Betrek universiteit meer bij sciencepark Pastoor Goofers leidde protestanten om de tuin Restant poort opgegraven Twee personen onderscheiden Advies economische zaken Gouden speld voor Joop Westbroek Pieterswijk maakt weer mozaïek Koopavond op woensdag Geschiedenis van 150 jaar oude Hartebrugkerk ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - De Leidse universi teit moet nog meer dan nu het geval is worden betrokken bij de verdere ontwikkeling van het sciencepark in de Leeu wenhoek. Tevens moet er een speciale adviesraad in het le ven worden geroepen waarin hoogleraren op persoonlijke ti tel zitting hebben. Deze raad zou de gemeente moeten advi seren bij het werven en selecte ren van technologisch hoog waardige bedrijven voor het sciencepark. Dit zijn enkele van de aanbevelin gen in een nota van de directie eco nomische zaken van de gemeente over de toekomst van het science park Leeuwenhoek. De nota wordt woensdag besproken in de raads commissie voor economische aan gelegenheden. Tijdens een studiereis langs En gelse scienceparken is het ambte naren van de directie EZ opgeval len dat daar veelal de universitei ten het voortouw nemen. In Lei den neemt de gemeente de meeste initiatieven. In de nota wordt nu gepleit voor meer overleg tussen gemeente en universiteit over de verdere ontwikkeling van de Leeu wenhoek. De makers van de nota stellen dat een goede selectie van bedrij ven van groot belang is. Iets waar bij de adviesraad dus goede dien sten zou kunnen bewijzen. Het sciencepark, grof gezegd een be drijventerrein voor technologisch hoogwaardige ondernemingen, wordt voor deze bedrijven aantrek kelijker wanneer daar louter on dernemingen worden toegelaten van enige kwaliteit. Bedrijven ont- Centrum Ex '85 Centrum, Ex '85 opent zondag het nieuwe seizoen met een vi deolezing van Baghwan Shri Rajneesh over medidatie om 14.00 uur. Aansluitend hierop vanafl6.00 uurgelegenheid tot mediteren. lenen daaraan 'prestige', aldus de directie EZ. Eventuele bedrijven met minder kwaliteit zouden kun nen worden doorverwezen naar het toekomstige industrieterrein Roomburg. Waterpartijen Belangrijk is ook dat het science park er landschappelijk aantrekke lijk uitziet. De gemeente moet er daarom naar streven dat niet elk stukje grond wordt uitgegeven aan bedrijven. Er moet ook voldoende ruimte zijn voor bijvoorbeeld groen en waterpartijen. Parkeer voorzieningen dienen zoveel mo gelijk in het landschap te worden 'weggewerkt'. De landschappelijke vormge ving moet bovendien zodanig zijn, dat bedrijven niet .de neiging krij gen zich te verschansen achter hekwerken. Om toch de nodige be veiliging te verwezenlijken, moet worden onderzocht of geavanceer de beveiligingssystemen als onder deel van het park gerealiseerd kun nen worden. De directie EZ schrijft in haar nota dat het aanbeveling verdient dat de architectuur van de ver schillende gebouwen in het park zoveel mogelijk op elkaar wordt af gestemd. Het zou daarbij aardig zijn als er één of twee architectoni sche 'hoogstandjes' in het park ko- In de nota wordt het belang on derstreept van het academisch be drijvencentrum (ABC) bij het sciencepark. Dit is een plaats waar nieuwe ontwikkelingen tot leven kunnen komen. In het ABC kun nen beginnende ondernemers op het gebied van hoogwaardig tech nologie aan de slag. Een uitbrei ding van dit centrum moet eind volgend jaar klaar zijn. Onderzocht wordt of een tweede uitbreiding haalbaar is. Er zou echter ook moeten wor den overwogen om wat grotere be drijfsruimten te verwezenlijken bij het ABC dan nu het geval is, aldus de nota. Bovendien is het aanbeve lenswaardig om in de tweede uit breiding ruimte te reserveren voor centrale voorzieningen, zoals tekst verwerking, telex, telefonistes en een kantine. Daarnaast moet wor den onderzocht of ten behoeve van de beginnende ondernemers vast overeenkomsten kunnen worden afgesloten met financiers en men sen die de ondernemers ondersteu nen op het gebied van manage ment. Sterrenkunde De eerste plannen voor het scien cepark zijn twee jaar geleden ge maakt. Destijds werd erover ge dacht er voornamelijk bio-techno- logische bedrijven te vestigen. Nu wil de gemeente ook andere soor ten bedrijven toelaten op voor waarde dat die bedrijvén zich maar bezighouden met hoogwaardige technologie en dan nog het liefst op gebieden waarin de Leidse uni versiteit sterk is, zoals medische tehnologie, informatica, natuur kunde en toegepaste mechanica, sterrenkunde en sociale weten schappen. De gemeente wil een bredere ontwikkeling van het sciencepark omdat daarmee wordt voorkomen dat de werkgelegenheid daar te veel afhankelijk wordt van ontwik kelingen binnen één bedrijfstak. Inmiddels hebben zich drie bedrij ven zelfstandig in de Leeuwen hoek gevestigd: Centocor (medi sche diagnostiek), Mogen (planten veredeling) en Ovabloc (medische technologie). In het ABC biedt in middels plaats aan acht kleine be drijven. Op de voorgrond het opgegraven fundament van het bastion aan de Hogewoerd, verderop kwam een de Hogewoerdsbrug bloot te liggen. Op het kruispunt Kraaierstraat-Hogewoerd werd de danig ao fundering van de Hogewoerdspoort blootgelegd. <f0 LEIDEN - Even voorbij het kruis- Opmerkelijk zijn ook de opge- punt Kraaierstraat-Hogewoerd zijn graven restanten van de Hoge- tijdens rioleringswerkzaamheden woerdsbrug met twee doorstroom- funderingsresten van het bastion gaten, aangelegd aan het eind van opgegraven. Dat bastion werd aan- de veertiende of begin vijftiende gelegd tussen 1497 en 1498 en een eeuw. Omdat men niet wist waar deel van de Hogewoerds poort deze brug zich zou bevinden, is het moest ervoor sneuvelen. aantreffen van restanten daarvan Vereniging van Doven 'Ons Begin sel Getrouw'. Voorts werd mede door zijn toedoen een klaveijas- en een fotpclub opgericht. Hij kreeg de eremadaille uit handen van de burgemeester van Zoetermeer in de eveneens in die plaats gelegen Prinses Margrietschool. Lissenaar Jacobs is werkzaam als adjunct-directeur van het Re gionaal Orgaan voor het Leerling- wezen Zuid-Holland Noord in Den Re van- Haag. Daarnaast vervult en vervul- do- de hij eén groot aantal nevenfunc- ties: secretaris van de Streekschool het bestuur van de" "Christelijke voor Beroepsbegeleidend onder LEIDEN/ZOETERMEER/LISSE - Twee personen hebben gisteren een koninklijke onderscheiding gekregen. De hoogste onderschei ding ging naar de heer P.A. Jacobs uit Lisse die tot ridder in de orde van Oranje-Nassau werd geslagen. De Leidenaar J.G. Vreeswijk kreeg gisteren een eremedaille in goud. Vreeswijk kreeg de onderschei ding onder meer vanwege diens verdiensten voor doven. Vrees wijk, zelf doof, nam in 1945 het tiatief tot de oprichting vai che, een schaakvereniging Vele jaren was hij ook actief wijs te Leiden; bestuurslid Streek-, school voor de Werkende Jeugd te Den Haag; bestuurslid en voorzit ter Stichting Huis ter Beek in Lis- se; voorzitter van de ponyclub Poe- le-Way in Lisse; redactiesecretaris van het door CORO uitgegeven communicatieorgaan Corolatie, en nog een aantal andere functies. De heer Jacobs krijgt de onderschei ding bij zijn 40-jarig ambtsjubi leum, tevens zijn afscheid van zijn ambtelijke loopbaan. Jacobs kreeg de onderscheiding gistermiddag in de Streekschool voor Beroepson derwijs aan het Lammenschans- park in Leiden. min of meer een gelukkige toeval ligheid, aldus drs. A. van Peursen van civiele werken die het onder zoek leidt. Van de Hogewoerdspoort, die aan het eind van de veertiende eeuw werd gebouwd, en het bas tion was de plek wèl bekend. De Hogewoerdspoort, waarvan ook resten zijn gevonden, moet zich be vonden hebben precies op het kruispunt Kraaierstraat-Hoge woerd. De Kraaierstraat was in die tijd nog water en werd Vestgracht genoemd. De resten van de poort zijn door de tand des tijds het meest aangetast: leidingen en rio leringen hebben de fundamenten ervan al grotendeels doorboord. Overigens is het haast onmoge lijk om een uitgebreid archeolo gisch onderzoek naar de vondsten te verrichten, omdat de werkzaam heden moeten doorgaan. "De win keliers op de Hogewoerd hebben al genoeg last van de rioleringswerk zaamheden. Dus het is onmogelijk om de boel langer dan noodzake lijk is open te laten", aldus Van Peursen. Dit weekeinde zijn de res ten van bastion, poort en brug ech ter nog open en bloot te zien. Ver moedelijk maandag wordt er zand over gestort. LEIDEN - De sportinstructeur van de Leidse politie, Joop Westbroek, kreeg gistermiddag de gouden speld van de gemeente Leiden. Burgemeester Goekoop verrichtte de plechtigheid. Na veertig jaar overheidsdienst gaat Westbroek in de Vut. Hij werd vooral bekend doordat hij veel or ganiseerde: de Singelloop, voetbal wedstrijden tussen politie en het woonwagenkamp en de wekelijkse trimloop in de Leidse Hout. Vaak ging de opbrengst van dergelijke evenementen naar de invaliden sportbond. LEIDEN - De Vereniging voor Pieters- Academiewijk, die dit jaar het tienjarig bestaan viert, zal een bloemen- en plantenmozaïek aan de gemeente en de 3 October Vereeniging aanbieden. Het mo zaïek, in de vorm van' het Leidse wapen, wordt aangelegd bij het monument in het Van der Werf- park en zal tijdens de kranslegging op 2 oktober 's avonds om 19.30 uur worden onthuld. De kosten van de aanleg worden betaald door de vereniging voor Pieters- Academiewijk; de ge meente heeft inmiddels toegezegd voorde aanleg te zullen zorgen. De gemeente is voorts bereid het jaar lijkse onderhoud voor hoog reke ning te nemen. LEIDEN - De koopavond wordt komende week in verband met de Taptoe verschoven naar woensdag 1 oktober. De avondopenstelling van het kantoor Breestraat en post agentschap vroom Dreesmann wordt eveneens naar woensdag avond verzet. Op 3 oktober sluiten het hoofd postkantoor Schipholweg en de bijkantoren aan het Bevrijdings plein, Breestraat en Kopermolen om tien uur. De postagentschap pen in Oegstgeest (De Kempenaer- straat) en Leiderdorp (Hoofdstraat) sluiten om twaalf uur. De bijkanto ren Leiderdorp (Heinsiuslaan) en Oegstgeest (Langevoort) zullen de gehele dag geopend zijn. LEIDEN - Met in gebruikneming van de Hartebrugkerk, lieten de katholieken weten dat ze er waren. Voorbij de tijd dat men in schuil kerken bijeen moest komen. Het geloof kon weer openlijk worden beleden. Niet iedereen was daar over te spreken. Zo vonden gelovi gen van andere gezindten onge twijfeld dat de katholieken zich te veel lieten gaan. Of zoals pater Wel ters schreef: "Dat luiden scheen de beginjaren van de Hartebrug kerk waarin de wederwaardighe den van de illustere pastoor Jaco bus Goofers centraal staan. De katholieken hadden het zwaar in de zestiende eeuw. Onder water schrijft: "Op 23 juni 1572 ging de stad in handen van de Prins over en op 7 juli werden alle kerken en kloosters gesloten. Wel iswaar werden maatregelen getrof fen getroffen om plunderingen te voorkomen, maar deze zouden toch de verwoesting van het Min derbroedersklooster niet belet ten". door Wim Brands "Op 31 juli arriveerde de beroem de Lumey in Leiden en op de eer ste dag van augustus werden de Minderbroeders 'verjaegd'. Op 12 augustus trok een soldatenbende vanaf de Hogewoerdspoort naar het klooster van welk eens zo vreedzaam verblijf een rokende puinhoop overbleef'. Wat konden de vervolgde gelovi- gen anders doen dan zich terug trekken op zolders en in kelders? In jongensboekenstijl schrijft On derwater: "Met gevaar voor eigen leven verborgen zij zich in en om Leiden om de gelovigen te troosten en te sterken". In 1669 betrokken de paters een hoekhuis aan de Haarlemmer- straat/Kuipersteég waar nu het pand van Kreymborg staat. "De eerste paters die er zich vestigden waren pater Johannes Raats en Adrianus Fierlinx. Zij en hun op volgers hebben hier 160 jaar lang de geestelijke bedieningen uit geoefend. Het kerkje bevond zich op de tweede verdieping aan de straatzijde. Op de derde verdieping was een galerij waar het orgel stond". Hazewind In deze toestand trof Jacobus Goofers de kerk aan toen hij in 1830 als geestelijke naar Leiden Een belangrijk moment tijdens de grote restauratie van de Hartébrug- ^wam- Goofers- hij is het zout in kerk aan het begin van de jaren tachtig van deze eeuw: het gouden kruis de PaP- Was er niet geweest, daalt uit de hemel. (foto pr). tsJa' dan was er misschien wel nooit een Hartebrugkerk gekomen zoals we die nu kennen. Onderwater: "De eerste zorg van pastoor Goofers na zijn komst in Leiden was het vergroten van de bestaande Kuipersteegkerk. De toenmalige gemeente telde ruim 2000 zielen en al snel bleek dat de kerk te klein was en te klein bleef. Hij vatte het plan op alle huizen in de Kuipersteeg aan te kopen. Toen dit niet lukte trachtte hij het derde huis aan de Haarlemmerstraat te kopen met de bedoeling de kerk in die richting te vergroten". En vervolgens hoorde hij dat het huis op de hoek bij de Hartébrug te koop was. Het was een mooi huis; 16 kamers plus een prachtige tuin. Er was helaas één probleem: pro- fessor Donckermann, de eigenaar, was protestant. Met andere woor den: hij zag Goofers komen. Goofers was echter niet op z'n achterhoofd gevallen. Via stroman nen probeerde hij het huis en de grond te kopen. Bijna ging het mis: "Inmiddels verspreidde zich het gerucht dat pastoor Goofers op dat erf een nieuwe kerk wilde bouwen. De pastoor, die er alle belang bij had dat zijn plannen geheim ble ven, liet als de hazewind enige tim merlieden het orgel in de Kuiper steegkerk verplaatsen om zodoen de de schijn te wekken dt er nog verbouwd werd en er van een ver huizing in het geheel geen sprake zou zijn". De truc lukte. Enige tijd later verraste de pastoor de professor die de waarheid pas op het aller- LEIDEN - Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Hartebrugkerk wordt een boek uitgegeven dat over de geschie denis van de kerk handelt. De schrijver is oud-parochiaan P. Onderwater. U kunt het boek verkrijgen door voor 29 september negen gulden over te maken op giro 558718, ten name van Kerkbe stuur Hartébrug te Leiden, met vermelding van 'boek 150 jaar'. Na 28 september kan men het boek kopen in een Leidse boekhandel of in de kerk. Men moet dan wel tweeëneenhalve gulden meer betalen. laatste moment kreeg te horen en niet veel anders meer kon doen dan zich neerleggen bij het feit cjat hij er was ingetuind. Goofers kon tevreden vaststellen: die grond is mij. Rook De gemeente Leiden erkende de poodzaak van bouwen. Maar: was de begroting wel juist? En: "voorts vestigden zij de aandacht op de na delen die het heiwerk zou kunnen opleveren voor de belendende per celen en daarom wensten zij een opnamerapport van de huidige toe stand terwijl de pastoor en zijn commissieleden zich moesten ver binden om de eventuele schade te vergoeden". Pastoor Goofers werd het op een bepaald moment te gortig. Hij schreef een brief op hoge poten naar de overheid: "In de zekere overtuiging, dat onze onderneming door den Architekt dezer stad, op eene even zoo kleingeestige als on billijke wijze wordt tegengewerkt, neem ik mijnen toevlucht tot Uwe Excellentie onze belangens aan de zelve op het allerhartelijkste aan bevelende". Op 21 oktober kwam het konink lijk besluit af. Pastoor Goofers werd op 24 oktober van de goed keuring op de hoogte gesteld. On derwater: "Een belangrijke stap was gezet, maar alle moeilijkheden waren nog lang niet opgelost". De bouw vlotte voorspoedig vol- gens Onderwater, "echter niet ge heel zonder moeilijkheden". Buren vonden dat de kerk te hoog werd en zij begonnen "te doleren en te protesteren" onder het motief dat hun schoorstenen niet meer goed zouden kunnen trekken en door de rook hun huizen in waarde zouden verminderen. Sneeuw Op 27 november 1837 was er een plechtige inwijding van de kerk. Op die dag was het zeer slecht weer. "Regen, sneeuw en hagel en storm wisselden elkaar af'. De bis schop had er misschien wel spijt van dat hij was gekomen. Hij werd door dat slechte weer namelijk ern stig ziek. De protestanten waren ondertus sen helemaal niet zo gelukkig met hun katholieke buren. Onderwa ter: "Op enige zondagen onderbra ken de dominees van de Marekerk hun predikaties zo lang, tot het lui den voorbij was en nu deed het verhaal de ronde dat de Roomse klokken met hun geweldige gelui, de protestantse godsdienstoefenin gen verstoorden". "Maar pater Goofers kende zijn pappenheimers en nam zijn maat regelen. Hij informeerde bij ver trouwde en bezadigde protestan ten en vernam dat het luiden van klokken wel waarneembaar was. maar dat van verstoring geheel geen sprake was". Wat weer niet wegnam dat Goof ers even later met het voltallige kerkbestuur op het stadhuis werd ontboden: was het waar dat zij te veel herrie maakten? Helaas is niet bekend hoe het gesprek precies verliep, maar waarschijnlijk wist Goofers de gemeentebestuurders wel te overtuigen van zijn gelijk. Men bleef beieren. Opdreinen Irt de vorige eeuw was de kerk trouwens zelf ook een keer de dupe van geluidsoverlast. In 1859 werd de aangrenzende fabriek van Dee verkocht en de nieuwe eigenaren lieten het gebouw uitbreiden. Ze metselden onder meer scheidings muren langs de erfgrens met de kerk. Een en ander was in strijd met de wet. "Dat was op zich zo erg niet", schrijft Onderwater, maar - en dan haalt hij de toenmalige kerkverte- genwoordigers aan - storend was wel dat in de fabriek "vanaf den vroegen morgen tot den laten avond voortdurend fabriekskna- pen hunne liederen opdreinen tot niet geringen aanstaat in de kerk, als de sacristy en de kamers be woond door de Eerwaarde Heeren Paters". Wat zongen de fabrieksk- napen? Eén ding is zeker: het zullen geen kerkliederen zijn geweest. een nieuwe doom in het oog der protestanten, te meer daar zij zulke kleine bengels op hun kerken heb ben". De Hartebrugkerk bestaat 150 jaar en dat wordt de komende tijd op verschillende manieren ge vierd. Zo zal er een boekje verschij nen over het jubileum, geschreven door Paul Onderwater, een oud-pa rochiaan die zijn sporen verdiende als misdienaar. Een verhaal over Het versierde interieur van de kerk na het gereedkomen van de uitbreiding in 1897.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3