'Het liefst was ik in Italië gebleven' Juridisch vervolg Brevok-zaak Van Frankers ideaal komt weinig terecht Zaalclubs starten topliga Jan Peters terug bij NEC Tapie 'wil' Standard Belgische sponsor wil spelers terug Prijs pas na halve eeuw WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 AMSTERDAM (ANP) - Nog vóór zijn officiële indiensttre ding per 1 oktober aanstaande heeft de komst van Stanley Franker van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) zoveel weerstanden opgeroepen, dat de nieuwe technisch dirècteur zijn faam als 'troubleshooter' ruimschoots kan gaan waarmaken. Van de zes meisjes, die Franker in staat acht de top-vijftig van de we reld - zijn doelstelling - te bereiken, weigeren nationaal kampioene Ni cole Jagerman en de nummer één van de nationale ranglijst, Manon Bollegraf, de aangeboden contrac ten te tekenen, aarzelt er eéri (Hel las ter Riet) en moet er één (Hester Witvoet) aan een nader medisch onderzoek worden onderworpen. Alleen Digna Ketelaar en Simone Schilder hebben al het Jong Oran je-contract getekend. Van Frankers ideaal om naar Zweeds voorbeeld met een groep jonge spelers en speelsters onder deskundige leiding het internatio nale toernooien-circuit af te reizen, komt vooralsnog weinigterecht. Hellas ter Riet kan bij haar komen de trip naar Oost-Azië zelfs in het geheel niet op enige bondsbegelei- ding rekenen. „Voor één speelster kunnen we daar niet aan begin nen", aldus Franker. Dat betekent, dat Ter Riet de kosten van haar vaste begeleider - broer Tristan - zelf zal moeten dragen. Vorig jaar betaalde de bond wel. Na het plot selinge vertrek van Fred Hemmes als bondscoach, kreeg iedereen, die ervoor in aanmerking kwam geld om een privé-trainer te bekos tigen. Die regeling gold voor één jaar en is met de komst van Stanley Franker afgeschaft. Poging Felix Kaplan, trainer van Nicole Jagerman en Auke Dijkstra, trai ner van Manon Bollegraf, hebben nog een poging gedaan het dage lijks bestuur tot een ander stand punt te bewegen; dat van de prive- 'begeleiding. „Wij zijn gekant te gen het groepsgebeuren. Als je een pupil hebt met een vechtersmenta liteit - en dat zijn er heel weinig in Nederland - moetje die niet samen laten optrekken met iemand, die misschien minder gemotiveerd is. Het spreekwoord zegt: één rotte appel...", aldus Auke Dijkstra. Het bestuur antwoordde, dat de vèrant- woordelijkheid voor het topsport- gebeuren de komende drie jaar ge heel in handen ligt van Stanley Franker. „Erg jammer", aldus Dijkstra. „We kunnen namelijk op resultaten wijzen. Manon Bollegraf kwam in een half jaar tijd vanuit het niets naar de 185ste plaats. Hel las ter Riet ging van 280 naar 165. Nicole Jagerman van 280 naar 180 en Karin Bakkum kwam in het dubbelspel bij de eerste honderd. Nu is het zo, dat Hellas ter Riet straks zelf de reis- en verblijfkos ten van haar,broer Tristan moet be talen. Ik schat dat al gauw op acht- tienduizend gulden". Opgave Stanley Franker beaamt, dat zoiets voor een meisje van nauwe lijks achttien jaar een zware opga ve is. Hij bood aan de reiskosten van broer Tristan voor zijn reke ning te nemen; overigens op voor waarde, dat Nicole Jagerman het Jong-Oranje contract zou tekenen. Dan zou Tristan als coach van de beide meisjes kunnen fungeren. De nationale kampioene voelde daar niets voor. Ze zou er door ver plicht worden de helft van het te verdienen prijzengeld af te dragen tot aan het bedrag, dat de bond aan reis-en verblijfskosten heeft voor geschoten. „Het is per slot van rekening geld, dat de leden van de tennis- bond bij elkaar hebben gebracht. Dat ga je niet uitgeven zonder dat er een tegenprestatie tegenover staat. Tennis is in mijn visie een be roep. Net zoals je voor een studie een banklening afsluit, zou je dat voor je tenniscarrière moeten doen. Maar de meesten vinden het risico te groot. Ze geloven niet in zichzelf', aldus Franker. „Nu voor komen we tenminste, dat ze in een Porsche rondrijden en de bond met de rekening blijft zitten". Vroeger begeleidde de tennis- bond uitsluitend <^e jeugd. Met achttien jaar werd men geacht zelf de vleugels uit te slaan. Het gevolg was dat veel talent vroegtijdig af haakte. „Wij willen nu de mensen Protest Luton LONDEN (Rtr/DPA) - De Engelse eerste-divisieclub Luton Town heeft bij premier Margaret That cher geprotesteerd tegen de beslis sing van de voetbalbond de club uit te sluiten van deelneming aan de League-beker. De bond besloot maandag Luton Town uit het be kertoernooi te zetten, omdat de club weigerde een kwart van de toegangsbewijzen aan de suppor ters van Cardiff City beschikbaar te stellen. Deze ploeg zou gisteren in de tweede bekerronde Lutons tegenstander zijn. in die kritieke fase beter begelei den", aldus Franker. „De privé- trainers als het ware het moeilijke werk uit handen nemen. Lukt het, dan komen zij vanzelf weer in beeld. Ik heb nooit gezegd, dat ik de mensen zelf naar de top-vijftig wil brengen. Alleen dat ik de zaak zo wil structureren, motiveren en stimuleren, dat het voor anderen mogelijk is". Daartoe beschikt Franker en zijn staf in het Frans-Ottenstadion con tinu over drie indoorbanen. Al te groot is de belangstelling nog niet. Bij de heren tekenden Mark van Eekeren, Glen Schaap, Jan-Willem Lodder en nationaal kampioen Christiaan Feenstra het Jong- Oranjecontract. Bij de dames Dig na Ketelaar en Simone Schilder. Van het basis-pakket (twintig uur training, conditie-training en medi sche begeleiding) gaan gebruik maken Tom Nyssen (weg bij Fred Hemmes), Karin Bakkum en Ma rianne van der Torre. Nanette Schutte en Karin Moos hebben be langstelling. Verder maakt een groep geselecteerden in de leeftijd van 16 tot en met 18 jaar driemaal in de week twee uur gebruik van de accommadatie. „We hebben ruimte voor meer mensen. Maar we zullen onze toelatingseisen niet verlagen. Ze komen vanzelf wel. De tijd leert, dat de meeste proble men zichzelf oplossen", aldus Franker. NIJMEGEN (GPD) - Voor welgeteld 2100 toeschouwers maakte Jan Peters afgelopen zondag zijn langverwachte rentree bij NEC in de wedstrijd tegen Telstar. Aanvankelijk als libero, maar later meer en meer als middenvelder. Niet omdat hij zijn draai inmiddels volledig gevonden had, integendeel zelfs. „Mijn conditie liet me in steek", luidde de verklaring van Jan Peters, die niettemin redelijk tevreden was over zijn eerste optreden voor eigen publiek. Jan Peters in het shirt LUIK (SID) - De Franse zakenman en sportsponsor Bernard Tapie heeft nu ook zijn blik over de landsgrenzen gericht. Tapie, die al een wielerploeg onderhield met Hinault en Lemond en dit seizoen Olympique Marseille financiert waardoor de club zich danig op de transfermarkt kon roeren, heeft het plan opgevat zijn activiteiten uit te breiden naar België. Standard Luik is de vereniging van zijn keuze; Voorbereidende gesprekken zijn al gevoerd. Tapie zal zich begin oktober in Luik melden om de bijzonderheden door te ne men met het Standard-bestuur. De Fransman heeft al laten door schemeren onder anderen de Braziliaan Careca te willen kopen voor Standard. Negen jaar geleden was een con flict met wijlen Hans Croon de aan zet tot zijn vertrek uit Nijmegen. De Groesbeker maakte vervolgens bij AZ'67 de gouden periode mee en een transfer naar Italië was ei genlijk het logische gevolg. Genua •was de volgende broodheer en vo rig seizoen speelde Jan Peters in de kleuren van Atalanta. Daar bleef het ook bij, want dè knie maakte optimaal functioneren on mogelijk en het onwillige gewricht was de reden van de terugkeer naar Nederland. Niet van harte, maar het was het enige alternatief. De voormalige international zeurt echter niet, hij wil met NEC preste ren. Bij de club waar het allemaal begon. Voor de fervente NEC-supporter is het nog altijd Jantje. Die kleine dondersteen met de wapperende manen, die voor de neus van de te genwoordig alleen nog bij het mi ni-voetbal fluitende Frans Derks provocerend op de bal ging zitten. Korte krulletjes sieren inmiddels zijn hoofd en het iele lichaam is iets ronder geworden. Het enige dat geen metamorfose heeft onder gaan is zijn instelling. Van afbou wen is nog geen sprake, ook met NEC streeft de inmiddels 32-jarige Jan Peters succes na. Eigenlijk is er weinig veranderd. Ofschoon hij toch niet te behouden was liet het NEC-bestuur hem met weemoed gaan. Ondanks zijn jeug dige leeftijd bepaalde Jantje Peters immers het gezicht van NEC. Hij was de spil van de ploeg, de stra teeg op het middenveld. Nu ver keert hij in feite in dezelfde positie, voor Sandor Popovics was de Groesbeker dan ook een geschenk uit de hemel die zijn tobbende ploeg op het juiste spoor moet zet ten. „Middenveldstrateeg? Dat vind ik maar een duur'woord, hoor. Ik ben gewoon één van de elf en" hoop voluit te kunnen meedraaien". Het moge duidelijk zijn, de glo rieuze jaren in Alkmaar en het lu cratieve avontuur in Italië hebben Jan Peters niet veranderd. Hij blijft zich bescheiden opstellen. Hij ziet zichzelf dan ook niet als de man die alles even ten goede zal wenden. „Weet je wat 't is,- ik ben bang dat de mensen te veel ver wachten. Het enige dat ik kan belo ven is dat ik hard zal werken. Meer niet, ik ben nog niet fit en moet daar nog aan werken en hoop daar de kansen voor te krijgen". „Ik wil me niet verschuilen, ik durf best m'n nek uit te steken maar ik ben pas drie-en-een-halve week bezig en moet conditioneel nog sterker worden zodat ik in de ploeg kan groeien. De echte condi tie doe je. toch op in wedstrijden. Kijk, het kan best een rampjaar worden. Als je echter niets durft te riskeren en het niet aandurft om HERENTALS (GPD) - De volleybalvereniging Sint Jans kring uit het Belgische Herentals is niet bereid zich neer te leggen bij de uitspraak van de Bredase rechtbank dat Rob Lantsheer en Rob van Prooijen verplicht zijn de komende competitie te spelen voor Brevok. Maandagavond meld den de twee zich voor de eerste training en leek de rust in volleyballand weergekeerd. Een dag later echter besloot voor zitter-sponsor Jos Eickmans van de ploeg uit Herentals dat de affai re een jurisch vervolg moet krij gen. Hij zal de twee betrokken spe lers adviseren beroep aan te teke nen tegen de uitspraak. „Wij laten dit niet zo. Gans de volleybalwe reld gaat op zijn kop. Als wij alles zeggen wat er aan onwaarheden is verteld, zal dat zoveel stof doen op waaien dat ge er een boek over kunt volschrijven", aldus de boze sponsor. Die voelt zich sterk staan, „om dat wij een officieel getekend con tract met die twee jongens hebben en dat kunnen zij nooit overleg gen". Lantsheer had wel een prin cipe-overeenkomst met Brevok en Van Prooijen kreeg een handgeld, maar beschouwden dat niet als contract toen ze een vorstelijker aanbieding (meer dan de 20.000 gulden die de Bredase club als ver goeding gaf) uit België kregen. Ten onrechte, meende de rechter vori ge week donderdag. De volleybal club van ex-voetbalscheidsrechter Frans Derks claimde terecht dat het van de opgeheven vereniging Starlift afkomstige tweetal zich verplicht had in West-Brabant te gaan ballen. Dus werden ze op straffe van een dwangsom van 500 gulden per dag naar de TDK-hal gedirigeerd. „De zaken zijn achter de scher men geregeld", beweert Eickmans. „Derks heeft, in aanwezigheid van andere mensen gezegd, dat die rechter een kameraad van hem is SEOEL (SID) - Een halve eeuw na zijn marathon-overwin ning bij de Olympische Spelen van Berlijn heeft de Zuid-Ko- reaan Sohn Kee-Chung zijn verdiende prijs gekregen. Hij mocht indertijd de door een Griekse krant geschonken an tieke helm niet aannemen door de strenge amateurbepa lingen van het IOCHet twee duizend jaar oude kleinood werd daarop maar in een Ber- lijns museum tentoon gesteld. Na vijftig jaar is aan het juri disch touwtrekken om de kostbare antiquiteit een einde gekomen. De trofee is in het IVestduitse consulaat in Seoel overhandigd aan de inmiddels 74-jarige Sohn. Hij deed in 1936 in Berlijn mee als lid van de Japanse selectie. Korea was destijds een Japanse kolonie. en die jongens dus hoe dan ook verplicht zouden worden in Breda te komen spelen. Er is ook nog afspraak gemaakt voor een verzoe- ningsgesprek. Dat is al kleur be kennen. Bovendien stelde Piet de Bruin, de voorzitter van de Neder landse Volleybal Bond, een af koopsom voor die wij aan Brevok zouden moeten betalen. Wij zijn daar niet op ingegaan, omdat wij ons houden aan de volleybalregle menten en wetten. Verder heeft Derks geroepen dat hij met buiten landers bezig was voor het geval ze Van Prooijen en Lantsheer zouden kwijttraken. Hij heeft zich dus niet sterk gevoeld". Onduidelijkheid over de regle menten heeft voor een nieuw ge schilpunt gezorgd in de affaire. Twee dagen voordat de Nederland se rechter uitspraak deed in het ge ding gaf de Belgische volleybal- bond een verklaring af dat de twee speelgerechtigd waren. Omdat een speler maar van één nationale fede ratie lid kan zijn, betekent het ver lenen van die licentie dat spelen voor Brevok in Nederland geblok keerd werd. De Nevobo echter vecht de rechtsgeldigheid van die licentie aan. Voorzitter Piet de Bruin zegt: „Het internationale reglement is daar heel duidelijk in. Er kan pas een licentie gegeven worden na schriftelijke toestemming van het verlatende land en die hebben wij nooit gegeven. We hebben juist ge zegd dat we dat niet konden omdat er een conflict speelde, waarbij wij slechts over de schutting meeke ken. Wel hebben we geprobeerd om tot een verzoening te komen, waarbij allerlei alternatieven de re vue zijn gepasseerd. Een voorstel om tot een afkoopsom te komen heb ik niet gedaan", aldus De Bruin. Sponsor Eickmans heeft het ge voel dat zijn, net naar de hoogste klas gepromoveerde, club het slachtoffer is van een prestigege vecht van Frans Derks. „Er zijn veel onwaarheden verteld. Bandie ten zijn het, allemaal. Derks wilde laten zien dat hij de machtigste is, omdat hij in de Nederlandse vol leybalwereld al zoveel kletsen heeft gehad". De Belgische geldschieter beseft dat een beroepsprocedure lang kan aanlopen. Om die reden zagen de twee betrokken spelers er in eerste instantie van af. „De licenties zijn er en de contracten liggen er. We zouden stappen kunnen onderne men en dan moeten die jongens ze ker betalen. Maar wc willen ze niet in de problemen helpen. Wal wij Rob Landsheer: "Ja. het ging om geld. Maar daar draait de hele maatschappij toch willen is eerherstel, ook al weten we dat we zeker de eerste wedstrij den zonder hen zullen moeten spe len. Misschien wel een heel sei zoen". Mocht de rechter na afloop van het seizoen een uitspraak doen in het voordeel van Sint Janskruis, dan vindt Eickmans dat er een schadevergoeding van 10 miljoen Belgische francs, ruim een half miljoen gulden, van Brevok moet worden geëist. De twee spelers hebben zich voorlopig geschikt in hun lot van te moeten spelen bij Brevok. Van Prooijen fel tegenstribbelend en dreigend met sabotage-acties, Rob Lantsheer aanzienlijk positiever. De 30-jarige Haagse volleyballer wil nu best bekennen dat hij door de mazen van het net heeft probe ren te kruipen. Landsheer: „Ik denk dat iedereen in mijn situatie hetzelfde gedaan zou hebben. Ja, het ging om geld. Maar daar draait de hele maatschappij toch om? We konden met deze zaak twee kanten op: winnen of verliezen. Het is ver liezen geworden. Dan moetje daar na gewoon verder", zegt hij. ZEIST (GPD) - Twaalf vooraanstaande zaalvoet balclubs zullen vanaf vrijdag proberen landelijke belangstelling te verkrijgen voor hun sport. Met het instellen van de zogeheten topzaalvoetballiga, een halve competitie in toernooivorm voor de twaalf verenigingen, probeert men publiek en me dia te interesseren voor het topzaalvoetbal in ons land. Het idee loopt vooruit op het organiseren van een landelijke competitie, die de afgelopen jaren steeds is uitgesteld maar waarmee zeer waarschijn lijk met ingang van het seizoen 1988-'89 wordt be gonnen. In tegenstelling tot bijvoorbeeld basketbal, vol leybal, zaalhandbal en zaalkorfbal, die alle eredivi sies of landelijke hoofdklassen kennen, heeft het zaalvoetbal geen piramidevormige opbouw van de competitie. Via kampioenschappen in de afdelin gen en/of districten kan men zich plaatsen bij de laatste zes van Nederland, waarna in poule vorm twee clubs zich kwalificeren voor de landelijke fi nale. De nadruk ligt echter op de langdurige competi ties in de afdelingen en districten en de belangstel ling voor die wedstrijden is vaak slechts regionaal getint. Clubs als Kras Boys uit Volendam, de huidi ge landskampioen, Hovocubo (Hoorn), de Haantjes (Beek), Europa-Cuphouder Drei Keuninge (Maas tricht), Ceverbo (Dordrecht), Data Gold (Moor drecht) en Bunga Melati (Tilburg) trekken honder den mensen uit hun omgeving naar de sporthallen, doch landelijke bekendheid is er voor deze top clubs niet. Mede door het ontbreken van een natio nale topklasse gaat de aandacht van publiek en me dia naar andere sporten uit. De afgelopen jaren zijn diverse pogingen gedaan een landelijke competitie op poten te zetten, maar vooral vanuit de afdelingen waren de bezwaren le gio. Toen de jongste voorstellen in de ijskast wer- 1 den gestopt, besloten onder aanvoering van Cever- bo-voorzitter Jan Huijser twaalf gerenommeerde verenigingen zelf initiatieven te ontplooien. Het re sultaat van de samenwerking is de topzaalvoetbal liga die vrijdag in Dordrecht zijn vuurdoop krijgt. Geen enkele 'Leidse' club is overigens vertegen woordigd. eventueel af te gaan, dan kun je be ter stoppen". Het is geen verrassing dat Peters niet meer als een locomotief over het veld gaat. „Ik zeg je eerlijk, daar ben ik nu niet meer toe in staat, het was toch al nooit m'n sterkste punt. Als je wat ouder wordt moetje slimmer worden. Als je langzamer wordt móet je wel meer gaan nadenken". NEC is een alternatief voor de Groesbeker die nog met weemoed aan de Italiaanse competitie denkt. „Het liefst was ik in Italië gebleven maar er waren geen mogelijkhe den. Ik ben even met Pisa bezig ge weest maar die keerden niet terug in de serie A. Het enige dat restte was een terugkeer naar Nederland en daarbij ging het tussen AZ en NEC. Verder heb ik met niemand gesproken, er waren nog wel wat contacten in Frankrijk. Met AZ heb ik in een vroeg stadium ge sproken, daar hadden ze haast met Berger en kozen ze vervolgens voor Louis van Gaal, omdat hij te vens de jeugd ging trainen. Dus werd het NEC, ik heb er geen spijt van". „NEC is een team met veel kwa liteit. Je moet het van de positeve kant zien, dit team heeft bepaalde mogelijkheden, daar valt van alles uit te halen. Alleen, zoals wij pra- .ten doet iedereen. Bij AZ zaten we ook altyd in de wachtkamer, zo van: we kijken wel waar we uit ko men. Met onze ploeg moetje in één de periodes kunnen meedraai en. We staan nu zes a zeven punten onder de eerste twee, dat is vrij veel. We moeten dus een periode pakken, zo niet, dan faal je". „Vorig jaar heeft de ploeg een gouden kans laten liggen om in de eredivisie te blijven. Ik kan zo drie, vier ploegen uit de mouw schud den die minder waren dan NEC. Het was gewoon een gebrek aan zelfvertrouwen. Kijk, je kunt Po povics niets verwijten. Voor hem het ook moeilijk, hij heeft ge- dat niet elk klimaat hetzelfde is. In Doetichem hoefde hy maar klik te doen en de vonk sloeg gelijk over. Wat 't met het NEC-publiek is weet ik ook niet. Bij de drie wed strijden in de nacompetitie kwa men er 45.000 man. In de eredivisie zat er geen hond. Ze willen hier re gelmatig wat zien. Met AZ toenter tijd hadden we hier 30.000 man ge trokken, want goed voetbal weten ze hier wel te waarderen". In NEC heeft Peters wel vertrou wen, al valt er in zijn ogen nog wel het één en ander bij te spijkeren. „We scoren veel maar krijgen ook te veel goals tegen. Dat is natuur lijk niet de bedoeling. De eerste drie, vier wedstrijden is er sterk ge voetbald en dan komt de kritiek van buitenaf. Als er tien dingen goed zijn en één ding is slecht, dan wordt dat slechte er door de pers nog uitgelicht, dat vind ik zonde. Daar kan ik me kapot aan ergeren. Je moet toch positief bezig zijn, er wordt al genoeg gepraat in de voet ballerij. Wat dat betreft had Zwart kruis een sterke uitspraak. Wat je vandaag zegt in de voetballerij is morgen al niet meer waar". Door hard te werken wil Jan Pe ters het succes afdwingen, een voorkeursbehandeling wil hij niet. Het enige struikelblok in zijn da dendrang kan de veelbesproken knie zijn. Hij gaat dan ook niet be- paa.d als een hinde over de gras mat. Spieren „Ik heb altijd getrokken met dat been", weerlegt de Oranje-klant van weleer eventuele problemen voor de toekomst. „Alleen als ik aanzet, als ik weg moet, dan is het net alsof ik de grond niet raak. Dat komt omdat ik na de laatste opera tie veel spiermassa verloren heb. Ik werk er nog steeds aan om de spieren sterker te maken om zo doende de knie te ontzien". In de wedstrijd tegen Telstar liet Peters zien het voetballen nog niet verleerd te zijn. Zijn dieptepasses waren een lust voor het oog, de ma ger bezette tribune in de Goffert leefde helemaal op. Juist die gerin ge belangstelling is een hele om schakeling vergeleken met Italië. „Je moetje aanpasen, daar gaat het om. Bij Atalanta speelde je voor 30 of 40.000 mensen, alleen ben je elke dag bezit van de mensen. De belan gen en de verdiensten zijn groot, het voetbal leeft daar veel meer". „De mentaliteit hier, ik weet het niet. In Italië gaan ze het veld in met de gedachte dat ze in ieder ge val niet willen verliezen. Hier noe men ze dat verdedigend voetbal, ik vind het een goede mentaliteit. Ze weten gewoon dat als ze verliezen of afgaan, ze een beroerde week hebben. Dan kun je beter binnen blijven. In Genua heb ik het mee gemaakt, dat je uren in de bus moest blijven zitten omdat de ei gen fans met bakstenen aan het gooien waren. Dat zijn geen pretti ge dingen, toch leuk om te ervaren. Hier staan tien mensen te schel den. daar tweeduizend. Je moet er maar niet aan denken dat 't achter je ligt. des te meer heimwee krijg je".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17