Belasting omhoog én omlaag in Oegstgeest Oegstgeester straten Vergelen Veranderingen op bestuurlijk gebied 'Het was allemaal niet nodig geweest' 'Ambtenaren werken hard' 'Krankzinnige bezuinigingen' Eerste paal Bezetting 'Lindehoeve' gaat vierde dag in Kaden Vlietsloot worden opgehoogd WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1 OEGSTGEEST - Inwoners van Oegstgeest moeten in 1987 meer belasting aan hun gemeente gaan betalen. Dat blijkt uit de gisteren verspreide aanbiedings nota bij de gemeentebegroting over 1987. De reinigingsrechten stijgen voor bewoners van eengezins huizen, flatwoningen en bedrij ven met respectievelijk 18, vijf en 23 gulden per jaar. De riool rechten nemen met vijftien gul den per jaar toe tot negentig gul den. Daartegenover staat een da ling van de onroerend-goedbe- lasting voor eigenaren van hui zen. Moesten eigenaren voor heen 4.31 gulden ogb betalen voor elke 3.000 gulden die hun huis waard is, in 1987 moet 4,09 gulden worden afgedragen. Het tarief van de gebruikersbelasting blijft ongewijzigd: 3,20 gulden per 3.000 gulden waarde. Dat de reinigingsrechten zou den stijgen was al bekend. Eer der dit jaar nam de gemeente raad het besluit om per 2 januari 1987 tot invoering van het mini containersysteem over te gaan Deze verdrijvers van de afvalzak ken veroorzaken een stijging van de kosten van het ophalen van huisvuil. De rioolrechten moeten om hoog, zo schrijven burgemeester en wethouders, in verband met het omvangrijke saneringsplan van de rioleringen in 'oud' Oegst geest. Met die werkzaamheden is dit jaar een bein gemaakt. Bo vendien blijkt de afdeling open bare werken meer geld voor on derhoud nodig te hebben dan aanvankelijk was gedacht. De ogb-tarieven voor eigena ren moesten wel omlaag. In het Oegstgeester geval zou de door het rijk vastgelegde limiet bij on-. gewijzigde percentages worden overschreden. Vandaar de veria ging. Het dagelijks bestuur meldt dat het mogelijk was ge weest de te derven opbrengs van de eigenaren-ogb te compen seren door de gebruikers-ogb te verhogen. B en W wilden de ge bruikers dit gezien de verhoging van de riool- en reinigingsrech ten niet aandoen. OEGSTGEEST - De ambtena ren van de gemeente Oegstgeest maken veel overuren "die een structureel karakter beginnen te krijgen", schrijven B en W in de aanbiedingsbrief bij de begrotin gen. Oorzaken zijn de arbeids tijdverkorting die verkeerd heeft uitgepakt, de toeneming van de werkdruk als gevolg van de groei van de gemeente en de automati sering. Verschillende afdelingen krij gen versterking. Het bureau voorlichting krijgt er een partti mer bij. Verder is in de begroting rekening gehouden met uitbrei ding met een halve kracht van de afdeling sociale zaken en met die van een parttimer van de afde ling bouw-, milieu- en energieza ken. Om de voorlichter was door de vijf fracties van WD, CDA, D66, PvdA en PPR gevraagd in het collegeprogramma. De afdeling sociale zaken krijgt steeds meer werk en bouw-, milieu- en ener giezaken kampen met een sterk toenemend aantal aanvragen voor (ver)bouwvergunningen. De brug over het Oegstgeester kanaal, aan het eind van de Dorpsstraat, is met name onveilig voor fietsers ?n voetgangers. AldiLS concluderen burgemeester en wethouders. (archieffoto) OEGSTGEEST - Als minister Brinkman zijn plannen doorzet en de geldkraan boven het wel- zijnsbad verder dichtdraait, dan is erin 1987 in Oegstgeest 118.000 gulden minder te besteden aan allerhande welzijnsvoorzienin gen, melden B en W in de aanbie dingsbrief bij de gemeentebegro tingen 1987. Wethouder me vrouw Blom (WD, welzijn) be rekent desgevraagd dat dat een vermindering van bijna zestig procent is. "Krankzinnig", is haar bondige commentaar. Toch kondigen B en W onder het hoofstuk welzijn geen bezui nigingsoperaties. Het huidige welzijnsbeleid moet in 1987 wor den voortgezet. Het tekort op de welzijnsgelden moet, als ook de gemeenteraad dat goed vindt, voor 1987 worden aangevuld door een greep te doen uit de re serves. "Ik moet minstens een jaar de tijd hebben om mij te be zinnen over hoe ik verder moet", zegt wethouder Blom. "In 1987 zestig procent bezuinigen is on mogelijk. De programma's van de instellingen zijn al klaar. Straks heb ik gebouwen met daarin beroepskrachten maar geen activiteiten. Dat is nogal on handig". OEGSTGEEST - Lezers van dc aanbiedingsbrief bij de Oegst geester gemeentebegrotingen 1987 (met zowel aan de debet- als aan de creditzijde zo'n 21 miljoen gulden) krijgen veel déja-vu's te verwerken. Dat is logisch: burge meester en wethouders hebben in feite gewoon het collegepro gramma, dat door alle vijf de fracties wordt ondersteund, nog eens dunnetjes overgedaan. De cijfers die erachter staan, bewij zen nog eens dat het collegepro gramma een haalbare kaart is, zij het dat de inwoners van Oegst geest meer belasting moeten gaan betalen. Op bestuurlijk gebied kondigt het dagelijks bestuur enkele ver anderingen aan. Zo zal de voor zitter van de commissie beroep en bezwaarschriften een onaf hankelijke voorzitter krijgen. Die functie wordt tot dusverre vervuld door een raadslid. De sollicitatieprocedure loopt. Nogal verrassend is de passage over de Stuurgroep Haas wijk waarvan ook het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten deel uit maakt. In deze Stuurgroep wordt het 'Haaswijkbeleid' bepaald. Na heel lang aandringen van de Ver eniging Haaswijk en de D66-frac- tie zijn B en W nu dan toch aan het studeren op de mogelijkhe den om deze Stuurgroep in het openbaar te laten vergaderen. Voorwaarde is wel dat ook het Bouwfonds akkoord gaat. Het dagelijks bestuur kondigt voorts een voorstel aan om, op korte termijn, tot spreekrecht voor burgers over één of meerde re onderwerpen van de raads- agenda voor de raadsvergaderin gen. B en W willen 1987 als proef jaar gebruiken. Zorgen heeft het dagelijks be stuur over de huisvesting van het ambtelijk apparaat. Vooral de in het pand Wilhelminapark 27 on dergebrachte ambtenaren zou den slecht gehuisvest zijn. Een het rapport dat die moet uitbrengen, worden in het vooruitzicht gesteld. Over de winkelcentra steken B en W een bekend verhaal af. Het buurtwinkelcentrum in Haas- wijk en de winkelcentra Lange Voort en Kempenaerstraat zijn de enige winkelconcentraties in het dorp en dat moet zo blijven ook. De discussie over de toe komst van de De Kempenaer straat, te voeren in een ellenlan ge trits inspraakronden, begint volgende week. Onder het hoofd stuk verkeer, openbare werken en ruimtelijke ordening, spreken B en W, net als vorig jaar, verder hun ontevredenheid uit over de verkeersveiligheid van de brug over het Oegstgeester kanaal, aan het eind van de Dorpsstraat. Vooral fietsers en voetgangers hebben er veel te vrezen. Moei lijkheid is dat die brug eigendom is van het Hoogheemraadschap Rijnland. B en W hebben er nu echt genoeg van en kondigen een onderzoek naar de technische kwaliteit van de brug aan. Nog een nota waarnaar kan worden uitgezien is dié over de recreatie in Oegstgeest. Aan de orde hierin komt onder meer de wenselijkheid van recreatieve voorzieningen in de Morsebel polder. Problemen zijn er op het ge bied van het onderwijs. Het op heffen van dislocaties (leerlingen van één school die in meerdere gebouwen zijn ondergebracht) gaat niet van een leien dakje. Het ministerie van onderwijs geeft namelijk geen toestemming tot uitbreiding of nieuwbouw van schoolgebouwen zolang in ge bouwen in een straal van 1500 meter nog lokalen beschikbaar zijn. B en W verwachten dan ook dat vele basisscholen in de ge meente in twee gebouwen ge huisvest moeten blijven. Gunstig daarentegen voor Oegstgeest pakt de nieuwe financieringsre geling voor het basisonderwijs uit. Hoe groot het voordeel is, is nog niet te zeggen. Wel zal er nu waarschijnlijk niet te hoeven worden bezuinigd op de vakken gymnastiek, handarbeid en mu ziek. Bernardusschool al jaren lek: oplossing komt nu in zicht ZOETERWOUDE - Verrotte pla fonds. Donkere kringen op de pla fondplaten. Stukken plafonds die helemaal ontbreken omdat ze in middels als plumpudding naar be neden zijn gekomen. Ramen waar op zoveel condens zit dat er niet meer doorheen te kijken is. Tl-bal- ken waaruit vocht komt zetten. Druppels hemelwater die op de vloer terechtkomen - op een mo ment dat het buiten helemaal niet regent. Stille getuigen van jaren lange lekkages in de Zoeterwoudse Bernardusschool. De boosdoener: een plat dak dat bij de bouw, nu tien jaar geleden, niet afwaterend is gemaakt en de laatste tijd de ene na de andere lekkage veroorzaakt. Schoolhoofd De Vette is zo lang zamerhand de wanhoop nabij. Vo rig jaar riep hij al dat hij zó geen nieuwe winter meer in kon. Het is nu alweer september en de staat van het dak is nog even slecht als vorig jaar. Maar een oplossing lijkt in zicht te komen. De gemeente Zoeterwoude heeft het ministerie van onderwijs een 'brandbrief ge schreven waarin ze stelt dat het zó niet langer kan met de Bernardus school en de rijksoverheid met geld over de brug moet komen. Weliswaar is er nog geen antwoord binnen, maar wel heeft het minis terie deze week telefonisch gemeld dat Zoeterwoude wat hem betreft alvast met repareren kan begin nen. Hetgeen niet wil zeggen dat het ministerie de kosten voor zijn rekening neemt. Maar of er nu wordt begonnen of niet - dat heeft geen invloed op zijn uiteindelijke beslissing. Dus heeft de gemeente besloten dat maar te doen - al is het met de nodige huiver. Zoeterwoude wil het geld best voorschieten, maar: 'Er is immers geen slechtere beta ler dan het rijk". De Vette begrijpt de impasse maar al te goed. Zelf heeft hij evenmin veel vertrouwen in een overheid die almaar bezui- LEIDERDORP - Van een complex van acht huizen aan de Leider- dorpse Albatrosstraat wordt mor gen de eerste paal geslagen. De Leiderdorpse aannemer Nagtegaal bouwt de huizen, die op een plek komen te staan waar voorheen een schoolgebouw stond. Het gaat om herenhuizen in de prijsklasse rond de 430.000 gulden. nigt. "Ik denk dat zowel de ge meente als het schoolbestuur daar de hemel moet bestormen". Desgevraagd zegt een ambtenaar onderwijszaken dat het ministerie pas op 3 december beslist. "En ja, we weten niet of we dat geld krij gen, maar ook al beslist het minis terie negatief: er moet toch iets ge beuren", beseft deze ambtenaar. Niet verhalen De gemeente schat de kosten van de reparatie op zo'n 100.000 gulden. Kosten die niet meer zijn te verhalen op de aannemer, omdat de school er nu dik tien jaar staat. En tien jaar is de termijn waarbin nen eventuele schade door con structiefouten op de bouwer kan worden verhaald. Dat terwijl het bestuur van de Bernardusschool in de afgelopen jaren zelf al voor een slordige 30.000 gulden heeft verspijkerd om diverse (nood)reparaties te verhel pen. Zo werd er bijvoorbeeld een tussenwand vernieuwd omdat de verrottingsproces op die plaats piet meer te stuiten was. Echt mis was het vorig jaar. Toen kwam het water op zoveel plaatsen naar bin nenzetten dat schoolbestuur en leerkrachten de neiging moeten hebben gekregen het vocht ook maar uit de ogen te laten stromen. Maar ook als het dak weer is ge maakt, dan nog zijn de zorgen van het schoolhoofd niet voorbij. "Mijn grote angst is: wat zijn de nu nog onzichtbare gevolgen? Als er delen van muren of plafonds verrot zijn, dan komt dat misschien over een halfjaar pas aan het licht". En het was allemaal niet nodig geweest, zegt De Vette. "Het komt allemaal doordat tien jaar geleden voor een zo goedkoop mogelijke manier van bouwen is gekozen. Hadden ze er toen 10.000 gulden meer tegenaan gegooid, dan was het dak goed geconstrueerd en za ten we nu niet met de brokken. En was er voor een schuin dak geko zen, dan hadden we deze proble men helemaal niet gehad. Want we zijn de enige school niet met een slecht dak - nagenoeg alle scholen met platte daken kampen met lek kages. In Leiderdorp is een school van de Stichting Katholiek Onder wijs waar ze ook het hele dak al moesten vernieuwen". Wat vinden de 230 leerlingen van hun vochtige werkomgeving? "Ach, ze zijn er aan gewend, 't Is raar - zoiets went. Maar het blijft jammer. Temeer daar de zaak nu gewoon verpaupert". OEGSTGEEST - De Oegstgeester Nassaulaan krijgt een gelig weg dek. In november zal worden be gonnen met een opknapbeurt van de rioleringen. Burgemeester en wethouders, en sinds gisteravond ook de raadscommissie openbare werken, willen die gelegenheid aangrijpen om door een recon structie van de Nassaulaan "de laanachtige identiteit van het Oranjepark te versterken". Een ge lig wegdek is tamelijk uniek. Vol gens wethouder Kohlbeck (PvdA) "hebben alleen Heemstede, Bloe- mendaal en Wassenaar het ook". En: "Wat fijn dat Oegstgeest zich De rijbaan wordt van asfalt met daaroverheen een slijtlaag in een zandachtige kleur. Zwartkleurige toplagen zouden uitnodigen tot sneller rijden en in straten met een laanachtige identiteit moet dat juist worden tegengegaan, heet het. "Het is ons te doen om de sfeer van het park". Het is de bedoeling om aangren zende straten, in Oegstgeest be kend als "de lanen", hetzelfde uit te voeren. Daar waar lanen elkaar kruisen of op elkaar aansluiten. worden klinkers gebruikt. Dit zou "het attentieniveau" van de wegge bruikers verhogen. De raadscommissie openbare werken ging gisteravond niet zon der slag of stoot akkoord. CDA- raadslid Hellinga wilde vastgesteld zien dat het fiat voor het geel ma ken van de Nassaulaan "geen vrij brief is om heel Oegstgeest te ver gelen". Samen met D66'er Poel mans ging de CDA'er in de aanval toen duidelijk werd dat van in spraak van de bewoners tot dus verre geen sprake is geweest. Wet houder Kohlbeck zegde toe dat als- WOENSDAG Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, the-, ma-avond 'Vrouwen in verzet', i.k.v. ac-j tieweek Chili Groep, 20.30 t Ten Bowl - boven winkelcentrum Win kelhof, modeshow Winkelhof-winke- Groenoordhallen - Leidato, 19-22.30 uur. Gulden Vlies - Breestraat 125, Commis sie Polderpark Cronesteyn, 20 uur. Buurthuis Groenoord - inspraakavond over de inrichting van het terrein Gieze- man, 20.30 uur. Schouwburg - 'Publiek', try-out nieuwe! musical Seth Gaaikema en Bob Zim- i, 20.15 uur. VOORSCHOTEN - De bezettings actie van de Voorschotense Linde hoeve is vandaag zijn vierde dag ingegaan. Twintig medewerkers drongen zondag het door het be stuur gesloten jongerencentrum binnen uit protest tegen de slui ting. Ze zijn het niet eens met het beleid van het bestuur en menen dat het Lindehoeve-tekort van 70.000 gulden nooit kan worden ge dekt door het centrum tijdelijk te sluiten. Inmiddels hebben de bezetters "een noodprogramma" voor de ko mende dagen opgesteld. De Linde hoeve is wat de bezoekers betreft gewoon weer open; alleen be stuursleden en stafkrachten mo gen niet naar binnen. Vanavond om 20.00 uur is er "het beraad met de bevolking". Statu tair is het centrum verplicht om zo'n beraad één keer per jaar te houden. De bezetters hebben niet zonder reden vanavond uitgekozen en willen de Voorschotenaren uit leggen wat er aan de hand is en de mening van de burgerij over de Lindheove peilen. Donderdagavond om 21.00 uur begint "de mooie mannenbenen- wedstrijd". Vrijdagavond zijn er drie benefietoptredens van even zo veel bands. Zaterdag geven de be zetters "een herfstparty". Zondag wordt "rampendag" ge vierd. Zondag is namelijk de laat ste dag van het lopende, dertiende jaar van bestaan van de Lindehoe ve. Dertien is een ongeluksgetal en in de praktijk is het dertiende jaar voor de Lindehoeve inderdaad weinig verkwikkend geweest. Maandag wordt het 13-jarig be staan gevierd. Hoe lang de bezetting nog zal voortduren, is niet te zeggen. Alles hangt af van het overleg met het bestuur. Het bestuur heeft te ken nen gegeven geen maatregelen te willen treffen om de bezetters uit de Lindehoeve te zetten. DONDERDAG Leiden Groenoordhallen - Leidato, 13-17 en 19- 22.30 uur. Stadsgehoorzaal - inschrijving haring en wittebrood, 16-21 uur. VOORSCHOTEN - "Dykgraaf, u bent de duurste werknemer die ooit de klei heeft opgehoogd!" Dat werd uit het publiek geroepen naar dijkgraaf ir. E.H. baron Van Tuyll van Serooskerken, toen hij gister middag de officïele openingshan deling verrichtte voor het Project Verbetering Vlietslootkaden, waarvan de uitvoering al in juli is begonnen. De aanzet voor het Project Ver betering Vlietslootkaden (P.V.V.) is gegeven aan het einde van de ja ren zeventig. Toen kwam er een ontwikkeling op gang waarbij de vijfentwintig polders die tegen woordig het hoogheemraadschap vormen, saméngevoegd moesten worden tot'éen bestuurlijk geheel. Daarbij werden door alle polders doelstellingen voor de toekomst geformuleerd, eri éen van die doel stellingen was dat de kaden van De Vliet eindelijk eens op grote schaal opgehoogd moesten worden. In 1979 kwamen die stemmen op, maar pas eind 1984 begon men daarover tot zaken te komen, om dat toen een einde gekomen was aan de bestuurlijke rompslomp rond de integratie van de polders. Begin 1986 werd er een begelei- dingscommissie ingesteld onder voorzitterschap van J.R. Kranen burg, tevens voorzitter van de afde- lingsraad Zuidgeest. Deze commis sie had tot taak de toen bestaande plannen concreet in te vullen, en bestond uit bestuurders van de af delingen en het hoogheemraad schap, en uit technische adviseurs. In juli kon een begin gemaakt wor den met het eigenlijke werk. Deze versie van de voorgeschiedenis komt uit de monden van R.H.H. Flick en E.H. van Tuyll-van Se rooskerken, respectievelijk secre taris en dijkgraaf van het hoog heemraadschap. Over de kosten zegt Van Tuyll:" De totale kosten van het project bedragen 1,2 miljoen gulden, waar van een deel betaald wordt door het Hoogheemraadschap Rijnland. Wij betalen "tot de groene kade" wat wil zeggen dat het hoogheem raadschap alleen de noodzakelijke ophogingskosten betaalt. Extra op hogingen van de kade, die bijvoor beeld nodig kunnen zijn voor woonboten die in De Vliet liggen, moeten betaalde worden door de eigenaars van het stuk kade waar die extra ophoging plaatsvindt, de zogenaamde ingelanden. "Tot de groene kade" houdt in dat de Vliet- kaden opgehoogd worden tot zes tig centimeter boven het waterop pervlak, en dat gaat Rijnland onge veer vierhonderdduizend gulden kosten." Het voorstel tot verhoging van de Vlietslootkaden is gekomen uit de afdeling Zuidgeest. Na twee maanden werk is er al 'éen derde van het project klaar. Toch denkt men bij het Hoogheemraadschap Rijnland dat het karwei in totaal negen maanden in beslag zal ne- nog "in een huis-aan-huis te ver spreiden A-viertje de maatregelen bekend zullen worden gemaakt". Op de vraag of ook andere kleu ren dan geel mogelijk zijn, liet Kohlbeck ambtenaar Hermes ant woorden dat dan met kleurstoffen moet worden gewerkt 'en dat is duurder'. Het materiaal dat in de Nassaulaan en mogelijk in de om liggende straten zal worden ge bruikt is "natuurlijk materiaal, steenslag, dat zijn eigen kleuren heeft". Kohlbeck sprak van "rust gevend asfalt dat het verkeer dui delijk zal maken dat het niet in het park hoeft te zijn". LEIDSCH DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,10 Schoolhoofd De Vette houdt de emmer maar weer omhoog. Boven zijn hoofd Zoeterwoudse Bernardusschool rijk is. Nog. als het goed is krijgt de school snel een één van de vele gaten die de opknapbeurt, (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2