'Kritiek berust op misverstand Justitie moet pers in rechtszaal voorlichten' VERDER KOMEN DOOR STUDIE? School wil 'onzedige' leerkracht niet terug Nieuwe regels voor doses radio-activiteit Tumult rond rechtszaak Amsterdamse huurders WD-leiderschap onduidelijk Mr. UIco van de Pol in proefschrift over openbaarheid rechtspraak ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Lubbers noemt reacties 'constructief DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft gisteren de reacties op de Troonrede en de Miljoenennota omschreven als 'vrij constructief. De vele kritiek op het ontbreken van een duidelijk werkgelegenheidsbeleid wees hij af. Die komt volgens de premier voort uit misverstanden over de doelstellingen van het kabinet en uit een soms wat onduidelijke presentatie van de cijfers. Lubbers noemde het op zijn weke- ontstaan doordat het kabinet eerst uit de Miljoenennota vertekend, lijkse persconferentie plezierig dat de voortgang van reeds lopende Deze geven aan dat de werkloos- er zoveel aandacht was besteed aan projecten wil afwachten. Dat werd heid volgend jaar met slechts de werkgelegenheid. De premier gezien als een stap terug, zei hij. 40.000 vermindert. In werkelijk- gaf overigens toe dat de doelstel- Ook ontbrak duidelijkheid over de heid zullen er ongeveer 100.000 ling voor de vermindering van de hoeveelheid geld die het kabinet mensen een baan vinden. Dat is werkloosheid niet duidelijk in de wil gebruiken om de werkloosheid rond de 10.000 minder dan volgens Miljoenennota omschreven staat. te bestrijden. het Centraal Planbureau nodig is De misverstanden zijn vooral Volgens Lubbers zijn de cijfers om de werkloosheid in vier jaar WIERDEN (GPD) - Het bestuur van de Kluinveenschool in Wier- den, een school met de bijbel, wil onder geen beding hoofdonderwij zer D. Tulier terug. En niet alleen uit weerzin tegen het feit dat hij ge scheiden is, maar ook omdat hij "een onzedig levend man zou zijn die zich geregeld aan liederlijke dronkenschap te buiten gaat". Bovendien heeft het schoolbe stuur "tot haar verbijstering" moe ten vaststellen dat Tulier niet lan ger een meelevend lidmaat is van de Nederlandse Hervormde Kerk, maar inmiddels gereformeerd is geworden. Tulier eiste gisteren in kort ge- |f|f| tii HU. w u JCiC11 ding voor de president van de vruchtbare samenwerking is dus Volgens de raadsman van de school, mr. A. Stellingwerf, heb ben de meeste ouders gedreigd hun kinderen thuis te houden als Tuller terugkomt. Bovendien heb ben enige collega's hun vertrou- Tuller opgezegd. "Een rechtbank in Almelo, den Biesen, dat hij wordt toegela ten als directeur van de basis school. Hij is twee jaar ziek ge- uitgesloten". Tuller is -sinds 1960 hoofdonder wijzer van de Kluinveenschool. weest en wilde in augustus weer Twee jaar geleden kwam hij in ern- beginnen. Het bestuur vindt een stige privéproblemen, die uitliepen terugkeer onverantwoord. op een echtscheiding en later een opname op de afdeling psy chiatrie in een ziekenhuis. Volgens het schoolbestuur heeft Tuller na verloop van tijd laten blijken niet meer te willen terugkeren. Het bestuur stelt dat Tuller on zorgvuldig is geweest op admini stratief terrein ("de school werd bedolven onder de rekeningen en de aanmaningen"), zyn drankpro bleem ("er werden lege flessen in de school gevonden"), de grote leerachterstand die zijn kinderen hadden opgelopen, en de eigenaar- DEN HAAG (ANP) - Het besluit gestuurd. Het besluit is erop gericht de stralingsdoses voor de bevolking te beperken en bevat on der andere regels voor het gebruik van radiologische apparaten (bij voorbeeld röntgentoestellen) en de J.aar blootstelling van mensen aan radioactieve straling. Het besluit dat minister Nijpels (milieu) mede namens de staatsse- met 200.000 te verminderen. Lubbers maakte duidelijk niet zo zwaar te tillen aan de ontbrekende 10.000. Hij verweet de politieke partijen, inclusief zijn eigen CDA, veel pessimistischer te zijn dan het CPB. Dit wil hij bestrijden door duidelijker dan tot nu toe uit te leg gen dat een aantal projecten reeds in gang gezet is, waardoor de CPB cijfers ondersteund worden. Hij sprak tegen dat de ambtena- opnieuw fors zullen moeten i mensen maximaal mogen worden stralenbescherming kernenergie- blootgesteld, veraderen met. Met wet is gisteren naar de Tweede Ka- de diverse eenheden is dat wel het leveren wanneer hun arbeidstijd 8eval' Zo wordt voor stralmgsdo- verder verkort wordt. Daarvoor is ses in plaats van rem nu sievert (sv) een 'reservepotje' gevormd. Het is gebruikt. De individuele dosisli- dus niet z0 dat het proces van kor. mieten blijven 5 nullis,evert <5 msv ter werken na 1987 stokt omdat de staat gelijk aan 500 millirem) per koopkracht dan mogelijk daalt, na 'oor radiologische werkers de forse stijging volgend jaar. Na P» jaar. De limiet van 5 1987 is het in jeder geval gemakke- msv voor burgers is echter slechts lijker om financiële ruimte te vin- toegestaan gedurende enkele ja- den voor atv, „adat de aardgas- Gemiddeld over het hele leven 'hobbel'genomen is. premjer Lubbers is het verder w,;ns met de opmerkingen van mi- ..0 -Verder is in het nieuwe besluit nister Ruding (financiën), die deze dere besluiten van de kernenergie- S®®*1. maximale dosis voor de be- Week heeft gepleit voor een veria- wet, die vervallen zodra het besluit yolking meer opgenomen. Dit om gjng van de pensioenpremies. Lub- stralenbescherming in werking te voorkomen dat men de opgelo- ^ers wees erop dat door de hoge treedt. In het nieuwe besluit wordt Pe^individuele stralingsdosis on- reèle rente de reserves van de pen- onder meer de Nederlandse wetge- nodig laat^toenemen tot de wette- sioenfondsen steeds groter wor den. De fondsen kunnen dat geld cretarissen van sociale zaken en mag iemand niet meer dan 1 msv volksgezondheid heeft ingediend, per jaar ontvangen. i samenvoegmg uiiuci iiicei uc itcuciiditusc wctgc- o- ving aangepast aan de EG-richtlijn UjJ® limiet is bereikt. basisnormen 1980 lijn meeteenheden. De doses radioactiviteit waaraan MUNTVONDST (GPD) - In Does burg is in maart een unieke mun- tenvondst gedaan. Tijdens werk- zijn berekend Het nieuwe besluit bevat waarden voor de hoeveelheden radioactieve stoffen, die iemand zaamheden in de binnenstad ont- jaarlijks mag innemen. Die waar- Ongeregeldheden bij blokkade iSK1—Woensdreeht Nieuw is dat de totale lichaams- gebruiken voor een verhoging dosis berekend kan worden met de uitkeringen, ze kunnen het weg- behulp van weegfactoren, die voor werken op de balans of teruggeven dekte een stratenmaker een pot met 772 zilveren munten uit de 18e eeuw. Volgens directeur H. Jacobi van het Koninklijk Penningenka binet is alleen in Barendrecht 14 jaar geleden een grotere hoeveel heid van geldstukken ontdekt. De ondekking werd pas gisteren be kend gemaakt. den worden op grond van nieuwe wetenschappelijke gegevens aan gepast. Tenslotte worden in het besluit werkgevers van radiologische werkers verplicht hun werkne mers voortaan inzage te geven in de stralingsdoses die zij tijdens hun werk hebben opgelopen. AMSTERDAM (ANP) - De wonin gen van 57 huuractievoerders uit Amsterdam zullen voorlopig niet worden ontruimd. De Amsterdam se kantonrechter mr. Harders be paalde dat gisteren in de rechts zaak die de Amsterdamse woning bouwcorporaties tegen de huurac tievoerders hadden aangespannen. De huurders houden al jaren een deel van hun huur in, die volgens hen te hoog is. De corporaties eis ten ontbinding van de huurcon tracten en ontruiming van de wo ningen. Mr. Harders wees erop dat de be woners in de toekomst wel de wet telijk vastgestelde huren zullen moeten betalen. Als zij daar niet aan voldoen en de woningbouw corporaties beginnen opnieuw een procedure, zal hij "mogelijk anders dan nu oordelen", aldus Harders. Het vonnis kon gisteren pas wor den uitgesproken nadat de rechts zitting enige tijd geschorst was ge weest door ongeregeldheden in de bomvolle rechtszaal. Tijdens het uitspreken van het vonnis werd mr. Harders door een woedende actievoerder eerst 'getracteerd' op een scheldkannonade, waarna hij een zakje met rode vloeistof over zich heen kreeg. Hierop verliet mr. Harders de zaal. Nadat vanuit de zaal was beloofd het verder rustig te houden, keerde hij - met een schone bef - weer terug om het vonnis verder voor te lezen. Het gevecht voor betaalbare woonlasten duurt al ruim tien jaar. Onder het motto "Bouwen voor de buurt" ging in het midden van de jaren zeventig de stadsvernieu wing in Amsterdam van start. De bewoners van de oude wijken zou den daardoor binnen hun eigen buurt kunnen verhuizen naar een goede, maar vooral betaalbare nieuwbouwwoning. Veel woningen werden verbe terd maar de huurprijzen waren volgens de bewoners te hoog. Om dat ze ze niet konden betalen wer den huurinhoudingsacties en der gelijke gehouden. In 1983 besloten de woningbouwcorporaties deze acties niet langer te tolereren en tot een invordering van de achterstan den over te gaan. De bewoners voé len zich verraden en zijn vastbeslo ten tot het bittere eind door te vechten. De Amsterdamse kantonrechter mr. Harders had het niet makkelijk tijdens de behandeling van de ge rechtelijke procedure tegen tiental len rumoerige huuractievoerders uit de hoofdstad. De rechtszaal werd 'aangekleed' met pamfletten. Bovendien kreeg de rechter rode verf over zich heen. (foto anp» ADVERTENTIE Alle PBNA cursussen vind je op de laatste pagina van de Gouden Gids. Vrouw dirigeert Doelen-concert ROTTERDAM (ANP) - De Ame- rikaanse Judith Somogi, eerste dirigent in het Westduitse Frank furt en eerste professionele vrou welijke dirigent ter wereld, leidt 27 september in De Doelen in Rotterdam en daarmee voor het eerst in ons land een concert. Ze treedt op met het Radio Filhar monisch Orkest in de serie We reldberoemde Vocale Sterren. De vocale ster is de Engelse so praan Rosalind Plowright die eveneens haar debuut in ons land maakt. Ze zingt in Rotter dam zeker de aria's O mio babino caro van Puccini en Wilgenlied, Ave Maria en Pace, Pace van Verdi. Rosalind Plowright is op het laatste ogenblik aangetrok ken. Ze vervangt Montserrat Ca- ballé die maar bleef verzuimen haar programmakeuze door te geven. Daarop konden orkest en dirigent Gaetano Delogo niet langer wachten, aldus De Doe len. WOENSDRECHT (GPD) - Bij de blokkade-acties voor de kruisra ketbasis in Woensdrccht zijn giste ren een kleine zestig demonstran ten en ME'ers gewond geraakt. Dat kwam door het onverwacht harde optreden van de politie. Verschil- lange wapenstok gebruikt om de monstranten van de weg te krijgen. Er zijn geen arrestaties verricht. Zeven actievoerders moesten voor behandeling naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom; twee actievoerders, vier agenten en een toeschouwer uit Hoogerheide werden behandeld door de genees kundige dienst van de vliegbasis. De overigen, ruim veertig men sen, konden terecht bij de EHBO- posten die het Bivak (Breed Initia tief voor Verdergaande Akties te gen Kruisraketten) bij elke poort had ingericht. De blokkade begon vreedzaam. Rond half een, een halfuur na aan vang, probeerde de politie de blok kade aan het Zandfort te breken. De blokkeerders werden aan han den en voeten meegenomen en aan de kant van de weg gezet. Even ge makkelijk werd de blokkade ech ter weer aangevuld. De politie hield het toen voor gezien en ging over tot een andere tactiek. De blokkeerders werden ingeslo ten tussen 'dranghekken. Ze wer den weer opgepakt en achter een dranghek gezet. Dat ging niet altijd even zachtzinnig, maar de wapen stok en de paarden werden nog niet gebruikt. De wapenstok werd even later wel gehanteerd aan de Wouwbaan. Daar moesten vooral punkers het ontzien toen de blok keerders bleven zitten op het mo ment dat er een militair busje naar de basis wilde. Na een onduidelijke en over stemde sommatie van de kant van de politie om de weg vrij te maken, opende de ME de linie en liepen de paarden in galop op de actievoer ders in. Door de ontstane paniek en gewonden, verloren enkele blokkeerders hun kalmte en gooi den met stenen. Enkele daarvan dige opdrachten die hij bij tijd en wijle aan zijn leerlingen zou heb ben gegeven („ze moesten tijdens de les zijn schouders masseren of zijn haar kammen"). De hoofdonderwijzer werd begin dit jaar weer genezen verklaard, liet in april blijken dat hij weer dacht aan een terugkeer, maar moest zich op last van de school toch weer aan het oordeel van een keuringsarts onderwerpen. "En helaas werd hij goedgekeurd", al dus mr. Stellingwerf, de raadsman van het schoolbestuur. Tuller wilde in augustus, in het nieuwe schooljaar, weer beginnen, maar het bestuur gaf geen toestem ming. "Een terugkeer stuit op on overkomelijke bezwaren van ou ders en onderwijzers", aldus Stel lingwerf. Volgende week zal Tuller worden ontslagen, hij heeft al be roep tegen de beslissing van het schoolbestuur aangekondigd. Uitspraak woensdag. De Ruiter wordt procureur-generaal in Amsterdam DEN HAAG (ANP) - Oud-minister mr. De Ruiter wordt de nieuwe procureur- generaal in Amster dam. De ministerrraad heeft giste ren tot zijn voordracht besloten. De Ruiter (56) was in het eerste ka- binet-Lubbers (1982-1986) minister van defensie en daarvoor minister van justitie in de drie kabinetten- Van Agt (1977-1982). De Ruiter werd na een studie rechten in Utrecht advocaat en volgde de opleiding voor de rech terlijke macht. In 1970 volgde zijn benoeming tot hoogleraar privaat recht aan de Vrije Universiteit Am sterdam. Aan diezelfde VU was hij vanaf 1976 tot aan zijn minister schap rector-magnificus. Andere wapenfeiten: in 1962 substituut-griffier van de arrondis sementsrechtbank in Utrecht, van 1963-1970 rechter arrondisse mentsrechtbank in Zutphen, 1973 raadsheer-plaatsvervanger ge rechtshof Amsterdam, lid van de Raad voor de opleiding van rech terlijke ambtenaren en weten schappelijk adviseur voor die op leiding, alsmede voorzitter van het college van advies voor de kinder bescherming. W oningstichting loost opnieuw directeur met gouden handdruk DEN HELDER (GPD) - De vereni ging Woningstichting uit Den Hel- HU!!! „„tll der wil voor de tweede keer binnen raakten de tankauto die met een twee jaar eèn directeur kwijt met gebarsten voorruit verder moest. PASPOORT (ANP) - De leges voor afgifte of verlengen van een paspoort gaan in januari 1987 met 6,30 gulden omhoog. Voor jonge ren onder de 16 gaat het paspoort 3,15 gulden meer kosten. Een toe- ristenkaart voor volwassenen wordt 75 cent duurder. De verho gingen van paspoortleges en de toeristenkaart staan overigens ge heel los van de nog vast te stellen prijs van het nieuwe paspoort i Eurc Europees model. HILVERSUM (ANP) - Fractieleider Voorhoeve noch vice-premier De Korte kan zich verheugen in een meerderheid van de eigen WD-aan- hang als het gaat om het politiek leiderschap van de partij, na de 'aftocht' van Nijpels richting kabinet als minister van VROM. Dit blijkt althans uit een enquête van de Nederlandse Stichting voor de Statistiek, waarvan de uitkomst vandaag bekend is gemaakt via de TROS-radio. Bij de WD-aanhang heeft De Korte wel een lichte voorsprong op Voor hoeve als het "gezicht van de partij" (30 om 22 procent). De Nederlandse kiezer in het algemeen is nog minder toe aan een definitief oordeel over wie zich bij de liberalen met de titel "politiek leider" mag tooien: 18 procent voor De Korte tegen 14 procent voor Voorhoeve. Ruim 74 procent van de 450 ondervraagden vindt dat een politieke partij een persoon nodig heeft die duidelijk als politiek leider fungeert. Waar die "eerste man of vrouw" moet zitten maakt blijkbaar weinig uit: 34 procent zegt in de Tweede Kamer, 36 procent ziet haar of hem bij voorkeur in het kabinet. gouden handdruk. Schuiten nam in 1984 ontslag bij de woningbouwcorporatie met een douceurtje van ongeveer 650.000 gulden, omdat er wrijvingen waren tussen het bestuur en het bedrijf. Schuitens opvolger, J. H. Kok, legt per 1 januari 1987 zijn functie neer en zal drie ton toucheren. Het Helderse gemeentebestuur, dat zijn toestemming voor die gift moet geven, wacht met een beslis sing tot een onderzoek naar het rei len en zeilen binnen de stichting is afgerond. Kok zou met hetzelfde probleem kampen als zijn voorgan ger. De voorzitter van Woning stichting, L. Kaijen, wil dit verhaal niet bevestigen. Kaijen ontkent dat bestuur en directie op gespannen voet met elkaar leven en dat dat de reden voor Koks stap is. AMSTERDAM (ANP) - "Niet ik ben degene die nu kiest voor openbaarheid: die keuze is hon derdvijftig jaar geleden al ge maakt door de wetgever". En bij die keuze is het vervolgens ook gebleven, constateert mr. Ulco van de Pol in zijn proefschrift 'Openbaar terecht', waarop hij onlangs promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de •Vrije Universiteit van Amster dam. Van de Pol concentreert zich op het strafrecht. En dan blijkt aan de eis van openbaarheid in de juridische praktijk voorname lijk te worden voldaan doordat de deuren van de rechtszaal niet dicht gaan. Verder gaat justitie vaak niet, al is er sprake van een langzame verbetering, aldus Van de Pol. Hij pleit voor grotere openbaarheid in alle fases van het juridische proces. Dat zou volgens hem wel beperkt moeten zijn in de fase vóór de terechtzit ting (opsporing, vervolging, ge rechtelijk vooronderzoek). Hq noemt het belang van de af schrikwekkende werking die van de bekendmaking van straf fen kan uitgaan, de controle op de rechtspraak, regulering van maatschappelijke onrust ont staan door een delict, de moge lijkheid in een zitting achter gronden te belichten en het ge ven van informatie en kennis aan een breed publiek. Journalist Hij praat uit ervaring als res pectievelijk journalist, onderzoe- Mr. Ulco van de Pol: r worden uitgedeeld' ker en rechter. Zijn praktijkken nis wordt in het proefschrift on derbouwd door een schat aan ju risprudentie, literatuur en - het gaat tenslotte voor een groot deel om de rol van de pers - kran teverslagen. De rechtbankverslaggeving kent hij uit de tijd toen hij als student bij het persbureau Argos de zittingen van de Amsterdam se rechtbank en gerechtshof ver sloeg voor een groot aantal regio nale kranten. Alle beperkingen heeft hij aan den lijve gevoeld, van onverstaanbaarheid tot ge brek aan informatie en motive ring van vonnissen. In zijn onderzoekswerk als we tenschappelijk medewerker aan de VU zag hij het verschil tussen de hoge verwachtingen en ge dachten over de afschrikwwe- kende werking van straffen (ge nerale preventie) en controle op de rechtspraak en de magere af spiegeling daarvan in de rechts zalen. Inmiddels is hij rechter bij de Amsterdamse rechtbank. "Openbaarheid is in de prak tijk nu niet meer dan het gedo gen van publiek en pers in de zaal, terwijl het voor mij bete kent dat justitie plichten heeft, dat voorlichting wordt gegeven en dat het werk in de rechtszaal zichtbaar wordt voor het pu bliek", aldus Van de Pol. De belangrijkste middelen voor justitie om openbaarheid in de rechtszaal te bereiken zijn de persofficier en de persrechter. De eerste kennen we al wat lan ger, de laatste begint langzamer hand zijn intrede te doen. De rechter moet zorgen voor afwe ging van privacyargumenten, duidelijkheid in en motivering van uitspraken. De persrechter kan de ontvankelijkheid voor de pers stimuleren. Onrust Een niet-begrepen vonnis kan leiden tot ongebreidelde onrust, aldus Van de Pol. „Als ik als rechter zie dat er geen publiek en pers in de zaal zit dan sla ik over wat verdachte, officier en mij be kend is. Is er ook maar één verte genwoordiger van de pers of pu bliek dan zal ik proberen zo dui delijk mogelijk uit te leggen en samen te vatten wat er is ge beurd". Hij bepleit ook een andere aanpak van het „criminele" nieuws. „Niet die weinig zinvolle „stoppertjes" met strafmaat, eis en twee zinnen over het gebeur de. Ik weet wel dat journalisten geen zin hebben een hele och tend routineuze cocaïnezaken of rijden-onder-invloedzaken te volgen. Maar ondertussen ont trekt die rechtspleging zich wel aan de openbaarheid; denken de mensen bij voorbeeld dat er geen zware straffen meer worden uit gedeeld. Maar er zijn andere we gen: laat een officier eens na af loop bericht uitbrengen, volg een zitting met één soort zaken en bezie het beleid daarin. Til een delict boven het individuele uit". Van de Pol sluit zich aan bij de opvatting van de Raad voor de Journalistiek van verdachten al leen personalia te vermelden en van een naam slechts initialen tenzij vermelding van een naam essentieel is (verwarring met an deren in kleine gemeenschap pen) of weglating ridicuul wordt. Als iemand in zijn ambt een de lict pleegt wat daar rechtstreeks mee te maken heeft (een fraudu leuze tandarts bij voorbeeld) moet je dat vermelden. Aan de schandpaal „Maar soms vraag ik me wel eens af wat de nieuwswaarde van iets is en wat zaken met elkaar (e maken hebben. Neem de kwestie van de Hoogeveense burgemees ter Sytze Faber, van wie alle kranten vermeldden dat zijn vrouw hem had geprobeerd te wurgen". Strikt is hij tenslotte in de op vatting als zou de pers iemand aan de schandpaal nagelen en dubbel berechten: „De pers is doorgeefluik en je kunt de bood schapper zijn boodschap niet verwijten. Als iemands naam in de krant staat is dat het gevolg van de openbaarheid en niet de schuld van de journalist".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5