Scholenstrijd morgen beslecht s&ss&si Woonwagenkamp levert claims op Hoge Rijndijk nog voller Besluit B en W Oegstgeest verdeelt onderwijswereldje Heineken mag afval blijven transporteren Europa TV volgende week in Zoeterwoude PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 OEGSTGEEST - De Oegstgeester gemeenteraad zal mor gen hoogstwaarschijnlijk besluiten een openbare, een rooms-katholieke én een protestants-christelijke basis school, alle te vestigen in Haaswijk, in het. scholenplan 1987-1989 op te nemen. Een besluit dat er al een heel tijdje aan zat te komen. Een besluit ook dat in het plaatselijke openbare onderwijswereldje en in dat van het bijzonder onderwijs tot veel verdeeldheid leidt. Aan de gemeenschappelijke mede- zeggenschapsraad voor het open baar onderwijs (waarin ouders, leerkrachten en ander school per soneel zitting hebben) vroegen B en W eerder dit jaar zijn mening te geven over het voornemen scholen in Haaswijk te stichten. Het stand punt dat uiteindelijk op tafel kwam, was allesbehalve een una niem standpunt. B en W vroegen toen maar om de mening van de afzonderlijke medezeggenschaps raden. Die van Oudenhof-Bokkesprong en van de Springplank reageerden. Dat is geen toeval, beide scholen liggen vlakbij Haaswijk en hebben leid mag geen sprake zijn. En dan komt de aap uit de mouw: volgens de medezeggenschapsraad van de Springplank kan een school die de hele Haaswijkse behoefte (volgens de prognose 600 a 700 leerlingen van wie het natuurlijk nog maar de vraag is of ze allemaal openbaar onderwijs willen) nooit worden ge bouwd. Het kan dus niet anders dan dat op de lange duur de Springplank naar Haaswijk moet worden verplaatst. Vereniging voor Openbaar On derwijs: tegen elke basisschool van welke richting dan ook. De VOO wil dat er haast wordt gemaakt met scholen daar dus het meest te de tweede brug Ook de Vereniging Openbaar Onderwijs (VOO) deed een duit in het zakje. De medezeg genschapsraden van de Gevers- Deutz Terweeschool en van de Montessori basisschool/Flora- school hadden al eerder te kennen gegeven akkoord te gaan met de stichting van scholen in de almaar uitdijende nieuwbouwwijk. De standpunten van de 'dwars liggers' in het kort. Oudenhof-Bokkesprong: tegen de stichting van een openbare school. Moet er toch zonodig een komen dan wil de medezeggen schapsraad van deze school dat de Oudenhof-Bokkesprong wordt verplaatst naar Haaswijk. Springplank: akkoord met scholenbouw in Haaswijk. Wel moet wat deze medezeggenschaps raad betreft die school zo groot worden dat alle Haaswijkse kinde ren die op de nieuwe Haaswijkse school willen, daar ook toegelaten kunnen worden. Leerlingen moe ten niet de brug over en de wijk uit hoeven voor hun dagelijkse portie onderwijs. Van een toelatingsbe- het Oegst geester kanaal opdat Haaswijker- tjes gemakkelijker bij de Ouden- hof-Bokkesprongschool kunnen komen en de druk op de Spring plank, waar nu de meeste Haaswij- kertjes heen gaan, afneemt. Niet alleen de 'openbaren' zijn verdeeld, in het wereldje van het bijzonder onderwijs is men ook nog lang niet uitgediscussieerd. Volgens de prognoses, die wethou der mevrouw Blom (WD, onder wijs) heeft laten maken van de te verwachten leerlingenaantallen in de komende jaren, is er in Haas wijk ruimte voor twee scholen, één openbare, waarvoor de gemeente de eerst verantwoordelijke is, én een bijzondere. Zowel de stichting protestants-christelijk basisonder wijs als de stichting katholieke scholen Oegstgeest hebben echter om opname in het scholenplan ge vraagd. Twee plekjes en drie kan didaten dus. De beide stichtingen proberen weliswaar te komen tot één oecumenische school, maar zo ver is hei nog lang niet. Wethouder Onderwijswethouder scholen zwaarder wordt getild Een samenwerkingsschool willen Blom en 'de anderen' in elk geval niet. Blom: "Dat vind ik een vlees- noch-visschool". Ze voegt eraan toe: "Omdat de scholen waar schijnlijk in één gebouw zullen worden ondergebracht, zullen ze wel moeten samenwerken. Maar dat is iets anders dan een samen werkingsschool". "Geen enkele", antwoordt de wethouder op de vraag welke garantie zy kan bieden dat de bouw van een school in Haaswijk niet ten koste gaat van andere scholen in het dorp. "Ik kan nooit mensen naar een bepaalde school sturen. Die wettelijke bevoegdheid heb ik niet en wil ik ook niet heb ben. Bovendien kan ik sowieso niet bouwen als er elders in het dorp leegstand in lokalen is. Als we het nu hebben over drie scholen dan heb ik het dus heel nadrukke lijk niet over drie schoolgebouwen maar drie organisaties, drie maal de stichting van een school". Ze legt uit: "Voor het scholen plan waar het donderdag om draait, is goedkeuring van Gedepu teerde Staten nodig, die bemoeien zich met de spreiding". De wethou der prikt een denkbeeldige passer- punt in Haaswijk en trekt een denkbeeldige cirkel. De cirkellijn loopt op 1,5 kilometer afstand 1 Blom (WD)- "Fr het prikpunt. "In die cirkel vallen len alvorens ik in Haaswijk kan be- Blom kan niets afdwingen. Wel kan zij invloed uitoefenen. Ze zegt dat ook te doen. Blom wil het liefst een oecumenische school. Ze zegt te geloven dat het daar ook wel van zal komen. Vlees noch vis Hoe dan ook: in Oegstgeest weet men blijkbaar ook heel goed wat ver- of zelfs herzuilen is. Wethou der Blom houdt zich op de vlakte: "We leven nu eenmaal weer in een tijd waarin aan identiteiten »van ginnen". De prognoses wijzen ech ter uit dat het met die lege lokalen wel zal meevallen. "We moeten die prognoses weliswaar voortdurend bijstellen maar als we dat doen is het voortdurend naar boven bij stellen". Zonnesteek Burgemeester Scheenstra, die ook bij het gesprek zit, legt uit dat door het regeltje van de cirkel de theoretische mogelijkheid is ont staan dat in hét schoolgebouw van de Springplank leerlingen worden ondergebracht van de eventueel la ter te bouwen school in Haaswijk. De toon waarop hij spreekt, ver raadt dat de eerste burger het ge voel heeft dat de onderwijswetge vers een zonnesteek hebben opge lopen. Blom versterkt dat gevoel door nadrukkelijk te stellen dat ook al gaat GS akkoord met het Oegst geester scholenplan "van een dak boven het hoofd van de leerlingen" nog altijd geen sprake is. "Het mi nisterie van onderwijs en weten schappen, dat momenteel zo ver schrikkelijk aan het bezuinigen is, beslist over de huisvesting". La chend: "Men heeft gemeend de spreiding en de huisvesting uit el kaar te moeten trekken, om het moeilijker te maken, zullen we maar zeggen". Waarom verplaatst Blom niet 'gewoon' bestaande scholen naar Haaswijk, naar een - inmiddels al weer losgelaten - idee van het CDA? "Dat is te duur. En ik heb het nu niet over duizenden gul dens, maar over tonnen. Ik krijg van het 'rijk exploitatievergoedin gen voor scholen. Die bedragen zijn gebaseerd op het bouwjaar. Zou ik de Springplank in 1988 naar Haaswijk verplaatsen dan krijg ik niet het bedrag dat ik daarvoor no dig heb maar een bedrag dat ik ve le jaren geleden nodig had". De wens van sommige betrokke nen om de scholen in Haaswijk zo groot te maken dat de volledige Haaswijkse behoefte wordt ge dekt, kan Blom niet vervullen. Dat heeft te maken met het cirkelver- haal van zojuist. In het voorstel waarover de gemeenteraad zich donderdag buigt, stellen burge meester en wethouders dat als 52 procent van ouders hun kinderen op een openbare school willen doen dat - blijvend - ouders van zo'n 320 a 360 leerlingen uit Haas wijk openbaar onderwijs zullen verlangen. "De in Haaswijk te stichten school behoeft niet al deze leerlingen op te vangen. Haaswijk is immers geen geisoleerd gebied". 'Buurtbende' aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gisteravond in de buurt van de Akkerwinde een groep van dertien jongelui aange houden. De jeugdigen, in leeftijd variërend van 16 tot 18 jaar, wonen allen in de directe omgeving van de Akkerwinde. Het groepje houdt zich geregeld op in de buurt en had ditmaal schuttingen vernield en de omwonenden geluidoverlast be zorgd. Na enige tijd op het politie bureau zijn de jongeren weer op vrye voeten gesteld. Burgemeester Scheenstra: "Zonnesteek"(foto Wiro Dijkman) Brand Argoflat is aangestoken ALPHEN AAN DEN RIJN - De brand die afgelopen vrijdag een flatwoning op de zesde verdieping saan de Argostraat in de as legde, blijkt te zijn aangestoken. De 20- jarige huurder van de flat heeft gis teren bekend het vuur te hebben aangestoken. Hij verkeert in finan ciële problemen en probeerde een vergoeding op te strijken van de verzekering. De schade in de flat wordt geschat op vijftigduizend gulden. Wassenaar aansprakelijk? WASSENAAR - De gemeente Was senaar studeert nog steeds op een handvol forse schadeclaims van woningbezitters die woonwagen- De bewoners van de betrokken woningen, zes villa's voorbij de bocht, hebben aanvankelijk juri- kampje Lagerweide om de hoek disch gestreden tegen het kampje. kregen. Woordvoerders durven nog niet te zeggen of de gemeente al dan niet aansprakelijk is voor de mogelijke waardedalingen en over de procedure zijn nog geen beslis singen genomen. Mogelijk komt pas volgend jaar een definitief ad vies rond de Oostdorperweg pro blematiek. Denken en doen Wassenaarse ouderen zijn ko mende vrijdag en zaterdag wel kom in de voormalige school aan de Van Heeckerenstraat 2. Daar worden onder de noemer 'Denken en Doen' educatieve, culinaire en recreatieve dagen georganiseerd. Dc Federatie van Ouderenorgani- saties zorgt ervoor dat meer dan twintig stands informatie geven op alle mogelijke gebieden. Ook zijn er demonstraties sport en spel, muziek etcetera. Vrijdag is de 'Denken en Doen'-manifestatie geopend van twee tot zes, zater dag tussen tien en twaalf en twee en zes uur. Provincie verwerpt bezwaren DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Bierbrouwer Heineken in Zoeter woude mag doorgaan met het ver voeren van afvalslib naar een com- postbedrijf in het Noordhollandse Halfweg-Haarlemmerliede. De provincie Zuid-Holland heeft de bezwaren verworpen die burge meester en wethouders van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude hiertegen hadden ingediend nadat omwonenden van het compostbe- dryf hadden geklaagd over stank. Het leverde niets op en vyf eigena ren schakelden de plaatselijke ma kelaar W. Wielinga in. Hij taxeerde de waarde van de woningen voor en na de komst van het kamp en kwam tot opmerkelijke waardever minderingen. De schade zou variëren van 50.000 gulden tot 200.000 gulden. De hoogte van het bedrag hangt sa men met de afstand tot het kamp. De een beziet het kamp van af stand, de tuin van een ander grenst aan Lagerweide. Een dergelijk huis zou volgens bewoners dan ook onverkoopbaar zijn geworden. Makelaar Wielinga: "Belangrijke vraag is: wie kocht daar vroeger een villa? De wat oudere Wasse naarder die een eigen huisje wil hebben bij de bollenvelden. De Kieviet kan hij niet betalen en hij wil niet helemaal het dorp uit". Nu is de situatie gewijzigd. "In het al- De proyincie Zuid-Holland stelt gemeen is men in Nederland niet in haar uitspraak dat Heineken al zo gebrand op woonwagenbewo- sinds 1980 zijn afvalslib, 'kiezel- ners", aldus Wilinga. "Het publiek goer geheten, naar het verwer- dat nu nog geïnteresseerd is in de kings béd rijf in Halfweg afvoert, woning, is een ander publiek. Men Bovendien beschikt dit bedrijf zegt: het kan me niet schelen, r een hinderwetvergunning die Waarschijnlijk omdat men minder dit jaar is vernieuwd en zelfs i: Concert Leerlingen van de streekmu- ziekschool 'Rijnakkoord' verzor gen komende zondag weer een concert in de Leiderdorpse Dorps kerk, gelegen aan de Hoofdstraat. Lusthof^ndeH^'ding^aifAfbe" De drukte op de Hoge Rijndijk, gisteren. Zoals het bord al aangeeft: linksaf mag voorlopig niet. De op-en afrit Wljfkt mop aan tine van de Deijl brengt werken is gesloten. ,f„to wim Dijkman) van onder andere Sweelinck, Van Eijck, De Klerk, I Prez. Het concert twaalf, na de kerkdienst, en duurt uJeug°nntsom ha?f Door werkzaamheden op- en afrit Zoeterwoude Zoeterwoude onderzoek TNO Het Zuidhollandse provinciebe- gr0"d.van de ™e} °P de Huimteljj- stuur meent dan ook dat, temeer ke,0rde"ln£-totaal gaat het LEIDEN/REGIO - Het is de afge- ongeveer drie kwartier. Toegang gratis. Koffieconcert De Zoeterwoudse St. Jan's Fan fare organiseert komende zondag het eerste koffieconcert in dit sei- zoen. Als vanouds begint het con- lopen dagen nog drukker dan ge- cert om kwart over twaalf in het woonlyk op de Hoge Rijndijk. Als Muziekcentrum aan de Schenkel- gevolg van werkzaamheden aan de weg. Toegang gratis. De fanfare op- en afrit van de rijksweg Rotter- 'Kunst en Vriendschap' uit Wit- dam-Amsterdam ter hoogte van de tem (Limburg) bijt het spits af. Hoge Ryndijk doen zich op deze Overigens komen de Limburgse weg meer opstoppingen voor dan muzikanten het hele weekeinde normaal. De werkzaamheden aan over. Volgend jaar zal de St. Jan's de op- en afrit Zoeterwoude-Rijn- Fanfare op haar beurt een paar dijk zijn enkele weken geleden be- dagen in Witem verblijven. gonnen. Maandag is de op- en afrit afgesloten voor het verkeer. Het verkeer dat richting Den Exoositie Haas wil« wordt verzocht een spe- ciale route te volgen waarbij het Tot en met 16 oktober expose- wordt gedwongen eerst richting ren Greetje de Vries (beeldhouw- Amsterdam te rijden. Ter hoogte werken) en René de Vries (foto- van Hoogmade kan het verkeer grafie) in het Warmondse Oude dan weer omkeren om de route Raadhuis aan de Dorpsstraat, naar Den Haag te vervolgen. Dat Greetje de Vries werkt voorname- leidt ertoe dat veel auto's een weg lijk figurarief en gebruikt daarbij zoeken door Leiden, onder meer verschillende technieken, zoals via de Kanaalweg die gisteren was klei, was, steen en hout. Haar afgesloten. Dat betekende weer broer René is amateur-fotograaf, een extra belasting van de Burg- Hij fotografeert voornamelijk gravenlaan. Vanmorgen was de vrouwen. De openingstijden van Kanaalweg overigens weer open de expositie: dinsdagavond van gesteld. zeven tot negen, woensdag, don- Rijkswaterstaat, die het werk uit- derdag en zondag van twee tot voert, hoopt het karwei voor 3 ok- vier en zaterdag van elf tot vier tober te hebben geklaard. De werk uur- zaamheden houden in dat de op en afrit aan de 'Leidse kant' van de EHR O-PU r*11 rijksweg iets wordt verplaatst. Dat gebeurt om een aansluiting moge- Onder het motto 'kijken alleen lijk te maken voor een nieuwe pa- helpt niet, doen wel' start de EH- rallelweg naast de rijksweg. Deze BO-afdeling Voorschoten komen- weg is bedoeld als ontsluitingsweg de maandag een cursus eerste voor het toekomstige industriege- hulp bij ongelukken. Plaats van bied Roomburg. Tegelijk met de handeling is het gezondheidscen- verplaatsing worden de bochten trum aan de Van der Waalslaan. van de op- en afrit iets verbreed. Aanvang acht uur 's avonds. De bocht was iets te klein. Auto- De cursus omvat zestien les- mobilisten die de op- en afrit niet avonden. Voor aanmeldingen en kenden, belandden niet zelden in informatie: het secretariaat aan de struiken. In technische termen de Schuilinglaan 2, telefoon heette het dat'de straal veel te kort 01717-6125 of mevrouw Van der was', aldus een woordvoerder van Burg, telefoon 01717-2478. Rijkswaterstaat. t t' pPè f t '1*9 *-t.■.»*- ,vf ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude heeft haar medewer king aan een landelijk onderzoek naar het verband tussen voeding en het ontstaan van kanker toege zegd. Voor het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door de Rijksuniversi teit Limburg en TNO-Zeist, heeft de gemeente een steekproef ge trokken uit de bevolkingscategorie van Zoeterwoude in de leeftijd van vijfenvijftig tot zestig jaar. Deze groep mensen heeft vorige week een enquêteformulier thuis gekre gen waarin rij wordt gevraagd naar de voedingsgewoonten en daar naast het verzoek krijgen om afge knipte teennagels op te sturen. Uit deze nagels kunnen de onderzoe kers de opname van voedselvezels in het lichaam bekijken. In totaal zijn er 251 adressen in Zoeterwoude aangeschreven. Via advertentiés in een plaatselijk blad heeft de gemeente van deze plaats het onderzoek aangekondigd. Vorig jaar zijn TNO en de Rijksu niversiteit begonnen met het aan schrijven van gemeenten die een geautomatiseerd bevolkingsregis ter hebben. Het is niet de bedoe ling dat de gegevens uit de kaar tenbakken worden getrokken. Dan is de kans dat er een fout wordt ge maakt veel groter. Daarom hebben we voor gemeenten met een geau tomatiseerd bevolkingsregister ge kozen, aldus een woordvoerder van TNO. Daarnaast kwamen al leen de gemeenten waarbij het nieuwe registratiesysteem voor kanker goed functioneert in aan merking. Dit systeem geeft alle kankergevallen door per regio. Als iemand die aan het onderzoek heeft meegedaan kanker krijgt, is het voor de onderzoekers gemak kelijk alle gegevens die bij de en quête zijn opgegeven te analyse- daar er momenteel geen mogelijk heid is het bruine Heineken-slib in deze provincie te verwerken, er te recht ontheffing voor het vervoer ervan is verleend. Die ontheffing geldt voorlopig voor twee jaar. Zo dra Heineken weer een nieuwe ontheffing aanvraagt, wordt we derom bekeken of er in Zuid-Hol land zelf geen mogelijkheid is het afval te verwerken. Overigens heeft Heineken de af gelopen maanden niet in zijn maag gezeten met het kiezelgoer. De Raad van State oordeelde in augus tus namelijk dat de bierbrouwer de afvalstoffen mocht blijven vervoe ren zo lang de provincie Zuid-Hol land geen uitspraak zou hebben gedaan. Van de op- en afrit Zoeterwoude-Rijndijk resteert momenteel weinig meer dan een zandvlakte plus wat brokstukken. (foto wim Dijkman) len reageren is nog onbekend ZOETERWOUDE - De bewoners van Zoeterwoude die zijn aange sloten bij het kabelnet kunnen vanaf aanstaande maandag Europa TV ontvangen. Over de toevoeging van Filmnet bij het kabelpakket is de exploitatie maatschappij Case- ma nog in onderhandeling met de gemeente van Zoeterwoude. Het tarief van de kabel wordt voor de Zoeterwoudse kabelabon nees niet verhoogd.~We hebben een afweging gemaakt en denken dat Europa TV een welkome aanvul ling is op het programmapakket van Zoeterwoude. Het tarief wordt niet verhoogd, dat is al niet zo laag in deze plaaté, aldus een woord voerder van de kabelexploitant Ca- sema. Europa TV is een initiatief van de vier Europese landen Portugal, Ierland, Nederland en Duitsland en brengt veel cultuur en sport op de beeldbuis. De uitzendingen zijn van half zes tot ongeveer half elf. By belangrijke sportgebeurtenis- n sen zendt Europa TV ook op zon- Hoeveel Zoeterwoudenaars zul-' de! Zoeterwoude heeft nu i veertien programmas. Of e LEIDSCH <Öi DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Redactiekantoor Katwijk Telefoon 01718-12383 Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,10 te besteden heeft". Bovendien fcou h gescherpt. De provincie Zuid-Hol- meespelen dat Wassenaar een bij land kan een vergunning om afval zondere plaats is. "Je gaat daar niet de provincie uit te brengen alleen naartoe c dan weigeren als het bestuur van kamp te de provincie waar het naar toe gaat laar. meent dat het niet milieuhygië nisch genoeg wordt verwerkt. En: Uitkeren haar is niet gebleken dat de provin cie Noord-Holland iets heeft tegen het vervoer van het kiezelgoer. Eind mei dienden de bewoners claim voor planschade i zo'n half miljoen gulden en ge meenteambtenaren houden er re- j kening mee dat dit bedrag nog wel zal groeien. Wanneer Wassenaar zou uitbetalen is dat uniek. Tot nu toe zijn in Nederland nog nooit zul ke hoge bedragen uitgekeerd na de aanleg van een woonwagencen trum. Het maximum was 20.000 gulden, zegt de makelaar. Hy ver- I baast zich over een dergelijk be drag. Het valt volgens hem niet te taxeren. Een woordvoerder van het mi nisterie van vrom geeft de bewo ners weinig kans. Ze kunnen vol gens hem niet aantonen dat de waarde vermindert en maken zich schuldig aan discriminatie van woonwagenbewoners. ;lijk. Het aantal programmés is I irdig groot nu. De druk op uit breiding wordt daardoor minder. We zijn nog in bespreking met de gemeente over Filmnet maar er is nog geen definitief besluit geval len, aldus de woordvoerder van Ca- I

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2