Spaanse politie in opspraak LEIDEN IN LUST Paiijse politie pakt linkse activist op PLAYBOY# Nijpels pleit voor meer maatregelen kernenergie Felle kritiek op Japanse minister Congres Britse Liberalen wil kemcentales sluiten VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS (Rtr./UPI) - De Franse politie heeft gisteren de linkse militant Frédéric Oriach aangehouden, toen hij op het punt stond een haastig georganiseerde persconferentie te geven in de Jardins du Luxembourg van Parijs. Ooggetuigen vertelden dat Oriach werd meegenomen in een auto na dat twee rechercheurs in burger hem bij de arm genomen hadden. Oriach is een pro-Palestijnse acti vist die eerder dit jaar uit de gevan genis werd ontslagen en over wie wordt gezegd dat hij een poosje in Syrië had gewoond. Toen hij in de politieauto stapte, riep hij naar journalisten en persfo tografen dat hij weliswaar pas in Damascus was geweest, maar vrij man was en kon staan en gaan waar hij wilde en niets met de bomaanslagen te maken had. Woensdag werden in Parijs vier personen opgepikt in het raam van het onderzoek naar de reeks bom aanslagen in de hoofdstad die aan negen mensen het leven kostte. Er worden ook nog vier Libanezen vastgehouden en alle acht worden momenteel ondervraagd. De Franse minister van binnen landse zaken Charles Pasqua heeft gisteren verklaard ervan overtuigd te zijn dat de familie van Georges Ibrahim Abdallah rechtstreeks te maken heeft met de serie bomaan slagen in Parijs. Pasqua, die de leiding heeft over het politie-apparaat, zei dat Abdal lah in de gevangenis zal blijven en dat er geen onderhandelingen ge opend zullen worden met de terro risten die zijn vrijlating eisen. „We zijn er zeker van dat het de Abdallah-groep was die de aansla gen pleegde in Parijs", zei Pasqua in een radio-interview. „En elke dag die voorbijgaat stapelt het be wijsmateriaal tegen hen zich op". De vijf aanslagen zijn opgeëist door een groep die zich het Comité van Solidariteit met gevangenen uit het Midden-Oosten noemt. De groep eist de vrijlating van Abdal lah, de vermeende leider van de Li banese Gewapende Revolutionaire Facties (FARL). Abdallah is beschuldigd van me deplichtigheid aan de moord op een Amerikaanse militair zaakge lastigde en een Israëlische diplo maat. Het Comité, dat volgens de politie een vertakking van de FARL is, eist ook de vrijlating van twee andere gevangen, terroristen. Vier van de negen verdachten, naar wie de politie op zoek is, zijn broers van Georges Abdallah. Zij zijn inmiddels allen opgedoken in noord-Libanon en hebben ontkend iets te maken te hebben gehad met de aanslagen. Pasqua zei het onwaarschijnlijk te achten dat Abdallah's broers de aanslagen alleen gepleegd te heb ben, zonder hulp van iemand in Franrkijk. Hij ontkende voorts dat de regering onderhandeld had met het FARL om Abdallah vrij te laten in ruil voor rust in Frankrijk. Het satirische weekblad Le Canard En- chainé had dit eerder deze week gemeld. Anis Naccache, een van drie ter roristen wier vrijlating wordt geëist, heeft gisteren de aanslagep veroordeeld. De Iraniër zit een le venslange gevangenisstraf uit we gens een aanslag op het leven van Sjahpour Bakhtiar, de laatste Iraanse premier onder de sjah. Daarbij kwamen een politieman en een buurvrouw van Bakhtiar om het leven. Frederick Oriach, een pro-Palestijnse activist, wordt tijdens i conferentie in het Jar din du Luxembourg gearresteerd. ADVERTENTIE MADRID - Nog voor het eind van deze maand zal de Spaanse justitie uitspraak doen in een van de meest geruchtmakende processen sinds de dood van Franco. In de rechts zaak staan twee politieagenten te recht, die ervan beschuldigd wor den enige jaren geleden naar Ar gentijns en Chileens voorbeeld een arrestant te hebben laten 'verdwij- door Gerrit-Jan Hoek De arrestant, Santiago Corella, bijgenaamd 'El Nani', was in no vember 1983 opgepakt door de po litie, omdat hij ervan verdacht werd enkele weken daarvoor een juwelierszaak in Madrid te hebben overvallen. Tijdens het verhoor voelde de politie El Nani stevig aan de tand. Iets te stevig, afgaande op het medische rapport, dat achteraf werd opgesteld. De politiearts con stateerde talloze kwetsuren, die de verdachte volgens de dienstdoen de agenten echter had opgelopen, omdat hij zich tegen zijn arrestatie had verzet. Maar ondanks die stevi ge aanpak bleef El Nani ontken nen, dat hij iets te maken had met de 'overval, waarbij de juwelier doodgeschoten was. Maar volgens het proces-verbaal zou hij wel toegegeven hebben een andere kraak in petto gehad te heb ben. De wapens, die hij daarbij dacht te gebruiken, zou hij ergens op een braak liggend land hebben begraven. Volgens de officiële lezing werd El Nani daarop in een politiejeep gestopt en naar de plaats geleid, waar hij de wapens zou hebben verstopt. Maar eenmaal ter plekke aangekomen, maakte de kruimel dief van de duisternis en onoplet tendheid van zijn bewakers ge bruik om de benen te nemen. De agenten keken nog even rond of zij de ontsnapte verdachte in de kraag konden vatten, maar keer den na een korte speuraktie onver- richterzake terug naar het bureau. Na zijn vlucht liet El Nani taal noch teken van zich horen. Na en kele maanden begon de familie van Corella toch verontrust te ra ken, temeer daar de officiële lezing verre van geloofwaardig leek. Proces Want hoe kon een verdachte, die volgens sommige getuigen behoor lijk afgeranseld was en met hand boeien aan zijn bewaker geketend was, zomaar de benen nemen? Maar een aangespannen proces om opheldering over de gang van za ken te verschaffen, leverde niets op. De zaak werd begin dit jaar bij gebrek aan verdere bewijzen gese poneerd. De affaire-El Nani zou waar schijnlijk voor altijd in de doofpot zijn blijven liggen, als dit voorjaar niet een in het nauw gedreven ju welier uit de school had geklapt. Een juwelier uit Santander, Frede- rico Venero, een stille informant van de politie, onthulde, dat een van zijn contact-personen bij de politie hem een totaal andere ver sie verteld had dan de officiële le zing over het lot van El Nani. Santiago Corella zou bü het ver hoor over de overval om de Madri- leense juwelierszaak, waar hij achteraf inderdaad niets mee te maken bleek te hebben, zo hard handig zijn aangepakt, dat hij op het politiebureau een hartaanval kreeg en overleed. Om een schan daal te voorkomen, transporteer den de politieagenten het stoffelijk overschot naar een afgelegen plek en overgoten het lijk met onge bluste kalk. „Zodat er zelfs geen spoor van het gebit over zou blij ven", volgens de woorden van een van de betrokkenen. Het procesdossier werd na de onthullingen van Venero opnieuw geopend, waarna bij het tweede onderzoek legio onregelmatighe den aan het licht kwamen. De ver klaringen van de agenten, die El Nani op zijn laatste reis begeleid hadden, spraken elkaar regelmatig tegen over het uur en de plaats, waarheen El Nani geleid was. Na de 'vlucht' bleek er geen enkel op sporingsbevel te zijn uitgevaar digd. Als toppunt van cynisme bleek iemand in het register van het politiebureau de inscriptie RIP, (Rust in vrede) te hebben ge schreven, die voor de overhandi ging aan de rechter ijlings doorge streept was. Corruptie Het kwalijke is echter, dat de af faire-El Nani geen incidentele uit glijder lijkt te zijn van een paar 'desperado's' binnen het Spaanse politie-apparaat. De onthullingen van de juwelier uit Santander brachten aan het licht, dat er spra ke is van een omvangrijke corrup tie binnen de Spaanse politie. De juwelier luchtte zijn hart, padat hij onder grote druk was gezet door de politiemafia om juwelen en goud te 'witten'. Die sieraden en edele me talen waren door de clan van de Spaanse Hermandad op de meest uiteenlopende manieren in de wacht gesleept. In een van de grootste bankroven uit de Spaanse misdaadgeschiedenis, de overval op de Banesto-bank, waarvan tij dens een weekeinde alle privésafes werden geplunderd, hadden Spaanse politiemannen direct de hand. Maar ook in inventiviteit de den sommige agenten niet onder voor hun doortrapte Italiaanse ma- fia-broeders. In enkele gevallen werd eèn kraak van tevoren ge pland met een aantal professionele zware jongens. Wanneer deze zich met de buit uit de voeten probeer den te maken, werden ze opge wacht door de politieagenten, die 'uit zelfverdediging' de beroeps- overvallers neerschoten. Eentje echter ontsnapte met een deel van de buit. De rest van de buit bleef aan de politionele strijkstok han gen. Guardia Civil Maar ook een ander apparaat, dat geacht wordt in Spanje de misdaad te bestrijden, de Guardia Civil, is de laatste tijd in opspraak. Nadat een aantal jaren geleden een groot aantal Guardia's in het noordelijke Galicië en het zuidelijke Huelva voor de bijl gingen wegens hun be- trokkenheid en medeplichtigheid bij het binnensmokkelen van Ame rikaanse tabak (waarvoor ze bin nenkort terecht moeten staan), staat een van de topfiguren van dit paramilitaire orgaan in Andalusië onder verdenking een van de grote 'capo's' te zyn van de smokkel van hasj uit Marokko naar Spanje. Een van de typische trekjes van al deze weinig verkwikkende affai res is, dat de Spaanse justitie welis waar in aktie komt, zij het nogal traag, maar dat van hogerhand nogal lakoniek tegen deze vormen van corruptie wordt opgetreden. Misdaad in uniform is blijkbaar iets, dat zowel het ministerie van binnenlandse zaken als de top van politie en Guardia Civil liever met de mantel der liefde willen bedek ken. In een parlementaire interpel latie over de verdwijning van El Nani gaf minister Barrionuevo toe, dat hij 'waarschijnlijk een goal had moeten incasseren'. Dat stilzwijgen van de hoogste gelederen van politie en Guardia Civil staat in schril contrast met de razzia's, die in de afgelopen weken gevoerd zijn in Andalusië om de le den van de clandestiene vakbond van de Guardia Civil op te sporen, die een democratisering en demili tarisering van het paramilitaire or gaan eisen. 'Kleedt u zich maar even uit en gaat u daar maar staan.' Leidenaars die dit op de röntgenafdeling van hun zieken huis te horen krijgen, laten het zich geen twee keer zeggen. Want de laborante heet José Mojet En dat ze fascinerend is, toont Playboy in niets verhul lende foto's. Pak het oktobernummer van de Nederlandse Playboy - het zal snél uitverkocht zijn in Leiden! DE NEDERLANDSE Leden van de Mundari-stam in het zuiden van Soedan verzamelen zich om een tankwagen met drinkwater. De bevoorrading van de duizenden Soedanese vluchtelingen is zeer moeilijk in verband met de strijd tussen de islamitische regering en de christelijke rebellen in het zuiden, (foto anp> Racistische uitlatingen Nakasone schokken VS en Japan TOKIO (GPD/AP) - Politici van zo wel de oppositie als de regerende Liberaal Democratische Partij (LDP) hebben gisteren de Japanse premier Yasuhiro Nakasone gekri tiseerd wegens diens uitlatingen over minderheden in de Verenigde Staten. Nakasone's woorden leidden tot een stroom van protesten bij de Ja panse ambassade en Japanse con sulaten in de Verenigde Staten. Tot etnische minderheden behorende leden van het Amerikaanse Con gres hebben gisteren woedend geëist dat de Japanse premier Na kasone zijn verontschuldigingen aanbiedt. Twee Japanse kranten meldden maandag, dat Nakasone had ge zegd dat het gemiddelde intelligen tiepeil in de VS lager ligt dan in Japan vanwege „het aanzienlijke aantal zwarten, Puertoricanen en Mexicanen in dat land". Toen daarover al direct maandag een eerste stormpje opstak, maak te Nakasone het alleen nog maar erger door op te merken dat hij had bedoeld dat de Verenigde Staten grote dingen heeft bereikt zoals het Apollo programma en SDI maar dat „bepaalde dingen buiten zijn bereik liggen omdat het een multi- raciale maatschappij is". Zeker twaalf leden van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, behorend tot het zwarte, latijnse en ook Japanse volksdeel in de VS, hielden gisteren redevoeringen waarin ze hun woede over de op merkingen van Nakasone venti leerden. De 21 zwarte leden van het Huis hebben inmiddels een resolutie op gesteld waarin president Reagan wordt gevraagd een excuus van Nakasone te eisen. Als zo'n excuus niet komt, wordt een nationale op roep tot het boycotten van Japanse produkten overwogen, aldus een woordvoerder van de groep. In Japan verklaarde Tsuruo Ya- maguchi, de algemeen secretaris van de voornaamste oppositiepar tij, de Japanse Socialistische Par tij, tijdens een zitting van een par lementaire commissie dat Nakaso ne's opmerkingen niet alleen 'kwaadaardige laster' bevatten, maar dat zij ook tekortschieten ten aanzien van de 'werkelijk bestaan de' discriminatie van minderheden in Japan zelf. Het Japanse ministerie van bui tenlandse zaken liet weten dat de opmerkingen van de premier uit hun verband waren gerukt. In de Verenigde Staten gaf het departe ment van buitenlandse zaken te kennen dat daarmee de kous af was. Zo niet evenwel in Japan zelf. In kringen van de Japanse rege ring verluidt het dat wordt ge vreesd dat het incident toch scha de zal berokkenen aan de Japans- Amerikaanse betrekkingen. Er wordt op gewezen dat nog maar twee weken geleden een kabi- WENEN - De Nederlandse rege ring zal de twee nieuwe afspraken van leden van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) van de Verenigde Naties vandaag ondertekenen. Voor de verder gaande onderhandelingen binnen het IAEA heeft minister van milieu Nijpels twee initiatieven genomen. In een eerste resolutie worden de lidstaten opgeroepen vrijwillig alle nucleaire ongelukken die tot een alarm buiten de centrale zelf leiden te melden. Een tweede resolutie dringt er op aan de aansprakelijk heid voor nucleaire schade beter te regelen. door Marien van den Bos De beide Nederlandse resoluties zullen, evenals die van Mexico (na mens een grote groep ontwikke lingslanden) van Egypte en van Luxemburg, de komende maan den binnen het. IAEA besproken worden. Mogelijk komt er in het vooijaar van 1987 opnieuw een bij zondere IAEA-vergadering, waarin dergelijk voorstellen aan de orde komen. De huidige vergadering wordt afgesloten met twee conven ties: één over het vroegtijdig waar schuwen bij nucleaire ongelukken die nnk hniten de landsgrenzen ee- netslid de laan werd uitgezonden naar aanleiding van een soortgelijk geval. De betrokkene, minister van onderwijs Masayuki Fujio, had commentaren gegeven die voor Zuid-Korea en China aanleiding waren tot officiële protesten. Nakasone trachtte gisteren in ontmoetingen met verslaggevers en tijdens een parlementszitting zijn woorden te relativeren. 'Wat ik bedoelde was dat de Verenigde Staten grote resultaten hebben be reikt, zoals het Apollo-programma en het SDI, maar dat bepaalde za ken zoals onderwijs daar niet ge makkelijk zijn, omdat het een mul- tiraciale maatschappij is.' Yamaguchi wees erop dat de pre mier in zijn oorspronkelijke, om streden toespraak de indruk wekte alsof Japan een land is met een ho mogene bevolking. Hij voegde hier aan toe dat niets minder waar is, aangezien het land 650.000 Korea- nen, 25.000 Chinezen en andere minderheden kent. Intussen gaf een groep LDP-par- lementariërs een verklaring uit waarin wordt geconstateerd dat de premier 'blijk heeft gegeven van een gebrek aan consideratie voor Japans beste bondgenoot'. De 25 politici, die woensdagnacht bijeen kwamen onder leiding van Shizu- ka Kamei, gaven te kennen dat mo gelijk verdere stappen ophanden zijn. volgen hebben en één over het ver lenen van hulp bij dergelijke dra matische gebeurtenissen. Om de snel bereikte resultaten niet in gevaar te brengen hebben de ongeveer tachtig landen zich neergelegd bij de formulering van conventies en slottekst van het IAEA. Ook van de grote mogend heden zijn geen nieuwe voorstellen inzake de conventies te verwach ten. Voor een aantal landen, waar onder Nederland, gaan de verdra gen echter lang niet ver genoeg. In een reeks voorstellen van Ru- sissche zijde leest Nijpels echter een zekere opening om in de toe komst tot verdergaande afspraken over nucleaire veiligheid te komen. In een korte toespraak tot de spe ciale IAEA-vergadering in Wenen voegde Nijpels gistermiddag een aantal Nederlandse wensen aan de beide resoluties toe. Nijpels noemde de beide afspra ken die naar verwachting van avond zullen worden goedgekeurd overigens van cruciaal belang. In dat opzicht heeft het ongeluk in Tsjernobyl ook positieve kanten, met name als enorme opkikker voor de internationale samenwer king. Nog nooit eerder zijn derge lijke fundamentele overeenkom sten zo snel voorbereid, aldus de minister. Nakasone: woorden uit verband gerukt. (fotoAP) Nijpels zei verder te willen gaan dan deze overeenkomsten. Niet al leen de ongelukken met kernreac toren die grensoverschrijdende ge volgen hebben, eigenlijk alle onge vallen van enig belang zouden on der de overeenkomsten moeten vallen. Hoogste prioriteit heeft in dat verband het instellen van een internationaal informatie-systeem in het geval van nucleaire ramp. De Sowjet-Unie heeft de Ver enigde Staten gisteren in Wenen inlichtingen beloofover twee kern energiecentrales in aanbouw in Cuba. Brandweerlieden in Tsjernobyl krijgen lintje MOSKOU (AP) - Een brand weercommandant die actief was bij de bestrijding van de brand in de Tsjernobyl-kem- reactor op 26 april van dit jaar, en twee van zijn inmiddels overleden ondergeschikten, zijn onderscheiden met de Gouden Ster voor Heldendom van de Sowjet-Unie, zo meldde gisteren het regeringsblad Iz- vestia. De onderscheiding voor de beide overleden brandweer mannen, die als gevolg van enorme stralingsdoses kort na de ramp stierven, werd pos- thuum uitgereikt. Vier andere brandweerlieden die als gevolg van de opgelopen straling bij de bluswerkzaamheden in de eerste week van mei stierven, kwamen niet in aanmerking voor een medaille. De commandant, majoor Leonid Teijatknikov, is in de Russische media alom gepre zen, omdat hij zou hebben voorkomen dat de brand over sloeg naar olietanks en een an dere, nabijgelegen kernreactor. Zijn beide onderscheiden colle ga's, Viktor Kibenok en Vladi mir Pravik, waren volgens hun chef de laatsten die het dak van de centrale verlieten, 'waar de straling het grootst was'. EASTBORNE (AP) - De Britse li beralen hebben gisteren op hun congres in Eastborne met overwel digende meerderheid besloten de kerncentrales in het land te sluiten, als zjj aan de macht komen. Daar mee is een tweede wig gedreven in de coalitie met de sociaal-democra tische SDP. Dinsdagavond besloten de libe ralen ook het Britse kernwapenar senaal te ontmantelen, ondanks fel verzet daartegen van hun partijlei der David Steel. Steel had zich aan gesloten bij het standpunt van de SDP om wel over te gaan tot ver nieuwing van de Britse kernwa- De Liberalen besloten alle be staande kerncentrales in het land te sluiten en riepen op tot meer on derzoek naar de mogelijkheid van kernfusiecentrales. De sociaal-de mocraten riepen tijdens hun confe rentie van vorige week in Harroga te op tot een stop op de bouw van nieuwe centrales, tot een volledig veiligheidsonderzoek is uitge voerd, in verband met de ramp in Tsjernobyl. Op lange termijn zijn de sociaal-democraten echter voor de bouw van nieuwe centrales.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7