LEIDSCH DAGBLAD Chirac stelt visumplicht in DE WEDSTRIJD GEMIST? UW KRANT VERSLAAT ALLES! Al 18 doden geborgen na aardschok in Griekenland PORT Reeks van maatregelen tegen golf bomaanslagen Brinkman wil in '88 af van bejaardenpas PREI EN SPEKLAPJES Kruistocht Reagans tegen drugsmisbruik MAANDAG 15 SEPTEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38114 Postkoetsen race begonnen in Groningen GRONINGEN - Op de Grote Markt ixs Groningen is giste ren de Grote Postkoetsen Race Groningen-Alkm a ar-Leiden 1986 begonnen. Aan de race doen twaalf koetsen mee. Aan boord waren tal van promi nenten, onder wie de Gronin ger commissaris der Koningin Vonhoff en-de Leidse burge meester Goekoop. Als alles volgens plan verloopt, komen de koetsen zaterdag in Leiden aan. van het eeuwfeest georgani seerd door de Leidse 3 Octo- ber-Vereeniging. In Groningen wordt samengewerkt met de zusterorganisatie de Koninlij- ke Vereeniging voor Volksver maken. Het traject loopt langs de drie Nederlandse steden die jaarlijks hun ontzet herden ken: Groningen, Alkmaar en Leiden. Op de foto: de koetsen op weg naar het Groningse dorp je Zuidhorn. (zie ook pagina Leiden) ifotoEFG» FC Den Bosch is, na de over winning op Feyenoord, de ver rassende koploper in de eredi visie. Wim Kieft maakte voor zijn nieuwe club Torino op de ope ningsdag van de Italiaanse competitie de winnende tref fer. Vijf hoofdklasse-clubs in Ne derland wonnen tot nu toe de eerste drie wedstrijden. Debu tant UVS is er een van. 22 PAGINA'S Oegstgeest kan in zijn nieu we omgeving nog altijd niet overtuigen. In de derby tegen Valken bleef de teller op nul staan. PAGINA 14 Cees Ruis hield het hoofd er bij tegen zijn oude club RCL. Mede dankzij zijn doeltreffen de kopbal won Quick Boys met 2-1. PAGINA 15 Rugby-club DIOK liep net als vorige week met grote cij fers over een tegenstander heen, in dit geval Etten Leur. PAGINA 16 De atletiekploeg van de Spartaan uit Lisse maakte binnen een jaar tijd het verlo ren gegane terrein weer goed. Promotie naar de tweede klas- PAGINA 17 Binnen de Lijnen is terug. Met een verhaal over Pomona, het sportcomplex dat al bijna een eeuw lang 'tijdelijk' heet te zijn. PAGINA 19 DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) overweegt om in 1988 de bejaardenpas af te schaf fen. Dit zou hem aan bezuinigin gen zo'n 58 miljoen gulden opleve ren. De afschaffing van deze pas betekent dat 65-plussers niet meer voor de halve prijs hun strippen kaart voor het streek- en stadsver voer kunnen kopen. De vervoersbedrijven claimen nu jaarlijks bij het ministerie van verkeer en waterstaat een bedrag van 56 miljoen gulden als aanvul ling op deze halfgeldkaarten. Per jaar worden 14,5 miljoen strippen kaarten en 250.000 abonnementen uitgegeven op vertoon van de 65+ pas. Deze regeling geldt niet voor de spoorwegen. NS geven aan 65- plussers een eigen kaart uit waarop tegen half geld of soms voor niets kan worden gereisd met de trein. Een NS-woordvoerder verwacht niet dat ook die faciliteit voor ou deren zal worden afgeschaft. ESO, de overkoepelende organi satie van stads- en streekvervoers- bedrijven, vreest dat indien minis ter Brinkman de pas definitief af schaft, het aantal bejaarde reizigers flink zal teruglopen. PARIJS (GPD/UPI/Rtr.) - Met ingang van vandaag heb ben alle buitenlanders, met uitzondering van burgers van de EG-landen en Zwitserland, een visum nodig wan neer zij Frankrijk willen bezoeken. Ook zuilen zo'n 1.000 militairen worden ingezet bij het bewaken van grenzen Onpnhar+irr en beveiligen van vliegvelden. Vjpennarug gespreK Surinaamse premier met Van den Broek DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis- ATHENE (REUTER/UPI/DPA/AFP) - Het aantal doden als gevolg van de zware aardbeving die zaterdag het zuiden van Griekenland trof, zal waarschijnlijk hoger wor den dan de 18 die tot nu toe zijn geteld. Verwacht wordt dat er nog meer slachtoffers zullen worden gevon den onder de puinhopen van een vijf verdiepingen tellend flatge bouw dat bij de beving als een kaartenhuis ineenzakte. woest. Naar schatting 80 procent van alle woningen in de stad heeft beschadigingen opgelopen. Ook een aantal dorpen in de buurt van Kalamata is door de beving ernstig getroffen. Palaeochori is bijna he- Vanonder het piim werd gisteren iemaal met de grond gelijk ge- nog altijd hulpgeroep gehoord. T«- maakt. Van de 120 woningen die dens een reddingspoging werd een het dorp telde stonden na de aard- beving nog slechts 3 overeind, ongedeerde baby tevoorschijn ge haald. Op de Peloponnesus werd met name de havenstad Kalamata aan de Golf van Messenië, 240 kilome ter ten zuidwesten van Athene, zwaar door de beving getroffen. Ongeveer 300 mensen liepen daar bij verwondingen op. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag is het niet bekend of zich onder de slachtoffers Ne derlanders bevinden. De Griekse autoriteiten weigeren de namen van de slachtoffers bekend te ma ken. In de 40.000 inwoners tellende havenstad, zijn meer dan 100 ge bouwen, waaronder het flatge bouw, geheel of gedeeltelijk ver- Plaatselijk regen Veel bewolking en plaatselijk regen. Later op de dag mogelijk opklaringen. Minimumtemperatuur omstreeks 8, middagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Matige wind (kracht 4) tussen noordwest en noordoost, in het zuid westen af en toe krachtig (6). De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: zonnige perioden bijna overal d tuur omstreeks Dinsdag 16 september 1986 zon op: 07.15 uur, zon onder: 19.53 op: 19.42 uur, maan onder: (Zie verder pagina 7) Brandput zoek: schuur in as KROPSWOLDE (GPD) - De brandweer van Hoogezand- Sappemeer heeft dit weekeinde vergeefs gezocht naar een putje met een brandkraan. Er werd gespit en gehakt in de berm langs de weg, .maar de kraan bleef onvindbaar. Terwijl de vlammen hoog op laaiden, moesten de brand weermannen machteloos toe zien hoe een boerenschuur volle dig uitbrandde. In hun handen slangen, waaruit geen druppel water meer kwam. Het pad irin de brandkraan ligt, onlangs voorzien van een iwe slijtlaag van rode steen slag, die de put onzichtbaar maakte. Elke maandagen dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, 1 OE kilo 1.^0 Speklapjes, 500gram-§254.257/IQ kilo AT+O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Bij de yieesch- meesters zestig banen geschrapt Bij De Daarmee hoopt de Franse regering een einde te maken aan de recente golf van bomaanslagen. Vlak voor premier Jacques Chi rac van Frankrijk de maatregelen gisteren op de televisie bekend maakte, ontplofte in Parijs op nieuw een bom, in de 'pub Re nault'. Hierbij vielen een dode en twee gewonden. Dat er niet meer slachtoffers vielen was te danken aan een attente serveerster, een ober en twee agenten. De serveerster ontdekte de bom in een bos bloemen die onder een tafel was achtergelaten. Ze riep de chef van het personeel die naar buiten rende en twee agenten waarschuwde die hun rondje lie pen. Een van de. agenten pakte de bom en holde er - met zijn collega en de chef-ober - mee naar de kel der. Nauwelijks beneden aangeko men explodeerde de bom. De 24- jarige agent bezweek diezelfde middag nog aan zijn verwondin gen. De beide anderen verkeren in levensgevaar. Lange reeks In de pub waren op dat moment 300 gasten bijeen. De aanslag was de jongste in een lange reeks die de Franse hoofd stad heeft opgeschrikt. De bom was van hetzelfde type als die wel ke zes dagen eerder afging in het postkantoor van het stadhuis. Daarbij vielen een dode en 18 ge wonden. Ook bij de aanslag van afgelopen vrijdag in een voor stad van Parijs waarbij 41 doden vielen, werd eenzelfde soort bom gebruikt. Een Arabische groepering met de naam 'Partizanen voor recht ën vrijheid' eiste later in een telefoon tje aan een Westers persbureau in Beiroet de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. De politie ge looft dat deze groep samenwerkt met het 'solidariteitscomité voor politieke gevangenen uit de Arabi- Opnieuw twee bomaanslagen in Duitsland MÜNCHEN (DPA) - In de Bonds republiek zijn vanochtend op nieuw bomaanslagen gepleegd waarbij grote materiële schade werd aangericht. In München ont plofte een bom bij het gebouw dat onderdak biedt aan het Beierse mi nisterie van milieuzaken, een NA- VO-communicatiecentrum en het bedrijf Panavia. sche wereld en het Midden-Oosten' om de vrijlating te verkrijgen van Georges Abrahim Abdallah. De 35-jarige Abdallah zit een straf van 4 jaar uit wegens wapen- bezit, het gebruik van een vals pas- ter Van den Broek (buitenlandse poort en betrokkenheid bij het zaken) heeft dit weekeinde een doodschieten van een Amerikaan- openhartig gesprek gevoerd met se militaire attaché en een Israeli- de Surinaamse premier Pertab Ra- sche diplomaat in 1982. Hij is de dakishun. Beide bewindslieden vermoedelijke leider van de Liba- zeiden na afloop het contact in de nese gewapende revolutionaire toekomst te willen voortzetten, factie (Larf). De vandaag ingevoerde visum plicht geldt voorlopig voor zes maanden. Verder komen er nieuwe maatregelen om handtassen te controleren van mensen die open bare gelegenheden binnengaan. Alle politieke partijen hebben zich achter premier Chirac geschaard. AIDS-DODEN - In de Verenigde Staten sterven thans 34 mensen per dag aan aids, de ziekte die het natuurlijk afweersysteem van het menselijk lichaam vernietigt. De directeur van het centrum voor be smettelijke ziekten in Atlanta, dr. James Mason, zei dat sinds 1 janua ri 8.499 aids-patiënten zijn overle den. In een vandaag uitg klaring staat dat Radakishun in het gesprek de deelname van de 'oude' politieke partijen in het bestuur van Suriname voorstaat. Verder zei hij het opstellen van een nieuwe grondwet als zijn belangrijkste op dracht te beschouwen. Radakishun zei zich zorgen te maken over dè ontwikkeling van de Surinaamse economie. De in eenstorting van de bauxietmarkt heeft het land grote klappen toege bracht. Van den Broek zette uiteen dat volgens het regeerakkoord slechts sprake kan zijn van hervat ting van de ontwikkelingshulp als de democratie en rechtsorde in Su- zijn hersteld. DEN HAAG (ANP) Vleeschmeesters verdwijn beidsplaatsen.. Het concern met ongeveer 400 winkels voor vlees, vleeswaren en gevogelte biedt aan 3100 mensen in Nederland en Bel gië werk. Verder heeft De Vleesch meesters een aantal produktiebe- drijven. Het bedrijf is bezig met onder meer automatisering. Wat de distri butie en de overslag betreft wil De Vleeschmeesters samenwerken WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse president Reagan en zijn vrouw Nan cy hebben gisteren in een televisieboodschap opge roepen tot 'een grote nieu we, nationale kruistocht' te gen drugsmisbruik. Reagan kondigde aan vandaag een reeks nieuwe voorstellen te zullen doen voor een drugsvrij Amerika. De federale overheid zal in totaal 3 miljard dollar uittrekken voor de strijd tegen illegaal drugsgebruik. 'Maar we zouden onszelf voor de gek houden als we dachten dat al leen fikse geldbedragen de oplos sing zullen brengen,' zei Reagan. Nancy Reagan richtte haar aan dacht vooral op de jonge mensën. 'Omwille van uw kinderen smeek ik u allen niet toe te geven en on buigzaam te zijn in uw verzet tegen drugs,' zei zij. De toespraak van de Reagans kwam na een week van activitei ten, zowel op regeringsniveau als in het Congres, tegen drugsmis bruik. Ondanks alle inspanningen blijft het drugsmisbruik een van de grootste problemen in de VS. Een enquête van Gallup wees vorige maand uit dat een meerderheid van de Amerikaanse bevolking drugs als de grootste bedreiging van de scholen ziet. Witte Huiswoordvoerder Larry Speakes deelde mee dat een presi dentieel decreet zal aansturen op maatregelen om drugs te weren uit overheidsbureaus. Verder zullen bepaalde functionarissen zich moeten onderwerpen aan drugs tests. Het huis van Afgevaardig den nam inmiddels een wet aan die de inzet van militairen mogelijk maakt om de drugsaanvoer te stui ten en die op bepaalde misdrijven die voortvloeien uit drugshandel of -misbruik de doodstraf stelt. Een man waarschuwde in een inoniem telefoontje tegen kwart voor twee 's nachts voor de aan slag. Enkele minuten explodeerde de bom. Aangenomen wordt dat de aanslag gericht was tegen Panavia, met een professionele distributie organisatie, waarbij gebruik zal van het bedrijf spelde. In Pa- tiecentra meer voor centrale in Den Haag. De bestaande distributie- en overslagactiviteiten worden tijde lijk geconcentreerd in het Brabant se Best. Vleeschmeesters verwacht begin volgend jaar met de nieuwe opzet te kunnen beginnen. Vijfde bomaanslag tegen 01. Spelen in Barcelona 04.28 Waterstanden Katwijk hoogwater: 02.35 en 15.03 water: 12.07 en 22.58 uur. BARCELONA (UPI) - De Cata laanse afscheidingsbeweging Ter ra Lliure heeft zaterdagavond met een bomaanslag opnieuw gepro testeerd tegen de kandidatuur van Barcelona voor de Olympische Spelen in 1992. Bij de aanslag, de panden, die met bommetjes wer- vijfde in successie, raakten drie le- den bestookt. Deze keer was een den van de Guardia Civil en een passerende bus van de Guardia Ci- burger licht gewond. vil het mikpunt. „Er zullen meer In de afgelopen weken richtten acties volgen", kondigde Terra de acties zich vooral tegen diverse Lliure aan. vliegtuig. De schade beloopt 250.000 mark. In de buurt van een kerncentrale bij Helmstadt in de deelstaat Ba- den-Württemberg werd vanoch tend een aanslag gepleegd op en kele elektriciteitsmasten. Ook hier was de materiële schade volgens de politie groot. Tot nu toe heeft geen enkele be weging zich verantwoordelijk ge steld voor de aanslagen. Voor een soortgelijke actie, vorige week; op het gebouw van de contraspionage in Keulen, stelden aanhangers van de Rote Armee Fraktion zich ver antwoordelijk. NEEM NU EEN ABONNEMENT! j Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I' per maand 22,70 per half jaar f 134,90 (alléén mogeli|k met automatische betaling) q per jaar 256.90 per kwartaal 67.45- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Straal; Postcode'Plaats: Telefoon: it deze bon opsturen na 300 WrLeMdenJ^plaat controle bezorging) !t Leidsch'Alphens Dagblad. Antwoordnummer 10050. n opsturen. kunt u ook

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1