Olympische veiling grote tegenvaller U.V.S. - D.W.V. W Geef iets origineels, kijkeerst 'ns bij Entresol. Taiwan mag ook meedoen Spelen 'gescheiden' LUGDUNUM T0NEGID0 Uurrecord van Moser JEANS SHOP VAN OOY C. MERENWIEK ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 SPORT PAGINA 15 Maling Het Vrije Volk haalde afgelopen maandag in het verslag van de wedstrijd ASWH- -RWH (0-0) fors uit naar beide ploegen en hun respectievelijke trainers Ge rard Weber en John Huguenin. Na de derby tussen de twee ploe gen uit de Rotterdamse agglome ratie moest vooral laatstgenoem de oefenmeester het ontgelden in het Rotterdamse avondblad, dat de oud-oefenmeester van on der meer RCL, Katwijk en Roo- denburg een zéér negatieve in stelling verweet. De manier waarop Weber en Huguenin hun beroep uitoefenden zal er vol gens de verslaggever, wiens naam vreemd genoeg niet onder het artikel was geplaatst, toe lei den dat het amateurvoetbal: "in het graf terecht komt. Een stralende zon en ruim 1300 toe schouwers, alle ingrediënten voor een aantrekkelijke streek- derby leken vooraf aanwezig", schreef de anonieme verslag gever. "Maar dat kon de twee eer steklassers niet inspireren. Ster ker nogbeide ploegen leken slechts geïnteresseerd in het irri teren van het publiek, waarbij het voorkomen van doelpunten tot kunst werd verheven en het maken van treffers als een lastige bijzaak werd beschouwd". John Huguenin gaf in Het Vrije Volk de volgende verkla ring voor de behoudende speel wijze van RWH: "Ik voetbal niet voor het pu bliek. Ik speel met mijn ploeg een spelletje dat leuk is voor mijn jongens en goed is voor het resul taat en wat het publiek daarvan vindt is mij een zorg". De laatste woorden van de Haagse trainer in Ridderkerkse dienst werden als kop boven het bewuste artikel geplaatst. Dat wekte nogal wat beroering bij de supportersschare van de zaterda geersteklasser. Heeft John Hu guenin inderdaad maling aan het publiek? De trainer: "Nee, het is uit zijn verband ge rukt. Ik predik aanvallend voet bal. Dat weet iedereen die mij kent. Maar daar zijn wel twee elftallen voor nodig. Niets ten na dele van ASWH. maar die ploeg speelde erg behoudend. Drie din gen zijn in mijn benadering van het voetbal heel belangrijk: de spelers moeten het leuk vinden, het moet aantrekkelijk zijn voor het publiek en het moet tot resul taat leiden. Ik besef dat dat be slist geen gemakkelijke opdracht Want het één gaat ten koste van het ander en dat ging ook in het geval van RWH pp. Hugue- Door te aanvallend spel heb ben we vorig jaar nogal wat pun ten verloren. We trokken te gretig in de aanval en gooiden achterin de poort open. Die tendens zette zich in de voorbereiding van dit seizoen voort. Nadat we de eerste competitiewedstrijd tegen Lunte- ren hadden verloren, heb ik ge probeerd meer evenwicht in het elftal brengen. Dus zijn we over gestapt op een systeem met twee aanvallers". 'Haagse' John vervolgt: "Zo'n overschakeling heeft tijd nodig. Je moet de jongens de tijd gunnen zich aan te passen aan een andere speelwijze. Als dat ten koste.gaat van het kijkgenot, dan moet dat maar. Maar het is natuurlijk absurd om te stellen dat ik maling heb aan het pu bliek. Ik houd wel degelijk reke ning met de toeschouwers. Een week eerder hadden we in een spectaculaire wedstrijd notabe- ne 4-4 gespeeld tegen Kozakken Boys en we hebben ook met 1-3 van DOVO gewonnen". "Op dit moment moet iedereen een beetje geduld hebben. Het bestuur van RWH beseft dat en staat ook volledig achter me. Ik heb nooit gereageerd op wed strijdverslagen, maar op verzoek van het bestuur zal ik nu een stukje schrijven in het clubblad. Om de gemoederen een beetje te Ben ik te min De zaterdagafdeling van Meer burg zit nog steeds zonder trai ner. Even leek het erop dat de clubleiding in de persoon van Frans Breemerkamp een oefen- meester had gestrikt. Tot erger nis van de trainer in kwestie en de voetballers van de Zoeter- woudse club echter liepen de be sprekingen op het laatste mo ment stuk. Maar wat het bestuur van de Zoeterwoudse vereniging betreft komt er nu snel verandering in de huidige situatie. Althans, de clubleiding plaatste afgelopen maandag in deze krant een ad vertentie waarin trainers werden opgeroepen te solliciteren. Niet zonder succes, want er hebben zich drie 'grage' trainers gemeld bij secretaris Cees Bruines. "We moeten de sollicitaties nog uitwerken, maar we verwachten voor 3 oktober een nieuwe trainer te hebben aldus Bruines. Het zal tijd worden ook, vin den de voetballers van Meer burg, die hebben gedreigd na dit seizoen massaal op te stappen. Volgens Joep Duindam, spreek buis van het eerste elftal, doet het bestuur wel erg lang over het aantrekken van een nieuwe trai- "Waar zij tot nu toe negen maanden voor nodig hebben, had ik in drie dagen geregeld. Met Breemerkamp, ja. Jammer dat dat niet is doorgegaan. Nadat die besprekingen waren stukge lopen heb ik gezegd: nu is het jul lie taak om een trainer te zoeken. Ik ben benieuwd wat er'uit de bus komt". Strafschopgebied De Typhoon, dagblad voor de Zaanstreek, maakte afgelopen maandag melding van een drama in zakformaat. Zondag zou het eerste elftal van KFC uit Koog aan de Zaan in de wedstrijd te gen Schellingwoude het gereno veerde hoofdveld in gebruik ne men. Dat was een half jaar uit de roulatie geweest en in die perio de was een drainage aangelegd en was het veld opgehoogd. Het gras was kort en de zon scheen. Niets leek een goede prestatie van de hoofdmacht in de weg te staan. Maar bij controle van het veld door de grondtechnische dienst van de gemeente bleek dat de lij- nentrekker zich danig had ver gist in de afmetingen van het strafschopgebied. In plaats van zestien meter telde die zóne slechts vijftien meter. "De lijnen zijn getrokken door een gepensioneerde man, die zich bij ons met dergelijke werkzaam heden bezighoudt". aldus consul Ab Jansen. "Hoe het mis is kunnen gaan. is iedereen een raadel. Gelukkig waren de lijnen met carboleum getrokken. We konden het met kalk gemakkelijk nog een keer doen. En dan goed natuurlijk". Maar de KNVB verbood dat. De bond was van mening dat er verwarring zou kunnen ontstaan en stuurde de teams van Schel lingwoude en KFC naar het tweede veld. Een tegenslag van jewelste, die zijn uitwerking op het spel van de thuisclub niet miste. KFC verloor dan ook met 1-2. Tobliga Jan Huijser houdt de gemoede ren bezig in de zaalvoetbalwe reld. Al seizoenen lang sponsort de inwoner van Dordrecht de zaalvoetbalploeg Ceverbo, die de naam draagt van zijn eigen be drijf in centrale verwarming. Huijser lokte in het verleden di verse Leidse spelers (Robert en Ben de Roo, Ron Bekooy) naar zijn club en maakte zich daarmee niet populair in de Sleutelstad. Inmiddels kunnen ze in Leiden het bloed van Huijser wel drin ken. Immers, voor de samenstel ling van de zogenaamde Topliga, die gisteravond van start ging, schraapte Huijser uit heel Neder land zaalvoetbalclubs bijeen. Be halve dus uit Leiden, toch be schouwd als een van de sterkste afdelingen van Nederland. "Daar begijp ik helemaal niets oordeelt Wim Bax, penning meester/sponsor van de zaalvoet balploeg uit Voorhout. Bax ver volgt: "Ik heb Huijser nog gevraagd waarom hij aan ons en vooral aan Zwarte Wolf voorbij is ge gaan. Nou, ik heb geen duidelijk antwoord gekregen van die man. Hij heeft gezegd dat er teams zijn geselecteerd op prestaties. Daar klopt helemaal niets van. Neem nu bijvoorbeeld Carillon Boys. Die ploeg heeft volgens mij niets gepresteerd, wij hebben pas nog met 7-1 van gewonnen en zo'n club wordt dan wel gekozen. Goed, in Nederland hebben wij niet veel gepresteerd. We spelen vöor het eerst in de inter-regiona- le klasse, maar aan de andere kant hebben we drie internatio nals in ons midden. Jeffrey For- ree, Mario Faber en Hans van Leeuwen zijn door bondscoach Groenewoud uitgenodigd voor een oefenwedstrijd. En het moet raar lopen willen ze niet voor de interland tegen Hongarije wor den gevraagd". Bax juicht wel het initiatief van Huijser toe: "Het is een voorloper van de competitie die in 1988 van start gaat. Het betekent een promotie voor het zaalvoetbal. Vooral voor de spelers is het interessant om dat het een sterke competitie is. Daarom is het zo triest voor onze voetballers dat wij zijn gewei gerd". Jan Huijser legt uit waarom hij 'Leiden' links heeft laten liggen: Bax timmert aan de weg, dat is mij wel duidelijk geworden. Maar er zijn zoveel van dat soort clubs in Nederland. Ik heb Bax wel op de reservelijst geplaatst. Mocht er een vereniging uit het westen wegvallen, dan is er plaats voor die club En Zwarte Wolf dan, vorig sei zoen achter Kras Boys de tweede club van Nederland? Huijser: "Ja, éh, dat is een apart geval. Kijk, wij hebben bepaalde eisen gestald voor deelname aan de Topliga. Qua prestaties kwam Zwarte Wolf er wel voor in aan- meerkïng, maar organisatorisch zit het niet snor bij die club", aldus de voorzitter van Cever bo. "Wat! Heeft die Huijser wat te zeggen over de organisatie van Zwarte Wolf', ontsteekt coach Frans Stouten in woede. Hij vervolgt zijn tirade: "Dat wij in de finale om het kampioenschap van Nederland hebben gespeeld, is hij voor het gemak maar even vergeten. Als je als vereniging slecht bent geor ganiseerd dan kom je toch niet zo ver. Huijser gaf als reden op dat we de laatste vijfjaar geen aan sprekende resultaten hebben ge boekt. Wat een gezwets. Eerder hebben we, weliswaar onder, een andere naam, om het kampioen schap van Nederland gespeeld", heeft Stouten, evenals Bax trouwens, nogal wat aan te mer ken op de organisatie van de Topliga. Stouten weer: "Maar ik begrijp die meneer Huijser wel. Hij wil een zootje ploegen om zich heen verzamelen, waar zijn Ceverbo makkelijk van kan winnen. Want ik heb links en rechts vernomen dat zijn team het sterkst is. Nou, ik durf te beweren dat Glasbergen en Zwarte Wolf makkelijk kunnen meedraaien in die Topliga. Ik word helemaal misselijk van die Huijser. Die man heeft gewoon een hekel aan ons, dat is vorige week wel gebleken toen hij be zwaar maakte tegen het meespe len van Robert de Roo bij ons. Ruim twee seizoenen geleden stond die jongen bij hun op de lijst. Begon-ie opeens de mekke ren dat De Roo niet speelgerech tigd was. Maar ik heb me niets aangetrokken van die schreeuw lelijk. Robert hebben we gewoon laten spelen en we wonnen met 5-3. Ik weet zeker dat Huijser wel meer tikkies van Zwarte Wolf zal krijgen". Werkeloos De meisjes van de voetbalvereni ging SJZ zijn bedroefd. Terwijl de competitie toch ruim een maand aan de gang is, heeft het jeugdige zevental slechts één wedstrijd gespeeld. Uit het club blad: "De jeugdcommissie is blij dat er meisjes bij SJZ spelen, alleen en dat vindt de jeugdcommissie bijzonder jammer, de meisjes spelen te weinig. Zaterdag tegen Stompwijkse Boys, nee zegt de bond, jullie meisjes spelen tegen Leidse Boys en wat zegt Leidse Boys op vrijdag: wij trekken de meisjes terug, en zo hadden onze meisjes weer geen wedstrijd. On ze meisjes speelden pas één wed strijd en dat is niet goed". Jan Salomons van de afdeling jeugdzaken zit met zijn handen in het haar. Want: "Zaterdag spelen ze weer niet". "Het team stond officieel stil. We hebben stad en land afgebeld om een wedstrijdje te regelen. Zelfs Cor van Steijn ingescha keld voor een tegenstander. Maar de terugloop onder de meisjes schijnt schrikbarend te zijn. Veel verenigingen hebben teams moe ten terugtrekken", aldus Salomons, die zijn ver slag in het clubblad als volgt be sluit: "Als de pers er misschien over schrijft is de kans aanwezig dat onze meisjes zaterdags kunnen spelen". Misschien heeft het resultaat. AMSTERDAM (ANP) - De veiling van Olympische gedenkwaardigheden is een flop geworden. De attributen leverden vrijdagavond bij Christie's in Amsterdam niet meer dan 21.460 gulden op ten behoeve van de Stichting Olympische Spelen in 1992. Er waren in hel veilinggebouw nog aan de tafels met wijn zalm en oes- geen honderd aanwezigen. Nauw- ters. Minder dan de helft bestond keurige tellers hadden er 92 gezien uit kandidaat-kopers. Een aantal ADVERTENTIE Het unieke winkeltje op de Nieuwe Rijn, hoek Burgsteeg. Daar verkoopt ze de mooiste sieraden uitsluitend vervaardigd van edelmetalen (zilver -goud- en goud op zilver) ook gecombineerd met halfedelstenen. Een paar voorbeelden: jade - tijgeroog - carneool - sodaliet - lapis - lazuli - onyx. originele handvervaardigde Chinese cloissonne vazen. Grote collectie replica's op de oorspronkelijke manier vervaardigd naar de "verloren vorm". HOOFDKLASSE ■rrvi Nieuwe Rijn 23, Leiden t.o. UI de Korenbeurs brug. attributen werd opgekocht door personeelsleden van de Stichting Olympische Spelen. De meeste van de aangeboden artikelen had den geen collectioneurs-waarde. De uitzonderlijke artikelen gingen ver onder de prijs in andere han den over, omdat zich zo weinig geïnteresseerden onder de nieuws gierigen bevonden. De officiële Olympische vlag van de eerste Spelen in Amsterdam in 1928 bracht het meest op. Veiling meester Nijstad zette in op 2000 gulden, de hamer viel bij 5000 gul den. De vlag werd gekocht door Hans Muller, namens het Neder lands Olympisch Comité. De vlag krijgt een plaats in het in oprich ting zijnde Nederlandse sportmu seum in de Flevohof. Het Olympische jasje met stro hoed van oud-bokser Bennie Bril ging weg voor duizend gulden. Dat kwam deels doordat de 'gentle- man-bokser' het persoonlijk te koop aanbood. De prijs werd aan zienlijk opgeschroefd door Piet Kranenburg, oud-directeur van SEOEL (DPA) - Het congres van Nationale Olympische Comités uit Aziatische landen (OCA) heeft Tai wan geaccepteerd als lidstaat. Geen van de 36 landen, waaronder de Volskrepubliek China, had be zwaar tegen de opname van Tai wan in het overkoepelende orgaan. Het Palestijns Olympisch Comité werd afgewezen als lidstaat, on danks een aanbeveling van het In ternationaal Olympisch Comité (IOC) de Palestijnen zitting te laten nemen in het OCA. Het lidmaatschap van Taiwan (het vroegere Nationalistisch Chi na) is een uitvloeisel van het com promis dat het IOC in 1979 met bei de landen sloot. Beslist werd dat - Taiwan onder de naam 'China/Tai- peh' moest deelnemen aan de Spe len. De Volksrepubliek China heeft zich steeds tegen de Olympi sche erkenning van Taiwan verzet. In die houding is de laatste jaren verandering gekomen. Taiwan zal over vier jaar deelnemen aan de Aziatische Spelen, die dan in Pe king worden gehouden. Tot dusver hebben nog geen onderlinge sport- ontmoetingen plaatsgehad. 'Generale repetitie' in Seoel, waar de oproerpolitie hel zwaar te verduren heeft met studenten die protesteren legen de Aziatische Spelen die momenteel in de hoofdstad van Zuid-Korea worden gehouden. Het evenement geldt min of meer als voorbereiding op de Olympische Spelen die in 1988 in Seoel plaatsvinden. ifotoAPi Heineken, die zich het laatste jaar fanatiek inzette als fondsenwerver voor de Amsterdamse nominatie. Kranenburg had zijn jas nog niet uit of hij zwaaide al zonder ophou den met zijn veilingbordje. Halver wege vroeg hij omstanders: „Wat is het eigenlijk waar ik op zit te bie den? Ik heb mijn bril niet bij me". - De aanwezigheid van de Neder landse voormalige Olympische deelnemers en kampioenen scheel de de helft in de opbrengst van de memorabilia. Fanny Blankers- Koen had het schepje, waar ze in 1936 haar startpositie voor de 100 meter mee in de sintels groef, ge schonken. Ze was niet bij de vei-' ling, zodat het schepje slechts 550 gulden opbracht. Frans Mahn, in 1956 wereldkam pioen wielrennen, hield persoon lijk zijn ingelijste document van, niet-deelnemen aan de Spelen in Melbourne hoog, waardoor de prijs opliep naar 600 gulden. Het judo- pak waarin Anton Geesink in 1964 tegen de Japanner Kaminaga in Tokio Olympisch kampioen werd, bracht slechts 150 gulden meer op. De Utrechtse reus had aangekon digd lijfelijk aanwezig te zullen zijn. Hij verscheen echter niet ten tonele. Geesinks judopak met zwarte band werd eveneens in de wacht VOETBAL - Het bestuur van de KNVB heeft Renze de Vries be noemd tot chef d'equipe van de Olympische voetbalploeg. De Vries, die in het bondsbestuur be last is met de portefeuille techni sche zaken, zal op 3 november in het NOC-college plaatsnemen tij dens een vergadering in Nieuwe- gein. gesleept door Kranenburg, die het net als de kledij van Bril een plaats zal geven in het sportmuseum in de Flevohof. Redelijk in de markt lagen ook de gouden en zilveren medaille van de wielrenner Ber nard Leene uit 1928 en 1932. De plakken waren goed voor 2600 en 950 gulden. De meeste andere Olympische souvenirs gingen onder de hamei voor minder dan 250 gulden, eer aantal zelfs nog voor minder dar 100 gulden; zoals de baret var hoogspringster Marian Ackermar voor zes tientjes. Het dikke officie le Amsterdamse bidbook ging vooi slechts 300 gulden de deur uit. BOEDAPEST (SID) - Het Interna tionale Olympische Comité (IOC) is bezig met de bestudering van een voorstel de Zomer- en Winter spelen niet meer in hetzelfde jaar te houden. Het plan voorziet in een andere cyclus met ingang van 1992. In dat jaar zouden de Olympiade's voor het laatst beide worden afge werkt. In 1994 zouden de volgende Winterspelen al op het programma ADVERTENTIE AKTIE BIJ DE KIKKERS A.S zondag 14.00 uur De Tegelhandel komen, twee jaar later gevolgd door de Zomerspelen. Deze verrassende mededeling deed gisteren de Italiaan Franco Carraro op de eerste dag van het congres van de Europese Olympi sche Comités (ENOC) in Boeda pest. ENOC-voorzitter Carraro had dat nieuws op verzoek'van IOC- praeses Juan Antonio Samaranch in zijn openingstoespraak opgeno- Volgens Samaranch is het idee afkomstig van enkele Europese IOC-leden. De achterliggende ge dachte van de scheiding is de gro tere aandacht voor de Olympische beweging. Deze zou dan om de twee jaar een groot evemement hebben. De Spaanse IOC-voorzit- ter, die zaterdag naar Havanna vliegt voor besprekingen, liet we ten vooral positieve aspecten te zien. Hij verwacht dat uitvoering van het plan de populariteit van de Olympische Spelen ten goede zal komen. MILAAN (AFP) - Francesco Moser heeft zich gisteren aangesloten bij de weinige wielrenners, die het we relduurrecord op zeeniveau op hun naam hebben geschreven. De Ita liaan met de perfecte voorberei ding legde in Milaan 48,543 kilome ter af, 398 meter meer dan de Deen Hans Henrik Oersted een jaar gele den in Bassano del Grappa. Mosers beroemde landgenoot Fausto Coppi opende de reeks aan vallen op het record in de oorlogs jaren. In 1942 reed hij te Milaan 45,848 kilometer. De even bekende Fransman Jacques Anquetil legde veertien jaar later, ook al in Milaan, ongeveer driehonderd meter meer af. Sinds 1984 maakt de internatio nale wielerfederatie een onder scheid tussen het laagterecord (tot zeshonderd meter) en het hoogte record. De gedreven Moser wilde zich afzetten tegen het relatief vrij blijvende karakter van het aanval len van het record. Hij had slechts één doel: de snelste in het uur te zijn op alle fronten. Sinds 23 janua ri 1984 is hij immers met 51,151 ki lometer werelduurrecordhouder boven de zeshonderd meter. Die prestatie leverde hij in Mexico- Stad op 2200 meter. Op de 397,46 meter lange Vigo- relli-baan in Milaan, met een vrij harde wind en logischerwijs meer weerstand van de lucht dan in Me xico, toonde Moser zijn kracht. Dat deed hij in de slotfase van het weg- seizoen, waarin zijn landgenoten Argentin (met het wereldkam pioenschap) en Bontempi - met klassiekers en etappezeges in de Giro en de Tour de France - veel aandacht trokken. In hun schaduw bereidde Moser zich voor op de verbetering van het werelduurre cord. Zijn fiets woog 6,9 kilogram, vier kilo minder dan zijn 'Mexico-, tweewieler', had speciale wielen en -natuurlijk een ossekopstuur. De npdruk lag evenwel op de mentale en fysieke preparatie. Hij hardde zich onder meer door met behulp van moderne blaasbalgen een te genwind te scheppen. In Milaan za gen tienduizend toeschouwers het resultaat. ADVERTENTIE veel succes in de competitie

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15