Aan de schaduwzijde van een villadorp Geen belastingverhoging voor Zoeterwoudenaren Wassenaarse 'Randgroepjongeren' wachten lijdzaam op eigen ruimte Begroting '87 Zoeterwoude Oplossing gezocht voor velden en begraafplaats Animo voor aankoop gemeentegroen groot PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 WASSENAAR - In Wasse naars e stukken duikt de term randgroepjongeren re gelmatig op. In het welzijns- plan heet het dat ze priori teit hebben, maar in het da gelijks leven valt daar wei nig van te merken. De rand groepjongeren, die zich in de bestaande instellingen niet thuis voelen, moeten zich maar zien te redden. Gesprekken over een eigen gebouwtje liepen op niets uit. Van de boksschool, die rond de gemeenteraadsver kiezingen zo mooi werd voorgespiegeld, horen ze niks meer. door Paul van der Kooij Ze lijken lijdzaam te wachten. Er zijn geen samenscholingen meer bij het koepeltje aan de haven, waar ze opgroeiden met bier, brommers en een waterdoop. De 'slecht weer-luifel' bij de super markt blijft leeg. Diefstalletjes, vechtpartijen en overlast behoren tot het verleden. De politie heeft de namen van de zes kernfiguren dan ook uit haar annalen geschrapt. Toch zou de stilte bedriegen. "De problemen zijn binnen de muren van jongerencentrum Time Out verdwenen", zegt ex-voorzitter Jan van der Sluis. De jongeren, door hem arbeidersjongeren ge noemd, "hebben de boerderij ge claimd. Andere bezoekers liepen weg". Tijdens de extra lange vakantie stippelde het centrum een nieuwe strategie uit. Het nor- De ■randgroevjongenu male pubhek, de doelgroep, moet 0ut verdwene™heet het. i Wassenaar. Samenscholingen zijn er niet 'De problemen zijn binnen de 1 weer terugkomen. Volgens sommige nauw betrok kenen overweegt Time Out de groep jongeren buiten te sluiten. Time Outs Rian Brak noemt dat onzin. Men wil harder gaan optre den, maar heus niet alleen tegen de 'randgroepjongeren'. De andere betrokkenen komen wél met definities, die vaak be hoorlijk overeen komen. Het gaat om zo'n 40 tieners die in zekere zin zijn achtergesteld. Ze wonen niet in het luxe zuiden, maar in het ge wone Oostdorp. Contacten met mensen uit andere wijken zijn er zelden. Thuis is de situatie niet al tijd ideaal. De een ziet zijn vader nooit, de ouders van de ander zijn "net Jozef en Maria". Anders dan de meeste Wassenaarse jeugdigen zitten ze niet op de twee grote mid delbare scholengemeenschappen, maar bezoeken ze lager technisch onderwijs. Zo'n 70 procent be- chouwt zichzelf als scholier, 20 procent werkt. Problemen ontstaan snel. Bij be zoekjes aan die "ouwebokken-ca- fés vol kale koppen waar het bier uit de porieën druipt", vrezen de stamgasten meteen "dat het biljart laken eraan zal gaan". En tijdens een verveeld wandelingetje door het dorp, roepen heinen met een hockeystick: "Ha, vieze arbeider". Als de confrontatie 'hein-arbie' uit de klauwen loopt, beginnen de problemen. "Men gelooft ons niet en de poli tie rijdt achter ons aan als we door het dorp lopen. Je hoort het aan het slechte schakelen", vinden de jongeren. Het liefst opereren ze in groepen. Ze voelen zich dan sterk en dekken elkaar onvoorwaarde lijk. De verklaring voor hun aparte behandeling is simpel: de jongeren zijn het slachtoffer van de klassete genstelling tussen het Wassenaar ten zuiden en ten noorden van de Langstraat. Een woordvoerder van Time Out onderschrijft dat jonge ren beter af zijn wanneer hun ou ders geld en relaties hebben. Poli tie en gemeente ontkennen dat er een tegenstelling is. Jeugdambte- naar J. Wessels zegt dat "de diepe kloof er mede is door hun gedrag. Als zij anderen met stokken bela gen, denken die: wat is dat voor tuig?" Volgens politie-adjudant A. de Vos zijn er in het hele land soortge lijke jongens die "geen werk heb ben of zich vervelen in de vrije tijd. Ze drinken een biertje en moeten dan hun energie kwijt. Straatmeu- bilair wordt verbogen of men doet iets anders". Als ze al achtergesteld zijn, hebben ze dat aan zichzelf te wijten, voert hij aan: "Ik weet ze ker dat de ouders niet geschuwd worden of met de nek worden aan gekeken. Ze staan niet a-sociaal te genover anderen". Time Out heeft een andere erva ring. De 40 tot 50 arbeidersjonge ren, met een vaste kern van 10 tot 15 stuks, hebben zich het afgelo pen jaar "enorm gemanifesteerd" in het jongerencentrum. Het nor male publiek - middelbare scholie ren die zich hebben aangepast aan wat de maatschappij wil - bleef hadden het niet altijd zo begrepen xibi weg. De laatste weken voor de op de zondagmiddag, woensdag- en vrij dagavond alleen nog maar door 'ar beidersjongeren' bezocht. Beroepskracht Hans: "Ze druk- gen tegen anderen: dit is ons honk. Mensen die dat niet accepteren hebben 'kapsones' en worden soms van de dansvloer gejaagd (v.). Bij hun geldt een traditioneel ge- zagspatroon, de dictatuur van de sche bezigheden hoor, geen Volgens de politieman wordt de kloof vaak achteraf als legitimatie gebruikt. "Bij het Asta-theater hadden ze moedwillig iemand ge slagen. En dan vraag je: waarom? Tja, waarom? Nou, ach het was zo'n badstoffel. Dat heinegezicht stond me niet aan". Afzetten In deze wereld vol tegenstellin gen en gelijkhebberige personen, zetten de jongeren zich steeds ster ker af tegen alles wat naar autori teit ruikt. Op school schreeuwen ze hun mening door klas en hal en gooien soms met een blokje hout. Ze provoceren met satantekens, Hitlerkruisen en uitroepen met de naam van De Heere erin. Het is vaak maar een dun vernis- laagje. Echt, ze sloegen heus niet zomaar iemand in elkaar. De gemo lesteerde jongen bij Asta bedreig de een broertje van een groepslid. Balorigheid kwam voort uit verve ling ("er is hier niks in dit dorp") en met een kleine diefstal bewees een nieuweling zich. Ook de rust van 1986 heeft een oorzaak. Veel 'arbei dersjongeren' raken gessettled. "Als ik de hele dag gewerkt heb, heb ik weinig puf meer", zegt een groepslid. "Dan ga ik naar mijn wijf, lekker videootje kijken". Ook wordt de toekomst steeds belang rijker: "Als je steeds maar op het politiebureau zit, zegt je baas ook: jou hoef ik niet". Adjudant De Vos had al zoiets gedacht: "Ze worden ouder. Eerst zeggen ze nog dat er niets deugt van de maatschappij en schoppen uit balorigheid overal tegenaan. Een jaar erop hebben ze werk en een meisje dat invloed heeft. Het groep"). De laatste tijd verschoven zijn dan keurig nette burgers. Het is een tijdsverschijnsel. Opeens is het weg". flexibiliteit van de vakantie werden volgens de staf de medewerkers. Ze bleven weg en de hardnekkige dorpsroddel doet de ronde dat het in het centrum niet pluis is. Tijd dus, lijkt het, om iets met de ken een stempel op de sfeer, zeg- jongeren te ondernemen. De han den van beroepskracht Hans jeu ken soms. Dolgraag zou hij dan aan de slag willen; een goede relatie opbouwen; hun taal spreken. De beroepskracht: "Geen therapeuti- sterkste. De grootste schreeuwer, de man met de grootste spierbal len, heeft gezag". Moeten de randgroepjongeren dan weg? Ze zijn welkom in het centrum wanneer ze zich aanpas sen aan de huisregels/Nederlandse wetgeving: niet slopen, geen agres- listisch gedoe. En die omgang met meisjes verander je toch niet. Nee, hooguit kun je een een beetje corri geren, de grootste problemen op lossen". En dan, met beide benen op de grond: "Je hebt niet de mo gelijkheden. Ik ben hier niet neer gezet om een groep van 40 jonge- e, geen wapens en geen meiden ren bezig te houden". lastig vallen. In de praktijk slaag den ze daar niet altijd in: "De jon gens gaan op een andere manier met elkaar om en vinden andere dingen leuk. Regelmatig overtra den ze de regels, vaak met pietlutti ge dingetjes als glasdrukken of raakt". Echte projecten "lijken niet Aat, de enige beroepskracht van Tent, heeft al wel een manier ge vonden om zachtjes te sturen: "Dan zeg je: als ik een meisje was zou ik je eerst vragen je vieze han den te wassen voordat jë schreeuwen en springen bij ve-concert. Echt geweld komt hier bijna niet voor", aldus Hans van Ti me Out. In het begin werden lange gesprekken geschorst ("het- Eigen Stek geen extra aanzien opleverde m 6 mogelijk, zeker niet nu B en W hebben geweigerd om hem tien uur minder te laten werken en een tweede beroepskracht erbij te ne- bij. het jongerencen trum. De randgroepjongeren zijn daar blij om. Zij hadden vroeger Aat is het met zijn collega's van Time Out eens dat de jongeren een eigen plek moeten krijgen, zonder bemoeienis. Het betoog van de ge- LEIDSCH DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,10 ZOETERWOUDE - Een gat van vier meter breed en ten hebben gemaakt of een andere auto hebben gepakt tweëeneenhalve meter hoog als stille getuige... kon de politie gisteren niet vertellen. Evenmin wist zij Politiemannen zijn gisteren een groot deel van de of dag druk doende geweest bij het textielbedrijf Super- Confex aan de Hoge Rijndijk, tegenover Heineken. Rond drie uur in de nacht van donderdag op vrijdag hadden inbreker(s) gepoogd met een bestelauto de pui te rammen. Men slaagde er inderdaad in een gat in de wand. te maken, mo.ar de auto bleef steken. Overigens bleek gisteren dat de auto in Leiden is gestolen. Of de dieven zich donderdagnacht lopend uit de voe- De jongeren zijn het gloeiend met hen eens en vroegen in het verleden meermalen om een club huis voor zeven dagen per week, met voetbalbakken, dartsborden, posters, muziek, een bar en banken van de kraak. Ondanks een hoop langs elkaar heen gepraat, is inmiddels duide lijk dat de gemeente geen extra geld over heeft voor de randgroep jongeren. Een boksschool, waar ze hun agressie kunnen uitleven, is nog niet aan de horizon versche nen. Het argument hierachter is dat "ook niet iedere groep scholie ren iets krijgt". Aat van Tent ziet het anders: "Het gemeentebestuur wil een rustig dorp. Ouderen kun nen blijven, jongeren moeten weg. Steeds wanneer de jongeren een jaar ouder zijn geworden, denken ze: gelukt. En de jongens kunnen alleen de zaak duidelijk maken door alles in elkaar te schoppen. Als ze rustig zijn gebeurt er niks". ZATERDAG Buurthuis Groenoord - Pasteurstraat 23, rommelmarkt, 10-17 uur. Harteburgkerk - tentoonstelling bezit Hartebrugkerk i.k.v. 150-jarig bestaan, 12-17.30 uur. Robijnzicht - rommelmarkt, 10-14 uur. Noordeinde 2 - Terre des Hommes markt, 10-15 uur. Aula Visser 't Hooft - bijeenkomst i.k.v. vredesweek, met Sienie Strikwerda en Mient Jan Faber, 14 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad 2, klaverjastoernooi, 20.15 uur. Filmhuis LVC - film 'Prizzi's Honor'. 21.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. LWH - Langegracht 65, disco. 22-2 uur. Wassenaar School - Van Heeckerenstraat 2, 'Den ken en Doen'-dagen voor Wassenaarse ouderen, 14-18 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, expositie jubilerende Voorschotense Kunstkring, 12-17 uur, met fanfare-orkest Lauren- tius om 13 uur en band Cachaca om 14 Warmond Dekkerhal - Veerpolder, 'nacht van de mode', 20.15-4 uur. het idee dat er meteen zo'n zeven medewerkers aanstormden zodra ze naar een verwarmingsbuis ke ken. Die controle wekte flink veel agressie op, evenals de "urenlange socio-gesprekken" en de "geniepi ge briefjes" over een schorsing. De andere bezoekers daarentegen, i jongeren-centrum Time meente en ouderenverenigingen, dat de twee jongerencentra ade quate accommodaties hebben met voldoende faciliteiten voor ieder een, "gaat niet op: Je kunt ze niet zomaar ergens bij proppen", heet het. Opvang Jeugdambtenaar Wessels rea geert verbaasd. Hij kreeg begin dit jaar het idee dat de jongens niet zo nodig een eigen ruimte meer wil len: "Als ik vraag hoe het met ze gaat, zeggen ze prima, geen enkel probleem". En hij praat rustig door met Tent en Time Out over de op vang. Hij stelt dat wanneer de jon geren zich niet thuisvoelen tussen de andere bezoekers (of andersom) V^°o"s!f..ine oheverf Aad ze maar op een ander moment iets moeten ontplooien. De jongeren weten zeker dat zij de verantwoordelijkheid kunnen dragen. "Als ergens je eigen stereo staat, ga je niet beuken", roepen zij in de koor. De jongerencentra zijn wat minder stellig. Hans: "Vorig jaar hadden de jongeren op woens dagavond video-avond, met films in Veronica-stijl. Zij zochten de vi deo's uit, verzorgden affiches en het sloeg wel aan. Na een maand was het opeens weg. Het is voor hun vaak moeilijker. Ze hebben minder organisatietalent. Een bar runnen en zelfstandig de admini stratie doen, is heel wat. Dat ver eist een bepaald niveau en dat heeft weer te maken met de oplei ding". Pieterskerk - 'Handige Handen', 11-18 Stadsgehoorzaal - bridge-drive i.k.v. 1 jaar 3 oktober vereeniging, 10.30-18 uv Centrum Ex'85 - Middelstegracht 40.1 deo-lezing van Bhagwan Shree Raj- neesh over Meditatie, 14 uur. Filmhuis LVC - film 'Prizzi's Honor', 21.15 uur. Leiderdorp Dorpskerk - Hoofdstraat, concert leer lingen streekmuziekschool Rijnak koord. 11.30-12.15 uur. Muzenhof - Gordijnsingel, opening t ".atthysen, 14.30 l Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, expositie jubilerende Voorschotense Kunstkring, 12-17 uur, vanaf 13 uur optreden leden Reprise Kamerkwintet. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, koffie concert St. Jan's Fanfare, 12.15 uur. Oegstgeest Haaswyk - trimloop, start om 12 uur. De Rode Leeuw, Dorpsstraat 55 - Vi deo-avond over triathlon, 20.23 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 26 september tot vr 3 oktober door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56. Leiden, tel. 313234. Ook Kroon, districtsmanager bij het textielbedrijf kan die vraag niet beantwoorden. Wel weet hij zeker dat als er iets weg is. dat nooit veel kan zijn. Direct na het inrijden van de pui is namelijk het alarm afge gaan. Tien minuten later al stond de Nederlandse Vei ligheidsdienst en de politie op de stoep Over de om vang van de schade in geld uitgedrukt valt ook weinig te zeggen. (fotoHoivasu ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse ingezetenen betalen vol gend jaar geen cent meer aan ge meentelijke belastingen en tarie ven. Maar of dat na 1987 ook nog zal gelden valt te betwijfelen. Weliswaar klopt de gemeentelij ke huishoudkas in 1987. er is zelfs een bedrag over in de ont- werp-begroting, maar op de lan gere termijn ziet het er niet zo rooskleurig uit. Wellicht dat ver hogingen al in 1988 niet meer achterwege kunnen blijven. Het financiële plaatje van Zoe terwoude ziet er momenteel als volgt uit: er is volgend jaar 189.000 gulden over. Daarvan moet 75.000 gulden naar de pot 'onvoorziene uitgaven' toe vloeien. Ruim 21.000 gulden gaat er extra naar het sociaal-cultu reel werk van Zoeterwoude. Ter compensatie, omdat de rijks overheid daarop flink heeft ge- kort. Hetgeen dus wel betekent dat alle verenigingen en instel lingen in Zoeterwoude geen last zullen hebben van de bezuinigin gen van het rijk. Resteert een be drag van 93.000 gulden voor in vesteringen en reserveringen. Dat lijkt heel wat, maar schijn bedriegt hier een beetje, aldus wethouder Van der Heijden. Zo heeft het rijk bijvoorbeeld on langs de btw van 19 naar 20 pro cent verhoogd en met die ene procent verschil is in Zoeterwou de een bedrag van dertig- tot vijf endertig duizend gulden ge moeid. Onzeker is nog of het rijk ZOETERWOUDE - Burgemees ter en wethouders van Zoeter woude streven ernaar om vol gend jaar 20 woningwet-eenge zinswoningen, 18 appartementen voor een- en tweepersoonshuis houdens en acht bejaardenwo ningen neer te -zetten aan de Rijndijk. Andere plannen van burgemeester en wethouders, die worden aangekondigd in de ontwerp-begroting Dit najaar komt er een voor stel over de uitbreiding c.q. aan leg van een nieuwe begraafplaats in Zoeterwoude. Momenteel zijn er besprekingen tussen de ge meente en het kerkbestuur van St. Jan's Onthoofding. B en W willen volgend jaar de wat oudere rioleringen aan een inspectie onderwerpen. Men wil namelijk inzicht krijgen in de onderhoudstoestand van de rio leringen in wegen, die worden herbestraat. Hoewel er nog druk ge bouwd aan de Hoge Rijndijk, willen B en W volgend jaar een begin maken met het voorberei den van de woningbouw in 'Bloemenweide'. Men zoekt, in overleg met de N.S.F. en K.N.V.B., naar een juis te constructie om het trainings veld en het derde speelveld van voetbalvereniging Meerburg be speelbaar te houden. De velden worden 'zorgenkinderen' ge noemd. De bodem is zo slecht dat de velden na een regenperio de in het najaar vaak voor de rest niet meer be- dat compenseert, dus burge meester en wethouders willen dat bedrag even opzijleggen voor het geval dat niet gebeurt. Van der Heijden: "We hebben buitengewoon scherp geanaly seerd hoe de prioriteiten de ko mende jaren moeten worden ge steld. Want er hangt ons een be drag van tien miljoen boven het hoofd". De wethouder doelt op diverse grote uitgaven waarvoor Zoeter woude de komende jaren staat zonder dat er geld voor is: verbe tering van de Nieuweweg en Weipoortseweg, renovatie van zo'n tien bruggen en de be schoeiingen van de Noort- en Zuidbuurtseweg en de opknap beurt van het verzakte ge meentehuis. Bovendien zal op de woningbouw aan de Hoge Rijn dijk ongetwijfeld nog geld moe ten worden toegelegd, verwacht Van der He'ijden. De wethouder zegde bij de pre sentatie van de ontwerp-begro ting toe binnenkort met een nota te komen waarin hij uit de doe ken doet hoe hij het benodigde geld bijeen denkt te schrapen. Vooruitlopend daarop stellen burgemeester en wethouders in de begroting voor alvast niet te veel te willen investeren en te willen blijven zoeken naar moge lijkheden om minder uit te ge- speelbaar zijn. B en W verwach ten nog dit jaar met een voorstel te komen om de velden te verbe teren. Er wordt zo'n 250.000 gul den voor gereserveerd. Computer onderwijs op komst ZOETERWOUDE - Een speciale werkgroep gaat bekijken welke apparatuur het best geschikt is om het computeronderwijs op de Zoeterwoudse basisscholen mee te beginnen. Ook pluist die werk groep uit wat de invoering van computeronderwijs de gemeente jaarlijks gaat kosten en welke scholing de onderwijzers ervoor moeten volgen. Het is de bedoeling dat alle scholen straks over hetzelfde computersysteem beschikken. Overigens blijft het aantal Zoeterwoudse leerlingen nog altijd teruglopen. Waren er in het schooljaar '80/'81 nog 1141 leerplichti ge kinderen, afgelopen seizoen was dat aantal gedaald tot 918. ZOETERWOUDE - Het gaat goed met de verkoop van stukjes gemeentegrond aan Zoeter woudse particulieren. Zoals be kend wil de gemeente stukjes groën, die grenzen aan woonhui zen, van de hand doen om zo doende te besparen op de post groenonderhoud. En de betrok ken bewoners reageren positief. Van de 61 aangeschreven Zoeter woudenaren hebben 24 toege zegd de grond te willen kopen. Tien mensen hebben om nadere informatie gevraagd en de over gebleven 27 hebben nog niets la ten horen. Door het werk dat met de ver kooptransacties is gemoeid, heeft de gemeente Zoeterwoude zich nog niet kunnen verdiepen in de problematiek rond het al dan niet verkopen van groen of het verleggen van de singel ach ter de Fuut, Zwaan en Kievit. De bewoners daar hebben wel dege lijk belangstelling voor het ko pen van gemeentegroen. Burge meester en wethouders hopen voor eind dit jaar een standpunt hierover te hebben ingenomen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2