Raadsels rond vaandels B en W wijzen bezwaren plan Zoeterwoudseweg af FNV huldigt ruim 100 leden Onduidelij kheid over jaartallen PAGINA 4 REGIO LEIDEN LEIDEN - De 3 October-Ver- eeniging beschikt over twee vaandels waarop elk een ver schillend jaar van oprichting is aangegeven. Het ene geeft 1885 aan als geboortejaar van de vereniging, terwijl het ander het houdt op 1886. Tot 1974 werd in optochten ter gelegen heid van 3 oktober een vaandel meegedragen dat 1885 verkon digde als het stichtingsjaar, ter wijl de vereniging pas een jaar later een feit werd. door Henk van der Post Ook in het boek 'Leiden, eeuwig feest', waarvan het eerste exem plaar morgen ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de 3 Octo- ber-Vereeniging aan minister Brinkman wordt aangeboden, wor den door elkaar afbeeldingen ge bruikt van vaandels met verschil lende jaartallen zonder dat dat ook maar met een letter wordt toege licht. Het ligt zelfs in de bedoeling het oude vaandel van de vereni ging. waarop dus 1885 als oprich tingsjaar staat aangegeven, tijdens de optocht mee te dragen, naast het nieuwe vaandel. Dat zal de kri tische toeschouwer voor raadsels plaatsen. Niemand kan een logische ver klaring geven voor het feit dat door de geschiedenis van de vereniging heen vaandels met verschillende jaartallen zijn gebruikt. Sterker nog: het is de meeste onderzoekers niet eens opgevallen. En ook voor zitter professor Rörsch zegt in een eerste reactie dat het gewoon niet bestaat. Dat terwijl het oude vaan del waarover de vereniging als sinds 1895 beschikt staat tentoon gesteld in de Lakenhal en daarop staat toch heel duidelijk 1885. Drs. J.H.C. Laman, die in 'Leiden, eeu wig feest' een hoofdstuk heeft ge- wat bij staan lachen". Vraagtekens De archiefbewaarder jaartal staat dan er eigenlijk zou moeten staan. "Want voor mij staat als een paal boven water dat de vereniging in 1886 is opgericht. Maar hoe dat komt? Ik heb geen Hauw idee. Er is vroeger ergens een fout gemaakt wellicht". Maar hoewel hij de bij dit verhaal afgedrukte foto kent - er zit er een in het archief van de 3 October- Vereeniging - verbaast het hem dat daarop een tweede vaandel staat waarop 1885 en niet 1886 als op richtingsjaar staat aangegeven. Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de vereniging werd een plaat geschoten. Dat was in 1921. het jaar ook waarin een nieuw vaandel aan liet bestuur van de vereniging werd aangeboden ter vervanging van het oude. dat nau welijks te tillen was. Ook Zwanenburg bevestigt dat het een opname betreft die in het kader van het 35-jarig bestaan van de 3 October-Vereeniging is ge maakt. Maar staan op die foto dan Iheer dan twintig mensen voor em mer? Het is immers een plaat van een 35-jarige vereniging waarop vaandels staan waaruit blijkt dat ze 36 jaar bestaat? "Die conclusie laat ik voor uw rekening. Ik weet het gewoon niet. Ik kan er geen verkla ring voor geven", antwoordt Zwa nenburg. Een foto ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de 3 October-Vereeniging in 1921 met op de achtergrond twee vaandelshet oude en het nieuwe, waarop 1885 als stichtingsjaar van de vereniging staat aangegeven. De foto is eigendom van de familie De Graaff uit Kouderkerk en gemaakt door de kleinzoon van het bestuurslid Oppelaar, tweede van rechts op de achterste rij. brug die daarmee tegenspreekt dat hij niet op de hoogte zou zijn ge weest dat ook het tweede vaandel - dat nota bene tot 1974 dienst heeft gedaan - het jaartal 1885 voerde. Wonderlijk schreven, kent het oude doek wel October-Vereeniging de heer J.P. en weet dat er 1885 op staat: "Toen Zwanenburg is ervan op de hoogte we het zagen, hebben we er nog dat op het oude doek een ander Op de vraag waarom deze histo rische gegevens worden gene geerd, moet hij ook het antwoord schuldig blijven. Maar uiteindelijk is het door de vereniging als on juist versleten stichtingsjaar wel door zijn toedoen van het vaandel verdwenen: "In 1974 is het vaandel verdoekt. De zijde van het in 1921 geschonken vaandel was geheel versleten. Op een gegeven moment kwam het jaartal ter sprake en ik heb toen gezegd dat er nu het goe de stichtingsjaar maar op moest worden gezel". Tot zover Zwanen- "Het is wel wonderlijk", zegt La- man, schrijver van een hoofdstuk in het boek waarbij zowel het oude als het nieuwe vaandel zijn afge drukt. Vaag kent hij een verhaal dat een paar dames bij het maken van het vaandeldoek een fout heb ben gemaakt, maar wie hem dat heeft verteld weet hij niet. Ten behoeve van een verhaal voor het boek 'Leiden, eeuwig feest' heeft hij de notulen van de vereniging doorvorst, maar hij geeft toe dat hij niet alle stukken heeft gelezen. Hij erkent dat nooit is uitgezocht hoe het nou komt dat verschillende jaartallen zijn ge bruikt. Niemand is in al die jaren klaarblijkelijk op het idee geko men uit te zoeken waarom tot 1974 een vaandel tijdens optochten door de Leidse straten is gevoerd waar op een verkeerd stichtingsjaar stond vermeld. En dat dat op voor stel van één persoon ineens is ver anderd. Laman zegt overigens dat er geen twijfel over bestaat dat de vereniging in mei 1886 is opge richt. Dat blijkt ook uit kranten uit die tijd. In het Leidsch Dagblad van 15 mei 1886 staat een zeer uitgebreid verslag van de eerste bijeenkomst van de toen direct al zo geheten 3 October-Vereeniging op 13 mei. Op die dag werd besloten tot oprich ting van de vereniging die overi gens pas later rechtspersoonlijk heid kreeg. Wel wordt een jaar eer der het zaad gezaaid voor de stich ting van die vereniging. Uit een verslag van de feesten ter gelegen heid van 3 oktober in 1885 blijkt duidelijk een oproep aan de burge rij om het feest nieuw leven in te blazen, een speciale vereniging in het leven te roepen. Mogelijk dat iemand daardoor in de war is ge bracht. Overigens werd 3 oktober natuurlijk ook voor 1886 gevierd. De onthulling van een stand beeld van de tijdens het Spaans be leg als verdienstelijk omschreven burgemeester Van der Werf in 1884, was zeker niet de enige reden om een vereniging op te richten. Uit kranteverslagen blijkt dat het 3 oktoberfeest sinds 1874 - het derde eeuwfeest - was verworden tot een gezapige, futloze activiteit. Bewoners vrezen dat overlast blijft LEIDEN - Het gemeentebestuur wijst de bezwarenschriften van de hand die door omwonenden zijn ingediend tegen het bestemmings plan Zoeterwoudseweg. Het bestemmingsplan omvat het gebied dat is gelegen tussen de Trekvliet en de Zoeterwoudseweg. Een aantal bedrijven dat in dit ge bied gevestigd is, met name de Leidse Betonmortel Centrale (LBC) en het bedrijf in lompen en oude metalen De Nobel, is de om wonenden al jaren tot last. In het nieuwe bestemmingsplan wordt dan ook voorgesteld deze bedrij ven te verplaatsen. Van De Nobel is intussen be kend geworden dat het bedrijf in februari volgend jaar verhuist naar het bedrijfsgebied De Hallen (naast de Groenoordhallen). Over de verplaatsing van de Leidse Be tonmortel Centrale wordt onder handeld met het ministerie van ruimtelijke ordening en milieuza ken om het benodigde geld ter be schikking te krijgen. Maatregelen In het bestemmingsplan wordt een zogenaamde zoneringsmetho diek gehanteerd om bedrijven te toetsen op eventuele belasting van het milieu. Een van de aspecten die daarbj een rol speelt is bijvoor beeld de afstand tot de huizen. Be drijven die aan de daarvoor gelden de afstandsnorm voldoen kunnen zonder probleem blijven. Een be drijf dat niet daaraan voldoet wordt getoetst op de vraag in hoe verre het overlast veroorzaakt. Het resultaat van die toetsing is dat De Nobel en de LBC zijn wegbestemd. Andere bedrijven kunnen na het treffen van enkele maatregelen (bijvoorbeeld het aanbrengen van een geluidsscherm) op hun huidige plek blijven. Buurtbewoners zijn niet tevre den over de in het vooruitzicht ge stelde maatregelen en vrezen dat een deel van de overlast blijft. Ze vragen de gemeente een exacte da tum te noemen voor de verplaat sing van de LBC. Volgens het ge meentebestuur kan zo'n datum niet worden genoemd omdat de besprekingen over de financiering nog niet zijn afgerond. V erkeerstoename Zo'n 25 omwonenden verklaren in hun bezwaarschrift dat ook overlast wordt ondervonden van de vestiging van de bouwmateria- lenhandel Fontein en van het vele vrachtverkeer over de Zoeter woudseweg. Ze vrezen voor een toename van het verkeer omdat er enkele nieuwe bedrijven zijn geko men. De Zoeterwoudseweg is naar de opvatting van de bewoners bo vendien veel te smal. De bezwaar den zeggen ook geen vertrouwen te hebben in het 'aandringen' van de gemeente op beperkte uitoefe ning van het autospuiten. Het gemeentebestuur meent dat de bezwaren van omwonenden niet gericht zijn tegen de in het be stemmingsplan opgenomen be stemmingen,maar tegen uitvoe ringsaspecten of het gedrag van in dividuele ondernemers op het in dustrieterrein. Gelet op de aard en de omvang de nieuwe bedrijven zal. aldus B en W een toename van het verkeer gering zal zijn. Zij wij zen bovendien op een reconstruc tieplan voor de Zoeterwoudseweg dat wordt uitgevoerd zodra er geld beschikbaar is. In dit plan wordt onder meer aandacht besteed aan extra parkeermogelijkheden en aan de m- en uitritten. Het bezwaar tegen de handha ving van de mogelijkheid van een oud-papierhandel aan de Zoeter- woüdseweg wordt ook van de hand gewezen. Het gemeentebe stuur zegt zich, na het vertrek van De Nobel, te hebben verplicht de lopende huurovereenkomst over te nemen. De gemeente heeft zodoen de zeggenschap over het soort be drijf dat er komt en een oud-pa- pieropslag acht men uit een oog punt van milieu-belasting accepta bel. Te laat Het wijkcomité maakt er be zwaar tegen dat er geen concrete oplossingen zijn ter waarborging van het leefmilieu. B en W wijzen er op dat het bestemmingsplan geen uitvoeringsplan is. Het colle ge zegt het gevoel van machteloos heid wel te begrijpen, maar dat één en ander in het kader van het be stemmingsplan niet kan worden opgelost. Het bezwaarschrift van de woon- vereniging Ma Retraite is te laat in gediend en wordt daarom niet in behandeling genomen. Het gaat over het feit dat de grond met de woningen aan de Zoeterwoudse weg geen woonbestemming heeft gekregen. B en W antwoorden wel dat in het thans geldende bestem mingsplan dat ook niet het geval is. Krachtens het overgangsrecht kunnen de woningen evenwel in stand blijven en zelfs gedeeltelijk worden vernieuwd. De bezwaren en de reacties van B en W komen morgenavond aan de orde in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, waarna de leden van de commissie er een oordeel over zul len vellen. Burgerlijke Stand uverleden: M. Tensen, geb. 8-9-1917. man; J A. Nieuwenhuis. geb. 6-8-1911 man; S.H. Gerritsen, geb. 31-1-1921, vrl.. geh. gew. met J.M. Quellhorst; C.J. van den Berg. geb. 17-7-1920. man; J A Lamboo, geb. 2-3-1927. man; C.A. van der Maat, geb. 28-3-1906, vrl., geh. gew. met H.F. Klein; H. Kizin, geb. 28-7-1986, man; J. Marks, geb. 20-5-1910, man; E.C. Jonk, geb. 29-7-1899, vrl.; M. Meijers, geb. 20-12-1909, vrl., geh. gew. met J. Kooreman; J.A. Jansen, geb. 2-4-1924, vrl., geh. gew. met H. van der Lans; K.H. Renes, geb. 31-8-1943. man; J.G. Bre mer, geb. 31-3-1941. man; P. Blansjaar. geb. 10-4-1912, man; M.M. Stevens, geb. 15-4-1908. vrl.; P. Pols. geb. 5-11-1911. man; J. van Klaveren, geb. 22-2-1902. vrl.: P.H. van Wissen, geb 2-11-1908. man; M. van der Zwaan, geb. 14-4-1930. man: J. Kuivenhoven, geb. 29-4-1945. vrl., geh. gew. met H. Kamping; M. He- merik, geb. 5-11-1897, vrl.. geh. gew. met A. Disseveld; A.L.A. Willebrand. geb. 25-1-1908. vrl., geh. gew. met A. Martijn; T Oosterom. geb. 30-12-1916. man; B. Italiaander. geb. 3-5-1914. man; J.H. Bosch. geb. 21-1-1915. man. A.H. van der Laken. geb. 6-11-1918. vrl., echtgen. van W.L. Giesbert; P.J. Bakker, geb. 24- 5-1926. vrl., echtgen. van C.A. van Mau- rik; M. Dijkdrenth. geb. 23-3-1902. vrl.. geh. gew. met C. Varkevisser; W. van der Kleijn. geb 16-11-1940. man. Gehuwd: A.A. van Leeuwen en L. Schiebroek; T.J.W. Frijlink en K.I.W. Walker; J.M. van Cassel en H.C. Schou ten; P. Kloosterman en F.M.A. van Haaster; J.C.A. van Tol en E.F. Kok; R.N.M. Breedeveld en I. Houtman; C.T.M. van Werkhoven en E.J. Weber; C. Sijtsma en P.A.M. Verhoog; P. van Schoonderwoerd den Bezemer en M.J.E. Verhoeven; H. Binnendijk en J.M.T. Hartwijk; E.M.M. Spijker en A.B. Kok; F.J. van den Bos en D.S Walker; W.F.K. Bischoff van Heemskerck en E.D. Cridazzi; C. Obreski en S V. van Tongeren; G. Jansen en M.T. Dool: R. Hannaart en L.C. Lampo; H. Ellert en S.M. de Koning; B.E. van Rijn en C M. Klein; R.W. Kooien en M. van Laarho ven; E.J.W. Diks en W.F.H. Schreiner; A.P.C.C. Nonkes en M.A.J. de Vink; E.L. Schuller en J.M. den Haan. Plezier met gestolen automobiel LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks drie uur drie 15-jarige jongens (woonachtig in Katwijk, Leiderdorp en Oest- geest) aangehouden omdat zij op het terrein van Van Gend en Loos aan de Haagweg aan het crossen waren met een auto. Afgelopen zondag werd die auto gestolen van een parkeerterrein van een Leiderdorpse garage, al dus de politie. De daders, van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, stal den de wagen zo lang op het terrein aan de Haagweg; daar troffen de jongens de auto in elk geval aan. Zij krijgen een proces-verbaal we gens joy-riding. LEIDEN - Niet minder dan 104 leden van de Industriebond FNV, afdeling Leidenzijn gisteravond vanwege hun 25-, 40-, 50- en zelfs 60-jarig lidmaatschap door de bond gehuldigd. Tijdens een speciale avond in het Antonius Clubhuis kregen zij door algemeen secretaris Bé van der Weg van het landelijk Bondsbestuur, die bij deze omvangrijke klus wel enige hulp kreeg, de gouden spelden van de bond uitgereikt. Van de 104 heeft ongeveer de helft een 25-jarig lidmaatschap te vierende overigen zijn 40, 50 of 60 jaar lid. De avond werd muzikaal omlijst door de Leidse Harmoniekapel; na de huldiging stond er bingo op het programma. Op de foto een aantal mensen dat 50 en 60 jaar lid is. (foto Jan Holvast) Folk Het trio 'Tijdverdrijf treedt vrijdag op uitnodiging van Folk- club Hortus op in Le Bambou aan de Herenstraat. Zij brengen liederen ten gehore van onder a n- deren Bredero. Slauerhoff en Speenhoff Het concert begint om 21.00 uur. Rommelmarkt In buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat wordt zaterdag een rommelmarkt gehouden. On derdelen daarvan zijn demon straties grimeren, portrettekenen en brooddeeg poppen maken. De markt duurt van 10.00 tot 17.00 Vrijwilligers De stichting Dienstencentrum voor Ouderen zoekt vrijwilligers voor een eettafel-project in Dien stencentrum Morschwijk en voor de nog te starten dagopvang in Dienstencentrum Zuid/Oost en De Kooi. Deze projecten passen in het zogenoemde flankerend ou derenbeleid en hebben tot doel de ouderen zo lang mogelijk zelf standig te laten wonen. Belang stellenden kunnen voor meer in formatie contact opnemen met Hanneke Lameyer, dagelijks van 10.00 tot 12.00 uur te bereiken on der telefoonnummer 121512. Film 'Sita in de Noordzee' is de titel van de film die woensdag 1 okto ber wordt vertoond in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 tijdens de maandelijkse film ochtend voor vrouwen. De film handelt over een Surinaams/H i n- doestaanse vrouw in Nederland die met zowel haar familie als haar Nederlandse kennissen in botsing komt door de verschillen de culturen die zij in zich draagt. Aanvang 9.30 uur. Tentoonstelling De Teldersschool, deelnemer aan het project 'Leiden.het klap stuk van Nederland', biedt ou- .ders en overige belangstellenden woensdag 1 oktober de gelegen heid de resultaten van dit project te aanschouwen. In de aula van hel gebouw aan de Telderskade wordt een tentoonstelling inge richt: het ligt in de bedoeling de bezoekers, tegen betaling, haring en wittebrood en hutspot met klapstuk aan te bieden. Belang stellenden kunnen woensdag van 18.15 tot 19.30 uur terecht. Jazz De Big Band Voorschoten treedt zaterdagmiddag 4 oktober op op de Stille Mare, ter afslui ting van het zomerterrasseizoen. De Big Band voert werk uit van onder anderen Glenn Millder. Neil Hefti. Sammy Nestico en Count Basie. Ex '85 Centrum Ex '85 begint hel nieuwe seizoen. Ter gelegenheid daarvan wordt zondag een vi deolezing gehouden over medida- tie van Bhagwan Shree Raj- neesh. Aanvang 16.00 uur. Het centrum, voor hulp, bewustwor ding en spirituele groei, is geves tigd aan de Middelste Gracht 40. Ook doodeweeks ontplooit het centrum lal van activiteiten, uit eenlopend van yoga, acrobatiek, theater en gesprekken met ver slaafden. Voor informatie tel. 133494. Bingo Concordiahoudt vrijdag weer een bingoavond in het ge bouw aan de Langegraehl 58-60. Aanvang 19.30 uur. Diezelfde dag houdt ook buurthuis Morsch wijk een bingoavond. Daar wordt trouwens elke vrijdag van de laatste maand bingo gespeeld. Aanvang 20.00 uur. Ka-Dans Ka-Dans organiseert voor kin deren en volwassenen Afrikaan se dans- en percussiestages. Na de stage voor volwassenen 's och tends leren de kinderen 's mid- HUgs onder leiding van Keyssi Bousso de basisbewegingen en basisritmen van de Afrikaanse dans. Voor inlichtingen en opga ve: Ka-Dans, tel. 133140 of 01718- 23223. Zeilschepen Drs. H. Dessens. conservator van het maritiem museum Prins Hendrik in Rotterdam, houdt maandag een dialezing over ou de zeilschepen, zogenaamde plat bodems, in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Aanvang 20.15 Bijeenkomst 'Burcht' over kleinschalige psychiatrie LEIDEN - Het Platform Kleinscha-j lige Psychiatrie Zuid-Holland noord, dat in mei van dit jaar is op gericht, organiseert morgen een avond over deze vorm van psychia trie in Stichting Burcht', Burcht- steeg 14. Tijdens deze informatie- en dis cussie-avond zal onder meer wor den gesproken over de integratie van vormen van hulpverlening, het tot stand brengen van bescher mende woonvormen en het opzet ten van kleinschalige psychiatri sche voorzieningen. Omdat in Amsterdam een soort gelijk platform bestaat, zijn twee mensen uit Amsterdam uitgeno digd die hiermee veel te maken hebben gehad: Egbert van de Poel, voormalig directeur van de Stich ting Pandora en een van de drij vende krachten achter het plat form, en ex-CPN-wethouder Tine ke van de Klinkenberg. Na hun inleidingen is er tijd om vragen te stellen en in discussie te gaan. Aanvang: 20.00 uur. Manifestatie in De Waag LEIDEN - De Leidse Waag zal op 25 en 26 september in het teken staan van uiterlijkheden. "Zinderend zevental stelt reputa ties in de Waag", zo kondigt de ïniatiefnemer, de kledingboetiek The Frog, de beide avonden aan waarin kleding, kapsels, nagels en decoratie centraal staan. Naast The Frog zijn het een zestal andere Leidse ondernemers die hun kun nen op gebied van uiterlijkheden zullen vertonen. Er bestaat boven dien gelegenheid tot dansen op een speciale vloer waarop bijna conti nu speelse lichtfiguren te bewon deren zijn. De beide avonden be ginnen om 19.00 uur. K&O houdt cursus kunstgeschiedenis LEIDEN - De Leidse volksuniver siteit K&O organiseert in haar ge bouw aan de Oude Vest 45 een cur sus kunstgeschiedenis, die onder leiding staat van drs. P. Friederich- Kuenen. In deze cursus wordt de Frans-Vlaamse miniatuurschilder kunst behandeld en ingegaan op werken van de beroemde vijftien de eeuwse schilders Jan van Eyck en Rogier van der Weyden. De les sen worden op zes donderdagen, te beginnen morgen, gegeven. Inlich tingen en aanmeldingen bij K&O aan de Oude Vest, dagelijks te be reiken van 9.00 tot 17.00 uur ('s za terdags van 9.00 tot 12.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4