Journalist in Chili vermoord Surinaamse leger levert weer slag met Bronswijk Coretta King laat Botha wachten MetTmka koopt u dubbele zekerheid Kwaliteit Rijnwater baart zorg Daders zeiden rechercheurs te zijn Proces-Boerenveen begonnen met aanstelling juryleden Russische YN-medewerker officieel beschuldigd 9 de Tegel handel Leiden Mogelijk toch gesprek Peres en Moebarak Amerikaan ontvoerd in Beiroet WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 MIAMI - De eerste dag van het proces-Boerenveen, dat gisteren in Miami van start is gegaan, was ge heel gevuld met het tijdrovende proces van het vinden van een twaalf man tellende jury. Nadat een kleine twintig man om uiteenlopende redenen door óf de verdediging óf de aanklager waren gisteren, gezeten achter hun vijf afgewezen, kon rechter Aranowitz man sterke verdediging, gelaten van de federale rechtbank aan het naar het vraag- en antwoordspel einde van de dag met een zucht dat tot de samenstelling van de ju- voldoening zeggen, dat er een ry leidde. jury was. door Henk Dam Die jury zal zich vanaf vandaag tot zeker medio volgende week een oordeel moeten zien te vormen MEXICO STAD - In Chili is gisteren het stoffelijk overschot aangetroffen van Jose EtfJnne Boerenveelf enR?cïrdo Carrasco, een van de redacteuren van het gesloten oppositie-blad Analisis. Een paar uur Heymans, en de Nederlander Cyl- na de afkondiging van de staat van beleg, zondagnacht, was de journalist thuis opgepakt, «on Heymans van plan zijn ge- weest een cocaïnelijn tussen Para- riërs die zich sinds vorige week in van Bunter een huis zijn gehuurd niaribo en Miami op te zetten. Chili bevinden wérden er door het nabij de plek van de aanval op de ministerie van binnenlandse zaken presidentiële stoet. Carrasco, die tevens bestuurslid was van de Chileense vakbond van journalisten, werd in een van de noordelijke buitenwijken van San tiago gevonden met tien kogelga ten in zijn hoofd. Volgens familieleden hadden de zwaarbewapende mannen in bur ger die hem zondagnacht 'arres teerden' zich geidentificeerd als re chercheurs van de Chileense poli tie. De Chileense autoriteiten ont kenden echter dat zij opdracht hadden gegeven om Carrasco, die drie weken eerder door onbeken den met de dood was bedreigd, op te pakken. door Rob Sprenkels De drie verdachten luisterden Die vragen en antwoorden waren ook de eerste schermutselingen tussen de advocaten onder leiding van Philip Gerson, een van de bes te pleiters in Florida, en het open baar ministerie, vertegenwoordigd door officier van justitie Bill Nor- ris. Naast Norris zat in de halfronde zaal op de tiende verdieping van het gerechtsgebouw Kenneth Pe terson, geheim agent van de Ame rikaanse narcoticabrigade. Peterson zal vanaf vandaag de voornaamste bewijzen moeten le veren aangaande de schuld van Boerenveen en vader en zoon Hey mans. Afgeluisterde telefoonge sprekken en videobanden van bij eenkomsten zullen zijn verklarin gen ondersteunen. Petersons verklaringen zullen aannemelijk moeten maken dat de drie verdachten van plan waren co caïne in Suriname te produceren en die te verschepen naar Miami. Voor deze 'deal' wilden ze een beloning van één miljoen dollar per goed overgekomen lading co caine, aldus eerdere verklaringen van Peterson, die verder heeft ge zegd dat „de hoogste kringen" in Suriname van de plannen op de hoogte waren. Pikant is vooral de rol van Boe renveen. De lange, breedgeschou derde en besnorde voormalige eer ste man van het Surinaamse leger kwam gisteren niet aan het woord. Net als alle andere aanwezigen hoorde hij hoe rechter Aranowitz bij het uitkiezen van potentiële ju ryleden vooral geinteresseerd was in de banden met en kennis over Suriname die elk van de juryleden mocht hebben. Wat dat betreft hoefde de rechter zich weinig zorgen over mogelijke vooroordelen te maken. Een zeer kleine minderheid van de juryle den had wel eens van Suriname ge hoord, en niemand wist ook maar iets af van de politieke situatie in dat land. Van degenen die wel eens van Suriname hadden gehoord, meen den enkelen dat het ging om een eiland voor de kust van Zuid-Ame- rika. Anderen wisten dat het ging om het voormalige Nederlands- Guyana. Op de publieke tribune bevon den zich enige door de Surinaamse regering gezonden waarnemers, alsmede familieleden van de ver dachten. Heel wat Chilenen vrezen dat de moord op Carrasco slechts een w wiii voorbode is van alle staatsterreur r-hiWn die generaal Augusto Pinochet persoonlijk heeft aangekondigd nadat hij zondag ontsnapte aan een moordaanslag. „Nu gaat de oorlog van onze zijde beginnen en ieder een die loopt te praten over men senrechten moet het land uit wor- den gezet of worden opgesloten". voor"de clmadese amtassade.lDe verzekerd dat de drie Franse religieuzen zouden worden vrijge laten. Alle oppositie-bladen zyn maan dag gesloten, de vier onafhankelij ke radio-stations van Santiago heb ben te horen gekregen 'voorzich tig' te zijn met hun informatie-bul letins en het internationale persbu reau Reuter heeft opdracht gekre gen om zijn activiteiten in Chili tot nader order te staken. En ook de klopjacht op de daders van de aan slag gaat nog altijd in alle hevig heid voort. Terwijl de meeste Chilenen nog altijd twijfelen over de officiële versie inzake de moordaanslag hebben de autoriteiten aangekon digd dat zij een van de daders heb ben weten te identificeren. Het gaat om Cesar Bunter, een 28-jari- ge Chileen, zoon van een voormali ge ambassadeur in Londen, die op het ogenblik in ballingschap in Me xico woont. Volgens zijn vader zette Bunter in maart van dit jaar voor het eerst sinds 15 jaar weer voet op Chileen se bodem om daar te gaan werken verklaarde de Chileense dictator Chileense autoriteiten beweren dat maandag via de televisie. Bunter vier van de auto's huurde u« ffliHl uwyeuienu uil SL i\SJSJ'ni?J?fnSi die de aanslag °p Pinochet wer- vijf lijfwachten kwamen zondag tijd massale razzia s plaats in de ar- den gebruikt. Ook zou op naam leense dictator. e arbeiderswijken rond de hoofd stad Santiago. Er zijn berichten van duizenden arrestaties. Er is een groot aantal vooraanstaande progressieve leiders opgepakt en ook verschillende geestelijken, on der wie twee Amerikanen en drie Fransen. Twee Franse par^ementa- Tijdens de begrafenis van vijf lijfwachten van generaal Pinochet kreeg de auto's huurde deze de hostie toegediend uit handen van" een katholieke geestelijke. De het leven bij een aanslag op de Chi- (foto AP) DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - Het Surinaamse leger heeft de afgelopen dagen in Oost- Suriname weer strijd geleverd met het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. Bij de gevechten, die zondag begonnen en gisteren nog vuurtduurden, is de groep-Bruns- wijk in het defensief gedrongen, zo heeft de Nationale Voorlichtings dienst (NVD) in Paramaribo mee gedeeld. Volgens de NVD begonnen de gevechten zondagmorgen toen de mannen van Brunswijk een zwaar bewapend schip van het leger op de Marowijne-rivier vanuit het oer woud onder vuur namen. Met het extra beveiligde schip, dat normaal wordt gebruikt voor het vervoer van zand, waren militairen op weg naar de plaats waar de helikopter staat die vorige week door de re bellen werd neergehaald. "Nabij schappen trokken het oerwoud i Bigiston begon de bende Brunswijk het speciaal beveiligde de mannen van Brunswijk te achtervolgen. Er is hevige strijd ge- vaartuig te beschieten vanuit het leverd in de buurt van het bosne- bos. Dit vuur werd fel beantwoord gerdorp Mopikondre, waar de en tijdens het treffen besloot het groep-Brunswijk zich op een berg nationaal leger het offensief over te nemen", aldus de lezing van de NVD. Maandag werden vanuit Albina versterkingen aangevoerd en man- JOHANNESBURG - De vrouw van wijlen Martin Luther King, Co retta Scott-King, die een reis van twee weken langs de frontlijnsta- ten en Zuid-Afrika maakt, heeft gistermiddag de Zuidafrikaanse president P.W. Botha tevergeefs la ten wachten. Zij zag namelijk on verwacht en onaangekondigd af van een geplande ontmoeting met Botha, nadat vooraanstaande anti- apartheidsleiders hadden gezegd haar niet te willen spreken, als zij haar ontmoeting met Botha zou doorzetten. Toen verscheen er iemand uit het gezelschap van mevrouw King bij het tuinhuis van president Bo tha in Kaapstad. Na een gesprek van tien minuten was het duidelijk dat mevrouw King van haar ont moeting had afgezien. Later wilde een woordvoerder van Botha slechts kwijt, dat men niet zeker meer was of ze nu wel of niet zou komen. „Deze ontmoeting was ge regeld op haar verzoek", luidde het commentaar. Enige minuten hierna verscheen er wederom iemand bij het tuin huis, die persverklaringen uitreik te. Hierin zegt mevrouw King, dat zij besloten heeft om haar gesprek nuuu Uü wil met Botha uit te stellen: „Ik ben nu een week in Zuid-Afrika en ik heb De scherpste veroordeling van meer tijd nodig heb om me een de geplande ontmoeting tussen goed idee te kunnen vormen van Tutu: „Wij hebben begrepen dat er zowel in dit land als daarbuiten grote druk op mevrouw King is uit geoefend om mij niet te zien. Om die reden kwam zij maandag ook al niet op een afspraak met de minis ter van financiën, Barend du Ples- sis. Ik moet nu wel concluderen, dat Tutu en andere personen haar slechts een deel van wat er in ons land gebeurt, willen tonen. Zo ging mevrouw King wel naar Cross roads, maar weigert ze naar Khaye- litsha te gaan, waar wij voor alter natieve huisvesting voor de Cross- roads-bewoners hebben gezorgd", aldus president Botha. Scholen Het Zuidafrikaanse ministerie van onderwijs maakte aan de voor avond van het laatste trimester van dit schooljaar bekend, dat er de ko mende dagen nog meer zwarte scholen gesloten zullen worden. Tot nu toe zijn er reeds 20 scholen, alle in de Oost-Kaap, voortijdig dichtgegaan, omdat de leerlingen het onderwijs boycotten. Maar naar verwachting zal het aantal scholen, die vanaf woensdag tot begin volgend jaar dichtgaan, zo wel in de Oost-Kaap als in Soweto verder oplopen. Buitenland kort Palestijnen Eenhedën van de Israëlische ma rine hebben anderhalve week gele den in open zee een schip tot stop pen gedwongen dat met een grote hoeveelheid wapens op weg was van Cyprus naar Libanon, zo heeft een Israëlische militaire woord voerder gisteren meegedeeld. De wapens waren volgens hem be stemd voor Palestijnse guerrilla strijders in West-Beiroet, Sidon en Tyrus. Kerncentrale Uit een kerncentrale in het zuiden van Zweden is maandag een geringe hoeveelheid radioacti viteit ontsnapt. Dit heeft de Zweedse dienst voor de veiligheid van kerncentrales (SKI) gisteren meegedeeld. Het incident gebeurde in de cen trale Ringhals I, 50 kilometer ten zuiden van Gotenborg. De centrale was wegens werkzaamheden twee weken buiten gebruik geweest. Technici waren bezig de centrale weer op te starten. Asielstop De Deense minister van justitie, Erik Ninn-Hansen, wil gedurende een jaar de grenzen sluiten voor al le asielzoekers. Naar Ninn-Hansen gisteren tegenover de krant „Jyl- land-Posten" verklaarde, moet de totale asielstop zo snel mogelijk worden ingevoerd. Als reden voor zijn voornemen gaf de conservatieve Deense politi cus aan dat de opvangmogelijkhe den voor vluchtelingen op het ogenblik overvol zijn. De autoritei ten kunnen de vooral via West- Duitsland binnenkomende asiel zoekers geen geschikte opvang plaatsen bieden, zo meent hij. Synagoge De Turkse politie heeft gisteren vingerafdrukken kunnen maken en montage-foto's verspreid van de twee mannen die zaterdag met ma chinegeweren een aanslag hebben gepleegd op de joodse synagoge in Istanboel. De afbeeldingen zijn gemaakt naar een beschrijving van één van de overlevenden en met gebruik van de overblijfselen van de aan vallers die zichzelf met handgrana ten hebben laten ontploffen. Uit de stoffelijke resten van het tweetal heeft de politie ook vingerafdruk ken kunnen samenstellen. mevrouw King en president Botha kwam maandag van dominee Al lan Boesak, die mede namens Win nie Mandela, de vrouw van de tot levenslang-veroordeelde ANC- lei der Nelson Mandela zei, dat zij er geen behoefte aan hadden om me vrouw King te ontmoeten, als zij haar gesprek met president Botha door zou laten gaan. „Want me vrouw King moet zich realiseren, dat de handen van Botha druipen van het bloed van onze kinderen", aldus Boesak en Winnie Mandela. Hieruit heeft mevrouw King dus blijkbaar de conclusie getrokken in ieder geval voorlopig af te zien van haar gesprek met Botha. Ze deed dat echter op een hoogst on gebruikelijke wijze. Meer dan 20 minuten liet ze president Botha en diens naaste adviseurs wachten. wat er in dit land gebeurt", aldus mevrouw King, die er wel aan toe voegde dat zij Botha nog steeds in een later stadium wil spreken. „Ik heb groot respect voor het zwarte leiderschap in Zuid-Afrika, dat vastbesloten en moedig strijdt tegen de verfoeide, onmenselijke en immorele praktijken van de apartheid". Maar, voegde me vrouw King eraan toe, „ik ben ook naar Zuid-Afrika gekomen om met zoveel mogelijk personen te praten en informatie te verzamelen. Om die reden heb ik ook gesproken met vier staatshoofden tijdens de conferentie van de Niet-Gebonden Landen in Harare". In een aparte verklaring beschul digde president Botha mevrouw King ervan, dat zij zich teveel laat leiden door personen als bisschop ADVERTENTIE Een kwalifeifsprodukf én hef vakmanschap van de Tielsa-dealer. WASHINGTON (Rtr/UPI) - De Sowjet-VN-functionaris Gennadi Zacharov, die op 23 augustus in een metrostation in New York werd gearresteerd door de Ameri kaanse federale recherche FBI, is gisteren officieel in staat van be schuldiging gesteld wegens spio nage. Dit is bekendgemaakt door de Amerikaanse minister van justi tie Edwin Meese. Meese verklaarde dat de recht zaak tegen Zacharov met grote voortvarendheid zal worden aan gepakt. „De verdediging van de na tionale veiligheid van de Verenig de Staten is een van de meest fun damentele verantwoordelijkheden van de regering. Er is geen mis daad zo ernstig als het in gevaar brengen van de veiligheid", aldus de Amerikaanse bewindsman. De 39-jarige Zacharov, die werk zaam was op het centrum voor we tenschap en technologische ont wikkeling van het secretariaat van de Verenigde Naties, heeft de be schuldiging ontkend. Indien hij schuldig wordt bevonden kan hij tot levenslange gevangenisstraf worden veroordeeld. De FBI deelde na de arrestatie van de VN-diplomaat, die slechts een beperkte, diplomatieke on schendbaarheid genoot, mee dat zij hem al vier jaar in de gaten hield. Toen hij werd gearresteerd had Zacharov geheime documen ten in zyn bezit. Twee dagen geleden werd de Amerikaanse journalist Nicholas Daniloff in Moskou eveneens offi cieel in staat van beschuldiging ge steld wegens spionage. Daniloff, de correspondent voor het Ameri kaanse blad News and World Re port, werd op 30 augustus door le den van de Russische geheime dienst KGB aangehouden toen hij in een park een envelop van een kennis. TEL AVIV - Het nog steeds ondui delijk of de topconferentie tussen premier Peres van Israël en presi dent Moebarak van Egypte mor gen in Alexandriê nu wel of niet doorgaat. De problemen rondom de top waren gisteravond volgens de Egyptische minister van buiten landse zaken Ismat Abdel Meguid tot 'enkele technische punten' te ruggebracht, maar een volledige overeenstemming was er nog niet. door Willy Werkman Terwijl het er gisteren rond het middaguur op leek dat alle voorbe sprekingen in Cairo op een misluk king waren uitgelopen en premier Peres zijn medewerkers al op dracht had gegeven naar Israël te rug te keren, namen de kansen op een top weer toe, toen de Egypti sche minister van buitenlandse za ken Meguid gistermiddag twee maal met de Israëlische en Egypti sche delegaties overleg pleegde. Ook de Amerikaanse afgevaar digde voor het Midden-Oosten, Ri chard Murphy, die vanwege de cri sis in Cairo hals over kop vanuit Saoedi-Arabië naar Egypte terug vloog, kwam tussenbeide. Murphy oefende namens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz, grote druk uit op Moebarak, de top hoe dan ook te laten doorgaan, al was het alleen maar om het Egyptische verzoek om aanzienlijke Amerikaanse eco nomische hulpverlening niet in ge vaar te brengen. Moebarak stuurde gisteren nog tweemaal een telegram naar PLO- leider Arafat, maar wat de inhoud daarvan was, werd niet bekend ge maakt. TAMILS - De Canadese politie heeft de Westduitse kapitein Wolf gang Bindel en twee Srilankanen woonachtig in de Bondsrepubliek aangeklaagd in verband met de 'schipbreuk' van 155 Tamil-vluch- telingen vorige maand voor de Ca nadese kust. Dat heeft de krant To ronto Star vandaag bekend ge maakt. Bij de gevechten zijn aan de zijde van het leger volgens de officiële mededeling slechts enkele perso nen licht gewond. Eén van de ge wonden is sergeant Nij broek. Aan de bende van Brunswijk zouden echter "zeer gevoelige klappen zijn toegebracht". Nadere bijzonderhe den over eventuele slachtoffers on der de mannen van Brunswijk gaf de NVD niet. BEIROET (Rtr./UPI) - De Ameri kaanse directeur van een school in Beiroet is gisteren door gewapen de mannen ontvoerd. Dit is verno men uit veiligheidsbronnen in de Libanese hoofdstad. Volgens de zegslieden werd de directeur van het „International College", Frank Reed, door onbe kende mannen ontvoerd in de wijk Ramlet el Baida in het westelijke, islamitische stadsdeel. Het bericht van de ontvoering werd bevestigd door het islamitische radiostation „De Stem der Natie". Volgens een ooggetuige werd Reed door vier gewapende man nen in een Volvo ontvoerd nadat zij zijn auto tot stoppen hadden ge dwongen. In totaal bevinden zich nu 19 buitenlanders in Libanon in handen van ontvoerders. De ontvoering werd later in een anoniem telefoontje aan een inter nationaal persbureau in Beiroet opgeëist door de organisatie „Isla mitische Jihad" (heilige oorlog). Frank Reed, ontvoerd in Beiroet. (foto AP) DUSSELDORF - De kwaliteit van het Rijnwater is er de laatste jaren niet beter op geworden. Na een duidelijke verbetering in de jaren zeventig treedt er sinds het begin van de jaren tachtig een stagnatie op. Tot deze conclusie kwam giste ren het IAWR, waarin 100 waterlei dingbedrijven uit Nederland, West-Duitsland, Frankrijk, Oosten rijk en Zwitserland samenwerken. Het IAWR bood in Düsseldorf haar Rijn-Memorandum 1986 aan, waar in de balans wordt opgemaakt van de kwaliteit van het Rijnwater. door Hans Hoogendijk „De drinkwaterverzorging is in orde en iedereen kan onbezorgd water drinken, maar met onze nieuwe aanbevelingen willen wij bereiken dat wij ook in de toe komst voor de 23 miljoen mensen die van het Rijnwater afhankelijk zijn, goed drinkwater kunnen leve ren", stelde de Westduitse voorzit ter professor Naber. „De nu bereikte kwaliteit van de Rijn móet worden verbeterd en mag beslist niet meer verslechte ren. Wij doen een beroep op de re geringen als hoogste instanties voor de bescherming van het op pervlaktewater, op de industrie en niet in de laatste plaats op de be volking om het belangrijkste ele ment van het leven, water, te be schermen". De IAWR, waarin Nederland is vertegenwoordigd door de RIWA, de Samenwerkende Rijn- en Maas- waterleidingbedrijven, stelde on der meer dat door de gemeen schappelijke acties van de water leidingbedrijven de zuurstofhuis houding van de Rijn is hersteld en dat de belasting van zware metalen en zichtbare vervuiling als olie, aanzienlijk is verminderd. Zij eisen wel dat de regeringen maatregelen treffen tegen ongelukken bij pro- duktie, opslag en transport van voor water gevaarlijke stoffen. De waterproducenten eisen ook meer aandacht voor de opsporing van nieuwe, niet of nauwelijks afbreek bare chemische stoffen. Initiatieven Problemen zijn er verder bij de chloórpesticiden, gehalogeneerde koolwaterstoffen, fenolen en aro matische aminen. De waterleiding bedrijven hebben ten aanzien van deze stoffen strengere grenswaar den gesteld. Dat betekent dat de inname van water wordt gestaakt als die grens worden overschre den. Voor de drie miijoen Neder landers die van het Rijnwater af hankelijk zijn, betekent een tijde lijke sluiting van de Rfjnwaterin- laat bij Nieuwegein beslist niet, dat er geen water meer uit de kraan komt, stelde directeur Spree van de Provinciale Waterleidingbedrij ven Noord-Holland. „We gebrui ken dan water uit andere wingebie- den in ons land". De waterleidingbedrijven willen dat industrieën het gebruik van chemische, moeilijk afbreekbare stoffen, staken en eventueel ont wikkelde alternatieven eerst testen op hun uitwerking op het water. Tot nu toe gebeurt dat volgens hen nog veel te weinig. Van Nederland se kant werd daar nog aan toe ge voegd, dat meer initiatieven wor den verwacht van de overheid. „Wij hebben van de overheid nog niet veel gezien. De Nederlandse overheid vervult ook haar bewa kingsfunctie van ons water niet goed", stelde een Nederlandse wa- terdeskundige. Een punt van aanhoudende zorg is ook de hoge zoutconcentratie in het Rijnwater, voor het grootste deelveroorzaakt door de Franse kalimijnen. De IAWR kondigen op korte termijn een rapport aan waarin de Fransen duidelijk zal worden gemaakt dat het mogelijk is zout uit de mijnen in de Elzas ter plekke te drogen, zodat afvoer in de Rijn niet meer nodig is. Alarmsysteem Positief beoordeelden de water leidingbedrijven het alarmsysteem langs de Rijn. Industrieën die door een technische storing meer in de Rijn lozen dan normaal, alarmeren de waterleidingbedrijven, waarna die direct maatregelen kunnen treffen. De waterleidingbedrijven waren zeer te spreken over BASF en Bayer, twee giganten die storin gen trouw melden. Kritiek was er op het chemieconcern Hoechst dat nog steeds niets over storingen vertelt. Maar er bestaat enige hoop dat dit bedrijf mee gaat doen als de eerste resultaten van de eigen, nieuwe zuiveringsinstallatie be kend zijn. Op de vraag hoe lang het nog duurt voordat er weer kan worden gezwommen in de Rijn, constateer de een van de deskundigen, dat dat nu ook al zonder veel gevaar voor de gezondheid op veel plaatsen kan. Hij voegde daar aan toe dat er plekken zijn waar het Rijnwater zelfs zonder gevaar kan worden ge dronken. Maar die plekken vinden we in ieder geval niet in het Neder landse stroomgebied van de Rijn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7