Kinderen maken boek over honger Aandacht voorSchotse en Ierse vrijheidsstrijd -gv&a- U" ■■Kjfsssp* kortweg b!M WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 PAGINA 23 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Terrorisme Na een reeks bomaanslagen met veel doden en gewonden heeft de Franse regering beslo ten om iedereen van buiten de Europese Gemeenschap die het land in wil, scherp te controle ren. Iedere buitenlander moet een visum, een toegangskaartje voor het land, aanvragen. De bomaanslagen van de afgelopen weken zijn waarschijnlijk het werk van Libanezen, die daar mee willen bereiken dat Frank rijk de terrorist Georges Abra- him Abdallah vrij laat. Die zit in Frankrijk een celstraf van 4 jaar uit wegens terroristische activiteiten. Ook andere Euro pese landen zijn bang voor aan slagen en praten morgen in Lon den over maatregelen om terro risten tegen te houden. De Ne derlandse minister Korthals Al- tes (justitie) gaat daar ook pra ten. Boycot Het blijft een hele klus om in Europees verband strafmaatre gelen tegen het apartheidsbe wind in Zuid-Afrika te nemen. Vorige week werden de EG-mi- nisters van buitenlandse zaken het wel na maandenlang touw trekken eens over een pakket maatregelen, maar dat stelt maar heel weinig voor. Vooral Groot-Brittannië heeft van be gin tot einde geprobeerd om de sancties te beperken. En met succes. De Zuidafrikaanse rege ring zal er niet van wakker lig gen dat staal, ijzer en gouden munten niet meer naar de EG kunnen worden uitgevoerd. Ne derland is steeds voorstander van meer strafmaatregelen ge weest. Onderwijs De plannen van minister Deetman (onderwijs) om de ko mende jaren een miljard gulden op het onderwijs te bezuinigen, blijven op grote weerstand stui ten. Met een 'nationale onder- wijspetitie', een massale hand tekeningenactie, willen de vak bonden proberen om de minis ter om te praten. Zelfs CDA en WD, de twee regeringspartijen, zijn niet blij met de plannen. Vooral het plan om alle kinde ren die na 1 augustus 4 jaar wor den nog een jaar lang op de peu terspeelzalen te laten is slecht gevallen. Deetman denkt daar mee 220 miljoen gulden te be zuinigen. Als de politieke par tijen wat willen veranderen, dan moeten ze maar tegelijk zeggen waar hij die 220 miljoen dan vandaan moet halen, zegt Deetman. ABP Het Algemeen Burgerlijk Pen- sioenfonds blijft doorlopend in het nieuws. Eerst omdat ABP- topman Masson steekpenningen zou hebben aangenomen van IachtergrondI STOCKHOLM - In een zaaltje in Stockholm hebben diplomaten uit de Verenigde Staten, Canada en alle Europese landen (met uit zondering van het buitenbeentje Albanië) 33 maanden lang verga derd. Niet om in het Guiness Book of Records te komen, maar om een afspraak te maken over militaire oefeningen. Maandag is het eindelijk ge lukt. Amerikanen en Russen werden het eens. Voor het eerst sinds 1979, toen de Amerikaanse president Jimmy Carter en de Russische partijleider Leonid Breznjev met elkaar afspraken hoeveel raketten hun legers mochten hebben. Eindelijk weer een afspraak over het vermijden van oorlog. De eerste die de Amerikaanse president Reagan met de Russen maakt. PAGINA VOOR JONGEREN bouwbedrijven, nu weer omdat het pensioenfonds het ministe rie van volkshuisvesting zou hebben opgelicht voor honder den miljoenen guldens. Het rijk geeft aan beleggers die huurwo ningen bouwen forse subisides. Hoe groot die zijn is afhankelijk van de bouwkosten. Het ABP blijkt in een aantal gevallen veel te hoge bouwkosten te heb ben opgegeven om zo meer sub sidie te krijgen. Dat betekende in een aantal gevallen ook dat mensen die zo'n ABP-woning huurden, ook teveel huur moes ten betalen. De onderzoeken gaan voorlopig nog door. De dagen korten en dat is het sein voor de uitgevers nieuwe strip boeken op de markt te brengen. Een selectie dit keer uit het vele dat op de markt is ge bracht en nu onder de aandacht komt. In de eerste plaats de nieu we stripuitgever Den Gulden En gel uit Wommelgem (bij Antwer pen) die albums publiceert voor verschillende leeftijdsgroepen. Daarin valt met name Au Clair op, met de cyclus Catriona, Mac- Killican en het verhaal van Tuan McCairill. Peter de Smet (Obe- ron) verrast met de elfde afleve ring van De Generaal ziet er geen gat meer in, Theo van den Boog aard en Wim T. Schippers pre senteren Sjef van Oekel in de bocht. Au Clair heeft schitterende zwart/wit verhalen getekend met, hoe kan het haast anders, een Schots en Iers decor. Op een scenario van Jacques Acar opent het album met de Catriona-cy- clus, geënt op de in de 18de eeuw gedateerde Schotse strijd tegen de Engelse overheersing. Catrio na is een jong meisje wier vader MacKillian als illegaal de op stand van de Schotten steunt en daarmee het werk van vrijheids strijder Crighton. Het is geen hel denverhaal in die zin dat het meisje als een soort Jeanne d'Arc een leger aanvoert. Ze is een 'ge woon' onderdeel van een vertel ling, waarin anderen eveneens een belangrijke rol spelen, zoals de Engelse politiechef Finn. De ze tracht door een listige politiek van geweld en zachte hand de Schotten voor de Engelse koning te winnen. Het verhaal eindigt waarmee het begonnen is: de goudschat die de Schotten de Engelsen afhandig hebben ge maakt en die naar Frankrijk moet. Want de Franse koning Lo- dewijk XIV denkt garen te spin nen bij dit conflict en als enige erkent hij de Schotse kroonpre tendent. Burgeroorlog Tuan McCairill verplaatst ons in het heden, de bloedige burger oorlog tussen protestanten en katholieken in Noord-Ierland, waarin Engeland eveneens een cruciale rol speelt. Het begint dan ook met een citaat van IRA- topfiguur Sean McBride: 'Men begrijpt niets van de Noordierse kwestie als men vergeet of niet weet dat Engeland al acht eeu wen lang Ierland wil domineren.' Hoe bloedig het er aan toegaat kunnen we nagenoeg dagelijks uit de pers vernemen, in Tuan McCairill op tekst van Alain Des- champs vinden we er een afspie geling van, met verwijzingen naar de geschiedenis. In een na woord herinneren Au Clair en Deschamps aan het moment waarop dit stripverhaal werd ge schreven, in de winter van 1981- '82 toen Bobby Sands in de ge vangenis van Long Kesh in hon gerstaking was en aan zijn actie uiteindelijk bezweek. Zij uiten daarin kritiek op de westerse de- mocratiee'n die destijds het Grie kenland onder de kolonels de toegang tot de Europese instel lingen ontzegde alsmede Franco- Spanje en Salazar-Portugal. 'Maar wie zou het wagen de En gelsen van de EG-markt te ver drijven omdat ze dagelijks de mensenrechten met voeten tre den in Ulster (Noord-Ierland)? Weigeren we dan alleen maar een potje voetbal met ze te spelen? Een duidelijke stellingname in dit album, aangevuld met een beknopt historisch overzicht, biografiee'n, foto's en een twee keer weergegeven brief van Bob by Sands. Dat laatste is dus iets teveel van het goede. Los van de politiek staat deel 1 van de serie Detective Dombret Saint-Germain des Morts, op tekst van Alain Streng en met te keningen van Denis Bodart. Streng, die rechten studeerde, liet zich voor dit verhaal inspire ren door de filmmuziek van Mi- les Davis. Dombret is geen 'held' in de zin van een Kuifje die moei lijkheden oplost, maar een in de ze tijd gesitueerde strip. De teke ningen zijn Feifferiaans, de dia logen niet van cynisme ge speend. Het leven komt zoals het komt, een moord kan een vergis sing blijken te zijn. Streng wil zich met Saint Germain niet be perken tot een strip, maar er ook een theaterversie van maken. Een nieuw album van Dombret staat al op stapel. De liefhebbers van Storm (te keningen: Don Lawrence, tekst Martin Lodewijk) kunnen hun hart ophalen aan de jongste afle vering De levende planeet (Obe- ron). Ook in deze aflevering krij gen we letterlijk en figuurlijk weer een onvoorstelbare hoe veelheid monsterlijkheid voor geschoteld. Wie zal zich erover verwonderen dat een wezen al lerlei verschillende gedaanten kan aannemen: van Alice (in Wonderland) tot Marlyn Monroe zaliger. En dat laatste wordt Storms vriendin, de toch met weelderig fysiek uitgeruste Roodhaar, bijna teveel. De Generaal doet zeven ver woede en mislukte pogingen om aan de macht te geraken. Na al die jaren blijft Peter de Smet echt leuk - omdat ze allemaal zo slecht aflopen. De Generaal be staat binnenkort 15 jaar en ter ge legenheid daarvan komt Oberon met een special, gewijd aan deze stripfiguur en zijn schepper Pe ter de Smet. De verschijning er van wordt eind deze week ver wacht. FRANS KEIJSPER kinderen te vragen iets te doen. Gelukkig is dat wel gelukt". „De opbrengst van dit boek gaat via de stichting Hongerweg direct naar de mensen in Afrika. Toen ik in Sudan was heb ik con tacten gelegd met mensen die de bevolking daar kunnen helpen. We hebben al wat kleine projec- tjes uitgezocht waar het geld aan besteed kan worden. Zo wordt er een kamelenfokkerij opgestart middenin de woestijn waar de mensen die beesten het hardst nodig hebben. En een ander pro ject is een tehuis voor straatkin deren in de hoofdstad Kartum. Daar zwerven heel veel kinderen die door de droogte en de honger hun ouders hebben verloren. In de grote stad leven ze op het ran- je van de afgrond. Het tehuis zal hen onderdak en eten geven en probeert eventueel nog levende familieleden voor ze op te speu ren. Het geld gaat direct naar de mensen die deze projecten daar uitvoeren. Er zijn geen tussen personen zodat het rendement het grootst is". „Naast dit boek hebben de Dolly Dots en Roberto Jacketty and the Scooters enkele concer ten voor Afrika gegeven. Ook dat geld is naar de stichting gegaan. Dat was allemaal nog niet zoveel maar we hopen dat dit boek meer op gaat leveren. Het is wel zo dat je daar met heel weinig geld veel kan doen". Het boek 'Kinderen schrijven voor Afrika' werd gisteren in Ar- tis gepresenteerd. Leoni Jansen, één van de jury leden, zegt over het boek: „Het mooie van de tekeningen is datje kan zien dat de kinderen betrok ken zijn bij de honger in Afrika. We hebben er allemaal mee te maken en dat kan iedereen aan dit boek zien". Désiree de Jongh die op het idee kwam dit boek te maken voegt daaraan toe: „We hebben maandenlang gelezen, gezocht, erbij gedaan en eraf ge haald. Daatdoor weten we nu dat we niet alleen stonden met onze ideeën. Een deel van onze we reld, ons leven en onze ideeën voor een betere wereld liggen nu vast in het boek. Dat kan een be tere toekomst voor de kinderen in Afrika betekenen zonder hon ger, zonder verschrikkelijke ziekten en zonder gebrek en el lende". SIMONE LENSINK Meer dan 3000 tekeningen, verhalen en gedichten van kinderen kwamen begin dit jaar binnen op de oproep van Dolly Dot Angela Grooten huizen om iets te maken over Afrika. „Waar denk je aan bij het woord honger?" was de vraag die zy stelde in o.a. het schooltelevisie-weekjour- naal, bij Tineke en in De Hit krant. Het aantal reacties was zo groot, dat een zeskoppige jury heeft moeten bepalen welke inzendingen in het boek 'Kinderen schrijven voor Afrika' mochten komen. Het boek is nu klaar en bevat meer dan honderd gedichten, te keningen en verhalen van kinde ren van zeven tot zeventien jaar. Vooral de tekeningen en gedich ten hebben over het algemeen een uitzonderlijk hoog niveau. Angela Grootenhuizen daarover: „Er zitten echt briljante dingen bij. Vooral het eerste gedicht in het boek waar de schrijver (een jongen van 13) heel goed zijn ei gen situatie naast die van Afrika legt vind ik prachtig. Er zijn maar heel weinig kinderen bij die alleen maar zeggen van goh, wat zielig die honger. Daar ben ik blij mee. Het is namelijk veel belangrijker dat ze zeggen: we moeten er iets aan doen. De men taliteit daarover moet verande ren. Een heleboel kinderen heb ben het goed door". Hongerweg Angela Grootenhuizen is begin dit jaar zelf naar Sudan geweest en vreselijk geschrokken van de situatie waarin de mensen daar leven. Eenmaal terug in Neder land was ze vastbesloten iets voor Afrika te gaan doen. Dat be gon met de oprichting van de Stichting Hongerweg. Angela: „We hadden allerlei ideeën om geld in te zamelen. We wilden bijvoorbeeld artiesten een boek laten maken en een Nederlandse versie van Live Aid organiseren. Die twee dingen zijn door allerlei problemen helaas nog niet van de grond gekomen. Mijn huisge note Désiree de Jongh kwam on dertussen op het idee om ook Oost en West hebben elkaar nu beloofd om alle militaire oefenin gen waar meer dan 13.000 solda ten aan meedoen aan elkaar te vertellen. Bij hele grote oefenin gen (meer dan 17.000 soldaten) zullen Oost en West elkaar voor taan uitnodigen om te komen kij ken. En misschien wel de belang rijkste afspraak: als de een de an der niet vertrouwt en denkt dat er stiekum een leger oprukt, mag men komen kijken. Dan mag een groep van vier militaire waarne mers met een vliegtuig een ver kenningsvlucht uitvoeren boven het 'verdachte' land. Amerikanen die met verrekij kers en fototoestellen boven het Rode Leger mogen rondvliegen. Tot nu toe heette dat spionage, nu mag het. Natuurlijk zitten er aan de afspraak allemaal haken en ogen. Als men zich niet aan de afspraak wil houden, is het een koud kunstje om er onderuit te komen. Belangrijker dan de af spraak zelf, is daarom dat Oost en West eindelijk weer eens de wil hebben getoond om elkaar te vertrouwen. Misschien dat Amerika en Rusland er dan ook in slagen om 'ÏTÏïfck II 17# #i zot) mmistfr lubbers, m oofcötschiedtriis ir? maar Geschiedenis... dee nuttifi is hel rikt vmr teb dat hou wolr hoewel het Hellicht ncd/G... tobsbuKer... eniöe aard fa kanten je zal heten.ft..1 kan Wal <feifcfeld ^■pesiliefdenken.M js't. ffSHSSl mfnftf* mden. (Whpópf-.-. BOS ■vaixor i wordt vervolgd. De Amerikaan se diplomaat Ro bert Barry (links) en zijn vrouw hef fen het glas met Barry's Russische collega Oleg Gri- nevski, nadat zij er maandag na bijna drie jaar vergaderen in ge slaagd waren om het eens te wor den. (foto AP) een afspraak te maken over een (kern)wapens, waar ze in de ren met elkaar over praten, vermindering of afschaffing van Zwitserse stad Genève ook al ja- LEO MAAT Een 'normaal beeld' in het hui dige Soedan. Lan ge rijen kinderen wachten in een kamp op hun beurt om een por tie voedsel in ont vangst te nemen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23