Peiiodetitel lonkt voor koploper Rijnsburgse Boys Noordwijk lacht het laatst: 3-2 MAANDAG 29 SEPTEMBER 1986 SPORT PAGINA 15 Na overwinning op DSVP RIJNSBURG - De herfst mag dan in middels onopgemerkt zijn intrede heb ben gedaan; voor Rijnsburgse Boys schijnt de zon momenteel feller dan ooit. De koploper in de eerste klasse A van het zaterdagvoetbal schudde zaterdag in de vorm van DSVP de vijfde tegenstan der van zich af (4-2) en lijkt hard op weg een serieuze gooi te gaan doen naar de eerste periodetitel. De Rijnsburgers hebben nog vier duels voor de boeg in de strijd om de eerste 'tussentitel', waarvoor NSW de belangrijkste concurrent is van de ploeg van Arie Kurver. Spelend zoals zaterdag tegen DSVP heeft de ranglijstaanvoeder niets te vrezen, al dient daar direct aan te worden toegevoegd dat de Rijnsburgers in het verdere verloop sterkere ploegen zullen tegenkomen dan het elftal uit Pij- nacker. Het kan natuurlijk ook gebeuren dat Rijnsburgse Boys zelf verslapt. Zoals zaterdag in het laatste kwartier van de attractieve wedstrijd. De thuis ploeg kon bogen op een 4-0 voorsprong en stelde alles in het werk om die voor sprong uit te breiden. De aanvalsdrift had een averechtse uitwerking omdatde organisatie in de verdediging werd ver waarloosd. Daardoor konden de gasten dank zij Floor Vijfhuizen en Jan Willem Bloemen (fraaie knal van afstand) de stand een draaglijker aanzien geven. Dit tot teleurstelling van Arie Kurver. De oefenmeester uit Bergschenhoek hekelde zijn verdedigers, die in zijn ogen de realiteit uit het oog hadden verloren. "In het laatste kwartier was er achterin bij ons sprake van een desorganisatie. Het niveau van een club uit de onderaf deling", overdreef de trainer. "Als ieder een maar mee naar voren vliegt, dan kan zelfs DSVP nog twee doelpunten ma ken. Daaruit blijkt dus dat Rijnsburgse Boys nog geen topploeg is, anders maak je die gasten met 8-0 af', manoeuvreerde Kurver zich vast in een underdog-posi tie. Tegenover dat laatste kwartier stelde Rijnsburgse Boys een periode waarin de ploeg bij vlagen bijzonder goed voetbal de en met het spel zelfs herinneringen opriep aan de kampioensploeg van drie jaar geleden. Precies een half uur kon het taaie DSVP stand houden tegen het goed, maar soms in een te laag tempo combinerende RB. Daardoor kregen de gasten steeds weer de gelegenheid zich massaal voor het doel van keeper John Marrevee in te graven. Floor Vijfhuizen was feitelijk de enige speler die niet meeverdedigde. Eenmaal in balbezit ging de bal 'als een speer' naar de lange aanvaller, die dan direct steun kreeg van Durcksen, Filippo en Van Rheenen. Mogelijkheden Die speelwijze leverde het elftal van ex-Quick Boys-trainer Berry Janse mo gelijkheden op voor Fred Filippo (kop- kans) en Fred Durcksen (goede knal), maar hij oogste geen waardering bij zijn collega Arie Kurver, die in zijn Katwijk- se periode hulptrainer is geweest onder Janse. "Waarom is DSVP eigenlijk naar Rijnsburg gekomen?", vroeg de oefen- meester zich af. "Ze houden zoveel men sen achter de bal dat het bijna onmoge lijk is om er doorheen te komen". Wel kreeg de thuisploeg kleine kansjes (Hans Zwaan, Fred Arroyo), maar doel punten bleven uit. Althans, het eerste half uur. Daarna draaide RB op volle toeren en kon de ploeg uit Pijnacker het niet meer bijbe nen. De thuisclub werd in het zadel ge holpen door een treffer uit het boekje: Martin Toet bereikte in de 31ste minuut Hans Zwaan, die met het hoofd terugleg de op Hennie Koet. De Leidse Rijnsbur ger knalde de bal vanuit de lucht achter Marrevee. De ban leek gebroken, maar een fout van Ruud Spierings, die Fred Arroyo na een voorzet van Huisman overhoop liep en daardoor de bal losliet, werd RB even later bijna fataal. Fred Filippo kreeg de bal pardoes voor zijn voeten, maar de voetballer miste de unieke kans. Met Martin de Louw voor de geblesseerde Fred Arroyo begonnen de Rijnsburgers daarna aan de beste periode van de wed strijd. Voor de pauze had dat verder geen resultaat, maar daarna rendeerde het gevarieerde speltype van RB, dat de linies uitstekend in elkaar over liet over vloeien. Een belangrijke taak in die speelwijze is weggelegd voor de vleugelverdedigers Martin Toet en Johan de Kroon, die veel vuldig over de middenvelders en zelfs de aanvallers heen doken. Maar daar bleef het niet bij. In de meeste gevallen volgde een goede voorzet in de richting van Zwaan, die zaterdag aan de basis van alle vier de treffers stond. Doelpunt Zoals in de zevende minuut van de tweede helft, toen hij de bal alleen voor Marrevee afspeelde naar de sterke inval ler De Louw, die het karwei eenvoudig afmaakte: 2-0. Het betekende het 300ste doelpunt van Rijnsburgse Boys in de eerste klasse. DSVP protesteerde nog wel voor buitenspel, maar scheidsrech ter Snaterse wees naar het midden. Zwaan, pa een pass van de prima voet ballende Henk Merbis, kreeg kort hierna de kans op 3-0, maar hij miste de scherp te. Wel legde hij even later de bal panklaar voor de voeten van Carli, die op zijn beurt Koet (later vervangen door Rob Gillissen) bediende (3-0) en in de 69ste minuut bood hij Wim Driebergen de kans op 4-0. De lange voorstopper schatte het voorbereidende werk van Zwaan op juiste waarde. De Louw raakte even later de lat, Gil lissen miste alleen voor Marrevee en Driebergen zag de bal door Van Dussen van de doellijn worden gehaald. In plaats van 7-0 werd het daarna 4-2 door Durcksen en Bloemen. Dit tot ergernis van Kurver. "Hoe moet het straks als we een achterstand moeten wegwerken? Dan zal er toch heel anders moeten wor den gevoetbald", benadrukte hij slechts de negatieve aspecten Maar dat de zon thans fel schijnt bo ven Middelmors zal ook hem niet zijn ontgaan. FRED SEGAAR Weer verlies van Ter Leede SASSENHEIM - Ter Leede heeft zaterdag tevergeefs geprobeerd zich van de onderste plaats te ont doen. De Sassenheimers verloren in de derde klasse A met 1-3 van debutant Zevenhoven, dat nu sa men met het Haagse Jac de rang lijst aanvoert. Ter Leede behaalde in de eerste vijf competitiewed strijden slechts één punt en deelt met Maasdijk de laatste plaats. Het kwaliteitsverschil was in het eerste kwartier al duidelijk zicht baar. Ter Leede mist gewoonweg de capaciteit om het tegenstanders als Zevenhoven moeilijk te maken. In tegenstelling tot het spel van de thuisclub, speelde Zevenhoven snel de bal rond en was er altijd wel iemand aanspeelbaar. In de persoon van Theo de Boer kregen de bezoekers, in de 22ste en in de 26ste minuut, twee riante moge lijkheden om de score te openen. Het waren Ter Leede-keeper Bert Blankenspoor en verdediger Jo han Verloop die hun club behoed den voor een achterstand. Twaalf minuten voor rust had de thuisploeg van oefenmeester Henk Spaan zelf een voorsprong moeten nemen toen Robert Enthoven al leen voor de keeper verscheen. In plaats van direct uit te halen, treu zelde de middenvelder veel te lang en zag hij zijn schot alsnog door een verdediger gekeerd. Zevenho ven was meteen weer wakker en liet vier minuten voor rust een der de kans niet onbenut. Een vrije trap van Gert-Jan Pellegram ging keihard over de muur heen en ver dween boven het hoofd van keeper Blankenspoor in het net: 0-1. Peter Bergman nam na de pauze de plaats in van Leon van Leeuwen en Jan van Harskamp verscheen in het veld voor Ed van der Heyden. Beide wissels waren echter geen enkele invloed op het spel- beeld. Johan Verloop was er per soonlijk verantwoordelijk voor dat de kansen voor zijn ploeg om pun ten binnen te halen al na zestien minuten tot een minimum werden beperkt. Balverlies van de verdedi ger op zijn eigen speelhelft bracht de bal voor dè voeten van de snelle Corie Bons die 2-0 aantekende. Diezelfde Corrie Bons bracht vijf minuten later de stand zelfs op 3-0, na aangeven van Leo Lips. Ter Leede kon vlak voor tijd nog iets terugdoen. André van Bladel tikte uit een corner de bal binnen en zet te een eindstand van 1-3 op het sco rebord. RENÉ VAN DER HARST Katwijk schiet met scherp: 5-0 KATWIJK - Derdeklasser Katwijk behaalde voor de derde achtereen volgende keer een ruime thui soverwinning. Zaterdag versloe gen de Kat wij kers met 5-0 koplo per Die Haghe, dat ondanks de ne derlaag het grootste deel van de wedstrijd redelijk spel liet zien. Door doelpunten van Jan van Dijk en twee maal Wim Guyt II ging de thuisclub met een 3-0 voorsprong de rust in. De Katwijkse junior Jaap Guyt wist in de tweede speel helft nog tweemaal Die Haghe- doelman André Pronk te verschal ken en bepaalde de eindstand op 5-0. Barendrecht op valreep verslagen Terwijl ARC-verdediger Peter Borst verslagen op de grond zit, bejubelen de RCL-spelers Leo van de Weteringh, Erwin Nieuwenhuizen en Peter Siera (v.l.n.r.) de 2-2 van Bennie Heemskerk, die er eveneens bij is gaan zitten. (fotoLoek zuyderduin» NOORDWIJK - Wie het laatst lacht, lacht het best. Die spreek woordelijke wysheid zal zelden zo van toepassing zijn geweest op een voetbalwedstrijd als zaterdagmid dag in Noordwijk. De lachende ploeg was de thuisclub, die in de enerverende slotminuut van het eerste klasse-duel met Baren drecht toch nog twee wedstrijd- punten in de wacht sleepte: 3-2. Voor de tegenstander was de wending van het lot bijzonder zuur. Juichend had Barendrecht de verlossende en alleszins ver diende gelijkmaker, die door de at tente Theo Baan in het net gelopen was, begroet. Invaller Ed Noordijk had de aanzet gegeven door de bal buiten bereik van doelman Dick Dortmundt op de lat te plaatsen en Baan was de held, om nog geen mi nuut later met zijn ploeg tot schle miel te worden bestempeld. Terwijl Barendrecht feestte maakte Noordwijk grote haast met het weer in het spel brengen van de bal. De enkele minuten eerder voor zwoeger Yvan Hermans in het veld gekomen Rob Knauf vond Geert Jan Bakker helemaal vrij en een korte rush en een fraai schot waren voldoende om Barendrecht te ver schalken. Niks geen verdiend ge lijkspel, niks geen aansluiting voor LEIDERDORP - RCL en ARC hebben zaterdag voor de ogen van duizend kijkers aangetoond op dit ogenblik niet ten onrechte te verkeren in de onderste regionen van de eerste klasse A. De beide Racings, gehandicapt door de absentie van een flink aantal basisspelers, maakten op sportpark "De Bloemerd" een verre van overtuigende in druk en eéh overwinning zou zowel voor de thuisclub als voor de bezoekers uit Alphen teveel zijn geweest. Derhal ve was de 2-2 stand, die na negentig minuten op het score bord prijkte, terecht. RCL haalde door deze deling het eerste puntje dit seizoen binnen en trainer Laurens Mouter was daar na afloop tevreden mee, vooral om dat hij door blessures niet kon be schikken over Wim de Roo, Hans Braat, Steef Pattiapon en Aad van Tongeren en omdat tot overmaat van ramp routinier Dirk van der Bijl, die als libero zijn rentree in de hoofdmacht zou maken, tijdens de warming-up te kennen gaf niet te kunnen spelen, daar hij teveel hin der van een kuitblessure had. Mou ter werd zodoende gedwongen vlak voor aanvang nog enige wijzi gingen in zijn ploeg aan te bren gen. Middenvelder Peter Siera ver huisde naar de positie van laatste man en ex-Roodenburger Marcel Valk, met een busreis uit Berlijn nog vers in de benen, startte in de basis-elf. Ook Jan Kroese had z'n proble men. De oefenmeester van ARC moest het opnieuw stellen zonder het gekwetste trio Ruud van Es, Riny Oosterlee en Paul Kluivers en bovendien kwam daar de afgelo pen week nog de door de KNVB- strafcommissie geordonneerde af wezigheid van René Lammers bij. De jeugdige ARC-er werd tijdens de bekerwedstrijd tegen ROAC enige weken geleden geboekt, om dat hij wat slordig met zijn speek sel was omgesprongen, nadat een tegenstander hem voor de handen had geschopt. Die notitie werd door de strafcommissie als te mild beschouwd en omgezet in een schorsing van vier wedstrijden. Kroese: "En dat kunnen we op dit moment helemaal niet gebruiken". blokken. Mouter: "Dat vind ik dan toch klasse van de jongens. On danks enige wijzigingen vlak voor het begin van de wedstrijd, was de beginperiode voor ons". De Lei derdorpers trokken inderdaad on middellijk het initiatief naar zich toe, daarmee aantonend het belang van de wedstrijd te beseffen. Mou ter: "Ik heb al vaker gezegd: tegen ploegen als ARC, RKAVIC en Ex celsior Maassluis moeten wij de punten pakken. Tegen de overige teams kunnen we, als we tenmin ste in onze sterkste opstelling spe len, wellicht hier en daar wat pun tjes binnensprokkelen én op die manier moeten we zien dat we ons kunnen handhaven". In de vijftiende minuut, nadat ARC-doelman Cor Prook al een knal van Peter Siera knap had ge stopt, leek RCL goed op weg om het streven van Mouter te bewerk stelligen. Leo van der Wetering omspeelde fraai achtereenvolgens Jacques Keij, Peter Borst en Jelle Koolstra en hield daarna alleen voor Prook het hoofd erbij: 1-0. Foute passes Ook na deze openingsgoal bleef de Leiderdorpse Racing het beste van het spel houden, alhoewel het aantal foutieve passes allengs toe nam. Halverwege de eerste helft brak er zelfs een periode aan, waar in de meeste spelers dachten tot één en hetzelfde team te behoren. Ed. Graper, na een lymfklierontste- king nog lang niet fit (Kroese: "Maar wie zou ik anders moeten opstellen?"), besloot in de vijfen twintigste minuut een einde te ma ken aan het overspel tussen de twee formaties. Hij bediende spits Niek Oosterlee op maat, die vervol gens Peter Siera .uitspeelde en tot slot via de handen van de grabbe lende Peter van der Wal raak- schoot: 1-1. De leerlingen van groep 7 van de Regenboogschool, die dagelijks tegen het hoofd van leraar Niek Oosterlee aankijken, hadden het met hun spandoek "Ik lach me ziek, weer een goal van meester Niek" dus bij het rechte end en dat lieten ze horen ook! RCL schrok even van de onver wachte tegentreffer - ARC was voor Oosterlee's doelpunt nog niet eenmaal gevaarlijk geweest - en zocht vervolgens naar het ant woord. In de dertigste minuut had den de pupillen van Mouter dat bij na klaar, toen na een één-tweetje •tussen Bert van Klaveren en Mo hammed Ait El Houssi het leder door Prook maar net voor de voe ten van de instormende Ben Heemskerk kon worden wegge- Tegenvaller B0yg weer OÜ juiste SDOOF voor I ,issp J 19 1 voor lisse MONSTER - Zaterdag-twee deklasser Lisse leed in en tegen Monster een verdiende 3-2 neder laag. Rob Vermeulen opende in een prima eerste speelhelft de sco re voor Lisse. Monster stelde ech ter voor rust nog orde op zaken door doelpunten van de spitsen Oosterveen en Van den Hoeven. Richard Vermeulen trok na de spelhervatting de stand weer gelijk door een pass van Arie Schalk te verzilveren. Een kwartier voor tijd was het opnieuw Van den Hoeven, die deze voor Monster alsnog bin nenhaalde. OOSTKAPELLE - Quick Boys lijkt het spoor dat vorig seizoen bijna naar de titel in de zater- dageersteklasse leidde weer enigszins te heb ben hervonden. Na de deling van vorige week met Noordwijk, die het gevolg was van bij vla gen sterk voetbal, maakten de Katwijkse voet ballers van de trip naar Zeeland een feestelijk uitje door in Oostkapelle twee kostbare com- petitiepunten te veroveren. De 0-2 overwinning op Oostkapelle was de formatie van trainer Hans van der Zee overi gens wel aan haar stand verplicht, want de be woners van sportpark Duinhelm hadden uit de eerste vier competitiewedstrijden maar één schamel puntje overgehouden. In het treffen met Quick Boys toonde Oost kapelle zich echter alles behalve een noodlij dende eersteklasser en had in het eerste kwar tier het beste van het spel. Maar Ad Poortvliet en Peter Verburg lieten mogelijkheden om hun ploeg op voorsprong te zetten aan zich voorbij gaan. Het overwicht van de thuisclub was mede het gevolg van het zwakke optreden van de gasten die in de openingsfase stroef draaiden. Voorstopper Johan Jonker met na me toonde zich, net genezen van een kniebles sure, nog wat onwennig. Maar daar kwam rond de vijftiende minuut verandering in toen het met twee spitsen (Frenk van der Kley en Leen van der Plas) ope rerende Quick Boys het initiatief naar zich toe trok. Dat resulteerde bijna onmiddellijk in de openingstreffer van Van der Kley, die door de centrale middenvelder Dennis-Jan Mieras vrij voor doelman Ruud Pennings werd gezet. Quick Boys verzuimde vervolgens door te drukken omdat Van der Kley, Van der Plas, Jonker en Floor van Duyn kansen onbenut lie ten. Van Duyn toonde zich luttele minuten voor tijd wel trefzeker toen hij op aangeven van Van der Kley de voor de Katwijkers bevrijden de tweede treffer liet aantekenen. Een kwar tiertje daarvoor had Verburg voor het 'alles of niets' spelende Oostkapelle de beste kans van de wedstrijd om zeep geholpen toen hij alleen voor Theo Guyt verscheen. De Katwijkse doel man hield zijn ploeg echter op de been door de bal in een reflex met zijn voet te keren. haald. Zes minuten later was het aan de andere kant wel raak. Een mislukte voorzet van de tegen zijn oude club spelende Sieto Schal- kers werd knullig door Peter Siera en Marcel Brasker gemist, waarna Niek Oosterlee zomaar opeens he lemaal vrij voor Van der Wal kwam te staan. Beheerst doelpuntte de spits: 1-2. Mouter na afloop: "Zulke fouten mogen op dit niveau toch echt niet gemaakt worden. Je geeft zomaar een doelpunt weg!". Middenvelder Ben Heemskerk kreeg even later de mogelijkheid om de Leiderdor pers nog voor rust op gelijke hoog te te schieten, toen hij na een slim passje van Peter Siera vrij voor Prook opdook. Heemskerks schui- vertje was evenwel geen probleem voor de Alphense keeper. Na de thee ging RCL opnieuw op jacht naar de gelijkmaker. Het ARC-middenveld werd overlopen (Kroese: "Dat kan ik de jongens niet kwalijk nemen. Niet iedereen heeft nou eenmaal een groot loop vermogen. Ed was niet fit en de overige mensen met power zaten langs de kant".) en de Alphense te genstoten, ooit een geducht wa pen, bleven door vroegtijdig bal verlies nagenoeg achterwege. De kwetsbaarheid achterin bij RCL. (nu al 16 tegengoals!) kon door de Alphenaren dus niet worden uitge buit, al was Johan Boer een keer dichtbij een treffer. RCL, met Er- win Nieuwenhuizen voor Ait El Houssi, vergrootte de druk op het doel van Prook steeds meer en kreeg dertien minuten voor tijd - Sieto Schalkers was inmiddels ver vangen door Bert Groenland - loon naar werken. Nadat arbiter Solen ten onrechte had geweigerd de bal op de stip te leggen voor een over treding van Geert-Jan de Vries op Leo van der Wetering, zorgde Ben Heemskerk vlak daarna uit een on overzichtelijke situatie voor ge rechtigheid: 2-2. ARC, dat de tech nisch vaardige Martin Krommert voor Ed Graper in de strijd bracht, kwam in de slotfase nog tot een af gekeurde goal van Oosterlee (hands?) en een door Van der Wal prachtig gekeerde kopbal van Keij, maar daarbij hield het op. Terecht. NICK VERWOERD de ploeg van de woedende trainer Ger de Keizer. „We mogen ze op onze blote knieën danken", stelde collega John Eelman na afloop nuchter vast. Barendrecht kón niets anders doen dan de hand in eigen boezem steken. De roodwitten hadden ge waarschuwd moeten zijn want 85 minuten eerder was hetzelfde hu- zarenstukje al eens uitgehaald door de rappe Ron Verhagen. Nau welijks een minuut nadat John Ma- rijt ploegmakker Geert Jan Bakker met succes lanceerde voor een ver rassingsaanval op keeper Wout van Driel (1-0), passeerde Verhagen op vrijwel identieke wijze de slapende Noordwijljse verdediging: 1-1. Waarschuwing En alsof dat nog geen waarschu wing genoeg was kwam Yvan Her mans direct na de aftrap oog in oog met de Barend.rechtse doelwach ter, die het te 'zacht ingeschoten schot onder controle kon houden en daarmee een nieuwe achter stand voorkwam. Het was uitstel van executie want het aandringen de Noordwijk, dat steeds weer op impulsen wachtte van de door ver dediger Edward Mietas geheel vrij gelaten Hermans, kwam halverwe ge de eerste helft wederom aan de leiding. Niet door Hermans, maar door een fraaie combinatie tussen Bakker en Klaas Vink, die de bal met het hoofd achter Van Driel werkte: 2-1. Het aantrekkelijke verloop van die eerste helft ten spijt wist Noordwijk nog altijd geen raad met zichzelf. Wanneer de Eelman- brigade de bal het werk laat doen en het overzicht over het veld houdt, staat er een sterke ploeg die het dit seizoen nog ver kan bren gen. Ontbreken rust en overleg dan loopt de ploeg zich vast in einde loos geschuif, doelloos geren en veelvuldig balverlies. „Op een ge geven moment ging inderdaad al les fout", beaamde Eelman, „Als je de bal niet vasthoudt maak je het je zelf moeilijk. We komen dan aan opbouw niet meer toe' en dan is het niet meer te belopen". De winst kon de oefenmeester dan ook niet tevreden stellen: „We moeten ons niet verschuilen achter die twee punten, daarvoor is er teveel mis gegaan". Zover had het niet hoeven ko men als Noordwijk in die eerste minuten na de hervatting alle kan sen had benut. Hans Boom gaf als eerste zijn (enige) visitekaartje af. Helemaal vrij soleerde hij op de rechterflank, waar hij enkele me ters voor het doel een fantastische lobpass gaf, die net achter het doel belandde, terwijl Jos Smits ver geefs probeerde om zijn hoofd er nog onder te krijgen. Het was stilte voor de storm want in nauwelijks anderhalve minuut tijd kreeg Noordwijk de mogelijkheid de sco re op te voeren tot 4 of 5-1. Her mans speelde in het doelgebied Smits aan, die stuitte op Theo Baan en Van Driel. Direct daarna schoof Hermans de bal net voor het doel langs. Uit de resulterende corner kopte Vink het leer naar Bakker, die eveneens naast de roos mikte. De storm was daarmee over. Noordwijk, dat de strijd tot op dat moment beheerste, gaf het initia tief uit handen en Bardendrecht klopte onder leiding van Hokke en Van Drunen steeds nadrukkelijker aan de poort van Dortmundt. And- ries Wendt kon bij een schot van Verhagen op de doellijn met han den en borst nog redding bren gen, maar in de voorlaatste minuut kwam de gelijkmaker er dankzij de ver opgekomen Theo Baan dan toch. Het feest duurde voor de gas ten precies 45 seconden, toen kon Noordwijk weer lachen: 3-2. HANS JACOBS

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15