NAVO sluit akkoord met Oostblok Happart drijft wig in Martens' coalitie Franse politie houdt klopjacht 'Tsjernobil' kost miljarden Europees parlement gekapitteld Medicijn tegen Aids wekt verwachtingen ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1986 Ontwapeningsconferentie levert resultaat op STOCKHOLM - Hoewel het slotdocument niet op tijd kon worden vastgelegd, is de Europese ontwapeningsconferentie (EOC) in Stockholm een succes geworden. Amerika, de Sowjet-Unie, hun bondgenoten in Europa en de neutrale Europese landen zijn het gisteravond in hoofdlijnen eens geworden over "vertrouwenwekkende maatregelen" die het oorlogsrisico in Europa moeten verkleinen. Op negen Libanezen PARIJS (Rtr/AFP) - De Franse autoriteiten zijn gisteren een landelijke jacht begonnen op negen Libanezen die er van worden verdacht bij de recente terreuraanslagen in de hoofdstad betrokken te zijn. Aanplakbiljetten met portret ten van de negen, onder wie vier broers van de in de gevan genis zittende Libanese militant Georges Ibrahim Abdal- lah, zijn op politieposten door heel Frankrijk verspreid. De verdachten worden beschreven als "gevaarlijke en moge lijk gewapende individuen". De gebroeders Maurice rechts) en Robert Ibrahim Abdallah zitten veilig thuis bij hun moeder in het Libanese Quobayat, wetende overigens dat de Franse politie een klopjacht op hen houdt vanwege hun vermeende betrok kenheid bij de bomaanslagen in Parijseerder deze week. De Abdallahs hebben zelf overigens verklaard onschuldig te zijn. De meeste leden van de Westerse delegaties waren er gisteravond van overtuigd dat de nog resteren de conflictpunten tussen Oost en West vóór het afgesproken slot van de conferentie (om precies 0.00 uur, vannacht) uit de weg zouden zijn geruimd. Sowjet-delegatielei- deer Gurinevski deelde die me ning: "Er zijn geen bijna geen ob stakels meer. Iedereen is van goe de wil". Niettemin moest de verga- derklok worden stilgezet om de 35 delegaties in staat te stellen de ge detailleerde invulling van het slot document af te ronden. Gurnevski noch westerse diplo maten durfden te voorspellen wan neer het slotdocument door de ple naire vergaderring wordt bekrach tigd. Algemeen werd aangenomen dat dit in het weekeinde zal gebeu- Het akkoord van Stockholm zal in november ter kennisgeving wor den voorgelegd aan de WSE-toet- singsconferentie in Wenen en per 1 januari van kracht zijn. Het is voor het eerst in zeven jaar dat Oost en West erin slagen afspraken over militaire aangelegenheden in een akkoord om te zetten. De positieve uitkomst van de EOC wordt in het Westerse kamp algemeen toege schreven aan de nieuwe geest die sinds het aantreden van Sowjet- partijleider Gorbatsjov door het Kremlin waart. Doorbraak De doorbraak op de EOC werd feitelijk al in augustus bereikt, toen de Sowjets akkoord gingen met controle van buitenaf op het eigen grondgebied. Voor het eerst in de na oorlogse geschiedenis wordt het daardoor mogelijk om ter plekke met eigen ogen vast te stellen of (in dit geval) bepalingen over aanmelding en waarneming van militaire oefeningen en troe penverplaatsingen worden nage leefd. BRUSSEL/LUXEMBURG (ANP) - Het Europees Parlement is ge voelig op de vingers getikt door de president van het Europese hof van justitie. De president heeft het parlement bevolen nog niet uitbe taalde verkiezingsfondsen te be vriezen en al het mogelijke te doen om te voorkomen dat gelden die al zijn uitbetaald aan de politieke par tijen daadwerkelijk worden uitge geven. Het gaat om 3,5 miljoen ecu (8,3 miljoen gulden), die zijn uitgetrok ken voor "informatiecampagnes" rond de eerste directe verkiezingen van leden voor het parlement in Spanje en Portugal. Aanvankelijk zouden die verkiezingen nog dit jaar worden gehouden, maar men houdt er nu rekening mee dat het pas volgend jaar wordt. De extreem-rechtse fractie in het parlement heeft onder aanvoering van Jean-Marie Le Pen (Front Na tional) bij het hof bezwaar gemaakt tegen de verdeling van de verkie zingsfondsen en via een kort ge ding gevraagd om uitstel. Extreem rechts had maar 17.000 ecu toege wezen gekregen. De president van het hof, de Brit Lord Mackenzie Stuart, zegt nu dat het parlement de verkiezingsgel- den gewoon heeft gestort, terwijl het "pertinent wist" dat via een kort geding om uitstel was ge vraagd. Hij wil voor maandagmid dag van het parlement weten wel ke maatregelen er zijn genomen om te voorkomen dat het geld ook wordt uitgegeven. Verdere betalin gen worden opgeschort, totdat hij uitspraak heeft gedaan in het kort geding. Een woordvoerder van het parle ment kon gisteren geen enkele offi ciële reactie geven op de "aanwij zing" van de president. De verkie- zingsgelden zijn volgens hem ver deeld op basis van het huidige aan tal leden in het parlement. Le Pen zou slechts een forfaitair bedrag hebben gekregen, omdat er geen Spanjaarden bij zijn fractie zijn aangesloten. door Hans Geleijnse Wanneer een dergelijke verden king rijst, kan inspectie worden aangevraagd. Een met redenen omkleed verzoek mag niet worden geweigerd. Gebeurt dat wel, dan is er sprake van een politieke schen ding van het akkoord, met alle spanning verhogende gevolgen van dien. Tijdens de twee laatste dagen lie ten de NAVO-landen op hun beurt een tweetal voorwaarden vallen. De inspecties worden niet, zoals het aanvankelijk in de bedoeling lag, uitgevoerd met vlieg- en voer tuigen van het inspecterende land. Bij elke inspectie zullen de partijen eerst moeten overeenkomen met welk transportmiddel-de vier men sen sterke inspectieteams hun werk zullen doen. Het gaat daarbij in de eerste ■•plaats om vliegtuigen en helikop ters. De VS houden ook vast aan landinspecties met eigen voertui gen, maar in het Europese kamp werd aan die voorwaarde niet al te veel waarde gehecht. Over het aan tal inspecties bestond gisteravond nog geen overstemming. Ook bij de kwestie van aanmel ding en waarneming van oefenin gen en troepenverplaatsingen lie ten de Westerse landen een veer. Aanvankelijk wilden de Navo-lan- den die drempel op 9000 stellen, terwijl het Warschaupact pas mel ding en observatie boven de 16.000 man wilde toestaan. 'Parameter' Het Westerse kamp toonde zich echter gevoelig voor de argumen ten van Oostblok-zijde dat bij het hanteren van een dergelijk lage 'parameter' het aantal aanmeldin gen en observaties boven de 80 per jaar zou komen te liggen. Gister avond werd over deze kwestie nog druk onderhandeld, maar de standpunten waren al veel dichter bij elkaar gekomen (12.000-14.000). Een Pools compromisvoorstel was om voor de aanmelding een lagere drempel te laten gelden dan voor de waarneming. Datzelfde is al af- sproken voor amfibische- en lucht landingsoefeningen, waarvoor drempels van resp. 3000 en 5000 man gelden. Volgens het Westen sluit het Oostblok met het argument „mili tair geheim" teveel territoir uit van de overeenkomst. Maar volgens Nederlandse bronnen, werden al deze discussiepunten niet als breekpunten betiteld. Politiek en militair betekent de overeenkomst in Stockholm een belangrijke verscherping van de bepalingen uit de Helsinki-akkoor- den van 1975. Daarin is vastgelegd dat oefeningen of verplaatsingen waarbij meer dan 25.000 man be trokken zijn, bij de andere landen 21 dagen van tevoren worden aan gemeld. Het laten bijwonen van deze exercities door waarnemers is niet verplicht, van inspectie op na leving was geen sprake. Behalve de inspecties en verlaag de parameters is in Stockholm af gesproken dat de partijen elkaar een kalender van militaire activi teiten verstrekken. Oefeningen bo ven de 75.000 man moeten twee jaar van tevoren in deze kalender worden opgenomen. Voor oefenin gen boven de 40.000 man geldt een meldingstijd van één jaar. Alle oe feningen moeten 42 dagen van te voren tot in details aan elkaar wor den gerapporteerd. Belangrijke stap Aan Westerse kant werden het vergroten van het inzicht in de mi litaire bewegingen van het War schaupact als een belangrijke stap vooruit gezien. Het gegeven dat het Oostblok hier een aanvankelijk niet door het Westen gewenste ver klaring over het afzien van geweld in het akkoord opgenomen kreeg, deed niets af aan de Westerse te vredenheid. Volgens Amerikaanse en Europese diplomaten ademt die verklaring een "Westerse geest". Bovendien is er een bepaling in op genomen die het afzien van geweld ook tegen landen van het eigen bondgenootschap verbiedt. "Daar mee is de Brezjnjev-doctrine ten grave gedragen", aldus een Wester se delegatielid. In beide kampen werd de uit komst van Stockholm gezien als een belangrijke stimulans vooreen top tussen Reagan en Gorbatsjov en de kernwapenonderhandelin gen in Genève. Bovendien werd het overeengekomen inspectiere gime van groot belang geacht voor controle op naleving van (kern)wa- penakkoorden die in de toekomst tussen beide machtsblokken kun nen worden gesloten. WASHINGTON (UPI/DPA) - De Amerikaanse regering heeft gisteren toestemming gegeven een medicijn tegen de im- muunziekte Aids in bredere kring te gebruiken, nadat proe ven hebben aangetoond dat het middel het leven van Aids-pa- tienten kan verlengen. Het gaat om het middel AZT (Azidothy- midine), waarvan wordt aange nomen dat het uitbreiding van het Aids-virus in het lichaam tegengaat. Robert Windom, onderminis ter van gezondheidszorg, noemde AZT "de eerste ge neeskundige stof die beloften lijkt in te houden voor sommi ge Aids-patienten". Hij onder streepte echter dat het middel de gevreesde ziekte Aids niet geneest. Uit onderzoek blijkt dat het leven van bepaalde Aids-patienten met AZT wel kan worden verlengd. „Wij wil len niet te veel beloven aan de duizenden die nu lijden aan Aids", zo zei Windom. Er blij ven onzekerheden bestaan zo als mogelijke vergiftigingsver schijnselen op de lange duur. Uit onderzoek is gebleken dat in een groep van 145 Aids- patienten, die sinds juni AZT gebruikten, slechts één per soon is overleden. In een con trolegroep van 137 patiënten waren in eenzelfde periode 16 doden te tellen. De 137 patiën ten, die tijdens het onderzoek een placebo (een middel zonder geneeskrachtige werking) ge bruikten, krijgen van nu af aan ook AZT. Het landelijk alarm volgde op een nieuwe televisietoespraak van pre mier Jacques Chirac, tijdens welke hij verklaarde dat de daders van de bloedige aanslagen „genadeloos" zullen worden gestraft. Aangeno men wordt dat alle negen - vijf mannen en vier vrouwen - lid zijn van de kleine maar niets ontziende marxistische maronitische guerril lagroep Libanese Revolutionaire Strijdkrachten (FARL). De FARL voerde een reeks bomaanslagen uit in Italië en Frankrijk in het begin van de jaren '80. Toen werden on der anderen een Amerikaanse en een Israëlische diplomaat in 1982 in Parijs vermoord. Een groep uit het Midden-Oos ten, de CSPPA, heeft zich verant woordelijk gesteld voor de bloedi ge aanslagen, die in Parijs deze maand aan acht mensen het leven hebben gekost, en eist de vrijlating van haar gevangen leider Georges Abdallah. Terreurgolf Gezocht worden Abdallah's broers Robert (20), Maurice (23), en Emile (28), tegen wie eerder deze week afzonderlijke opsporingsbe velen waren uitgevaardigd, en hun oudere broer Joseph (38). Donder dag hadden alle vier in hun dorp in Noord-Libanon ontkend iets met de terreurgolf te maken te hebben. Ondanks het feit dat zij nu in Liba non verblijven houdt de Franse po- MOSKOU (RTR/AFP/DPA/UPI) - De ramp met de kerncentrale in Tsjernobil heeft de Sowjet-Unie tot dusver een schadepost van twee miljard roebel (circa acht miljard gulden) opgeleverd. Dit heeft de Sowjet-minister van financiën, Bo ris Goestev, gisteren verklaard. Bij het bedrag is de directe scha de aan de in april in brand gevlo gen vierde reactor van de kerncen trale - vierhonderd miljoen roebel - inbegrepen. Hetzelfde geldt voor het verlies aan elektrisch vermo gen en de verliezen door vermin derde produktie in de landbouw en industrie. Ook de uitgaven om de geëvacueerde inwoners van Tsjer nobil schadeloos te stellen zijn in die becijfering opgenomen, aldus Goestev. Russische organisaties en indivi duele burgers hebben circa 500 miljoen roebel gestort in een hulp fonds voor de slachtoffers, zo zei de Sowjet-minister op een pers conferentie. Vanuit het buitenland werd ongeveer anderhalf miljoen roebel bijgedragen. De staat heeft 500 miljoen roebel voor zijn reke ning genomen. De verzekering heeft 100 miljoen gedekt. Waar het overige geld vandaan is gekomen zei de minister niet. „Onze staat heeft iedereen scha deloos gesteld", zei Goestev. „Maar het is onmogelijk de dood van mensen goed te maken, omdat dat niet in geld kan worden uitge drukt". Voor het verlies een van een eenpersoonshuishouden staat een vaste schadevergoeding van 4000 roebel, tweepersoonshuishou dens krijgen 7000 roebel, aldus Goestev. Mensen die aan stralings ziekte lijden krijgen een financiële ondersteuning van een gemiddeld maandinkomen. Van de ruim honderdduizend mensen die uit de gevarenzone werden geëvacueerd, zijn nog maar zeer weinigen naar hun hui zen teruggekeerd. De eerste secre taris van het gebied rondom Kiev, Georgi Revenko, zei dat „twee dor pen" inmiddels weer bewoond mo gen worden. Niet gestegen De eerste onderminister van volksgezondheid, Oleg Sjtsjepin, zei dat het dodental als gevolg van de ramp op 26 april niet verder is gestegen dan de jongste opgave van 31. Volgens hem liggen er nog elf mensen in het ziekenhuis, drie in Moskou en acht in Kiev. Sjtsje pin zei voorts dat duizenden dokto ren en verpleegkundigen de ont wikkelingen in de Oekraïne en Wit- Rusland nauwlettend in de gaten houden en dat men nog steeds be zig is de omgeving van de kerncen trale te ontsmetten. Op het ogen blik kan rondom Tsjernobyl eeri" gebied van ongeveer 1500 vierkan te kilometer niet voor landbouw doeleinden worden gebruikt. Volgens Goestev is de kwestie van de schade die andere, en met name westerse landen door het on geluk hebben geleden nog in on derzoek. Maar, zo vervolgde hij, er bestaat geen internationale wet die de Sowjet-Unie tot betalen dwingt. Wel zei hij dat de Sowjet-Unie voedsel heeft afgenomen van ande re Oostbloklanden, die met hun produkten bleven zitten omdat het Westen weigerde deze af te nemen uit angst voor radio-actieve be smetting. BRUSSEL - Een tamelijk onbete kenende Waalse socialist kan dit najaar een groot gevaar gaan ople veren voor de stabiliteit van de christen-democratisch/liberale coalitie van de Belgische premier Wilfried Martens. De naam José Happart is er een die al jaren mil joenen franstalige Belgen in ver voering brengt en nog meer Vla mingen in de gordijnen jaagt. door Hans de Bruijn Happart is de omstreden burge meester van de gemeente Voeren in de Voerstreek, een bij Eijsden tegen het Nederlandse Zuid-Lim burg aangeplakt stuk Vlaamse grond met ruim 4000 hoofdzakelijk franstalige ingezetenen, omringd door Waals land. En daarmee is al aangegeven waar de moeilijkhe den om gaan. In 1982 werd Happart door de franstalige Voerense meerderheid tot burgemeester gekozen. Hij wei gert echter om in deze officieel ne- derlandstalige gemeente van de Nederlandse taal gebruik te ma ken. Meer nog: als we Happort moeten geloven beheerst hij die taal zelfs niet, en dat nu is falikant in strijd met de Belgische wet. Die bepaalt immers dat gezags dragers de taal dienen te spreken van het landsdeel waartoe zij beho ren. Voeren hoort officieel tot Vlaanderen en de politiecommis saris, het gemeenteraadslid, de ambtenaar van de burgerlijke stand en natuurlijk ook de burge meester moeten zich dus van de Nederlandse taal kunnen bedie- Happart heeft dat steeds gewei gerd. Hoewel hij best een woordje Nederlands kent - op school zou hij zelfs een hoger cijfer voor Neder lands hebben gehad dan voor Frans - voelt hij er niets voor om die taal 'voor de tribune' te spre ken. Hij vindt dat Voeren niet bij de nederlandstalige provincie Lim burg hoort maar bij de franstalige provincie Luik. Happart is daardoor de spil ge worden in een machtsstrijd tussen de beide taalgroepen die nu zelfs landelijke consequenties kan krij gen. En niet voor het eerst, want al in 1983 ontstond er bijna een kabi netscrisis toen de franstalige mi nister van binnenlandse zaken No- thomb met Happarts benoeming wilde instemmen. Afgezet Die benoeming is nooit afgeko men, maar op 30 december 1983 legde Happart wel de burgemees terseed af voor de (franstalige) ad- junct-arrondisementscommissaris van Voeren. De Belgische Raad van State verklaarde die benoe ming ongeldig, een besluit waarte gen Happart in beroep ging. In 1984 kreeg hij echter steun van de Franse gemeenschapsraad - een -soort deelparlement dat be voegd is in sociaal-culturele zaken - die stelde dat franstalige gezags dragers in nederlandstalige ge meenten best het Frans mochten gebruiken. Een opmerkelijke uit- spraak, omdat de franstaligen om gekeerd hetzelfde nooit zouden dulden. Het beste voorbeeld daarvan is de Vlaming Toon van Overstraete, die vorig jaar volkomen wettig in de Waalse raad, het Waalse parle ment, werd gekozen om vervol gens door de franstalige meerder heid afgezet te worden. De Walen waren dan ook woedend dat de uit spraak van de Franse gemeen schapsraad begin dit jaar door het Belgische arbitragehof werd ver nietigd. De kous was daarmee echter nog niet af. Happart s beroep ligt im mers nog steeds bij de Raad van State, die zich sinds 1984 in deze kwestie niet meer heeft, laten ho ren. De uitspraak van de (in meer derheid nederlandstalige) Raad van State wordt binnen enkele we ken verwacht en zal beslissen of Happart mag aanblijven of dient te verdwijnen. Het laatste ligt het meest voor de hand, maar Happart heeft al aange kondigd niet goedschiks het veld te zullen ruimen'. Tegen een kwaadschikse verwijdering - de rijkswacht die een gekozen burge meester uit het gemeentehuis sleurt - zien hij en zijn aanhangers allerminst op. Met hoe meer lawaai die gebeurt, hoe groter zijn popula riteit in Waalse kring. Dat roept herinneringen op aan de veldslagen die enkele jaren ge leden in de Voerstreek plaatsvon den. Nederlandstaligen, die door Happart een démonstratie was ge weigerd, trokken toen via Neder lands Zuid-Limburg de Voerstreek in en leverden daar slag met hun opponenten, maar vooral met de rijkswacht. Brussel Ook in politiek Brussel wordt met angst en beven op de uit spraak van de Raad van State ver wacht. Het is immers niet denk beeldig dat de Vlaamse en Waalse partijen in de nationale regering over de kwestie Happart zullen botsen. De franstalige minister van binnenlandse zaken Nothomb (van de christen-democratische PSC) mag dan gezegd hebben dat Hap part de wet moet eerbiedigen, heel wat franstalige ministers vinden dat Happart - socialist of niet - groot gelijk heeft. Anderszijds lieeft de partij van premier Martens, de christen-de mocratische Vlaamse CVP, vorige weèk-ronduit verklaard dat Hap part weg moet. De opvattingen lig gen binnen de regeringscoalitie zo verdeeld, dat hier en daar al wordt gesproken over een mogelijke ka binetscrisis rond de kwestie Hap part. Dat zou betekenen dat alle ge voeligheden, die men met de staatshervorming van 1980 dacht te hebben toegedekt, weer de kop zullen opsteken. De hele, uiterst moeizame discussie over de staat kundige vorm van België - wat men hier zo fraai het communau taire dossier noemt - zal dan wor den heropend. Happart zal daar echter geen se conde om wakker liggen. Vandaag leidt hij samen met zijn tweeling broer Jean-Marie, die lid is van het Europese Parlement, de manifesta ties ter gelegenheid van het door hemzelf ingestelde 'Feest van het Voerense Volk', dat niets anders is dan een betoging voor het fransta lige karakter van de Voerstreek. litie de broers verantwoordelijk voor zeker twee aanslagen. Zij ba seert zich hiervoor op verslagen van getuigen bij de aanslagen. Voorts zoekt de politie Salim el Khoury en de vrouwelijke FARL- leden Jacqueline Esber, Caroline Esber el Bitar, Ferial Daher en Fe- rouz Fayez Daher. Premier Chirac had gisterochtend vertegenwoordigers van de opposi tie uitgenodigd voor een bijeen komst om zich te beraden over de te volgen strategie ter bestrijding van het terrorisme. President Fran cois Mitterrand keerde gistermid dag terug van een reis in Indonesië en sprak met een aantal ministers over de tragische gebeurtenissen in de hoofdstad. De anti-terreur campagne is opgevoerd tijdens de vier dagen dat de president afwe zig was. Geen paniek Ondanks de onrust die onder de Parijzenaars heerst is er geen spra ke van paniek. Tijdens het spitsuur is het nog steeds even druk in de metro, 's Avonds zijn de gevolgen van de terreurgolf echter duidelij ker te merken: bioscopen, restau rants, café's en disco's worden aan zienlijk minder bezocht, ondanks het feit dat aan de ingangen scherp wordt gecontroleerd door bewa king en politie. De belangrijkste Franse filmmaatschappijen, UGC en Gaumont, spreken van een da ling van 20 procent van het aantal bezoekers sinds de eerste aanslag begin september. Het Joodse Film festival, dat in het verleden al het doel van een aanslag is geweest, kan geen zaal vinden voor de verto ning van de films. Italië neemt deel aan SDI-project WASHINGTON (Rtr) - Italië heeft gisteren een overeenkomst onder tekend over de deelneming van Italiaanse bedrijven aan het Ameri kaanse SDI-onderzoek naar een ra ketafweersysteem in de ruimte. Het ministerie van defensie in Was hington deelde dit mee. Italiaanse bedrijven zijn nu vrij om te proberen contracten in de wacht te slepen. De Italiaanse rege ring beklemtoont dat dit niet bete kent dat zij politieke of militaire steun geeft aan het SDI-project, dat ook wel wordt aangeduid met de term "Starwars". Italië is de vierde bondgenoot van de Verenigde Staten die offi cieel gaat meedoen aan president Reagans "Strategische Defensie Initiatief' (SDI). Groot-Brittannië, West-Duitsland en Israel gingen Rome voor. Japan nam begin sep tember het principebesluit te gaan deelnemen aan het SDI, maar over een overeenkomst met Washing ton wordt nog onderhandeld. De Italiaanse minister van defen sie Giovanni Spadolini zei eerder deze week in Rome dat Italiaanse bedrijven reeds voorstellen had den gedaan voor 80 projecten. Voor 27 daarvan zouden Ameri kaanse functionarissen belangstel ling hebben getoond. Voor welk bedrag Italiaanse bedrijven door de Amerikanen in staat gesteld zul len worden te profiteren van het SDI-programma, durft men in Ro me niet te schatten. De regering-Reagan heeft het Congres voorgesteld voor het ko mende begrotingsjaar 5,4 miljard dollar beschikbaar te stellen voor het Starwars-onderzoek. Het Con gres heeft echter een lager bedrag in gedachten. Pool gevlucht TIRSCHENREUTH (AP) - Een 19- jarige Pool is erin geslaagd onder een regen van kogels naar de Bondsrepubliek te vluchten, zo is gisteren bekendgemaakt door Westduitse autoriteiten. De man probeerde samen met een landgenoot over de Tsjecholso- waakse grens naar de Westduitse deelstaat Beieren te ontkomen. Toen de Tsjechoslowaakse grens wachten het tweetal opmerkten, openden zij het vuur. De jeugdige Pool wist echter on gedeerd Westduits grondgebied te bereiken. Zijn metgezel werd door de Tsjechoslowaakse grenstroepen gearresteerd. Het was niet duide lijk of hij door kogels was geraakt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7