'Busprijzen niet extra erhog en Invoering referendum in stroomversnelling Cel geëist tegen informanten bij ontvoering van Joke Otto Meer schoolgeld 16- en 17-jaiïgen S53SS2SS3 Eilanden Antillen kiezen voor losser staatsverband Wegverkeer eist in EG elk jaar 55.000 doden IKV publiceert tekeuingWoensdrecht WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Kamerdebat over openbaar vervoer DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer is in meer derheid tegen extra tariefsverhogingen voor het openbaar vervoer. Het CDA liet weten dat de tarieven alleen nog maar aangepast mogen worden aan de algemene prijsstij ging. Bjj de behandeling van de wet personenvervoer zei CDA-er Hennekam dat 'de rek voor extra tariefsverhogin gen er uit lijkt te zijn'. "Om meer geld in het laatje te krij gen lijkt het middel van een duurder kaartje voor de hand te liggen, maar dat is het niet. In dat opzicht hebben we de afgelopen jaren ons lesje geleerd". Ook meende hij dat door de krappe portemonnee van velen de duurdere kaar tjes niet meer zijn te betalen. De kamer ging wel akkoord met de ritsma (WD) om provincies meer wet personenvervoer. De wet geeft bevoegdheden en een eigen bud- gemeenten met een eigen ver- get toe te kennen, stuitte dan ook voersbedrijf en de streekvervoers- op verzet van de bewindsvrouwe, bedrijven meer vrijheid en verant- De oppositie verweet Smit-Kroes woordelijkheid. Het rijk, dat tot nu dat zij in de nieuwe wet de finan- toe het openbaar veroer in een ijze- ciële risico's wil afwentelen op de ren greep had, neemt wat meer af- lagere overheden, stand. Zo kunnen de gemeenten meer zelf bepalen hoe het beschik- Het CDA benadrukte nog eens bare geld voor het openbaar ver- dat de vervoersplicht van de Ne- voer wordt besteed. Ze mogen ech- derlandse Spoorwegen niet zover ter er echter uit eigen kas niet meer gaat dat zü voetbalvandalen inde geld insteken dan het rijk bijpast, trein moet toelaten en hield een Minister Smit-Kroes (verkeer en pleidooi voor een lijn van d/TGV waterstaat) hield echter nadrukke- (de supersneUe Franse trein) naar G 1^er' Üjk vast aan haar opzet, waarbij ze zowel het Roergebied als Parijs »n pucnugen v Echt lachen uias er niet bij «oor minister Smit-Kroes bij het debat over de wet personenvervoer. Na de afgelopen jaren diverse extra prijsverho gingen voor het openbaar te hebben ingevoerd, lijkt ze daar de komende jaren weinig kans meer voor te krijgen. (toto anp> kleuters pas later toe te laten en 17 jaar moeten met deze maatregel bouwt hij vopr grotere gemeenten en het ter per uur worden bereikt, z regel wil minister Deetman (onder- streekvervoer. Pleidooien van Ca- der meer door de Haariemmer- stricum (PvdA), Hennekam en Jor- meer komen te lopen zijn je dat er minder leerlingen ko- begroting dichten. Een woordvoer- men", PHILIPSBURG (ANP) - Delega- Lourens zei verder dat nu ge- ties van Curacao, Bonaire, Sint werkt gaat worden aan een plan Maarten, St. Eustatius en Saba voor de financiële gevolgen van de- hebben gisteren unaniem besloten ze decentralisatie. Meer taken voor om de eilanden meer autonomie te de eilanden betekent namelijk ook geven en te werken aan een verre- meer mensen en dus meer kosten gaande decentralisatie; Dat heeft voor de eilanden. De kleine eilan- de Antilliaanse minister Lourens den Saba, Sint Eustatius en Bonai- (binnenlandse zaken) gisteravond re hebben gevraagd rekening te in Philipsburg meegedeeld aan het houden met hun beperkte moge- eind van de eerste dag van een lijkheden. Overleg met Nederland tweedaags topoverleg over de toe- zal bovendien nodig zijn omdat komstige staatkundige structuur Den Haag de kleine eilanden ster van het ministerie van onder wijs wilde het bericht bevestigen noch ontkennen en verwees naar de memorie van toelichting op de begroting die volgende week be kendgemaakt wordt. "Het is geen nieuw plan", zei woordvoerder Aat Sliedrecht van de onderwijsbond ABOP gisteren in een eerste reactie. "Er is zelfs al eens geprobeerd schoolgeld te hef fen voor kinderen die nog volledig leerplichtig zijn". De ABOP is ab soluut tegen schoolgeld voor leer plichtigen. "We verplichten die groep naar school te gaan omdat we dat met z'n allen nodig vinden", aldus Sliedrecht. Deetman is vol gens hem bezig het Nederlandse onderwijsstelsel aan te tasten. "Hij begint aan de onderkant door de Kinderen worden op deze ma nier gedwongen af te haken, meent de ABOP-woordvoerder. "Dit is een uitermate slechte zaak. Het be perkt de toegankelijkheid van het onderwijs. Net als de vieijarigen- maatregel en de bezuiniging op het speciale onderwijs. Deze maatregel is een extra prikkel om actie te voe ren tegen de bezuinigingsplannen van de minister". ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse officier van justitie heeft gisteren 1,5 en 2,5 jaar cel geëist te gen een 23-jarige vrouw en haar 28- jarige vriend. Het tweetal zou be langrijke informatie hebben gege ven aan de nog voortvluchtige Ita liaan Natale Piredda, die wordt be- schouwd als een van de hoofdda ders bij de ontvoering van de 28- jarige Joke Otto uit Spijkenisse eind mei. De ontvoerders dwongen daarbij Andre Osterman, de vriend van mevrouw Otto en filiaalhouder van een kantoor van de Verenigde Spaarbank in Rotterdam, 1,4 mil joen gulden te betalen. Het paar werd thuis in Spijkenisse overval len en mevrouw Otto werd na de betaling nog drie dagen in een flat in Amsterdam door haar vier ont voerders vastgehouden en uitein delijk in België vrijgelaten. Tijdens de zitting, die werd bij gewoond door de beide slachtof fers, bleek dat de vrouw enkele ja ren in dienst is geweest bij de bank. Als invalkracht werkte ze ook een aantal maanden op het kantoor waar Ostermann de scep ter zwaaide. De kennismaking met de Italiaan vond volgens de vrouw anderhalf jaar geleden plaats toen Piredda op straat belangstelling toonde voor haar hond, een pit-bull terriër. Het paar fokt deze honden en Piredda kocht er een. Omndat Piredda by het tweetal om de hoek woonde, onstond een vrij nauw contact met de Italiaan. "Ik vond hem een bluffer", verklaarde de 28- jarige man gisteren. "Hij vertelde dat hij had meegedaan aan een ge wapende overval op de spaarbank in de Eerste Middellandstraat en ook over een mislukte overval op een postkantoor". Om met Piredda 'mee te kunnen doen' vertelde hij hem dat er bij een vleesgrossier in Vlaardingen op maandag en vrij dag veel geld viel te halen. Deze informatie was hem zelf weer toegespeeld door een neef die op de vleesgrossier wraak wilde nemen. Inderdaad werd op 21 april BRAND (GPD) - De Volendamse politie heeft een 12-jarige jongen aangehouden, die inmiddels heeft zondagavond zeven keer brand heeft proberen te stichten in schuurtjes. Een schuurtje brandde uit, twee beginnen brandjes wer den geblust. Volgens de politie heeft de jongen zich laten opjutten door de grote branden in het vis sersdorp dit weekeinde. van dit jaar een gewapende overval gepleegd in een huis in Vlaardin gen, waarbij de vriendin van de vleesgrossier die juist een tas met geld van de zaak had opgehaald, door vier gewapende Italianen werd gedwongen die af te geven. De mannen gijzelden bovendien een aantal toevallige bezoekers en werklieden. Volgens de vrouw toonde 'Valen tino' voor het eerst belangstelling voor haar werk by de bank, toen hij haar vriend vroeg of zij gestolen chèques kon verzilveren. Nadat zij dit pertinent had geweigerd vroeg de Italiaan tijdens gesprekjes over de hond ineens iets over de bank. "Of die man met die blonde krul letjes de baas was en waar hij woonde en of hij getrouwd was. En het is altijd zo druk daar. Ik zag daar eigenlijk geen kwaad in". Toen Piredda gerichtere vragen ging stellen begon Marina overval- plannen te vermoeden. Zij vertelde dat er op vrijdagen inderdaad het meeste geld aanwezig was, omdat rekeninghouders met een uitke ring dan hun geld komen halen. Bovendien werd op vrijdag 30 mei het vakantiegeld van de uitke ringsgerechtigden uitbetaald. De Italiaan stelde voor de inlichtingen een beloning in het vooruitzicht. De twee hadden al uitgerekend dat die zo'n 70.000 gulden kon bedra gen, zo bleek op de zitting. De maandag voor de gijzelings zaak in Spykenisse begon, beant woordde de vrouw in het byzyn van haar vriend alle vragen van Pi redda. Bovendien maakte zij een schets van het bankkantoor. "Pas vrydag hoorden wij op de radio van de ontvoering, maar toen werd gezegd dat het om Belgen ging. La ter werd ons pas duidelijk dat het Italianen waren en dat Piredda een van hen was", aldus de vriend. De beide advocaten stelden dat de twee er nooit op hadden gere kend dat hun informatie voor een ontvoering zou worden gebruikt. Zy zijn ervan uitgegaan dat de vrouw van de vleesgrossier een tas je met geld afhandig zou worden gemaakt en dat er op het kantoor van de Verenigde Spaarbank mis schien een overval zou worden ge pleegd. Uitspraak 23 september. AMSTERDAM (ANP) - Elk jaar vallen er 55.000 doden en raken ongeveer een half mihoen mensen gewond bij verkeersongelukken in de 12 EG- landen. Dat kost bij elkaar zo'n 50 miljard gulden. Deze cijfers maakte minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gisteren bekend op de tiende internationale conferentie over alcohol, drugs en verkeersveiligheid in Amsterdam. Alcohol is volgens de statistieken verantwoordelijk voor een op de zes dodelijke verkeersongelukken. Maar er is alle reden om aan te nemen dat het werkelijke percentage hoger is, aldus de minister. Zij voegde er aan toe dat cijfers uit de Verenigde Staten laten zien dat in 1984 43 procent van de in het verkeer omgekomen automobilisten zeker 1 promille alco hol in het bloed had. Het beeld in Nederland zal niet wezenlijk verschil len van deze cijfers. Met het oog op de cijfers noemde zij het een juiste beslissing van het Europese Parlement dit jaar uit te roepen tot jaar van de verkeersveilig heid. Smit-Kroes gaf vervolgens een opsomming van de diverse maatre gelen die in ons land genomen zijn of worden om misbrüik van alcohol en vooral ook het rijden onder invloed tegen te gaan. Zij noemde daarbij de campagne via de media, waarin wordt getoond tot welke ontwrichting het gebruik van alcohol. Tevens wees zij er op dat wetgeving voor het gebruik van moderne ademtest-apparatuur in voorbereiding is. De campagne tegen alcoholmisbruik zal in 1987 worden voortgezet en zich toespitsen op onderwerpen als alcohol en zwangerschap en alcohol in de werksituatie. de Nederlandse Antillen. PvdA tegen een verlaging van kinderbijslag DEN HAAG - De PvdA is bang dat minister De Koning (sociale zaken) de kinderbijslag het komende jaar Deventer mag alleen vrouwen vragen bij De eilanden hebben verder inge- perSOneelsWerving emd met een werkdan dat moet P garanties heeft beloofd als ze ge volgen van de herstructurering niet zelf kunnen dragen. stemd met een werkplan dat moet leiden tot een referendum in sep- DEVENTER (ANP) - Deventer tember 1987 waarbij de bevo tan- mag in personeelsadvertenties al- gen van de vy£ eilanden zich kun- ieen vrouwen uitnodigen om te sol- nen uitspreken over hun staatkun- liciteren. De commissie voor gelij- dige structuur. Op de eerste dag ke behandeling van mannen en van hun topoverleg hebben de vijf vrouwen in openbare dienst heeft eilanden ook besloten steun te ge- een klacht afgewezen van een man ven aan de plannen om de samen- nelijke sollicitant, die erover was verlaagt. Volgens de wet wordt de df Nelerla^dse8 AntiHen^f te 11™"' ultalSI"'™" kinderbijslag aangepast aan het al- schaffen "Het huidige samenwer- SSfc tetoSeïen. Het gmg kingsmodel moet weg, maar het Qm de functie van beleidsmede- betekent niet dat wy bezwaar heb- werker gezondheidszorg en maat- ben tegen samenwerking met Aru- schappelijke dienstverlening, ba aldus Lourens. Hij zei verder Volgens de commissie is het wei- gemene prijspeil. Dalen de prijzen, dan gaat ook de kinderbijslag om laag. Het centraal planbureau ver wacht dat het komende jaar de prijzen met ongeveer 1,5 procent zullen dalen en De Koning zou een verlaging van de kinderbijslag met dat bij het zoeken van i menwerkingsmodellen ook sproken zal worden over i 1,5 procent daarom niet eens in de werking op justitieel gebied. Ne- Tweede Kamer hoeven te bespre- derland heeft zich bij monde van I minister De Koning (Antilliaanse en Arubaanse zaken) onlangs zeer scherp uitgelaten over een even tuele opheffing van de huidige jus titiële samenwerking. "Opheffing ken. De afgelopen jaren kwam het ka binet steeds met een apart wets voorstel om ondanks de stijgende prijzen de kinderbijslag te bevrie zen, wat een bezuiniging oplever- daarvan zal door Nederland zeer de. PvdA-kamerlid Buurmeijer hoog worden opgenomen en kan sprak zich gisteren al uit tegen een tot ernstige consequenties leiden", eventuele verlaging in het komen- zei De Koning toen hy in juli dit de jaar. jaar Aruba en de Antillen bezocht. r wettelijk niet toegestaan i personeelsadverenties onder scheid tussen mannen en vrouwen te maken, maar deze bepaling geldt niet zodra het onderscheid is bedoeld om ongelijkheden weg te nemen. En dat geldt voor de be wuste advertentie. By de gemeente Deventer werken 710 mannen 165 Een detailopname van de raketbasis 48 kruisraketten komen te staan. Moslims en COC in Zwolle toch onder een dak ZWOLLE (ANP) - Burgemeester en wethouders van Zwolle blijven bij hun besluit om een deel van de voormalige Oranjeschool te verhu ren aan het COC Zwolle. Na protes ten van de moslimgemeenschap, die in de school een gebedsruimte hebben, boog het college zich nog eens over het besluit om ook het COC daar onder dak te brengen, maar B en W blijven toch bij hun besluit. De islamieten stellen dat hun ge loof homoseksualiteit scherp ver oordeelt en dat ze om die reden niet onder een dak willen zitten met het COC. Het college vindt echter dat die combinatie moet kunnen in een pluriforme samenle ving als die in Nederland. Boven dien dwingt het accommodatiege brek in Zwolle wel tot het maken van 'niet ideale combinaties', aldus B en W. Het Zwolse college heeft wel begrip voor de bezwaren van de moslims en wil ze helpen bij het zoeken naar een andere ruimte. Kot DEN HAAG (GPD) - Het Interker- bouwen dienstgebouwen van de hin" kel«k Vredesberaad (IKV) heeft kruisrakettenbasis in Woens- gisteren in haar Kernblad twee drecht. Uit de van oorsprong Ame- plattegronden en afbeeldingen ge- rikaanse tekeningen wordt duide- publiceerd van enkele van de te lijk waar precies de kernkoppen raad heeft in 1984 besloten dat bin nen enkele jaren tenminste de vier personeelsleden moet zijn. DEN HAAG - De vraag of in ons en door (deel)gemeenteraden en ber in Breda bijeen om te beslissen land van een vorm van referendum provinciale staten genomen beslis- over een voorstel om te komen tot moet komen, lijkt in een stroom- singen ongedaan te maken. Vol- invoering van een referendum op versnelling te raken. Drie grote po- gens de opvatting van de Democra- lokaal en provinciaal niveau, litieke partijen spreken zich op ten is het referendum een aanvul- "In daartoe aanleiding gevende korte termijn over dit vraagstuk ling op het huidige stelsel. Het fundamentele gevallen is de moge- uit. Volgende maand houden D66 hoofdbestuur van deze partij ziet lijkheid van een niet-verplicht be en VVD aparte aan dit vraagstuk in het referendum 'een mogelijk- slissend referendum een nuttige gewijde congressen, en in april heid om de onvolkomenheden van aanvulling op het Nederlandse sys- 1987 staat het onderwerp op de ons huidige stelsel enigermate te teem van representatieve democra- agenda van een PvdA-congres. corrigeren'. tie", aldus de letterlijke tekst van Volgens ontwerp-resoluties willen In tegenstelling tot het advies de ontwerp-resolutie. Daarin van de staatscommissie voor on- wordt het gewenst genoemd eerst derzoek van de relatie tussen kie- op kleinere schaal (gemeenten en zers en beleidsvorming (de com- provincies) ervaring op te doen missie-Biesheuvel) meent D66 dat mét toepassing van het referen- geen enkel onderwerp of besluit dum en met de kosten die dit met van een referendum mag worden zich meebrengt. ._n. uitgesloten. De commissie advi- In een toelichting op het ont liet t,DA is nog niet zover dat is seerde besluiten over het konings- werp wordt invoering van een refe- nog bezig met het afwegen van de huis, de salariëring van volksverte- rendum verdedigd met de stelling voor- en nadelen van invoering van genwoordigers en de uitvoering dat 'bij een waarschijnlijk vrij be- Uitgangspunt Van buitenlandse verdragen van langrijk deel van de bevolking de behoefte bestaat om meer bij het alle drie de partijen volksraadpleging door Douwe Hoekstra/ANP een referendum. uunciuanv»c Vciuja C1J vaii daarbij is het antwoord op dë ëraag ëen referendum zonderen! of een referendum past en werk- Op het congres op 1 november in baar is m onze parlementaire de- Amersfoort zal deze party zich mocratie. Tijdens het debat over de 0ver de ontwerp-resolutie uitspre- regenngsverklaring in de Tweede ken. Kamer kondigde minister-presi dent Lubbers een beleidsnotitie Nuttin over dit onderwerp aan. iNUiug D66 gaat het verst via de invoe- "Het invoeren van enigerlei ring van een zogeheten correctief vorm van referendum is van grote referendum. Daarbij krijgen de betekenis voor de besluitvor- kiezers de mogelijkheid via een mingsprocedures in Nederland", volksstemming alle door het parle- zegt WD-partijvoorzitter Kam- ment aanvaarde wetsvoorstellen minga. Zyn party komt 29 novem- ze punten, in het verlengde van haar voortdurende pleidooien en inzet voor vergroting van deelna me en invloed van de burger op het politieke besluitvormingsproces, is noodzakelijk", aldus de PvdA- werkgroep die de ontwerp-resolu tie voor het congres heeft opge- S Uit'het nog niet officieel gepubli ceerde rapport van deze werk groep blijkt dat de werkgroep het referendum ziet als een mogelijk heid 'tot correctie op volgens nor male, wettelijke procedures tot stand gekomen besluiten'. Zij om schrijft het volksinitiatief als de mogelijkheid om 'vanuit de bur gers besluitvorming over een be paald onderwerp af te dwingen'. De werkgroep meent dat de moge lijkheid van referendum en volksi nitiatief ook moet worden geopend voor besluiten van lagere organen, bestuur van de eigen gemeente/ het bijzonder van gemeentera- den en provinciale staten. Zolang referendum en volksinitiatief nog niet mogelijk zyn moet, zo zegt de werkgroep, in ieder geval de moge lijkheid van een raadplegend refe rendum worden geopend. Evenals de commissie-Biesheu vel wil ook de PvdA-werkgroep be paalde zaken van een referendum uitsluiten. Naast de hierboven provincie en van het land te wor den betrokken en daarop grotere invloed uit te oefenen dan voort vloeit uit het lidmaatschap van een politieke partij en deelneming aan periodieke verkiezingen'. Op een begin april volgend jaar te houden PvdA-congres wordt een zeer vergaand voorstel behan deld: de invoering van zowel een referendum als een volksinitiatief. "Een uitspraak van de PvdA op de- tionale verdragen en honorering van openbare ambten) wil de werk groep ook wetsvoorstellen betref fende de rijksbegroting en voor stellen op het terrein van de belas tingen en sociale zekerheid van re ferendum en volksinitiatief uitzon deren. Het PvdA-partij bestuur wyst dit laatste van de hand. Dit zou een onnodige inperking zijn van de mogelijkheden die aan de reeds genoemde onderwerpen (ko- kiezers worden geboden, zo meent ningschap, koningshuis, interna- het partijbestuur. voor de kruisraketten worden op geslagen en waar de zogeheten QRA-afdeling is opgesteld. Daar staan raketwagens continu gereed om direct uit te rijden dan wel ra ketten te lanceren. Hoewel op de betrokken teke ningen nog rekening wordt gehou den met de huisvesting van Ameri kanen op de basis, geven de afbeel dingen volgens het IKV een rede lijk idee hóe het honderd hectare grote terrein aan de Woensdrecht- se Kooiweg zal worden ingericht. Een van de tekeningen geeft in zicht in de voorzieningen voor 'te lephone and security Woensdrecht Air Base the Netherlands'. Volgens het IKV hebben de Amerikanen al in maart 1983 de keuze gemaakt voor Woensdrecht als kruisrakettenbasis. Op 16 april 1983 meldde de toenmalige minis- ter van defensie De Ruiter dat deze keuze pas in de zomer aan de orde was. In een reactie heeft het minis terie ontkend dat De Ruiter in april 1983 de kamer heeft voorgelogen. Het feit dat de Amerikanen plan nen voor Woensdrecht hadden be wijst niet dat er geen andere vesti gingsplaatsen meer aan de orde waren. Een defensiewoordvoerder weigerde echter te zeggen of ook voor andere mogelijke bases uit werkingsplannen zyn gemaakt. CHERYL MORRIEN (GPD) - Het 15 man tellende politieteam dat 5 weken heeft gezocht naar de spoor loos verdwenen Cheryl Morrien uit IJmuiden, is opgeheven. Vier man trekken nu de twee meest serieuze tips na. De ene leidde naar de Haagse bioscoop Omniversum, de tweede luidt dat Cheryl is aange zien voor een ander meisje en per vergissing is ontvoerd. ADVERTENTIE Daling hypotheekrente. De rente van de Postbankhypotheken is gedaald en is nu vanaf: 6,1 Rente 2 jaar vast: 6.1% (637%) Rente 5 jaar vast: 6.7% (7,01%) Rente 7 jaar vast: 6,9% (733%) De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de ef fectieve rentes vermeld). Wilt u meer weten over de Postbankhypotheken? Bel 020-5918011 ofhaal de folder op het postkantoor.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5