CVSE-overlegin Wenen van start Meerburg enthousiast ontvangen in Alkemade Peiling onder inwoners Katwijk en Valkenburg 'Fraude bij fonds wegverkeer groeit Electronische ademanalyse in oktober 87 Margriet bezoekt 'Zeehos' Nieuwe burgemeester geïnstalleerd Bromfietser overleden Over uitbreiding kabelnet IKV-er: NAVO kan wapenbeheersing dienen WOENSDAG! 24 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 27 WENEN (AP) - In Wenen zijn gisteren de voorbereidende besprekingen voor de derde conferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE). De conferentie is een voortvloeisel van de Helsinki-Akkoorden van 1975 over veiligheid en mensenrechten in Europa. De succesvol af gesloten conferentie in Stockholm was een uitvloeisel van die akkoorden. Eerder CVSE-conferenties werden gehou den in Madrid en Belgrado. De Weense conferentie begint op 4 november en zal naar verwachting een jaar duren. De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Jankowitsch zei in zijn openings- Daarnaast garanderen ze hun in woners fundamentele mensen rechten gegarandeerd als bewe gingsvrijheid en vrijheid van me ningsuiting. De akkoorden zijn c toespraak dat de deelnemers onder dertekend door de Europese lan- meer de resultaten van Stockholm den, alsmede de VS en Canada. Al- als uitgangspunt dienen te nemen. De delegaties op de conferenties in Wenen, Belgrado en Madrid bezit ten diplomatiek gezien een iets la- ,gere status. Jankowitsch toonde zich verheugd over hetgeen in Stockholm tot stand is gebracht. Hij sprak van 'een bijdrage voor groter stabiliteit en nieuwe veilig heid in Europa'. Afgevaardigden verklaarden ver trouwelijk al in de voorbereidende fase problemen te verwachten. Westerse degelaties zouden veel aandacht willen besteden aan men senrechtenkwesties in de algeme ne debatten, terwijl het Oostblok algemene debatten zoveel moge lijk willen inperken en met beslo ten commissies werken. De confe renties zijn formeel gewijd aan drie probleemgebieden: militaire vei ligheid, economische kwesties en jculturele zaken. Onder de laatste Categorie vallen de mensenrech ten. De Helsinki-akkoorden verplich ten de 35 landen die ze hebben on dertekend tot eerbiediging van de bestaande grenzen in Europa. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil electronische ademanalyse als bewijsmiddel voor het rijden on der invloed invoeren op 1 oktober 1987,20 heeft ze gisteren aan de ka mercommissie voor verkeer en wa terstaat meegedeeld. Dat is later dan de bedoeling was. De oorzaak is dat de wetswij ziging die ervoor nodig is, vertra ging heeft opgelopen. De kamer commissie toonde zich daarover teleurgesteld en CDA, PvdA, WD en SGP drongen bij de minister op grote voortvarendheid aan en de gerezen moeilijkheden snel op te lossen. DEN HAAG (ANP) - De toene mende criminaliteit en fraude stel len ook het waarborgfonds motor- verkeer voor steeds grotere proble men. Vorig jaar keerde het fonds 53,8 miljoen gulden uit op 40.800 claims, maar directeur Valk schat dat tussen de 5 en 10 miljoen daar van onterecht is uitgekeerd. Êen van de gevallen waarin het fonds uitkeert is wanneer iemand na een aanrijding doorrijdt en on bekend blijft. Deze praktijk is de afgelopen jaren enorm toegeno men, wat Valk wijt aan een sterk verslechterende verkeersmentali- teit. De doorrijders maken nu 81 procent van het aantal uitkerings- gevallen uit, terwijl 17 procent be trekking heeft op niet-verzekerde motorrijtuigen en 2 procent op ge stolen auto's die schade veroorza ken. De meeste fraude wordt volgens Valk gepleegd in de groep doorrij ders, omdat het daar niet zo moei lijk is om die fraude op te zetten. Het fonds stelt als eis voor een uit- ooggetui- het algemeen is men best bereid zo'n verklaring voor zijn buurman of vriend af te leggen, ook al heeft men niets gezien, zo stelt Valk. Hij noemt dit de zachte fraude, die zich met name voordoet in geval van parkeerschades, die 57 procent van het totaal aantal scha des uitmaken. De harde fraude zit meer in de sfeer van de echte criminaliteit, waarbij met opzet schades worden veroorzaakt. In deze gevallen werkt het fonds nauw met de poli tie samen. Een voorbeeld is de zaak van 200 opzettelijk veroor zaakte aanrijdingen in Zwolle waarvoor vorige maand 14 hoofd verdachten werden gearresteerd. Overigens doet het waarborgfonds ook in alle gevallen van geconsta teerde zachte fraude aangifte bij de politie wegens oplichting. Het waarborgfonds is in 1965 in het leven geroepen als sluitstuk op de verzekering voor wettelijke aan sprakelijkheid. Het fonds wordt nagenoeg geheel gefinancierd door de verzekeringsmaatschappijen, waardoor de klant het fonds indi rect betaalt. Vorig jaar heeft het fonds de registratie van de claims en de schadebehandeling geauto matiseerd en dat biedt volgens di recteur Valk aanzienlijk meer mo gelijkheden om fraudeurs op te sporen. Het publiek moet weten dat we uitgebreid onderzoek gaan doen als we het gevoel hebben dat er iets niet klopt, zegt hij. Dat gevoel ontstaat bij voorbeeld als een schadeformulier - dat nor maal onder spanning en daarmee vaak onvolledig wordt ingevuld - er te mooi uitziet. Een categorie die ook goed in het oog wordt gehou den zijn jongeren. Het gaat hierbij niet alleen om jonge mensen in zeer dure auto's met grote schades, maar ook om jongeren die in het weekeinde schade aan hun auto hebben opgelopen, de reparatie kosten te hoog vinden, hun auto toch op de weg willen houden en dan maar bij het Waarborgfonds aankloppen. KATWIJK - Prinses Margriet heeft vanmorgen een werkbezoek aan het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk gebracht. Bij de ingang van het voorzieningencentrum werd zij onder anderen meer ont vangen door directeur F.H. Goud zwaard en de 10-jarige bewoonster Nicole Tromp. De prinses bezocht vervolgens met enkele medewerkers van het Zeehospitium diverse afdelingen van het voorzieningencentrum, waar 102 zwaar lichamelijk gehan dicapten permanent zijn onderge bracht. Ook het dienstencentrum, waar onder meer de fysiotherapie, de recreatieruimten en het zwem bad bevinden werden door de prin ses bezocht. De bewoners van het Zeehospi tium zijn sinds 1983 in de nieuwe behuizing aan de Drieplassenweg in Katwijk ondergebracht. Mo menteel wordt ook op andere de len van dit terrein gewerkt aan nieuwbouw. Zo wordt de revalida tie voor volwassenen en kinderen uitbreid. ALKEMADE - De Leiderdorpse ex-wethouder A.H. Meerburg (40) is gistermiddag enthousiast ont vangen als nieuwe burgemeester \lan Alkemade. Hij poogde tijdens zijn installatie direct het enthou siasme enigszins in te tomen. "Er zijn al te mooie en lovende woor den over mij gesproken. Ik hoop dat u mij krediet geeft voor enkele missers", aldus Meerburg tegen de LEIMUIDEN - De 62-jarige brom fietser T. Rijlaarsdam uit Alphen is vannacht overleden aan de ver wondingen die hij gistermiddag had opgelopen bij een aanrijding met een auto op de Vriezekoop- Noord bij Leimuiden. De Alphenaar reed in de richting van Bilderdam. Door nog onbe kende oorzaak is een 20-jarige au tomobilist uit Leimuiden frontaal op de bromfietser gebotst. De Al phenaar is met ernstige verwon dingen overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden, waar hij de afgelopen nacht be zweek. INHALEN - Op het fietspad langs de Rijndijk in Hazerswoude zijn vanmorgen een fietsster uit Kou dekerk en een bromfietser uit Lei den bij een frontale botsing ge wond geraakt. De 18-jarige brom fietser kon de fietsster niet meer ontwijken omdat laatstgenoemde door een inhaalmanouevre op de verkeerde helft van het fietspad reed. Beiden zijn overgebracht naar het Alphense Rijnoordzieken- huis. Alkemadese gemeenteraad in aan wezigheid van vele genodigden uit Leiderdorp en Alkemade, onder wie de oud-burgemeesters Bolten en Wagenaar van Alkemade en Van der Have van Leiderdorp. Meerburg vroeg tijdens de bij zondere raadsvergadering het ver trouwen van de politiek en kreeg dat ook. "Ik wil me inzetten voor het welzijn van Alkemade en ik hoop daarbij op de onmisbare steun van de raad", zei Meerburg, even nadat loco-burgemeester L.M. Beelen hem de ambtsketen had omgehangen. Meerburg werd op zijn wenken bediend. Alle par tijen gaven hem respijt voor de toe komst en benadrukten dat zij con tent waren met zijn benoeming. Later kwamen vele inwoners van Alkemade Meerburg feliciteren met zijn nieuwe baan tijdens een receptie. CD A-fractieleider N.M.J. Bakker vroeg tijdens de raadsvergadering speciale aandacht voor het wel zijnsbeleid dat de laatste weken onder vuur is genomen door minis ter Brinkman, die bijna de helft van het beschikbare bedrag wil korten. Bakker zei verder dat Meerburg zich vooral moest inzet ten voor onder andere de realise ring van de centrumplannen, de ontwikkeling van het derde tuin bouwgebied en de nieuwbouw van het gemeentehuis. "U moet", zo zei Bakker tegen Meerburg, "Alkemade blijven zien als een dorpsgemeente met kleine kernen die niet mogen verstedelij ken zoals met Leiderdorp is ge beurd". Meerburg beloofde dat, al vond hij woningbouw voor de ei gen inwoners wel noodzakelijk. "Zodat de mensen netjes zijn ge huisvest", verklaarde Meerburg. De WD'er H.M.L. van Duijke- ren vond dat Meerburg één moest zyn met de gemeente Alkemade. De liberale fractieleider - ooit zelf nog kandidaat voor het burge meestersambt - betreurde het wel dat de keus niet was gevallen op een WD'er. "De verwachtingen zijn hoog ge spannen", aldus Van Duijkeren na alle lof die Meerburg ten deel was gevallen. Hij voelde alleen weinig voor de verkeersdrempels die Meerburg als wethouder in Leider dorp, had laten aanleggen. "Spaar ons daarvoor burgemeester", zei de fractievoorzitter, die nog even de verandering van baan beklem toonde. "U bent politicus af, nu bent u ambtenaar. Dat betekent dus vanaf nu keihard werken". Zowel PvdA-fractieleider F.C. Hoogenboom als het PPR-raadslid A.A.P. Castelein legde de nadruk op het 'linkse' karakter van de nieuwe burgemeester. Zijn pro gressieve aard werd vooral ver klaard door het feit dat hij ooit lid had willen worden van de PPR en tijdens een gemeenteraadsverga dering voor een motie tegen kern wapens stemde. "Ik hoop dat u meer links bent dan CDA'er", zei Castelein, die had uitgezocht dat Meerburg sinds het einde van de vorige eeuw de eerste burgemees ter is uit de de antirevolutionaire hoek. "Sindsdien waren het alleen room6katholieken". Hocrgenboom wees erop dat Meerburg niet voldeed aan de pro fielschets van de PvdA. "Onze wens was dat de nieuwe burgerva der allesbehalve een CDA'er zou zijn. En dat u geen vrouw bent, spreekt ook niet in uw voordeel. Gelukkig zijn wij PvdA'er i gen in on6 voordeel". Met enig pas- KATWIJK/VALKENBURG - Kabelabonnees in Katwijk en Valkenburg krijgen aan het eind van deze week een enquê teformulier in de bus waarop zij kunnen aangeven aan welk zenderpakket zij in de toe komst de voorkeur geven. Er kan worden gekozen tussen het bestaande pakket van twaalf televisiekanalen, een pakket met achttien kanalen en een beperkt pakket, met zes Nederlandstalige zenders en een informatiekanaal. De mening van de kabelabonnees kan van doorslaggevend belang zijn als de Katwijkse gemeente raad in november beslist over de uitbreiding van het kabelnet. Deze beslissing is eveneens van belang voor Valkenburg, dat is aangeslo ten op het kabelnet van de kust plaats. De inwoners van Katwijk en Val kenburg wordt gevraagd het en quêteformulier zo snel mogelijk in te vullen en in de portvrije envelop te retourneren. Zo mogelijk nog dit weekeinde, want op 1 oktober wil de Dienst Sociaal Wetenschappe lijk Onderzoek van de Leidse uni versiteit, die met de enquête is be last, met de verwerking van de ant woorden beginnen. Daarvoor denkt de dienst drie weken nodig te hebben, zodat de gemeenteraad van deTcustplaats nog ruim voor de november-vergadering kan wor den gëinformeerd. Met de eventuele uitbreiding van het kabelnet is een bedrag van een miljoen gulden gemoeid. Voor de abonnees betekent dit een verho ging van het kabeltarief. Deze con sequenties zijn voor het Katwijkse college ingrijpend genoeg om de Loco-burgemeester L.M. Beelen hangt A.H. Meerburg de burgemeestersketting van Alkemade c sen en meten kreeg Hoogenboom Meerburg toch in de PvdA-profiel- schets. De nieuwe burgemeester zelf on derging alle complimenten be scheiden. Hij beklemtoonde dat de raad het hoofd van de gemeente is en dat de gemeenteraad die ftmctie ook zal moeten waarmaken. Als dat niet gebeurt, waarschuwde Meerburg, zullen de burgemeester, ambtenaren of pressiegroepen het (foto Nanno Bloupot). beleid bepalen en dat moet worden voorkomen. "De rol van de burge meester is op de achtergrond: sti mulerend, adviserend en coördine rend". Een omschrijving waarin de raad zich volledig kon vinden. mening van de eigen en de Valken- burgse bevolking te peilen. Steekproef Het huidige Katwijkse kabelnet biedt met zijn twaalf kanalen on voldoende mogelijkheden om alle zenders die via de centrale antenne in Oegstgeest worden aangeboden, ook daadwerkelijk aan de bewo ners van de kustplaats door te ge ven. Dat levert volgend jaar al een belangrijk probleem op, omdat m,et ingang van 1 juli 1987 rekening moet worden gehouden met het verplicht doorgeven van Neder land 3 en Europa televisie. Ook TV- 5 en Music Box krijgen met ingang van die datum een eigen plaats op de kabel. Beide satellietstations delen momenteel nog een kanaal. Het Katwijkse college van B en W heeft nu, in feite tegen het ad vies van de raadscommissie voor financiën, gemeentebedrijven en personeelszaken in, besloten de to tale Katwijkse bevolking inspraak te geven in de beslissing over de uitbreiding van het kabelnet. De raadscommissie pleitte onlangs voor een steekproef onder een groep selecteerde Katwijkers, maar een dergelijk onderzoek kost volgens het college net zoveel als het huis-aan-huis verspreiden van de enquête. Voor dat onderzoek is 30.000 gulden uitgetrokken. Ook is het opzetten van een re presentatieve steekproef ingewik kelder, waardoor de kans bestaat dat de gegevens niet tijdig aan de gemeenteraad kunnen wórden aangeboden. Er worden komende vrijdag in Katwijk 12.000 en in Valkenburg 840 formulieren verspreid. In de kustplaats vallen de enquêtefor mulieren tegelijk met de nieuwe gemeentegids en de begrotings krant van de gemeente in de bus. De praktijk heeft geleerd dat onge veer 40 tot 50 procent van de en quête-formulieren daadwerkelijk wordt geretourneerd. "Maar we ho pen natuurlijk op meer", aldus een woordvoerster van de gemeente Katwijk. Een belangrijk argument bij de keuze voor een bepaalde zender pakket zal voor de Katwijkers en Valkenburgers ongetwijfeld het kostenaspect zijn. Een abonne ment met twaalf kanalen (Neder land 1, 2 en 3, Brt 1 en 2, RTB 1, Europa tv/lokale tv, Sky Channel, Duitsland 2, BBC 1 en 2 en TV 5) zal 11,10 per maand gaan kosten, exclusief btw. Een pakket met achttien kanalen kost 11,90 per maand, exclusief btw. Met dit pakket krijgen de abonnees behalve de hierboven al genoemde zenders ook Duitsland 1 en 3, Super Channel en Abonnee tv. Twee kanalen moeten verder nog voor 1 juli 1987 worden inge vuld. Er kan ook worden gekozen voor halvering van het huidige pakket, dat wil zeggen teruggaan tot zes zenders. In dit geval worden Ne derland 1,2 en 3, Brt 1 en 2, Europa tv/lokale tv doorgegeven. Dit pak ket kost 8,90 per maand, exclusief btw. De abonnees betalen echter wel een eenmalige bijdrage van 40 gulden voor het aanbrengen van een zogenaamd scheidingsfilter, waarmee de ontvangst van de bui tenlandse zenders wordt tegenge gaan. SEOEL Amsterdam heeft 't niet alleen, protesten tegen de Olympische Spelen. In het Zuidkoreaanse Seoel, dat de spelen van 1988 organiseert, werd gisteren fel gedemonstreerd tegen de Olympische Spelen. Plaats van handeling was de campus van de Yonsei-universiteit in de Zuidkoreaanse hoofdstad. Met onder meer Molotow- cocktails bestookten studenten de oproerpolitie, die hard terugsloeg. (foto ap) GIEKERK (ANP) - De NAVO kan vraag of deze regering dat in vol- manier gebonden aan de Verens- functioneren als wapenbeheer- doende mate doet". de Staten". singsplatform, maar de Nederland- De politicoloog, die namens de Volgens Van Putten kan wapen- se regering maakt daar onvoldoen- gereformeerde kerken deel uit- reductie het beste via de NAVO ge- de gebruikt van. Aldus gisteren de niaakt van het IKV-beraad, vroeg realiseerd worden. "Daarbij moe- Amsterdamse politicoloog en ex- zich af of misschien niet beter afge- ten we ons vooral tot de Verenigde voorzitter van het IKV Van Putten. zien kan worden van het streven Staten richten. Buiten de NAVO naar Europese vredespolitiek. "Eu- wordt er niet naar je geluisterd, en "Als je echt wil ontwapenen moet ropa is klein, door verdeeldheid West-Europa is voor de Sowjet- je de mogelijkheden van de NAVO ongeloofwaardig en door het NA- Unie geen gesprekspartner van be- uitbuiten. Het is echter maar de VO-besluit op een twijfelachtige tekenis", aldus Van Putten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27