Toch aantasting van koopkracht GATT verwerpt deelneming Russen Vooral bij aaw-uitkering Nieuw wapen in strijd tegen aardappelmoeheid Financiering Wijsmuller baart bankwezen zorgen Avebe bereikt akkoord over verlaging loonsom Boycot Zuid-Afrika geen ramp voor haven WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat de samenloop van de verschillende beleidsvoornemens voor volgend jaar voor bepaalde groepen uitkeringsgerechtigden tot een koopkrachtver mindering zal leiden. WAGENINGEN (ANP) Onder- zoekers van de Landbouwuniversi- teit (LU) in Wageningen hebben een nieuw wapen ontwikkeld in de strijd tegen aardappelmoeheid. Het betreft een biotechnologische opsporings- en onderzoeksmetho de van "aaltjes", die deze gevrees de en schadelijke aardappelziekte veroorzaken. Dank zij de nieuwe methode is het volgens de LU mo gelijk het gebruik van chemische ontsmettingsmiddelen in de aard appelteelt terug te dringen. Dit heeft de LU gisteren meegedeeld. De snelle opsporing van aaltjes en vooral een betrouwbare herken ning van de soort biedt de moge lijkheid gericht te kiezen voor aardappelen met de gewenste weerbaarheid (resistentie). Hier door wordt schade aan de aardap- pelteelt voorkomen en is het min der snel noodzakelijk hele perce len landbouwgrond te ontsmetten. De problemen rond ontsmetting kwellen vooral de teelt van fa brieksaardappelen in Noord-Oost Nederland. Op gezette tijden moet daar 30.000 hectare grond worden ontsmet om eens in de twee jaar >elen te kunnen verbou- e ontwikkeling van het wapen tegen aardappel- moeheid, waarop de LU inmiddels octrooi heeft gekregen, was moge lijk met financiële steun van het ministerie van economische zaken en de aardappelverwerkende in dustrie. De biotechnologische testmetho de maakt gebruik van anti-stoffen die zich zeer specifiek aan een ei wit binden. Typerende verschillen in de eiwitten, die aaltjes bevatten, worden zo feilloos herkend. De keuze per landbouwperceel voor het telen van aardappelrassen die resisten zijn tegen het soort op dat perceel voorkomende aalties is vol gens de LU dan veel beter te ma ken. Aardappelmoeheid ontstaat als aaltjes, een soort cysten, de wortels van een aardappelplant binnen dringen en daar grote cellen vor men. Die cellen slorpen alle voe dingsstoffen van de plant op. De aardappelplant overleeft deze pa rasieten niet of produceert zeer slecht. "De aaltjes eten in de keu ken de koelkast leeg voordat de gastheer ervan kan profiteren", al dus de LU. De nieuwe methode maakt het mogelijk op grote schaal grond monsters snel en betrouwbaar te analyseren. Grondontsmetting kan volgens de LU bij een snelle en be trouwbare analyse en de op basis daarvan tot stand gekomen keuze voor een bepaald aardappelras in veel gevallen achterwege blijven# Die koopkrachtdaling geldt in het bijzonder de alleenstaanden ouder dan 27 jaar met alleen een aaw-uit- kerinng, die behoren tot de groep van de zogenoemde veeljarige ech te minima. Naar globale schatting kan dit ongeveer 5.000 gevallen be treffen. Er wordt gerekend op een koopkrachtdaling, die per saldo kan oplopen tot maximaal 1 pro cent. In zijn brief aan de Tweede Ka mer somt De Koning een beperkt aantal groepen uitkeringsgerech tigden op, wier koopkracht zal ver minderen. Het gaat in de eerste plaats om de afschaffing van mini mumdaglonen voor niet-kostwin- ners. Ten tweede kunnen volgend jaar inkomensgevolgen voor uitke ringsgerechtigden optreden als ge volg van de herziening van het so ciale stelsel. Als derde groep wor den genoemd de uitkeringsgerech tigden in de aaw, die in 1987 een geringe inkomensachteruitgang ondervinden vanwege de overgang van netto- naar bruto-koppeling. De Eerste Kamer heeft enkele technische problemen met de her ziening van het stelsel van sociale zekerheid, dat op 1 januari moet in gaan. Die problemen spitsen zich Recorddaling effectenbeurs in Tokio TOKIO (Rtr.) - De aandelenkoer sen op de effectenbeurs van Tokio hebben gisteren een recorddaling laten zien. De meest gehanteerde index, die van 225 aandelen, daalde met 637,33 punten tot 17.463,19 punten. Vorige week vrijdag gaf deze index al een daling te zien van 460,73 punten. Maandag was de beurs van Tokio gesloten wegens een nationale feestdag. De daling werd veroorzaakt doordat de handelaren een grote opleving van Wall Street verwacht ten. Toen de Dow Jones-index van de grote effectenbeurs van New York een herstel van slechts negen punten liet zien na de recorddaling van vorige week werden er in To kio veel verkooporders geplaatst. De grote beleggers hielden hun stukken nog vast. Sommige hande laren in Tokio gaan ervan uit dat deze alsnog tot verkoop zullen overgaan nu de index onder de 17.800 punten is gekomen. Beursa- nalysten hebben al eerder gezegd dat als die grens eenmaal is gepas seerd de index verder kan zakken tot 15.000 punten. toe op de toeslagenwet en de ge lijkstelling van de samenwonen den met gehuwden, zo blijkt uit het voorlopig schriftelijk verslag dat de Senaat gisteren uitbracht. De toeslagenwet is voornamelijk bedoeld om te voorkomen dat part ners zouden moeten rondkomen van een uitkering beneden het ge zinsminimum. PvdA eh WD vra gen zich af of dit geen belemme ring vormt voor afspraken tussen werkgevers en werknemers om de uitkering aan te vullen met een werkgeversbijdrage. Als die werkgeverstoelage bo venop de toeslag komt kan de uit kering plus toeslag van het rijk voor iemand die oorspronkelijk een laag inkomen genoot, tot 130 procent boven het aanvankelijke inkomen uit werk uitstijgen. De vraag is of de overheid dat wil voorkomen door op haar toeslag alsnog een korting toe te passen. De WD vraagt zich bij voorbaat af wat daarvoor de rechtvaardigings grond zou zijn. Sociale contracten en afvloeiingsregelingen zouden hierdoor ten zeerste bemoeilijkt worden, zo concludeert de WD. De beoogde gelijke behandeling van samenwonenden met gehuw den in het uitkeringsstelsel blijft voor de politiek een probleem vor men. Het gaat daarbij onder meer om homoseksuelen. Het CDA vreest voor partners van gelijk ge slacht een "subjectieve beoorde ling" en vraagt waarom niet geko zen is voor een overgangsmaatre gel in de toeslagenwet. Ook de PvdA staat een overgangsmaatre gel voor. IJMUIDEN (GPD) - Het sleep- en bergingsbedrijf Wijsmuller in IJ- muiden heeft problemen met de fi nanciering van zijn activiteiten. Kort geleden liep het meningsver schil met de banken zo hoog op dat twee Wijsmuller-dochters een kort geding aanspanden tegen de geld lenende instellingen. Tijdens schorsing van de behandeling var dat geding vonden partijen elkaa: alsnog, zodat het niet tot een rech terlijke uitspraak behoefde te ko- Een bijdrage tot de ongerustheid van de banken is waarschijnlijk ge leverd door het mislukken van de berging van de Spaanse vracht vaarder Angela Pando. Twee we ken geleden heeft Wijsmuller zijn pogingen gestaakt dit schip los te trekken van de rotsen nabij Las Palmas, waar het twee maanden geleden was vastgelopen. Direc teur Halfweeg schat het verlies voor de maatschappij op enkele honderdduizenden guldens maar zegt tevens dat het stoppen met de berging nu verder oplopende kos ten voorkomt. "Bovendien hebben we ook bergingen gekend met een opbrengst van miljoenen". Aan die goed verlopen operaties zit echter vaak de schaduwzijde dat uitbetaling door verzekeraars soms jaren kan duren. Arbitrage commissies in Londen hebben door overbezetting veel tijd nodig om tot uitspraken te komen. Zo heeft Wijsmuller nog altijd geen cent gezien van de berging van de veerboot European Gateway die drie jaar geleden bij Engeland aan de grond liep. Ook voor operaties in het Midden-Oosten heeft de IJ- muidense onderneming nog forse sommen tegoed. Een woordvoerder van het be drijf, dat tientallen vennootschap pen in binnen- en buitenland kent, spreekt overigens tegen dat de ber ging van de Angela Pando is mis lukt. "Een zeer belangrijk deel van de opdracht bestond uit het voor komen van vervuiling van zee en stranden door wegstromende olie. Daarin zy we geslaagd en daarvoor krijgen we ook betaald. Of wy de wrakopruiming van dat schip voor onze rekening zullen nemen, is op dit moment nog niet te zeggen". Hy kan geen gegevens verstrek ken over de exacte financiële stand van zaken bij Wijsmuller dat zelf geen jaarcijfers naar buiten brengt. Enkele maanden geleden werd via stukken, gedeponeerd bij de Haar lemse Kamer van Koophandel, be kend dat Wijsmuller Beheer BV over 1984 (omzet 90 miljoen) een verlies leed van twaalf miljoen gul den. Het afgelopen jaar was min der ongunstig voor de onderne ming. "We hebben zeker geen on oplosbare financiële problemen", aldus de woordvoerder, die het zeer onwaarschijnlijk acht dat ban ken en bedrijf op korte termijn weer bij de rechter zullen belan den. ESSEN-Op de veiligheidsbeurs in Essen is dit bemande anti-bomvoertuig geïntroduceerd. Vanuit een gepant serde cabine kan de inzittende door een raam waarnemen hoe een verdacht voorwerp met een bestuurbare arm voor transport naar elders kan worden vastgepakt. (fotoANP) Konijnenplaag bij Akzo Zout Chemie DELFZIJL (GPD) By Akzo Zout Chemie in Delfzijl woedt een ware konijnenplaag. Vol gens een schatting gaat het om duizend van deze beestjes die zich in en om de installaties be vinden. De politie, faunabeheer en Akzo hebben besloten een gediplomeerd jager aan te stel len nadat andere maatregelen strandden. Vorige week vrijdag zijn er al zeker 250 konijnen af geschoten. In het nsyaar van 1985 wer den, de gevolgen van de konij nenplaag zichtbaar toen dyken en bouwketen scheef begon nen te staan. Sinds die tijd heeft Akzo de konijnen probe ren te vangen door het zetten van vallen en gebruik te maken van fretten en vossen. Dit bood geen soelaas. Van gif wil het chemische concern geen ge bruik maken. Voorlichter Chris Horstink verwacht dat er zeker nog maanden gejaagd zal moeten worden. De konijnen worden rechtstreeks naar de destructie bedrijven afgevoerd. Akzo neemt liever geen risico. De beesten zouden besmet kun nen zyn. Vandaar dat ook de gedachte om ze ergens anders onder te brengen niet aan de or de kwam. 'Geleide economie Sowjet-Unie past niet in ons handelssysteem' PUNTA DEL ESTE (Rtr.UPI/ ANP) - De kans dat de Sowjet-Unie zal deelnemen aan de komende ronde in het wereldhandelsoverleg lijkt zeer gering. Leden van de wes terse delegaties in Punta del Este hebben laten weten dat zij niet ver wachten dat de Sowjet-Unie de ko mende week een officieel verzoek zal indienen. Mocht zij dit wel doen dan zullen de meeste landen daar op afwijzend reageren. De ministers van handel van de bij de GATT (Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel) aangesloten landen zijn in Punta ADVERTENTIE del Este bijeen om de in het wereldhandelsoverleg voor te bereiden. De Sowjet-Unie heeft kort geleden laten weten te willen deelnemen aan dat overleg. In een later stadium zou het land ook lid willen worden van de GATT. Willy de Clercq, lid van de Euro pese Commissie en belast met bui tenlandse betrekkingen, heeft ge zegd dat de Europese Gemeen schap niet overweegt het Russi sche verzoek tot deelneming aan de orde te stellen. Hij voegde eraan toe dat hij niet verwacht dat andere landen hiertoe wel bereid zullen zijn. De Amerikaanse vice-han- dels vertegenwoordiger, Michael Smith, zei dat er volgens hem geen enkele steun bestaat voor deelne ming door de Sowjet-Unie. De meeste landen zijn van me ning dat de geleide economie van de Sowjet-Unie niet past in het handelssysteem van de GATT. Voor China, dat als waarnemer in Punta del Este aanwezig is, geldt dat niet. De meeste GATT-leden zijn van mening dat China zich vol doende aan de GATT-regels heeft aangepast. Verder is op de eerste dag van de ministerconferentie duidelijk ge worden dat er enige beweging zit in de standpunten met betrekking tot de twee grote problemen die deze week opgelost moeten wor den, de handel in agrarische pro- dukten en de dienstenhandel. Vol gens de Amerikaanse delegatie is de EG nu iets meer bereid te pra- Pont De Koninklijke Houthandel Wil liam Pont heeft in het eerste half jaar van 1986 een verlies geleden van f 1,3 miljoen, aldus een mede deling van het bedrijf. In de zelfde periode vorig jaar bedroeg het ver lies f7,2 miljoen. In mei werden de handelsactiviteiten van Pont sa mengevoegd met die van Meyer In ternational. Pont-Meyer heeft Pont blijkens de halfjaarcijfers een winst opgeleverd van f 3,7 miljoen. Ford Het Amerikaanse automobiel concern Ford heeft met Alfa Ro meo overeenstemming bereikt over deelneming in het noodlijden de Italiaanse staatsautomobielcon- cern. Ford zal in eerste instantie een belang nemen van dertig pro cent. Dit zal na drie jaar worden vergroot tot 51 procent, zo heeft het Italiaanse economische week blad "II Mondo" gisteren gemeld. Toeristen De Amerikaanse toeristen ko men in 1987 weer in grote aantallen naar het vaste land van Europa. Dit blijkt uit de 'miljoenencontracten' die de directie van het Haarlemse louringcarbedrijf Jan de Wit met Amerikaanse, Canadese en Austra lische touroperators heeft afgeslo ten. Directeur De Wit, die dit giste ren bekend maakte, schat dat hij tussen april en oktober achttien duizend toeristen uit die landen door Europa moet rijden. Hij ba seert dit op het aantal nu reeds ge reserveerde bussen. Het bezoek zit dan weer op het niveau van 1985. Grolsch Grolsch heeft over de eerste helft van dit jaat een nettowinst ge maakt van f 5,266 miljoen. Dat is 12 procent meer dan over dezelfde pe riode vorig jaar, hoewel de omzet daalde van f 164,167 miljoen naar f 160,940 miljoen. De directie ver wacht dat de nettowinst voor ge heel dit jaar f 1 tot f2 miljoen hoger kan worden dan die over 1985, toen die f 19,6 miljoen was. HIJ vindt dat meer mensen moeten weten wie HIJ eigenlijk is, hoe HIJ denkt over mode en over kwaliteit. En HIJ vindt dat u dit moet lezen, want TER APELKANAAL (GPD) - Vakbonden en de directie van het aardappelzetmeelconcern Avebe zijn het gisteren eens geworden over de definitieve tekst van het akkoord dat voorziet in verlaging van de totale loonsom van het be drijf met 15 miljoen gulden in 1988. De vakbondsleden moeten zich nog over dit akkoord uitspreken, maar verwacht wordt dat zij geen wijzigingen aanbrengen. De bon den toonden zich tevreden na af loop van de voorlopig laatste be sprekingen met de directie, even als de bedrijfsleiding. Beide partijen willen nog geen duidelijkheid gëven over de in houd van de overeenkomst. Geble ken is dat het personeel echter geen loon hoeft in te leveren, en dat de door het ministerie van landbouw geëiste bezuinigingen worden gehaald uit versnelde in voering van eerder gemaakte af spraken: investeren in automatise ring en nieuwe machines. Volgens Avebe is met het ak koord volledig tegemoet gekomen aan de eisen van minister Braks van landbouw, die wil dat het per soneel loon inlevert. Dat vinden de bonden ook. Het ministerie van landbouw moet uiteindelijk beoor delen of het akkoord voldoet aan de looneisen van het departement. Dat geldt ook voor de bijdragen die boeren, banken en lagere overhe den aan de schuldsanering van Avebe leveren. DE POLO DIE OOK PULLOVER IS. Zo'ri ruimval- lende trui in polo-model draag je over een shirt en is warm, soepel en behaaglijk. □ie polopull van 100% zuiver lambswool is verkrijgbaar in vele kleuren. En HIJ vraagt daarvoor geen BO.—maar tijdelijk slechts I Prijs geldig t/m 27 september a.s. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse havenwethouder R. Den Dunnen verwacht geen grote pro blemen voor 's-werelds grootste haven als gevolg van het in EG-ver- band afgesproken verbod op de import van ijzer en staal uit Zuid- Afrika. Doordat het hier gaat om een gemeenschappelijke boycot is er geen gevaar dat de aanvoer en de overslag zich naar andere Euro pese havens verplaatst. In de prak tijk zal het erop neerkomen dat de import van ijzer en staal uit andere landen zal toenemen zodat het 'gat' in de aanvoer wordt opgevuld, al dus Den Dunnen dinsdag. De aanvoer van yzer en staal in Rotterdam uit Zuid-Afrika afgezet tegen de totale aanvoer is overi gens relatief klein, blijkt uit cijfers van het Gemeentelijk Havenbe drijf. Vorig jaar bedroeg de totale aanvoer van yzer byna 36 miljoen ton, waarvan ruim 1 miljoen af komstig was uit Zuid-Afrika. Aan staal werd in 1985 ruim 3 miljoen ton in Rotterdam aangevoerd, waarvan ruim drie ton uit Zuid- Afrika. Een kolenboycot zou voor Rot terdam (en voor Zuid-Afrika) wat harder aankomen, al tekent Den Dunnen ook hier aan dat "giganti sche gevolgen" zullen uitblijven "zolang er maar sprake is van een integrale boycot. Dat heeft boven dien een veel beter effect", aldus Den Dunnen. Niettemin reageerde directeur N. Oerlemans van de EMO op de Maasvlakte, Europa's grootste overslagbedrijf van kolen, enigs zins opgelucht op het bericht dat een boycot van die grondstof door' de EG-ministers van buitenlandse zaken voorlopig op de lange baan is geschoven. ten over de paragraaf in de Zwit- sers-Colombiaanse ontwerpagen da die betrekking heeft op afschaf fing van de landbouwsubsidies. Wat betreft de kwestie van de diensten houden Brazilië en India weliswaar vast aan hun standpunt dat onderhandelingen daarover ei genlijk niet by de GATT thuisho ren, maar Brazilië heeft al laten we ten niet weg te zullen lopen wan neer de diensten toch in het kader van de GATT besproken worden. De woordvoerder van de Brazi liaanse delegatie h'eeft gezegd dat Brazilië grote belangen heeft bij een nieuwe wereldhandelsronde. Vanwege de groei van de buiten landse handel van Brazilië zou dit land zeer gebaat zijn bij een vrijere wereldhandel. Japan is gisteren sterk bekriti seerd door de Europese Gemeen schap. Paul Channon, die behalve als minister van handel en indus trie van Groot-Brittannië ook als voorzitter van de raad van handels- ministers van de EG in Punta del Este aanwezig is, noemde het enor me handelsoverschot van Japan "buitengewoon gevaarlijk" voor het functioneren van de wereld handel. Channon reageerde op de scher pe kritiek van Japan op een voor stel van de EG om het beleid van landen met grote overschotten op hun handelsbalans tijdens het mi nisterieel overleg in Uruguay ter discussie te stellen. Het EG-voor- stel, dat van harte wordt gesteund door landen met handelstekorten en waarvoor vooral Frankrijk zich hard maakt, beoogt de opneming van een formele afkeuring van een dergelijk beleid in de slotverkla ring van de ministers in Punta del Este. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) Op de vloer van de Amsterdamse effectenbeurs ging het er vanmorgen zo mogelijk nog kalmer aan toe dan op de ochtenden eerder deze week. Nog steeds had Wall Street geen duidelijk herstel getoond na de 'grote koersval eind vorige week en de meeste beleggers hielden in deze onzekere situa tie de stukken dan ook vast. Een wat ver der gedaalde dollar droeg ook al niet bij tot de vraag naar internationale aande len. De uitlatingen van minister Ruding over de financiering van de staatsschuld be vatten ook al geen verrassingen, zodat de obligatiemarkt er nagenoeg onbewogen bij lag. Enkele leningen noteerden slechts zeer licht hoger. De financiële waarden, die gisteren flink prijsgaven na berichten over de Bank of America, bleven eveneens dicht bij de slofkoersen van gisteren. Tegenover een kleine daling van Amro stond een winst van de FGH en tegenover een verlies van Aegon een winst van Amev. HBG gaf de winst van gisteren volkomen prijs. De hoofdfdondsen toonden weinig verschuivingen, alleen Stork viel op met een winst van f 1,30 op f 29,80. Dit werd in verband gebracht met een symposium dat (o'n bijeenkomst ge- het bijwonen paard te doen gaan met aankoop v pakketje aandelen

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9