Onzekerheid blijft knagen Nieuw banenplan FNV in stukgoed >S HYORO-CULTUi C-I "sociaal" Canada kiest voor fors hoger tekort Werkgevers: bezigheidstherapie Grafische bond wil pas op de plaats bij 36 uur op het kantoor! Erfgenamen dokten voor gesjoemel met premies ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1986 ROTTERDAM (GPD/ANP) - De havenconcerns Furness, Internatio-Muller en Pakhoed staan niet bij voorbaat afwijzend tegenover de voorstellen die de Vervoersbond FNV heeft gepresenteerd om gedwongen ontslagen te voorkomen bij de voorgenomen fusie in de noodlijdende stukgoedsector. Volgens de drie bedrijven maakt de nieuw te vormen onderneming met de naam Triton 800 arbeids plaatsen bij de drie in het stukgoed overbodig. Voor de afvloeiing van 300 hiervan zijn in het kader van het zogeheten Van der Louw-ak koord in het verleden betrekkelijk gunstige regelingen getroffen. Voor de overige 500 arbeidsplaat sen die op de tocht komen te staan, bestaan die voorzieningen niet. Het alternatieve plan van de Ver voersbond bevat onder meer een omvangrijk scholingsprogramma voor 1150 man, het herplaatsen van kantoorpersoneel van de dochter bedrijven naar de moederconcerns en het inzetten van werknemers uit de arbeidspool SHB in de havens van Amsterdam, Vlissingen en Terneuzen. Met dit laatste denkt de bond twee vliegen in een klap te vangen: het opvangen van de grote leegloop in de Rotterdamse haven en het opvangen van bestaande te korten in de andere havens. De bijscholing van de stukgoed- werkers kost volgens de bond circa tien miljoen gulden en zou kunnen worden betaald via bestaande sub sidieregelingen hiervoor van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Het salaris van UTRECHT (ANP) - Het ziet er naar uit dat niet alleen de Voedings bond FNV maar ook de grafische bond Druk en Papier van de FNV voorlopig pas op de plaats maakt bij de 36-urige werkweek. De bond laat in een discussienota over het arbeidsvoorwaardenbeleid de keus nadrukkelijk open dat verdere ver laging van de vut-leeftijd (nu 62 jaar) voorlopig hogere prioriteit krijgt dan verdere verkorting van de werkweek. „Wij laten verdere arbeidstijd verkorting - uiteindelijk doel is en blijft 32 uur in 1990 - bepaald niet los, maar we vinden het denkbaa^ dat er vanwege technische proble* men even pas op de plaats wordt gemaakt met verdere atv", aldus vrijdag secretaris P. van Buul van de grafische bond. Wat korter werken betreft is de grafische industrie koploper. Ter wijl bij voorbeeld in de metaalin dustrie een 36-urige werkweek nog lang niet in zicht is wordt volgende maand in de grafische sector bij de grote en het leeuwendeel van de kleinere bedrijven de 36-urige werkweek al ingevoerd. Enkele maanden geleden liet de bond nog weten te willen doorstoten naar 34 uur in '88, maar inmiddels komt de bond een beetje van die opvatting Hoogovens Hoogovens is tevreden over de voorstellen van de Europese Com missie om de produktiebeperking af te schaffen van vier staalproduk- ten. Drie van de vier produkten, walsdraad, stalen staven en „klei ne" zware profielen worden in het IJmuidense concern niet geprodu- ceert. Dat geldt ook voor het vier de, beklede plaat, maar er is wel een verzinklijn in aanbouw, die vanaf 1987 dit produkt gaat maken. Hoogovens had daarvoor geen quotum en is daarom 'zeer ver heugd met liberalisering van de produktie. Mercedes-dealers Mercedes-Benz Nederland wil op 1 januari zeven eigen dealerbe- drijven zelfstandig maken door de overdracht van aandelen aan de leiding van de bedrijven. Alle 504 betrokken medewerkers treden in dienst van de nieuwe partners van het Duitse automobielfabriek. De vestiging in Den Haag, met steun punten in Wassenaar, Naaldwijk en Scheveningen, wordt niet zelf standig omdat Mercedes wil kun nen blijven beschikken over een belangrijk verkooppunt in de resi dentie. Dat geldt ook voor haven stad Rotterdam. Concorde Het supersonische passagiers vliegtuig Concorde krijgt vanaf 1987 geen subsidie meer van de .Franse regering. Het kostbare vliegtuig staat niet langer vermeld in de Franse begroting voor 1987. De Concorde is winstgevend sinds de luchtvaartmaatschappij Air France twee jaar geleden besloot het toestel alleen nog als charter- vliegtuig tussen Parijs en New York te laten vliegen. In 1985 gaf de Franse overheid nog een subsi die van 71 miljoen frank (23,8 mil joen gulden). In 1985 maakte Air France een netto-winst van 80 mil joen frank met de Concorde. Rijnvaart Het goederenverkeer tussen West-Duitsland en Nederland over de Rijn is in de eerste helft van dit jaar toegenomen. Het totale ge wicht van de goederen die in de eerste zes maanden van 1986 over de Rijn de grens tussen de Bonds republiek en Nederland passeerde is in vergelijking met dezelfde pe riode van vorig jaar met 7,5 procent toegenomen tot 70,8 miljoen ton. terug vanwege de problemen rond de invoering van de 36-urige werk week. De grafische werkgevers klagen steen en been dat er nu al een groot tekort is aan vaklieden. Volgens Van Buul zijn die klach ten enigszins overdreven, maar hij beaamt dat er toch wel forse knel punten zijn. „Het is denkbaar dat we er met onze leden voor kiezen om voorlopig op 36 uur te blijven zitten en dan als de knelpunten zijn opgelost in een stap over vier jaar naar de 32-urige werkweek over te gaan", aldus Van Buul. „Maar als onze leden toch kiezen voor een tussenstap naar 34 uur dan gaan we daar de onderhande lingen mee in", aldus Van Buul. De leden worden volgende maand ge polst. In de industrie wordt in de mees te sectoren op korte termijn niet onderhandeld. In de metaal en bij grote bedrijven als Philips en Akzo zijn tweejarige cao's afgesloten zonder afspraken over invoering van een 36-urige werkweek. Een woordvoerder van de Industrie bond FNV verklaarde dat men bij deze bond redeneert dat eerst ge poogd zal moeten worden de 36 uur binnen te halen. „Daarna zien we wel weer verder." de stukgoedwerkers kan geduren de de bijscholing ook door sociale zaken worden betaald, eventueel in combinatie met de financiering van de huidige leegloop in de stuk goedsector. Immers, aldus de bond, door de bijscholing daalt de leegloop aanzienlijk aangezien in 3,5 jaar continu zo'n 170 stukgoed werkers opnieuw naar school gaan. De bond wil tevens dat spoedig onderzocht wordt of een 32-urige werkweek realiseerbaar is in de stukgoedsector en hoe de huidige uittredingsregeling voor 57,5 jari gen, die nu te duur wordt gevon den, kan worden voortgezet. Een kortere werkweek en voortzetting van de uittredingsregeling kunnen zo'n 380 arbeidsplaatsen opleve ren, aldus de bond. Volgens directeur G. Zeebregts van de vereniging van havenwerk- gevers SVZ in Rotterdam lijken de scholingsplannen „wel op bezig heidstherapie". „Bijscholing is no dig, maar dè oplossing moet ko men van nieuwe banen", stelt Zee bregts. Hij vindt niet alleen dat de bond teveel stukgoedwerkers wil bijscholen, maar heeft ook kritiek op de voorgestelde financiering. „De financiering is mager. Het is erg gemakkelijk met het geld van anderen te smijten". Niettemin vindt Zeebregts dat het FNV-plan aanknopingspunten voor een gesprek biedt. „Ik heb lie ver te maken met een bond die zelf een plan maakt dan een bond die alleen maar „nee" zegt tegen an dermans plannen". Hij acht onder meer de door de bond voorgestelde nationale arbeidspool van haven werkers, zoals die nu al in de Rot terdamse haven bestaat „niet on bespreekbaar". Ook E. W. Brongersma, lid van de Raad van Bestuur van Furness, wijst de plannen van de FNV niet bij voorbaat af. „We zijn blij dat de bond constructief meedenkt. Een aantal suggesties is zeker de moei te van het bekijken waard", aldus Brongersma. Hij is belast met het onderzoek naar de fusie van Sea port (dochter van Furness), Müller- Thomsen (Internatio-Muller) en Multi-Terminals (Pakhoed). ADVERTENTIE KOEALOE LOEMPOER (UPI) - De regering van Maleisië heeft eindelijk publiekelijk toegege ven dat zij in 1981 grote hoeveel heden tin op de Londense me- taalbeurs (LME) heeft opgekocht om de prijzen te ondersteunen. Premier Mahathir Mohamad ont hulde de geheime transacties van Maleisië op de tinmarkt vrij dag tijdens het jaarlijkse congres van zijn partij. De regering van Maleisië be sloot in 1980 via tinmakelaars de toonaangevende metaalbeurs in Londen te betreden om de tin- prijzen, die door manipulaties flink waren gedaald, omhoog te stuwen teneinde de Maleisische mijnen voor een faillissement te behoeden. Dat moest in het ge heim gebeuren, omdat aan Ma leisië als grootste tinproducent ter wereld niet werd toegestaan op de metaalbeurs te handelen. Bankiers en tinhandelaren ver dachten de Maleisische regering er al lange tijd van de „myste- Maleisië was mysterieuze koper van tin rieuze tinkoper" van vijf jaar ge leden te zijn geweest. Volgens hun zal de publieke bekentenis nu echter weinig invloed meer hebben op de tinmarkt, die eind vorig jaar is ingestort toen bleek dat de Internationale Tinraad niet meer over voldoende finan ciële middelelen beschikte om de tinprijs te ondersteunen. De geheime transacties van de Maleisische regering, die een jaar hebben geduurd, hadden echter niet het verwachte effect. Aan vankelijk had het massaal opko pen van tin wel een opwaartse prijsspiraal tot gevolg, maar toen de verschillen tussen de tinprij- zen voor directe levering en leve ring op termijn steeds groter werden, paste de metaalbeurs ij lings de regels aan om een moge lijke instorting van de markt te voorkomen. „De LME heeft ons bedrogen door de handelsregels te veran deren toen de tijd kwam dat de handelaren aan hun verplichtin gen moesten voldoen", zei Maha thir. „Toen de verplichtingen niet meer behoefden te worden nagekomen, werden de handela ren gered en daalden de tinprij- zen enorm", aldus de Maleisi sche premier. De plotselinge prijsdaling had een verlies voor Maleisië tot gevolg van naar schatting tussen de 200 miljoen en één miljard dollar. „Het is waar dat de regering niet op de tinmarkt mag opereren, maar het enorme bedrog op de LME in die tijd was verantwoordelijk voor de grote verliezen die wij leden", verklaarde Mahathir. BELLEVILLE SUR SAONE - De eerste wijndruiven, bestemd voor de Beaujolais, zijn deze week geplukt in het Franse Belleville. De wijnboeren toonden zich zeer tevreden over de kwaliteit van de druiven. (foto epa> Naast een goede kantooruitrusting zijn planten eveneens onmisbare elementen op de werkplek. Ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum laat Demmenieïrv* samenwerking met hydro- en plantenspecialist RASSER zien wat u allemaal met planten kunt doen. Tot 17 oktober a.s. kunt u in onze showroom Rietschans 68 te Leiderdorp 4 weken lang dagelijks van 8.30 tot 17.00 uur (beh. zaterdags) ideeën opdoen! Demmenie Kantoorinrichtingen Rietschans 68 2352 BB Leiderdorp Tel. 071-41 11 41 I RASSER Hydro Hoogmadeseweg 48 2351 CT Leiderdorp I Tel. 071-89 53 68 TORONTO (Rtr.) - De Canadese regering is bereid een stijging van het begrotingstekort met 1,8 miljard dollar tot 23,3 miijard dollar te accepte ren. De regering is hiertoe meer geneigd is dan tot bezuinigingen op de sociale uitgaven of verhoging van de belastingen, zo heeft de Canadese minister van financiën, Michael Wilson, verklaard. „De scherpe daling van de olieprijzen heeft onze produktie en explora tie ernstige schade berokkend. Een andere slag is de dramatische val van de graanprijzen op de wereldmarkt, grotendeels als gevolg van de graan- oorlog tussen de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap", zei Wilson tegen vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. Hij voegde eraan toe dat mede door deze factoren de economische groei dit jaar „iets trager zal zijn dan was voorzien". Wilson voorspelde dat de groei van het bruto nationale produkt van zijn land in 1986 ongeveer drie procent zal bedragen, tegen vier procent in 1985. De consumentenprijzen zullen met ongeveer vier procent stijgen, net zoals vorig jaar, en de werkloosheid zal zich tegen het eind van het jaar bevinden op of net onder het niveau van 9,7 procent, aldus Wilson. In 1985 was nog 10,1 procent van de beroepsbevolking werkloos. Sociale voorzieningen De Canadese minister van financiën zei dat zijn regering van mening is dat bezuinigingen op de uitgaven voor programma's voor economische steun en sociale voorzieningen „die Canadezen extra zullen treffen die het reeds moeilijk hebben". Daarom acht acht zij dergelijke stappen on verantwoord, aldus Wilson. Canada heeft een conservatieve regering on der leiding van premier Brian Mulroney. AMSTERDAM - De Amster damse effectenbeurs kon deze week niet over de klap heenko men die zij had opgelopen by het uitglijden van Wall Street vorige week. De paniek die toen door de bijna tomeloze koersdalingen in New York. op alle andere effec tenbeurzen uitbrak, liet ook hier door C. Wagenaar nog dagen zijn sporen na. Er was een totaal gebrek aan belangstel ling en de stemming was afwis selend nerveus en ongeïnteres seerd. Na vorige week per saldo op het algemeen beursgemiddel- de 15 punten of 5 procent te heb ben verspeeld kwam de index deze week na vier dagen handel nog eens 7 punten lager te staan. Ook de andere beurzen buiten Wall Street waren deze week overwegend flauw. Vooral Tokio en Frankfurt lieten het hoofd hangen. Tokio presteerde het zelfs op een dag 637 punten op de index te laten vallen. In twee da gen na elkaar zakte de index met ruim 1100 punten of in totaal 6 procent. Frankfurt moest ook fors inleveren, alleen Londen boekte enig herstel. Wel verbe terde zich geleidelijk de onder grond van de beurs want het aan tal aandelen dat een stijging wist over te houden kon woensdag het aantal verliezers voor het eerst sedert vele dagen overtref fen. Over de aanleiding tot de on verwachte krach in New York van de vorige week het lek in het overheidsbureau van de statis tiek over enkele belangrijke eco nomische data werd nog lang na gekaart. Er waren de wildste spe culatieve geruchten ontstaan over de bij de statistiek gebleken forse prijsstijgingen en enorme datailhandelsomzetten die bei den op een krachtige opleving van de inflatie zouden wijzen. De angst hiervoor zwol zo aan dat vorige week donderdag de maat vol was en instituten en particulieren massaal uit hun aandelen wilden stappen. Achteraf bleek dit alles een storm in een glas water te zijn. De industriële artikelen in de VS bleken in augustus maar met 0,3 procent in prijs te zijn gestegen en de kleinhandelsomzetten maar met 0,8 procent. Beiden ga ven duidelijk te kennen dat het met de economische groei nog altijd niet erg florissant gaat. De dollar die vorige week vrij dag in Amsterdam nog tot f 2,37 was opgelopen viel deze week fors terug en bereikte de f 2,25. Dat gebeurde nadat de president van de Duitse centrale bank op nieuw in alle toonaarden ver klaarde absoluut niet te willen meewerken aan een discontover laging. Amerika's minister van financiën Baker reageerde toen met de opmerking dat alleen een vrije val van de dollar een ver dere stijging van het tekort op de Amerikaanse handelsbalans kan voorkomen. Ook de oliemarkt begon weer te dalen. Sinds per 1 september de nieuwe produktiebeperkin- gen van de Opec van kracht zou den worden, zijn de opslagtanks overal tot de nok toe gevuld en er hangt een enorm overschot aan ruwe olie boven de markt. Voor Amsterdam waar Koninklijke Olie zowel op de aandelen als de optiemarkt een beslissende rol speelt was dit een extra hobbel voor een krachtig herstel. De teneur van de Troonrede en Miljoenennota daarentegen was voor het langere beursperspec- tief niet ongunstig. De koop kracht van de burgers zal stijgen, de wereldeconomie blijft be hoorlijk groeien en de rente zal zijn dalende tendens kunnen be houden. Zo zien althans regering en Centraal Plan Bureau dit en het komende jaar tegemoet. Toch zijn de beurshandelaren in Amsterdam het over het ver dere koersbeloop niet eens. Som migen zien de algemene index die nu op circa 280 staat tot 250 teruglopen. Anderen voorspellen een spoedig herstel en nieuwe hoogtepunten. Een bekende Amerikaanse beursexpert voor spelde kort geleden zelfs een top voor de algemene index van 350 dit jaar en 450 volgend jaar. Maar dat was nog juist voor de laatste scherpe koersval in New York. Deze week overtroffen in Am sterdam de verliezen de win naars op overtuigende wijze. Alle hoofdfondsen moesten terrein prijsgeven. De lokale markt was BEI JRS W E E K zelfs zwaar gedrukt. De index verloor acht punten. Rond 5 pro cent van de koerswaarde aan ver lies was schering en inslag. Tot 10 procent en meer liepen de ver liezen zelfs op voor Leidsche Wol, Eriks, Centrale Suiker Maatschappij en Schuppen. De Europese optiebeus kwam op een totaal van 226.000 afgeslo ten contracten tegen 174.000 in de voorafgaande werkperiode. De stijging was een gevolg van de grote omzetten tijdens de eer ste dagen na de scherpe beursval in New York. Vorige week vrij dag werd er voor 64.000 aan op ties geboekt en maandag 53.000. Beide dagen hadden het vooral druk met de puts die dit keer voor de hoofdfondsen in aantal de calls overtroffen. Weer Urker opgebracht in Duitse Bocht HAMBURG (DPA/ANP) - De Duit se autoriteiten hebben voor de ze vende keer in vijf weken een Ne derlandse vissersboot opgebracht, die met verboden netten viste. Dat gebeurde veertig kilometer ten noorden van het Duitse Waddenei land Borkum. De kotter, de Gretha Johanna uit Urk, is overgebracht naar Cuxhaven, waar de netten en 1.500 kilo schol en tong in beslag zijn genomen. Volgens de Duitse douane viste de Nederlandse kotter met netten waarvan de mazen een halve centi meter kleiner in doorsnee waren dan wettelijk is toegestaan. Zo worden ook jonge vissen gevan gen. Dat is biologisch niet verant woord met het oog op de voort planting, zo luidt het argument van de EG om de maaswijdte op 7,5 centimeter te stellen. De kotter zou al weer op weg zijn naar zijn thuishaven, nadat de schipper in Cuxhaven een waar borgsom van 6.000 mark had be taald (6.900 gulden). De in beslag genomen partij vis heeft hij 'terug gekocht' voor eveneens 6.000 mark. RADIO-ACTIEF - Bij intensieve controle aan de grenzen op inge voerde voedingsmiddelen is geble ken dat hazelnoten uit Turkije en rozebottels uit Roemenië de toege stane dosis radio-activiteit over schreden. De douane heeft de. Turkse hazelnoten opgeslagen, de rozebottels zijn teruggegaan naar Roemenië. Dat heeft het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur gisteren bekend gemaakt. Er zijn geen aanwijzingen dat ook hazelnoot- en rozebottelprodukten in de Nederlandse winkels besmet zouden zijn.' De erfgenamen en rechtverkrijgen den van wijlen de directeur van het leesportefeuille-bedrijf verweerden zich danig. Een advocaat en een lang, in moeizaam juridisch Ne derlands vervat, beroepsschrift moesten er toe bijdragen dat de Be drijfsvereniging geen geld uit de nalatenschap kreeg. Wegens achterstallige premies voor de Ziektewet, de Werkloos heidswet, de Wet op de Arbeidson geschiktheid en de Ziekenfondswet eiste de bedrijfsvereniging het aar dige sommetje van f. 18.341,40 op. Premies, die het bedrijf had moeten afdragen voor de twee bladenman nen die er in dienst waren. „Dat waren twee zelfstandige onderne mers en geen werknemers", luidde de kern van de verdediging van de erfgenamen. Menig middenstander klaagt steen en been dat al die schitteren de sociale uitkeringen aan zijn neus voorbijgaan. Het is de keerzij de van het overigens zo vreugdevol le ondernemersleven, dat men eer der staat voor de eigen verzorging dan een beroep kan doen op de ver zorgingsstaat. Een aantal uitkeringsregelingen is de afgelopen jaren weliswaar open gesteld voor zelfstandigen (binnenkort komt er zelfs een ar beidsongeschiktheidswet voor ge wezen zelfstandigen) maar de uit keringsrechten van werknemers blijven beter. Er moet daarom heel wat aan de hand zijn willen men sen vanwege de sociale zekerheid perse als ondernemer te boek staan. Het wondermiddel in deze heet 'franchise'. In dit geval 'leent' de directeur van het leesportefeuille- bedrijf de naam van zijn bladen mappen aan de twee bezorgers. De bezorgers oefenen officieel een ei gen bedrijf uit, zijn dus geen werk nemers, en de verplichte werkne mersverzekeringen hoeven voor hen dus niet betaald te worden. Kassa! De bedrijfsverenigingen zijn de laatste tijd nogal alert op deze con structie, omdat het veel premie geld kan kosten. Maar hoe valt vast te stellen of iemand die een fran chise-contract' heeft afgesloten niet in feite in een werknemers-positie verkeerd? De overeenkomst tussen het lee sportefeuille-bedrijf en de twee be zorgers werd op 11 mei 1979 gete kend. De twee hadden tot die tijd als werknemer de bladen rond ge bracht, nu zouden ze dat in eigen beheer gaan doen. Behalve de be zorging van boeiende literatuur uit het Nederlands-Vlaamse taalge bied, zouden de twee ook de wer ving van nieuwe abonnees op de leesportefeuille ter hand nemen. Die werving bepaalt immers de omvang van hun „markt', en daar mee de omzet in deze door crisis en concurrentie geteisterde bedrijfs tak. „Ze zijn gigantische bedrijfsri sico's gaan lopen", stelde de advo caat namens de erfgenamen van de directeur van het leesportefeuille- bedrijf dan ook tijdens de rechts zaak over de twee veredelde bezor- Om te 'investeren' in hun r eigen bedrijf (een auto, verzekerin gen, opzetten administratie) leen den beide heren bijna 20.000 gul den van hun vroegere baas. Dat geld moest, het zakenleven is hard, natuurlijk afgelost worden uit de opbrengsten van de lezerskring. Het zit de erfgenamen niet mee in hun verdediging; de Centrale Raad van Beroep in Utrecht vraagt zich vooral af waar nu de praktische verschillen zitten tussen het zelfstandig rondbrengen van de bladen of het als werknemer bezor gen van tijdschriften, het enig ver schil is, aldus de Centrale Raad, dat de twee bladenmannen voor mei 1979 niet, en daarna wel ver antwoordelijk waren voor de wer ving van nieuwe abonnee's. Maar wat stelt dat nu helemaal voorVoor dergelijke wervingsac tiviteiten maakten ze gebruik van colporteurs van het leesportefeuil le-bedrijf, eigen reclame-activitei tenzijn er niet of nauwelijks ge weest. Bovendien konden de twee bla denmannen - en voor zelfstandig ondernemersschap is dat toch wel belangrijk - hun nieuwe 'bedrijf niet verkopen zonder toestemming van de directeur van het leesporte feuille-bedrijf. Het in dienst nemen van eigen personeel - de droom van elke ondernemer - was voor hen on mogelijk vanwege de kosten. En de inschrijving bij de Kamer van Koophandel was vergeten. Er zijn, kortom, „vrijwel geen initiatieven van hen aan te wijzen die duiden op het zelfstandig ka rakter van hun werkzaamheden". Dat betekent dat - contract of geen contract - de bladenmannen ge woon werknemers waren, en er voor hen premies betaald moeten worden. De bedrijfsvereniging krijgt uit de erfenis dus achttien duizend gulden. PETER DE VRIES

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9