MORSSINGEL 3/5 LEIDEN Rugbyers stellen coach niet teleur 5P& -£<zn de BUDGETJONG-POLIS VAN NATIONALE- NEDERLANDEN Perfecte show van Bulgaarse turnsters Voetbalselecties oefenen Leconte vechtlustig in Hamburg Een verrassend gunstige ziektekostenverzekering. Speciaal voor jonge mensen. IA, REKEN HET MIJ MAAR,' J EENS VOOR! r KOKGROE A Méér in huis PAGINA 14 SPORT ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 DEN HAAG - Het officieuze Ne derlands rugbyteam heeft gisteren in Den Haag in het kader van de voorbereiding op de interland te gen Zweden een oefenwedstrijd gespeeld tegen de Anglo-Scöts. Dit team bestaat uit Schotse spelers (met een A- en een B-internatio nal). die in de Engelse rugbycom- petitie uitkomen. Niet minder dan vijf debutanten kende het Nederlands team giste ren. Bondscoach Dick Jansma. ge plaagd door problemen in de voor bereidingsfase. besloot om alleen die spelers op te stellen die ook daadwerkelijk getraind hadden. Jansma: ..Wat moet je anders als op de eerste conditietraing slechts negentien van de vijftig uitgeno digde spelers verschijnen. Het stond duidelijk in de aanschrijving dat ik lak heb aan namen, en dat alleen de spelers die fit zijn zouden spelen". Hierbij komt ook nog het pro bleem dat enkele oudere, ervaren spelers, waaronder DIOK-speler Dick Altink. bedankt hebben. Dick Altink: „Door omstandigheden heb ik dit seizoen minder tijd om mij volledig in te kunnen zetten. Hierbij komt ook nog dat na tien jaar Nederlands team de prikkel een beetje weg is. Hel wedstrijd- programma voor het komend sei zoen is nu niet bepaald inspirerend om er nog een seizoen aan vast te plakken". Altink doelt op het feil dat het Nederlands team. net als vorig jaar weer bij dezelfde landen is ingedeeld als het vorige seizoen (Belgie, Zweden en Tsjechoslowa- kije). Een moeilijke wedstrijd in het vooruitzicht dus. De ploeg die Jansma gisteravond in het veld bracht stelde hem echter niet te leur. Conditioneel zat het goed in elkaar en deed het Nederlands team zeker niet onder voor de Schotse tegenstander. Ook wat be treft inzet scoorde Oranje een rui me.voldoende. Oorzaak voor het verlies was een gebrek aan kracht. In de eerste helft kon het Nederlands de scha de beperkt houden tot 9-10 (drie benutte penalties van Chris Gale), de tweede helft echter trokken de Schotten het spel volledig naar zich toe. Met name in de set-scrum (de basis van het rugbyspel) toon den de Schotten zich superieur. Twee van de Nederlandse debu tanten ondervonden dal aan den lijve. Flanker Yves Kummer van DIOK en prop Peter Schrama van The Bassets waren na de wedstrijd eensluidend in hun oordeel dat de wedstrijd in de voorwaartsen door de Schotten was gewonnen. Kum mer: „De tegenstander ging alleen maar naar voren en dan is het als verdediging ontzettend moeilijk om nog aan de bal te komen". Pe ter Schrama voegde hier nog aan toe dat „het scrummen van de Schotten uitstekend verzorgd was en Nederland daar weinig tegen kon uitrichten". Dat het uiteinde lijk 9-26 werd was van minder be lang. Belangrijk is echter wel. dat er voor de wedstrijd tegen Zweden (17 oktober), hard getraind wordt om de eenheid binnen het Neder lands team te vergroten. ERIC-JAN BERENDSEN Kraay Merkwaardige man toch. die Hans Kraay. Begin van de week vestigt hij de aandacht op zich door zijn spelersgroep in het openbaar een gebrek aan menta liteit en inzet te verwijten. Am per een paar dagen later echter verklaart hij voor de televisie voor tachtig procmt tevreden te zijn met de prestatie van zijn ploeg. En dat terwijl PSV zojuist met 2-0 had verloren van Bayern München, vooral door een gebrek aan aanvalskracht. FLORENCE (DPA) - De eerste twee onderdelen van de vierkamp bij het Europese kampioenschap pen ritmische sport gymnastiek hebben al direct een haast perfecte show opgeleverd van de Bulgaarse turnsters. Bianca Panova en veel voudig wereldkampioene Lilia Ig- natova voeren, na twee keer op de mat te zijn verschenen, het klasse ment aan met 19.975 punten. Bei den kregen voor hun knotsoefe- Rus Emmijan springt ver TASJKENT (AFRSID) - De Sow jet-atleten hebben gisteren bij de seizoensafsluiting in eigen land an dermaal bewezen nog steeds in grootse vorm te verkeren. Twee da gen na het wereldrecord van Mari na Stepanova (52.94 op de 400 me ter horden) kwam Europees ver- springkampioen Robert Emmijan op zijn specialiteit tot 8,37 meter. Voor een andere opvallende ver richting bij de Sowjet-Spartakiade. die in Tasjkent wordt afgewerkt, zorgde hoogspringster Olga Toertsjak. Zij flopte over twee me ter. De tienkamp werd gewonnen door Michail Medved. Hij kwam tot een puntentotaal van 8.315. De tijden op de marathon vielen te gen. Roestam Tsjagoejev zegevier de bij de heren in 2 uur 24 minuten en 10 seconden. De winnende tijd van Olga Tsjervakova sprak even min tot de verbeelding: 2.51.31. ning tot groot enthousiasme van de 4.000 toeschouwers het droomcij- fer 10. Na twee onderdelen is titel verdedigster Galina Beloglazova derde met 19,900. De eerste West- europese kwam vrijdagavond in de tussenstand verrassend al op de zesde plaats voor. De Westduitse Regina Weber kreeg van de jury het knappe totaal van 19.750. De stand na twee onderdelen van het individuele toernooi is: 1. Bianca Panova (Bul) en Lilia Ig- natova (Bul) 19,975. 3. Galina Be loglazova (Sov) 19.900. 4. Tatjana Droestsjinina (Sov) 19,850. 5. Adriana Doenavska (Bul) 19.800. 6. Regina Weber (WD1) 19.970. De Nederlandse meisjes kwa men in het individuele toernooi ze als verwacht niet in de hogere re gionen van het klassement voor. Natasja Vervoort was vrijdag avond met bal en knotsen de beste Nederlandse rsg-turnster. Haar to taal van 19.100 punten bracht haar op de voorlopige 28e plaats. Sophie Toebreker is 30e en Irma Borgste- de. die het lint liet vallen. 52e: 28. Natasja Vervoort 19.100. 30. Sophie Toebreker 18,950. 52. Irma Borg- stede 18.225. LEIDEN - De powerlifters van De Spartaan verschijnen morgen voor het eerst dit seizoen 'in de ring'. De Leidse ploeg, met Sjaak van de Wijngaarden. Herman Filippo. Wim van Dam. Hein van Putten en Rico van der Heiden, bindt de strijd aan tegen het Dordtse Ode- sius. De wedstrijd wordt in Dor drecht afgewerkt. CARPENTRAS (AFP) - Drie da gen voor het einde is de open wie lerronde van de Europese Ge meenschap toch nog interessant geworden. Leider Roy Knickman verspeelde vrijdag in de tiende etappe meer dan de helft van zijn voorsprong in het algemeen klas sement. De Amerikaan uit de ploeg van Bernard Hinault en Greg Le- mond kwam in de individuele tijd rit in en rond Carpentras over 27.5 kilometer niet in zijn ritme. Vooral de venijnige klim na 11,5 kilometer brak hem lelijk op. Knickman ver loor op ritwinnaar, de Spanjaard Miguel Indurain, meer dan drie mi nuten. Indurain reed in de heuvels rond Carr ntras in het zuidoosten van Roy Knickman verspeelt helf t van voorsprong Frankrijk buitengewoon sterk. Hij voltooide de rit tegen de klok met de gemiddelde snelheid van ruim 45 kilometer per uur. Door zijn tijd winst op Knickman bracht hij zijn achterstand in het klassement te rug tot 2 minuten en 18 seconden. Met nog vier etappes in drie dagen een overbrugbaar verschil. Beste Nederlander werd vrijdag Frans Maassen. die als 20e eindig de op 1.47 van de ritwinnaar. op 0.29. 3. Poisson (Fra) op 0.35, 4. Winter berg (Zwi) op 0.44, 5. Grewul (Vst) op 0.51, 0. Biondi (Fra) op 0,54, 7, Simon (Fra) op 0.5ü, 8, Koeoem (Noo) op 0.57, 9 Gayant (Fra) op 1.09, 10. Demidenko (Sov) op 1.15, 20. Maassen (Ned) op 1.47 Het algemeen klassement na de 10e etap pe is: 1. Knickman (Vst) 32.43.22, 2. Indu rain (Spa) op 2.18, 3. Esnault (Fra) op 3.28, 4, Grewal (Vst) op 3.38, 5. Koeoem (Noo) op 3.58. 6. Simon (Fra) op 5.24, 7. Richard (Fra) op 5.30. 8. Cubino (Spa) op 5.48, 9. Deerion (F'ra) op 7.34. 10. Winterberg (Zwi) op 7.39 Bert Oosterbosch won gisteren de ronde van Oudenbosch, een criterium over 90 ki lometer voor beroepsrenners, gewonnen Hij ontsnapte tien kilometer voor het einde uit het peloton en arriveerde met 35 secon den voorsprong alleen bij de streep. Twee de werd Jae van der Poel LEIDEN - Het Leids voetbalelftal onder de 17 jaar speelt maandag 29 september een oefenwedstrijd tegen een districtscombinatie, bestaande uit spelers van de afdelingen Rotterdam. Den Haag en Gouda. Het duel wordt gespeeld op het veld van HSV in Den Haag en begint om 20.15 uur. De selectie van coach Freek Filippo bestaat uit de volgende spelers: R. Devilee (Doeos), L. van Es (DOSR). R. de Graaf (FC Den Haag). M. Ens (Lisse). A.Dijkdrent. P. van Rijn, D. Varkevisser en M. Rog (Quick Boys), J. van Overloop en C. Heemskerk (Rijnsburgse Boys). R. Pont (SJC). N. van 't Wout en J. Schapers (Ter Leede), J. Teegelaar en M. de Jong (UVS) en E. Manjt (VVSB). Ter voorbereiding op de wedstrijd tegen het team van de Afdeling Den Haag speelt het Leids meisjeselftal bij LFC een oefenwedstrijd tegen de meisjes van LFC. Dat gebeurt op donderdag 25 september om 18.45 uur. De selectie van Leiden: Linda van Veen, Renate Hogenboom en Marlies van Heiningen (Alkmania). Belinda Koopman en Ingrid van Leeuwen (Iduna). Martine Harkes (Koudekerk), Marjolein Duijvestein (Leiden), Natasja Kruts, Natalie Ruitenbeek en Patricia Ligtvoet (LFC). Brigitte van der Werf (Meerburg), Nicole Bosch (Roodenburg), Natasja van Dinten (SVLV) en Ilse van Vliet (Teylingen). LEIDEN - Gisteravond debuteerde het vrouwenteam van Dekker Squash Warmond thuis in de Eredivisie tegen het sterke Victoria uit Rotterdam. De verwach tingen in het Warmondse kamp waren niet hoog ge spannen. Terecht zoals later bleek want Victoria gaf geen partij prijs. Nolly Bennink, die toch in de Dekker ploeg moest aantreden omdat Marjolein Vertogen, zuster van trainer Vertogen, door haar werk in Brussel geen kans ziet om voor Dekker Squash te spelen, had de twijfelachtige eer voor Dekker Squash te mogen openen. Zij deed dat tegen de ruim twintig jaar jongere Jo- landa Beget, no 130 op de Nationale ranglijst ronduit voortreffelijk. Op tempo kon zij haar tegenstandster niet volgen maar toch slaagde zij erin Jolanda een set af te pakken in een spel van korte en lange slagen via de zijwand. Esther Lieben. no 48 in de nationale rang orde en Annelies Graham, no 35, boden de kijkers een vinnige partij, die door de talentvolle Annelies. 16 jaar en lid van de Nationale jeugdploeg. ook met 3-1 werd gewonnen. De Zutphense. vorig jaar nog in de Eerste Divisie, heeft volgens de experts erg veel in de mars en zij is ook niet bang voor hard werken. Na afloop van de wedstrijd reisde met vader Graham direct af naar Goirle om daar vandaag deel te nemen aan een internationaal jeugdtoernooi. Liz Weare werd gecon fronteerd met de no 6 van Nederland, Marjolein Houtsma. de enige fulltimer in Rotterdamse gezel schap. Met haar harde slagen en haar hoge tempo hield Marjolein de keihard werkende Liz zo onder druk dat zij fouten ging maken op kansen die moge lijkheden op een afmaak gaven. Zelf was de no 6 van Nederland genadeloos op de afmaak, 9-4,9-5, 9-5. Voor de meest spectaculaire wedstrijd zorgden de beide no' s een van Dekker Squash Warmond, Mary Gillies, ze ventiende op de nationale ranglijst, en Jose Houben, no 3 in die rangorde. Met 5-9. 9-7. 6-9, 6-9 leed Mary Gillies een alleszins eervolle nederlaag. De mannen van Dekker Squash Warmond speelden in de tweede divisie gelijk tegen Dieppul 1, 2-2. Mary Gillies speelde bij de mannen als no 4 legen tennisser Theo Boilerman. en verloor met 0-3. Duidelijk was hierbij wel dat Mary met haar gedachten al bij de wed strijd in de Eredivisie was. De mannen van de Leidse Squash Rackets Club wonnen in de vierde divisie simpel van Diepput 2. 3-1 De vrouwen veegden de reserves van Minerva in de derde divisie met 4-0 weg. FRANK BONTE door Piet Keizer Gerard Kerkumde voorzitter van Feyenoord. heeft dat onlangs ook eens vergeefs geprobeerd: het elftal vooraf onder druk zetten door ze te wijzen op de grote com merciële belangen (besprekmgen met sponsors) die er de komende maanden voor Feyenoord op het spel staan. Kerkum, en mét hem Hans Kraay had beter moeten weten. Spelers laten zich niet opnaai en door dergelijke praatjes voor af. Hun instelling voor een wed strijd is goed of niet. Als er op een overtrokken manier, zoals Kraay en Kerkum hebben gedaan, op hen moet worden ingepraat om een wedstrijd te kunnen winnen zit er iets structureels fout, zowel bij de spelers als bij de technische leiding. Zeker als we het hebben over het niveau waarop PSV en Feyenoord zich pretenderen te bewegen. Nou moet ik toegevendat de trainers die tijdens de wedstrijd de leiding hebben over het elftal vaak machteloos op de bank zit ten. Want ze mogen wel schreeu wen vanaf de bank en stiekem nog een een paar woorden zeggen tijdens het ingooien of een blessu re. Maar de spelregels verbieden een daadwerkelijke bemoeienis van de trainer tijdens een wed strijd. dus is hel op zich niet zo vreemd dat via de media wordt getracht aan het publiek uit te leggen hoe over. een en ander wordt gedacht. Maar ik vind dit nogal om slachtig. Wekelijks worden trai ners als kleine stoute jongetjes te ruggestuurd als ze de reserve bank verlaten. Zeker in interna tionale wedstrijden wordt het niet toegestaan. Dat is toch bela chelijk, die regel van de UEFA. Een coach moet de gelegenheid hebben om zijn elftal of de spelers afzonderlijk op hun fouten te wij zen of mee te praten. De KNVB voert gelukkig in Nederland een wat soepeler beleid. In overleg met scheidsrechters en trainers wordt de inbreng van de trainers tijdens de wedstrijden in beperk te mate getolereerd. Vanzelfsprekend moeten deze trainers net zoals de spelers ove rigens zich onthouden van kri tiek op beslissingen van de scheidsrechter en grensrechter, want het gezag moet immers ge handhaafd worden. In het amateur- en jeugdvoet bal, zolang er tenminste niet in een stadion wordt gespeeld, loopt gewoon iedereen langs de lijn. Niet alleen de trainer of de leider maar ook de toeschouwers. En ie dereen kan zeggen of schreeuwen wat hij wil. In het betaalde voet bal mag dat officieel niet en wordt de lijn maar een heel klein beetje overschreden door de trai ners. Geef ze toch de vrijheid om daadwerkelijk betrokken te zijn bij de wedstrijden! Ongetwijfeld zullen dan tafere len te zien zij n zoals in het jeugd voetbal met over hun toeren ge raakte leiders. Maar het verhoogt in ieder geval de levendigheid. Vooral als er in het veld weinig gebeurt. En de goede trainers, die gewoon tijdens de training uitge breid aandacht besteden aan bij voorbeeld de mentale begelei ding, zullen het toch niet nodig hebben om als opgewonden en af lopende machines langs de lijn te lopen. Want zij beseffen beter dan wie ook dat de spelers die in het veld staan door hen gekozen zijn. Dat zij zelf het vertrouwen aan die elf hebben gegeven. Door hen in de gelegenheid te stellen tijdens de wedstrijd aanwijzingen te geven aan de spelers kan hel publiek bovendien gemakkelijk constate ren of een trainer vooraj de goeie keuze heeft gemaakt bij het ma ken van de opstelling. En welke trainer geeft nou publiekelijk toe dat hij het verkeerd heeft ge daan. HAMBURG (RTR/S1D) - Toen de organisatoren van het met acht ton gedoteerde tennistoernooi van Hamburg de favoriete finale Bec- ker-Nyström al vroeg onmogelijk zagen worden, hebben zij de hoop onmiddellijk gevestigd op de ook erg interessante eindstrijd tussen de Fransman Henri Leconte en de Tsjechoslowaakse titelverdediger Miloslav Mecir. Het tweetal maak te gisteren in de kwartfinales geen fout, al diende Leconte veel te in vesteren in de partij tegen interna tionaal Nederlands kampioen Tho mas Muster. Mecir trok nog geen drie kwartier uit voor het duel met Jakob Hlasek, ooit zijn landgenoot. Leconte beleefde enkele be nauwde momenten tegen de hard slaande linkshander Muster. De achttienjarige Oostenrijker pakte de tweede set met liefst 6-0 en had in de beslissende ook nog zicht op een extra ronde. Op dat moment liet Leconte echter zien. waarom hij op de wereldranglijst is opge klommen naar de zevende plaats. Hij koppelde zijn toch al gevarieer de slagenrepertoire aan precisie en vooral vechtlust. Muster kon de hoop op een tiebreak daarmee ge lijk opgeven. Leconte verklaarde na afloop niet getwijfeld te hebben aan een goede afloop. "Ik controleerde de eerste set, maar raakte vermoeid in de tweede. Vooral de kou op de baan speelde me parten. Toen Muster met 4-0 voorkwam, besloot ik de set te laten lopen om krach ten te sparen. Ik heb geen moment aan verliezen gedacht. Het zelfver trouwen was daarvoor te groot. Momenteel kan ik enorm knokken bij een achterstand, veel harder dan in het verleden". Dat zal hem zaterdag in de halve finale zeker van pas komen, wan neer de Spaanse gravel-specialist Emilio Sanchez zijn pad kruist. De 21-jarige Madrileen verstoorde wreed de Amerikaanse droom van Mel Purcell, die in de tweede ronde de Westduitse toeschouwers en vooral hun idool Boris Becker tot wanhoop dreef. Sanchez won sim pel met 6-2 en 6-1 in 43 minuten. Mecir had maar seconden langer werk met de Zwitser Jakob Hla sek. De titelverdediger, bijge naamd „the big cat", was in dezelf de grootse vorm. die hem ook een plaats opleverde in de finale van de open Amerikaanse. Mecir legde zo veel afwisseling van vaart en rich ting in zijn slagen, dat de arme Hla sek er dol van werd. De Zwitser kreeg pas na negen verloren games op rij tijd even adem te halen, waarin hem goedmoedig een paar punten werd gegund. Mecir treft in de voorlaatste ronde de onvermij delijke Zweed. Het werd uiteinde lijk de jonge Kent Carlsson. die vanaf'de baseline zijn landgenoot Henrik Sündström met succes be stookte. uitstekende voorwaarden aantrekkelijke premie een grote, solide maatschappij handige hulpkaart onze persoonlijke service. Stuur de bon in voor een vrijblijvende offerte. U krijgt dan een leuke leren KNIP cadeau! (zolang de voorraad strekt). Desgewenst kunt u ons ook even bellen voor het maken van een afspraak ONTDEK HOEVEEL PREMIE U JAARLIJKS BESPAART Ik wil graag weten hóe gunstig de Budgetjong-Polis is. Naam: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: Leeftijd man Leeftijd vrouw: Leefüjd(en) kmd(eren) Deze bon opsturen n^ar nevenstaand adres Saat van Marwijk B.V. Beek Assurantiën Makelaars in Assurantiën In het centrum van Leiden, dicht bij het station en de uitvalswegen, Is nog naar eigen inzicht in te delen winkel/kantoor ruimte te huur. De totale oppervlakte bedraagt ca. 260 m2 en is eventueel Ie splitsen in twee afzonderlijke ruimten met eigen ingang. Voor meer informatie of vrijblijvende bezichtiging Lange Voort 13a, 2343 CA Oegstgeest

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14