'Sterrenwacht Leiden staat in Amerika in hoog aanzien' 'Projecten automatisering lopen geen enkel gevaar' Pastoor Schnieitprijs voor dr. Ewine van Dishoeck: Computerschaak bij het Centraal Rekeninstituut WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1986 LEIDEN Ewine van Dishoeck kreeg een belangrijke prijs vanwege haar baanbrekende wetenschappelijke bijdragen op het gebied van de sterrenkunde nen aan de universiteit - een groep waaruit dan uiteindelijk toch enke le briljante vrouwelijke weten schappers tevoorschijn kwamen", constateert ze ietwat spottend". Zelf heeft ze nog nooit gemerkt dat ze achtergesteld werd. "Ik word gewaardeerd om mijn weten schappelijk werk. Een voordeel is nu nog dat je opvalt. Je bent niet één van de velen en daarvan kun je profijt hebben". Heldere hemel Op de vraag wat ze nu precies beoogt met haar studie is ze heel eerlijk. "Ik ben niet opgeleid om huisvrouw te worden. Dat houdt in, dat ik een groot deel van mijn leven met deze wetenschap bezig zal en wil zijn. Dat houdt niet in dat ik geen gezin zou kunnen of mogen stichten. Er zal een periode komen dat ik niet de volle tijd honderd procent met de wetenschap zal kunnen bezighouden. In die tijd zal ik er wel het beste van zien te maken. Inderdaad, dat vereist soe pelheid van een instelling. Hoewel we in Nederland nog niet zover zijn, heb ik toch hoop dat het me op deze manier lukt". "Echt onbevangen naar een ster renhemel kijken wij natuurlijk niet meer. Wel gefascineerd. Tim en ik hebben natuurlijk maar een half woord nodig om elkaar op dat ge bied te begrijpen". Als de verslaggever constateert dat er in Nederland nog maar wei nig romantische nachten zijn, weet ze onmiddellijk wat daarmee wordt bedoeld. Ze vertelt dat de sterren aan de Nederlandse hemel steeds moeilijker waarneembaar zijn, omdat het door het licht van de vele steden nog maar nauwe lijks donker wordt. "In Amerika klagen de gebruikers van de grote telescopen in de buurt van de ste den daar regelmatig over. Na een jarenlange strijd heeft de stad San Diago uiteindelijk gekozen voor de juiste natriumlampen als straatver lichting. Dé oplossing voor een hel dere sterrenhemel". Reactie op tekort van dik negen miljoen: LEIDEN - Door haar echtgenoot Tim de Zeeuw kwam dr. Ewine F. van Dishoeck in aanraking met de sterrenkunde. Een fascinerend ge bied dat na haar doctoraalexamen scheikunde haar grote interesse kreeg. Inmiddels studeert ze ver der in Amerika aan de Harvard University in Boston en wordt ze internationaal gezien als een auto riteit op het gebied van interstellai re chemische processen, de mate rie tussen de sterren. Vorige week keerde ze even terug naar de basis, de Leidse universiteit, om de Pas toor Schmeitsprijs in ontvangst te nemen. door Saskia Stoelinga "Ik was zeer verrast deze prijs te krijgen. Zij is pas twee keer toege kend en ik had de indruk aan we tenschappers die al meer hadden gedaan dan ik. Ook vind ik het leuk dat het dit keer niet voor puur sterrenkundig werk is. Mijn terrein ligt toch meer in het randgebied van de scheikunde en sterrenkun de". Van Dishoeck. 31 jaar, slaagde in 1980 aan de Leidse universiteit met lof voor het doctoraalexamen scheikunde. Vier jaar later promo veerde zij in Leiden cum laude in de sterrenkunde. Vanaf 1984 werkt zij in Harvard en is zij de eerste Ne derlandse vrouw die door de Har vard Society of Fellows werd be noemd als Junior Fellow. LEIDEN - Bij het centraal reke ninstituut aan de Wassenaarseweg 80 wordt dit en het volgende week einde het Nederlands kampioen schap computerschaak gehouden. Tijdens dit kampioenschap binden 15 schaakprogramma's van eigen bodem met elkaar de strijd aan. Het centraal rekeninstituut is bei de weekeinden gratis toegankelijk voor het publiek. Bezoekers heb ben trouwens de mogelijkheid om zelf te spelen tegen commerciële schaakcomputers. Het kampioenschap is georgani seerd door de Computers Schaak- "Ik bestudeer de scheikundige processen die zich in de ruimten tussen de sterren afspelen. Ik zie die ruimten als een groot laborato rium waar de condities zo anders zijn dan op aarde, dat deze voort durend nieuwe vraagstellingen en problemen oproepen. Het is er erg ijl en verder erg koud (233 graden Celcius beneden nul)". Via haar vriend (later echtge noot), sterrenkundige dr. Tim de Zeeuw, raakte ze in de ban van de hemellichamen. Een promotie-on derzoek, waarin zowel de sterren kunde als de scheikunde aan bod zouden komen, was haar liefste wens. Door de Leidse hooggeleer de, professor H.J. Habing, werd ze naar Harvard gestuurd, omdat daar een expert (professor A. Dalgarno) op dit gebied zat. En zo gebeurde het dat Van Dishoeck na haar pro motie in Leiden, kon terugkeren in Harvard. Een zinsnede uit het jury rapport geeft waarschijnlijk aan waarom: "Haar weloverwogen on derzoekslijn en grote vaardigheid openen nieuwe perspectieven op een terrein dat astrochemie ge noemd zou kunnen worden". Bureaulamp Ze heeft in Harvard een volledi ge onderzoeksbaan, waarbij ze de ene keer met puur scheikunde en de andere keer met puur sterren kunde bezig is. Ook trekt ze er re gelmatig op uit om waar te nemen. De bergtelescopen die staan opge steld in de Andes in Chili heeft ze meerdere malen bezocht. vereniging Nederland (CSVN). Het is de zesde keer dat dit evenement wordt gehouden. Het reken-insti tuut is beide weekeinden op zater dag geopend van 09.00 tot 14.00 uur en van 15.00 tot 20.00 uur. 's Zon dags is het open van 13.00 tot 18.00 Volgens de organisatoren is een computer-schaaktoernooi interes santer dan een gewoon toernooi. Bezoekers hoeven geen stilte in acht te nemen en zijn vrij om de apparatuur te bekijken en om met de deelnemers over hun - zelf ont wikkelde - schaakprogramma's te praten. Om een beetje een indruk van haar onderzoek te geven, knipt ze de bureaulamp aan die de ster moet voorstellen. Daarvoor hangt een denkbeeldige wolk met ver bindingen zoals moleculen. "Door de absorptie van het licht - om maar eens wat te noemen - kan ik ontdekken wat voor een moleculen erin zitten, hoe je de moleculen kunt gebruiken als thermometer en wat de condities zijn voor zo'n wolk. Het belang daarvan is dat we steeds verder kunnen gaan in de beschrijving van de ruimte tussen de sterren. Tot dusver hadden we alleen globale modellen. Die kun nen nu worden ingevuld, waardoor we meer gaan begrijpen van pro cessen als stervorming. Want uit die wolk worden uiteindelijk nieu we sterren gevormd. We hopen ooit het proces vanaf de geboorte tot en met de evolutie te kunnen beschrijven". Het is ook haar wens om dit on derzoeksgebied uit te breiden en te ontwikkelen in Nederland. "Juist, omdat ik denk dat dit gebied van groot belang wordt als de Europe se satellieten hun werk gaan doen. De plaatjes die daar vandaan ko men zijn zo interessant, zijn zo de taillistisch, dat ze mijn onderzoek een heel eind vooruit kunnen hel pen. Maar dan moet ik wel gegron de kennis hebben van de werking van de moleculen en dat ben ik nu aan het uitzoeken". Vrouwelijk aanzien Van Dishoeck is ervan overtuigd dat een wetenschapper zoveel mo gelijk internationale contacten moet leggen om verder te komen. "In Amerika is op mijn vakgebied veel te leren. Ik profiteer daarbij van het hoge aanzien dat de Leidse sterrenwacht heeft". Ze noemt na men als Oort, Van de Hulst, hoog leraren die bij de internationaal vermaarde Leidse sterrenwacht lange tijd de toon hebben aangege- Met enige trots zegt ze dat ze een groot gedeelte van de promovendi van de Leidse sterrenwacht op be langrijke posten in Amerika tegen komt. "De laatste drie vrouwelijke sterrenkundigen die in Nederland zijn gepromoveerd, hebben alle drie een betrekking gekregen aan een Amerikaanse universiteit. Bui tengewoon goed zijn ze". Van Dis hoeck laat zichzelf hierbij even buiten beschouwing. "Het is daar zo anders dan in Ne derland", mijmert ze verder. "Er is een enthousiasme en gedreven heid die je maar zelden onder Ne derlandse wetenschappers tegen komt. Er is ook meer competitie, je moet vechten om te kunnen be staan. De universiteiten zijn hier veel meer beschermd. Er is weinig koppeling tussen beloning en pres tatie. In Amerika moetje bijna van jaar tot jaar proberen geld te krij gen voor je onderzoek". Hoewel ze na dit verhaal ver klaart dat voor beide systemen iets te zeggen is, moet ze eerlijk beken nen dat ze zich op dit moment goed thuis voelt in Harvard. Er is slecht één probleem: echtgenoot Tim zou wat dichterbij moeten wonen. Het lot wilde dat Tim de Zeeuw, na hun gelijktijdige promotie in 1984, als research fellow bij het Institute for Advanced Study in Princeton, werd uitgenodigd. Ook een mooie kans, maar dit betekent in praktijk 450 kilometer reizen om elkaar eens in de twee weken in de armen te kunnen vallen. Niet onoverko melijk, maar op de lange duur noemt ze zo'n huwelijk geen aan beveling. "Omdat ik nog maar aan het begin van mijn carrière zit is dat allemaal niet zo erg: het groot ste deel van de tijd gaat toch op aan de wetenschap", zegt ze berustend. Verwend Ook Van Dishoeck is het opge vallen dat er nog maar betrekkelijk weinig toonaangevende vrouwen in de natuurwetenschappen zijn. "Zeker in Nederland. Ik krijg hier de indruk dat de meisjes al op de lagere school worden klaarge stoomd voor kunstgeschiedenis, een taal of rechten, terwijl er uit eindelijk in de natuurwetenschap pen veel leukere mogelijkheden voor vrouwen zijn. In Frankrijk en Italië is de verhouding mannelijke/ vrouwelijke studenten in de na tuurwetenschappen nu ongeveer fïfty-fifty". Een verklaring waarom Neder land zo achtergebleven is op dit ge bied zoekt ze allereerst in de 'ver wende' positie van de Nederlandse vrouw. "We 'hoeven' hier niet zo nodig te werken". Een andere oor zaak noemt ze de gemengde scho len. In de katholieke landen zijn er nog steeds de specifieke meisjes scholen. De meisjes hoeven daar niet tegen de jongens op te boksen en kiezen gewoon waar ze goed in zijn en raken spontaan geïnteres seerd in de natuurwetenschappen. Ook zag je dat de mannen in die landen doorstroomden naar de be ter betaalde banen: jurist of arts, en de vrouwen zich tevreden moesten stellen met de minder betaalde ba- LEIDEN t— De automatiseringspro jecten aan de Leidse universiteit lopen geen enkel gevaar. "Alle pro jecten die zijn begonnen gaan ge woon door. Ook in 1987". Met deze mededeling kwam een woordvoer der van het college van de bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden vanmorgen. Vorige week was er enige beroe ring ontstaan omdat in hel univer sitaire weekblad Mare was 'uitge lekt' da't het bestuur drie miljoen gulden, die door de minister was bestemd voor automatiseringspro jecten. wilde gebruiken om een te kort van 9,4 miljoen op het perso neelsbudget in te lopen. Het ver wachte tekort wordt nu volgens de woordvoerder afgedekt met de door het ministerie verkregen gel den voor 1987 en wellicht 1988. De woordvoerder van de univer siteit liet ook weten dat de minister in 1987 geen specifieke gelden meer voor automatiseringsprojec ten toewijst. "We. krijgen dan één bedrag, dat het bestuur naar eigen goeddunken moet verdelen over de hele universiteit". Collegelid, mr. G.J. Jansen, meldde in de universiteitsraad af gelopen maandag overigens dat hét tekort, dat vermoedelijk is ont staan in het eerste half jaar van 1986, te wijten is aan problemen bij het Rijkscomputercentrum. "De Losgebroken paard zorgt voor paniek LEIDEN - Een van de paarden van de paardetram is gistermiddag op het Stationsplein losgebroken en op hol geslagen. Het paard draafde als een bezetene via de Maresingel naar de Morsweg, waar hij bij een hek tot stilstand kwam. Op dat mo ment kon de koetsier en eigenaar, een 31-jarige man uit Uithoorn, het beest grijpen en tot bedaren bren gen. De paardetram rijdt als attractie van de Leidato tot en met donder dag door de stad. Leidato ontvangt 25.000ste bezoeker LEIDEN - Het bestuur van de Lei dato heeft gistermiddag de 25.000s- te bezoeker verwelkomd. Het was mevrouw Van Benten uit Hoogma- de. Zij kreeg uit handen van Leida- to-secretaris Jan van Zijp de 'Lei- dato-pul' en een bos bloemen. Bo vendien werden haar enkele ca deaus toegestopt door verschillen de standhouders. De organisatoren van de Leidato verwachten de 50.000ste bezoeker zaterdag te kun nen verwelkomen, als de huidige trend in bezoekersaantallen zich tenminste blijft voortzetten. maandelijkse rapportage ontbrak. Het is voor ons dan zeer moeilijk om het in de hand te houden", al dus Jansen die ook verklaarde nu wel over een maandelijkse rappor tage te beschikken. Inmiddels zijn er wel maatrege len getroffen. De personeelsbud getten van de faculteiten genees kunde en letteren staan onder cu ratele. En ook voor de faculteiten wiskunde en natuurwetenschap pen en sociale wetenschappen geldt dat vacatures niet meer auto matisch worden opgevuld. Koudenburg overleden LEIDEN - W. Koudenburg, direc teur verpleging van het Acade misch Ziekenhuis Leiden, is afge lopen nacht na een kortstondige ziekte plotseling overleden in zijn woonplaats Driebergen. Kouden burg is 39 jaar geworden. Hij was sinds 1 oktober 1984 in dienst van het AZL. Koudenburg is op 8 december 1946 geboren in Rotterdam. Na zijn verpleegkundige opleiding bij het academisch ziekenhuis Utrecht werd hij in 1971 benoemd tot assis tent hoofdverpleegkundige, bij dit ziekenhuis. In 1974 werd hij hoofd van de verpleegkundige dienst van het ziekehuis Oudenrijn in Utrecht en in 1981 directeur van het Zuiderzee-ziekenhuis in Rotter dam. Koudenburg laat een vrouw en twee kinderen achter. W. Koudenburg. Nostalgie Waar ooit de paardetram door de Leidse straten kletterde, razen nu auto's en zwaar busverkeer. Maar tijdens evenementen viert de nostalgie hoogtij en worden 'glippertjes', postkoetsen en zelfs de oude paardetram van stal ge haald. De organisator van de Leidato en een standhouder op die huis- houdtentoonstelling hebben bij Stalhouderij Jacob van den Broek een paardetram, getrok ken door twee paarden, gehuurd. Vandaag en morgen rijdt die van elf uur 's ochtends tot 's middags vijf uur van de Garenmarkt naai de Groenoordhallen en terug. Ie dereen kan gratis meerijden en instappen kan vrijwel op elk mo ment want die .twee pk maken zo'n vaart niet. Met kloppend hart waagden wij ons gisteren ook in de paar detram temidden van het ver keer. Op de Breestraat onstond vanzelfsprekend meteen een fik se file, die aan de gezichten te zien niet door de gemotoriseerde weggebruikers werd gewaar deerd. Het was kennelijk nog wat wennen. Het zou te ver voeren om de paardetramgebruikers te vergelijken met anderhalve man en een paardekop. maar véél meer was het niet. Een echtpaar met zijn zoontje en een mijnheer die zijn vut-periode met deze er varing wilde verrijken. Later zouden bij het stadhuis nog twee dames opstappen. Rennend wa ren zij op de tram afgelopen: "Pfff, hadden we hem bijna nog gemist. En we zijn er speciaal voor naar de stad gekomen". Natuurlijk laat ook een paard de natuur de vrije loop en de tram was nog niet de Breestraat opgedraaid, of er vielen een stuk of wat vijgen onder de gevloch ten staart van het linkerpaard ("Hy is jarig vandaag", grapte Jo han van den Broek) vandaan. "Kijk Johan, hang er een plastic zakkie onder. Dan heb je drop- pies", aldus de vader van het jon getje die speciaal uit de Meren- wijk naar de Garenmarkt waren getogen om de eerste rit mee te kunnen maken. Voor koetsier Jacob van den Broek was het mennen van de paarden door de drukke binnen stad een fluitje van een cent. Maar wat wil je ook? Het is zijn dagelijks werk. En elke zondag rijdt hij met zijn paardetram een uurtje of twee door de binnen stad van Amsterdam. Aan boord bevinden zich dan leden van de 'Happy Family', een sekte, die zich op zondagen kennelijk op een dergelijke manier wenst te vermeien. "Ze draaien onderweg een blowtje en na twee uur zet ik ze weer af'. Happy waarschijn lijk. Pasje Een nieuw statussymbool doet sinds enige tijd opgang: een sim pel pasje, waarmee je door het ganse land en zelfs door een groot deel van de wereld kunt trekken zonder één cent op zak. Sommige mensen zijn heel trots op die pasjes. Ze openen met een quasi-nonchalant gebaar een speciale portefeuille wan neer de ober in een restaurant om de afrekening vraagt en laten een trits van dergelijke pasjes zien. "Welke 'card' accepteert u?" is dan de vraag en de ober zal er een aanwijzen. Aan de pasjes-reeks, voorna melijk afkomstig van bankinstel lingen. doet nu het gewone be drijfsleven ook mee. Bij bepaal de warenhuizen kun je zo'n pasje bestellen en wanneer je daar in kopen doet hoef je dat alleen maar te laten zien. Het bedrag van de aanko.op wordt dan van zelf van je bankrekening afge schreven. En alsof dat nog niet genoeg is, komt er nu in Leiden en omge ving een 'shopping card'. Wie als klant van bepaalde winkels die kaart bestelt, krijgt op vertoon van het pasje een korting op de aangekochte artikelen. Welke winkels zijn aangeslo ten, is nog niet bekend, want Lei den wordt nog 'opgestart' zoals de organisatoren van de shop ping card dat noemen. Maar als het goed uitpakt zullen zo'n vier honderd winkeliers zich aanslui ten. I De bedoeling v i systeem is dat winkels klanten trekken die anders nooit in de winkel zouden komen. "Het werkt in Alkmaar en omgeving waar we nu een maand of tien met dit sys teem werken erg goed", aldus M. Groeneveld van de shopping card. Wie zo'n kaart wil hebben kan die eerst drie maanden op proef krijgen. Bevalt het, dan betaalt de klant 22,50 gulden per jaar lid maatschap. Ook de winkelier moet dokken om bij shopping card te worden aangesloten: een eenmalig inschrijfgeld van 75 gulden en een contributie van 125 gulden per jaar. Overigens hebben dieven de pasjesrage ook al ontdekt. On langs werd bij een inbraak in 'Leiden een flinke hoeveelheid van die kaarten meegepikt. Als slachtoffer ben je dan goed in de aap gelogeerd, want die winke lierspasjes kunnen in vele geval len niet worden jgeblokkeerd. Groeneveld: "Dat is vervelend, maar niet rampzalig. De dieven kunnen alleen de korting bin nenslepen. Want met die pas kun je niet op rekening kopen. Daar over zijn we wel in onderhande ling met de Postbank. Maar zover is het nog niet". Tuintje Kom een Nederlander aan zijn tuintje en hij springt in de eerste de beste boom van nijd. Een tuin is heilig. En zeker een volkstuin. Wie daar kritiek op heeft, kan de wind van voren krijgen. Toch is secretaris Monteba van Turnver eniging Oostvliet aan de VI iet - weg dik tevreden met het jury rapport van het Algemeen Ver bond van Volkstuinders Vereni gingen in Nederland. Want al had de jury enige aanmerkingen, de 243 tuinen daar zien er zo mooi uit, dat zij de eerste prijs hebben gewonnen van de lande lijke complexen keuring. Het is voor het eerst dat een Leidse ver eniging die eerste prijs wint, dus er krullen daar minstens 243 neu zen van trots. Op 25 oktober zal de grote wisselbeker worden uit gereikt. Het gaat hier om gemengde tuinen: een deel is siertuin, een ander deel heeft fruitbomen en groente. Dat de jury is gevallen over het feit dat hier en daar nog al aanzienlijke stukken gazons in de tuinen zijn gelegen, daar is Monteba echter niet over te spre ken: "Dat gaan we aanvechten. Dat is raar, die kritiek. Als men- sen het mooi vinden een groot gazon te hebben, dan laten wij ze daar vrij in". Maar dat het schil derwerk van énige huisjes vol gens de jury voor verbetering vatbaar is, dat is Monteba met hem eens: "Daar hebben die mensen al voor op hun duvel ge kregen". En groenbedekkers in de boshoeken, een suggestie van de jury, daar hadden ze bij Oost- vliet al zélf aan gedacht: "Die ko- meh er. In het najaar worden die geplant. We gaan daar vooral va rens zetten". Wedden dat de tuintjes van Oostvliet dan volgend jaar weer in de prijzen vallen? Monteba zelf is daar heel voorzichtig over: "Eerst de beste van Leiden wor den. Dan pas kunnen we volgend jaar weer meedoen met de lande lijke wedstrijd".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3