Vraagtekens provincie bij verplaatsing LBC 'Bezuinigingen zijn gemakzuchtig' Korfschef Mostert hoofdcommissaris Commissie stemt in met nieuw plan C&A Dringend behoefte aan donors Flitsendemaar soms trage show in De Waag PAGINA 4 VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1986 LEIDEN - De korpschef van de Leidse politie, Mostert, is in rang verhoogd: hij wordt hoofdcommis saris. Zijn plaatsvervanger, La Ri- vière, mag zich commissaris noe men. Een en ander is gebleken uit een brief van het ministerie van bin nenlandse zaken, gedateerd 12 sep tember. In het schrijven wordt een en ander verteld over de sterkte van de Leidse politie, die overigens niet zal veranderen (211,6). En verder wordt meegedeeld dat Leiden recht heeft op een hoofd commissaris aangezien deze stad meer dan 100.000 inwoners telt. Mostert en La Rivière hebben ove rigens nog geen persoonlijk schrij- van het ministerie ontvangen arin melding wordt gemaakt hun bevordering. 'Dit heeft natuurlijk financiële consequenties", vertelt politie- voorlichter Graveland. "Beide he ren worden hoger ingeschaald. Verder is het natuurlijk zo dat Mos tert in de toekomst gaat meedoen aan het overleg van hoofdcommis sarissen". Volgens Graveland is uit de brief gebleken dat de bevordering offi cieel aan het begin van dit jaar is ingegaan. Hij vraagt zich in dit ver band af of een en ander dan ook nog consequenties zal hebben voor de voormalige korpschef Van Voorden die dit jaar zijn pet aan de kapstok hing. "Officieel is Van Voorden dus ook nog een tijdje hoofdcommissa ris geweest. Dat lijkt mij tenminste logisch. Of het gevolgen zal heb ben voor zijn pensioen, durf ik niet te zeggen". LEIDEN - De gemeente ziet af van een voetpad langs de Nieuwe Rijn, in het verlengde van de Rijnkade en aansluitend op de Admiraals- brug. Het voornemen was opgenomen in het stadsvernieuwingsplan voor de Zeeheldenbuurt en in het ont- werp-bestemmingsplan voor het aan de wijk grenzende industriege bied De Waard. Tegen het plan een voetgangersroute aan te leggen langs de Nieuwe Rijn zijn veel be zwaren gerezen van omwonenden en bedrijven die vrezen voor aan tasting van hun privacy, een grote re kans op inbraak en vernieling of voor het in gevaar komen van de bedrijfsvoering. Bij nader inzien is ook de ge meente gebleken dat er nogal wat haken en ogen aan het plan zitten. Bovendien bestaat er onvoldoende kans dat het voetpad gerealiseerd wordt omdat op een deel van de benodigde grond een scheepswerf is gevestigd. Verplaatsing van dit bedrijf ligt niet voor de hand. De gemeente ziet daarom van haar voornemen af. De Stichting Welzijn Zeehelden buurt heeft in een bezwaarschrift Geen voetpad langs de Nieuwe Rijn kenbaar gemaakt dat grootschalige bedrijvigheid tussen en rond de woonbebouwing in de buurt on toelaatbaar is en daarom verder be perkt zou moeten worden. De houthandel Jongeneel is daarente gen van mening dat het bedrijf juist te veel beperkingen krijgt op gelegd. Uitgangspunt van de gemeente is het scheppen van aanvaardbare afstanden tussen de woonbebou wing en bedrijven. Het gemeente bestuur komt tegemoet aan de be zwaren van de houthandel om een goede bedrijfsvoering mogelijk te maken. De buurtvereniging wordt gewezen op de mogelijkheden die de Hinderwet biedt om onaan vaardbare overlast tegen te gaan. Bij nieuwbouwactiviteiten van het bedrijf zal bovendien een ruimere afstand tot de bestaande woonbe bouwing in acht worden genomen. Over de aan- en afvoer van materia len merkt de gemeente op dat de bedoeling is dat zoveel mogelijk via de Sumatrabrug te laten verlo pen. Olga Het gemeentebestuur ziet ook af vanzijn voornemen het kantoorge bouw van het Olga-complex (voor startende ondernemers) weg te be stemmen. Aanvankelijk had men op deze plaats een groenplek ge pland. De gemeente houdt daaren tegen vast aan de mogelijkheid een kantoorgebouw neer te zetten aan de noordzijde van het toekomstige buurtpark, nabij de Bontekoe straat. Zo'n gebouw kan volgens de gemeente als een buffer dienen tussen de woonbebouwing en de bedrijven. Met eigenaren van be drijven, die liggen ingesloten tus sen woonbebouwing, wordt onder handeld over verplaatsing. De raadscommissie voor rüimtelijke ordening en verkeer zal in een vol gende vergadering ingaan op de bezwaren die bewoners en be drijfseigenaren hebben aange voerd tegen de gemeentelijke plan nen met De Waard en de Zeehel denbuurt. LEIDEN - De raadscommissie voor ruimtelijke ordening is akkoord ge gaan met de wijzigingen die C&A heeft aangebracht' in het bouwplan voor een nieuw filiaal aan de Haarlemmerstraat. Het oorspronkelijke plan behelsde een aantal panden aan de Haarlem merstraat en de Vrouwenkerkkoorstraat die zouden worden omgebouwd tot winkel en magazijn. Nadat de gemeente een bouwvergunning had verleend zag C&A kans nog twee panden aan de Vrouwenkerkkoorstraat te kopen. Het bedrijf diende vervolgens een gewijzigd bouwplan in dat door de gemeente werd goedgekeurd zonder de buurtvereniging, die een bezwaarschrift indiende, daarvan in kennis te stellen! Met succes spande de buurtvereniging daarop een procedure aan bij de Raad van State op last waarvan C&A de bouw aan de Vrouwenkerkkoor straat moest stilleggen totdat de gemeente het bezwaarschrift behandeld had. Het bezwaar gold vooral de 15 meter brede blinde gevel die zou ontstaan aan de straatzijde. "De veiligheid op straat wordt er daardoor niet groter op", meent de buurtvereniging verwijzend naar de gemeente lijke nota 'Veiligheid op straat' waarin het gebied op en rond de Haarlem merstraat als zeer onveilig wordt aangewezen. Architect Kirch heeft de gevel aan de Vrouwenkerkoorstraat daarop aangepast. Meer variatie in het gevelbeeld en een aantal fotoboxen ma ken de achterzijde van het C&A-filiaal aantrekkelijker. De raadscommis sie voor ruimtelijke ordening verwierp daarom de bezwaren uit de buurt en verklaarde zich akkoord met het gewijzigde ontwerp. Onzekerheid over nieuwe vestigingsplaats LEIDEN - Het wegbestem- men door de gemeente van de Leidse Betonmortel Cen trale (LBC) aan de Zoeter- woudseweg is niet juist om dat het ontwerp-bestem- mingsplan voor het gebied de LBC geen enkele zeker heid biedt op een andere vestigingsplaats. Tot die conclusie komt de Provin ciale Planologische Commissie (een commissie van deskundige ambtenaren) die het provinciebe stuur van Zuid-Holland adviseert over het gemeentelijke bestem mingsplan. Indien de Leidse ge meenteraad besluit tot ongewijzig de vaststelling van het plan (en dus tot het wegbestemmen van de Mishandeld In onze krant van dinsdag stond onder het kopje 'Drie personen mishandeld' onder meer vermeld dat een leerling van scholenge meenschap De Nieuwe Vaart de congierge enkele klappen heeft ge geven. Dat is evenwel niet een leer ling van die school geweest, maar een leerling van de motorvoertui genopleiding van KMBO 't Groene Hart, welke opleiding eveneens in de dependanche van De Nieuwe Vaart is ondergebracht. DIEFSTAL - Uit de directiekamer van bejaardencentrum Bloems- waard aan de Garbialaan in Hille- gom is in de nacht van woensdag op donderdag een geldlade met on geveer 2000 gulden gestolen. Te vens werd een geldkistje met 250 gulden en een staatslot meegeno- In dezelfde nacht werd ook een bezoek gebracht aan de directieka mer en de administratieruimte van het bejaardencentrum Parkwijk aan de Parklaan. Daar wordt niets vermist. De dieven zijn de bejaar dencentra binnengekomen na het forceren van een bovenraam. LBC) dan zegt de commissie het provinciebestuur te zullen advise ren goedkeuring op dit onderdeel van het plan te onthouden. Het gemeentebestuur heeft be sloten dat de betoncentrale van de Zoeterwoudseweg moet verdwij nen omdat het bedrijf de omwo nenden al jaren tot last is. Over de kosten van verplaatsing van het bedrijf wordt onderhandeld met het ministerie van ruimtelijke or dening en milieuzaken. De provinciale adviescommissie zegt in te kunnen stemmen met het voornemen milieuhinderlijke be drijven in de woonwijk te weren. Aan de andere kant is de commis sie echter van mening dat het weg bestemmen van bedrijven gepaard moet gaan met het aanbieden van een vergelijkbare vestigingsplaats of een financiële vergoeding. Het bestemmingsplan van de gemeen te biedt volgens de commissie geen enkel inzicht op welke wijze men denkt de betoncentrale enige zekerheid te bieden voor de toe komst. Roomburg De gemeente heeft het bedrijfs- gebied Roomburg op het oog voor vestiging van de betoncentrale. Met de verplaatsing zijn evenwel hoge kosten gemoeid. Volgens de provinciale adviescommissie geeft het bestemmingsplan geen enkel inzicht in die kosten. "Zolang daar over geen duidelijkheid bestaat achten wij economische uitvoer baarheid dan ook niet aange toond", aldus de commissie in een brief aan B en W. Wethouder Peters zei gister avond naar aanleiding van het ne gatieve advies van de commissie te hopen dat de provincie nu niet met twee monden gaat praten. Het pro vinciebestuur heeft bij het ministe rie ook gepleit voor verplaatsing van de betoncentrale. De raadscommissie voor ruimte lijke ordening en verkeer hield gis teravond vooralsnog vast aan ver plaatsing van de betonmortelcen- trale. Het gemeentebestuur heeft ook al besloten tot het verplaatsen van het aan de Zoeterwoudseweg overlast veroorzakende bedrijf in lompen en oude metalen, De No bel, naar het bedrijfsgebied De Hallen (naast de Groenoordhallen). De leden van de raadscommissie wilden er gisteravond echter niet aan om ook de bouwmaterialen- handel Fontein weg te bestemmen, ondanks heftige bezwaren die om wonenden aanvoeren tegen hand having van het bedrijf. Er is vooral overlast van het vele vrachtver keer. Dwingen Het gemeentebestuur denkt met de Hinderwet in de hand de bouw- materialenhandel te kunnen dwin gen zich te houden aan de voor schriften. Volgens de gemeente is het bedrijf echter pas goed te con troleren op naleving van de Hin derwet als de betoncentrale van de Zoeterwoudseweg is verdwenen. De raadscommissie hield ook vast aan de mogelijkheid een oud papierhandel te vestigen op het terrein van De Nobel als dit bedrijf is verplaatst naar De Hallen. Vol gens leden van de raadscommissie moet een dergelijk bedrijf "netjes kunnen functioneren". Buurtbewoners toonden zich gisteravond boos op het gemeente bestuur dat volgens hen te weinig doet aan de hinder van bedrijven. "Jullie praten veel te theoretisch", aldus een bewoonster tot de com missieleden. "Jullie moeten maar eens een weekje komen logeren, dan kun je het zelf zien. Het is een vreselijke puinhoop". De raadsleden drongen er bij wethouder Peters op aan vooral iets te doen aan de verkeerschaos. Peters zei dat de gemeente bezig is met een reconstructieplan voor de Zoeterwoudseweg maar dat de uit voering een kostbare zaak gaat worden zodat de weg slechts in ge deelten kan worden aangepakt. De wethouder zegde voorts toe meer te zullen doen aan handhaving van de Hinderwet. LEIDEN - Informatie over het afstaan van nieren in de hoop dat meer mensen zich als donor opgeven. Dat was de bedoeling van de Britse dubbeldekker die gistermiddag op het Leidse Stadhuisplein stond opgesteld. De Britse tegenhanger van de stichting Eurotransplant had deze bus ter beschikking gesteld. Drie weken toert hij door Europa om het publiek 'warm' te maken voor het dragen van een donorcodicil. Want niet alleen nieren maar ook andere organen, zoals hoornvlies en huidweefsel, kunnen na de dood ter beschikking worden gesteld. Volgens Stijni Mulder, coördinator voor alle transplantaties in de regio Zuid-Holland, Zeeland, westelijk Brabant en het gebied boven Alkmaar, is er een schreeuwend tekort aan vooral nierdonors. "Het aanbod is sterk gedaald. Vaak komt dat door laksheid omdat een arts niet meldt dat er een donor beschikbaar is. Dikwijls ook geven mensen zich uit onwetendheid met als donor op. Men denkt vaak te oud te zijn voor een donor-schap. Maar de grens voor wat nieren betreft ligt bij 65 jaar". Om die onwetendheid uit de wereld te helpen was er bij de bus ook een videofilm te zien over de procedure van het donor worden. Verder werden allerlei informatiefolders en codicils uitgereikt en kon men zien hoe een nierdialyse in haar werk gaat. (foto wim Dijkman) Parkeerterrein Barbaraschool opgeheven LEIDEN - Het tijdelijke parkeer terrein dat is aangelegd op de plaats van de voormalige Barbara school aan het Levendaal wordt na 3 oktober opgeheven. Vanaf die datum zal in de tegen over het parkeerterrein gelegen parkeergarage bovendien betaald moeten worden voor een parkeer plaats. Tot dusver konden automo- blisten hun voertuig nog gratis in de parkeergarage stallen. De ge meente is contractueel verplicht als de parkeergarage open gaat voor betaald parkeren het tijdelij ke parkeerterrein op te heffen. De firma Noorlander, die de ga rage aan het Levendaal heeft ge bouwd, is er overigens nog steeds niet in geslaagd een exploitant te vinden. Het Leiderdorpse bouwbe drijf zal de exploitatie voorlopig zelf ter hand nemen. Volgens ver keerswethouder Peters is de ge meente nog is gesprek met de bou wer over het eventueel bij de ex ploitatie betrekken van het par keerterrein op de Garenmarkt. Noorlander heeft de gemeente laten weten dat wijkbewoners hun auto tegen betaling van 300 gulden per jaar in de parkeergarage mo gen stallen, dus ook buiten de nor male openingstijden. De aannemer heeft zich volgens het erfpachtcon tract hiertoe verplicht, maar kon tot dusver over de uitwerking van die verplichting (met name over de prijs die bewoners moesten gaan betalen) geen overeenstemming bereiken met de gemeente. Het college van B en W moet over een en ander nog een besluit nemen. INBRAAK - Bij een inbraak in de Rypstraat in Al phen blijkt een forse bedrag aan goederen en contanten te zijn buit gemaakt. Vermist worden een spiegelreflexcamera, twee lenzen, een flitser, een videocamera, siera den, kascheques en Belgische francs ter waarde van duizend gul den. LEIDEN -. Wethouder H. van Don- ciaal-cultureel werk doorgaan. Dat gen van sociaal-culturele zaken de gebruikelijke subsidiestromen voorziet grote problemen voor het meer en meer worden vervangen achterstandsgebiedenbeleid in door 'kortdurend en goedkoop Leiden als de drastische bezuini- projectbeleid', zoals bij het achter- gingen op de rijksbijdrage aan so- standsgebiedenbeleid, brengt veel LEIDEN - Mode tonen is meer dan wat dames en heren over een plankier laten lopen. Mode is ook meer dan wat mooie kleren, het is het totaalbeeld dat van kleding 'mode' maakt. Dat wisten gister avond The Frog-(dameskleding) Proveste (herenkleding) en Match (wintersportkleding) aar dig in beeld te brengen. Onder de titel 'Zinderend Zevental stelt re putatie in de Waag' - nou ja, een beetje overdrijven mag - maak ten zij van hun modeshow een echt sociaal gebeuren. In de hoeken van De Waag wa ren workshops ingericht. Bezoe kers konden daar in de pauze iets aan de weet komen over kappen en make-up (Gerard Coiffures) en eens kijken wat je aan je na gels meer kunt doen dan lakken (Patricia Huijgens). In eën ande re hoek konden aspirant-winter sporter wat informatie krijgen, er was een ceintuurmaakster aan het werk en Mare Tilli, een ont werper van onder meer meubels, was er om iets over zijn werk te vertellen. Zelfs degenen die door het wat (te) vroeg gestelde begin (19.00 uur) niet hadden kunnen eten, kwamen aan hun trekken. Alle ingrediënten om er een gezellige avond van te maken waren dus wel aanwezig, alleen het publiek liet het deze eerste avond een beetje afweten. Wellicht dat van daag in de 'herkansing' het mo de-trio, dat zo hard aan de hele presentatie heeft gewerkt, wat meer loon naar werken krijgt. Want de modeshow was het waard, al kon het in het tweede gedeelte allemaal wel wat korter. Het eerste gedeelte van de show, waarin vooral de kleding van Match werd getoond, was flitsend. Het geheel gaf deson danks toch een goed beeld van wat er allemaal te koop is. Het bleek dat vooral de felle kleuren, onderling gecombineerd, in de sneeuw de dienst uitmaken. Op vallend was de gedessineerde skikleding, zoals het jack met drie zakjes voorop in een 'verfveeg'-dessin en de overall in geel met kleine grijze veegjes. Terug in de jaren vijftig waan de het publiek zich toen op de klanken van rock&roll-muziek een hele denimgolf over het to neel spoelde, waarbij de heel strakke 7/8 broek, bedrukt met pastelkleurige figuren een echte blikvanger was. In het sportieve gedeelte van de show ook veel truien, vaak met een diepe v-hals en wat grafisch aandoende des sins voor mannen, en lange mo dellen met een brede boord voor Na de pauze waren het vooral The Frog en Proveste die de aan dacht vroegen voor hun jong- klassieke stijlvolle kleding. Want als het aan Proveste ligt gaan alle mannen, hoe jong zo ook zijn, bij sommige gelegenheden weer een echt kostuum dragen. Een kos tuum dat vrij nauw is gesneden in rustige kleuren. Een felge kleurde stropdas en een pochet waren vaak de enige kleuraccen ten. En toch stond bijvoorbeeld het donker- en lichtgrijs ge streepte kostuum de jonge dress- man heel goed. Wat de vrouwen betreft liet The Frog zien hoe het slanke sil houet, dat de modemakers voor schrijven, voor iedereen toege past kan worden. Een rechte rok, eventueel met een grote split in De terugkeer van het klassieke aantal winkeliers in De Waag. dubbele plooi, werd gedragen onder een ruime en langvallende blazer, gecombineerd met een rose blouse met col. Een sjiek ge heel, ook voor een wat grotere maat. Heel fraai was ook de com binatie van lange, ruime lurex- truien en leren pantalons of rok ken. Dit alles kwam in een veel voud van modellen en kleuren op het podium, zodat de bezoe kers een aardig idee kregen van de mogelijkheden met de nieuwe mode. HENRIETTE v. d. HOEVEN onzekerheden met zich mee. "Elk jaar zijn deze projectsubsidies 'bommen' onder de gemeentebe groting omdat vaak onduidelijk is of het rijk blijft subsidiëren. Pro jectsubsidies worden steeds meer aangewend voor realiserine van ei gen prioriteiten. Een op langere termijn gezien uiterst hachelijke fi nancieringsmethode, want eens vallen de financiële gaten". Van Dongen zei dit tij dens een protestbijeenkomst in Ede tegen de aangekondigde rijks bezuinigingen op het sociaal-cultu reel werk. Bij die gelegenheid uitte zij ongezouten kritiek op het kabi netsbeleid. "Gemakzuchtig, incon sequent en illusoir, zijn de nog meest vriendelijke kwalificaties die mij te binnen schieten wanneer ik de bezuinigingswapens zie die in 1987 het welzijns- en onderwijs wereld in een slagveld zullen ver anderen. Wat immers te denken van een kabinet dat eerst de vieija- rigen naar huis stuurt, vervolgens mede bezuinigt op de kinderop vang met zo'n 125 miljoen en ver volgens werkgelegenheidsprojec ten voor jongeren stop zet om dit geld ten slotte aan, let wel, vrou wenvakscholen én kinderopvang te besteden?" Volgens Van Dongen is welzijns beleid inmiddels "vooral pro- bleembeleid" geworden. Over het achterstandsgebiedenbeleid zei ze verder: "Na eindeloze onderhande lingen met binnenlandse zaken ontvangt Leiden tot 1990 zo'n 1,5 miljoen gulden per jaar als stimu lans voor samenhangend beleid in het aandachtsgebied; althans, dat hoop ik, want het regeerakkoord spreekt inmiddels van decentrali seren en dat is langzamerhand een eufemisme voor 'bezuinigen' ge worden. Wanneer de bezuiniging van 125 miljoen op ket sociaal-cul tureel werk werkelijk doorgaat, komt het achterstandsgebiedenbe leid volstrekt in de lucht te hangen. Hoe moet ik aan de bewoners van de betreffende wijken uitleggen dat het rijk wel 1,5 miljoen over heeft om iets extra's te doen om sa menhang te treffen tussen bestaan de voorzieningen maar tegelijker tijd een zelfde bedrag bezuinigt op die voorzieningen?" zo vroeg ze zich af. Minister Brinkman van wvc moest het voorts ontgelden vanwe ge zijn bejaardenbeleid. "Hoe een minister te beoordelen die de zorg aan ouderen absolute prioriteit geeft maar intussen ook hun re- creatieve- en educatieve activitei ten in het club- en buurthuis af breekt?" Ze verweet het kabinet verder dat volstrekt duister is wel ke visie aan het bezuinigingsbeleid ten grondslag ligt. "Wij zien dat de aanpak van het financieringstekort helder is (hiermee doel ik natuur lijk alleen op de: concrete maatre gelen die tot nu toe openbaar zijn geworden) maar wij constateren ook dat de beoogde vermindering van de werkloosheid een uitspraak is die net zo goed vervangen zou kunnen worden door de volgende: "Het kabinet wil in de komende ja ren het aantal zomerse dagen ten ministe stellen op 60, met minister Nijpels als minister van luwte en Klaverjassen Voetbalvereniging VTL, aan de Voorschoterweg houdt van avond op 20.00 uur in het clubge bouw een klaverjas- en joker- avond. Freud In het kader van een serie le zingen over psychoanalyse, om dat Freud 100 jaar geleden zijn privépraktijk opende in Wenen, houdt dr. Chr. Brinkgreve van de universiteit van Amsterdam maandag een spreekbeurt met als onderwerp 'Psychoanalyse in Nederland; ontvangst en verbrei ding'. De bijeenkomst wordt ge houden in het centraal voorzie ningengebouw aan de Cleverin- gaplaats 1. Aanvang 20.00 uur. Speelgoed Buurthuis Cornells Joppensz aan de Lorenizkade houdt vanaf dinsdag 14 oktober een tien we ken durende cursus houten speel goed maken, dal vooruitlopend op het Sinterklaasfeest. Wie inte resse heeft kan zich opgeven bij het buurthuis, tel. 132462 maan dag van 9.30 tot 13.30 uur of woensdag van 13.00 tot 17.00 uur). Deelnemers worden geacht wel over enig gereedschap te be schikken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4