PvdA verdeeld over oorzaken nederlaag Deetman verspeelt krediet 'Rietkerk-uitkering' groep Molukkers AMBI-OPLEIDING VOLGEN? 'Houdt nu eens op met evalueren' Hond vaak 'impulsief aangeschaft Bejaarden Eman en Martina hopen op voorspoedig overleg Ruding mag eerder weg Ook Lubbers laat 'bezuinigingskampioen' vallen ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - De partijraad van de Partij van de Arbeid was gisteravond ernstig verdeeld over het evaluatierapport dat is opgesteld naar aanleiding van de verkiezingsuit slag voor de Partij van de Arbeid. De beoordeling van het rapport van de evaluatiecom missie varieerde van 'een goede aanzet tot discussie' tot 'volstrekt onvoldoende'. AMSTERDAM (ANP) - De Stich ting Consument en Veiligheid in Amsterdam begint op 4 oktober, Werelddierendag, een landelijke voorlichtingscampagne waarin de hond centraal staat. Aspirant-ko pers zal op verschillende wijzen worden duidelijk gemaakt wat het betekent om een hond in huis te halen. Het is de bedoeling dat de voor lichting enkele jaren doorloopt, blijkt uit het blad Safe-Druk van de stichting. De campagne wordt gevoerd in samenwerking met de commissie Gezondheid en Welzijn Gezelschapsdieren. De aanleiding voor dit „hondenproject" is tweele dig: het grote aantal hondebeten en het stijgend aantal .afstands honden' in asielen. In de ziekenhuizen worden elk jaar gemiddeld 17.000 hondebeten behandeld. De helft van deze beten wordt thuis opgelopen, aldus Con sument en Veiligheid. De 1,8 mil joen honden in ons land „bezorgen mensen veel plezier, maar echt be trouwbaar is de relatie dus niet". De stichting meldt verder dat jaarlijks 24.000 honden worden weggedaan en in asielen terecht komen; 3.000 dieren worden, daar elk jaar afgemaakt. Wie een hond wil kopen moet eerst maar eens kijken of hij/zij genoeg ruimte, tijd en geld heeft, aldus Consument-en Veiligheid. De meeste tijd gaat zit ten in het opvoeden en uitlaten van de hond. De hond heeft zowel bin nen als buiten ruimte nodig. Een hond kost gedurende zijn hele le ven geld. De kosten van een hond kunnen volgens de stichting varië ren van 500 tot ruim 2.000 gulden per jaar, exclusief de aanschaf. Te weinig mensen vrageh zich volgens Consument en Veiligheid af waarom zij een hond kopen. Het gaat vaak om een impulsieve actie, „uit medelijden of vertedering". Het duurt in zo'n geval meestal niet lang, schrijft de stichting, voordat men zich gaat ergeren aan de voortdurende aanwezigheid van „de trouwe viervoeter". In het rapport wordt vooral het functioneren van de campagne commissie genoemd als oorzaak voor de 'overwinningsnederlaag'. Het doel - CDA en WD van de meerderheid afhouden - is voor de Partij van de Arbeid niet bereikt De zogeheten Polca (de campagne commissie) is veel te groot en ver vult allerlei politieke taken die niet in de campagnecommissie thuis horen. De partijraad voelt er niets voor op korte termijn een fundamentele politieke discussie op gang te bren gen nu de campagne voor de sta tenverkiezingen voor de deur staat. Heftige duscussies in de partij zijn niet bevordelijk voor een goede verkiezingsuitslag. Verschillende partij raadsleden verweten de com missie fundamentele politieke vra gen uit de weg te zijn gegaan. Com missievoorzitter Tieneke Netelen bos verzette zich tegen die conclu sie. „Het is aan het partijbestuur om deze discussie nader uit te werken. Een evaluatiecommissie moet geen blauwdruk geven". Partijbestuur en partijraad wil len de interne cultuur van de Partij van de Arbeid ter discussie stellen. „Besluitvorming tijdens de cam pagne is door de cultuur in de par tij niet tot haar recht gekomen", zei waarnemend voorzitter Stan Pop- pe. De delegatie uit Amsterdam stelde daar tegenover: „In de PvdA is de discussie zo gereglementeerd en gedetailleerd dat de partijdemo cratie is verworden tot dictatuur van het secretariaat". Het is niet mijn gewoonte ingezon den brieven te verzenden. Nu moet mijn echter iets van het hart n.a.v. uw Extra-editie van vorige week zaterdag, aangaande: „de bejaar den, het kind van de rekening". De bejaardenzorg, gezondheids zorg, invaliden, onderwijs: inkrim pen! En fors! Of liever weg? Het doet mij denken aan het stokje van de concentratiekampcomman dant, rechts: goed voor arbeid, links: langzaam creperen in de gas kamer! Oh zeker, het is op een wat geci- viliseerder wijze. Men haalt hier el ke vreemdeling die troubles heeft in eigen land (ik vind dat echt heel erg voor deze mensen). Steek de boel maar in de brand (tamils) en je krijgt meer geld en woningverbete ring. Ja, zy ondergingen martelin gen. Maar is een psychische marte ling, die straks velen gaan onder vinden, niet even erg? Het was Z.K.H. prins Claus die dit zo groots, typeerde als: „ziele- pijn". Ik weet wat hij hiermee be doelde, ik zelf ben door een diep dal gegaan, er uit gehaald door mijn bejaarde, geestelijk zo krach tige vader die, hoewel thans overle den, twee jaar Duits concentratie kamp overleefde. De partijraad was het erover eens dat de evaluatiecommissie voor een onmogelijke opgave stond. Binnen drie maanden moest een evaluatie van de verkiezings uitslag worden gemaakt. Een deel van de partijraad vond zelfs dat de commissie de opdracht aan de par tijraad had moeten teruggeven. Een veel gehoorde kreet in de vergadering was: „Houdt nu eens op met evalueren en instellen van weer nieuwe commissies $n ga aan het werk voor de volgende verkie zingen. Het partijbestuur is heel wel in staat conclusies te trekken uit de vorige verkiezingsuitslag". Poppe legde er de nadruk op dat de PvdA nu niet te hard van stapel moet lopen met het trekken van conclusies. „De vraag naar ver nieuwing en verbreding van de partij is zo fundamenteel dat noch door de evaluatiecommissie noch door de partijraad overhaaste 'in houdelijke conclusies kunnen wor den getrokken. 'Pleegzorg geestelijk gehandicapten krijgt te weinig aandacht' APELDOORN (ANP) - De pleeg- zorg voor geestelijk gehandicapten krijgt in Nederland te weinig aan dacht. Drs. W. J. Lucieer van de af deling zwakzinnigenzorg van de hoofdinspectie voor de geestelijke volksgezondheid stelde dit van morgen in Apeldoorn op een con gres over thuiszorg. Hij noemde het voor een geeste lijk gehandicapt kind het beste als het kan opgroeien in het eigen gé- zin of, als dat onmogelijk is, in een pleeggezin. Maar de beleidsmakers tonen volgens hem tot nu toe wei nig belangstelling voor de pleeg zorg voor geestelijk gehandicap ten. Een aan de Tweede Kamer toe gezegde notitie ligt al twee jaar in de la bij de verantwoordelijke ambtenaren, aldus Lucieer. Vol gens hem staat daarin dat het geld ontbreekt om pleegzorg te propa geren. Hij vindt dat een vreemde redenering, aangezien een plaats in een inrichting acht keer zo duur is als een plaats in een pleeggezin. Een andere zeer bruikbare en in de kinderbescherming al bekende vorm van hulpverlening is volgens Lucieer het „gezinshuis": een ruim huis in een gewone straat waarin een echtpaar, al dan niet met eigen kinderen, doorgaans vier kinderen opvangt. De gezinsouders worden begeleid door een team van des kundigen. ROTTERDAM (GPD) - Peter Mosch en Peter Krins uit Rotterdam ver trekken vandaag samen met hun twee Harlingse vrienden Martin Drost en Sjors Homminga voor een spektaculaire onderneming naar het Himalaya-gebergte. Zij gaan er de lastige Thorong-piek beklim men. Op zich niet zo bijzonder, wa re het niet dat het viertal op de fiets naar boven wil. Ze hopen eind ok tober triomfantelijk met speciale 'mountain-bikes' aan hun zij bo venop de 6484 meter hoge top te staan. Het bijzondere aan deze betrek kelijk kleine fietsjes is dat ze drie ovaalvormige tandwielbladeren aan de voorkant hebben en zes ach ter. Verder is het voortandblad kleiner dan het achterste (bij 'nor male'fietsen is dat juist andersom) zodat het klimmen met de 18 ver snellingen makkelijker gaat. „Maar het moet toch allemaal wel uit je eigen benen komen", aldus Peter Mosch op de foto rechts naast zijn vriend Krins). (foto gpd> DEN HAAG (ANP) - De minister raad heeft gisteren besloten dat personen van Molukse herkomst, die in 1951 of 1952 in groepsver band naar Nederland zijn overge bracht en nadien vielen onder de zorg van het Commissariaat Ambo- nezenzorg (CAZ), in aanmerking kunnen komen voor een jaarlijkse netto uitkering van 2.000 gulden en voor een bijbehorende herden kingspenning. De uitkering geldt alleen voor hen die tot 1 januari 1986 in Nederland hebben ge woond. Het ministerie van binnen landse zaken heeft dit bekendge maakt. Ter nagedachtenis aan minister mr. J.G. Rietkerk van binnenland se zaken, op wiens voorstel de uit kering en de herdenkingspenning tot stand zijn gekomen, krijgt de uitkering de naam .Rietkerk-uitke ring'. Het ontwerpbesluit Riet kerk-uitkering is voor advies naar de Raad van State gezonden. Om dat 1986 het herdenkingsjaar is, ontvangt de rechthebbende de uit kering voor dit jaar met terugwer kende kracht vanaf 1 januari 1986. Het is vijfendertig jaar geleden dat de eersten van een groep van ruim 4.000 gezinnen en alleen staanden van Molukse herkomst onder de zorg van de Nederlandse regering naar Nederland kwamen. Onder hen was een groot aantal personen die behoorden tot het toenmalige Koninklijk Nederlands ADVERTENTIE Alle PBNA cursussen vind je op de laatste pagina van de Gouden Gids. SCHIPHOL (ANP) - Minister-pre- sident Henny Eman en zijn Antil liaanse ambtgenoot Don Martina hopen dat het maandag in f Den Haag beginnende driehoeksover leg met Nederland voorspoedig zal verlopen en dat de problemen op luchtvaartgebied definitief zullen worden opgelost. Zij zullen boven dien met minister De Koning van Nederlands-Antilliaanse en Aru baanse zaken praten over de slech te financieel-economische situatie van hun land. Dat hebberl beide bewindslieden gisteren verklaard bij aankomst op Schiphol. In samenwerking met het Neder-s landse adviesbureau Berenschot heeft de Antilliaanse regering een pakket maatregelen in voorberei ding die in 1987 van kracht zullen worden. Doel is het begrotingste kort dat voorv1989 is geraamd op 400 miljoen Antilliaanse guldens (520 miljoen gulden in Nederland) op te heffen. Verder zal het over heidsapparaat worden gesaneerd en moeten er in de komende vier jaar 4.000 ambtenaren afvloeien. - Premier Eman zei dat hij in de gesprekken met minister De Ko ning zal aandringen op een minder strakke uitvoering van het bezuini gingspakket dat het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft voor gesteld. Op basis van de IMF-maat- regelen heeft Nederland 100 mil joen gulden als begrotingssteun toegezegd. Daarvan heeft Aruba nog 60 miljoen te goed. De Koning wil dit bedrag pas overmaken als blijkt dat Aruba het bezuinigings beleid ook echt uitvoert. - Aruba krijgt binnenkort ook technische assistentie vanuit Ne derland in de vorm van „begro tingsdeskundigen" die het minis terie van financiën in Oranjestad zullen bijstaan. Verder heeft de Arubaanse regering overeenstem ming bereikt met de huidige direk- teur van de Centrale Bank van de Nederlandse Antillen, drs L. Wong, om op Aruba te komen werken als coördinator tussen de ministeries van economische zaken en finan ciën, de centrale bank van Aruba en de Arubaanse ontwikkelings bank. Met Nederland en de olie maatschappij Exxon is overeenge komen dat zij zullen participeren in het aandelenkapitaal van de Ontwikkelingsbank, zo maakte Eman bekend. Hij zei verder dat de Limburgse zakenman Melchior deze week een brief krijgt van Aruba waarin deze het groene licht krijgt voor de uit voering van zijn plannen voor goudwinning op het eiland. Aruba zal zelf niet in het project participe- Indisch Leger (KNIL). Voor deze groep gezinnen en alleenstaanden was de aankomst in Nederland het begin van een door velen als nood- gedwongen en ongewenst ervaren verblijf. Zoals blijkt uit de geza menlijke verklaring van 21 april 1986 van het Nederlandse kabinet en het hoofdbestuur van de Badan Persatuan wil de regering alsnog de openbare waardering van de Nederlandse samenleving tot uit drukking brengen voor de inzet en diensten die deze ex-KNIL-militai- ren destijds aan Nederland hebben bewezen, aldus binnenlandse za ken. Nefanna sleept ziekenfondsen voor de rechter UTRECHT (ANP) - De Nederland se Associatie van de Farmaceuti sche Industrie, Nefarma, heeft gis teren samen met negen bij haar aangesloten grote fabrikanten een dagvaarding doen uitbrengen te gen de ziekenfondsen in Zwolle en Gorinchem en de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen. Zij zullen op 15 oktober moeten ver schijnen voor de rechtbank in Zwolle voor een civiele procedure die de industrie heeft aangespan nen omdat er bij de fondsen lijsten circuleren waarop wordt geadvi seerd bepaalde merkgeneesmidde len te vervangen door andere en goedkopere. Volgens voorzitter dr. J.C. San ders van Nefarma wijken die lij sten niet alleen af Van de „officië le", maar worden er ook adviezen op gegeven die voor patiënten ge vaarlijk zo niet levensbedreigend kunnen zijn. Niet alleen zijn er ver vangende middelen bij die qua chemische samenstelling en far macologische werking sterk afwij ken van de „oorspronkelijke", maar er staan ook fouten in wat de dosering betreft. In één geval (een hormoon voor vrouwen in de over gang) gaat het daarbij om een dose ring die -afhankelijk van de toedie ningsvorm- 80 tot 400 keer te hoog De VNZ liet gisteren bij monde van secretaris C. Landheer weten, dat alle fondsen zo'n lijst hebben. Volgens hem heeft de VNZ Nefar ma al eerder bericht - zonder het mes van een gerechtelijke proce dure op tafel- bereid te zijn tot een gesprek over concrete bezwaren en het herstellen van eventuele fou ten. Maar van het intrekken van de lijst kan volgens Landheer geen sprake zijn. Het geven van advie zen aan de aangesloten fondsen en via hen aan plaatselijke artsen en apothekers behoort tot de normale activiteiten van de VNZ, zei hij.Ne- farma heeft de kwestie eind vorig jaar al bij de VNZ aangekaart. Sindsdien hebben de ziekenfond sen volgens haar geprobeerd de zaak te rekken. Daarom stapt ze nu naar de rechter. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is bereid minister Ruding (finan ciën) eerder dan 1 mei volgend jaar te laten gaan, als hy tot directeur van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) wordt gekozen. Ru ding zou dan vrijwel onmiddellijk de huidige directeur De Larosière kunnen opvolgen, die te kennen heeft gegeven per 1 januari a.s. te willen vertrekken. Een exacte da tum voor Rudings eventuele ver trek is evenwel niet vastgesteld. Minister-president Lubbers heeft dat gisteren na afloop van de ministerraad meegedeeld. Lubbers had deze week in de Tweede Ka mer verklaard dat Ruding eigenlijk niet vóór 1 mei zou kunnen ver trekken, omdat eerst de begroting voor 1987 in het parlement moet worden afgehandeld en een aantal 'witte vlekken' in het regeerak koord voor de jaren daarna moeten worden ingevuld. Lubbers erkende met deze wijzi ging van het eerder ingenomen standpunt Rudings kansen te wil len vergroten. Want hoewel Ru ding de beste papieren heeft, staat zijn verkiezing nog lang niet vast. Met name Frankrijk heeft met zijn kandidaat, de president van de na tionale bank Camdessus, een ster ke troef in handen. Lubbers maakte duidelijk dat minister Van den Broek (buiten landse zaken), Nederlandse ambas sadeurs en hijzelf via contacten met. zijn collega's in o.a. West- Duitsland en Engeland zich sterk zullen maken voor Rudings kandi datuur. Lubbers verwacht overi gens niet dat volgende week, tij dens de vergadering van het IMF, de kogel al door de kerk gaat. Uit sluitsel is eerder te verwachten op de volgende IMF-vergadering in oktober. Lubbers bestreed de opvatting dat Ruding door een eventueel ver trek politiek vleugellam zou wor den. ,,Ik geloof niet in de redene ring aat iemand die iets anders in het leven wil, niet meer zou func tioneren". Hij erkende dat het wenselijk zou zijn dat Rudings opvolger on middellijk aan de slag zou kunnen, maar onthield zich van elke specu latie over personen en data. Bijstandvrouwen vrezen toekomst UTRECHT (ANP) - Vrouwen in de bijstand voelen zich wegbezuinigd. Zij hebben de afgelopen jaren al honderden guldens ingeleverd en krijgen daar bovenop nieuwe be zuinigingen te verwerken, onder meer door het nieuwe stelsel van studiefinanciering. Tegelijkertijd horen zij in de Troonrede dat hun koopkracht er niet op achteruit zal gaan. Deze tegenstelling gaat hun begrip te boven. Razernij, maar ook angst voor wat nog komen zal, overheersten vanmorgen op de landelijke actie dag in Utrecht, georganiseerd door het Landelijk Steunpunt Vrouwen in de bijstand. Directe aanleiding voor de actiedag vormde het on langs door een meerderheid van de Sociaal Economische Raad (SER) ondersteunde advies om bij mini mumuitkeringen rekening te hou den met het kindertal. In dat ad vies vormt een gezin van twee ou ders met twee kinderen het uit gangspunt voor "een uitkering van 100 procent. Ouders - ook alleen staande - met minder of zonder kinderen worden op die uitkering gekort. Naast bezuinigingen als bevrie zing van uitkeringen, de voordeur- delersregeling en verlaging van de huursubsidie, heeft op korte ter mijn de nieuwe wet studiefinancie ring vergaande gevolgen voor de huishoudportemonnee van de bij standsmoeder met studerende kin deren. Hoevelen van onze bejaarden hebben mede gestreden voor onze vrijheid, de vrijheid der regering, de vrijheid van onze fantastische, geliefde koningin, de generaties na ons, onze kinderen en kleinkinde ren? En zij worden nu op een zij spoor gerangeerd. Vergeet Neder land zo snel? En welk gezin, waarvan het sala ris straks wordt verminderd kan zich straks meer dan twee kinde ren veroorloven om 'goed' groot te brengen? Zou het niet juister zijn wanneer de overheidsuitgaven, de buitenlandse reizen van ministers, de recepties en party's op kasteel Duyvenvoorde wat minder wer den? En als de Olympische Spelen, die miljoenen gaan kosten, eens wel naar Barcelona gingen en de gelden, hiervoor uitgetrokken, naar de bejaarden en zieken gin gen? Sport is prachtig, ik deed dit zelf vroeger ook, maar niet over de ruggen van anderen. Nederland, waar zijt gij mee be zig? Is dit ons devies, Je maintien- drai, waarmaken. Ik vind, en ik denk velen met mij, dit wel een zeer zwarte bladzijde in de Neder landse geschiedenis. Voor het al lereerst schaam ik mij Nederland se te zijn. W.M.J. Atema De Kempenaerstraat 90 Leiden De minister van onderwijs en we tenschappen, Wim Deetman, heeft zijn reputatie van kampioen-bezui niger bevestigd. Het kabinet-Lub- bers II was nog maar net geinstal- leerd of hij zou het land en de colle ga's weieens even laten zien wat bezuinigen is. Binnen twee maan den legde hij alle voorstellen voor de komende vier jaar op tafel en leunde achterover. Ziezo, dat was dat. door Henri Kruithof Deetman dacht door middel van deze tactiek alle ellende voor zijn derde ambtstermijn in één keer voor zijn kiezen te krijgen, maar daarna zou hij rustig onderwijsbe leid kunnen voeren. Hij rekende op veel verzet uit het onderwijs veld, maar hoopte op steun van zijn politieke vrienden in het Tweede Kamer. Natuurlijk, een en kele wijziging moet mogelijk zijn, maar de Kamer moet het niet te gek maken. Deetman lijkt zijn hand nu over speeld te hebben. Coalitiepartner WD opende als eerste politieke 'vrfend' de aanval. De liberale frac tievoorzitter Joris Voorhoeve kon digde vorig weekeinde aan niet ak koord te zullen gaan met de bezui nigingen op het onderwijs voor de alleijongsten, de zogenaamde 'vieijarigen-maatregel'. Daarmee was de meerderheid voor dit voor stel verdwenen want de oppositie was al tegen. Deetman probeerde die meer- derheidssteun terug te krijgen, door de fractievoorzitters van de coalitie-partijen erop te wijzen dat ze toch aan deze maatregel gebon den waren. Niet hij, Deetman, had immers bedacht dat de vierjarigen nog wel een poosje thuis konden blijven, maar de onderhandelaars aan de tafel bij informateur De Ko ning. Dan konden de fracties toch niet ineens hun handen er vanaf trekken? Dan werd het kabinet 'niet geheel terecht bejegend'. Dreigende taal Hij haalde nog meer de woede van de WD op de hals, door voor de televisie dreigende taal naar haar fractieleider Joris Voorhoeve uit te slaan. Na een twistgesprek over de vierjarigen-maatregel zelf, antwoordde Deetman op een vraag van de interviewer dat het hem niet verstandig leek voor de vriendschap in de coalitie, dit soort dingen veelvuldig te herhalen. De PvdA zag er de volgende dag wel brood in deze ruzie in de coali tie nog wat verder op te stoken. Dus vroeg onderwij sspecialist Jac ques Wallage aan premier Lub bers, wat er nu eigenlijk was afge sproken tijdens de formatie. Was de vieijarigen-maatregel inder daad door het formatieteam be dacht of niet. Lubbers liet Deetman met een daverende klap vallen: „Tijdens de formatie/informatieperiode zijn geen verdere afspraken gemaakt dan welke in het regeerakkoord zijn vastgelegd". In dat regeerak koord worden de kleuters niet ge noemd. WD-onderwij sspecialist Jan Franssen wreef nog wat extra zout in de wonde door te verklaren dat in het team dat de onderwijspa- ragraaf had voorbereid, niet over de kleuters was gesproken en 'naar mij is meegedeeld ook door de on derhandelaars niet'. De socialisti sche kamerleden leunden tevreden achterover en vroegen niet verder. Toch had Lubbers maar de halve waarheid verteld en was wat Franssen zei simpelweg Lubbers vergat gemakshalve mee te delen, dat aan de onderhande lingstafel wel degelijk over de vier jarigen was gesproken als een van de mogelijke bezuinigingen op on derwijs. Weliswaar waren er geen afspraken over gemaakt, maar dat heeft Deetman ook nooit beweerd, van tafel geveegd was de maatregel ook niet. Lubbers doet vrijwel nooit iets per ongeluk, dus moet er een reden zijn om zijn trouwste bezuiniger zo hard te laten vallen. Deetmans op stelling zowel in het kabinet als te genover de Kamer kan weieens een deel van de oorzaak van Lub bers' gedrag zijn. Deetmans houding tijdens mi nisterraadsvergaderingen begint zijn collega's, en vooral de oudge dienden onder hen, danig de keel uit te hangen. Telkens weer als er voorstellen worden besproken, die geld kosten, rekent Deetman voor hoeveel onderwijzers voor die voorstellen ontslagen moeten wor den. Elke discussie wordt op die manier doodgeslagen. De Tweede Kamer, en vooral de regeringsfracties, heeft hij laten weten dat de bezuinigingsmaatre- Minister Wim Deetman. gelen die hij nu op tafel heeft ge legd, ongewijzigd dienen te wor den aanvaard. Hij is nog net bereid te praten over uitgewerkte alterna tieven voor zijn voorstellen, maar de Kamer moet hem niet vragen nog' weer andere voorstellen te doen. Als ze dat willen, zoeken ze maar een andere minister van on derwijs. De regeringsfracties hebben ge noeg van d,eze starre houding van Deetman. „Deetman moet niet net doen alsof de maatregel door de fracties geakkoordeerd was en dat wij nu spelbreker zijn", zei een pro minent WD'er. Hij vreesde voor een patstelling als Deetman zich niet wat soepeler opstelt. Teke nend voor de sfeer tussen Deetman en zijn geestverwante fractie is wel het feit dat hij nog niet met de CDA-onderwijsspecialist bij uit stek, Ad Hermes, heeft gesproken sinds het kabinet tot stand is geko men. Deetman heeft politieke ervaring genoeg om te beseffen dat dat niet de manier is om vervelende maat regelen toch door de Kamer te krij gen. Daarvoor is enig lobbywerk bij bevriende fracties onontbeer lijk. Toen Deetman de regerings fracties echter verweet hem unfair te behandelen, ging dat zelfs Lub bers te ver. De minister-president wees zijn minister van onderwijs openlijk in de Tweede Kamer te recht. Een wat ongebruikelijke me thode. Het is voor Deetman zelf te hopen dat hij er wat van heeft ge leerd. Anders zou zijn politieke carrière weieens op het spel kun nen komen te staan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5