Olaf van Tol sterk op surfplank Pomona: eeuwig 'tijdelijk' Kulker negende in New York Zesde zege voor Steffi Graf Sassenheimer wint wedstrijden voor kust van Noordwijk Nederland staat nog alleen in boycot van Olympiade Haags tennis is in verval Becker goed voor Unicef Sportcomplex in Leidse Vogelenwijk heropend MAANDAG 15 SEPTEMBER 1986 SPORT PAGINA 19 NOORDWIJK - Onder het toe ziend oog van 15.000 toeschouwers zijn het afgelopen weekeinde in Noordwijk de wedstrijden om de Holland Surf Pool gevaren. De Sassenheimer Olaf van Tol zege vierde in de wedstrijden, waarvoor de crème de la crème van de Ne derlandse surfers, inclusief de Olympisch kampioen Stephan van der Berg, in de kustplaats was neergestreken. Ook internationale topsurfers als Robby Nash waren -als toeschouwers en wellicht als spionnen aanwezig. Het laatste in verband met het komende wereld kampioenschap. Normaal gesproken beginnen surfers aan wedstrijden te denken als de wind krachtiger is dan vier Beaufort. De afgelopen dagen ech ter zat dat er niet in. De windkracht bleef steken tussen de acht en elf knopen. In de categorie brandings- urfen is dit onvoldoende om regle mentaire wedstrijden te verzeilen. Wel konden de zogenaamde kust- wedstrijden plaatsvinden maar het spectaculaire "Wave riding" en het "kuur-surfen" konden geen door gang vinden. Zaterdag tijdens de eerste course race bleek dat de Sassenheimer Olaf van Tol geheel hersteld is van zijn, eerder in het seizoen tijdens wedstrijden in Zandvoort opgelo pen, schouderblessure. Hij won met overmacht, voor Onno Tellier (tweede) en Stephan van der Berg. In de tweede heat van die dag, gaf wederom Olaf van Tol de toon aan. Met een straatlengte achterstand eindigde Martin van Meurs op de tweede plaats, als derde kwam On no Tellier over de finish. Gisteren kreeg het in grote getale opgekomen publiek de slalom voorgeschoteld. Verrassend kwam hier Eric Jaspers naar voren, hij eindigde als eerste voor Olaf van Tol en Mark Thorns in deze disci pline. Totaal winnaar Olaf van Tol, die als lid van de Noordwijkse surfver- eniging een thuiswedstrijd verzeil de. was zeer te spreken owr dit re sultaat. Van Tol: "Na mijn blessure tijdens wedstrijden in Zandvoort en het breken van de mast in Eg- mond aan Zee kon ik de eerste plaats in deze competitie vergeten. Ik ben blij dat ik me in de resteren de wedstrijden heb kunnen mani festeren. Mede door deze resulta ten ben ik nu opgenomen in het in ternationale surfteam van Mistral. zodat ik met dit materiaal kan deel nemen aan de World Cup wedstrij den. Mijn streven is om tijdens die wedstrijden bij de eerste vijf te ein digen". Als tweede eindigde een teleur gestelde Stephan van der Berg. Te leurgesteld omdat er geen officiële Holland Cup wedstrijden mogelijk waren. Van der Berg: "Erg jammer van de wind omdat mijn achter stand op Onno Tellier maar 3.4 punten bedraagt. Ik ga mij nu voorbereiden op de World Cup wedstrijden, eerst in Sild in Duits land en daarna in Zandvoort. Mo gelijk kunnen Onno Tellier, Olaf v^n Tol en ik Robby Nash van een e wereldtitel afhouden". Het totaal klassement bleef dus ongewijzigd na de wedstrijden van vorige week in Bergen aan Zee, zo dat de uiteindelijke winnaar van de Holland Surf Pool Onno Tellier is met 342,6 punten. Tweede werd Stephan van der Berg met 339,2 punten, derde de Noordwijkerhou- ter Eric Groenewoud, die zich als aanstormend talent goed weerde. Hij behaalde 290 punten. Op de vierde plaats legde de Noordwijker Dick van der Spek beslag met 286 punten. Op de vijfde plaats kwam Edwin Bonvie uit Oude Wetering terecht. Olaf van Tol, de winnaar van vorig jaar eindigde op een ne gende plaats. Winnares in Noordwijk bij de vrouwen werd Martine van Soolin- gen uit Zandvoort met Jolanda en Herma de Jong op respectievelijk de tweede en derde plaats. De Hol land Cup ging eveneens naar Mar tine van Soolingen, die verklaarde haar studie Nederlands met een jaar uit te stellen om zich helemaal op het surfen te concentreren. Als tweede eindigde Jolanda de Jong en Petra Oudendijk eiste de derde plaats op. JAN VAN DUYN DOEBAI (Reuter) - De Nederland se schaakbond is tot dusver de eni ge federatie die de Olympiade in Doebai boycot. De organisatie in de Verenigde Arabische Emiraten heeft verklaard, dat 61 landen hun komst gemeld hebben. Daartoe be horen ook de Verenigde Staten en Schotland. Landen die eerder ge zegd hadden het evenement te mij den. De boycot van Nederland houdt verband met de weigering van de Arabische organisatie inreisvisa te verstrekken aan de schakers van Israel. Op de vorige Olympiade in Thessaloniki kondigden de Neder landse spelers hun protestactie al aan. In Griekenland kregen ze veel bijval van westerse landen, die toe zegden de actie te steunen. Twee maanden voor de opening van het schaakfestijn is Nederland echter nog een eenzame boycotter. Van de 122 landen heeft tot nu toe de helft positief gereageerd op de irw vitatie uit Doebai. De organisato ren verwachten nog wel meer af zeggers. De Scandinavische lan den zullen vrijwel zeker het voor beeld van Nederland volgen, even als andere Westeuropese landen. In Londen riep tijdens de twee kamp tussen Karpov en Kasparov de tot Zwitser genaturaliseerde ex- Rus Viktor Kortsjnoi alle FIDE- landen op de Olympiade te boycot ten. DEN HAAG (ANP) - De eredivisie van de tenniscompetitie moet het volgend jaar zonder Haagse, clubs stellen. Zowel Leimonias als Met selaars degradeerde in het afgelo pen weekeinde. Metselaars werd vorig jaar nog kampioen van Ne derland. Over het kruisingsweek- einde voor de landstitel is nog wei nig bekend. De wedstrijd Pelikaan - Manege kon wegens regen en, la ter, invallende duisternis niet uit gespeeld worden. Dit gebeurt van daag of morgen. HAMBURG (DPA) - Een drie uur durende tennisshow rond Boris Becker heeft ruim 135.000 gulden opgebracht voor Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Naties. Het optreden van West-Duitslands voornaamste sportidool lokte dui zenden toeschouwers naar het Ro- thenbaum-tennispark in Hamburg. Nadat alle 11.500 plaatsen verkocht waren, stonden er nog lange rijen mensen voor de kassa's. Becker bleek op het centre court niet echt in de wieg gelegd voor showmaster. Hij probeerde het pu bliek enigszins te vermaken met het geven van een training van een half uur aan acht scholieren, geko zen uit 10.000 kandidaten, en het spelen van een set tegen de Ham- burgse scholierenkampioen. LEIDEN - Gezellig heid kent geen tijd, en onder dat motto ligt Pomona al bij na een eeuw lang 'tijdelijk' te wezen. Een wat cryptische omschrijving mis schien voor het sportcomplex je dat is weggestopt ach ter de Vogelenwijk op de grens van Leiden en Oegst- geest en dat maar niet van wijken wil weten. Toe aan zijn zoveelste bewoner heropende wethou der Hans de la Mar vrijdagavond maar weer eens de poort aan de Nachtegaallaan. Maar oök hij, de nieuwkomer in het Leidse college, kon JAG en LGB, de twee clubs die het gerenoveerde veld mogen bespelen, geen enkele garan tie geven aangaan de de verblijfsduur. Pomona is en blijft een tijdelijke zaak. Dat geldt diis al vanaf 1893, het jaar waarin de an nalen voor het eerst gewag maken van een voetbalveld schuin tegenover Endegeest en ach ter de villa Pomona waaraan het ter rein ook zijn naam ontleende. Het moet één van de eerste 'trapveldjes' in Lei den zijn geweest waar een aantal gingsverband ach ter een bal aan liep. door Ad van Kaam In dit geval waren dat de leden van Sportmaneen club die is opgericht in 1892 en die in eer ste instahtie speelde aan de Zoeterwoudseweg. In 1918 ging Sportman een fusie aan met Ajax en onder de naam ASC (Ajax Sportman Combinatie) maakte de vereniging op Pomo na al snel furore. De smalle ver binding met de Rijnsburger- weg, officieel de Nachtegaal laan, heette in de volksmond kortweg het Ajax-laantje. Weiland Van een voetbalveld zoals dat er heden ten dage uitziet was in die tijd natuurlijk nog geen sprake. Pomona was in feite ge woon een stuk weiland dat was afgebakend door een paar paaltjes. Verbonden door een touwtje fungeerden twee kap stokken als doel, hettenue was het dagelijkse kloffie - inclusief jas als het regende - en het kort- houden van het gras geschiedde op natuurlijke wijze, dat wil zeggen door een stel schapen. Niemand wist hoe lang ze daar mochten blijven grazen. Blijkbaar toch lang genoeg om ASC te doen besluiten er een clubgebouw neer te zetten, waardoor Pomona een semi permanent karakter kreeg. Gerrit Prevo, zo'n beetje de nes tor van het Leidse voetballeven Een 'doorkijkje' op het geheel gerenoveerde Pomona dat door JAG en LGB werd ingewijd met een onderling wedstrijdje. Daaraan deed ook wethouder Hans de la Mar mee, nog juist zichtbaar op de rand van het strafschopgebied. (foto Loek zuyderduin» kan zich het optrekje van wel eer nog helder voor de geest ha len. 'Het was", zegt de man die in 1934 lid werd van wat nu één van de oudste clubs van Neder land is, "een mooi en rustiek ge bouwtje. Met een torentje erbij. Er achter lagen een paar ten nisbanen. Er werd op Pomona behalve gevoetbald ook cricket gespeeld. Ja, toen al. Het was een heus complex. Het lag een beetje afgelegen. Gezellig, zo herinner ik het me althans. Vlak voor de oorlog kregen de lagere tegms van ASC - de hoofdmacht speelde al op de Kempenaerstraat - op Pomona gezelschap van Lugdunum. Een jaar na de bevrijding speelde ook Tram Boys, een club waar van na het 'ontsporen' in Lei den niets meer is vernomen, er zijn thuiswedstrijden. Aan het eind van de jaren vijftig deelde ASC de twee velden eerst even met Leidsche Boys en later 'de finitief met de v.v Leiden. Het was in die tijd dat het touw trekken om Pomona eerst goed een aanvang nam. Bestemming Als gevolg van de na-oorlog se geboortegolf schoten de stads wijken als paddestoelen uit de grond en ook Pomona kreeg een zodanige bestemming. Leiden, de hoofdbewoner inmiddels, kreeg te horen dat de club 'te zijner tijd' naar een ander on derkomen diende uit te zien en dat er vanwege die woonbe stemming voortaan minimaal onderhoud gepleegd zou wor den. Hoewel nog altijd, en dan vooral vanwege zijn ligging, gekarakteriseerd als 'zeer gezel lig' verpauperde het complex met de jaren, een situatie die voor Leiden en ASC langzamer hand onhoudbaar werd. De club vond een willig oor bij het toenmalige PvdA-raads- lid Jan Duivesteyn, nu direc teur van Sport en Rekreatie. Hij stelde in 1974 voor een ton uit te trekken voor het opknap pen van Pomona. "Misschien worden er ooit huizen gebouwd, maar dat kan nog jaren du ren", verdedigde hij zijn stand punt. Driejaar later was er nog altijd niets gebeurd, reden voor Leiden om middels een heus zwartboek nogmaals te wijzen op de alsmaar verslechterende omstandigheden Intussen was in 1975 voor wat betreft Pomona nog een ka per op de kust verschellen. De Jan Mulder Stichting had zijn oog op het complex laten vallen om aldaar, zeg maar om de hoek bij het AZL, een regionaal revalidatiecentrum te bouwen. In 1977 zouden die plannen ge stalte moeten krijgen. Piet Biegstraaten, de toenmalige voorzitter van de Sportstich ting en nu raadslid voor het CDA, drong inzake Pomona aan op een snelle oplossing. Met in het achterhoofd een eventuele verhuizing van de v.v Leiden naar het nog aan te leggen Morsch-complex stelde hij, om de hoogste nood te lenigen, een kleine opknapbeurt van de vel den voor. De raad besloot daar 42.000 gulden voor uit te trek ken. Door zelfwerkzaamheid hielp Leiden mee het verwaar loosde Pomona weer enigszins op te lappen. De club kocht bij voorbeeld, ter vervanging van de volledig doorgerotte kantine, het verplaatsbare clubhuis van de voetbalvereniging Rijpwete- ring. Onzekerheid. Twee jaar later, in '77, ging de Anna-kliniek tegen de vlakte en zag het er naar uit dat de Jan Mulder Stichting zijn plan nen inderdaad snel zou kunnen realiseren. De onzekerheid om trent de toekomst beu meldde Leiden zich onmiddellijk aan als gegadigde voor het bespelen van Morsch II, een plan dat in middels vaste vormen had aan genomen. Opgelucht verliet de club een jaar later Pomona. Dat, ondanks het feit dat het ministerie van wvc het licht voor de Mulder-stichting nog altijd niet op groen had gezet. De pas opgerichtte voetbalver eniging JAG durfde het daar om nog wel aan om, ook al weer tijdelijk, zijn eerste stappen op Pomona te zetten. Omdat de gemeente in 1982 een aanzegging kreeg van de Mulder-stichting duurde het avontuurtje op Pomona van de voornamelijk uit Surinaamse jongeren bestaande club maar één seizoen en moest de club uit wijken naar een veldje op het terrein van de universiteit. Maar al wat er gebeurde aan de Nachtegaallaan, er werd niet gebouwd. Weliswaar wa ren de tekeningen allang klaar, maar nog altijd gaf wvc geen toestemming. Sterker nog: twee jaar later, in 1984, zijn de plan nen definitief van de baan. Vanwege de bezuinigingen is het revalidatiecentrum ge schrapt. Het gras op Pomona groeit inmiddels metershoog. Een paar schapen erop en je zou je zo weer in 1893 wanen. Zo ongeveer moet het er in die tijd ook uit hebben gezien. Opknappen Wat er nu wel met Pomona diende te gebeuren weet 'even' dan niemand totdat in 1985 Leiden van de overheid 1 mil joen gulden tot zijn beschikking kreeg, om in het kader van het zogenaamde achterstandsbe leid, een aantal projecten voor ongeschoolden en werklozen te realiseren. Het opknappen van Pomona, jawel, is één van die projecten. Bijna de helft van het geld zal daaraan worden besteed. Een geschenk uit de hemel, die pot met centen", omschrijft Jan Duivesteyn, de directeur van de gemeentelijke dienst voor Sport en Rekreatie die meevaller. "De keuze voor Po mona was een logische. Het complex lag braak. JAG en LGB, twee minderheidsgroe pen, moesten geholpen worden. En op dit moment heeft dat een hogere prioriteit dan woning bouw. Let wel, ik zeg op dit mo ment. Want sport op die locatie is en blijft een tijdelijke zaak. De toekomstbestemming is nog altijd onveranderd gebleven. Huizen dus." Maar voorlopig staan er op Pomona weer een overigens be scheiden kantine en dito kleed kamers en ligt het volledig gere noveerde parkje er beter bij dan ooit tevoren. "Hier kunnen we vooruit", stelt Robbie Braam, secretaris van JAG te vreden vast als hij zijn blik laat gaan over het complex. "Ik ver wacht een grote toeloop, nu we eindelijk na al die jaren van de wachtlijst af kunnen. Op dit moment hebben we vier teams. Dat zullen er binnen niet al te lange tijd een stuk of tien zijn. Ik hoop ook dat het eerste elftal, dat nu in de reserve-afdeling uitkomt, zo snel mogelijk weer in de standaard-klasse zal spe len. JAG kan op Pomona uit groeien tot een echte vereni ging". Welkom Een vereniging waarvan de kern bestaat uit Surinaamse jongeren, maar die in principe toch een open karakter heeft. Robbie Braam: "Iedereen is welkom bij onsv Er spelen ook Turken, Marokkanen en Neder landers bij JAG. Het bleek, zo rond '76 toen bij de onafhanke lijkheid veel Surinamers naar Nederland kwamen, toch vrij moeilijk voor die jongeren om te integreren bij de clubs hier. We zijn toen, in samenwerking met de Stichting Surinamers Leiden, begonnen met JAG. Dat is meer dan een club alleen. Het heeft een sociaal karakter. We besteden veel aandacht aan op vang, aan studie- en werkbege leiding. Dat gebeurt in de infor mele sfeer. Ik denk dat JAG ver gelijkbaar is met clubs als MVKV, van de marine, GWS, van Sikkens en HVZ, van Hei- neken. Gericht op een specifieke doelgroep, maar toch open. Zo is het bij ons ook." Anders dan in het 'normale' geval behoefden JAG en LGB een team van Turkse voetbal lers) niet te investeren in een kantine. Die zette de gemeente neer, net als trouwens de ver plaatsbare kleedkamers. "Dat is omwille van twee redenen", legt Jan Duivesteyn uit. "De le den van JAG beschikken nu eenmaal niet over de know-how om dergelijke ingrijpende za ken te realiseren. We verhuren ze nu de kantine en de kleedka mers die dan ook nooit eigen dom zullen worden van de club. De andere reden daarvoor is weer dat tijdelijke karakter. We kunnen het moeilijk verkopen om die mensen daar te laten bouwen, terwijl ze te zijner tijd toch weer van Pomona af moe ten. Of er ooit huizen zullen ko men? Dat weet ik niet. Wat ik wel weet is dat er nog nooit zo'n tijdelijk veld is geweest als Po mona". Sinds 1893. Gonzalez en Puica winnen Fifth Avenuemijl NEW YORK (Reuter) - De Filth- Avenuemijl in New York werd za terdag gewonnen door de Span jaard Jose-Luis Gonzalez en door de Roemeense Maricia Puica. Bij de vrouwen eindigde Elly van Hulst als vierde, bij de mannen Han Kulker als negende. Gonzales legde de rechte mijl op Fifth Avenue af in 3.53.52. De Nieuwzeelandse veteraan John Walker werd tweede in 3.54.13. Jo se Abascal maakte het Spaanse succes compleet door derde te ein- digen in 3.54.49. De race langs twintig bloks wolkenkrabbers van Manhattan bij de heren werd ge maakt door Walker en Abascal. Gonzalez liep afwachtend in hun spoor en passeerde hen in de sprint. Gonzalez was pas een dag voor de wedstrijd aangekomen als gevolg van paspoortproblemen. Na afloop zei hij: „Misschien was het wel beter zo laat te arriveren". Bij de dames vestigde de Maricia Puica een nieuw wedstrijdrecord in 4.19.48. Het oude record stond met 4.22.66 op naam van de Britse Wendy Sly. Lynn Williams, de win nares van vorig jaar, nam direct na de start het initiatief. Ze eindigde tenslotte als tweede. Ook zij bleef onder het oude wedstrijdrecord. Puica klaagde na afloop over ver moeidheid. „Ik heb 21 wedstrijden gelopen in de laatste twee maan den en er 17 gewonnen. Onderweg voelde ik dat er een goede tijd mo gelijk was". Elly van Hulst werd in 4.30.08 vierde. Mary Decker-Slaney maakte na een jaar afwezigheid haar rentree in de atletiek. Ze schonk onlangs het leven aan een dochter. Haar eerste race dit jaar voltrok zich in anonimiteit: zesde in 4.32.01. Marathonloopster Carla Beurs- kens won gisteren in Hannover een stratenloop over tien kilometer. De nummer zeven op de marathon tij dens de Europese kampioenschap pen in Stuttgart legde de afstand af in 31 minuten en 32,5 seconden. De Nederlandse atlete had een voor sprong van bijna twee minuten op de Westduitse Tina Mai. Evelyn Ashford zegevierde zater dag in Catania op Sicilië op de 100 meter in 11,08 seconden. De Ame- Henri Leconte wint GP-toernooi Genève rikaanse wereldrecordhoudster werd niet bedreigd. De Italiaanse Marisa Masullo gaf vele meters toe en werd tweede in 11,66. Bij de mannen moest een. finish- foto de winnaar aanwijzen. Harvey Glance passeerde als eerste de streep in de knappe tijd van 10,10 seconden. De in de Verenigde Sta ten studerende Nigeriaan Chidi Imoh werd tweede in 10,11 en de Belg Ronald Desruelles derde in 10,16. TOKIO (SID/Reuter) - Steffi Graf heeft haar zesde toernooizege in dit seizoen behaald. De 17-jarige West duitse tennister won gisteren het 300.000 dollar toernooi in Tokio. In de finale versloeg de inmiddels naar de derde plaats op de wereld ranglijst opgeklommen tiener de Bulgaarse Manuela Maleeva in twee sets (6-4,6-2). De twee jaar oudere Maleeva had voor de 3500 toeschouwers geen antwoord op de backhand van Graf, die met haar zege 47.000 dol lar verdiende. Ze voegde er 18.000 aan toe door met haar landgenote Bettine Bunge ook het dubbelspel van de zusjes Maleeva. Steffi Graf fungeert op maandag avond 27 oktober als tegenstand ster van Hana Mandlikova bij een demonstratiepartij in Den Bosch. De partij maakt onderdeel van het jaarlijkse tennisgala in de Brabant se hoofdstad. De ontmoeting bü de mannen gaat tussen de Zweed Ste fan Edberg en de Fransman Yan- nick Noah. Diens als eerste geplaatste land genoot Leconte bracht gisteren het GP-toernooi van Geneve op zijn naam door een finalezege met 7-5, 6-3 op Thierry Tulasne. Leconte verdiende f 92.000,- met zijn eerste GP-overwinning sinds Sydney in december 1985. Regen, wind, noch het geduchte contingent Zweden hebben Martin Jaite ervan kunnen weerhouden het Grand-Prixtoernooi van Stutt gart op zijn naam te brengen. De 21-jarige Argentijn won in de fmale met 7-5,6-2 van Jonas B. Svensson, die de honeurs waarnam voor de vroegtijdig uitgeschakelde Mikael Pernfors. Hij verdiende er 72.248 mark mee. Jaite, die in Stuttgart als num mer drie was begonnen achter Pernfors en Andrez Gomez (Ecua dor), deed in de eerste set een ach terstand van 5-3 teniet ep liet zich ook niet van de wijs brengen door een oponthoud van 35 minuten in de tweede set wegens regen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19