LEIDSCH DAGBLAD EG trekt één lijn tegen terrorisme eis NIET TE Fl .MEN, DEZE GOUDEN KANS: Gegijzelde fotograaf vandaag vrijgelaten Veto Reagan over strafmaatregelen IOC-leden ontvangen brief met marihuana Protest in Peru Snelle informatie en meer samenwerldng >0 Journalist ontsnapt aan ontvoering in Beiroet Besmet water bij nucleaire installaties in Amerika Nieuwe of gebruikte auto kopen? Belgische journalist in YS in arrest VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 38124 Alphen bergt Zuidafrikaans gemeentewapen uit voorzorg in de kluis op ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit angst voor mogelijke acties van tegenstanders van de apartheid in Zuid-Afrika is het gemeentewapen van de Zuid- afrikaanse gemeente Oudts- hoorn weggehaald uit de hal van het Alphense raadhuis. Het plateautje ligt sinds enkele da gen in de gemeentelijke kluis. 'Daar mag het voor mijn part blijven liggen', aldus het CDA- raadslid H.J. Habermehl. Hij heeft de secretarie op het ge vaar gewezen van diefstal of be schadiging van dit door de Zuidafrikaanse naamgenoot van het Alphense kerkdorp Oudshoorn geschonken wa pen. Habermehl: 'Het is een histo risch voorwerp en dat verdient bescherming, zeker nu de rela tie met Oudtshoorn zo gevoelig ligt'. Actie tegen Olympische Spelen in Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - De stich ting Olympische Spelen Amster dam spreekt van een 'vervelende grap'. Alle leden van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) - die op 17 oktober in Lausanne moeten stemmen welke stad de Spelen van 1992 krijgt toegewezen - hebben een vervalste brief uit Amsterdam ontvangen. Zogenaamd van burge meester Van Thijn. Er was een kleine hoeveelheid marihuana bij gevoegd. De in het Engels gestelde brief en het 'geschenk' zouden zijn be doeld als laatste poging om de IOC-leden over te halen Amster- wordt het zinvol geacht de IOC-le- ting Olympische Spelen Amster dam de organisatie van de Olympi sche Spelen in 1992 toe te wijzen. De brief, hoogstwaarschijnlijk aflcomstig van tegenstanders van de Olympische Spelen in Amster dam, stelt dat de marihuana een 'nationaal produkt' is, verkrijgbaar op 500 legale verkooppunten hoofdstad. Gewezen wordt op de kalmeren de eigenschappen en het schrij den kennis te laten maken met van de 'produkten dam'. De brief eindigt met het verzoek om geen aandacht te besteden aan de groeiende weerstand van de plaatselijke bevolking tegen de de Olympische Spelen. Het epistel is voorzien van het officiële beeld merk van de Stichting Olympische Spelen Amsterdam en onderte- meldt dat topatleten het verdoven- kend met een vervalste handteke- dam gelooft niet dat de 'kwalijke Amster- grap' schadelijke gevolgen zal heb ben voor de kandidatuur van Am sterdam: „Aanslagen van het kali ber Parijs zijn ernstiger". Hij denkt dat de IOC-leden goed weten uit welke hoek dit soort brieven komen en er daarom wei nig aandacht aan zullen besteden. De stichting is dan ook niet van plan om bij het IOC de zaak uit te leggen. LIMA - Een aantal van de meer dan 5.000 werkloze mijn werkers, bouw vakkers en tex tielarbeiders, die gisteren vreed zaam door de straten van Lima marcheerden. Ze waren op weg naar het rege ringspaleis. Zij wilden een petitie aan de president overhandigen. Ze klopten ech ter vergeefs bij de regering aan, de petitie werd niet aangenomen. (foto ANP) In verband met gezondheid AMSTERDAM (ANP) - De gegij- damse politieman werd doodge- zelde fotograaf Hans Hofman is schoten omdat zij de man met een vanmorgen op last van de minister aardappelmesje bedreigde is de si- Korthals Altes (justitie) uit de Am- tuatie tussen de familie en de poli- sterdamse Bijlmerbajes vrijgela ten. De bewindsman heeft daar liet verzoek ingewilligd tie nog verergerd. Zolang er geen garanties zijn dat geen wraak genomen wordt op Hofman, die uit zijn cel wil in ver- de familie Hofman zwijgt de foto band met zijn gezondheid. De i nister is de enige die zo'n beslis- graaf als het graf. In een brief de minister van justitie vroeg Hof- Hofman moet man deze week om enkele dagen zich dinsdag weer melden in de ge- uit zijn cel te mogen. Hofman vangenis. wordt daar, naar zijn zeggen, aan Hans Hofman zit sinds 8 septem- dezelfde soort beperkingen onder- ber in de zwaar bewaakte toren De- worpen als de „zware criminelen" mersluis van de Bijlmerbajes. Hij werd gegijzeld op verzoek van de Amsterdammer T. van der Gies- sen. Het doel van die gijzeling is dat Hofman een verklaring aflegt over de „mishandeling" van Van der Giessen door een politieman vorig jaar. Van der Giessen heeft die verklaring nodig om een scha devergoedingsprocedure te kun nen starten tegen de agent. Hofman was de enige getuige van die mishandeling. Hij weigert RIJSWIJK (ANP) - In een laatste w? r*larmg te egg(?? poging om de verhoging van de omdat hij bang is voor represaü- btw t oktober uitg|steeld te krij. les van de Amsterdamse politie. De gen, heeft het Koninklijk Neder- fotograaf zegt dat hn en zyn familie lands Ondernemersverbond al jarenlang getreiterd worden (KNOV) de Eerste Kamer gevraagd door sommige politiemensen. Er de behandeling van dit onderwerp annm HH IA fijffift de agenda af te voeren en uit te tussen wie hij vertoeft. Bovendien zou de gezondheid van Hofman - hij is suikerpatiënt - verslechteren. Laatste poging tot uitstel verhoging btw worden om de haverklap bekeurin gen uitgedeeld en de agenten stellen. Volgens het KNOV, waar- den op de familie Hofman gefi- bij veel winkehers zijn aaëgeslo^ xeerd z'jn. ^öQr het minste ge- ten, is het onmogelijk om alle arti- ringste zouden houden. Aanleiding tot het getreiter A»vCC« de politie is volgens Hofman het het voorstel feit dat zijn moeder een van de ganisatoren was van ties tegen Vietnam en de sloop de Nieuwmarkt. Sinds de zus M1U1 Hans Hofman, Meta Hofman enke- dan ook le jaren geleden door - - - worden aange- kelen op zo korte termijn a e prijzen te voorzien. De Tweede Kamer heeft onlangs 2t voorstel van de regering goed- gekeurd om de twee btw-tarieven 1te verhogen naar zes en naar twin- tig procent. Volgende week woens dag moeten winkels hun waren nieuw prijsplak- Wolkenvelden Wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. Vooral in het zuiden ook perio den met zon. In de nacht mistbanken. Minimumt rond 5 graden. Middagtemperatuur geveer 16 graden. Zwakke wind Amster- kertje hebben voorzien. Het KNOV heeft al eerder gesteld dat dit voor de meeste ondernemers onmoge lijk is. BEIROET (AP) - De Britse journalist David Hirst van het dagblad The Guardian is van ochtend in Beiroet ontsnapt aan een ontvoering toen de au to waarin zijn ontvoerders hem meenamen in een file terecht kwam. Hirst was overmeesterd door drie gewapende mannen toen hij zich vanuit het islamitische West-Beiroet naar de christelij ke sector wilde begeven. Bij de doorlaatpost in de Groene Lijn werd hij in een auto gedwon gen en weggevoerd. De auto raakte even later vast in een file in een buitenwijk van Beiroet. Hirst had het op een schreeu wen gezet en vervolgens de deur opengetrapt, waarna hij wist te ontkomen. Zijn gezicht vertoonde schrammen, die hij had opgelopen bij een worste ling met zijn ontvoerders. Hirst, die al lange tijd als cor respondent in het Midden-Oos ten werkzaam is, stond na het incident de pers te woord op het kantoor van een westers persbureau in Beiroet. LONDEN (GPD) - De twaalf EG-landen gaan een nieuw en inbraakvrij telexnet opzetten voor een effectieve be strijding van het internationaal terrorisme. Via dit net zal informatie over terroristen veel sneller dan voorheen tus sen de Europese politiekorpsen en veiligheidsdiensten kunnen worden uitgewisseld. De EG-ministers van bin nenlandse zaken en justitie hebben dat gisteren in Londen besloten. Volgens de Britse minister Douglas Hurd, onder wiens leiding de bijeenkomst plaats vond in het optimaal beveiligde conferentiege bouw Queen Elisabeth II, zijn de terroristen van vandaag veel beter georganiseerd. „Het gaat niet meer om individuele acties of om kleine groepjes die binnen een bepaald land opereren. De huidige terroristen zijn ge specialiseerde leden van organisa ties, die overal in de wereld hun slag slaan. Zij beschikken over meer dan voldoende geld en wa pens en zijn technisch zeer goed uitgerust. Dat vereist van onze kant nieuwe maatregelen", aldus Hurd. De Britse minister verwacht dat een betere samenwerking tussen de Europese politiekorpsen zijn vruchten zal afwerpen. Via het te lexnet zal ook de meest recente in formatie over de belangrijkste ter roristische leiders en organisato ren van aanslagen worden ver spreid in de hoop ze sneller te kun nen opsporen. De bewindslieden hebben op nieuw vastgelegd dat zij nooit con cessies aan terroristen zullen doen. Ook Frankrijk heeft zich hierbij aangesloten. Volgens minister Korthals Altes (justitie) hebben de ligheid in Nederland ten goede ko men. Wij zijn tot nu toe behoorlijk gespaard gebleven van terreurac ties, maar nooit mag worden verge ten dat wat in andere landen ge beurt ook in ons land kan plaats vinden". (foto pr) Alex van Warmerdam kreeg twee gouden kalve ren: voor de beste film en de beste regie. PAGINA 25 Zware kritiek op zieken fondsen over 'verdwijn truc' met 400 miljoen. PAGINA 5 Nederland pleit voor scha deregeling na kernonge lukken. PAGINA 7 ABN en Van Gils voor de Belgische rechter wegens fraude. PAGINA 9 Israëliërs verleenden hulp aan slachtoffers van Tsjer- nobyl: 'Dweilen met de kraan open'. PAGINA 11 WASHINGTON (Rtr.) - President Reagan zal vandaag zijn veto uit spreken over het pakket strafmaat regelen tegen Zuid-Afrika, dat al door het Amerikaanse Congres is aangenomen. Dat heeft woord voerder Larry Speakes gisteren be kend gemaakt. Reagans veto lijdt ongetwijfeld tot een krachtmeting tussen de president en het Congres over de wijze waarop Pretoria het best kan EG-landen uit het verleden de les worden gedwongen de apartheid geleerd: wie toegeeft wordt opnieuw slachtoffer. Om het terrorisme uit de Europe se Gemeenschap te bannen, zullen strengere afspraken worden ge maakt voor het afgeven van door- reis-visa. Vastgesteld is dat terro risten nooit naar hun eigenlijke be stemming vliegen, maar aanslagen plegen in het land waar zij moeten overstappen. Vooral in Frankrijk kunnen ter roristen van die mogelijkheid ge bruik maken, omdat zij bij het overstappen in Parijs van de ene luchthaven naar de andere moeten af te schaffen. De president be toogt dat door strenge sancties niet de blanke minderheid maar de zwarte meerderheid het zwaarst wordt getroffen. De verwachting is dat tegelijk met het veto een ander pakket maatregelen tegen Pretoria wordt aangekondigd om te voorkomen dat het Congres Reagans veto ver nietigt. Een meerderheid van tweederde in beide huizen van het Congres kan het veto ongedaan maken en de strafmaatregelen alsnog aanne men. De vraag is nu of er in de Se- AUTOVERHUUR PRANGERS TE HUUR LUXE AUTO'S va. 30,- per dag BESTELAUTO'S va. 65, per dap 071-894040. nf?* niP„Y^ naat voldoende Republikeinen zijn Deze nieuwe maatregel zal echter Rpapan<= aitpmntimro maotroni eerst moeten worden besproken fen en dlens '"unen door de EG-ministers van buiten landse zaken, die verantwoordelijk zijn voor het afgeven van visa. Het terrorisme is ook een van de redenen waarom de EG-landen nog steeds niet hebben besloten hun grenzen open te stellen. Die vrije grenspassage kan pas worden gerealiseerd als de grenzen met de niet-EG-landen voldoende zijn af geschermd. Korthals Altes: „Zolang het bij voorbeeld mogelijk blijft om vrij gemakkelijk Spanje binnen te ko men, zie ik dat vrije verkeer nog niet zitten". Van de nieuwe maatre gelen zal het publiek in Nederland volgens de bewindsman weinig merken. „Het gaat vooral om een intensivering van de politiesamen werking. Maar dat zal ook de vei- WASHINGTON (UPI) - De radio- catieve straling in de bodem en in het grondwater bij een aantal Ame rikaanse nucleaire installaties overschrijdt honderden malen de normen van het ministerie van volksgezindheid en milieu, zo bleek gisteren uit een onderzoek van de onafhankelijke Amerikaan se rekenkamer aan het Congres. Het niveau van radioactief mate riaal in het grondwater bij installa ties van het ministerie in South Ca rolina en Washington die mede die nen vopr de produktie van kernwa pens overschrijdt de norm voor drinkwater 400 maal. De chemi sche besmetting bedraagt zelfs duizend maal de norm in installa ties in South Carolina, Colorado en Tenessee, aldus het rapport van onderzoek naar negen installaties. Het ministerie ontkent de cijfers niet, maar meldde in een reactie dat de besmetting in het algemeen beperkt blijft tot het terrein van de installaties en dat er geen gevaar bestaat voor de volksgezondheid. Voorzover besmet water toch bui ten terreinen komt raakt het snel verdund en vormt het daardoor ook geen gevaar, zo menen functio narissen van het ministerie. Senator John Glenn, Democraat uit Ohio, op wiens verzoek het on derzoek werd uitgevoerd, zei de conclusie „schokkend en angst aanjagend" te vinden en waar schuwt voor een „milieuramp", die zal kunnen ontstaan, als bodem en grondwater niet worden gezuiverd van de radioactieve en chemische stoffen. Andere sancties tegen Zuid-Afrika Het hangt vooral van de Senaat af omdat in het Huis van Afgevaar digden zo goed als zeker een twee derde meerderheid aanwezig is om het presidentiële veto weg te stem men. Om het veto overeind te hou den zouden twintig senatoren, die eerder voor de strafmaatregelen stemden, hun houding moeten wij zigen. Volgens de leider van de Re publikeinse fractie in de Senaat, Robert Dole, zal het moeilijk zijn het veto staande te houden. In kringen van het Congres viel te vernemen dat de alternatieven van het Witte Huis onder meer zul len inhouden dat Washington voor het eerst een zwarte ambassadeur in Pretoria benoemt, dat minister Shultz van buitenlandse zaken een reis door zuidelijk Afrika maakt en dat de Amerikanen 500 miljoen dollar steun geven aan Zuid-Afri ka's buurlanden. Mogelijk worden ook enkele niet-economische sancties uit het pakket van het Congres overgeno men, zoals het weigeren van consu laire faciliteiten aan Zuidafrika nen. Het pakket van het Congres bevat onder meer een verbod op de import van textiel, kool, staal, ijzer, uranium en landbouwproducten uit Zuid-Afrika. Van deze onderde len zal Reagan naar alle waar schijnlijkheid niets Informeer naar onze inruilprijzenen extra mogelijkheden. (XlHet Motorhuis Het Motorhuis: je hint er niet omheen. ROTTERDAM (ANP) - De journa list Tom Ronse, correspondent in de Verenigde Staten voor het Rot terdamse dagblad Het Vrije Volk en het Vlaamse dagblad De Mor gen, is bij zijn terugkeer in de VS gearresteerd. Dat heeft Het Vrije Volk bekend gemaakt. Ronse heeft de Belgische nationaliteit én woont en werkt al zes jaar als cor respondent in de VS. De immigratiedienst op het vliegveld Newark bij New York vond linkse publikaties in zijn ba gage. Daarop werd hij ervan be schuldigd communist te zijn, aldus Het Vrije Volk. Vervolgens is hij gesommeerd het land te verlaten. Ronse beriep zich echter op het recht gehoord te worden in het bij zijn van een advocaat. De immigra tiedienst stelde hem daarop in ver zekering. wiikiiii ONTSLAGEN - Het zetmeelcon- Min imum tem per atu'ür cern Avebe houdt rekening met ge- dwongen ontslagen om het aantal banen voor 1988 zodanig omlaag te De vooruitzichten voor zondag tot schroeven dat de loonsom met 15 en met woensdag: perioden met SHSÜSÏÏK PBSr. afsprakëntuTi^bonden' ,ijk oplopend ,„t rond 20 graden. ^^nTvTbëls tesloten miljoen gulden daalt ten opzichte 1985. In gisteren ondertekende te gaan tot versnelde investeringen zaterdag 27 september 1986 die tientallen banen gaan kosten, uurmaan onder 17*31 uur "WU houden serieus rekening met Waterstanden Katwijk gedwongen ontslagen", aldus hoogwater: 09.59 en 22.58 uur; laag- woordvoerder J. Roozen van Ave- water: 05.17 en 17.53 uur. be. Onaangekondigd gesprek Shultz- Sjevardnadze NEW YORK (AFP/AP) - De Ame rikaanse minister van buitenland se zaken Shultz heeft gisteravond opnieuw een ontmoeting gehad met zijn Russische ambtgenoot Sjevardnadze. Kort daarvoor had Shultz gezegd dat het niet eenvou dig is om overeenstemming te be reiken met de Sowjet-Unie over de vrijlating van de Amerikaanse journalist Daniloff. Het onaangekondigde overleg tussen de beide ministers duurde anderhalf uur en werd gehouden in de Amerikaanse missie bij de Ver enigde Naties in New York. Sje vardnadze verliet na de ontmoe ting ijlings het VN-gebouw, zonder verder enig commentaar te geven. De Amerikaanse woordvoerder Kalb verklaarde na het onderhoud dat „de zaak nog niet is opgelost". NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zei) hoe u betaalïTT per hall jaar 137.90 - - per jaar 262.40 per kwartaal 7 68,95- u» .porker aankruisen I De eerste 2 weken kri/gl u de kram naluurh/k gratis in de bus! Naam: Straal: Postcode'Plaats; Telefoon:

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1