Moskou bepleit kernproef-stop Brillen en lenzen.. Britse Liberalen tegen kernwapens Reagan wil sancties 'afkopen' met steun Frontlijnstaten Sjevardnadze hekelt rede Reagan Luchtaanval Israël op doelen in Libanon I schiet baas Bril 58 heeft ze WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 NEW YORK - In een emotionele en hier en daar harde rede voor de Algemene Vergadering van de VN heeft de Russische minister Sjevardnadze (buitenlandse zaken) de Verenigde Staten opgeroepen tot een verbod op kernproe ven. Hij noemde zo'n verbod 'een toets- SANFRISCO (Rtr.) - Door het on geluk in de kerncentrale van Tsjer- nobyl is ongeveer dezelfde hoe veelheid radioactieve straling vrij gekomen als bij alle kernexplosies en bovengrondse kernproeven in het verleden samen. Maar er zijn geen aanwijzingen dat de gezond heid van de mens er schade door zal ondervinden. De Amerikaanse biofysicus Lynn Anspaught, die onderzoek doet voor het ministerie van ener gie, verklaarde in een interview dat bij de ontploffing in de reactor het radioactieve element cesium 137 was ontsnapt 'in ongeveer dezelfde orde van grootte' als bij alle kern explosies in de atmosfeer tezamen. 'Ramp Tsjernobyl onschadelijk voor gezondheid Aangezien van dit in het verleden vrijgekomen cesium 137 tot op he den geen duidelijke gevolgen voor de gezondheid zijn waargenomen is er geen reden die, althans buiten de Sowjet-Unie, wel van Tsjerno byl te verwachten, aldus An spaught. 'Ik geloof niet dat het zin heeft te speculeren over de gevolgen voor de gezondheid na Tsjernobyl, want het grootste deel van de radioacti viteit zal, in zeer lage doses en ver deeld over een grote spanne tijds, komen van sterk in kracht vermin derd cesium 137. Wij beschikken werkelijk niet over enig bewijs dat zulke lage doses kanker bij men sen kan veroorzaken. Ik geloof niet dat er een geldige basis is voor de speculatie dat miljoenen als gevolg van Tsjernobyl zullen sterven', zei hij. Eerder deze maand voorspelde de Amerikaanse natuurkundige John Gofman dat door de ramp in de komende 70 jaar meer dan een miljoen mensen kanker zullen krij gen. Brief Hassan voor Peres TEL AVIV (GPD) - De politieke adviseur van de Marokkaanse ko ning Hassan, Ahmed Gdira, heeft enkele dagen geleden in Israël een persoonlijke boodschap overhan digd van koning Hassan voor Is rael's premier Peres. Dit berichtte gisteravond Radio Israël. Premier Peres, die op dat mo ment in de Verenigde Staten ver bleef, heeft inmiddels op de Ma rokkaanse boodschap gereageerd. steen' van de eerlijkheid van ver- ken gescheurd omdat klaringen over nucleaire ontwape- niet de ruimte bieden ning, en verzocht de VS ste stap mee te doen aai- torium op kernproeven, dat de raketten bleken niet genoeg, dus Sowjet-Unie meer dan een jaar ge- werd er besloten dat er nog 20 bij leden eenzijdig heeft afgekondigd, moesten komen", aldus de minis- Maarhij wilde meer. „De Sowjet- ter in een wel bijzonder hard ge- „Die verdragen worden aan stuk- (de VS) -en 131e bommenwerper met kruisraketten uit te rusten. 1500 van dergelijke Unie is bereid om op welke tijd op welke plaats dan ook deelte van zijn rede. Sprekend over regionale conflic- drag te ondertekenen dat een to- ten, beschuldigde Sjevardnadze de taal verbod op kernproeven bete- VS van het financieren van nooit kent", zo zei de minister. door Henk Dam officieel verklaarde oorlogen i ghanistan, Cambodja, Angola, Mo zambique en Ethiopië. Howe Sjevardnadze's speech werd ge- Sjevardnadze noemde de relaties volgd door die van de Britse minis- van zijn land met de VS in het alge- ter van buitenlandse zaken, Sir meen 'niet zonder belofte'. „Be- Geoffrey Howe, die bij deze gele- moedigende contouren van bete- genheid namens de 12 EG-landen kenisvolle overeenkomsten begin- sprak. zich af te tekenen" en topontmoeting Howe sprak de hoop uit dat er dit realistische jaar een topontmoeting tussen de mogelijkheid", aldus de minister. leiders van de VS en de Sowjet- Maar hij had ook scherpe kritiek Unie zal komen. De arrestatie in op de VS. De rede die Reagan Moskou van de Amerikaanse jour maandag in de VN hield, noemde nalist Daniloff noemde hij 'betreu- hij een 'propaganda-speech'. „Het renswaardig' en een bedreiging betreurenswaardig dat het po dium van de VN op zo'n manier werd gebruikt", zo zei hij. Reagan's plannen tot ruimtever dediging, beter bekend staand als Star Wars, werden door de Rus neergesabeld. „Het zogenaamde ruimteschild wordt alleen maar ontwikkeld opdat de VS de moge lijkheid tot een 'first strike' heb ben", aldus Sjevardnadze. De Star Wars-plannen zouden bovendien betekenen dat 'een van de belangrijkste pilaren van stabi- de top. „We hopen dat deze bedreiging spoedig wordt wegge nomen", aldus Howe. Over de affaire Daniloff spraken Sjevardnadze en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz gedurende 45 minuten. Vol gens woordvoerder Bernard Kalb heeft dat gesprek niet geleid tot een oplossing van de kwestie. Ver dere mededelingen over het onder houd werden niet gedaan. Eerder had Sjevardnadze nog verklaard dat er een 'goede kans' *Ue Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse zaken) en VN-ambassadeur Walters luisteren r ring van de Russische minister Sjevardnadze voor de Alegemene Vergadering van de VN. Going to the dogs: hond liteit', het ABM-verdrag, door de was dat de problemen rond Dani- VS zal worden opgezegd. Amerika loTf uit de weg zouden worden ge- houdt zich toch al niet erg aan ver dragen, aldus de minister, want kijk maar naar wat er met de Salt-1 en Salt-2 verdragen gebeurde. ruimd. President Reagan ziet de af faire Daniloff als een sta-in-de-weg voor een top met de Russische lei der Gorbatsjov. SAIDA (AFP) - De Israëlische luchtmacht heeft gistermiddag Pa lestijnse doelen bestookt in de om geving van Damour ten zuidoosten van Beiroet. Eerder op de dag voer de het door Israël gesteunde Zuid- libanese Leger (SLA) zware be schietingen uit op dorpen ten noor den van de door het SLA gecontro leerde „veiligheidszone" in het zuiden van Libanon. Dit heeft de Libanese politie gezegd. Een Israëlische militaire woord voerder zei dat de luchtaanvallen op Palestijnse doelen in Damour geslaagd waren en dat alle gevecht stoestellen veilig op hun bases wa ren teruggekeerd. Het is dit jaar de tweede Israëlische actie in dit ge bied. Bij een vorige aanval in juli kwamen vijf mensen om. Eerder op de dag bestookte het SLA, dat de afgelopen dagen aan zienlijke wapenleveranties van Is raël heeft ontvangen, dorpen ten noorden van de „veiligheidszone". Volgens de Libanese politie richt ten de aanvallen zich vooral op de streek rond Nabatiyeh op 65 kilo meter ten zuidwesten van Beiroet. De christelijke SLA-militie, die onder commando staat van gene- solutie aanvaard HOERSHOLM (AP) - Een Deense jager is dit weekeinde tijdens de jacht op houtduiven zwaar gewond geraakt, toen hij werd neergeschoten door zijn hond. Deense kranten meldden gisteren dat de 52-jarige man zijn jachtgeweer op de grond had gelegd tijdens een rustpau ze, terwijl de hond vrij rond liep. De hond stapte op het gewee en schoot zijn baasje in de maag. De jager werd geope reerd aan zware maagwonden LONDEN - Congresgangers van de Liberale Partij bewezen giste ren opnieuw het enfant terrible te zijn van de Britse politiek. Onver wacht en tegendraads stemden de liberalen (vergelijkbaar met D66) voor het onvoorwaardelijk afschaf fen van Britse kernwapens. De uit komst van het levendig defensie debat is een gevoelige nederlaag voor partijleider David Steel. Het zet tevens een vraagteken bij de eenheid van de liberale en sociaal democratische Alliantie. door Lia van Bekhoven Steel had eerder laten blijken handhaving van kernwapens noodzakelijk te achten. Te zamen met de leider van de sociaal-demo cratische partij David Owen, die de andere helft van de Alliantie verte genwoordigt, is Steel voorstander van het vervangen van de verou derde, nucleaire Polaris-onder- zeeër met een nieuw kernwapen. Dat zou in samenwerking met de Fransen onderdeel moeten uitma ken van een Europees defensiesys teem. Steel en zijn medestanders verloren het debat echter met 27 stemmen. Die nederlaag maakt het praktisch onmogelijk voor de Alliantie om voor de volgende ver kiezingen met een eensgezind de fensiebeleid voor de dag te komen. De kernwapendiscussie werd grotendeels gevoerd tussen de voor- en tegenstanders van CND, de Britse vredesbeweging. Een aantal sprekers wees er op dat handhaving van kernwapens de sa menwerking met de SDP zou ver gemakkelijken en de kans op ver kiezingssucces zou vergroten. An deren beargumenteerden dit geen reden te vinden voor het opofferen van ideologische zuiverheid. Menig spreker beschouwde het accepteren van het SDP-defensie- beleid als 'verraad van de liberale anti-nucleaire traditie'. „Dit debat gaat om defensie, het gaat echter ook om de ziel van de liberale par tij. Als we kernwapens accepteren kunnen we net zo goed meteen lid worden van de SDP", aldus libe raal gemeenteraadslid Tony Grea ves. Het defensiedebat wordt be schouwd als het belangrijkste sinds de liberalen over het samen gaan met de SDP in de Alliantie discussieerden. De anti-kernwa- penstem is eveneens een protest stem tegen te snelle toenadering tot de SDP. Een niet onaanzienlij ke groep liberalen is bang in de Alliantie de liberale identiteit te verliezen en door de dominante SDP-leiderschap een onderge schoven positie te krijgen toegewe- David Steel: nederlaag, (foto api ADVERTENTIE VROOMS DREESMANN Buitenland kort MOZAMBIQUE (AFP) - In de pro vincie Niassa in het noorden van Mozambique worden 430.000 men sen bedreigd door de hongerdood. In het gehele land genomen zijn vier miljoen mensen ondervoed, zo heeft het Mozambikaanse persbu reau AIM gisteren bekend ge maakt. raai Antoine Lahad, is de afgelo pen weken herhaaldelijk het doel wit geweest van aanvallen door ra dicale sji'itische guerrillastrijders. Naar aanleiding van de aansla gen op het SLA heeft Israël troe pen samengetrokken langs de grens met Libanon. De Israëlische minister van defensie Rabin dreig de bij een bezoek streek nog vergeldingsaanvallen. Tegelijk verklaarde premier Pe res bij terugkeer van een bezoek aan de Verenigde Staten, dat hij een direkt Israëlisch ingrijpen in Libanon niet nodig achtte. Uit be stuurde naar aanleiding van de ge spannen toestand in Zuid-Libanon een telegram naar de Veiligheids raad van de Verenigde Naties waarin het de leden van de V-raad vraagt verantwoordelijkheid voor dit gebied na te komen. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft gisteren een re- wordt op- voor iedereen èn in modieuze kleuren... Bril 58 geeft u graag deskundig advies en zéker prima service. Kom zelf eens kijken' opticien optometrist contactlens specialist ANVC geroepen tot terugtrekking le onwettig aanwezige troepen uit Zuid-Libanon en de stationering van Unifil-eenheden tot aan de grens met Israël. De door Frank rijk ingediende resolutie werd aan vaard met 14 stemmen vóór en één onthouding (de Verenigde Staten). Leiden: Haarlemmerstraat 58 - telefoon 071-140148 El Salvador President Duarte van El Salva dor heeft gisteren tijdens een pers conferentie een politieke gevange ne in vrijheid gesteld. De vrijgela ten vrouw verklaarde tegenover verslaggevers dat zij tijdens haar gevangenschap van 100 dagen was gemarteld. Maria Teresa Tula Ca- nales, werkzaam voor de moeders van politieke gevangenen, werd op JOHANNESBURG - De Ameri- aangenomen, zal goedkeuren of vens van uar-es- T - NEW YORK (AP) - Het Wereld Israel heeft de afgelopen dagen joods Congres heeft een stapel an- v «i». de grens- echter laten weten niet van plan te ti-semitische documenten gevon- met Israëlische zyn Zljn troepen uit Zuid-Libanon den waarop de initialen van Kurt terug te trekken en heeft zelfs zijn Waldheim staan. Waldheim, nu militaire aanwezigheid in deze zo- president van Oostenrijk, was tij- genoemde „veiligheidszone" ver- dens de Tweede Wereldoorlog in- ëroot. lichtingenofficier van de Wehr- De Israëlische ambassadeur bij macht. U1UUUU„ vj xi. de Verenigde Naties verklaarde Een van de documenten bevatte zorgdheid ovér een mogelijke Is- deze „onuitvoerbare" resolutie een oproep aan Russische soldaten slechts zou leiden tot een vererge- om over te lopen en werd afgeslo- nng van het terrorisme m Zuid-Li- ten met de woorden: 'Genoeg van Umfil al enkele we- de joodse oorlog. Doodt de joden. Loop over.' raëlische vergeldingsactie zijn sji'i tische eenheden in de Libanese ha venstad in staat van paraatheid ge bracht. Het Libanese kabinet Nieuwe bewijzen anti-semitisme van Waldheim Waldheim, de vroegere secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties, heeft de beschuldigingen van het WJC ontkend dat hij op de hoogte zou zijn geweest van gru weldaden tegen joden en anderen. Wel heeft hij toegegeven dat hij of ficier van de inlichtingendienst was op de Balkan. De documenten met de initialen van Waldheim werden gevonden in de Nationale Archieven van de Verenigde Staten in Washington en zijn door het WJC overgedragen aan het ministerie van justitie. De pamfletten werden door een Duitse propaganda-eenheid opge steld en naar Waldheim gestuurd, op het hoofdkwartier, ter goedkeu ring. Het omslag is gedateerd op 28 november 1944. door Ruud de Wit kaanse regering overweegt om 500 miljoen dollar ter beschikking te o jstellen aan de buurlanden van KOde Brigades Zuid-Afrlka als alternatief voor Twee gevangen leden van delta- sancties tegen de apartheidsbe- liaanse guerrillagroep Rode Briga- wind in Pretoria. De mogelijke des zijn de afgelopen nacht op Amerikaanse hulp werd gisteren spectaculaire wijze ontsnapt uit de ™orst gepubliceerd in het ziekenafdeling van de gevangenis dagblad The Star, dat in Johannes- in de Noorditaliaanse stad Novara. burfi verschijnt. Zij slaagden erin door de lichten van de schijnwerpers heen te ont komen. De twee mannen, Calogero Dia na (37) en Giuseppe Di Cecco (31), ontsnapten volgens de klassieke manier. Na de tralies te hebben doorgezaagd gebruikten zij koord kens en vluchtten via Ecevit De aanklacht tegen ex-premier Ecevit van Turkije als zou hij het verbod op politieke activiteit heb- joen dollar dat president Reagan ben overtreden is gisteren door een aan de landen in zuidelijk Afrika rechtbank in Ankara ingetrokken, wil schenken en dat over een perio- De rechtbank nam het besluit Ece- de van vijf jaar aangewend zal wor- vit te ontslaan van rechtsvervol- den, komt niet helemaal onver- ging op verzoek van de openbare wacht. Reagan moet voor aan- aanklager. Ecevit had in mei een staande vrijdagnacht, laten weten toespraak gehouden op een bijeen- of hij het sanctiepakket tegen komst van de Partij voor Democra- Zuid-Afrika, zoals dat onlangs dat hij zijn veto zal uitspreken. In Washington en ook in Pretoria wordt ervan uitgegaan, dat Reagan zal weigeren om het sanctiepakket over te nemen. Maar wil hij dat met succes kunnen volhouden, dan moet hij ook een alternatief heb ben. Dit alternatief is het bedrag van Ijoen dollar, dat de buurlan- 500 den i en die van Beira en Nacala in Mozambique. Op dit moment ver loopt nagenoeg alle in- en export van de frontlijnstaten via Zuidafri- kaanse havens. De regering-Botha heeft inmid dels, bij monde van staatssecreta ris van buitenlandse zaken Ron Miller, de mogelijke Amerikaanse hulp aan de frontlijnstaten toege- Zuid-Afrika zullen kun- juicht. Volgens Miller zullen de De aankondiging wordt een dezer dagen verwacht, if w Waarschijnlijk zullen Angola en ia net aaK. Zimbabwe, landen waarmee Rea- nen gebruiken om zich econo misch minder afhankelijk te ma ken van Zuid-Afrika. Het hulppak ket kan tevens een gunstige uit werking hebben op het twee we ken durende bezoek, dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz begin okto ber door zuidelijk Afrika zal ma ken. Shultz zal onder meer Zuid-Afri- veroordeelde op een persconferen- verbetering van de havens van Bei- ra en Nacala een stabiliserende in vloed hebben op de regio, maar hij gelooft niet dat de afhankelijkheid van de frontlijnstaten van Zuid- Afrika erdoor verminderd zal wor den. Het hulpprogran 1500 mil- tisch Links. ka aandoen, maar ook in de Zam- biase hoofdstad Lusaka gesprek ken hebben met de leiders van de frontlijnstaten en ANC-president in ballingschap, Oliver Tambo. Havens Naar verwachting zullen de Amerikaanse hulpgelden moeten worden aangewend voor het verbe door het Amerikaanse congres is teren van transportroutes en de ha- Pretoria reeds bij voorbaat het sanctiepakket van het Ameri kaanse congres tegen Zuid-Afrika, dat vorige week naar president Reagan werd gestuurd. Maar Bo tha begon zijn persconferentie met te stellen, dat hij er nog altijd van uitgaat, dat president Reagan een veto zal uitspreken over het 23 punten tellende sanctiepakket. De Zuidafrikaanse minister hield er echter wel degelijk reke ning mee, dat het Amerikaanse Congres de komende week een mogelijk veto van Reagan naast zich neer zal leggen en dat het zwa re sanctiepakket tegen Zuid- Afri ka alsnog wet zal worden. Maar hij zei ook dat de regering in Pretoria daarop voorbereid is en dat zij de uitdaging zal aannemen: „Deze sancties zullen bijten, maar ons niet ten gronde richten. Het is triest dat vooral de zwarte bevol king van Zuid-Afrika en onze buurlanden door deze schandalige sancties zullen worden getroffen". Volgens Botha is de Zuidafri kaanse regering het met een deel van de 23 Congres-punten eens is. Botha noemde onder meer het ver langde diepgaande onderzoek naar de communistische invloed op het ANC en de oproep van het Ameri kaanse Congres aan het adres van het ANC om een einde te maken aan het geweld in Zuid-Afrika. „Wij hebben in principe geen moeite met de eisen die aan ons zijn gesteld, zoals de vrijlating van Nelson Mandela, het opheffen van het verbod op het ANC en onder handelingen over de toekomst van Zuid-Afrika, maar dan moet het ANC eerst geweld afwijzen als middel om veranderingen tot stand te brengen", aldus Botha. Senator Ted Kennedy telt de dagen af, die president Reagan heeft om de sancties tegen Zuid-Afrika goed of af te keuren. (foto api

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7