TOP en Fides met lege handen Atletiek: geen meter vooruit BS opent met winstpartij Pernix in de slotfase tegen Drachten onderuit Spartaan terug op niveau. MAANDAG 15 SEPTEMBER 1986 SPORT PAGINA 17 LEIDEN - Na twee ronden zijn de beide debutanten in de overgangsklasse van de korfbalcompetitie al in de onderste regionen verzeild geraakt. TOP gaf in het laat ste kwartier een zekere overwinning op HKV (7-8) uit handen, terwijl Fides Pacta niet opgewassen bleek tegen Dalto (5-8). Ook Pernix beet in het stof, 11- 10 bij Drachten, evenals eer steklasser Zuiderkwartier. Fiks en De Danaïden be haalden daarentegen de eer ste overwinning. Het ging allemaal zo gemakkeljk in de beginfase van TOP-HKV. Met speels gemak scheurden de Sas- senheimers de Haagse verdediging open en de voorsprong, die na een kwartier al 4-0 bedroeg, beloofde al even veel. Misschien dat op dat moment het idee postvatte dat het duel al beslist was. "Het ging alle maal zo gemakkelijk,", verwoord de coach Hans Oele na afloop dat gevoelen. "Maar stom, dat we op dat moment niet doorgedrukt heb ben". In plaats van de marge verder uit te diepen, gaf TOP het initiatief uit handen. Aanvallend werd na de goals van Ron van der Willik, Mo nique Wiegernk, Wil van der Bent en Sjoerd van der Klaauw weinig meer gepresteerd. In het resteren de half uur scoorde alleen Aad Wie- gerink vanaf de stip, nadat Karin Westerbeek bij een vrije bal on reglementair was gestuit. HKV werd pas na de rust (5-1) echt gevaarlijk. Een eerste tegen aanval, 5-4 na een kwartier, kon worden afgeslagen door Anne van der Zaag en Sjoer van der Klaauw, tegen een tweede had TOP geen verweer meer. Met nog een kwar tier te gaan was het verschil tot een goal (7-6) geslonken en moest bal bezit redding brengen. Dat spelbe- vriezen gebeurde evenwel zo knul lig, dat HKV gelijk kon maken en vervolgens zelf de bal rond ging spelen. Een gelukkige schotpoging leverde vervolgens zelfs de volle winst op voor de Hagenaars: 7-8. Vijfhonderste Het duel tegen Dalto zou Dick Onderwater's vijfhonderdste wed strijd in het eerste team van Fides Pacta worden. Vanaf het seizoen 1968-'69 was de kleine aanvaller, 33 jaar oud nu, van de partij geweest, voor de fusie eerst nog bij Vicus Oriëtis. Het werd geenszins een glorieuze gebeurtenis voor Onder water, ondanks de bloemen die hij voor de wedstrijd van voorzitter Frans de Haas kreeg overhandigd. Gestaag al kwam de regen neer, een mistroostig decor vormend voor een al even droef duel. Want noch Fides, noch de gedoodverfd titelkandidaat hadden op de vroe ge zaterdagavond veel opvallends te tonen. Stevige duels werden er wel uitgevochten, maar er werd vooral veel gepraat. Zodanig zelfs dat arbiter Van Huêt beide aan voerders publiekelijk maande zich tot korfballen te beperken. Op dat moment was Fides, met Frank Peter de Haas voor de voor twee duels geschorste Sommeling, al met 2-4 achterop geraakt. Kan sen op herstel leken er wel te zijn, ook nadat Dalto na een kwartier in de tweede helft op 2-6 was geko men. Een tweede goal van Wilma Neuteboom betekende 6-3 en ook 6-4 rolde kort daarop in de mand. Het doelpunt van Onderwater werd evenwel geannulelerd, omdat Pikaar de korf bewoog, een overi gens volledig overbodige actie. Het betekende wel de definitieve capitulatie van Fides, dat in de slotfase plots (Patricia Gottmer en Ronald van der Velden) wel raak schoot. Het zeker niet grootse Dal to gaf de overwinning echter niet meer uit handen: 5-8. "Het enige minpunt was de ne derlaag", stelde Pernix-coach Jas per Engel na afloop van het duel tegen Drachten tevreden vast. Zijn ploeg had een prima partij ge speeld tegen een al even fraai spe lende thuisclub. Met een minimale Dick Onderwater kwam zaterdag voor de vijfhonderdste maal in actie voor Fides Pacta. F rans de Haas, voorzitter van de fusieclub. zet de jubilaris in de bloemen. De wedstrijd zelf was geen reden tot verder feesten, want Fides verloor met 5-8 van Dalto. (foto Van Boven) nederlaag, 11-10, als resultaat. "Een gelijkspel had de verhoudin gen beter weergegeven, maar zo werkt het niet altijd". Voor rust (5-6) gaven de twee ploegen elkaar geen duimbreedte toe. Was in de beginfase Drachten wat sterker (1-0, 2-1), daarna had Pernix wat vaker licht voordeel in de score. Na de hervatting zorgde Kees Hortensius na een fraaie aan- valsactie voor 5-7 en leek een gat geslagen. Even later was de balans weer in evenwicht (8-8) en zo bleef de strijd tot in de slottase onbeslist. Toen op 10-9 Pernix enige fraaie kansen onbenut liet, een treffer van Janneke Mulder werd zelfs af gekeurd, betekende een elfde Drachtster treffer de genadeklap. De tiende Pernix goal van Carla Kuipers, met drie goals topscorer, volgde nog wel, maar toen was er nog slechts één minuut te spelen: 11-10. De overige Leidse goals kwamen op naam van Lian Tiele- man, Janneke Mulder, Carla van Evert. Kees Brokaar, Geerten Breedveld en opnieuw Kees Hor tensius. Fiks behaalde ten koste van me de-debutant IJsselvogels een eer ste zege in de eerste klasse. De overwinning kreeg pas in de twee de helft (rust 3-2) gestalte, toen de ploeg van coach Henny Piket het verschil tot twee goals uitbouwde en deze marge vervolgens ook vast kon houden. IJsselvogels drong hevig aan, maar werd door goals van Theo Vreeken (2), Sandra van jelderen, Robert van der Kraan en Diederick van Veen voortdurend teruggewezen: 9-6. Ook De Danaïden behaalde te gen het puntloze De Overkanters de eerste zege. "Over het spel ben ik niet tevreden, wel met het resul taat", oordeelde coach Kees van Vliet over het duel, dat pas in de slotfase in Leids voordeel werd be slist. De voor Leon Brouwers inge vallen Heiko Locher scoorde eerst 8-7 en benutte daarna ook een tij dens spelbevriezen geforceerde strafworp: 9-7. Hennie van der Top scoorde eveneens tweemaal, Eric Kromhout zelfs driemaal. Zuiderkwartier ging strijden ten onder bij Het Zuiden, dat qua veldspel de ploeg van coach Simon Boot nauwelijks ontliep. Scoren ging de Rotterdammers echter veel gemakkelijker af en al voor rust keek Zuiderkwartier tegen een rui me 4-1 achterstand aan. Na de eer ste goal van Simone van der Kaay volgden na rust alleen treffers van Aldo Spadon en Dirk Jan de Kreek: 6-3. Het forse spel van Merwic bleek na 1-3 te veel voor het jonge De Al gemene. Nog voor rust had Merwic al een voorsprong (4-3), die het in de tweede helft niet meer uit han den gaf: 7-6. Alfred Lambooy en Martin Filippo scoorden beiden tweemaal voor de ploeg van coach Bart Lambooy. "Drie uit twee, dat had ik nooit verwacht". Aldus een tevreden Henk Roedoe, die Fluks een knap pe 3-4 overwinning op De Bermen zag behalen. Nel Hordijk werd di rect na de rust (2-2) matchwinner toen zij binnen een minuut twee maal scoorde. Ada van der Meulen en Kees Imthorn doelpuntten in de eerste helft. Velocitas deelde de punten met GKV(G) (4-4) na een nerveus duel, dat zich bij gebrek aan daadkrach tige aanvallen grotendeels in het middenvak afspeelde. "Een ver- liespunt", zo oordeelde coach Atte van Heusden, die niettemin een rol in de top ziet weggelegd voor zijn twaalftal. KNS won met 8-7 van Eureka en bleef zo zonder puntverlies. Na twee goals van Peter Siebers zat de Oegstgeester debutant geruime tijd in de problemen (2-4), maar wist zich daar bijtijds uit te redden. Peter Siebers zorgde ook voor 8-6 hetgeen beslissend bleek: 8-7. Nu al dreigt Ons Eiland opnieuw in de problemen te komen. Debu tant TOGO maakte gretig gebruik van de schotloosheid van de thuis club en won met 2-7. Alleen Wim Nijenhuis en Patrick Verra gaven als speler-coach het goede voor beeld. In een hard duel wist Crescendo zich Hou Stand maar met moeite van het lijf te houden. Invaller Henk Alberts scoorde na rust (3-4) de gelijkmaker, waarna zijn broer Wijnand vanaf de strafworpstip de overwinning veilig stelde. LISSE - Eindelijk gerechtigheid. Nadat de atletes van De Spartaan vorig jaar op een nogal twijfelachti ge manier naar de derde klasse wa ren gedegradeerd, keerden zij gis teren in volle glorie naar de tweede terug. In Nijmegen trokken de Lis- senaren zich niets aan van hun te genstanders en de erbarmelijke weersomstandigheden. Voor alle zekerheid wonnen zij de finale wedstrijd, die hen net als AV Nij megen en Hollandia Hoorn de fel begeerde promotie bracht. Aan wie die promotie nu het meest te danken is, valt onmoge lijk te zeggen. Maar na de degrada tie, die volgens ingewijden op on rechtmatige wijze tot stand zou zijn gekomen, omdat een andere degradatiekandidaat zich illegaal had versterkt, kwam De Spartaan met een uitgebalanceerde vrou- wenploeg in de derde klasse uit. Dat bleek al in de twee voorwed strijden en dat werd gisteren nog eens bevestigd. Een week lang heeft het competitieslot de ploeg in zijn ban gehad: alom wedstrijdze nuwen in Lisse, waar aan niets an ders dan promotie werd gedacht. Optimisme Gisteren werd de ban gebroken. Als de prestaties in Nijmegen niet opzienbarend lijken, ligt dat vooral aan de ongunstige omstandighe den. Regen en kou maakten het de atletes moeilijk om topprestaties te leveren. Onder aanvoering van Le- nie van der Poel lieten de Lisser vrouwen echter zien dat zij deson danks hun mannetje staan. De er varen 3000 meterloopster had in geen jaren meer zo'n snelle tijd op de klokken laten zetten als de 10.23.6 die zij kreeg toebedeeld. Minder verrassend verliepen de korte afstanden, waarop de veelbe lovende Gemma Oude Veldhuis twee keer toesloeg: 100 meter in 12.8 en 400 meter in 1.02.3 Op alle onderdelen sprokkelde De Spartaan de nodige punten bij een. Paula van Beek sprong 4.89 ver, Jolanda van der Weerd 4.82 ver en 1.50 hoog. Marinda van der Meer reikte zelfs nog vijf centime ter hoger. Speerwerpster Astrid Oostermeyer kwam met 38.12 weer eens in de buurt van de 40 meter. Traditiegetrouw troefden de zus sen Marga Kortekaas en Lea van der Aart elkaar op de andere twee werpnummers af: Marga stootte de kogel naar 10.63, Lea kwam met de discus net even verder dan haar zus: 34.80. De behaalde 12.589 pun ten vormden voldoende aanleiding om de zondagavond nog wat te ver lengen in het clubhuis van De Spartaan in Lisse, waartoe niet al leen het kampioenschap, maar vooral de manier waarop dat is be haald alle reden geven tot optimis- LEIDEN - Uiteindelijk bleef alles bij het oude: geen promotie van de mannen van AV Holland en De Spartaan, maar ook geen degradatie van de vrouwen van Holland en De Bataven. Even zag het er gisteren in Leiden naar uit dat de Holland-vrouwen het gezel schap van De Bataven en de wel gepromoveerde vrouwenploeg van De Spartaan (zie elders) zochten, maar de Leidse atletes hielden 90 punten teveel over om voor degradatie naar de tweede klasse in aanmerking te komen. Yvonne van Dorp neemt het stokje o tijd van 51 seconden rond. ZOETERMEER/LEIDEN - BS Leiden is het nieuwe bestaan in de eerste divisie zaterdagavond be gonnen met een zwaar bevochten overwinning. In de Vijf Meihal za gen 25 toeschouwers hoe de bas- ketbalploeg van Frans Broekhof met 59-53 net aan won van het Bos sche Flash. Leiderdorp en Gras shoppers bezetten de eerste plaats in het rayon, waar MSV protest aantekende tegen het verloop van de ontmoeting met Zoebas. Het is niet eerljk om de presta ties van Leiden te vergelijken met die uit het recente verleden. Er is gewoon geen vergelijking moge lijk. Toch beïnvloedde een inci dent uit de eredivisie play-offs van het afgelopen jaar de seizoensope ner tegen Flash. Bert Kragtwijk werd toen uit het veld gestuurd en voor twee wedstrijden geschorst. Wedstrijden die hij, evenals Toon van Helfteren (DAS) en Henk Pie- terse (Den Bosch) nu moet uitzit ten. Leiden kwam daardoor veel kracht tekort in de rebound, maar het goede scoringswerk van Erik Paul van Weeren (28) stelde de eer ste winstpunten veilig. Leiden brak het verzet van Flash halver wege de tweede helft (rust 32-29, 46-45, 52-45) en hield die marge goed vast: 59-53. Deze week, wan neer Van Weeren wegens een ope ratie ook verstek moet laten gaan, zal het nog wel moeilijker worden. Leiderdorp verwelkomde gister avond de entree van Wil Moerer met een belangrijke overwinning op het Utrechtse OSG: 66-83 (31- 40). Ook in andere opzichten is de lucht boven 'Op Dreef, waar Lei derdorp vanaf vandaag twee keer gaat trainen, weer opgeklaard. OSG toonde zich de traditionele lastige tegenstander die het op de late zondagavond altijd is. Leider dorp wist de Utrechtenaren pas aan het einde van de tweede helft van zich af te schudden, maar toen was het verschil ook meteen on overbrugbaar: 58-61, 66-83. Grasshoppers heeft na twee wedstrijden al bijna net zoveel punten als vorig jaar in het hele sei zoen. Blitz kon alleen in het begin van de eerste helft goed partij bie den, maar werd in Katwijk al voor de rust (36-22) weggespeeld. De Voorschotenaren, die uiteindelijk met 70-55 verloren, gaan een zorge lijke toekomst tegemoet, al lijkt de competitie dit jaar evenwichtiger en spannender te zullen worden dan in voorgaande jaren. Gras shoppers heeft inmiddels laten zien dat het serieus wil meetellen, al stelde Rudolf Oudshoorn heel bescheiden: "We hebben geboft met een gunstig programma". Voor MSV krijgt de ontmoeting met Zoebas een vervolg achter de tafel van de rayon protestcommis sie. Zoebas liet een niet op het wedstrijdformulier vermelde spe ler meespelen en wacht ondanks de 84-77 overwinning waarschijn lijk toch een reglementaire neder laag. MSV zou de wedstrijd dan met 2-0 alsnog winnen. De Noord- wijkers lieten de kans om de chao tische strijd in Zoetermeer op het veld te winnen vlak voor tijd lig gen. Zoebas, dat eerder al een 20-31 achterstand had weggewerkt, zette toen een 62-65 achterstand om in een 77-66 voorsprong. MSV miste op dta moment drie basisspeler met blessures en fouten en herstel de zich te laat: 84-77. De vrouwen van Leiderdorp zijn na drie wedstrijden nog ongesla gen in het rayon. Zaterdag werd in Den Haag met 47-74 (26-40) gewon nen van Argus. HANS JACOBS Erg kansrijk achtten de mannen van AV Holland en De Spartaan zich gisteren in Krommenie op voorhand al niet. De weinige afzeg gingen zorgden toch voor grote on rust in de ploegen, waarvan Hol land zich nog wel een kans op pro motie naar de hoofdklasse had toe gedicht. De afmelding van de zieke middenafstandloper Michel Moll betekende een onoverkomelijke aderlating, die de Leidse ploeg niet kon verwerken. De minder opti mistische ploeg uit Lisse miste Ni co van Noort meer dan was ver wacht. Van meet af aan trachtte De Spartaan uit de onderste regionen van de promotiepoule weg te ko- Vakantie Menno Swier kon in zijn eentje Holland nog enige tijd in de race houden voor een hoge klassering. Wat deze jonge 400 meterloper presteerde deed niet vermoeden dat de Leidse student als voorbe reiding slechts vakantie had ge vierd. "Meer dan twee afstanden wilde ik niet eens lopen" bekende de wispelturige alleskunner na af loop van de derde 400 meter die hij binnen vier uur had afgelegd. "Het meest tevreden ben ik nog over mijn 400 meter horden, die ik te genwoordig zo goed als nooit meer loop." Inderdaad mag de 52.8 die Swier op dit onderdeel neerzette een prestatie van formaat worden ge noemd. De tijd op zich was al snel ler dan de stijlvolle atleet dit jaar had gelopen, maar de "gewone" 400 meter zat hem ook al in de be nen: daarvoor had hij 49.12 nodig gehad. Dat Swier zich daarna spon taan aanmeldde voor de enigszins verzwakte 4x400 meterploeg wekte alom verwondering. Ondanks zijn gretigheid kon hij het tamelijk wil lekeurig bijeengeraapte viertal niet verder brengen dan 3.27.97, ruim schoots achter de concurrentie. Commentaar van Swier: "Als je zo achteraan bungelt, heeft het geen zin om je uit de naad te lopen." Op zich had Swier daarin gelijk. Niet zozeer de omzettingen in de ploeg alswel het presteren van eni ge zekere puntenpakkers had de promtiekansen van de Leidse ploeg tot nul gereduceerd. Gertjan Palm kwam alleen redelijk over de horden: 110 meter in 15.89. Rob Ultzen sprong 13.49 met behulp van hink en stap, maar stelde bij het gewone verspringen teleur. Op de 5000 meter kon Theo van der Veer ook ditmaal niet tippen aan de tijden van weleer: voor 15.18.17 zou hij vorig jaar zijn trainingspak niet eens hebben uitgetrokken. Moeizame winst Natuurlijk viel niet alles tegen. Martien van der Hoorn won zijn zo veelste steeple chase, zij het met moeite, in 9.36.20. Walter Botman sprong 1.85 hoog en routinier Mare van Vliet wipte met behulp van de polsstok nog altijd over vier meter. Eric Taal liep 100 meter in 11.65 en Niek Klinkenberg liep, zonder dat te willen inzien, één van zijn betere mijlen van dit seizoen: 4.03.36. De werpers Ruud Waayer en Ni co Kriatkow zorgden voor een on gekende dubbel door Holland de bovenste twee plaatsen bij het dis cuswerpen te bezorgen. Met res pectievelijk 43.86 en 43.68 over brugden zij tezamen een afstand die Hollanders nooit eerder in competitieverband bij elkaar wier pen. Kriatkow ("normaal gespro ken kan ik 15 meter halen) voegde daaraan een ietwat tegenvallende 13.40 aan toe. Bij het speerwerpen moest Waayer toezien hoe clubge noot Bas in 't Veld hem net aftroef de: 51.34 om 48.60. Uiteindelijk restte Holland een vijfde plaats met 23.028 punten. Dat was nog altijd een stuk beter dan wat De Spartaan presteerde. De mannen uit Lisse eindigden als achtste en laatste in de promotie- poule. Zij moesten het van enkele uitschieters hebben, die vooral van de lopers moesten komen. Uiteraard ontbrak Jan Laan niet bij de uitblinkers. Na een degelijke 1500 meter (3.58.45 tegen 4.00.30 voor zijn jonge ploeggenoot Wil liam Augustinus) dook Laan op de 5000 ook nog onder de 15 minuten- grens: 14.59.81. In zijn kielzog snel de Piet van der Poel naar een ver bazend goede tijd: 15.03.18. Voeg daarbij de 1.55.92 van Gert Jan Faas op de 800 meter en de 400 me ter van John van der Zwet (50.59) en zijn 56.1 op de 400 meter horden en concludeer dat De Spartaan een goede lopersvereniging begint te worden. Op de sprint bleek dat uit de estafette, die in 44.07 werd afge legd. Van de werpers hadden de Lisse- naren gisteren weinig te verwach ten. Beter verging het de springers, van wie Tom de Koning met de polsstok 4.10 overbrugde. Vincent van Stijn haalde bij het hoogsprin gen 1.90. John van Loon liep niet alleen een zeer verdienselijke 110 meter horden in 15.52, maar sprong bovendien 6.85 ver. Hein van Heek voegde daaraan 6.55 toe. Vrouwen Waar de mannenploegen zich een slippertje konden permitteren, moesten de vrouwenploegen van Holland en De Bataven ervoor zorgden dat het degradatiespook werd veijaagd. Holland mocht dat in de vertrouwde Leidse Hout pro beren. Vooral op de werpnummers trad de ploeg verzwakt aan. Maar de individuele kwaliteiten van atle tes als Yvonne van Dorp en Esther Schouten moesten garant staan voor lijfsbehoud. Aan beide toppers lag het giste ren dan ook niet. Van Dorp sprint te naar 12.1. Het verspringen, dat zij bij hoge uitzondering beoefent, leverde zomaar 5.93 op. Esther Schouten schitterde op de 400 me ter horden met een rondgang in 62.5. Het hoogspringen lukte haar tot en met 1.60. Als betere helft van het estafettekwartet stelden de twee jonge talenten het eerste klas seschap veilig door volkomen "op safe" de basis voor 51.0 te leggen. Een welkome aanvulling voor de Leidse ploeg bleek Corrie van Eg- mond te zijn. De afstandloopster debuteerde op de baan met een al leszins redelijke 3000 meter: 10.49.6. Jacqueline Baljet toonde haar veelzijdigheid met een 100 meter horden in 15.6 naast een ko gelstoot van 11.29. Meer leverden de werpnummers Holland niet op, want Tanja Mahieu, veruit de beste werpster van Holland, vertoeft mo menteel in de Verenigde Staten. Al met al hielden de Leidse atletes ge noeg over om volgend jaar weer in de op één na hoogste atletiekklasse uit te kunnen komen. In de tweede klasse verging het de vrouwen van De Bataven goed. Met 12.968 punten scoorden zij ho ger dan ooit en hoefde niet voor de gradatie te worden gevreesd. In het kletsnatte Zevenaar werden enkele fraaie prestaties geleverd. Zo scheerde Marian Langezaal in 15.0 over de horden. Daaraan voegde zij 1.53 bij het hoogspringen toe. Hel len Bank was niet eens tevreden met haar 58.7 op de 400 meter in tegenstelling tot Maijan van Klink, die zich verheugde in haar 2.20.7 op de 800 meter. Mieke van der Veek sprong 5.05 ver, maar had met iets meer geluk rond 5.40 kun nen uitkomen. Tot slot ging de es tafette byzonder voortvarend: 4x100 meter in 50.5. Jeugd Tijdens de competitie voor B-ju nioren zijn in Leiden en Alphen aan de Rijn zaterdag goede presta ties geleverd door: Jeroen Sunter (Holl) 100 meter in 11.5, Frank Pos- tumus (Holl) 1500 meter in 4.17.4, Onno van Heyningen (Holl) 3.20 polshoog, Jolanda van Royen (Holl) 100 meter horden in 16.2 en Rick van Tol (Spart) 110 meter hor den in 15.4. TIM BROUWER DE KONING

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17