'De procureur-generaal is ook de Kop van Jut' Interview Rotterdam krijgt Hollands grootste brandwondencentrum Synode over aandelen Shell en Philips Mr. H. Lagerwaard: ministers gaan, departementen blijven WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 PAGINA 13 ROTTERDAM - Het Brandwon dencentrum van het Rotterdamse Zuiderziekenhuis, dat 1 oktober in gebruik wordt genomen, wordt met zijn 20 bedden gelijk het groot ste in ons land. Hoewel Beverwijk het bekendst is, heeft dat centrum maar 12 bedden. Verder beschikt alleen het katholieke ziekenhuis in Groningen nog over een brand wondenbehandelcentrum, dat 10 bedden telt. Samen nemen de cen tra jaarlijks zo'n 400 patiënten op. Ernstige verbrandingen behoren tot de afschuwelijkste verwondin gen die een mens kunnen overko men, zo leert een folder van de ver eniging van brandwondpatiënten. De meeste brand-ongelukken ko men in huis voor bij zeer jonge kin deren en worden niet veroorzaakt door vuur maar door omgegooide thee- of koffiepotten. De ernstigste gevallen van verbrandingen, met tweede of -derdegraads verwon dingen, gebeuren daarentegen bui tenshuis op het werk. door Bas Hoppel Jaarlijks overlijden meer dan 200 mensen aan de gevolgen van brandwonden terwijl meer dan 4000 patiënten ervoor in een zie kenhuis moeten worden opgeno men. Alleen de ergste gevallen kunnen in een brandwondencen trum worden behandeld. Het Zuiderziekenhuis in Rotterdam beschikte al lange tijd over kleine isolatietenten om mensen met brandwonden te verplegen. De uit breiding was noodzakelijk omdat het Rotterdamse brandwonden centrum, meer dan de andere twee, juist patiënten uit de directe omge ving opneemt. Ongeveer de helft komt uit het eigen gebied terwijl dit in Beverwijk slechts 8 procent is en in Groningen ongeveer 25 procent. De brandgevaarlijke pe- tro-chemische industrie in het Rijnmondgebied is niet vreemd aan die hoge score. In het nieuwe Rotterdamse cen trum, door medisch directeur Baat 'een ziekenhuis op zich' genoemd, is niets aan het toeval overgelaten om de patiënt in de meest optimale omstandigheden te kunnen behan delen en verplegen. Een korte rondleiding, na 1 oktober absoluut uit den boze vanwege het infectie- gevaar voor de patiënt, maakt dat duidelijk. Infectie de operatie-kamer en de intensive- careboxen zelfs twintig keer per uur. Op die manier hoopt men het infectiegevaar voor de patiënten zo klein mogelijk te houden. Een on derdeel van die gewenste stei ilileil is ook dat de matras waarop ei» pa tiënt ligt bij ontslag uit het zieken huis wordt weggegooid. Verpleegkundigen kunrv ,i de patiënt alleen via een lucht.-1 .is. vlak voor z'n kamer, bereiken. Om dat de luchtdruk in de kamer, net iets hoger is dan in de ruimte ei naast, kan de lucht alleen naar bui ten stromen. Zo hoopt men te voor komen dat eventuele besmette lucht binnen het gebouw dc pa tiënt kan bereiken. Van bezoekers wordt verlangd dat zij, opnieuw om de kans op be smetting uit te sluiten, bij binr- komst in een van de sluizen c m overjas aantrekken. Dat is niet b doeld als beschutting tegen i' kou. Integendeel, in het geboo heerst met een temperatuur w graden en een relatieve vo' i 1 heid van 70 procent, een 'troi i klimaat'. Toch kunnen patiën n het onder die omstandighedei i n c koud hebben. In dat geval ku: ze zelf met een straalkacheltje bo ven het bed de temperatuur n u verder verhogen. Volgens chirurg Boxma van het Zuiderziekenhuis loopteen I r.md- wondpatiënt niet alleen d- 'n verwonding risico's. "In d< iste plaats kan hij of zij door v ele vochtverlies als gevolg v..u de brandwond in een shock i 'and raken. Het tweede gevaar i ui fee- tie en het derde risico is uil; iting. Dat laatste komt door het v. i lies aan huid bij ernstige verbrandin gen. Bij een gezond iemand regelt de huid de lichaamstemperatuur. Maar als de huid ontbreekt, rankt de regeling van de temperatuur in de war. Hierdoor zal uiteindeli jk de stofwisseling toenemen, er ont staat een verlies van calorn n <-n dat betekent dat de patiënt meer zou moeten gaan eten »n veer het dubbele van een gru dr. Maar iemand die ziek is. kn.jgt geen hap door zijn keel. zo uit putting kan ontstaan met n u_. lijk ernstige gevolgen als longoni.sto king en trombose". Het ligt in de verwachting dat het Rotterdamse brandwonden centrum, dat in totaal 13.8 miljoen gulden heeft gekost en begin vol gend jaar officieel wordt geopend, jaarlijks 150 patiënten zal opne men. Door de vele extra voorzie ningen kost een brandwondpatiënt er per dag tussen de 1000 en 1500 gulden. Hij of zij is daarmee ruim twee tot drie keer duurder dan een 'normale' ziekenhuispatiënt. Eén van de 20 bedden in het Rotterdamse brandwondencentrum, dat o/> 1 oktober wordt geopend. (foto gpil Op dinsdag 7 oktober zal de gereformeerde synode een voor stel bespreken om alle aandelen in Shell en Philips te verkopen. Dat voorstel komt van de syno decommissie ('deputaten') voor zending en werelddiakonaat. Het is bedoeld als "dringend signaal naar deze bedrijven om hun beleid te wijzigen en zich uit Zuid-Afrika terug te trek ken". De commissie voor zending en werelddiakonaat beseft, dat in vesteringen in Zuid-Afrika een positieve invloed kunnen heb ben op het beleid van de regering daar. Westerse bedrijven kunnen door hun beleid ten opzichte van de zwarte werknemers een voor beeld zijn voor andere. Ook kun- zwarten door terugtrekking investeringen zwaar worden getroffen. Toch zijn, volgens de gereformeerde deputaten. de na delen van terugrekking klein vergeleken met het voordeel dat Zuid-Afrika dan niet langer eco nomisch, technologisch en mo reel wordt gesteund. De gereformeerde commissie roept alle bedrijven met belan gen in Zuid-Afrika op hun inves teringen terug te trekken, maar zij richten zich in eerste instantie op Shell en Philips, gezien de grootte van de investeringen, de strategische betekenis van hun produkten en de leveranties aan overheid, leger en politie. Afstoting van eigen aandelen in deze bedrijven betekent niet, dat het de werknemers van Shell en Philips kwalijk wordt geno men bij deze bedrijven te werken. "Een dergelijk besluit betekent hoogstens een signaal in hun richting dat zij binnen het bedrijf zoveel mogelijk meewer ken aan verandering van het be leid inzake Zuid-Afrika". zeggen de deputaten in hun voorstel. (Het pensioenfonds van de Ge reformeerde Kerken in Neder land beschikt over ongeveer f120 miljoen. Daarvan is f3,3 miljoen belegd in aandelen en obligaties van Shell en Philips). Ook in andere kerken staan de beleggingen in bedrijven met be langen in Zuid-Afrika ter discus sie. De hervormde synode zal zich er in november mee bezig houden. De evangelisch-lutherse synode gaat richtlijnen maken voor de beleggingen. En 'Justitia et Pax Nederland' zal de rooms- katholieke bisschoppen voor stellen doen om te kunnen mee werken aan versterking vanuit Nederland van de economische druk op Zuid-Afrika. Schillebeeckx Het Vaticaan heeft enkele opvattingen van de Nijmeegse emeritus-hoogleraar theologie dr. Edward Schillebeeckx over het priesterambt veroordeeld als "niet in overeenstemming met de leer van de Rooms-Katholieke Kerk". Gisteren gaf kardinaal Jo seph Ratzinger, hoofd van de Va ticaanse congregatie voor de ge loofsleer. een verklaring daar over uit. De paus hechtte aan de ze verklaring zijn goedkeuring Ratzinger verwerpt vooral de stelling van Schillebeeckx dat in bepaalde gevallen leken in de eu charistie kunnen voorgaan. Deze en andere gedachten zijn te vin den in het boek 'Kerkelijk ambt. Voorgangers in de gemeente van' Jezus Christus', dat in 1980 ver scheen. De Westduitse curiekardinaal betreurt het, dat Schillebeeckx - in afwijking van wat hij had ge zegd - in zijn latere boek 'Plei dooi voor mensen in de kerk. Christelijke identiteit en ambten in de kerk' (1985) de kwestie van de 'buitengewone bedienaars van het ambt' niet opnieuw aan de orde heeft gesteld en niet heeft gecorrigeerd. "In dat twee de boek heeft Schillebeeckx wel iswaar geen afstand genomen van het Vaticaanse document uit 1983 over het priesterambt, maar er ook geen instemming mee be tuigd". Schillebeeckx heeft te weinig rekening gehouden met de le vende traditie van de Rooms-Ka tholieke Kerk, zegt Ratzinger in zijn verklaring. "Bovendien is al le uitleg van de bijbel onderwor pen aan het oordeel van de kerk". In de verklaring wordt niet ge rept van enige maatregel tegen Schillebeeckx. Een Vaticaanse functionaris zei nog, dat de beris ping aan het adres van de gepen sioneerde hoogleraar niet moet worden opgevat als een straf. Het is veeleer de bedoeling, rooms- katholieken te waarschuwen dat het Vaticaan sommige geschrif ten van deze theoloog onjuist acht. Joden en moslims In moslimkringen in Neder land is voorzichtig positief gerea geerd op het voorstel een over legorgaan op te richten voor jo den en moslims. Directeur R. Naftaniël van het Centrum voor Informatie en Documentatie Is raël pleitte begin dit jaar voor een gesprek tussen joden en moslims op basis van gelijkwaar digheid. Ook in de joodse ge meenschap in Nederland is, vol gens Naftaniël, "een en ander wakker geworden". Rabbijn E. van Voolen van de liberaal joodse gemeente in Arn hem verwacht eind oktober con crete stappen. Er zullen voorlo pig alleen mensen op persoonlij ke titel voor de gesprekken wor den uitgenodigd. "Eerst moet een vertrouwensbasis worden gekweekt", zei Van Voolen. Alleen religieuze vragen ko men aan de orde, geen politieke. Rabbijn Van Voolen: "Als reli gieuze minderheden hebben wij elkaar genoeg te vertellen. De jo den kunnen als oudere minder heid de moslims helpen om we gen te vinden voor het verkrijgen van hun rechten. De problemen waarop moslims in Nederland stuiten, bijvoorbeeld het vrij krij gen op religieuze feestdagen, zijn wij in het verleden ook tegenge komen". Vakbonden. Delegaties van het Christelijk Nationaal Vakver bond en de Raad van Kerken spraken gisteren in Amersfoort met elkaar over het belang van vakbondsvrijheid in de ontwik kelingslanden. In een brief aan onder andere de Raad van Ker ken had het CNV kritiek gele verd op - wat het noemde - het eenzijdige steunbeleid van de kerkelijke organisaties voor me definanciering ICCO en Cebemo en.de interkerkelijke adventssac- tie Solidaridad. Volgens het CNV dreigen door een 'zwart- wit-analyse' van de verhoudin gen in de Derde Wereld de niet- linkse vakbonden uit de boot te vallen. De CNV-delegatie vond, dat de kerken zich over de situatie in de ontwikkelingslanden beter moe ten laten inlichten. Ze moeten proberen te voorkomen, dat de ene onderdrukking wordt ver vangen door de andere. Door meningsverschillen tu sen de kerken en het CNV ov internationale kwesties was Ik overleg tussen de afdeling 'kerk en ontwikkelingssamenwerking' van de Raad van Kerken en het CNV volledig vastgelopen. Het CNV is bereid opnieuw met de sectie van de Raad van Kerken om de tafel te gaan zitten, maar, zei CNV-secretaris A. Hordijk, dan moet de sectie niet proberen "de kern van de zaak via ideolo gische discussies te omzeilen". De Raad van Kerken, zo is giste ren afgesproken, zal nu het ini tiatief nemen tot voortzetting van het overleg met het CNV. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Vlaardin- gen W. van Sorge Rijnsburg. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Rotterdam-cen trum J. Mijnders Veenendaal. "Ik heb heel wat ministers meegemaakt in mijn loop baan bij het Openbaar Ministerie. En ik moet zeggen, ik ben ze allemaal trouw gebleven. Verschillen? Ach, er waren misschien wat nuances. Maar ministers vertrek ken en departementen blijven." De Amsterdamse procureur-generaal mr. H. Lager waard gaat op 1 oktober op 64-jarige leeftijd met VUT. Hij wordt opgevolgd door oud-minister mr. J. de Rui ter. Gewapend met ironie, pragmatisme („Dat wordt steeds erger") en een stevig relativeringsvermogen heeft Lagerwaard 39 jaar vol gemaakt binnen ons ver volgingsapparaat, het Openbaar Ministerie (OM). De vijf procureurs-generaal die ons land kent vormen een belangrijke schakel tussen de praktijk van het strafrecht en het beleid op het ministerie. Zij zijn hoofd van het OM in hun ambtsgebied, met onder zich de verschillende hoofdofficieren van justitie en tegelijk vormen ze gezamenlijk een trait-d'union naar de minis ter en de politiek en zijn daardoor ook beleidsinstru ment. "De functie van procureur-gene raal dreigt te verpolitieken. Nu volgt een oud-minister mij op. Dal kan toeval zijn, maar ik vrees dat in het vervolg steeds iemand uit de politiek wordt uitgekozen omdat hij, hoe zeg je dat, kabi- netsvriendelijk is, in de pas loopt met het regeringsbeleid of omdat hij onderdak moet worden ge bracht. Zo gaat het toch ook soms met de keuze van commis sarissen van de koningin tegen woordig." door Inge Crul De scheidende procureur-ge neraal van Amsterdam, mr. La gerwaard, is typisch een "pro- dukt" van het Openbaar Ministe rie. Hoewel z^ker niet afkerig van kleur bekennen, al jaren be wust PvdA stemmend („ik ben geen lid omdat ik niet van de par tijcultuur houd"), vreest hij toch een te zwaar stempel van de poli tiek op het strafrecht. De directe bemoeienis van de politiek met het strafrecht vindt hij gevaarlijk. "Er is toch een be paalde mate van onafhankelijk heid in de vervolging. Ik heb al tijd grote waarde gehecht aan het feit dat het Openbaar Ministerie verbonden is aan een rechtbank of hof, aan onze vervolgingstaak binnen de strafrechtspleging. Dat zie ik allemaal een beetje in het nauw komen". Zijn opvattingen stammen dui delijk uit de praktijk van de rechtspleging die hij. sinds 1947 kent toen hij begon als "volon tair ten parkette" in zijn ge boortestad en woonplaats Haar lem. Hij is groot geworden met het werk op de zittingen, de dronken rijders, de winkeldief stallen. de eerste hasj- en hen nepzaken in de jaren zestig en la ter de heroïnezaken, de burenru zies, inbraken, vechtpartijen en moorden. In 1972 werd hij advocaat-ge neraal in Amsterdam, de "offi cier van justitie" in beroepsza ken bij het gerechtshof ("Goede jaren waren dat, vooral door de uitstekende samenwerking met het hof'), in 1980 procureur-ge neraal in de hoofdstad. De tijd van de zittingen was voorbij, er kwam ruim zes jaar van beleids matig werk en contacten met "Den Haag." Procureur-generaal: "Speer punt en Kop van Jut" zegt hij. Een begerenswaardige functie? Zo zag hij het in '80 niet. "Het was noch eigen keuze, noch roe ping. Ik werd gepolst en 'heb toen gezegd dat ik eigenlijk graag hoofdofficier van justitie wilde worden in Haarlem. Dat zou de minister welwillend mee wegen. Een dag later werd ik ge beld met de mededeling dat het ambt van procureur-generaal voor me open lag." Welletjes Op zijn 64ste is h« het zat. Waarom niet nog een jaartje vol gehouden? "Het is welletjes. Noem het maar een mengeling van gezondheidsredenen en on vrede. van bezorgdheid over de kwetst." Hij buigt het hoofd. "Ja, en natuurlijk heeft de tragische dood van Hans Kok me ge schokt, dat spreekt voor zich". Na het onderzoek van de rijks recherche naar het optreden van de politie gelastte minister Kort hals Altes een gerechtelijk voor onderzoek. Wilde Lagerwaard dat? "In de kranten heeft gestaan dat de minister dat besluit in overleg met het OM nam. En met die tekst heb ik me verenigd. In overleg dus, en niet na overleg". Verbitterd "Ik heb gehoord dat sommigen - wellicht ter ontlasting van hun eigen geweten - beweren dat ik verbitterd weg zou gaan. Dat is beslist niet zo. Waarom zou ik? Die lange reeks van jaren die ik afsluit met dit ambt in Amster dam waren zeer boeiend en af wisselend en hebben me vooral ook veel voldoening gegeven. Ik heb in al mijn contacten prettig en open samengewerkt, zowel met het openbaar ministerie, als met de politie en rijksrecherche. Maar ik vind het nu tijd worden weg te gaan voor ze me "ver kalkt" gaan noemen." "En dan, ik wil ook wel eens een weekeinde of een avond vrij zijn. Of ik het zal missen? Som mige dingen wel. Ik ben nu aan het onthechten. Ik zal weer op de bus moeten wachten na al die ja ren van dienstauto's. Ik weet niet eens hoe een strippenkaart werkt. Nee, serieus: ik zal zeker alle ontwikkelingen met grote belangstelling blijven volgen en ik zal vooral de achtergrondin formatie missen, de wetenschap hoe alles reilt en zeilt, het alge mene inzicht". De macht, of was het de invloed? "Ach - die moet je toch ook weer niet overschat ten". (■ichting die strafrecht én maat schappij inslaan." Het hele strafrechtelijke be drijf roept bij hem de suggestie op van veel gepraat over niets. Onder de plannenmakerij ligt de naakte werkelijkheid van steeds meer taken en minder geld. "Ik heb het gevoel dat ik zit te kijken naar de nieuwe kleren van de keizer". Hij zoekt naar woorden om zijn bezorgdheid gestalte te geven. "Het strafrecht wordt steeds on geloofwaardiger. Ik maak me zorgen als ik zie dat er mensen worden weggezonden door het gebrek aan cellen, als ik merk dat we verdachten indelen in A-, B- en C-categorieën om ze in volgorde van zwaarte vast te kunnen houden. We blijven ac cepteren dat we vonnissen niet kunnen executeren, dat we de dreigementen van ons strafrecht niet kunnen waarmaken, dat die lui van "balletje, balletje" bij voorbeeld niet kunnen worden vastgezet, dat in zaken die grote ergernis en onrust bij de bevol king veroorzaken het strafrecht niet goed kan optreden. Er zijn veel plannen, veel bezigheden, er wordt hard gewerkt, maar het re sultaat blijft schamel". Lagerwaard stond in de tijd waarin hij nog in zittingen op trad nooit bekend als een man die overdreven zware straffen eiste, eerder als iemand die (voprzien van een gezonde dosis realiteitszin) de gedachte van strafrechtshervormers in prak tijk bracht. Is dat pad verlaten? Hij zucht. "Laten we nou eerst maar eens geloofwaardiger wor den, het bestaande systeem goed toepassen, dan kunnen we daar na weer eens gaan praten over zin en doel van het strafrecht". Lijkt dan opeens wat positiefs te ontdekken: "Een vrucht van die bezuinigingen is wel dat je prio riteiten moet stellen. Je ontkomt niet aan keuzes. Natuurlijk heeft zwaar lichamelijk geweld voor rang boven het vernielen van tramhuisjes, maar je moet wel al lebei kunnen aanpakken. Dat laatste is trouwens ook een so ciaal probleem". 'Bijbel' Niet alle heil komt van het strafrecht, met name kleine cri minaliteit kan ook in samen spraak met gemeentebesturen, winkeliers, organisaties en der gelijke langs andere wegen wor den aangepakt. Dat stond al in het jaarverslag van de pg's over 1981. Auteur van dit thema, dat zo dankbaar werd opgepakt in de "bijbel" van justitie, het plan "sa menleving en criminaliteit": de staf van de procureur-generaal in Amsterdam. Lagerwaard: "Toen kon alleen veel meer. waren nog maar de beginsymptomen van de crisis zichtbaar". De vijf pg's komen drieweke lijks bijeen om de "richtlijnen" voor de vervolging af te spreken. Lagerwaard ziet de PG-vergade- ring onder andere als een sluis van en naar de politiek. Van hem wordt gezegd dat hij het "linkse" geluid is binnen die vergadering. Terwijl hij aan de ene kant huive rig is voor de invloed van "de" politiek op het vervolgingsbeleid en verpolitieking van het ambt van procureur-generaal ("de ver wording van het ambt'1 zegt hij zelfs op een gegeven ogenblik) vindt hij tegelijk dat politieke stromingen wel moeten kunnen doorklinken in de PG-vergade- ring. "En dat hoeft een vriend schappelijke samenwerking ze ker niet in de weg te staan!" „Dat progressieve geluid moet blijven klinken. Het gaat tenslot te wél om een derde deel van de bevolking! En je moet ook be denken dat de vijf pg's de top vormen van een OM waarin naar mijn schatting de laatste jaren veel meer dan vroeger progres sief denkenden rondlopen." Hoe dat geluid klinkt is, zo zegt hij, moeilijk aan te geven. "De le- gitimatieplicht...misschien is dat een goed voorbeeld. Als daar over nou discussie zou komen dan zou ik fel tegen zijn. Ik wens niet op straat te worden aange sproken om me te legitimeren. Dat doet me teveel aan de Duitse tijd denken. Maar los daarvan: het treft zwakke groepen, junks, vreemdelingen, die makkelijk te herkennen zijn. Daarin sta ik aan hün kant, dat zal wel des PvdA's zjjn". Eën incident pikken we ten slotte uit de veelheid aan zaken in zijn ambtstermijn: de dood van de Amsterdamse kraker Hans Kok. Reactie van de schei dende procureur-generaal, fel opeens: "De minister had er wel gelijk in dat de zaak te vroeg naar buiten is gekomen. Maar dat een groot deel van de pers toen als een strontkar over ons heen is gereden, niet gehinderd door enige kennis van zaken en het toen gretig getoonde wantrou wen in mijn officieren en rijksre cherche, dat heeft me diep ge-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13