Kwestie diin kwater LDM blijft zonder politiek gevolg Wel pleidooi voor meer openheid bedrijf Meer boze reacties op bezuinigingsplan Boekhandel Kooyker Verdachten overval op Nutsspaarbank vrij WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 LEIDEN Weer 20.000 bezoekers verwacht bij Beestenspul LEIDEN - De affaire rond de Leidsche Duinwatermaat schappij (LDM) heeft geen politieke gevolgen voor de raad van commissarissen van dit bedrijf. Tijdens de vergade ring van de gemeenteraad gisteravond, uitten alle partijen, behalve de VVD, kritiek op de rol van de huidige en vorige raden van commissarissen. Voor geen enkele partij was de kritiek echter groot genoeg om één of meer commissaris sen naar huis te sturen of om de herbenoeming van com missarissen Bordewijk en Bouterse tegen te houden. LEIDEN/LEIDERDORP - Nadat de wethouders Kuijers en De La Mar de laatste kwaststreken hadden aangebracht, is gisteren het kunstwerk bij het gebouw van de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening aan de Touwbaan/Rietschans in Leiderdorp officieel aan de openbaarheid prijs gegeven. Het object is gemaakt door Dorothé Jehoel uit Drunen (Noord- Brabant); haar schetsontwerp werd verkozen boven 68 andere inschrij vingen. Voor het object was ruim 50.000 gulden beschikbaar, te bekostigen via de zogenoemde één-procentsregeling. Op de foto: wethouder De La Mar met de kwast in de weer. Op de begane grond Jehoel en wethouder Kuijers. (foto wim Dijkman) Definitieve besluiten zijn gisteren nog niet genomen. Wegens tijdge brek zijn de verdere beraadslagin gen over dit punt verschoven naar de raadsvergadering van 6 oktober. Duidelijk is nu wel dat een grote meerderheid in de gemeenteraad een 'opener' bedrijf van de LDM wil maken. Links Leiden, D66, PvdA, WD en SP hebben de raad van commissarissen gevraagd hier voor plannen te maken. Bovendien hebben D66, Leiden Weer Gezellig en SP het voorstel ingediend om van de maatschappij een gemeenschappelijke regeling of zelfs een gemeentelijk bedrijf te maken. Nu is het een naamloze vennootschap. Daarmee zouden de gemeenteraden van de bij de LDM aangesloten gemeenten meer grip krijgen op het bedrijf. Onderzoek Het CDA deed het voorstel om een onafhankelijk instituut onder zoek te laten doen naar de verant woordelijkheden van de raad van Dieren Een speelgoedmuis voor de troe telkat, een zakje zangzaad voor de kanarie of een blik honde- brokken voor Fikkie. Al jaren kunnen dierenliefhebbers voor dit soort spullen onder meer op de Nieuwe Rijn terecht. Daar zit sinds 1903 Vlieland, nu een die renspeciaalzaak, vroeger een handel in zaden. Op 1 oktober geeft T.F. Vlieland, de kleinzoon van de oprichter, de pijp aan Maarten. Dat wil zeggen: Vlie land blijft Vlieland, maar de lei ding van het bedrijf wordt over genomen door drie jonge firman ten. In Rotterdam hebben zij hun sporen op dit gebied al verdiend, want daar hebben zij een derge lijke firma onder de naam 'Het Poedelparadijs'. De firma Vlieland kent een lan ge geschiedenis. In 1890 kocht grootvader T.F. Vlieland een winkel in zaden aan de Maars- mansteeg. Die winkel zat er toen al meer dan honderd jaar, want in 1776 was de turfdrager Jac. Brouwer daar begonnen met de verkoop van zaden aan tuinders uit de omgeving van Leiden. In 1818 had Izaac Wijnnobel de handel van schoonvader Brou wer overgenomen en in 1890 be gon de oudé Vlieland onder zijn naam met de toevoeging 'voor heen Wijnnobel' in de Maars- mansteeg zijn familiebedrijf. In 1903 verhuisde hij naar de Nieuwe Ryn, waar de firma tot op de dag van vandaag zou blij ven. Grootvader en -moeder Vlieland gingen boven het be drijf wonen en kleinzoon herin nert zich nog hoe grootvader na de dagelijkse werkzaamheden het werkkloffie verruilde voor een pandjesjas. "Als ik aan mijn grootvader denk zie ik steeds die gesteven boord en die pandjesjas. Met Pa sen hing hij altijd twee zakjes chocolade-eitjes aan de knopen commissarissen en de inspectie voor de volksgezondheid. Deze suggestie lijkt onvoldoende steun te krijgen. De meeste partijen vin den dat nu wel duidelijk is hoe.de verschillende verantwoordelijkhe den liggen. Links Leiden en D66 dienden het verzoek in de notulen van de commissarissen-vergaderingen tussen 1977 en 1986 vertrouwelijk ter inzage te leggen voor raadsle den. Onduidelijk is nog of dit ver zoek op een meerderheid in de raad kan rekenen. Met name bin nen de PvdA wordt hierover nogal verdeeld gedacht. In principe bestaat er bij de meeste PvdA'ers geen bezwaar te gen het vertrouwelijk ter inzage leggen van stukken. De notulen bevatten echter allerlei gegevens die niets van doen hebben met de LDM-affaire, maar wel schadelijk kunnen zijn voor het bedrijf als ze 'uitlekken'. Daarmee zou bijvoor beeld de positie van de LDM tij dens allerlei onderhandelingen ge- van die jas. Mochten mijn broer tje en ik ze eraf halen". Dieren (2) Die pandjesjas kon grootvader Vlieland overigens volgens zijn kleinzoon het grootste deel van het jaar aanhouden. Want de handel in zaden concentreerde zich voornamelijk op de drie vooijaarsmaanden. Daarna be stond het werk voornamelijk uit administratieve bezigheden. De tuinders in de omgeving gingen zich later verenigen en kochten hun zaden gezamenlijk in. Dat was goedkoper. Maar voor de zaadhandelaren was het een reu ze klap. Vandaar dat er bijzaken in de zaadhandel kwamen: peul vruchten onder meer. Die kocht je toentertijd niet bij de groente boer, maar bij de zaadhandel. "Ons bedrijf was er beroemd om". Vlak voor de oorlog begon zoon Vlieland vogel- en kippeza- den te verkopen. En nè 1945 kwam er een 'hausse' in huisdie ren. "De mensen kregen meer vrije tijd. Vroeger werkte je als arbeider van zes uur 's ochtends tot acht uur 's avonds. Dan had je geen zin meer om nog een vogel kooi schoon te maken of een aquarium bij te houden. Na de oorlog werd dat anders. En nu is het zelfs zo dat de mensen te veel vrije tijd hebben. Nu trekken ze erop uit met de auto en hebben dus geen tijd meer voor vogels of vissen". Niet dat het slecht loopt met de zaak, integendeel. Maar de stij ging is minder sterk dan vroeger. Hoewel: met de katten rijst het volgens Vlieland jr. werkelijk de pan uit. Bovendien gaan de men sen nu heel anders om met hun huisdier. "Het was heel moeilijk om de klanten over te halen hon- debrokken te kopen. De hond at vroeger gewoon met de pot mee. Met de kattebak hetzelfde liedje: een kat ging naar buiten om zijn schaad kunnen worden. De socia listen willen eerst op een rijtje heb ben wat de eventuele effecten zijn voordat ze een definitief standpunt Blanco cheque Zoals gezegd leverden vrijwel al le partijen kritiek op de raad van commissarissen. Langenberg (D66) was nog het felst. Hij vindt dat de commissarissen veel te wei nig informatie hebben gegeven over de affaire. Verder dan een brief aan de raad (annex persbe richt) van anderhalf kantje, de sta tuten, een jaarverslag en een reeks niet te begrijpen cijfers over de wa terkwaliteit, is de raad niet geko men, aldus Langenberg. Hij meende verder dat de raad van commissarissen - in feite een politiek bestuur - beter de vinger aan de pols had moeten houden. De raad had de directeur geen 'blanco cheque' mogen geven en waakzamer moeten reageren. Vol gens Langenberg had de raad een aantal aanwijzingen dat er wat mis was: onder meer de notulen uit 1977 - waarin directeur De Jong mededelingen doet over het direct zuiveren van oppervlaktewater - de 'terloopse' mededelingen die hij er later over heeft gedaan, de te ho ge gehalten aan organische stoffen en de te hoge produktiecijfers. De D66'er gaf toe dat elk van de ze aanwijzingen op zich geen aan leiding hoeft te z(jn om bewerin gen van de directeur na te trekken. Maar de combinatie ervan had de commissarissen wèl aan het den ken moeten zetten. Ondanks het feit dat ze duidelijk een 'steek had den laten vallen', wilde Langen berg geen motie van wantrouwen indienen tegen één of meer com missarissen. De problemen waren volgens hem namelijk voor 80 pro cent te wijten aan de - gesloten - opzet van het bedrijf. Mantel der liefde CDA-voorman Walenkamp sprak gisteravond van een delicate en ingewikkelde kwestie. Hij stel de dat het vóór zijn partij nog hele maal geen uitgemaakte zaak is dat alle schuld in de schoenen van de- inmiddels op non-actief gestelde - directeur moet worden geschoven. Hiermee is volgens het CDA echter niet meteen gezegd dat de raad van commissarissen en de inspectie blaam treft. Vandaar het voorstel van de christen-democraten om een onafhankelijk instituut te laten onderzoeken hoe de verantwoor delijkheden precies liggen. Walenkamp wilde hiermee ook voorkomen dat de buitenwacht de indruk krijgt dat de drie grote par tijen in de raad de kwestie maar behoefte te doen. Later kwam er duinzand. Kwamen de mensen hier een emmertje zand halen voor de kattebak. En nog later turfmolm. Dat kregen we geperst in balen en moesten we zelf over- scheppen in zakken. Na afloop zag je helemaal bruin. Goh, wat was dat smerig". Dieren (3) De firma breidde zich stukje bij beetje uit. Zelfs het woonhuis boven moest er later aan gelo ven: dat werd kantoor- en op slagruimte. De belangstelling voorde kanariepiet groeide ver der: allerlei soorten tropische vo gels kwamen in de collectie. Met de vissen ging het dezelfde kant op. Alleen slangen, daar hield kleinzoon Vlieland, die sinds de jaren veertig in de zaak zit, niet van. "We hebben het wel gepro beerd. Maar zelf zou ik zo'n beest nooit beetpakken. In die tijd zijn er nog eens drie slangen verdwe nen. We konden ze nergens vin met de mantel der liefde bedek ken. PvdA, CDA en VVD hebben in de loop der jaren commissaris sen geleverd voor de LDM. Geradts (PvdA) heeft aan een on afhankelijk onderzoek geen enkele behoefte. Volgens hem is het dui delijk wat er aan de hand is. De di recteur heeft te weinig informatie gegeven, maar de raad van com missarissen en de inspectie heb ben onvoldoende op het 'vinke- touw' gezeten. Ook bij de rol van de provincie - die twijfels had over de gang van zaken bij de LDM maar niet kon of wilde ingrijpen - plaatst-hij vraagtekens. Het tekortschieten van de ver schillende raden van commissaris sen vindt Geradts geen aanleiding om de herbenoeming van Bouterse en Bordewijk tegen te houden. Commissarissen die volgens hem juist een rol hebben gespeeld bij het aan het licht brengen van de affaire. Troef Ook Van Lint (Links Leiden) vindt dat de commissarissen meer initiatief hadden moeten nemen. Toch verklaarde hij - milder dan hij de afgelopen weken deed - dat hij zich kon voorstellen dat niet- deskundige commissarissen niet reageerden op de terloopse opmer kingen van de directeur. Juist daarom moet de 'informatie-struc tuur' van de LDM worden aange past. Van Lint is een voorstander van het omvormen van de LDM tot een gemeenschappelijke regeling als dit bedrijf met het EBR wordt sa mengevoegd tot één nutsbedrijf. Hij vindt het echter een slechte zaak als de raad al van te voren ver klaart dat de LDM een gemeen schappelijke regeling moet wor den, ook als de onderhandelingen over de samenvoeging mislukken. Daarmee geeft de gemeente een troef uit handen tijdens die onder handelingen. mevrouw Wijnbergen (WD) zwaaide gisteravond als enige de raad van commissarissen louter lof toe. Deze raad had volgens haar toch maar mooi het lek boven wa fer gekregen ep doeltreffende maatregelen genomen. Zij meent dat de bestuurlijke voortgang bij de LDM in gevaar komt als de ge meenteraad commissarissen zou ontslaan. De directeur is immers ook al ontslagen, aldus mevrouw Wijnbergen. Haar partij wees - als enige - het vertrouwelijk ter inzage leggen van notulen vierkant af. "Raadsleden weten niet wat ze zoeken in die no tulen. Dit is een verzoek zonder doel en dat wordt vissen in troebel water". den. Na twee jaar kwamen ze te voorschijn. Ergens in een richel tussen een raam hadden ze geze ten. Ze leefden nog". Samen met zijn vrouw heeft Vlieland jr. als derde generatie de zaak gedreven. Nu acht hij het tijd geworden om ermee te stop pen. "Stel dat ik een been breek. Of er gebeurt iets ergers? Dan kan ik de overdracht misschien niet zelf meer regelen". Vandaar dat hij er nu mee op houdt. Met pijn in het hart: "Soms denk ik: na 1 oktober zien ze me niet meer aan de Nieuwe Rijn. Ik ben hier in dit huis gebo ren. Dan doet het je toch wel wat om de boel over te doen. Maar misschien denk ik er over een tijdje heel anders over en loop ik af en toe toch nog eens binnen". Terug De gehandicapten-informatiete lefoon is binnenkort terug van weggeweest. Op 25 september LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis Leiden is hevig veront waardigd over de bezuinigings plannen die minister Deetman gis teren heeft aangekondigd voor AZL en medische faculteit. Vol gens die plannen moeten AZL en medische faculteit ruim 30 procent opbrengen van het totale bezuini gingsbedrag van 40 miljoen voor de vijf academische ziekenhuizen en faculteiten in de Randstad. Het AZL vindt, evenals de medische faculteit, dat het aandeel onevenre dig groot is en verbaast zich erover dat de faculteiten geneeskunde van Groningen, Nijmegen en Maastricht op het gebied van we tenschappelijk onderzoek en on derwijs van bezuinigingen blijven gevrijwaard. kunnen lichamelijk en visueel gehandicapten weer het ver trouwde nummer 212211 bellen om inlichtingen te krijgen over obstakels, opgebroken straten, telefoonnummers van dienstver lenende organisaties en over be langrijke bijeenkomsten. Maandenlang is het telefoon nummer onbereikbaar geweest, omdat de apparatuur kapot was. Geld om nieuwe te kopen ont brak. Gelukkig was AVO Neder land zo geschikt om ruim 1500 gulden ter beschikking te stellen om een nieuw apparaat te kopen. Dicky Weerheim, secretaris van de Bond van Genhandicapten en Arbeidsongeschikten, heeft trou wen haar telefoonnummer (143464) ter beschikking gesteld om nieuws dat voor gehandicap ten van belang is door te geven. Zij zorgt dan weer dat het op het bandje van de informatietele foon komt te staan. Elke week wordt het bandje geactualiseerd. Dat is al - met een onderbreking van enkele maanden - sinds 1983 het geval. Bovendien is het AZL bijzonder verbolgen over het feit dat de mi nister zonder enig vooroverleg reeds heeft aangekondigd dat de vakgroep kindergeneeskunde in Leiden moet verdwijnen. "Het is de enige vakgroep die met naam en toenaam wordt genoemd. De mo-, tieven voor het opheffen van de vakgroep zijn ook volkomen on duidelijk. Vooral omdat kinderge neeskunde in Leiden het enige centrum in Nederland voor been mergtransplantatie voor kinderen is, en er binnen de vakgroep we tenschappelijk onderzoek plaats heeft dat nationaal en internatio naal erkenning heeft. De kinderge neeskunde is ook op directe wijze betrokken bij andere zwaartepun ten binnen faculteit en ziekenhuis, zoals oncologie en transplantatie geneeskunde". Minister Deetman staat bij de op heffing van de vakgroep Duitse taal- en letterkunde een bezuini ging van een half miljoen voor ogen. De vakgroep die nog druk is gewikkeld in de gevolgen van de taakverdelingsoperatie, heeft gis teren het genadeschot gekregen. Twee jaar geleden stonden mede werkers en studenten al op de bres voor de ontslagen die zouden val len bij de eerste bezuinigingsron de. Het lykt erop dat die acties zich nu kunnen gaan herhalen. "Een enorme klap. We zijn over donderd". De voorzitter van de vakgroep Duitse taal- en letterkun de, dr. J.W. Onderdelinden, zegt zich nog bescheiden uit te druk ken. "Natuurlijk, wij passen hier mee in het beeld van alle reacties die gisteren zijn gespuid, maar ik denk dat wij een heel schrijnend geval zijn. We staan immers alleen in de letterenfaculteit". Onderdelinden wijst erop dat de bezuinigingen bij de faculteit ge neeskunde ook drastisch zjjn, "maar", zo laat hij weten, "dat is een sterke groep die nog wel iets kan bereiken". Ook twijfelt de vak groepvoorzitter aan het effect van de besparingen. "Het gaat om 12 mensen waarvan een gedeelte in deeltijd werkt". Verder zullen zo'n 175 studenten Duits bij een andere universiteit onderdak moeten vin den. LEIDEN - In de Groenoordhallen wordt het komende weekeinde voor de elfde keer Beestenspul ge houden, Europa's grootste dieren- show. Bijen en vissen niet meege rekend zullen er ruim tweeduizend dieren te bezichtigen zijn. Nieuw dit jaar: tijdens Beestenspul zal de kynologenvereniging Rijnland haar clubmatch houden. "Het accent ligt dit jaar op de dierenbescherming", vertelt de di recteur van de Groenoordhallen, De Jong. "Ze zijn ook aanwezig met een grote stand; er kan dus veel voorlichting worden gege- Vorig jaar trok de manifestatie zo'n 20.000 bezoekers. "Ook dit jaar verwacht ik weer zo'n klapper", al dus De Jong die zich even als pro feet profileert. "Ik hoop alleen dat er nu eens meer mensen de zaterdag kiezen, ik bedoel, het zwaartepunt ligt op zondag en dan is het zo druk dat je bijna niet meer kunt lopen. Je wordt als het ware gedragen door de andere bezoekers". De Jong hoopt ook dat de bezoe kers geen huisdieren gaan meene men, voor de leukigheid. "Die die ren mogen er niet in; er bestaat im mers gevaar voor besmetting. In voorgaande jaren werden die die ren dan wel eens bij de kassa ach tergelaten, maar ja, dat is op den duur oqk niet zo succesvol. Voor je het weet heb je dan bij de ingang ook een beestenspul". De mensen die meedoen aan de wedstrijd 'Troeteldier van het jaar' mogen hun huisdieren vanzelf sprekend wel meenemen. Er zullen vier sessies worden gehouden: op beide dagen kunnen de troeteldie ren om twaalf uur en om drie uur worden geshowd aan de jury. De Jong verwacht veel van dit spektakel. "Vorig jaar was het echt leuk. Er was iemand met een ezel en we hadden - laten we dat vooral niet vergeten - ook iemand die met z'n schildpad kwam aanzetten". De opzet van Beestenspul in in grote lijnen hetzelfde als vorig jaar. Er kunnen honden, katten, vissen, bijen, kleindieren, paarden, pony's en geiten worden bezichtigd. Ver der zijn er ook stands van diverse instanties die zich bezighouden met het welzijn van dieren. Zondagmiddag om twee uur zal de zeehondenredster Lenie 't Hart in de Groenoordhallen vertellen over haar werk. Ze komt op ver zoek van de dierenbescherming Leiden. Namens die instelling zal ze ook een cheque van 2500 gulden in ontvangst nemen voor haar. crè che. Jeugdigen tot en met twaalf jaar kunnen dit jaar overigens weer meedoen aan de kleurplatenactie. De plaat geeft tevens gratis toe gang tot Beestenspul. Beestenspul is beide dagen geopend van 10.00- 18.00 uur. BOTSING - Op de Rijksweg 4 - na bij de oprit Hoge Rijndijk - vond gisteravond omstreeks tien over half negen een botsing plaats waar bij vier auto's waren betrokken. Geen van de inzittenden had licha melijk letsel. De auto's waren flink beschadigd. Het ongeluk ontstond toen een 20-jarige automobilist uit Nieuw koop niet goed invoegde. Hij bot ste vervolgens tegen een automo bilist uit Nieuwe Wetering. Twee automobilisten die achter dit twee tal reden knalden hierna ook nog tegen elkaar omdat één van hen niet op tijd uitweek. ADVERTENTIE ADVERTENTIE F. B0RDEWIJKPR1JS 1986 ÈN MULTATULIPRIJS1986 A. F. Th. van der Heijden signeert zijn nieuwe roman "De Sandwich" uitgegeven door Querido op donderdagavond 25 september van 19.00 uur tot 21.00 uur bij Nieuwe Rijn 13 Leiden LEIDEN - De twee i rige week woensdag in Rotterdam zijn aangehouden in verband met de roofoverval op de Nutsspaar bank aan het Bevrijdingsplein zijn Licht-gewond door vuurwerk LEIDEN - De politie heeft gister middag een 32-jarige bewoner van de Margrietstraat een proces-ver baal gegeven omdat hij illegaal vuurwerk verkocht. Er werd ook een hoeveelheid in beslag geno men. De politie ontdekte dat de Leidenaar vuurwerk verkocht na dat een 8-jarige jongen in de Bern- hardstraat brandwondjes opliep ten gevolge van het afsteken van vuurwerk. Hij bleek het spul ge kocht te hebben van de 32-jarige, aldus de politie. maandagmiddag op last van de of ficier van justitie in Den Haag vrij gelaten. Volgens de politie is tij dens het verhoor duidelijk gewor den dat het tweetal wel op eniger lei wijze bij de overval betrokken is geweest, maar dat zij niet als hoofdverdachten kunnen worden aangemerkt. Het onderzoek naar de echte daders duurt nog voort. Waaruit het aandeel van de twee mannen bestond, wil de pojitie in het belang van het onderzoek niet kwijt. De mannen, 24 en 30 jaar oud, werden acht uur na de overval aan gehouden in Rotterdam. Zij reden in de rode auto waarin de daders, volgens getuigen, na de overval waren gestapt. De auto stond ge parkeerd in de Jan Kelderman- straat. De mannen zijn na hun aan houding overgebracht naar het po litiebureau in Leiden, waar zij tot gisteren hebben vastgezeten. Bij de overval werd ongeveer 50.000 gulden buit gemaakt. Vlieland met een acht weken oude fret op zijn c de Maarsmansteeg met het verkopen van zaden. 1100 jaar geleden begon de firma Vlieland in (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3