y 'Je krijgt de schuld, dat hoort bij je rol' Wethouder Meerburg ruilt Leiderdorp na acht jaar in voor Alkemade Puinbreker naar Does Postkoetsen van Lisse naar Leiden Leiderdorpse dansschool in stijl geopend PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1986 Koninklijke onderscheiding voor inzet familiebedrijf LEIDERDORP - De 76-jarige Noord.wijkerhou.ter P. Demme- nie heeft gistermiddag uit han den van Leiderdorps burge meester Bruggeman de ereme daille in goud. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op gespeld gekregen. Demmenie kreeg de onderscheiding van wege zijn verdiensten op een breed terrein Zo heeft hij zich 50 jaar lang ingezet voor het familiebedrijf, dat mede door zijn inspannin gen uitgroeide tot een onderne ming met onder meer een kan toorboekhandel in Leiden en een in Leiderdorp gevestigde groothandel in kantoormeubi lair. Het bedrijf telt momenteel 60 personeelsleden. Verder was Demmenie onder meer voorzit ter van de coöperatieve inkoop- vereniging voor kantoorboek handelaren. NECO (foto Holvast) LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES Voor inlichtingen over zonderd Sleuteltjes) i Jutfermans-'Duyverr tel. 071-893256. SLEUTELTJES •vrij. van 8.00-19.30 uur (071)143545 ABONNEESERVICE jwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma,-vnj. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE per maand, aan huis bezorgd 2: per maand, per post 3 (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 6. per post (binnenland) 100,00 per half jaar, aan huis bezorgd 137,90 per post (binnenland) 200,00 per jaar. aan huis bezorgd 262,40 per post (binnenland) 386,90 losse nummers f 1.10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Bin /Buitenl./Econ W Fortuyn Sport: P.J de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij dc Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg. Tokio, Londen. Parijs. Was hington. Rome, Madrid. Mexico-City en Tel ZATERDAG Groenoordhalien Zuid-Hollandse snuffelmarkt, 10-16.30 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat 127, ver rassingsfietstocht, 11-12 uur. Turnvereniging Ons Buiten - opening expositie bloemen, groenten en fruit. 10-17 uur Warmond Huize Marienhaven - Mgr. Aengenent- laan. missietentoonstelling en verkoop. 10-18 uur Oegstgeest Pabo - Hazenboslaan 101, inloopdag over computers in basis- en speciaal on derwijs, 9.45-14 uur. Gemeentecentrum - Lijtweg, pannekoe- keninstuif Scouting Oegstgeest, 12-19 uur, afhalen tussen 14-17 uur. Wassenaar Dr. Mansveltkade - recreatietoernooi voor 50-plussers, georganiseerd door de Wassenaarse Pétanque en koersbalclub. 11 uur. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen. Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer, Sto kroos 1, tel. 215510. zo 8 uur tot 24 uur: Janssen, tel. 121641; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen. Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: E. de Lange, tel. 212025; spreekuur Bronckhorststraat 43-45. zo 8 uur tot 24 uur: A. v. Luyk, Was- straat 2a, tel. 122522. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Smit, Cobet- straat 43, tel. 130177 zo 8 uur tot 24 uur: H. Jurgens, Heren gracht 116, tel. 125820; spreekuur Burg- gravenlaan 102. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: DEN HAAG/LEIDERDORP - In het Doesgebied in de gemeente Leiderdorp wordt volgend jaar waarschijnlijk een puinbreker an nex stortplaats voor puin aange legd. De puinbreker komt in de plaats van een dergelijke voorzie ning in Zoetermeer die halverwege het volgende jaar wordt gesloten. Dat staat in de ontwerp-begroting die de provincie onlangs presen teerde. De puinbreker - een installatie die grof puin fijnmaalt - en de stortplaats moeten in elk geval het afval uit de bollenstreek en Leiden en omgeving gaan 'verwerken'. LISSE/LEIDEN - Het traject van de Grote Postkoetsenrace voert vandaag door de bollenstreek en de Leidse regio. Van 10.00 tot 17.30 uur rijden de twaalf koetsen van Lisse naar Leiden. De deelnemers aan de Postkoet senrace staan vanmorgen tussen 10.00 en 11.15 uur op het terrein naast het hotel De Nachtegaal aan de Heereweg in Lisse voor de zoge naamde presentatie en het con cours d'élegance. Om 11.15 ver trekt de stoet naar het gemeente huis van Lisse, waarna vanaf half twaalf via de dorpskern van het bollendorp naar Sassenheim wordt gereden. De aankomst in Sassenheim wordt verwacht om even na twaalf uur. De koetsen kunnen hier gedu rende anderhalf uur worden be zichtigd in de Hoofdstraat. Na de rustpauze rijden de wagens om 13.30 uur van Sassenheim via War mond naar Oegstgeest, waar om streeks 14.30 uur bij het tenniscen- trum OLTC opnieuw wordt haltge houden. De postkoetsen vertrekken om 15.15 uur vanaf het tenniscentrum in Oegstgeest onder meer via de Schipholweg naar Leiden, waar op het terrein naast het nieuwe kan toor van de PTT, gelegen aan de spoorlijn, een rustpauze van een half uur is ingelast. Het laatste deel van het traject voert via de Steenstraat en de Blauwpoortsbrug naar de Bree- straat, waar de wagens tussen 17.00 uur en 17.30 uur aankomen. Hier heeft ook de prijsuitreiking plaats LEIDERDORP - Burgemeester Bruggeman heeft gistermiddag al dansend de nieuwe dansschool van Karei van der Linden in Leiderdorp geopend. De school op de hoek EngelendaallBuitenhoflaan belooft nu al een herkenningsbakente worden in de toekomstige wijk Buitenhof midden-west. Immers, het valt, ook vanwege de wit/blauwe uitvoering, behoorlijk op temidden van de nieuwbouwhuizen. De nieuwbouw komt in de plaats van het houten gebouw aan de Splinlerlaan Voorlopig staal het pand er nog in alle eenzaamheid, maar binnenkort al wordt hel omringd door de opruk kende nieuwbouw Overigens komt desdwol gedeeltelijk in de vijver te staan die in Buitenhof wordt aangelegd LEIDERDORP - Hij is er het type niet naar om zichzelf op de borst te kloppen. A.H. Meerburg (40), tot deze week Leiderdorps wethouder verkeerszaken en volkshuisvesting, vanaf 23 sep tember eerste burger van het naburige Alkemade. wil best nog even wat gedachten loslaten over de vraag hoe het nou verder moet in Leiderdorp, zonder hem. En daarbij wordt even de waarschuwende vinger geheven: "De bestuurders moeten niet alleen oog hebben voor luxe-problemen, maar juist de dagelijk se dingen in de gaten houden. Het onderhoud van de wegen en het groen bijvoorbeeld". Maar niemand zal hem horen zeggen dat hij zich acht jaar heeft weggecijferd voor de gemeenschap. "Ik vind het best fijn dat ik dit werk heb mogen doen. Ik besef dat ik straks in Alkemade veel profijt zal hebben van alle erva ringen die ik in Leiderdorp heb opgedaan". De terugblik van een CDA-man die bescheidenheid hoog in het vaandel heeft staan. "Mijn vader zei altijd: er is al zelfge noegzaamheid genoeg in de wereld". door Miep de Graaft - Eerst maar even terug naar het moment dat uw benoeming als bur gemeester afkwam. Een aantal lie den liet in de consternatie weten dat u open kaart had moeten spe len. Dat u vóór de verkiezingen uw aspiraties voor het burgemeester schap al kenbaar had moeten ma ken en in geen geval als lijsttrekker had moeten fungeren. Uw fractie voorzitter Den Boeft riep onmiddel lijk dat dal niks gaf omdat u een publieke zaak blijft dienen, maar weg is weg natuurlijk. "Als ik van tevoren had geweten dat ik zó snel ergens was benoemd, dan had ik me zeker teruggetrok ken als lijsttrekker. Het punt was. ik had dat helemaal niet verwacht Er zijn vele voorbeelden waarbij zoiets jaren in beslag neemt. De commissaris van de koningin zei me destijds ook dat je niet zómaar burgemeester wordt. Hij raadde me toen zelf aan nog een keer voor een termijn als wethouder te kie zen - omdat je niet weet hoe lang het kan duren". "Maar bij het CDA-bestuur wa ren mijn aspiraties bekend. Ik heb ze precies verteld wat voor plan nen ik had en heb daarbij beloofd dat ik niet om een andere functie zou weggaan. Binnen het ge meentehuis wist een enkeling het. Punt is: je moet zoiets redelijk pri vé houden, anders zijn je kansen op een burgemeesterspost voor een groot deel weg". - Tijdens uw afscheid afgelopen maandag zei u het zelf al: de naam Meerburg is beladen in de Leider- dorpse gemeenschap. Er zouden nogal wat nadelen aan die achter naam kleven. Welke? En er waren toch zeker ook de nodige voordelen? Bijvoorbeeld omdat u erdoor in een gespreid bedje terechtkwam'' "Tja, als pa zestien jaar wethou der is, het zoontje dan ook nog in zijn voetsporen treedt en de broer aannemer is... dan zijn dat twee punten in je nadeel. Ik ben er niet altijd onder gebukt gegaan hoor. maar je bent op je hoede. Zeker in het begin. Ik merkte toen dat men sen spraken in termen als 'van va der op zoon' en sommigen zelfs van 'de Meerburg-dynasty "Concrete nadelen., ik denk dat die er vooral waren wat betreft de advisering. Ik trok me binnen de vergaderingen van burgemeester en wethouders snel terug als de naam van mijn broer ter sprake kwam. Je weet dat als je je dan in de discussie mengt, men toch denkt datje belangen bij hem hebt. En de contacten als wethouder met mijn broer heb ik bewust afgehou den. Meestal verwees ik hem naar een andere wethouder. Ik vond het best om met hem te praten als er mensen bij zaten, maar nooit al leen. Al met al denk ik dat hij er misschien nog meer nadelen van heeft ondervonden dan ik". "En voordelen? Toch ook. ja. Ik denk voornamelijk in de contacten naar buiten. In dit bouwdistrict, bij de provincie, je komt veel mensen tegen die mijn vader nog kenden. Dat breekt het ijs, je maakt wat makkelijker een praatje. Je ziet de mensen denken: zijn vader maakte een degelijke indruk - dan zal de zoon ook wel zo wezen" - Bij uw installatie als wethou der zei u destijds dat u uw voor ganger Gordijn met zou kunnen evenaren, met name niet waar het diens soepele omgangsvormen aan ging. Wel verklaarde u meteen diens integriteit te willen navol gen. Kunt u met de hand op uw hart zeggen dat u al die jaren inte ger bent gebleven? "Ik weet natuurlijk niet hoe an deren daar tegenaan kijken, maar voor m'n gevoel ben ik dat wel ge weest. Gordijn was een man die makkelijk praatte, overal een grap je klaarhad. Ik ben wat dat betreft wat afstandelijker maar hopelijk net zo straight als hij was. Ik heb gelukkig niet hoeven sjoemelen of dingen moeten doen waarmee ik het eigenlijk niet eens was. 'Effe iets regelen' - nee. Ja, ik heb wel aanbiedingen gehad. Een vakantie naar Valmoral." "Maar het wordt snel bekend hoor. als je dat soort aanbiedingen afwijst. En dan heb je er geen last meer van. Ja. een lies wijn met kerst, maar dat kan" - Betaalbaar wonen, dat was uw slogan. Maar is betaalbaar hetzelf de als leuk? Je kunt die saaie nieuwbouwhuizen bepaald niet aardig noemen. Had u niet voor wat meer speelsigheid kunnen zor gen in een wijk als Buitenhof' "Het hele jammere is dat betaal baar en aardig lang niet altijd sa mengaan. nee. Met iets meer geld kun je veel meer aan een woning doen. Maar onderschat het hele nauwe keurslijf niet waarin we za ten. Speelser is vaak meteen duur der. Als je dezelfde gevel honderd keer laat neerzetten is dat een stuk goedkoper dan dat je dat tien keer doet. En zeker de beginjaren tach tig waren voor de bouw in Leider dorp uitermate slecht. Het gaat nu iets beter, dat zie je meteen aan de bouwplannen voor Buitenhof mid den- en west die er binnenkomen. Maar zoveel variatie in bouw als bijvoorbeeld in de wijk Voorhof (die tien jaar geleden werd neerge zet, red.), die zie je waarschijnlijk "Ach. met verkeerszaken is het net als met voetbal: iedereen heeft er verstand van. Daarom is het zo moeilijk om mensen op één lijn te krijgen. Iedereen denkt dat wat hij zegt zo logisch is, en dat een ander dat nou niet snapt.." - Tijdens uw afscheidstoespraak gaf ii als waarschuwend woord mee dat de gemeentebestuurders zich moeten blijven realiseren wie zij vertegenwoordigen. Dat ze zich niet alleen over luxe-zaken moeten buigen, die relatief toch al veel aandacht krijgen in Leiderdorp Noem die eens? "Wat ik bedoelde te zeggen is: ik heb wel eens gedacht: goh. is dit nou een echt probleem? Worden de tekortkomingen in gewone za ken, het onderhoud van groen en wegen bijvoorbeeld, niet teveel over het hoofd gezien? Ze zeggen dat Leiderdorp groen is, nou, zells de voet- en fietspaden zijn groen. En vaak ongelijk. Daaraan gebeurt dan niets terwijl er wel zwaar wordt gedebatteerd of de jazzclub subsidie moet krijgen. Die jazzclub vind ik dan luxe: dat onderhoud, dat hoort erbij. Ik wil maar zeggen: laat je niet teveel door de mooie dingen meeslepen, let ook op ge wone zaken. Leg als raadslid je oor wat meer te luister bij mensen in de buurt, bij verenigingen, in plaats van alleen naar de toch al mondige mensen rond de fractie en op de publieke tribune in de raadszaal. Rij door de buurt, maak een praatje. Dat deden we vroeger veel meer". - U bent zelf geboren en getogen Leiderdorper en bent acht jaar aan het bouwen geweest. Kortom, u hebt Leiderdorp zien uitschieten van lommerrijk groen dorpje tot nieuw- bo uw-voorst ad. Een verandering ten goede of tpn kwade? Enige aarzeling. Dan. "Als je soms een wat sentimentele bui hebt. besef je dat die groei niet alle maal in winst kan worden omge zet. Het dorpskarakter is wel heel erg veranderd. Aan de andere kant we hebben nu zoveel meer moge lijkheden. de voorzieningen zijn ontstellend veel beter. Vroeger had je een paar sportvelden op de Hoogmadeseweg en je had het Dorpshuis, dat was het. Uit school gingen we naar het zwembad, dat was het enige datje had. Je hebt nu park de Houtkamp, sportpark de Bloemerd, dat was toen ondenk baar". De vertrekkende Leiderdorpse wethouder Meerburg op 'zijn' Engelendaal: 'Ze zeggen dat Leiderdorp groen is. nou, zelfs de voet- en fietspaden zijn groen(foto Wim Dijkman) nooit meer terug. Vergeleken met Voorhof is Buitenhof een veel ge wonere wijk". "Verder denk ik dat Buitenhof oost er wel beter uitziet, als straks het groen een beetje uitkomt. Al met al ben ik niet ontevreden over die wijk. Zeker niet gezien de voor waarden die er toen lagen. Het scheelde weinig of die woningen waren er nooit gekomen" - In uw tijd werden er zo n 1000 woningen bijgebouwd. Het aantal woningzoekenden daalde echter al lerminst evenredig. Lang niet alle woningen zijn derhalve naar de ei gen inwoners toegegaan. Klopt dat beleid wel? "Toen ik kwam was de groei er net uit. Daarvoor konden we. in Voorhof nog zo ruim bouwen datje én de eigen woningbouwvereni ging én de buitenstaanders terwille kon zijn. Toen dat niet meer kon, heb ik meteen gezegd dat we voor de eigen mensen moesten bouwen De rest moest dan maar zien. De toestroom van buitenaf is toen ook gestagneerd. Maar ja. als een be staande woning aan een niet-Lei- derdorper wordt verkocht, moet dat kunnen. Je kunt het hele dorp toch niet dichtspijkeren! Althans, ik vind datje dat niet kan maken". - 'Men' zegt over u dat u bouw plannen van buitenstaanders en/of particulieren maar al te vaak ter zijde schoof, ten gunste van plaat selijke aannemers of particuliere plannenmakers. Welke belangen prevaleerden er bij u? - U pleegt zich in de omgang als wethouder correct, zelfs wat be deesd te gedragen, maar u kunt dan onverwacht fel uithalen. Bent u een wolf in schaapskleren oj wordt het gewoon af en toe teveel? En: in hoeverre werkt dat vak door in de privé-uren? Lachend: "Meer het laatste, hoop ik. Ik wil discussies niet te snel af kappen. maar soms heb ik toch het gevoel: nou is de maat vol. Dan komt het er wat venijniger uit dan ik eigenlijk bedoel. En ja. je wordt overal aangeklampt. Op verjaarda gen zei ik weieens: nou even niet. Dan ga ik niet uitgebreid in debat. Aan de andere kant begrepen een boel mensen dat wel. die maakten dan een aparte afspraak". - Van u wordt gezegd dat u een "Ik werkte inderdaad liever met bekende, plaatselijke mensen. Dat is een beetje het gevolg van de er varing met buitenstaanders die be paald niet in alle opzichten positief was. Neem de Nevanco-woningen in Voorhof: die bleken veel meer onderhoud op te leveren en daar voor heeft de Algemene Woning bouwvereniging extra kosten moe ten maken. Van der Heijden (de man achter 'Palendorp', red.) is ook zo'n voorbeeld van iemand die dingen belooft en ze niet nakomt. Met een mooi verhaal kan iedereen binnenkomen Maar volhouden, dat is punt twee. Verder werk ik het liefst met mensen die niet al leen tussenpersoon zijn en er ook weer aan willen verdienen, maar met een eigen plan komen en dat zelf ook realiseren". groot liefhebber bent van drempels en obstakels in wegen. Althans, te genstanders schelden tegen de per soon Meerburg. Maar vindt u ze echt zo fijn? "Dat is de rol die je als wethou der speelt: je krijgt de schuld. Echt voorstander... ik heb wel altijd ge zegd dat drempels goedkoop en ef fectief zijn. Dus waarom dan inge wikkelder toestanden? Ik ben nooit voorstander geweest van die ingewikkelde obstakels. Maar op doorgaande wegen kun je geen drempels plaatsen"

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2