Parijs zet prijs op terroristen VEKBt/STEREND 'Ik speelde spel maar mee' Importverbod Zuidafrikaanse steenkool op de lange baan Miljoen francs voor broers Abdallah 'Mitterrand volgende doelwit' Sjevardnadze op weg naar New York Zacharov: onschuldig BIJ DE vs WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 PARIJS - Een miljoen francs is uitgeloofd voor wie de daders helpt vinden van de vijf aanslagen die de afgelopen veertien dagen in Parijs doden, gewonden en grote materiële schade hebben veroorzaakt. De prijs is bestemd voor het opsporen van twee broers van de gevangen terrorist Georges Ibrahim Abdallah en om wiens vrijlating de bomaanslagen begonnen zijn. WASHINGTON (AP) - Finland, andere Scandinavische landen, Ja pan en Zwitserland kenden in 1982 de geringste zuigelingensterfte. Dit is gisteren gebleken uit statistische gegevens van de Verenigde Naties en andere organisaties. Finland had een zuigelingen sterfte van 6.0, hetgeen betekent dat op iedere 1.000 levend geboren baby's er zes stierven voor zij één jaar oud konden worden. Japan was tweede met 6.6, Zweden derde met 6.8 en Nederland zevende met 1.3. Carl Haub, een Amerikaanse de mograaf van het Bureau voor Be volkingsstatistieken, een particu liere organisatie die de gegevens ïlde en publiceerde, ver- Finland heeft laagste sterfte van zuigelingen klaarde dat de verschillen in zuige lingensterfte vermoedelijk het ge volg zijn van pre- en postnatale zorg. Hy wees erop dat die in West- Europa van overheidswege wor den bemoedigd en financieel ge steund. Hoewel het bureau de Sowjet- unie en China niet in het rapport opnam, is bij eerdere onderzoeken gebleken dat de zuigelingensterfte in de Sowjet-Unie 31 was en in Chi na 50. Hier volgt een overzicht van de landen die werden onderzocht: 1. Finland 6.0 2. Japan 6.6 3. Zwe den 6.8 4. Zwitserland 7.7 5. Noor wegen 8.1 6. Denemarken 8.2 7. Ne derland 8.3 8. Taiwan 8.9 9. Canada 9.1 10. Frankrijk 9.3 11. Spanje 9.6 12. Australië 10.3 13. Ierland 10.5 14. West-Duitsland 10.9 15. Groot- Brittannië 11.0 16. Oost-Duitsland 11.4 17. Verenigde Staten 11.5 18. België 11.6 19. Nieuw Zeeland 11.8 20. Italië 12.7 21. Oostenrijk en Bru nei 12.8 23. Malta en Israël 13.9 25. Griekenland 15.126. Tsjechoslowa- kije 16.2 27. Puerto Rico 17.2 28. Cuba 17.3 29. Bulgarije 18.2 30. Costa Rica 19.3. Foto's van de twee broers Abdallah zullen vanaf vandaag overal in Frankrijk worden aangeplakt. Het is voor het eerst sinds de aanslag op generaal de Gaulle in 1961 dat de Franse politie van deze in de door Rudolph Bakker buurlanden al lang ingevoerde me thode gebruik maakt. De beide broers zouden direct betrokken zijn bij de aanslagen van de laatste weken. Die waren zonder uitzondering opgeëist door BEIROET (AP) - De groepering die ook verantwoordelijk zou zijn voor de recente bomaanslagen in Frank rijk heeft gisteren gedreigd met een aanslag op het presidentiële paleis in Parijs. Het geschreven dreigement werd afgeleverd bij een westers persagentschap in Bei roet. 'Opnieuw zal het Franse volk boeten voor het beleid van zijn re gering,' aldus de verklaring. 'Laat Chirac weten dat wij sterken»zijn dan al zijn departementen.' Mitter rand werd beschuldigd van het 'zich vrijwillig onderwerpen' aan de Amerikaanse en Israëlische ge heime diensten. 'We zijn in staat om de ene na de andere bomaanslag te plegen. Dat hebben we tot nu toe gedaan en dat zullen we blijven doen. Laat Chi racs hoofd van de veiligheids dienst en de minister van defensie en alle andere betrokkenen weten dat we op korte termijn de bolwer ken van Mitterrands paleis zullen opblazen.' In de verklaring wordt de vrijla ting geëist van de Libanees George Abdallah en twee anderen. de CSPPA, dat is het 'Comité voor de solidariteit met de Arabische politieke vluchtelingen'. Op het Franse ministerie van buitenlandse zaken is het uitleve ringsverzoek ontvangen dat de Ita liaanse justitie heeft gedaan ten aanzien van de gevangen terrorist Abdallah. De Italianen zijn er aqh- ter gekomen dat Abdallah onder andere betrokken kan zijn geweest by de moord op de Amerikaane ge neraal Hunter op hun grondge bied. Het Franse ministerie van justi tie zal uiteindelijk over het uitleve ringsverzoek beslissen. Het kan volgens de regels van het spel al leen toestemming geven als tegen de betrokken gevangene al een straf is uitgsproken en deze straf ook is uitgezeten. Abdallah was in Lyon veroordeeld tot vier jaar, maar zijn dossier beslaat 5.000 pa gina's en de rechter is nog lang niet aan het eind van zijn naspeuringen die tot nieuwe zittingen en eventu eel nieuwe veroordelingen kunnen leiden. De kans dat de Franse staat zich door middel van het Italiaanse uit leveringsverzoek van de levensge vaarlijke Abdallah zal kunnen ont doen is gering. Nadat binnen de re gering aanvankelijk de neiging be stond door middel van een juridi sche 'handigheid' Abdallah over de grens te zetten, is iedere politieke oplossing van de kwestie praktisch onmogelijk geworden door de reeks aanslagen die de laatste we ken in Abdallah's naam zijn ge pleegd. De door premier Chirac afgekon digde veiligheidsmaatregelen tre den langzaam in werking. De kij kers naar de staatstelevisienetten zagen gisteren op hun scherm pa trouilles Franse soldaten in jeeps langs de Belgische grens trekken, terwijl douaniers borende blikken wierpen in de bagageruimten van bij de doorgangposten aangehou den automobielen. Op de Parijse vliegvelden is de chaos groot, maar niet compleet. Met enige uren in de rij staan heb ben inwoners van niet-EG-landen of Zwitserland het visum dat - voorlopig het komende halfjaar - van hen verlangd wordt. Een voor de TV gefilmde Amerikaan ver klaarde alle begrip te hebben voor de actie en hy wenste de Fransen veel geluk toe. Een andere geinterviewde Ame rikaan vond het echter een schan de dat de 'bevrijders van Frankrijk' nu een visum nodig hadden. Naar de Verenigde Staten reizende Fransen hebben altijd een visum nodig gehad. MOSKOU (AP) - De Russische mi nister van buitenlandse zaken Eduard Sjevardnadze is gisteren uit Moskou vertrokken voor een reis die in het teken staat van de voorbereidingen voor de topconfe rentie van de Russische leider Gor- batsjov en de Amerikaanse presi dent Reagan. In verband hiermee zal Sjevard nadze besprekingen voeren met zijn Amerikaanse ambtgenoot George Shultz. De Russische mi nister brengt daarnaast bezoeken aan Canada en Mexico en zal wel licht ontmoetingen hebben met topfunctionarissen uit China en Is raël. Een woordvoerder van het Rus sische ministerie van buitenlandse zaken, Boris Pjadjsjev, weigerde te zeggen of Sjevardnadze wellicht ook een ontmoeting zal hebben met Reagan. Hy zei dat zyn chef op het hoofdkwartier van de Verenig de Naties in New York besprekin gen zal voeren met ministers van buitenlandse zaken "van socialisti sche landen en China". Pjadjsjev bevestigde dat Israël had verzocht om een ontmoeting met Sjevardnadze in New York. Hy gaf te kennen dat de Russen wat dit betreft eerst nadere infor matie willen hebben. Gevangenenoproer SAO PAULO (UPI/Rtr/DPA/AFP) - De Braziliaanse politie heeft gis teren een opstand neergeslagen in de gevangenis van Presidente Wenceslau, 600 kilometer ten noordwesten van Sao Paulo. Daar bij schoot zij zeker tien gedetineer den dood. Zeven andere gevange nen raakten gewond, van wie drie ernstig, zo is van officiële zijde meegedeeld. De opstand in de gevangenis was maandag uitgebroken. Een groep van circa 20 gevangenen nam 18 personeelsleden van de gevange nis in gijzeling. Boerenveen verklaart zijn rol: MIAMI - De Amerikaanse officier van justitie Bill Norris heeft giste ren getracht de zwakke plekken bloot te leggen in het betoog van door Henk Dam Etienne Boerenveen dat hij niets af wist van pogingen een cocainelyn op te zetten tussen Paramaribo en OSLO (APIRtr.) - De twee piloten van deze Canadese helikopter kwa men er nog redelijk goed. van af, toen het toestel crashte tijdens NA- VO-oefeningen in Noorwegen. Een piloot werd licht gewond, de ander liep alleen een paar schrammetjes op. Een Britse soldaat die bij een val was gewond is gisteren in een Noors ziekenhuis overleden. Hij is het elfde slachtoffer van de ma noeuvres die de NAVO houdt in Noorwegen. Alle andere slachtoffers waren Amerikaanse dienstplichtigen. Een marinier overleed zaterdag nadat hij in het zuiden van Noorwegen door een tank was overreden. Acht Amerikaanse soldaten overleden eerder deze maand toen de helikopter waarin ze zaten bij vertrek van een vliegdekschip ver ongelukte en de piloot van een Amerikaanse straaljager kwam twee dagen later om toen zijn toe stel in de Noordzee stortte. Aan oe fening "Northern Wedding '86" is meegedaan door 50.000 militairen uit negen NAVO-landen. (foto ap> Boerenveen zei maandag dat me deverdachte Cylvion Heymans hem op 21 maart in Miami had uit genodigd voor een gesprek met za kenrelaties. Dat gesprek zou gaan over het opzetten van een vleesfa- briek in Suriname en over investe ringen in de Surinaamse Lucht vaart Maatschappij. Tijdens dat gesprek, aldus Boe- renveens getuigenis maandag, bleek pas dat Heymans' zakenrela ties eigenlijk wilden praten over de mogelijkheid Suriname als door voorhaven voor cocaine te gebrui ken. Heymans zou hem daar tevo ren niets over hebben verteld. Gisteren voegde Boerenveen NEW YORK (UPI/AFP) - De Rus sische VN-functionaris, Gennadi Zacharov, die eind augustus in New York werd gearresteerd op beschuldiging van spionage, heeft gisteren verklaard het slachtoffer te zijn geworden van een samen zwering van de Amerikaanse fede rale recherche (FBI). Zacharov, die sprak tijdens een persconferentie op de Sowjet-mis- sie bij de Verenigde Naties, zei dat de Verenigde Staten uit waren op het verstoren van de betrekkingen met de Sowjet-Unie. Volgens hem heeft zijn zaak niets van doen met die van Nicholas Daniloff, de Ame rikaanse journalist die in Moskou werd gearresteerd, eveneens op verdenking van spionage. Zacharov, die als wetenschapper by de VN werkte, ontkende her haaldelijk zich aan spionage schul dig te hebben gemaakt. „Ik deed alleen maar onderzoek. Voor wat betreft geheime informatie, ik heb er nooit om gevraagd en het nooit ontvangen". Volgens de 39-jarige Rus is hij het slachtoffer geworden van een „spionnenkoorts". hier aan toe dat hij, zodra hy door had wat de relaties wilden, beslo ten had „het spelletje mee te spe len", omdat hij wilde weten of de zogenaamde drugsmokkelaars (in werkelijkheid agenten van de Amerikaanse narcoticabrigade) al contacten in Suriname hadden en daar wellicht al een handeltje had den opgezet. Dat was ook de reden, zo zei hij verder, dat hij naar een tweede ver gadering, drie dagen later op een boot in de haven van Miami, toe ging. „Ik wilde weten of ze al eer der in Suriname actief waren ge weest". Boerenveen was van plan ge weest enkele van de smokkelaars uit te nodigen voor een bezoek aan Suriname, dan de Amerikaanse narcoticabrigade DEA op te bellen, en bij die dienst om verdere in structies te vragen, zo voerde hy gisteren aan. Dat het daarvan nooit gekomen is, kwam omdat Boerenveen, Cyl vion Heymans en diens zoon Ricar- do direkt na het gesprek op de boot werden gearresteerd door de DEA, die ervan overtuigd was (en is) dat de drie verdachten Suriname aan de drugsmokkelaars hadden aan geboden. De vraag in de rechtszaal van Miami was dus: wie nam op 21 en 24 maart nu eigen wie in de ma ling? Officier van justitie Norris startte aan het eind van de ochtend met een energieke poging om te bewyzen dat Boerenveen wel de gelijk wist met wie hy te maken had gehad. Hij wees er onder meer op dat het niet logisch was dat Boeren veen al niet direct na het eerste ge sprek op 21 maart contact had op genomen met de DEA, de FBI of zelfs maar de man in Suriname die gespecialiseerd is in de bestrijding van narcoticahandel, het hoofd van de militaire politie aldaar. Ook op verschillende andere, kleinere punten wist Norris het Boerenveen moeilijk te maken, en innerlijke tegenstrijdigheden in diens verklaringen bloot te leggen. SANTIAGO/DEN HAAG (ANP AFP) - Een familielid van een van de vier gevangen Chileense stu denten heeft gistermorgen op de Nederlandse ambassade in Santia go overleg gevoerd met de tijdelijk zaakgelastigde, R. Aquarone, over de mogelijkheden van politiek asiel voor de betrokken student in Nederland. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag giste ren bevestigd. Een woordvoerder op de Neder landse ambassade in Santiago wil de uit overwegingen van veiligheid via de telefoon niet zeggen wie de betrokken student is. In zijn al gemeenheid zei hij dat "teveel in formatie niet in het belang is van de vier studenten". Volgens de woordvoerder in Den Mogelijk asiel voor in Chili opgepakte student Haag bestaat er tussen de Zuida- merikaanse landen een verdrag waarbij het mogelijk is via een am bassade politiek asiel te vragen en vervolgens een vrijgeleide te krij gen. Nederland kent die mogelijk heid echter niet. Iemand die in Ne derland politiek asiel wenst kan dat alleen in Nederland zelf aan vragen. Wel is het mogelijk „onder zeer stringente voorwaarden" tij delijk asiel te krijgen op een Ne derlandse ambassade. Maar omdat Nederland geen party is in het eer der genoemde verdrag, blijft dan in het Chileense geval het probleem van de vrijgeleide. Hy achtte het echter onwaar schijnlijk dat, zolang de vier gevan gen zitten, de Chileense autoritei ten aan een van de studenten toe stemming zullen geven om naar het ambassadegebouw te gaan. Volgens hem is de eerste prioriteit te zorgen dat het viertal vrijkomt. Eén van de leiders van de Fede ratie van studenten van de katho lieke universiteit van Chili (FEUC) is gisteren door een groep onbe kenden ontvoerd, zo hebben func tionarissen van de FEUC meege deeld. Zwaargewapende mannen dwongen Enrique Paris, secretaris van de FEUC, uit de auto te stap pen waar hij in zat. De voorzitter van de FEUC, die ook in de auto zat, lieten zy ongemoeid. BRUSSEL - Er komt voorlopig geen verbod op de invoer van Zuidafrikaanse steenkool in de Eu ropese Gemeenschap. De minis ters van buitenlandse zaken van de EG werden het gisteren in Brussel slechts eens over een zeer beperkt pakket van strafmaatregelen tegen het apartheidsregime. door Hans de Bruijn Staal, ijzer en gouden munten uit Zuid-Afrika - waarvan het econo misch belang nog niet de helft be draagt van dat van steenkool - zul len niet meer in de EG mogen wor den ingevoerd. Bovendien komt er een verbod op nieuwe investerin gen door Europese bedrijven in Zuid-Afrika. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek heeft tot het laatst gestreden voor het handhaven van de steen- koolinvoer in het sanctiepakket, maar hy leed gistermiddag een ADVERTENTIE duidelijke nederlaag. Er is nu slechts afgesproken dat men de ko mende maanden alsnog zal probe ren het eens te worden over een in voerverbod voor steenkool. Van den Broek zei gisteren dat hy voor de keuze stond om het hele sanctiepakket nu af te wijzen, dan wel genoegen te nemen met het veel beperktere pakket in de we tenschap dat de steenkolen-kwes tie de komende tijd op de Europe se agenda zal blijven. Hij kondigde aan de Britse EG-voorzitter sir Geoffrey Howe bij elke gelegen heid daarover te zullen ondervra gen. Nederland stond alleen in de strijd voor een zo volledig en effec tief mogelijk sanctiepakket. Het ♦verzet tegen de opneming van steenkolen in het pakket werd ge leid door West-Duitsland en Portu gal, met als argument dat daardoor juist veel zwarte Zuidafrikaanse mijnwerkers de dupe zouden wor den. Toen deze landen volhardden in hun weigering, kwam Howe met het compromisvoorstel om de steenkolenkwestie nu uit het pak ket te lichten. Aanvankelijk werd Nederland nog gesteund door De nemarken en Ierland, maar toen deze landen besloten het Britse compromis te aanvaarden was Van den Broek wel gedwongen om mee te gaan teneinde niet de zondebok van de EG te worden. De Nederlandse minister noem de het al een winstpunt dat nu ten minste eensgezindheid bestaat over vier economische strafmaat regelen tegen Zuid-Afrika. Het be lang daarvan is echter gering. Zuid-Afrika voert jaarlijks voor drie miljard gulden aan steenkool naar de EG uit, en slechts voor 1,3 miljard gulden aan staal, ijzer en gouden munten (de Krugerrands). Het wegvallen van de steenkolen uit het pakket slaat in feite de bo dem uit de sanctiemaatregelen weg. Van den Broek gaf dat ook toe, maar hij wees er ook op dat heel wat landen die tot voor kort helemaal niets van economische sancties wilden weten nu tenmin ste met een aantal - zy het beperk te - maatregelen akkoord zijn ge gaan. Van den Broek zei te hopen dat de ontwikkelingen in met name de Verenigde Staten ertoe zullen lei den dat het alsnog tot een Europe se steenkool-boycot komt. Presi dent Reagan beslist binnenkort over door het Amerikaanse Con gres aanvaarde sanctie-vborstellen, waaronder ook een steenkolenboy- cot. Wanneer die wordt overgeno men zal daardoor de druk op de halsstarrige EG-landen om het als nog te doen groter worden, ver wacht Van den Broek. De minister was duidelijk teleur gesteld. 'Dit is minder dan ik had gehoopt en ook minder dan ik na het informele EG-overleg van vori ge week in Londen meende te mo gen verwachten'. De Britten zelf stemden in met het pakket. Eerder hadden zy al la ten weten elk voorstel te zullen steunen dat eensgezind door de twaalf zou worden aanvaard. Wan neer Nederland zou zijn blijven aandringen op opname van steen kool in het pakket en West-Duits land zou hebben tegengestemd, dan zouden ook de Britten het pak ket niet hebben goedgekeurd. Ho- we zei het nu aanvaarde pakket al een duidelijk signaal in de richting van het Zuidafrikaanse apartheids- regime te vinden. Met het beroep van West-Duits land en Portugal op het lot van de Zuidafrikaanse (zwarte) mijnwer kers was Van den Broek het niet eens. 'Zo'n maatregel kan natuur lijk altijd onbedoelde gevolgen voor de Zuidafrikaanse inwoners hebben, maar het is het enige over gebleven vreedzame middel om aan te geven dat het de EG ernst is', zei hij. Uitvoering Overigens is er ook nog geen vol ledige overeenstemming over de uitvoering van de overige boycot maatregelen. De invoerstop op staal en ijzer uit Zuid-Afrika (per 27 september) kan binnen de EG- regels worden uitgevoerd, maar voor gouden munten en de investe ringen ligt dat moeilijker. Sommige landen, waaronder Ne derland en België, vinden dat dit ook via een Gemeenschaps-veror- dening moet worden geregeld, maar anderen doen het liever via nationale wetgeving. Dat laatste vergt echter meer tijd, waardoor de maatregelen pas in de loop van vol gend jaar effectief zouden kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7