Voetgangers meer ruimte geven rond stadhuisplein 'Beetje discipline is toch niet teveel gevraagd?' Ambtenaren presenteren plannen Juridische strijd om verhuur van kamers Overlast 'Rijnland' nog niet verholpen Meisje (15) licht gewond Langebrug tijdelijk afgesloten Afscheid van sportinstmcteur van politie Joop Westbroek lesai ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Voetgangers krijgen in de nabije toekomst meer de ruimte in de Leidse binnenstad. Het au toverkeer in het hart van de stad wordt verder teruggedrongen. Op den duur zal een steeds groter deel van het stadscentrum het domein worden van de voetganger. De ideeën over hoe het wandel gebied in de Leidse binnenstad te vergroten zijn afkomstig van de ambtenaren Aletrino (hoofd afde ling verkeer) en Piret (ruimtelijke ordening). Hun plannen vloeien evenwel voort uit het collegepro gramma. Daarin is een uitbreiding van het voetgangersgebied in het stadscentrum al opgenomen. De een aantrekkelijker verblijfsgebied moeten maken. Het maken van een nieuwe bestrating, planten van meer bomen, de bouw van een kiosk en een permanente markthal langs de Vismarkt zouden het nieuwbakken voetgangersgebied verder moeien verfraaien. Deze bescheiden uitbreiding van het voetgangersdomein zou op denj Breestraat Het hoofd van de directie ver keer van de gemeente adviseert burgemeester en wethouders om, na de uitbreiding van het voetgan gersgebied met de Vismarkt en een deel van de Aalmarkt, het verder vooral te zoeken in een uitbreiding van het voetgangersdomein op za terdag en op eventueel woensdag duur kunnen worden vergroot met (marktdag). "Je moet een gebied de Stille Mare en het gedeelte i de Lange Mare tot aan de Vrou- wenkerkkoorstraat. In laatste in stantie zou ook de Botermarkt en het daar tegenover gelegen gedeel de Nieuwe Rijn (tot raadscommissie voor ruimtelijke Gangetje) bij het voetgangersge- ordening en verkeer moet nog over bied kunnen worden getrokken. de plannen praten. De eerste fase van het plan be helst het afsluiten voor verkeer van de Vismarkt (langs het stadhuis) e Ook hier zouden tijdelijke of per manente marktkramen het straat beeld kunnen verlevendigen. Nadeel van de plannen i deel van Aalmarkt (tot aan de aantal parkeerplaatsen zal verdwij- Waagbrug). Van dit plan maakt ook deel uit het voorstel om het stadhuisplein door te trekken tot aan het water van de Nieuwe Rijn. Een trap naar het water (zoals de Stille Mare) (waaronder enkele parkeer plaatsen voor invaliden in het hart van de stad) en dat de ingang van het Stadhuis (aan het stadhuis plein) praktisch niet meer per auto i het plein bereikbaar i DEN HAAG/LEIDEN - Moeten de erfgenamen van een voormalige hoofdhuurster van een pand aan de Jan van Goyenkade de verhuur van de kamers in het huis voortzet- Grondbezit had de zoon van de voormalige hoofdhuurster zelfs nog aangedrongen op voortzetten van de verhuur van de kamers aan de bewoners. Maar Nationaal hun moeder is overleden of Grondbezit heeft te kennen gege- kunnen de kamerbewoners geen ven hierin geen brood te zien en het pand te willen vekopen. Overi gens heeft Nationaal Grondbezit totnutoe geen pogingen onderno men om de kamerhuurders het huis uit te krijgen.Vice-president mr. M.R. Portheine doet 26 sep tember uitspraak in de zaak. Die vraag is actueel geworden nu het Energiebedrijf Rijnland de be woners te kennen heeft gegeven zeer binnenkort de stroomlevering aan het pand te zullen staken om dat de leidingen oud en ondeugde lijk zijn. De erfgenamen weigeren de leidingen te herstellen omdat zij zeggen geen huurder meer te zijn en bovendien vinden dat de eige naar van het pand, Nationaal Grondbezit, dat soort vernieuwin gen moet uitvoeren. Kamerbewoner Klaas Bolhuis heeft daarom in een kort geding van de president van de Haagse rechtbank geeist dat de erfgena men van de voormalige hoofd huurder van het pand de leidingen moeten herstellen. „Van hen als kamerverhuurders kan worden verlangd dat zij hun verplichtingen als het verschaffen van woongenot en onderhoud gestand doen", al dus de raadsman van Bolhuis, mr. L.J. Sprenger. Volgens hem is er door het overlijden van de hoofd huurster geen einde gekomen aan de huurovereenkomst die deze had met de eigenaar van het pand. De erven hebben die huurovereen komst in zijn visie gewoon overge- alleen tot voetgangersgebied ken als de behoefte en de noodzaak daartoe er is. Dan vindt iedereen het normaal en functioneert zo'n gebied het beste", aldus Aletrino. De gemeente Leiden is in 1971 begonnen met het autovrij maken van delen van de binnenstad. In dat jaar werd de Haarlemmerstraat het domein van de voetganger. La ter werd de auto ook geweerd van het stadhuisplein en kreeg de voet ganger meer ruimte op een gedeel te van de marktenroute en een deel van de Stille Mare. Binnenkort krijgt de voetganger ook weer vrij baan op de Hoogstraat. Het onlangs gepresenteerde plan van de Breestraatwinkeliers om van een gedeelte^van de Breestraat (tussen de Koornbrugsteeg en het Gangetje) een winkelpromenade te maken sluit deels aan bij de eerste fase van het gemeentelijke plan voor afsluiting van de Vismarkt. Dat wil zeggen: de plannen bijten elkaar niet. Anders wordt het als de volgen de fasen van het gemeentelijke plan aan de orde komen. Dan zijn de beide plannen in zoverre met el kaar in tegenspraak dat een keuze gemaakt moet worden uit het ver keersvrij maken van de Boter markt of de Breestraat. Uiteraard hebben de twee plannen nog heel wat meer om het lijf dan alleen het verkeersvrij maken van de éne of de andere straat. In de plannen zit ten nog tal van losse einden die om een oplossing vragen. De raads commissie voor ruimtelijke orde ning en verkeer zal daar in een vol gende vergadering zeker nog over spreken. Twee ambtenaren van de gemeente Leiden hebben een plan ontwikkeld om de omgeving van het stadhuis plein autovrij te maken. Op bovenstaande tekening wordt duidelijk gemaakt dat het plein tot aan het water zou kunnen worden doorgetrokken. van het energiebedrijf Rijnland is nog steeds niet helemaal verhol pen. Bewoners van de Maresingel klagen al enige tijd over geluidhin der van de centrale. Om aan die overlast een einde te maken, zijn eind vorige week bij de 'uitlaten' van de koelluchtinstallatie van de generator dempers geplaatst. Die dempers blijken toch niet af doende te zijn. Vandaar dat op kor te termijn enkele aanvullende dempers worden geplaatst. De cen trale blijft 's nachts en gedurende de weekeinden buiten gebruik tot dat deze maatregel is genomen. LEIDEN - Een 15-jarig meisje is gisterochtend licht gewond ge raakt bij een botsing ter hoogte van de spoorlijn op de Haagweg. Zij fietste op de Haagweg en kreeg geen voorrang van een 35-jarige Leidse automobilist. Met vermoe delijk een hersenschudding is het meisje overgebracht naar het aca demisch ziekenhuis voor onder zoek. LEIDEN - De Langebrug wordt maandag voor een week afgesloten voor doorgaand verkeer. Reden is de aanleg/aansluiting van een hoofdriool voor het in restauratie zijnde Van der Speckhof, achter het voormalige politiebureau. Be gonnen wordt met het opengraven van het rijweggedeelte ter hoogte van de oude politiegarage aan de Langebrug, waarna aansluiting wordt gemaakt op de woningen van het betreffende hofje. Maar de Utrechtse advocaat mr. W. Vink denkt daar anders over. Namens de zoon van de voormali ge hoofdhuurster stelde hij dat door haar overlijden tevens een einde is gekomen aan het huurcon tract dat zij met Nationaal Grond bezit had. Daarom zijn de erven niet meer verantwoordelijk voor het onderhoud van het pand nog afgezien van het feit dat het ver nieuwen van elektriciteitsleidin gen een zaak is voor de eigenaar, aldus mr. Vink. Hij legde uit dat de erfgenamen per 1 juli het huis niet meer huren en dat de kamerbewo ners hiervan op de hoogte zijn ge steld. In een brief aan Nationaal LEIDEN - Een beetje discipline onder politie-agenten is toch niet te veel gevraagd, vindt Joop West broek, politiesportinstructeur, vlak voordat hij op 1 oktober met vut gaat. Na 40 jaren overheids dienst maakt Westbroek gebruik van deze regeling. Bang om te kort te schieten, want: "Ik heb een her nia en dat geeft problemen met ju do. Die sportinstructie is toege spitst op de praktijk. Ik vind het beter dat een jongere vent het nu maar gaat doen". door Annemiek Ruygrok Westbroek is eigenlijk nog méér bekend van de evenementen die hij in de loop der jaren op touw heeft gezet. De Singelloop, voet balwedstrijden tussen politie en het woonwagenkamp, de loop op Endegeest, de wekelijkse trimloop in de Leidse Hout. Vaak ging de opbrengst van dergelijke evene menten naar de invaliden sport bond. En dat waardeert hij nu juist zo in zijn werkgever: dat hij veel voor de gehandicapten heeft kun nen doen. Dat hij verlof kreeg van zijn chefs om in '64 naar Tokio te gaan en in '68 naar Israél. "Een ideale combinatie van werk en hobby is het al die jaren ge weest. Mijn opvolger zal dat niet kunnen doen, want hij is maar voor 20 uur aangenomen. Hij moet zich louter en alleen op de sportinstruc tie toeleggen. Terwijl ik een twee ledige taak had: instructie en de re presentatie van het korps als secre taris van de Leidse Politie Sport vereniging". Overigens is hij ervan overtuigd dat zijn opvolger "goed op de politie is ingeschoten". Discipline Veertig jaar overheidsdienst heeft Westbroek achter de rug. Voordat hij bij de politie kwam, werkte hij als sportinstmcteur bij de luchtmacht. In 1953 is hij be gonnen met lesgeven aan de Leid se dienders. Erg veel verschil tus sen leger en politie was er in die tijd nog niet. "De politie was toen nog een semi-militair bedrijf. Met veel discipline. En excercitie". Dat is in de loop der jaren dus danig veranderd. Westbroek vindt dat een niet al te gelukkige ontwik keling: "Een beetje discipline is nooit weg. Er is nu steeds minder respect voor de politie. Vroeger als je voetbalde op straat en je zag een agent aankomen, dan wilde je wel wegwezen. Nu krijgt een agent een grote bek terug. De maatschappij is negatief veranderd". Vanwege dat straatvoetbal be landen we even op een zijlijn. "Öp straat voetballen kan eigenlijk niet meer, vanwege het verkeer. Van daar dat je zo weinig goede voet ballers in Nederland hebt. Zo'n Cruyff die heeft het op straat ge leerd". Een politie-agent heeft een goe de,lichamelijke conditie nodig. Om boeven achterna te kunnen zitten? Bestraffend zegt Westbroek: "Dat is nou echt een opmerking van ie mand achter zijn bureau. Natuur lijk is een goede conditie nodig. Er wordt veel waarde aan lichamelij ke vorming gehecht, omdat het een onderdeel is van je vak. Ik heb heel wat mensen van de politie-acade- mie moeten bijspijkeren. Die wa ren dan wel geslaagd voor het poli tionele gedeelte, maar voldeden niet aan de sporteisen. Slaagden ze niet voor hef onderdeel sport, dan konden ze op ontslag rekenen". Frustraties Hoewel de lichamelijke vorming van de politieman of -vrouw van groot belang is, wordt er toch vreemd mee omgesprongen door mensen die achter het bureau zit ten, vindt Westbroek. Want: "Ze krijgen ook vormen van karate. Daar is een hele discussie over. Door iemand van Binnenlandse Zaken is daar een boek over ge schreven. Dat je met karate de ver dachte kunt beschadigen. Maar lui die burgers benadelen en de politie uitlokken, moeten er toch reke ning mee houden dat ze 'bescha digd' kunnen worden". Het werk voor de politie-ambte- naar is frustrerend tegenwoordig, aldus de sportinstmcteur. "Am sterdam heeft een paar honderd mensen tekort. In veel gevallen wordt de politie-agent niet gedekt door justitie. Gelukkig gebeurt dat in Leiden wél. Maar in andere plaatsen laat de korpsleiding het wat dat betreft afweten". Dat er bij het nieuwe politiebu reau aan de Langegracht door Bin nenlandse Zaken geen sportzaal is ingecalculeerd, vindt hij een absur de zaak. "Nu moeten we voor veel geld een zaal huren in de 3 Okto- ber-hal". Er wordt volgens hem te veel geschipperd. Ook al door ge brek aan personeel. "De korpschef heeft de verantwoording. Hij dele geert het weer naar de afdelings chef. Die doet water bij de wijn. Li chamelijke oefening voor zover de dienst het toelaat, heet het dan. Want ondanks de atv zijn er bij de politie niet méér mensen geko- Overigens geeft Westbroek toe dat het geüniformeerde deel van de politie trouw de.sportinstructies volgt. Vandaar dat hij enkele jaren geleden nogal boos is geworden over een proefschrift van een .zeke re mijnheer Vlek, die schreef dat de politie weinig conditie heeft. Architectuur Stichting De Burcht houdt maandag weer architectencafé. Thema van de avond is 'De 40.000ste woning betreffende'. Aan de forumdiscussie doen mee de wethouders Tesselaar, Peters en de La Mar en Auke Mulder, directeur van de woningbouw vereniging Leiden. Zij praten over de Leidse volkshuisvesting in het algemeen en de 40.000ste woning in het bijzonder. Aan vang 20.00 uur, plaats van han deling is De Burcht. Postzegels Het comité TuinstadwijkJ Staalwijk houdt maandag in sa menwerking met de Leidse Post zegelvereniging speciaal voor de jeugd een ruilbeurs in gebouw De Linde aan de Herenstraat 64. De beurs begint om 19.00 uur. Tafels kunnen worden gereserveerd bij C. Vinkestein, telefoon 123692. Lezing 'De psycho-analytische behan deling' is de titel van de lezing die zenuwarts dr. J.A. Groen maandag houdt op uitnodiging van het Studium Generale van de universiteit. De lezing wordt gehouden in het Centrale Voor zieningegebouw aan de Cleverin- gaplaats 1 een begint om 20.00 "Ook weer zo'n vent die vanachter zijn schrijftafel iets bedenkt. Die moest een titel halen. Naderhand hebben we nooit meer wat van hem gehoord". Die Vlek had de training eens moeten meemaken. Westbroek: "Getrainde sporters hebben er nog moeite mee. Die staan na de duurloop een kwartier uit te hijgen". Over zijn representatieve taak, als secretaris van de Leidse Politie Sportvereniging, is Westbroek zeer te spreken. Dat schiep voor hem de mogelijkheid om veel contacten te onderhouden. Met vliegkamp Val kenburg bijvoorbeeld. Maar ook met het woonwagenkamp. Inder tijd heeft hij een voetbalwedstrijd tussen de politie en bewoners van het kamp georganiseerd. "Fantas tisch was het. Drieduizend man publiek. De politie gaf ook sport- demonstraties in het kamp. Het heeft de verhouding enorm verbe terd". Zelf is hij twee maal nationaal ta feltenniskampioen geweest bij de Nederlandse politiekampioen- schappen. De tweede keer 'per on geluk'. Hij had het al tien jaar niet meer intensief gedaan. Totdat hij werd uitgedaagd om toch mee te doen. Hij won. "Toen ben ik écht gestopt. Als kampioen stoppen is veel prettiger, dan wanneer het een aflopende zaak gaat worden". Sporten zal hij blijven doen. Hij legt zich samen met zijn vrouw te genwoordig toe op tennis, omdat dat een sport is die je tot op hoge leeftijd kunt volhouden. En fiet sen. Hij wil door heel Nederland toeren. Voor de gehandicapte sporters zal hy zich blijven inzetten. Dat is al begonnen vlak na de oorlog. Toen hij zit-volleybal voor oorlog sinvaliden ontwikkelde. Hij wil wél kwijt dat in de pers veel te wei nig aandacht wordt geschonken aan gehandicaptensport. "Terwijl dat toch een professioneel evene ment is. Heel professioneel". Bij het organiseren van alle eve nementen heeft hij de zaalwach ters en terreinwerkers altijd be langrijker geacht dan directeuren van sportaccommodaties. "Zy moeten zorgen dat de speelvelden in orde zyn. Met hén heb ik de bes te contacten gehad". Een góede voorbereiding van een evenement is de beste waarborg voor succes. Dat is de stelregel van Joop West- broek. Hopelijk hebben de organi satoren van zijn afscheidsreceptie die op 26 september van half vijf tot half zes in het bureau aan de Langegracht wordt gehouden, dat goed in de oren geknoopt. Burgerlijke Stand Danny Ja- LEIDEN - Geboren: cob Pieter, zv. C.J.N. van der Kroft M.J. van Kesteren; Linda Helena, dv. W.J.M. Kraan en S.E.M. Jansen; Louise Cornelia, dv. H.J. van der Valk en G.J. van Klaveren; Hans, zv. H. van den Bosch en M.M. Wijnands; Patrick, zv. J. de Vreugd en A.C.J. Varkevisser. trimmers van de wekelijkse trim- club in de Leidse Hout. (foto Van Boven) Verkoop op maat van alle typen zeecontainers, gespecialiseerd In koel- en vriescontainers. Reeter engineering 24-uurs standby service. containerdepot met spoor- en wateraansluiting in het hart van de Amsterdamse haven. GL goedgekeurde werkplaatsen mobiele reparaties stralen en schilderen Container Service 'Amsterdam' BV Corsicaweg 6,1044 AB Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3