5 Kerk is van de mensen en Jezus is van God 5Iedereen kan overboord waaien Op bezoek bij vijftien protestantse kerkgenootschappen ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 Het bezoek dat de schrijfster Li- ze Stilma (62) bracht aan vijftien protestantse kerkgenootschappen in ons land was niet altijd even plezierig. Toen zij een oud-gereformeerde predikant vroeg of hij haar wilde ontvangen voor een gesprek, wimpelde die haar af met het mo tief dat er al genoeg negatief over hem was geschreven. Bovendien had hij uit haar inleidende brief opgemaakt, dat zij Nederlands hervormd was, en dan was een ge sprek al bij voorbaat nutteloos. Trouwens, al zijn antwoorden kon zij vinden in de aloude Sta tenbijbel. Maar Lize liet zich niet zomaar afschepen en vond een oud-gere formeerd gemeentelid bereid in alle openheid met haar te praten. Van hem hoorde zij, dat de 'staat der zonde' waarin de mens van nature verkeert, in het bede huis geen 'vrolijke kleding' toe staat. Zwart is dé kleur, op z'n minst grijs. Mensen die God niet waarachtig hebben gediend en niet zijn uitverkoren staat im mers een 'verzengend vuur' te wachten. Maar, wilde Lize weten, hoe zit het dan met mensen die nog nooit van Hem hebben gehoord, bij voorbeeld in ondoordringbare ge bieden? Het antwoord wist de man onmiddellijk. Ondoordring bare gebieden bestaan niet meer, want met 'vliegmachines' kom je overal. De woorden 'bevorderd tot Heerlijkheid' boven overlijden sadvertenties van Leger des Heils-mensen onthutsten hem. "Die mensen praten maar wat. Zij denken veel te gemakkelijk over God, stellen Hem veel te lankmoe dig voor". Twee van zijn familieleden had den zelfmoord gepleegd, de een opvallend, de ander onganerkt. "Ja, iedereen kan overboord waaien". Hij had het wel zien aan komen, want het is natuurlijk haast niet te doen voor een schep sel als je weet, niet tot de uitver korenen te behoren. Het was drukkend warm in het vertrek tijdens dat gesprek. Toen een onweer losbarstte, hoorde de man daarin de 'toornende stem van de Heere'. Zong hij wel eens een lofpsalm? Zoals die prachtige 146: "'k Zal zolang ik leef mijn psalmen vro lijk wijden aan zijn lof'. "Ik zou het niet durven. Dan moet er eerst nog wat met mij gebeuren". Wét dat is, kon hij niet omschrijven. Tegen De 17.000 leden van dit kerkge nootschap zijn tegen de AOW (God voorziet in onze noden), te gen verzekering (wij mogen de straffende hand Gods niet tegen houden), tegen Sinterklaas (want die is rooms en bestaat ook niet), tegen de kerstboom (een heidens gebruik), tegen geboortenbeper- king (God geeft de wasdom), tegen inenting (wie gezond is, heeft geen medicijnmeester nodig), tegen sport (lichamelijke oefening is van weinig nut), tegen TV (want dat is Ter Verdoemenis, Ter Ver dwazing en Tot Verdorvenheid), tegen emancipatie (in Gods Woord vindt men geen vrouw in regeerfuncties). In de kerk draagt de vrouw een hoed of sjaal. Lang haar dient ter omhulling van het hoofd. Een groot bezwaar tegen andere kerken is dat jonge mensen die daar predikant willen worden moeten studeren. "Dat maakt al leen maar hovaardig. Men denkt gaandeweg meer te weten dan de Heere". Lize Stilma noemt hem in haar boek 'Zingen en Zuchten' (uitge verij Callenbach, 144 bladzijden, f23,85) een 'goede man'. Boorde vol bezorgdheid over haar, "want ik kan geen ogenblik noemen waarop de Heere krachtdadig zijn hand op mij legde". En de Her vormde Kerk, waartoe zij be hoort, is een goddeloos gezel schap. De kerkdienst na het gesprek had dezelfde stemming. Met ern stige gezichten betraden de kerk gangers zwijgend de stoep van de hoofdingang. Ook meisjes van een jaar of vijf droegen een hoed. Vrouwen en kinderen zaten in het midden, de mannen links en rechts daarvan. De psalm die werd gezongen sprak van zonde en ellende. In het slotgebed - de dienst duurde zowat twee uur - vroeg de dominee (83) de Heere of Hij nog een 'zegentje' wilde geven voor de avonddienst. Toen Lize uit de bank schuifel de, bleef haar groet aan de vrouw die naast haar zat onbeantwoord. Bij leidinggevende de Gereformeerde Gemeenten in Nederland kreeg de schrijfster evenmin voet aan de grond. Im mers, zij schreef eens twee boeken over roomse kloosterlingen zónder daarin duidelijk te zeggen dat "de vingers van Rome druipen van het bloed der omgebrachte heiligen". Praten over kerkelijk Nederland moet wei mislukken als je blind bent voor het feit dat Rome erop uit is, alle bestaande kerken onder de voet te lopen. door S. J. de Groot Ook de Gereformeerde Gemeen ten in Nederland en Noord-Ameri ka (80.000 leden) hebben hun stren ge standpunten. "Wij leven nu een maal in een anti-christelijke wereld en de afval van God en zyn Woord is groot". Toch klinkt uit dit kerk genootschap ook een positief ge luid. Weliswaar is alle arbeid geen menselijke verdienste en zijn de zonden daarin vele, maar tegelijk is er dankbaarheid voor het feit dat "de Heere als Koning van zijn Kerk mensen in zijn dienst wil gebrui ken, opdat door zijn welbehagen het Koninkrijk Gods zal worden vermeerderd". De theologische school van dit kerkgenootschap staat in Rotter dam. Zangverenigingen tooien zich met namen als 'De Lofsten^ en 'De Harpe Davids'. Jeugdvere- ningen heten 'In het Rechte Spoor', 'Behoudt het goede', 'Van knop tot bloem' en 'Bidt en leert'. Een kerkgenootschap "met een le venslange worsteling tussen leer en leven". Gemakshalve is in het jaarboek een voorbeeldbrief afge drukt voor een dienstplichtige die verzoekt te worden vrijgesteld van inenting. Zuiver De visite van Lize Stilma aan de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt werd een confrontatie met de opvatting van de 'beste' (ware) kerk én de snoeplust van kerkgan gers. Ze zag vanaf de galerij een volle kerk eendrachtig zitten kau- Als men ervan overtuigd is, in de kerk voor Gods aangezicht te ver schijnen, is dat gesnoep - van pe permuntjes tot hele chocoladere pen - dan niet wat merkwaardig? De predikant schudde er zijn hoofd over. Hij vond het ook niet te pas komen, maar zag geen kans aan deze hardnekkige gewoonte een eind te maken. Zijn kerk (ontstaan in het zeer donkere oorlogsjaar 1944) is, naar vrijgemaakte opvatting, geen nieuw kerkgenootschap maar een zuivere voortzetting van de Gere formeerde Kerken. Vandaar dat de aanduiding 'vrijgemaakt' vaak wordt weggelaten. "De ware kerk is daar waar men zich richt op het zuivere Woord van God". En ge beurt dat dan in zijn kerk (106.000 leden)? Antwoord: "ja". Als hij er niet helemaal zeker van was dat de 'zuivere bediening' hier werd gevonden, was hij er geen predikant. Aan haar bestaansrecht twijfelt de vrijgemaakte dominee geen duimbreed. In de Hervormde Kerk leven links en rechts naast el kaar, en ook in de Christelijke Ge reformeerde Kerken is het moge lijk de zuivere bediening steeds meer te veronachtzamen. Vrijgemaakten zijn tegen de vrouw in het ambt. Lees Paulus er maar op na. Ongehuwd samenwo nen is een grote zonde. Seks buiten het kerkelijk huwelijk is verboden. "Door de anti-conceptie wordt de ze zonde wel veel meer bedreven dan vroeger, maar wij blijven ver- Deze gereformeerden vechten voor de waarheid. Geen kerkelijke verbroedering, laat staan vereni ging, met wie dan ook. Schaamte De Nederlands Gereformeerde Kerken - een afscheiding van de vrijgemaakten uit de jaren 60 - ver zetten zich tegen dat exclusieve 'vrijmakingsgeloof (alsof God de scheuring van '44 zou hebben ge wild en bewerkt), hoewel ook zij de bijbel zien als Woord van God zon der meer. Compleet met Adam, Eva, appel, satan, slang, Noach, zondvloed, Goliath, Jona in de wal vis, Daniël in de leeuwenkuil. Ze hebben allemaal bestaan zoals het Oude Testament verhaalt. Maar de predikant van dit kerk genootschap voelde nog steeds diepe schaamte als hy dacht aan wat er allemaal is gebeurd rond het ontstaan van zijn kerk. Een verhaal van twist en tweedracht, wantrou wen en beledigingen, processen en onteigeningen. De Nederlands gereformeerden aanvaarden elkaar als kerken met eenzelfde geloof, al denken zij ver schillend over het functioneren van het kerkverband. Het woord 'synode' wordt vermeden. Immers, het waren synodes die de predi De schetsenbundels van Lize Stilma - Friezin van geboorte, 62 jaar, wonend in Naarden - halen vele herdrukken. Ze gaan alle over het leven van mensen die op een of andere manier in de klem zitten: gehandicapten, psychisch zieken, verslaafden, mishandelde kinderen, gevangenen, oor logsslachtoffers. In nauwe samenwerking met het Hof maakte zij een boek waarin de belangrijkste redevoeringen van koningin Beatrix zijn samengevat. Dit boek - 'Van mens tot mens' - verscheen vorig jaar ter gelegenheid van de vijfjarige regering van de vorstin. Eerder gaf Lize Stilma in boekvorm een samenvatting van de gesprekken die de koningin in 1979 had gevoerd ten behoeve van de film 'Kinderen in het jaar van het kind'. Om haar verdiensten als auteur kreeg zij in 1980 de landelijke cultuur prijs van de radio- en télevisiestad Hilversum. (foto gpd> kanten wegstuurden. Men spreekt liever van 'landelijke vergadering'. Het al of niet aanvaarden van een 'kerkelijk akkoord' mag geen ver wijdering of breuk betekenen tus sen gemeenten die één zijn in ge loof en belijdenis. Sommige ge meenten hebben zelfs een vrouwe lijke ambtsdrager. De predikant zou er niet aan den ken, zyn kerk de 'ware' te noemen. "Wij proberen het Woord zuiver te prediken, maar God is degene die het recht heeft daarover te oorde len. Voor óns zijn er grenzen". Overigens wordt terugkeer naar de Gereformeerde Kerken in Ne derland onmogelijk geacht. "Daar wordt wetenschappelijke theolo gie bedreven en staat het schrif tuurlijke van het Woord van God te weinig op de voorgrond". Spanningen Christelijke gereformeerden (na zaten van de Afscheiding uit 1834) zijn trouwe kerkgangers, merkte Lize Stilma; 80 procent van de kerkleden waar zij gast was be zocht de morgendienst en 's avonds komt er nog altijd 50 60 procent. Schrift én belijdenis staan in dit kerkgenootschap (76.000 le den) in hoog aanzien, maar de laat ste jaren wordt aan bepaalde zeker heden (ethisch, liturgisch, theolo gisch) getornd en dientengevolge nemen de interne spanningen toe. "We moeten onze antwoorden niet al op zak hebben zonder naar de vragen te luisteren", zei de pre dikant. "Vragen maken mensen, ook gelovigen, onzeker. Maar zij die geloven hebben één zekerheid: dat God onze God wil zijn. En daar mee kunnen ze verder". De christelijk-gereformeerde do minee gaf toe, dat bij elke kerk scheuring het eigenlijke geschil vaak op de achtergrond raakt en persoonlijke onenigheden komen boven drijven. "Ook op kerkelijk gebied is spelen-op-de-man een be kend verschijnsel". Genot Hartelijkheid straalde Lize Stil ma toe bij de vrij-evangelischen (de bond van deze gemeenten - 11.000 leden - werd in 1881 opge richt). Iemand zag dat ze een ver-' keerd liedboek uit de hal had mee genomen en bracht haar een ander. En de mensen die bij haar in de bank schoven zeiden haar vriende lijk gedag. In afwachting van de dienst werden liederen gezongen als 'Daar ruist langs de wolken'. Tijdens de preek was het muis stil. Jonge mensen en ouderen vol aandacht. Blijdschap pm het evan gelie. "O, hoe groot is 't genot/als men wandelt met God/als in droef heid of vreugd'/men in Hem zich verheugt". Juichend werd het ge zongen. Openheid ook bij de Evangeli sche Broedergemeente (10.000 le den). Geen klemtoon op de leer maar op de praktische navolging van Christus, vooral in het zen dingswerk. In Suriname groeide de zendingspost uit tot een ware volkskerk. "Een Broedergemeente is als een gezin". In 1745 mocht de Nederlandse gemeente zich vesti gen op het gebied van de Heer van Zeist, Cornelis Schellingen De tegenwoordige dominee is een vrouw, in de dienst gekleed in zwart mantelpak en witte blouse met hoogopstaand kraagje. Hét grote feest is Pasen. De hele week ervóór staat in het teken daarvan. Belijdenisgeschriften kennen ook de baptisten niet (De Unie van Baptistengemeenten heeft een kleine 30.000 leden). Die documen ten gaan al gauw een eigen leven leiden en kunnen het zicht op de bijbel vertroebelen, zeggen zij. De by bel zelf is hun geloofsbron. Tot de gemeente kunnen alleen zij behoren die Jezus Christus als hun Heiland hebben toegelaten in hun leven. Zijn 'lichaam' is een le vend lichaam en bestaat dus uit le vende leden. Gemeenten naar het voorbeeld van het Nieuwe Testa ment. Daarom mogen alleen zij ge doopt worden die persoonlijk belij den, Jezus te kennen als Heer en Heiland. En daar zyn geen baby's bij. De zondagmiddagdienst - een volle kapel - was een bly gebeuren. "Wij hebben 52 dagen in het jaar feest", zei iemand bij de uitgang. Lize Stilma: "Na deze middag kan ik daar nauwelijks aan twijfelen". Band En zo was zij ook bij de remon stranten, de doopsgezinden, de lu- thersen, de hervormden, het Leger des Heils en de gereformerden. Bij de remonstranten (12.000 le den) viel het haar op, dat ze elkaar als vrienden begroeten. "Een ge meenschap waar mensen gebor genheid, bemoediging, troost en uitdaging vinden". Ook de doopsgezinden hebben onderling een sterke band, al lopen ze de kerk niet plat. Geen eindelo ze discussies over leerstukken, geen haarkloverijen over belijde nis en geloof. De predikant: "Voor de Heer zijn zulke menselijke ver schillen niet belangrijk. Hij zal zich er hoogstens een beetje verdrietig over verbazen". Bij de luthersen nam Lize deel aan een avondmaalsviering op Goede Vrijdag. "Ik kan hen na van avond toch niet meer als vreemden zien". En het Leger des Heils bracht haar het besef bij, dat nie mand onbereikbaar is voor het evangelie zolang hij kan luisteren. "Jezus wil redden. Hij haat de zon de, maar de zondaar heeft Hij lief'. Redding voor iedereen. Een gereformeerd kerklid advi seerde haar, eens een jaar lang in een vacante gemeente naar de kerk te gaan om aan de weet te komen hoe bont van kleur de Gerefor meerde Kerken op dit ogenblik zijn. "Daar staat de ene zondag een predikant op de kansel die alles in de bijbel letterlijk opvat, en wor den de volgende keer het verhaal van de zondvloed en een babyloni- sche legende over één kam gescho ren". Vroeger leidde dat onvermij delijk tot scheuringen. 'Mannen broeders in spijkerbroek' is de veelzeggende titel van dit hoofd stuk. Hetzelfde geldt min of meer voor de hervormden. Nog afgezien van het verschil tussen orthodox en vrijzinnig kan daar de preek van een orthodoxe dominee in Zeeland heel anders uitpakken dan die van zijn richtinggenoot in de stad. Het onderscheid tussen gereformeerd en hervormd rechtvaardigt in grote lijnen geen voortduring van de kerkscheiding meer. Vandaar 'Sa men op weg'. 'Geeft niks' Zo'n 'kerkepad' naar vijftien ver schillende richtingen is voor wie de kerk nog ter harte gaat zeker boeiend. Ook wel vermoeiend. Soms kreeg de schrijfster het er be nauwd van. Dat kwam misschien door het hervormde brilletje waar door zij naar al die kerken keek. Bij elk kerkgenootschap geeft zij een beknopte geschiedenis en een sa menvatting van het gesprek en de dienst. Geïnteresseerd, betrokken ook, informatief, maar niet altijd zorgvuldig met feiten en namen. De balans opmakend waren het geen optimistische gevoelens die Lize Stilma overspoelden. Hoe zou het - met alle begrip voor de oorza ken - ook künnen bij zoveel brok ken. Tijdens een oecumenische kerk dienst voor gevangenen in de Bijl merbajes werd zij onverwacht 'zeer getroost'. Ze kwam daar in contact met een delinquente die haar vroeg tot welke kerk zij behoorde. "De hervormde", antwoordde ze. Dat begreep de vrouw niet helemaal; ze gooide de boel nogal door elkaar. Lize had niet de moed het haar uit te leggen. "Geeft niks hoor", stelde de vrouw haar gerust. "Je moet maar zo denken: de kerk is van de mensen en Jezus is van God. Met Hém heb je wat te schaften, en de rest laat je maar zitten". In een commentaar aan het slot van het boek reageert de predikant H. Noordermeer (63) toch anders. Hij wil de bonte staalkaart van het Nederlandse protestantisme nog wel vergelijken met een 'symfo nie', "hoe vals die soms ook klinkt". Al zou hij vaak liever de zaal uitlopen, hij blijft meespelen. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meyers, 5 ds. Schrijver, Woerden; Maranathak. (L. Morsweg) 10 10 ds. Kramer; Oecumenische geloofs gemeenschap De Regenboog (Meren- wijk) 9.30 ds. Koek en pastoor v. Well, 11.15 ds. Hortensius; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Nauta; Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 (mmv 'De Sleu tels*) en 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burg- gravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (tydelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vrédeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 drs. P. de Bruyn, O.geest, 10.30 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Marana thak. zie herv. gem.; Bevrydingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Jacobi-van Duijn, L.dorp; Meren- wijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, ge bouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. H. A. Klip. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Blok, Nun- speet. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 rk. ziekenhuispastor H. Delemarre. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Ryn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Mid- delstegr. 3) 9 en 10.30 evang. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 hr. H. Blok. Evangelie- centrum-Pinksterbew. J. Maasbach-We- reldzending (aula Noachstr. 2) 10 hr. Zijlstra, wo. 8 (Zijlsingel 2) hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Vestestr./ Groenesteeg) 10 en 5. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zaterdag 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst Christelijke Wetenschap (Steenschuur 6) voorm. 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der Laatste Dagen (Brahms- laan) 9.30, 10.30 en 11.20. Leidse Soefi- stichting 11 voorm. in zaal Pieterskerk, H. G. de Boer over 'Alomtegenwoordig heid, aldoordringend'. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden- V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10.11.30, 6 en 7 (lol); Bos- huizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lam- menschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 pontificale hoogmis tgv 150-jarig bestaan Harte- brugkerk, met bisschop Bar, na de mis receptie in Antonius-clubhuis Mare 43; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Zoetewey, Berkel. Ge ref. Kerk 10 (jeugddienst) en 6.30 ds. v. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9 ds. Lof, Capelle a.d. IJssel, 3.30 ds. De Boer, Eemdijk. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Jonkman, 6.30 ge- zamenl. geref.-herv. dienst ivm 'Samen op weg'; Kruiskerk 9.30 ds. De Graaff, Nieuwveen; Opstandingskerk 9.30 ds. v.d. Heiden; Naby 9.30 ds. Kati van Ber gen, Rijswijk; G. Herderkerk 10 ds. Mul der, 7 ds. Moll, zangdienst; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 en 6.30 ds. Tase- laar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals, mmv cantory; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. v. Campen, Vlaardingen. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Boer; Salv.kerk 9.30 ds. Wilschut. Zie ook Adventskerk. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 ds. W. Janse. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Mey. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Koekkoek en ds. Malgo. Bapt.gem. Noord (school Kalko- venw. 62) 10 hr. N. van Gemeren, 6.30 hr. J. Strietman. Christengem. 'De Hoek steen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. C. Visser sr. Pinkster gem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 5. Rk Kerk: Boni- faciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. Raad van Kerken: 5 nam. oecum. dienst in remonstr. kerk Van Mandersloostr. 36, ds. Ter Bals. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, Bleiswyk, 6 ds. Boer. Geref./ Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Pettinga. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 9.30 ds. Kielder, Vianen, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 9.30 ds. Wie man, 6.30 ds. Poot, Zoetermeer. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Bruyn, Gouda. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 gez. dienst. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. De Leeuw, Maam, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. J. van Andel, Capelle a.d. IJssel. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. C. van Atten, Aalsmeer. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 9.30 ds. Lamme, met doven, 5 ds. De Moor Wadd.veen. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rienks, 7 ds. Wolthuis, Heemstede, gez. evangelisatiedienst. Chr. Geref. Kerk 10 leesdienst, 7 zie geref. kerk. Rk Kerk: Mart.kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozef kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ds. Driebergen; Ontm.kerk 10 kand. v. Dis, Wassenaar, 6.30 dr. Meyers, Leiden. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle- ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 hr. M. de Ridder, Sassenheim. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Wisse, Rotter dam; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Vróegindewey; Ichthusk. 10 ds. Sjolle- ma, 5 ds. Hovius; Pniëlk. 9.30 ds. Ho- vius, 6 ds. Schuurman; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Driebergen, 6 ds. De Jong. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. v.d. Lee, Noordwyk. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 kand. A. de Graaf, IJmuiden, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vryg. 9.30 Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. Stichter, Staveren. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, mmv kerkkoor. Ge ref. Kerk 10 dr. Bade, 7 ds. Lapré. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. v.d. Born; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Elis.ziekenhuis 10 rector Vyftigschild. Baptgem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v.d. Kom, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30,9.30 en LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Boswyk. Geref. K. Vryg. 9.30 en 3 ds. G. van Enk. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 5 gez. dienst in Heemstede, ha. Chr. Ge ref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 hr. B. Piet. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engel- bew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. De christelijke gereformeerde Opstandingskerk in Leiden (Steen schuur). (foto Wira Dijkman) NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Poot, Doeveren. Geref. Kerk 9.30 ds. Nóoteboom. Chr. Geref. Kerk 8.30 en 6.30 ds. v. Leeuwen, Drie bergen, in remonstr. kerk. Remonstr. Gem. 10.30 ds. Friederich. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 hr. N. Stam, Nieuwkoop, 6.30 ds. v.d. Kamp, Ryns.woude. Geref. Kerk 9.30 ds. Rib- berink, Rijnsburg, 7 ds. De Lange, Aals meer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. De Jong, Leiden, 7 dr. Vermeulen, Val kenburg. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Den Boer, Bilthoven, 7 ds. v.d. Velden, Woer den. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Bre- derveld, Soest, 7 hr. Schreuder, jeugd dienst. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Van 't Ende, Wateringen, 5 kand. v. Zwet, Katwijk a. Zee, 7 ds. Ruitenburg; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, 5 ds. Kuiper; De Rank (Golfbaan) 10 kand. Kuijt. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Bohl- meyer, Ruurlo; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. Bach, A.dam. Evangeliegemeente 'Shalom' (geb. 'Buitenzorg', Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey; De Zilk 10 ds. W. de Leeuw, L.dorp. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dr. Meyering, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk 10 ds. Veenstra. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 dienst, 4.30 ds. Wendt, Bunschoten. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 (ha) ds. De Lange. Van Wyckerslooth 4 ds. D. C. Nicolai. Endegeest geen dienst. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat.'7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, Ter Aar. Ge ref. K. 9.30 hr. A. van Hilten, Uithoorn, 6.30 ds. Weerstra, Berkel. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, ha, 7 ds. De Graaff, Nieuwveen. Chr. Geref. K. 9.30 lees dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 en 5 ds. v. Niet (nam. byz. dienst ivm 25-jarig bestaan chr. mavo); Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 (met koor) ds. Snel, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Feen- stra, R.dam, met koren, 5 ds. Ribberink, met koor; Mar.kerk 9.30 (met koor) ds. Cziria, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. Wijmenga, Bilthoven. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v. Achterberg, 7 zie geref. kerk. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Jeroense, Hoofddorp, 7 gez. dienst tgv 50-j. jub. afd. Ned. Bij belgenootschap, dr. Kruyswijk en ds. Aarnoudse, mmv 'Jubilate Deo' Alphen. Chr. Geref. K. 10 ds. Aarnoudse, 7 zie geref. kerk. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 mevr. M. Driessen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. i Haag. Geref. Kerk 9.30 kand M. J. Kreeft, A.dam, 6.30 ds. Cziria, Rijnsburg. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Ge ref. Kerk 9.30 mevr. ds. v.d. Veen- Schenkeveld, 6.30 dienst met Petra-go spelkoor Leiden. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. Lentz, jeugddienst; De Ontmoeting (Noordhof land) 9.30 ds. De Zwart Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-colle- ge, Beeth.laan) 9.30 en 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 9.30 ds. Blanken. Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 8.30 ds. Geel hoed, 2.30 ds. Krijtenburg. Rk Kerk Laur.kerk. zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. v. End, Huizen, 5 ds. Vermaat, Maassluis; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaan- boord, 6.30 ds. Abma, Gouda; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. v. End; Imm.kerk 9.30 ds. Onstein, 7 ds. v. Bart, Schoonho ven. Geref. Kerk Kruisk. 9.30 en 5 ds. v. 't Hoff, Boskoop; Ontm.kerk 10 ds. Sweepe, Scheveningen. 111,30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. v. Trigt, Middel- harnis, 7 muziekdienst; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen, afscheid; Messiask. 10 ds. v.d. Beid, Katwijk; Dorpscentrum 9.30 ds. Gijsbertsen, Soest. Geref. Kerk Zijl laan 10 hr. S. v.d. Land, 7 mr. Vreugden- WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, Nieuwkoop, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 kand. G. de Bruin, Nieuwveen, 6.30 ds. Aalders, gez. jeugddienst Rk Kerk zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. De Haan, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 hr. Schreuder, 7 hr. De Haan, gez. jeugd- ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Eijsenga, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas, S.heim, 6.30 ds. v.d. Heiden, Den Briel. Remonstr. Gem. 10 ds. Thie- me, gez. dienst met Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11