declameerde hij op Beaf- heartachtige wijze zijn teksten. Een beetje zonde was dat soms omdat Mega in tegenstelling tot Beefheart wel een aantrekkelijk stemgeluid heeft. Tal van hoogtepunten telde dit voortreffelijke, beklemmende concert met een stijl oplopende spanningscurve. Behalve aan Mega's aangrijpende podiumact is dat zeker ook aan zijn band te danken. Die laat het af en toe flink stormen op het podium maar laat ook spanning opvoe rende 'gaten' vallen in het ge luidsbeeld. Vooral slagwerker Achiem Grebien is daarin zeer bedreven. Tussen twee van zijn doodsklappen zitten heel wat tel len. WIM KOEVOET 'Huwelijk in de steigers'. Regie en vertaling vanuit het Engels: Nico Knapper. Spelers: Guus Verstraete sr., Piet Bambergen, Bruni Heinke, Rudi Falkenhagen, Loeki Knol en Erik de Vries. Gezien op 27 september in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - 'Hüwelijk in de steigers' moet voor het overgrote deel door Piet Bambergen gedragen worden en dat gaat hem zeer moeizaam af. Pas als hij tegen het einde van de voorstelling uit zijn broek stapt springt er een vonk over naar het publiek: Bambergen in onderbroek sleept de overwinning binnen. Toch kon deze 'tour de force' aan het einde de zwakheden van de voorstelling nauwelijks verhullen. 'Huwelijk in de steigers' is opgebouwd rondom de pikanterieën van huwelijksleed, vreemd gaan en seks. Het nabije zoveel-jarige huwelijksfeest van de heer en mevrouw Hamer (Piet Bambergen en Bruni Heinke) vormde de schrale kapstok waaraan deze problematiek werd opgehangen: een oh zo melig verhaal in een doodsaai decor. Bruni Heinke en Loeki Knol brachten op professionele wijze twee sympathieke vrouwen tot leven en Rudi Falkenhagen, in de rol van buurman, zette als gewoonlijk een rondborstige zeekapi tein neer. Rampzalig was het spel van Guus Verstraete sr. als opa en Erik de Vries als zoon van het echtpaar. Guus Verstraete sr., een schouwburgdirecteuren ruste, pruttelde zichzelf met zijn on derkoelde, zelfgenoegzame spel de voorstelling uit, terwijl Erik de Vries voor veel, héél veel plaatsvervangende schaamte zorgde. En Bambergen? Als uitgesproken schlemiel was hij verreweg het leukst en soms zelfs onweerstaanbaar komisch. Maar hij alleen was niet in staat de voorstelling niveau te geven. 'Huwelijk in de steigers' is een blijspel van niks en de grappen komen uit een veel te belegen moppentrommel. Nico Knapper heeft met 'Huwelijk in de steigers' een inspiratie loze regie afgeleverd: alles op zeker en de vette lach, met de onder broek van Bambergen als troefkaart. RADBOUD ENGBERSEN LANTING - In het Nieuwe de la Mar Theater in Amsterdam wordt van 30 september tot en met 19 ok tober een nieuwe serie voorstellin gen van „Een trouwring mag niet knellen" gegeven. Deze kluchtpro- duktie van John Lanting's Theater van de Lach is vorig theaterseizoen 130 maal opgevoerd. Dit seizoen staan er honderd op het program ma. FESTIVAL - Op vrijdag 3 en za terdag 4 oktober 1986 heeft in het Rotterdamse Luxor Theater het tweede Luxor Percussiefestival plaats. Dit jaar staat het festival in het teken van percussie uit Afrika en Amerika. De beide avonden zijn er diverse optredens, 's middags zijn er drumworkshops. Het Koninklijk Ballet van Vlaande ren met proefvoorstelling van 'Mo ves' (Recuerdos de Viajes, Japanse Liederen, Manhattan en Hulde aan Michael Jackson). Choreografie: Va- lery Panov. Muziek: Francois Glo- rieux. Gezien op 28 september in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen heeft sinds twee jaar een nieuwe artistiek leider. Valery Panov is afkomstig van het beroemde Kirov-ballet in Le ningrad. Hij zou het Vlaamse ge zelschap een nieuw elan moeten geven. Tot op heden liet hij de groep balletten uit het klassieke repertoire instuderen, waarbij zijn voorliefde voor individuele virtuositeit opviel. 'Moves' is zijn eerste 'moderne' choreografie voor het gezelschap. Woensdag gaat het ballet in première in het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel. De voorstelling in Lei den was een try-out, die overi gens als een 'voor-première' werd gepresenteerd. Je mag de dansers dus niet te hard vallen om de vele slordighe den in de uitvoering. Temeer daar het podium van de Leidse Schouwburg totaal ongeschikt is voor zo'n grote groep. Want al waren alle zij- en achterdoeken opgetrokken en vond de voor stelling dus plaats met de kale muren als decor, toch stonden de 44 dansers er soms als haringen ineen ton. Bij pirouettes sloegen ze' elkaar om de oren en als ze sprongen moesten ze uitkijken om hun buurman of -vrouw geen knietje te geven. De solisten van het Koninklijk Ballet zijn tech nisch echt wel wat mans, maar ook Ada Kok zwom haar wereld records niet in een badkuip. Het was een schouwspel dat je de lust zou kunnen ontnemen om ooit nog naar dans te gaan kij ken. Maar zelfs al loopt het woens dag tijdens de première allemaal perfect, dan nog is 'Moves' een choreografie om teenkramp van te krijgen. Panov heeft in alle windstreken stijlbloempjes ge plukt. Touwtje eromheen en hup: je hebt een boeket dat een uur in de wind stinkt. Om te be ginnen Spaanse dans, die voor namelijk bestaat uit honderden pirouettes, door de dames uitge voerd in sensationeel hoog opge sneden pakjes. Dan wat Oosterse geheimzinnigheid, vanwege de couleur locale in- en uitgeluid door grote poppen. Twee solo's en twee pas de deux, waarin de klassieke techniek als potjesla tijn wordt gebruikt. Het derde deel wil een beeld geven van 'Manhattan'. En ja hoor: een junkie, een starlet en tal van swingende passanten, ge huld in ouderwetse hotpants of tuinbroeken. Marilyn Monroe laat staande op een witte piano voor de drooggeilers onder ons haar rokje opwaaien. De rookma chine weigert terecht dienst. Tot slot een ode aan Michael Jackson. We zien de ster met een tegenstribbelende hond en zelfs met een echte slang in de weer. Ook hij draait tientallen pirouet tes. Zijn solo's worden afgewis seld door showdansen die ten ty- de van 'Hair' al verouderd waren. De muziek van Michael Jackson had nog iets goed kunnen ma ken, maar die bleek door compo nist Glorieux van James Last-ar- rangementen voorzien. De Koning van Vlaanderen mag zijn balletgezelschap wel eens wat beter in de gaten gaan houden. ARIEJAN KORTEWEG Falstaff van Giuseppe Verdi op een libretto van Arrigo Boito naar 'De vrolijke vrouwtjes van Windsor' en 'Hendrik IV' van Shakespeare. Uit gevoerd door de Nederlandse Opéra, het Nederlands Operakoor en het Residentie Orkest. Muzikale leiding: Hans Vonk. Regie: Liviu Ciulei. De- McLain. Première in het Muziek theater in Amsterdam. Verdere voorstellingen te zien op 1,4,7,10,12 en 15 oktober. AMSTERDAM - Geen groepjes actievoerders met spandoeken, geen ME, zelfs geen gewone nieuwsgierigen bij de eerste pre mière in het zo omstreden mu ziektheater. Eén dag na de roeri ge opening blijkt het rumoer al verstomd. De ruimte rond het theater ligt er zelfs wat kaal bij ondanks het feit dat de voorstel ling uitverkocht is en er dus 1600 bezoekers de ingang moeten pas seren. Binnen blijkt nog niet al les op rolletjes te lopen: er is maar één toegangsdeur in ge bruik en de twee in lange rode koetsiersjassen gestoken contro- leuses kunnen die 1600 kaartjes niet zo snel verwerken, zodat zich een lange slang wachtenden vormt in de (met het oog daar op?) ruim bemeten voorhal. Bin nen blijkt de vestiaire snel te werken, het zalmkleurige tapijt na één avond al bevlekt te zijn, de stoelen in de zaal niet alleen voortreffelijk te zitten maar ook uitstekend zicht te geven op het gigantische toneel. In de waaie rende plafondverlichting hebben enkele peertjes het nu al bege- Bij de eerste tonen van Verdi's lyrische komedie Falstaff, ge schreven door de 80-jarige com ponist als tijdverdrijf, zijn alle kleine onvolkomenheden snel vergeten, want de voorstelling waarmee het operaseizoen ge opend wordt mag er in alle op zichten zijn. De keuze viel op Falstaff als openingsstuk, omdat daarmee kon worden voldaan aan een aantal voorwaarden die inten dant Jan van Vlijmen stelde: die eerste voorstelling moest niet al leen het visitekaartje van de Ne derlandse Operastichting zyn, maar ook als vuurproef voor de zaal dienen met betrekking tot de akoestische eigenschappen en de mogelijkheden tot wissel werking tussen podium en pu bliek. Na eenmaal luisteren van af één plaats in de zaal valt het eerste in zijn algemeenheid moeilijk te beoordelen; alles klonk daar voortreffelijk. Maar bovenal viel de keuze op Falstaff omdat het naar de me ning van Van Vlymen een van de volwaardigste muziekdrama's uit de opera-literatuur is, niet in het minst door de volmaakte eenheid van Verdi's muziek en Boïto's tekst. De voortreffelijke cast zorgde er voor dat een uiterst spirituele voorstelling tot stand kwam, waarin niet alleen door allen uit stekend gezongen maar ook goed geacteerd werd. Gedragen werd de voorstelling door Timo thy Noble in de titelrol, die van de potsierlijke schuinsmarcheer der méér maakte dan alleen maar een aan lager wal geraakte edel man die slechts uit is op geld, drank en vrouwen. Zijn uitermate flexibele en ge nuanceerde zang en - ondanks de wanstaltige buik - levendige actie verhief Falstaff boven dat cliché. John Bröcheler als de niet-werkelijk bedrogen echtge noot Ford bleef wat in de scha duw van deze geweldige figuur. De overige personages rond Fal staff waren met grote zorg geko zen en wat stemmateriaal en ac tie betreft van hetzelfde hoge ni veau. Henk Kreukniet en Lieuwe Visser als de knechten Bardolfo en Pistola zorgden voor vele fraai gezongen komische noten, Ash ley Putnam als Alice Ford en An ne Howells als Meg Page waren de elegante samenzwerende vrouwtjes, met Nucci Condö in de met veel humor gespeelde rol van mrs. Quickly, de koppelaar ster die alle intriges vastberaden ter hand neemt. Het jonge lief despaar Nannetta en Fenton (Ruth Ann Swenson, een schitte rende lichte sopraan, die met de ze rol een glanzend debuut maakte, en Frank Lopardo) wa ren met hun prille geluk het rust punt temidden van dit spel der verwarringen. De weinig aantrekkelijke dr. Cajus, waar Nannetta aan uitge huwelijkt zal worden werd door John Fryatt trefzeker neergezet. Zo goed als de hoofdfiguren ac teerden, zo onbeholpen bewogen zich de groepen over het toneel, om het even of het om boeren, burgers of buitenlui ging. Men kwam op, liep wat door elkaar en ging af zonder enige duidelijke aanleiding of reden. In de orkestbak bewees het Residentie Orkest weer eens zijn kwaliteit. Met vaste hand loodste Hans Vonk zangers en orkest door de vaak zeer gecompliceer de ensembles, met als hoogte punt de 10-stemmige fuga aan het eind, op de tekst 'Wie het laatst lacht lacht het beste'. Op belichting en aankleding viel weinig af te dingen, op het decor, hoe oogstrelend ook, echter wel. Men moet vrezen dat de decor ontwerpers zich door de moge lijkheden van de ruimte hebben laten meeslepen. Waarom bij voorbeeld de samenzwering van de nobele dames zich in een kleurige wolververij moest af spelen in plaats van in huis of tuin van Ford zoals het libretto zegt, bleef een onverklaard raad sel. Wanneer Falstaff met was mand en al in de Theems is ge kieperd brengt de volgende scè ne waarachtig een soort Theems, compleet met ophaalbrug en een vele man-uren kostend toneel- hoog waterrad, dat zowaar wel tweemaal kan draaien. Het aan spoelen van de wasmand met Falstaff en dan ook nog een bootje waarop mrs. Quickly haar entree maakt, blijven steken in een lachwekkend soort krukkig heid. Onduidelijk blijft ook waarom het park van Windsor Castle, waar zich een midzomernacht- droomachtige slotscène afspeelt, gelegen is aan de voet van op in storten staande ruïnes. Kwalij ker is dat de changementen van de immense en op zichzelf wel fraai ogende decors wel erg veel tijd in beslag namen, waardoor de voorstelling steeds stagneer de. Hilariteit veroorzaakte het dichtblijven van het doek aan het begin van het derde bedrijf waardoor Falstaffs roep om de kastelein een vergeefse was, en pas na herstel van het technische mankement gehonoreerd kon worden. Het zijn kleine minpun ten, die voorzover zij onder de noemer 'inwerkperiode' vallen, in de volgende voorstellingen wel weggewerkt zullen worden. De Nederlandse Opera is met de ze grandioze voorstelling, waarin Verdi's heerlijke muziek alle eer werd bewezen, een veelbelovend nieuw leven begonnen. MIES ALBARDA AMSTERDAM - In de Oude Kerk in Amsterdam werd zaterdageen plaquette onthuld ter nagedachtenis aan de twee jaar geleden overleden organist Feike Asma. De plaquette werd ontworpen door Gert Prins in opdracht van vrienden van de organist. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21