LEIDSCH DAGBLAD Gif i in go n: 176 doden Seaport dreigt Furness in val mee te slep en Mooi enomen: NÜ2.98 'Bouterse verkoopt medicamenten door' Olieprijs daalt al weer Drugshandel bespioneert politie met videocamera Ruim 200 gewonden in Zuidafrikaanse ziekenhuizen VOORDELIG NIEUWE AUTO HUREN? BEL 071-310001 êMultiRent Malversaties topbeambten in Muntendam 'Kwaliteit van rechtspraak loopt gevaar' Waarde diploma dreigt af te nemen WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38116 NEW YORK (Rtr.) - Op de vrije markten in Europa en de Verenig de Staten zijn de olieprijzen gisteren veertig dollarcent gedaald, waardoor de totale prijsdaling deze week al iets meer dan een dollar bedraagt. Omdat de olievoorraden nog steeds groeien, hou den deskundigen rekening met een nog scherpere daling in de komende weken. West Texas Intermediate, de toonaangevende Amerikaanse oliesoort, ging in prijs omlaag tot 13,80 dollar per vat (van 159 liter). Ook de belangrijkste oliesoort uit de Noordzee, Brent-olie, ging veertig cent in prijs omlaag en kwam uit op 13,40 dollar per vat. Volgens deskundigen wordt de prijsdaling veroorzaakt door een omslag in de stemming op de oliemarkt. De scherpe prijsstijging na het bekendworden van de produktie-afspraken van de OPEC was voornamelijk psychologisch bepaald. AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse politie van het bureau Lijnbaansgracht is vanuit een te genovergelegen café, waar ook in drugs werd gehandeld, bespio neerd met camera's en afluisterap paratuur. Bij een inval in het pand bleek dat met speciale richtmicro foons een aantal gesprekken politiemensen op cassette 1 vastgelegd. Bovendien trof de poli tie in het pand bijna drie kilo heroi ne, twee kilo cocaine en een hoe veelheid methadon aan. Ook werden er voor 22.000 gul- Duitser die drugs kwam kopen t den handelsgeld en vijf vuurwa- een 29-jarige barjuffrouw aange- kilo heroïne, cocaïne en methadon pens gevonden. De politie heeft de houden. aan, met een totale straatwaarde 34-jarige eigenaar, een 32-jarige De politie was ervan op de hoog- van rond de 650.000 gulden. te dat boven het café een camera bevestigd was, die in dé richting van het politiebureau wees. Maar toen afgelopen weekeinde ook een zogeheten paraboolantennje en een richtmicrofoon werden geplaatst, besloot de politie een kijkje te ne men in het pand. Op de etage bo ven het café werd een complete vi deostudio aangetroffen met behal ve de afluisterapparatuur ook prin ters en een computer. Bij een grondig onderzoek van het pand trof de politie bijna drie. 26 PAGINA'S JOHANNESBURG (GPD) - Bij een mijnramp in de Kin- ross-goudmijn ten oosten van Johannesburg zijn zeker 176 mijnwerkers om het leven gekomen. Veertien perso nen worden nog vermist, terwijl 235 overlevenden in zie kenhuizen zijn opgenomen. Vermoedelijk zal het doden aantal nog verder oplopen. De ramp is de op een na erg ste in de Zuidafrikaanse geschiedenis. De brand in de Kinross-goudmijn brak gisterochtend uit op een diep te van 2000 meter, toen bij laswerk- zaamheden een cilinder ontplofte, waardoor kabels en ander mate riaal vlam vatten. Hoewel de brand kon worden geblust, stroomden de vrijgekomen giftige gassen door naar andere mijnschachten. Onmiddellijk werd er een begin gqmaakt met de evacuatie van de 2200 mijnwerkers in de mijn, maar 176 mijnwerkers hebben het niet overleefd. Volgens een woordvoerder van de Kinross-goudmijn zijn 171 van de 176 slachtoffers zwarte gastar beiders uit de buurlanden. De vijf overige mijnwerkers zijn blank. De ramp in de Kinross-goudmijn wordt in omvang alleen overtrof fen door de mijnramp in 1960 toen Nieuw voorstel van Amerika in Genève WASHINGTON (AP) - President Reagan heeft een nieuw voorstel goedgekeurd, dat morgen bij de hervatting van het wapenbeheer- singsoverleg in Genève aan de Russen zal worden voorgelegd. Het voorstel zou een vermindering van de kernwapens met 30 procent behelzen. Het voorstel zou de Sowjet-Unie toestaan meer op land geplaatste intercontinentale raketten te hand haven, maar laat de Amerikanen hun voorsprong op het terrein van de zware bommenwerpers behou- 437 7eTsönen ^mk^amen 7n 7en Het plan stelt een plafond Ifnipnmiin hü SncoiK„rcr voor van 1.600 raketten en bom- Oppositieleider Wim Kok: 'Kabinet maakt kapot wat zorgvuldig werd opge bouwd'. PAGINA 8 Bejaarden op Prinsjesdag in actie tegen bezuinigin gen. PAGINA 5 Parijs looft miljoen francs uit voor opsporen Liba nees terrorist. PAGINA 7 De Koning: toch daling koopkracht voor aantal groepen minima. PAGINA 9 Marleen Gordts - spelleid- ster bij de BRT - ook hier populair. PAGINA 25 menwerpers. ROTTERDAM (GPD) - De aan houdende verliezen bij het Rotter damse stukgoedbedrijf Seaport Terminals dreigen het hele was die opgelopen tot 9,3 miljoen gulden. Voor dit jaar is een verlies begroot van 8,8 miljoen gulden, dit kan door een incidentele derconcern Furness met 2100 meevaller tot de helft worden te- werknemers noodlottig te worden, ruggebracht. Met de banken heeft het concern «T. afspraken moeten maken dat be- NieUW bedrijf staande leningen niet worden op- irpAict Hot pnnpprn ic irom„au Seaport is, evenals üe suiKgoea- gee st. Het concern is zo wrzwakt, bedrijven Muller-Thomsen en Mul- bee'^t,vteeSnis<!mdietemBte drijf, met de naam Triton, te laten Vprtronwpliilr samengaan. In tegenstelling tot v ci u uuwciJJK Furness maken Internatio en Pak- Dit staat in een vertrouwelijke hoed nog wel winst en is de situatie bestuur daar minder alarmerend. WOUBRUGGE - Attente buren en snel optredende brandweer lieden hebben er gisteravond voor gezorgd dat de schade in een zinkende woonark aan de Hoogmadese Vlietkade beperkt bleef. Rond half zes begon de boot, waarvan de eigenaar niet thuis was, water te maken. Buren waarschuwden direct df brandweer en haalden de com plete huisraad uit de woonboot. 'Een enorm, staaltje van buren hulp', aldus brandweercom mandant J. de Feij. De ark moest met beperkte middelen boven water worden gehouden omdat de brandweer met het grote materieel niet bij de ark kon komen. Twee duikers van de Alphen- se brandweer gingen te water om naar het lek te zoeken, maar vonden niets. Volgens brand weercommandant De Feij is het water vermoedelijk naar bin nen gestroomd via een pijp die- als lozing werd gebruikt voor dat de boot werd aangesloten op het riool. (foto Nanno Bloupot) Suske Wiske strips. Keuze uit diverse titels. Per stuk 5.25 notitie van de raad naar aanleiding van de problemen bij Seaport. Uit de notitie blijkt dat Tussen de raad van bestuur het Funiess-concern de afgelopen Furness en de Seaport-directie jaren in de Rotterdamse haven te blijkt inmiddels verschil van me- veel heeft geinvesteerd. Zo heeft ning te bestaan over de fusieplan- het via Seaport 70 miljoen gulden nen, zo valt uit de notitie op te ma- gepompt in een nieuw en modern ken. De Seaport-leiding wijst die van de hand en heeft een eigen be- leidsplan ontwikkeld om binnen den behandeld. Bovendien is geld enkele jaren op eigen kracht uit de gestoken in een terminal kan worden gekoeld. De lasten e r fruit verliezen te komen. In dat plan past een besparing van acht mil joen gulden op de personeelskos- dreigen het con- ten. VONDELLAAN 80. LEIDEN. TEL 071-310001 kolenmijn bij Sasolburg. Ironisch genoeg kwam de ramp precies een week nadat de Zuid afrikaanse Mijnkamer had ver klaard, dat het aantal ongelukken met dodelijke afloop in goudmij- 'drastisch' was gedaald. Een recent rapport van internationale vakbondsorganisaties toont even wel aan, dat ondanks belangrijke verbeteringen in de veiligheid van Zuidafrikaanse mijnen, toch nog 8500 mijnwerkers om het leven zijn gekomen in de periode van 1973 tot 1984. Gevaarlijk De Zuidafrikaanse mijnen beho ren tot de gevaarlijkste in de we reld. Een van de redenen is, dat goud op zeer grote diepte moet worden gedolven. In de Zuidafri kaanse mijnen werken meer dan 550.000 arbeiders, van wie 460.000 zwarten. De meeste zwarte mijn werkers zijn afkomstig uit de buur landen Lesotho, Swaziland, Zam- i iv o i bia, Botswana en Mozambique De evLuehte burinamers beweren: blanke mijnwerkers hebben over het algemeen leidinggevende func ties. De Zuidafrikaanse regering heeft een officieel onderzoek gelast naar de toedracht van de brand. Een manager van het Gencor-con- cern, waartoe de Kinross-mijn be hoort, zei op een persconferentie vanochtend niet te weten 'of de ramp te wijten is aan menselijke nalatigheid'. Cyril Ramaphosa, de secretaris generaal van de grootste Zuidafri kaanse vakbond, de Nationale Unie van Mijnwerkers (NUM), sprak gisteravond zijn ernstige verontrusting uit over de gebeurte nissen in de Kinross-mijn. „Dit soort ongelukken, die had den kunnen worden voorkomen door betere veiligheidsmaatrege len en leiding, zijn voor ons vol strekt onacceptabel". De veilig heid in de mijnen is steeds een van de belangrijkste actiepunten van de NUM geweest sinds haar op richting begin 1980. Geld uit kas gehaald MUNTENDAM (GPD) - De rijks accountantsdienst gaat bij de ge meente Muntendam een onder zoek instellen naar financiële onre gelmatigheden door twee ambte naren. Zij worden er door B en W van verdacht in de afgelopen jaren geld voor privé-doeleinden uit de gemeentekas te hebben gehaald. Het gaat om de chef financiën en de tweede man van de afdeling. Burgemeester Apotheker heeft in middels aangifte van de vermoede malversaties gedaan bij de politie. Uit een voorlopig onderzoek door de gemeente zelf zou zijn ge bleken, dat de chef financiën op kosten van de gemeente attributen bestelde die hij een camping in Vledder cadeau deed. De man had op de camping een vaste staan plaats. Het zou gaan om enkele duizenden guldens. De andere ambtenaar zou zich rechtstreeks geld hebben toegeëigend. De laat ste is.ook penningmeester van het Groene Kruis. Het bestuur van de vereniging houdt morgen een spoedvergade ring, omdat ook bij hen het ver moeden is gerezen dat er geld zoek is. Het Groene Kruis heeft trou wens nog geen aangifte gedaan en wil over de affaire 'op dit moment' niets zeggen. Salaris moet omhoog AMSTERDAM (ANP)- De kwali teit van de rechtspraak komt in ge vaar wahneer de salarissen van rechters niet worden opgetrokken. Het inkomen dat het bedrijfsleven en de advocatuur juristen kan bie den is interessanter. Dit zegt voor zitter mr. F.C. Fliek van de Neder landse Vereniging voor Recht spraak, in het vandaag verschenen reclasseringsblad KRI. De NWR is een soort vakbond van rechtsgeleerd personeel, die zich onder meer ten doel stelt de kwaliteit van de rechtspraak hoog te houden. Volgens het ministerie van justitie verdient een aanko mend rechter bij de rechtbanken in Amsterdam, Den Haag en Rot terdam 7.448 gulden per maand. Beginnend rechters bij andere rechtbanken krijgen een aanvang- salaris van 6.854 gulden. „Als ik voor mijn rechtbank een advertentie plaats voor rechters solliciteert niemand daarop. Ik heb hier goede mensen gehad uit de ad vocatuur en het bedrijfsleven die graag rechter wilden worden, maar toch afhaakten omdat ze er per maand een paar duizend gulden op achteruit zouden gaan", aldus Fliek. boven het hoofd te port niet langer op de been te kun- Kritiek onderwijsinspectie op effecten schoolonderzoek nen houden als de verliezen blijven voortduren. Najaren van minimale winsten wordt sinds half 1984 ver lies geleden. In het afgelopen jaar Zonnig en droog In de nacht enkele mistbanken minimumtemperatuur van ongeveer 4 toch sla6en v00r het mavo, havo graden met plaatselijk vorst aan de n 1 grond. Overdag zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 14 graden. Matige noordelijke wind, rond DEN HAAG (GPD - Het school- schoolonderzoek zelf bepalen, onderzoek zorgt er vaak voor dat Door de sterk verschillende beoor- leerlingen ondanks een onvoldoen- deling, loopt volgens de inspectie de voor het schriftelijke examen de kans om te slagen van school tot school uiteen vwo-diploma. De inspectie van het Van de eindexamenkandidaten onderwijs vreest nu dat het school- haalt 70 procent een onvoldoende onderzoek de waarde van de diplo- voor het centraal schriftelijk exa- ma's aantast. men, terwijl niet meer dan 40 pro- Het schoolonderzoek, bestaande cent een onvoldoende eindcijfer uit een aantal toetsen die door de scoort. Dit verschijnsel doet zich menkandidaten bij het openbaar onderwijs de helft groter dan bij het confessioneel onderwijs. Over de hele linie blijken op de mavo's de meeste kandidaten voor het examen te slagen. De havo le vert de meeste problemen op en het vwo neemt een middenpositie ROTTERDAM (GPD) - De Suri naamse legerleider Bouterse ver koopt uit Nederland gestuurde me dicamenten door aan het naburige Frans-Guyana. Dit beweert een groepje gevluchte Surinamers, dat gisteren in Rotterdam de oprich ting van de Stichting Steun 'Vrij Suriname' bekendmaakte. De groep zegt over harde bewij zen te beschikken, die zo snel mo gelijk zullen worden doorgespeeld aan de regering en Tweede-Kamer leden. De groep wil dat de onlangs op gang gekomen humanitaire hulp aan Suriname wordt stopge zet. Nederland heeft Suriname als humanitaire hulp voor een bedrag van drie miijoen gulden aan medi cijnen en verbandmiddelen in het vooruitzicht gesteld. Voor een half miljoen is al verstuurd, de rest staat op punt van verzending de decembermoorden i Van Dijk volhardt Nederland de ontwikkelingshulp aan Suriname opgeschort. Volgens de ex-politicus S. Ra- sam, die zitting heeft in het bestuur van de gloednieuwe stichting, zou de Nederlandse regering er goed aan doen de rest van de medische hulpmiddelen niet te versturen. „Omdat die toch in verkeerde han den raken en niet terecht komen bij de mensen waar het om gaat", aldus Rasam. ADVERTENTIE MEUBELS HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art, Meubelen, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat alhier, stopt haar toonkameraktivi- teiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor halve prijs. Om u een paar voorbeelden te noemen: schitterend| 2-zits slaap- bankje van f 770,-- voor f 385,-; complete eikeneethoek(4 stoelen tafel) van f 2.290,-- voor 998,--; eiken video t.v.-meubel van f 538,- voor f 269,-; originele eiken secretaire van f 799,- voor f 398,- enz. Wie binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. NEEM NU EEN ABONNEMENT en met maandag' zonnig en droog Ge- J* ^anjal toetsen die door de scoort. Dit verscheel doet leidelijk hogere temperaturen tot in de leraren zelf worden afgenomen, vooral voor bij Nederlands, middag ongeveer 19 graden. Donderdag 18 september 1986 zon op: 07.18 uur, zonder onder: 19.48 07 l'smir" °P: 2° °5 U"r' maa" onder: Waterstanden Katwijk hoogwater: 04.03 en 16.25 uur; laagwa- ter: 14.06 uur. kwam in de plaats van het vroegere schiedenis, aardrijkskunde en de mondeling examen. De resultaten expressievakken, daarvan en het schriftelijk examen Uit een CBS-onderzoek is geble- worden bij elkaar opgeteld, waarna ken dat de studieresultaten bij een gemiddelde wordt vastgesteld, openbare scholen voor Het schriftelijk examen wordt en vwo aanmerkelijk minder zijn centraal beoordeeld, terwijl de dan bij bijzondere scholen. In 1984 scholen de resultaten van het was het aantal gezakte eindexa- DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk blijft bij zijn uitspraken dat zeer veel ambtenaren best wat har- der zouden kunnen werken. Hij zal De studieresultaten verschillen deze stelling de komende tijd wel regionaal ook sterk. De grote ste- gaan onderbouwen. Dat zei voor den komen er slechter af dan de zitter Van de Scheur van de FNV- provincies, met Amsterdam als ambtenaren vandaag tijdens een koploper: 13,4 procent van de ma- korte onderbreking van het ambte- vo-kandidaten werd in 1984 afge- narenoverleg. wezen; bij havo en vwo was dat i, havo 29,7 en 21,2 procent. Het slechtste 'Ik wilde er een punt achter zet- resultaat werd in Rotterdam ge- ten, maar de minister blijft zich boekt: 31,7 van de havo'ers zakte in rechtlijnig opstellen", aldus een dat jaar. boze Van de Scheur. I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt]"! per maand 22,70 per half jaar 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 256,90 per kwartaal 67,45- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon controle bezorging) 3 Leiden. In plaats v

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1