Terrorisme: wapen van de zwakken West-Duitsland: altijd weer RAF Engeland: grote waakzaamheid Italië: geen noodwetten België overdag boodschappen Frankrijk: 'n beetje naïef Spanje: gewend aan terreur SATERDAG 20 SEPTEMBER 1986 West-Duitsland volgt bijna ademloos de serie bomaanslagen in Frankrijk en de drastische maatregelen die de rege ring van pemier Jacques Chirac neemt. Kranten en televisie besteden ruime aandacht aan elke ontploffing en bren gen uitgebreide reportages over de reac ties van de Franse bevolking. De aanslagen in eigen land komen op dit moment op de tweede plaats, hoewel er in de Bondsrepubliek de laatste tijd op het gebied van terreur ook het een en ander is gebeurd. Maar behalve wat meer politie en pantserwagens in de hoofdstad Bonn en scherpere controle op de vliegvelden, is er weinig te merken van verhoogde paraatheid. Van paniek onder de bevolking is al helemaal geen sprake, hoewel de RAF toch vrijwel elke week wel ergens toeslaat. Na de moord op 9 juli op de Siemens- topdirecteur Karl-Heinz Beckurts en zijn chauffeur, is een serie aanslagen ge volgd. De moord op Beckurts was het werk van de harde kern van de RAF, het RAF-Commando. Deze groep bestaat volgens de Westduitse opsporingsdienst uit maximaal 20 leden, die volledig on dergronds leven. Zij doden zonder waar schuwing. Behalve deze keiharde moordenaars onderscheidt de Westduitse veiligheids dienst nog drie groepen binnen de RAF. In de eerste plaats de ongeveer 30 leden die in de gevangenis zitten en van daar uit door middel van bijvoorbeeld hon gerstakingen het signaal voor nieuwe ac ties geven. Dan is er de 'RAF-omgeving' met ongeveer 200 mannen en vrouwen, die onder meer de propaganda voor de RAF verzorgen en de verspreiding van de RAF-krant 'Samen strijden' coördi neren. Uit deze groep zijn sinds half april 1984 'Militante Illegalen' voortge komen. Deze groep, met naar schatting 15 tot 20 leden, dankt haar naam aan het feit dat men soms maanden in de illega liteit leeft, maar daarna weer boven gronds aan de slag gaat. Het zijn de 'Mili tante Illegalen' die voor de bomaansla gen van de laatste weken verantwoorde lijk zijn. Zij plegen aanslagen, niet om te doden maar om het vertrouwen in de de mocratie te ondermijnen en de bevol king onzeker te maken, aldus de opspo ringsautoriteiten. Meestal waarschuwen 'Militante Illegalen' kort van tevoren, ontploffen hun bommen op een tijdstip dat het risico van slachtoffers uiterst klein is en laten ze brieven achter waarin een relatie wordt gelegd naar andere in Europa strijdende terroristische bendes. De politie gaat ervan uit dat het moordcommando van de RAF vooral uit deze kring de gelederen af en toe aan vult. Ook is men ervan overtuigd dat er vrij nauwe contacten tussen de 'Illegale Militanten' en het 'RAF-Commando' be staan. Dit wordt onder meer afgeleid uit het feit dat beide groepen af en toe de zelfde explosieven gebruiken. Ook de strategie van de Rote Armee Fraktion heeft nauwelijks nog geheimen voor de Westduitse veiligheidsdienst. Nog altijd geldt de leer van de terroris ten van het eerste uur, Ulrike Meinhof, Andreas Baader en Gudrun Ennslin dat aan dit 'Schweinesysteem' de oorlog wordt verklaard. De nieuwe generatie heeft daartoe drie doelen voor ogen. In de eerste plaats de 'militaire machine' van het Westduitse leger, de Amerikaanse troepen en het NAVO-hoofdkwartier. Het tweede doel is het 'repressieapparaat' van rechters, politie en openbaar ministerie. Het der de doelwit is het 'militair-industrieel complex', waartoe managers van wapen fabrieken horen. De veiligheidsdienst weet het allemaal precies. Ook de namen van de meeste gezochte terroristen zijn bekend, hun fo to's hangen bijna overal. Maar ondanks enorme inspanningen en hypermoderne apparatuur wordt er byna geen terrorist opgepakt. De RAF schiet en moordt ver der, de Duitsers zyn er al bijna aan ge wend. In Groot-Brittannië heeft men lang ge meend het patent te hebben op terroris mebestrijding. Lang voordat de Arabi sche terreur oversloeg naar Europa, had den de Britten al ruime ervaring opge daan met terroristen van eigen bodem in de vorm van de IRA. De terreurcampag- ne van die organisatie brandde in 1974 pas goed los met bomaanslagen op het Britse vasteland die aan tientallen men sen het leven kostte en die het sociale en economische leven in een aantal steden totaal ontwrichtten. Het leidde tot dicht geplakte postbussen, posters in de me tro- en winkelcentra, grote waakzaam heid en overal politie. Het leidde even eens tot een bijna hysterische anti-Ierse stemming. De druk op de politie om de daders in de kraag te vatten was ongekend groot. Britse regeringen van toen en nu geven er regelmatig blijk van de roep van het volk om actie niet te kunnen weerstaan. Een (tijdelijke) wet op de preventie van terrorisme werd haastig ingevoerd en is nog steeds van kracht. Onder de wet kan de minister van binnenlandse zaken ie dere groep ontbinden waarvan hij ver moedt dat ze met terroristische activitei ten te maken heeft. Iedereen van wie men 'redelijkerwijs vermoedt' dat hij of zij met terrorisme te maken heeft, kan zonder beschuldiging zeven dagen wor den vastgehouden. De wet, die terrorisme definieert als 'het gebruik van geweld voor politieke doeleinden', is tot nu toe slechts ge bruikt voor gewelddadigheden die in verband staan met Noord-Ierland. Vol gens critici heeft die het terrorisme geen halt toegeroepen. De organisatie voor burgerrechten meent dat het meer kwaad dan goed gedaan heeft en geleid heeft tot levenslange gevangenisstraffen van twintig personen voor IRA-aansla- gen. Die twintig zouden allen bijna zeker onschuldig zijn. Een van de meest complexe problemen waarmee Europa te maken heeft is het terrorisme. Terroristen gedijen onder vele leefomstandigheden, opereren op verschillende manieren en houden er een grote variëteit aan ideologieën op na. Die grote verscheidenheid maakt het de Europese regeringen niet gemakkelijker. Ondanks de aanslagen van de laatste weken - de explosies in Frankrijk liggen nog vers in het geheugen - menen experts dat terreur het wapen is van de zwakken. Volgens deze deskundigen vormt terrorisme geen grote bedreiging voor de democratieën. Intussen echter bezorgen terreurdaden de regeringen flinke hoofdbrekens. Onze correspondenten beschouwen de stand van zaken in zes Europese landen. se strijdkrachten. Slechts zelden kwa men burgers bij gewelddaden om het le- Het Arabische terrorisme maakte pas recentelijk zijn entree in Spanje. Vorig jaar april vloog het restaurant El Des- canso in de lucht, dat vanwege zijn Ame rikaanse menukaart en lage prijzen tal rijke Amerikanen van de militaire basis van Torrejon onder zijn clientèle kende. De aanslag werd opgeëist door de Yïhad Islamica als een vergeldingsaktie tegen de VS. Onder de 18 dodelijke slachtof fers bevond zich echter geen enkele Amerikaan, allen hadden de Spaanse na tionaliteit. Maar in die strategie van de ETA - bur gers te ontzien en slechts militairen en leden van de politie en Guardia Civil tot doelwit kiezen - lijkt de laatste tijd enige verandering te zijn gekomen. In de cam pagne tegen het toerisme in de afgelo pen twee jaar had de ETA nog scrupu leus getracht om geen slachtoffers te veroorzaken onder toeristen. Vlak voor dat ergens in een van de toeristencentra aan de Costa del Sol of in de buurt van Alicante een bom tot ontploffing werd gebracht, pleegde de ETA een waar schuwingstelefoontje, waardoor de toe risten tijdig geëvacueerd konden wor den. Maar de aanslag van 14 juli jongstle den in Madrid, toen een autobom explo deerde bij het passeren van een bus vol jonge Guardia Civiles, lijkt met die voor zichtigheid te breken. Onder de 13 slachtoffers van die aanslag bevonden zich ook enkele nietsvermoedende voor bijgangers. Uit die actie van de ETA maakten sommigen op dat de Baskische terreurorganisatie het criterium van de selectiviteit voorgoed had laten varen. Terwijl diverse enquêtes hebben uit gewezen dat het terrorisme onder de Spaanse bevolking veel minder leeft dan bijvoorbeeld de werkloosheid of de ge wone dagelijkse delinquentie, heeft het voor de opeenvolgende regeringen de hoogste prioriteit. Een van de argumen ten van de putschisten, die in februari 1981 probeerden de democratie beentje te lichten, was dat de democratie niet in staat was een eind te maken aan het ge weld. 'Vrucht' van die militaire chantage was de Anti-terreurwet, die kort na de mislukte coup van kracht werd. Op ba sis van die wet heeft de Spaanse politie de bevoegdheid om in bepaalde gevallen de constitutionele garanties op te schor ten. Indien een arrestant verdacht wordt Een gewonde vrouw krijgt'hulp van omstanders, nadat afgelopen woensdag zware tol had geëist: 5 doden en 400 gewonden. van terroristische aktiviteiten of mede plichtigheid daaraan, kan hij geruime tijd geïsoleerd worden, zonder dat de desbetreffende advocaat in de gelegen heid wordt gesteld met diens cliënt te praten. Maar de ervaring van de afgelo pen vijf jaar heeft uitgewezen dat de An ti-terreurwet weinig effectief is geweest. Vanwege het misbruik dat er in een aan tal gevallen van die wet gemaakt is en het gebrek aan juridische zekerheid, gaan er in Spanje steeds meer stemmen op die wensen de omstreden wet maar af te schaffen. Italië heeft een lange ervaring met bin nenlands terrorisme, zowel van links (Rode Brigades) als van rechts, en het heeft geprobeerd dit gevaar het hoofd te bieden zonder speciale noodwetten in te voeren. Wel werd het begrip 'terrorisme' als verzwarende omstandigheid in het strafrecht geïntroduceerd, met bepaalde consequenties als verlenging van voor arrest. Door verhoogde waakzaamheid, een absolute weigering om met terroristen te onderhandelen (zelfs wanneer, zoals in Brandweerlieden dragen een gewonde man weg, afgelopen woensdag in Parijs. (foto APi het geval van Aldo Moro, een mensenle ven op het spel stond) en, een tijd lang, de inzet van speciale antiterreurbriga des (zoals bij de bevrijding van generaal Dozier in Verona) kon het gevaar ten slotte worden gekeerd. De belangrijkste oorzaak van dit succes was echter van politieke aard: op den duur konden al leen de meest verstokte terroristen nog menen dat zij de voorhoede vormden van een op handen zijnde revolutie. Strafvermindering als beloning voor medewerking met justitie werd toen voor velen het voornaamste argument om de strijd op te geven. Bij honderden zitten de terroristen nu in de gevangenis en van hun onverwin- nelijk schijnende organisaties zijn alleen nog wat geïsoleerde brokken overgeble ven. Anders liggen de zaken met het in ternationale terrorisme, met name het Palestijns-Arabische, dat Italië evenmin heeft gespaard: van de eerste bloedige aanslag op het vliegveld Fiumicino (de cember 1973) tot de laatste van vorig jaar kerstmis heeft het tientallen slachtoffers geëist. Hier worden dezelfde wetten en principes toegepast, maar de politieke oorzaken liggen elders. Premier Craxi heeft onlangs toegege ven dat de inlichtingendiensten wel voortdurend waarschuwingen krijgen, maar dat concrete aanwijzingen vaag blijven. Het is zeker dat Italië tot de doelwitten blijft behoren, maar effectie ve bestrijding is alleen mogelijk als alle Europese staten samenwerken en hun maatregelen coördineren. Tot nu toe genomen maatregelen om vatten: een tijdelijke visumplicht voor Noordafrikanen (die overigens onlangs ten einde liep), het besluit om ook diplo matieke begage te controleren, en ten slotte verscherpte controle aan de gren zen, op luchthavens en stations. Er is geen sprake van een angstpsychose, maar wel, zegt Craxi, van 'een serieuze alarmtoestand'. Voor de Belgische bevolking zit in de berichten over de Parijse bommenter- reur iets van 'déja vu'. Ruim een jaar ge leden werden onze zuiderburen immers ook bijna dagelijks geconfronteerd met een vergelijkbare terreurcampagne. Tussen oktober 1984 en juni 1985 pleeg den de Strijdende Communistische Cel len (CCC) maar liefst 29 bomaanslagen, hoofdzakelijk in Brussel. De balans: twee doden, drie gewonden en voor miljoenen guldens aan schade. Bovendien hadden de Belgen hun Ben de van Nijvel, die bloedige aanslagen op supermarkten pleegde waarbij 16 doden vielen. De angstpsychose, die na de re cente aanslagen over de de Parijse be volking is gekomen, bleef hier echter uit. De Belgen verwerkten de terreur veel gelatener dan de Fransen, die nu in elke tas een bom en achter elke boom een terrorist menen te ontwaren. Dat komt vooral omdat de CCC zich niet tegen de bevolking richtte. De aan slagen vonden meestal 's nachts plaats op onbevolkte kantoorgebouwen en werden vrijwel steeds tevoren aange kondigd, zodat slachtoffers konden wor den vermeden. De twee doden vielen in Parijs een nieuwe homaanslag een (foto ANP) per ongeluk. Het waren brandweerman nen die een in brand gevlogen bomauto probeerden te blussen, door een coördi- natiefout bij de politie onwetend van de lading van het voertuig. Het was de CCC er geruime tijd steeds veel aan gelegen om slachtoffers tè voor komen. Hun acties richtten zich tegen militaire installaties, NAVO-gebouwen, vestigingen van Amerikaanse bedrijven en kantoren van politieke partijen en werkgeversorganisaties. Concrete eisen had de CCC niet, de pamfletten waren in algemene termen gesteld en gericht te gen de Navo, de Amerikanen en de hen steunende instellingen en bedrijven. Pas tegen het einde van hun bommen- campagne begaf de CCC zich onder het publiek. Toen werd de terreur verlegd naar 'het kapitaal', oftewel de banken. Tegelijk werden de cellen brutaler. Aan slagen werden gepleegd op klaarlichte dag op bankkantoren in Namen en Char leroi. Steeds echter werden deze tijdig gewaarschuwd zodat de klanten zich in veiligheid konden stellen. Eind 1985 werden in Namen een vrouw en drie mannen opgepakt op ver denking de harde kern van de CCC te vormen. Die vier zitten nog steeds vast, hoewel de Belgische justitie er grote moeite mee schijnt te hebben voldoende bewijsmateriaal tegen hen te verzame len. Uit het feit dat sinds juni vorig jaar geen aanslagen meer zijn gepleegd zijn, wordt echter afgeleid dat dit wel dege lijk de bewuste CCC'ers zijn. De bommencampagne heeft in België geen sporen achtergelaten, of het moet zijn op justitieel niveau waar de terreur bestrijding sinds vorig jaar drastisch is gereorganiseerd. De altijd wat laconieke Belg heeft zich door de CCC niet gek la ten maken. Daarin slaagden wel de niet door politieke motieven gedreven mis dadigers van de Bende van Nijvel, die in het najaar van 1985 via zinloze en zeer bloedige (16 doden) moordpartijen in Belgische supermarkten angst en pa niek zaaiden onder het winkelende pu bliek. Deze Bende, die nog altijd niet is opge rold, maaide in volstrekte willekeur tien tallen mensen neer bij hun overvallen, die zelden meer dan enkele tienduizen den guldens opleverden. Hen was het dan ook niet om het geld, maar om de blinde terreur te doen. Maandenlang durfden mensen niet meer 's avonds in het donker boodschappen te gaan doen. Supermarkten van vooral het Delhaize- concern werden tot in het vooijaar elke avond door gewapende politiemannen bewaakt. Maar naarmate de bloedbaden van Aalst, Overuse en Eigenbrakel uit het geheugen verdwenen, verdwenen ook de politiemannen en is het 's avonds weer net zo druk als vroeger in de super markten. De politie heeft een handvol verdachten opgepakt, maar zekerheid dat het hier om bendeleden gaat is er nog steeds niet. Misschien moet dit najaar daarover uitsluitsel brengen. De Bende van Nijvel pleegde zijn aanslagen - vijftien sinds 1983, met een totale balans van 30 doden - immers steeds in het najaar, wanneer het al donker was en wanneer de win kels nog open waren. Er zijn daarom heel wat Belgen die de komende donke re maanden met vrees tegemoet zien en hun boodschappen weer overdag gaan doen. Plannen om supermarkten weer te gaan bewaken zijn er echter nog niet. Die komen meestal als het te laat is. door Rudolph Bakker (Parijs), Gerrit-Jan Hoek (Madrid), Hein ten Kortenaar (Rome), Hans Hoogendijk (Bonn), Hans de Bruijn (Brussel) en Lia van Bekhoven (Londen). «w Terrorisme in Frankrijk is al jarenlang import, sinds het rumoer rond de eigen 'Action Directe' is verstomd. De laatste terreurdaad van 'Action Directe' was de moord op de generaal René Audran in januari 1985. Ze viel in dezelfde "periode als de moord op de Duitse industrieel Ernst Zimmermann en bewees dat 'Ac tion Directe' toen al werd gedirigeerd door de Westduitse Rote Armee Frak tion. 'Opeenvolgende Franse regeringen hebben altijd met een mengeling van naïveteit en bedeesdheid gereageerd op terreurdaden', aldus het weekblad 'Le Point' deze week. Men herinnert zich nog de vrijlating onder het bewind van president Giscard in januari 1§77 van Abou Douad, een Palestijnse terrorist die het bloedbad onder de Israëlische deelnemers aan de Olympische Spelen in München had georganiseerd. En men herinnert eraan dat in een land als Frankrijk de justitie niet altijd kans ziet het recht zijn loop te laten en wel eens opdracht krijgt deze loop van het recht te verleggen in de richting van een hoger politiek doel. Dat terroristen uit het Nabije Oosten uitgerekend in Frankrijk over hun eigen voeten vallen om er rampen en onheil te stichten, hebben achtereenvolgende Franse regeringen min of meer aan zich zelf te danken. Hun historische banden met landen als het Franstalige Libanon en de behoefte om ook in het postkolo niale tijdperk nog de rol van wereld macht te spelen qp tonelen waar ze geen feitelijke macht meer bezitten, hebben gemaakt dat ze gordiaanse knopen dien den te ontwarren en wespennesten te neutraliseren zonder dat ze daartoè de middelen tot hun beschikking hadden. Aanhangers van premier Chirac pro beren wel de 'schuld' van de huidige toe stand op de socialisten af te schuiven, omdat die immers Georges Ibrahim Ab- dallah hadden gearresteerd en met de terrorist kennelijk geen korte metten hadden weten te maken. Steeds luider wordt dan ook een stem als die van oud minister van binnenlandse zaken Ponia- towski, die ervoor pleit terroristen met uizichtloze strafregisters en moorddadi ge vrienden eenvoudig in hun cel 'zelf moord te laten plegen'. De oud-minister van president Giscard denkt daarbij na tuurlijk aan leden van de Westduitse Baader-Meinhof-groep, die een soortge lijk lot beschoren waren. Visaplicht en bewapende jeëps langs de Belgische en Spaanse grenzen zullen in Frankrijk het terreur-probleem niet oplossen. De Franse geheime diensten hebben echter ook minder opzichtige middelen ter beschikking om daders en handlangers op het spoor te komen, zo dra ze eenmaal hun 'naiveteit en be deesdheid' hebben afgeschud. Spanjaarden worden zo langzamer hand niet meer koud of warm van aan slagen in hun land. En dat terwijl Spanje met Ierland een toppositie in Europa in neemt als het gaat om dodelijke kogels. Wanneer de Baskische ETA of een ande re sinistere organisatie weer eens toe slaat, haalt het merendeel van de Spaan se bevolking berustend de schouders op of uit even zijn verontwaardiging, maar meteen daarna gaat men over tot de orde van de dag. Van een nationale psychose, zoals nu in Frankrijk te bespeuren valt, is in Spanje absoluut geen sprake. De verklaring voor die algemene apa thie is wellicht dat het terrorisme in Spapje tot dusverre betrekkelijk selec tief te werk is gegaan. Van de meer dan 600 dodelijke slachtoffers die het terro risme sinds de eerste aanslag van de ETA in 1968 op de beruchte politiechef Meliton Manzanas op zijn kerfstok heeft, is het overgrote deel leden van de Guar dia Civil, van de politie of van de Spaan

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27