Wie wil er nou niet op z'n vader lijken? Experts moeten steeds meer bommen ontmantelen Onderzoek naar martelen in Israël LUCHTGEVECHT Vérder danVén Haren hoeft u voor schoenen niet te lopen. Het kabinet doet niet genoeg voor bedrijven Oostenrijkse ministers weigeren af te treden :89s". CLARKS AIR SHOES. ZITTEN LEKKERDER, STAAN BETER. modeschoenen _0ecte«MU\s J0EH0E... KWESTIE VAN DE KRANT GOED LEZEN! PAGINA 8 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE WOENSDAG 17 SEPTEMBER 198G VAN HAREN DEN HAAG (GPD) - Philip man mr. ir. F. C. Rauwenhoff heeft gisteren in felle bewoordingen het kabinetsbeleid gehekeld. Er ont breekt volgens hem een duidelijke impuls aan, die nodig is om de be drijven ook internationaal te laten concurreren. Daardoor ontbreekt het ook aan mogelijkheden om de werkgelegenheid duidelijk te laten toenemen. Rauwenhoff sprak op de jaarlijk se begrotingsdag van het bankiers- bedrijf Van Lanschot in Den Haag. Hij is voorzitter van de hoofddirec tie van de Nederlandse Philips Be drijven en viel in voor de zieke dr. Wisse Dekker. Volgens Rauwenhoff blijkt uit de Miljoenennota wel een krachtig beleid om de financiële huishou ding van de Staat op orde te bren gen. Maar op de drie hoofdpunten waaraan hij het beleid wilde toet sen, gaf Rauwenhoff het kabinet Philips-topman: duidelijke onvoldoendes. Zo noemde hij de mogelijkheden voor de bedrijven om in 1987 vol doende winst te maken 'niet zo zonnig'. Dat komt door de groeibe- lemmerende lastenverzwaringen, die een negatieve invloed hebben op de concurrentiepositie van het bedrijfsleven. In tal van andere landen worden de lasten juist ver laagd. Verder doet het kabinet te wei nig aan de vernieuwing van het be drijfsleven. Het blijft bij woorden. Uit rapporten van de OESO (de club van rijke, ontwikkelde lan den) blijkt dat Nederland in tech nologisch opzicht steeds verder achterop raakt. De bestaande mo gelijkheden worden beperkt door het grote aantal instellingen dat zich met technologiebeleid bezig houdt. Daardoor is de samenhang vaak ver te zoeken en wordt het ex cellente dood gedrukt, zei hij. Rauwenhoff kritiseerde verder het vaak grote verschil tussen bru to en netto lonen, hetgeen slecht is voor de arbeidsmarkt. Hij miste een duidelijke uitspraak dat mee vallers in de komende jaren ge bruikt zullen worden voor een ver laging van de directe belastingen zodat de 'wig' kleiner wordt. Tijdens dezelfde bijeenkomst be kritiseerde ook FNV-voorman Pont de plannen van het kabinet. Tevens kondigde hij aan dat de FNV niet zal meewerken aan het door het kabinet voorgestelde 'so ciaal convenant' over het beleid van volgend jaar. Dat zou beteke nen dat de FNV in moet stemmen met de voorgestelde bevriezing van ambtenarensalarissen en uit keringen. Wel is de FNV bereid met werkgevers en overheid ver der te praten over de dit voorjaar gemaakte afspraken over herver deling van werk, scholing en jeugdwerkplannen. TEL AVIV (GPD) - Het ministerie van justitie in Israël onderzoekt de beschuldigingen van Amnesty In ternational dat ondervragers van de binnenlandse veilgheidsdienst (Sjin Bet) regelmatig gevangen Pa- lestijnen martelen. In een gisteren door Jaco Slagter verschenen rapport van de men senrechtenorganisatie in Londen wordt gesproken van een 'stroom' van martelpraktijken in gevange nissen in de bezette gebieden en in een gevangenkamp van het christelijke Zuidlibanese legertje (SLA) in Chiam dat onder toezicht van de Israëli's zou staan. Woordvoerder Uri Lubrani van het ministerie van defensie ont kende gisteravond met klem dat het Israëlische leger betrokken zou zijn bij lichamelijke en geestelijke kwellingen in het in Zuid-Libanon Ex-stafchef Ver op de Filippijnen gearresteerd MANILA (Rtr.) - Een Filippijnse rechter heeft gisteren de arrestatie gelast van de 26 mensen die in de cember vorig jaar werden vrijge sproken van de moord op opposi tieleider Benigno Aquino, de man van de huidige president Corazon Aquino, zo maakte het officiële persbureau PNA bekend. Onder de verdachten is de vroegere bevel hebber van de Filippijnse strijd krachten, Fabian Ver. Het is echter twijfelachtig of hij voor de rechter zal verschijnen. gelegen strafkamp Chiam. „Dit is laster", aldus Lubrani. Volgens de woordvoerder in Tel Aviv zijn de leefomstandigdeden in Chiam vele malen beter dan vergelijkbare kampen onder controle van islami tische militia in Libanon. De indruk bestaat dat ambtena ren op het ministerie van justitie in het de facto geannexeerde Oost-Je ruzalem behoorlijk geschrokken zijn van de Amnesty-rapportage. Een met dergelijke klachten belas te commissie kwam dinsdagmid dag in spoed bijeen om te bekijken welke maatregelen er moeten wor den genomen. Een woordvoerder van dit departement zei dat een eventueel onderzoek naar de be schuldigingen alleen betrekking kan hebben op de gevallen in bezet gebied. Over Zuid-Libanon heeft het ministerie geen jurisdictie. Dat valt onder defensie, aldus deze ambtenaar. Wel is in Jeruzalem verbazing ge rezen over het tijdstip en de manier waarop Amnesty de vermeende martelingen wereldkundig heeft gemaakt. Volgens justitie gaat het om gevallen die zich eind vorig jaar hebben afgespeeld en waarbij de organisatie het ministerie nimmer heeft betrokken. Er is op het de partement een speciale afdeling die met klachten van Amnesty is belast en tot op heden altyd op be schuldigingen uit Londen heeft re- geageerd. Er was een goede samen werking, zo vertelde een jusititie- woordvoerder gisteravond. Raadsman Yehosua Shifman van de Associatie voor burgerrech ten in Israël verklaarde tegenover de Jerusalem Post dat hij vorig jaar december zich bij het ministerie van defensie over de wantoestan den in het strafkamp Chaim te heb ben beklaagd, maar daar is nooit antwoord op gekomen. Volgens het rapport van Amnesty gaat het in het Zuidlibanese detentiekamp om tweehonderd gevangenen, on der wie vrouwen, kinderen en be- jaardén. Het SLA-leger houdt deze van 'terrorisme' verdachte Libane- zen zonder vorm van proces soms een jaar vast en daarbij worden de gevangenen bij tijd en wijle op ern stige wijze mishandeld. Amnesty zegt over rapporten te beschikken waaruit blijkt dat de ondervragers de gevangenen slaan, met elektrische schokken behan delen en hun slachtoffers soms uren achtereen aan een kruis vast binden. Israëlische militairen kij ken daarbij toe en geven instruc ties, aldus Amnesty. Over het bestaan van Chiam heeft het Israëlische leger altyd een sluier willen trekken. Buiten landse correspondenten die vorig jaar nog eens zo af en toe voor een 'trip' naar het hoofdkwartier van de SLA in Mardjzyoen werden 'uit genodigd' was het niet toegestaan Chiam te bezoeken. BONN (GPD) - De regeringscrisis in Oostenrijk is direct het begin van de verkiezingsstrijd geworden. Vice-kanselier en tot zondag voor zitter van de rechts-liberale FPO, Norbert Steger, diende zijn ontslag in, maar zijn twee liberale collega's weigeren te vertrekken. Zij zeggen dat het regeerakkoord met de so ciaal-democraten van kanselier Franz Vranitzky tot april 1987 loopt en dat zij de coalitie niet heb ben opgezegd. Vranitzky stelde daarentegen dat alle ministers van de FPO tot de nieuwe verkiezingen blijven, of geen een. door Hans Hoogendijk Een slimme oplossing van de kanselier, want de nieuwe FPO- voorzitter Jorg Haider wil direct de positie als vice-kanselier en minis ter van handel overnemen van zijn voorganger Steger. Steger liet we ten dat als de FPO afstand neemt van de nazistische tendensen in de partij, hij beschikbaar blijft. Ge beurt dit niet, dan overweegt hij de oprichting van een nieuwe liberale partij. Vranitzky heeft dinsdag presi dent Waldheim op de hoogte ge steld van de breuk in de sociaal- liberale coalitie die 40 maanden aan de macht is geweest. Uit krin gen rond Waldheim viel te verne men dat hij de twee FPO-ministers niet tegen hun zin wil ontslaan. Volgens waarnemers in Wenen willen de twee de verkiezingsstrijd voeren als minister, hetgeen hen voordelen zou opleveren. De ver vroegde verkiezingen vinden op 23 november plaats. De regeringscrisis in Oostenrijk ontstond nadat het afgelopen weekeinde de liberale advocaat Norbert Steger als voorzitter van de rechts-liberale FPO werd ver vangen door de nationalistische populist Jorg Haider. AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse politie verwacht niet op korte termijn meer te weten over de actievoerders die zich met toe nemend geweld verzetten tegen het regeringsbeleid, het militairis me, de Olympische Spelen in Ne- door Weert Schenk derland en de apartheid in Zuid- Afrika. Het ziet er daarom ook'niet naar uit dat snel bekend wordt wie gisteren de bom by het Paleis op de Dam heeft neergelegd. Er zijn gisteren wel twee mensen aangehouden, die ruitjes van het wijkcentrum in de Kinkerbuurt hadden ingegooid, en die mogelijk meer weten over het commando Lubbers Halfstok dat zegt de bom bij het Paleis te hebben neerge legd. Het enige aanknopingspunt voor de politie is een kennelijk maandag al geschreven brief waar in gesproken wordt over zowel de bomaanslag als onder meer de ver nielingen in het wijkcentrum. De ervaring heeft de politie in middels al geleerd dat dit soort ar restanten niets loslaat. Al eerder verrichtte de politie arrestaties na aanslagen op tankstations, maar het leverde geen enkel inzicht op in de gewelddadige actiegroepen. Dat geeft de radicale actievoer ders de gelegenheid steeds weer voor verrassingen te zorgen. De ene keer met een serie aanslagen op benzinestations van Shell, de andere maal met een bomexplosie in een communicatiecentrum van de PTT, een brandbom bij het Ar beidsbureau of een gevaarlijk ex plosief bij het Paleis. Er wordt vanuit gegaan dat de zelfde groep mensen hiervoor ver antwoordelijk is. Ze bedienen zich van bizarre namen die na gebruik worden weggeworpen, want „de commando's" hebben nooit meer van zich laten horen. Het Een voor Afrika-kommando, de Revolutio naire Anti-Racistische Aktie (RA RA), het Kommando-Trek Van den Broek omlaag, het commando Crash and Carry", het Victoria Mnxge-kommando, Revolutionai re Cellen Kommando Ins Blaue Hi- nein, Pyromanen tegen Apartheid hebben alle slechts eenmalig opge treden. Commando Het woord „commando" wordt teveel gebruikt om van toeval te spreken. De naam RARA lijkt uit dagend bedoeld, in de trant van: vind maar eens uit wie we zijn. Tot nu toe zijn ze ongrijpbaar geble ken. Het moet gaan om hecht geor ganiseerde vriendengroepjes, waarin geen enkele actievoerder alles weet. Bovendien werken ze enorm snel, meestal zonder nala ting van sporen, zodat bewijzen moeilijk zijn te leveren. Informatie uit de groepjes zelf is vrijwel niet voorhanden. De leden zijn- niet van het type dat na een ruzie naar de politie stapt, zoals in de onderwereld nog wel eens het geval is. De radicalen hebben een bepaalde ideologie; ze hoeven er zelf niet beter van te worden. Men denkt dat ze gefrustreerd zijn, doordat weinig tot niets is bereikt met vreedzame acties tegen wo ningspeculatie, kernenergie en kruisraketten. Zeker is dat deze actievoerders niet vergeleken mogen worden met terroristen, zoals die momen teel in Parijs opereren. Daar gaat om aanslagen met duidelijk het doel om slachtoffers te maken. De daders daar zyn bovendien echte professionals, die zyn opgeleid en veelal worden gesteund door grote organisaties of zelfs regeringen. Niettemin kunnen zowel de Neder landse actievoerders als de buiten landse terroristen een hele samen leving in rep en roer brengen. Het publiek ziet immers geen verschil. Het hoofd van de beveiliging van de Tweede Kamer, C. Damen, waarschuwde onlangs op een con gres voor het opkomend terroris me in Nederland. Volgens hem was er al een duidelijke tendens van actievoerders om ondergronds te gaan. Die neiging is versterkt door het verdwijnen van de CPN en de Centrumpartij uit de Tweede Kamer, waardoor extreem-links en -rechts hun „stem" zyn kwijt ge raakt, aldus Damen. Radikalen Het Kommando Lubbers Half stok, dat zich richtte tegen het „uit- kleedbeleid" van het huidige „za kenkabinet", lykt een aardig be wijs van Damens stelling. Maar, toen die partijen nog wel van de Tweede Kamer deel uit maakten, waren er ook aanslagen. Daarbij, de radikalen die achter deze acties worden vermoed, hebben zich nooit thuis gevoeld in politieke partijen. Voor zover bekend zijn er bij de aanslagen van de diverse komman do's in ons land nog geen slachtof- De ontploffing bij het PTT-station in Sloterdijk was vrij ernstig en ook de gisteren ontdekte explosie ven worden omschreven als „pro fessioneel gefabriceerd". De politie wil geen verband leg gen met het actieblad Bluf, waarin niet zolang geleden een artikel stond over het maken en leggen van bommen. Tegenwoordig is er zoveel over bekend over explosie ven, dat het omstreden tijdschrift daarvoor niet specifiek verant woordelijk kan worden gesteld, al dus de politiewoordvoerder. Dat klopt. Ook andere blaadjes geven recepten. Er bestaat verder zoiets als het Anarchistisch Kook boek dat ook het maken van bom men beschrijft. De handleiding is echter zo supergevaarlijk dat het risico levensgroot is dat de maker zelf ook ontploft. Voor dit boek is dan ook in bepaalde kringen ge waarschuwd. Maar iedere chemicus is natuur lijk in staat om een explosief te ma ken. Voetbalvandalen kunnen het ook. Zoals algemeen bekend is het hun geliefde methode om kruit van luciferkoppen en rotjes in een sta len pijp te doen en er een lont uit te laten Jopen. Gevaar De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) loopt by het verwij deren van die zelf gemaakte bom men enorm gevaar. De specialisten ontmantelen liever een op scherp staande V 1 bom uit de Tweede Wereldoorlog dan zo'n naar klein ding. waarvan yiet bekend is hoe de werking is. De EOD wil verder niet over dit onderwerp praten, omdat het aller lei labiele mensen op ideeen brengt. Een artikel over het werk van de dienst zou in de weken daarna leiden tot een aanzienlijke toename van het aantal bommel dingen. Wel wordt bij de EOD ge constateerd dat steeds meer mel dingen serieus moeten worden ge nomen. In de eerste helft van dit jaar bleek het bij de helft van de ruim 50 meldingen om echte ex plosieven te gaan. De EOD heeft al eens gepleit voor een centrale regi stratie van bommeldingen. Exclusieve Docksiders bij Van Haren: schoenen die net zo goed lopen als ze emit ziea Dit model bijvoorbeeld: gemaakt van soepel zwart leer en afgewerkt met bijpassende lederen veter en een comfortabele rubberzooL Ook erkrijgbaar in bruin en jongensmaten. I Maten 40 t/m 46: Met Clarks Air Shoes zijn harde en onregel matige oppervlakten lucht voor u. Want een-'uniek netwerk van luchtkamers en luchttunnels in de zool zorgt tijdens het lopen voor een weldadig verend ven tilerend voetbed. Maak uw eerste lucht^^ wandeling op onderstaand adres. Off. dealer voor Leiden en omstreken Gangetje 2 - hoek Hogewoerd Zo vader, zo'zoon. Dus vindt u bij Van Haren ook volop Docksiders in kleinere maten. Kinderschoenen van volwassen kwaliteit: zwart met grijs leder, zwarte veter en zwarte zooL "V/I 95 Maten 36 t/m 39:79,95. Maten 31 t/m 35: TT;

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8