Storm van kritiek op plan Deetman CAMEL 100's 73,65 Raadselachtig lichtverschijnsel bij Eindhoven Universiteiten: ingrijpende verschraling Celstraf voor hulp bij kidnap van Joke Otto De extra lange Camel Filters Mediawet aangenomen Lubbers: Ruding mag naar IMF Heineken-ontvoerders nog niet uitgeleverd NU OOK IN LEIDEN E.O. Politiek speelt Zwarte Piet met 4-jarigenplan WATERKIST WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Het is nog steeds niet bekend wat de ware aard is geweest van het vreemde verschijnsel dat dinsdag morgen rond half acht nabij Eind hoven aan de hemel te zien was. Bij de meteorologische dienst van de - vliegbasis Eindhoven, het KNMI in De Bilt en sterrewachten kwa men enige honderden meldingen van mensen die iets hadden gezien of meenden te hebben gezien. door Ben Apeldoorn Waarschijnlijk heeft F. Coppens uit Den Bosch het verschijnsel het best gezien. Hij bevond zich op dat tijdstip in de zogeheten Sonse Bos sen om reeën te bespieden en zag vanuit oostelijke richting ineens een helder cilindervormig voor werp aan komen vliegen. Aan de achterzijde van het voor werp waren enige heldere vuur stralen met een violette en groenig- blauwe gloed te zien en Coppens dacht daarom meteen aan een ra ket. Hij hoorde echter geen geluid. Copperis zag het lichtverschijnsel gedurende ongeveer twintig secon den alvorens het achter boomtop pen verdween. Het was toen pre cies vier minuten over half acht. Coppens: „Vreemd is ook dat kort ervoor een vliegtuig over kwam, terwijl de piloot daarvan niets op zijn radar heeft waargeno men. Ik blijf erbij dat het toch wel het meest weghad van een raket". Coppens schatte de hoogte op eni ge honderden meters boven de grond. Adjudant Willems van de vlieg basis Eindhoven weet ook niet goed raad met het fenomeen. Vol gens hem was het geen raket, maar wat het verschijnsel dan wel voor stelde, zal voor adjudant Willems „waarschijnlijk altijd wel een open vraag blijven". Een woordvoerder van het Labo ratorium voor Ruimteonderzoek in Utrecht zegt dat nog zal moeten worden nagegaan of het soms een zogeheten 'satellite-decay' zou kunnen zijn geweest. Dus een (fragment van) satelliet of raket- trap of een ander onderdeel. Ruim teschroot. Aangezien de meeste mensen spreken van een vliegrich ting van oost naar west, terwijl de gebruikelijke vliegrichting van ra ketten en kunstmanen toch van west naar oost is. In verband met de draairichting van de aarde om haar as worden raketten om economische redenen bij voorkeur met die draairichting meegelanceerd. Daarom is er niet veel kans op dat het waargenomen verschijnsel een in de dampkring verbrandend raketfragment is ge weest. Het zou overigens niet de eerste keer zijn dat een dergelijke gebeurtenis door honderden stom verbaasde mensen wordt gadege slagen. Het meest voor de hand liggend is dat het verschijnsel werd veroor zaakt door een buitengewoon hel dere meteoor, een Vallende ster', zo meent een woordvoerder van de werkgroep Meteoren van de Ne derlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde. De werkgroep Meteoren, die op 30 augustus van dit jaar het 40-jarige bestaan vier de, telt een kleine honderd leden die zich bezighouden met het waarnemen en fotograferen van meteoren. Elke nacht zijn, aldus de woord voerder, wei meteoren te zien, maar dat zyn meestal snelle licht flitsen die alleen door geconcen treerd kijken zijn op te merken. Soms verschijnen er zeer heldere, wanneer wat grotere brokken in onze dampkring verbranden. Zul ke heldere meteoren worden dan ook 'vuurbollen' genoemd; soms zijn ze zó helder dat ze in lichtgloed de volle maan naar de kroon ste ken. In uiterst zeldzame gevallen vallen ze zelfs op aan de daghemel. Maar dat is, aldus de woordvoer der van de werkgroep Meteoren in Leiden, uiterst zeldzaam; ze moe ten buitengewoon helder zijn om ook aan de daghemel nog op te val len en dat komt gemiddeld maar eens in de tien, twintig jaar voor. Voor een meteoor pleit dat het verschijnsel ook vanuit België, Duitsland en Luxemburg is waar genomen, als men daar tenminste hetzelfde verschijnsel heeft gezien. In Luxemburg getuigde een aantal waarnemers van „zes groenige lichten die in formatie van oost naar west vlogen". Volgens de woordvoerder moet het een forse bonk materie zijn geweest om een dergelijk lichtverschijnsel te ver oorzaken en de kans dat er ergens een meteoriet is neergekomen, is in dit geval zeker niet denkbeeldig. Maar dat hangt van veel meer factoren af dan alleen de grootte; ook de intrede-snelheid en de ste vigheid van de steenklomp kun nen van doorslaggevende beteke nis zijn by het wel of niet neerko men van een meteoriet. „Laten we het er voorlopig maar op houden", aldus de werkgroep-woordvoer der, „dat er geen meteoriet is neer gekomen. In april 1972 riepen wij de bevolking van Nederland op om naar merkwaardige stenen uit te kijken, nadat er op een avond een verschrikkelijk heldere vuurbol over Nederland was getrokken. Wij kregen toen een hoeveelheid ste nen binnen waar we drie hunebed den van zouden hebben kunnen bouwen, maar meteorieten? Nee, die zaten er niet tussen". Mensen die op dinsdagochtend iets vreemds aan de hemel hebben gezien, kunnen hun bevindingen overigens zenden aan Bureau Stichting 'De Koepel' Nachtegaal straat 82 bis 2581 AN te Utrecht. De stichting is het overkoepelend or gaan van alle amateursterrenkun- dige organisaties in Nederland en geeft een maandblad uit dat Zenit heet; waarnemingen van vuurbol len worden daarin altijd vermeld. „Want", zo stelt de werkgroep Meteoren, „waarnemingen van dergelijke uiterst zeldzame astro nomische verschijnselen zijn van het allergrootste belang. Hoe meer waarnemingen er binnenkomen, des te nauwkeuriger is na te gaan wat er precies is gebeurd. Trou wens, we moeten niet gek opkijken als het geen meteoor is geweest, want dat weten we per slot van re kening op dit moment ook niet honderd procent zeker". Wat dan wel? „Tja, een UFO; een ongeïden tificeerd, vliegend voorwerp". DEN HAAG (GPD/ANP) - Boos en verontwaardigd hebben de universiteiten gereageerd op de plannen die minister Deetman (onderwijs) gisteren bekend maakte om 130 miljoen gulden te bezuinigen op het wetenschappelijk onderwijs. De bezuiniging kost volgens het departement ongeveer 500 arbeidsplaatsen. De lange lijst sluitingen van faculteiten en vakgroepen is veel ingrijpender en gecompliceerder dan verwacht, vindt de vereni ging van samenwerkende Nederlandse universiteiten (VSNU). DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft een mediawet. Na vier jaar discussie heeft de kamer gisteren in grote meerderheid ingestemd met het uiteindelijk ontwerp van minister Brinkman (WVC). Alleen de fracties van D66, RPF, SGP en PPR stemden tegen. De woordvoerders van D66 en PPR meenden beiden dat de wet geen lang leven beschoren zal zijn. Wolffensperger (D66) zei dat de wet op een belangrijk onderdeel nu al in strijd is met het Europees recht. De kleine christelijke partij en vielen evenals de PPR over de opening die wordt geboden naar een commercieel televisienet. Bo vendien, zo meenden de woord voerders van de RPF en SGP, is er te weinig gedaan aan bestrijding (foto GPD) van godslastering en zedenverwil dering op de televisie. PvdA-woordvoerster Van Nieu- wenhoven verklaarde dat de steun van haar fractie aan de wet vooral te maken had met de hoofddoel stelling van deze wet, die zij om schreef als niet-commercieel. Echt nodig vond zij de wet niet: "De mi nister had hetzelfde kunnen berei ken met een aanpassing van de huidige omroepwet". De mediawet wordt naar verwachting begin vol gend jaar van kracht. DEN HAAG (GPD/ANP) - Pre mier Lubbers zal minister Ruding (financiën) geen strobreed in de weg leggen als deze tot directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) wordt gekozen. Ru ding is de belangrijkste kandidaat voor de opvolging van de huidige directeur De Larosière, die op 1 ja nuari vervroegd vertrekt. Mocht Ruding worden gekozen, dan zou hij op 1 mei 1987 aan de slag kun nen. Lubbers werd gisteren in de Tweede Kamer over het mogelijke vertrek van Ruding aan de tand ge voeld door PvdA-leider Kok en PPR-fractievoorzitter Beckers. Daarbij stelde Lubbers dat 'Ru ding de uitnodiging ernstig moet overwegen, als hij royale steun krijgt'. Deze opvatting heeft hij ook aan zijn collega-ministers mee gedeeld. Vrijdag staat het mogelij ke vertrek van Ruding op de agen da van de ministerraad. Ruding heeft laten weten alleen te zullen gaan, als het kabinet er mee in stemt. Lubbers bestreed de visie van Beckers dat Rudings vertrek, zo kort na de start van het kabinet, in strijd zou zijn met het staatsrecht en het politieke fatsoen. "Het na tionale moet wijken voor het inter nationale belang". Volgens hem is het zaak dat Nederland weer een dergelijk belangrijke internationa le functie bekleedt. Lubbers wees erop dat Nederland na het vertrek van Van Lennep bij OECD (econo mische organisatie van de EG), Luns bij de Navo en Boerma bij de FAO (landbouworganisatie VN) geen internationale topfunctiona rissen meer in het véld heeft. De WD-er Witteveen was van 1973 tot 1978 directeur van het IMF. Lubbers heeft ook de president van de Nederlandsche Bank, Dui- senberg, gepolst voor de post bij het IMF. Duisenberg heeft échter onomwonden laten weten niet geïntereseerd te zijn. Duisenberg betitelde Ruding 'als een prima kandidaat voor het IMF'. Lubbers zei dat Ruding pas kan vertrekken wanneer de 'witte plekken' in de begroting zijn ingevuld en de par lementaire behandeling daarvan is afgerond. Hij kwam daarbij uit op 1 mei 1987. Rudings opvolger, ge noemd wordt onder meer topman Rutten van Economische Zaken, kan dan de begroting voor 1988 voor zijn rekening nemen. PvdA-leider Kok vond het nogal bezwaarlijk dat Ruding nog tot mei aanblijft als zijn vertrek eenmaal vaststaat. De 'politieke aanspreek baarheid' van de bewindsman is dan immers vrijwel nihil, aldus Kok. Hij kondigde aan daarover desnoods een kamerdebat aan te vragen. CDA en WD waren posi tiever over Ruding's mogelijke ver trek. CDA-fractie"oorzitter De Vries zei het te betreuren dat een 'erg bekwaam' man als Ruding zou vetrekken, maar diens benoeming bij het IMF weegt zwaarder. Zijn WD-collega Voorhoeve liet zich in vrijwel precies dezelfde bewoor dingen uit. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechter heeft een 23-jarige Rotterdamse en haar 28-jarige vriend veroordeeld tot 15 maanden cel voor hun aandeel in de ontvoe ring van de 28-jarige Joke Otto uit Spijkenissen. Het tweetal speelde belangrijke informatie door aan de nog voortvluchtige Italiaan Natale Piredda, dié wordt beschouwd als een van de hoofddaders bij de ont voering. Daarbij dwongen de ont voerders de man van Otto, die be heerder is van een filiaal van de Verenigde Spaarbank, tot het beta len van 1,4 miljoen gulden. De rechter achtte bewezen dat het tweetal - de vrouw werkte een paar jaar bij de bank - heel goed wist dat Piredda hun informatie zou kunnen gebruiken voor een ge wapende bankoverval. Ze zijn dan ook schuldig bevonden aan mede plichtigheid aan een 'normale' ban koverval. Volgens de rechtbank konden ze niet vermoeden dat de overval zou uitlopen op de gijze ling van filiaalhouder Andre Oster- mann en zijn vriendin Joke Otto in hun huis in Spijkenisse, en dat me vrouw Otto door de overvallers zou worden ontvoerd. Hetzelfde geldt voor een gewa pende overval en een gijzeling in Vlaardingen, waarvoor de man in formatie aan Piredda heeft ver strekt. Volgens de rechtbank ging de verdachte ervan uit dat Piredda de tip dat bij de vleesgrossier in Vlaardingen veel geld viel te halen, zou gebruiken voor een overval. De 23-jarige vrouw werd ook nog verooideeld omdat ze 10.000 gul den van haar werkgever had gesto len. De officier van justitie eiste twee weken geleden gevangenis straffen van respectievelijk 1,5 jaar en 2,5 jaar tegen de vrouw en de man. Bij het vonnis hield de recht bank rekening met het feit dat de man als verminderd toerekenings vatbaar moet worden beschouwd en dat zijn vriendin hoog zwanger is, waardoor een vrijheidsstraf voor haar zwaar zal wegen. EUROTOP (ANP) - De Europese top van 26 en 27 juni in Den Haag heeft 2,35 miljoen gulden gekost, ruim een miljoen gulden per dag. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) antwoordt dat op schriftelijke vragen van het PSP- kamerlid Van Es. De conferentie zelf kostte 4 ton, het perscentrum 6 ton, terwijl de orde- en veiligheidsmaatregelen 1,35 miljoen gulden kostten. De ministeries van buitenlandse za ken, binnenlandse zaken en justi tie en de gemeente Den Haag moe ten de rekeningen betalen. ADVERTENTIE PARIJS (ANP) - De Heineken-ont voerders Holleeder en Van Hout worden niet voor 28 oktober aan Nederland uitgeleverd. De Franse justitie vindt de schriftelijke ver klaring van de twee verdachten dat ze geen hoger beroep zullen aante kenen tegen het besluit van de Franse regering hen uit te wijzen, onvoldoende. "Die brief is juridisch van nul en gener waarde. We leggen hem dan ook naast ons neer. De twee heb ben tot en met 28 oktober de tijd om beroep aan te tekenen. Tot 28 oktober middernacht blijven ze in elk geval in de gevangenis", aldus een woordvoerster van de Franse justitie. Volgens het Franse recht was het al mogelijk de twee tien dagen na de betekening van de uit leveringsbeslissing door de Franse regering - op 29 augustus - naar Ne derland te sturen. Maar de gewoon te wil dat betrokkenen de tijd waarin ze beroep aan kunnen teke nen in Frankrijk blijven. over deze bezuinigingsmaatrege len is gesproken. Bij zijn weten was het ook aan de onderhande lingstafel bij informateur De Ko ning niet aan de orde geweest. CDA-fractieleider Bert de Vries sprak dat echter tegen. "Voor alle departementen zijn mogelijke be zuinigingen de revue gepasseerd. Op grond van die lijstjes is beke ken of de totale bezuinigingsbedra gen haalbaar waren. Ook de WD- onderhandelaar (Ny pels, red) heeft deze lijstjes allemaal gehad. Frans- sen gaat dus te ver als hij zegt dat er niet over is gesproken, maar Deetman gaat te ver als hij zegt dat er afspraken zijn gemaakt". Voorzitter Van der Schans ver wacht dat er weinig terecht komt van het inlopen van de achterstand die het wetenschappelijk onder zoek in ons land heeft op het bui tenland. Hij spreekt van een 'ingrij pende verschraling'. De maatrege len zijn in strijd met de taak die de universiteiten is toegedacht bij het herstel van de economie, vindt hij. De organisatie wijst erop dat 'som mige maatregelen zo diep ingrij pen in de organisatie van de uni versiteiten dat zij de bevoegdheid van de minister te buiten gaan'. Onbegrijpelijk en onacceptabel' noemt de Erasmusuniversiteit de aangekondigde ingrepen. Rotter dam raakt een kwart van haar stu dierichtingen kwijt als maatschap pijgeschiedenis, sociolologie en politicologie moeten verhuizen. Rotterdam wordt slachtoffer van haar eigen succes in een bezuini gingsronde waarin kwaliteit blijk baar niet het belangrijkst is, aldus het college van bestuur. Ook ontevredenheid in Leiden. De ingrepen van Deetman bij ge neeskunde gaan 'veel te ver', aldus het college van bestuur. De facul teit verliest een zevende van het budget. Met zijn ingewikkelde en ingrijpende plannen zet de minis ter een proces in dat 'bestuurlijk vrijwel niet meer hanteerbaar is'. Boze geluiden ook in Nijmegen. "Dit gaat te ver", zegt voorzitter Van Lieshout van het college van bestuur van de katholieke univer siteit. Hij wijst op het hoge niveau van de faculteit tandheelkunde die bovendien een belangrijke functie in de regio vervult, omdat er Veel behandelingen verricht worden die zo specialistisch zijn dat de ge wone tandarts er niet aan toe komt. "Een bijzonder zware aanslag", noemt een woordvoerder van de universiteit van Amsterdam het af slankingsplan van Deetman. De APELDOORN (ANP) - Voor de leerlingen van de hoogste klassen van het basisonderwijs is door centra voor biologie-onderwijs in de gemeenten Apeldoorn, Ede en Wageningen een speciaal waterproject ontwikkeld. Doel van het project is kinderen zelf te laten onderzoeken wat zich in het oppervlaktewater bevindt, waardoor ze zich bewuster worden van het milieu. Het materiaal voor het project bestaat uit een opdrachtenboek eri een speciale waterkist waarmee leerlingen proefjes kunnen doen. (foto anpj DEN HAAG (GPD) - In politiek Den Haag is gisteren grote op schudding ontstaan over uitspra ken van premier Lubbers en minis ter Deetman (onderwijs) over de bezuinigingen op het kleuteron derwijs. Premier Lubbers ontken de gisteren in de Tweede Kamer dat tijdens de kabinetsformatie af spraken zijn gemaakt over de be zuinigingsmaatregel van minister Deetman, om vierjarigen voortaan pas aan het begin van het school jaar tot de basisschool toe te laten. Minister Deetman zei maandag avond dat hij zich ergerde aan het verzet van de regeringspartijen te gen deze maatregel, omdat de on derhandelaars van die partijen zelf de maatregel aan de orde hadden gesteld. Hij hield ook gisteren nog vol dat de vierjarigen-maatregel niet door hem, maar door de onder handelaars tijdens de kabinetsfor matie was bedacht Op een vraag van het PvdA-ka- merlid Wallage zei premier Lub bers gisteren in de kamer dat 'tij dens de onderhandelingen in de formatie/informatieperiode geen verdergaande afspraken zijn ge maakt dan welke in het regeerak koord zijn vastgelegd'. In het re geerakkoord wordt alleen gespro ken over bezuinigingen van een miljard gulden op onderwijs, zon der dat daar een invulling aan wordt gegeven. Volgens Deetman heeft men aan de onderhandelingstafel bij de tot standkoming van het kabinet mo gelijke maatregelen de revue laten passeren. "De meeste maatregelen hebben wij niet overgenomen, om dat wij dat niet verstandig vonden. Behalve de vieijarigen-maatregel, die is recht overeind blijven staan". Ook na het kamerdebatje van gisteren, handhaafde Deetman deze u&spraak. WD-ër Franssen, die samen met zijn CDA-collega Hermes de on- derwijsparagraaf voor het regeer akkoord heeft opgesteld, ontkende dat er ook maar met een woord Vrije Universiteit in de hoofdstad denkt er ook zo over en noemt de plannen 'onaanvaardbaar'. In Groningen vindt men de plan nen 'niet getuigen van kennis van zaken'. De ambtenarenbond Abva/ Kabo is 'onthutst'. De bond spreekt van op puur bureaucrati sche gronden genomen besluiten en verwacht dat de bezuinigingen slechts op papier worden gehaald. Onderbouwing Het PvdA-kamerlid Wallage vindt dat Deetman te hard van sta pel loopt. "De plannen zijn onvol doende onderbouwd", zegt hij. Wallage vindt de bezuiniging van 130 miljoen gulden terecht. Zelf zou hij minder bezuinigen op 'rela tief goedkope studies' als letteren. "Voor de medische faculteiten in de Randstad moeten scherpere prioriteiten gesteld worden en de samenwerking moet veel dwingen der worden opgelegd". Deetman bezuinigt nog steeds overal een beetje: Amsterdam met twee uni versiteiten, wordt nog steeds ont- "Wij zijn bezig een alternatieve opzet te maken voor de totale be zuinigingen in het onderwijs", meldt CDA-kamerlid Lansink. Hij vindt het niet juist slechts een tandartsenopleiding in stand te houden. "En als je dat toch doet, moet die niet in Amsterdam ko men maar in Utrecht. Er klopt he lemaal niets van dat drie jaar gele den besloten is juist die te sluiten". Waar de arbeidsmarkt het toelaat, moeten de salarissen omlaag, aldus de CDA-er. "Onze nieuwe opzet zou best eens meer dan 130 miljoen kunnen opleveren". Dat de minister zelf besluiten neemt, vindt het WD-kamerlid Franssen 'niet onsympathiek'. Hij wilde inhoudelijk nog niet reage ren op de plannen van de bewinds man. "We willen ze in eigen kring eerst zorgvuldig bespreken. Wat ik' ervan weet, heb ik van horen zeg gen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5