'We doen het eigenlijk spelenderwijs' Het Claxon Geluid Festival voor muziek, die zich niet laat indelen 'Wisselwachter' opent de TS Overtuigende contrasten ederlandse filmdagen 4 Hendrik de Vriesprijs voor Bert Schierbeek WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1986 KUNST PAGINA LEIDEN - "Maarten en ik zijn nogal eigenwijs. Dat geeft regelmatig spannin gen. Zo wilde ik bijvoor beeld een groep uitnodigen waarvan hij zei: niet doen. Een controverse. Helemaal niet erg, die spanningen zijn vruchtbaar. Daardoor zijn we namelijk in staat om op een creatieve manier te pro grammeren". Wat hebben the godfather van de elektronische mu ziek, Pierre Henry, en de Nederlandse theatermaker Jim van der Woude ge meen? "Van de hak op de tak springen - ogenschijn lijk doen we dat, maar achteraf ontdek je de struc turen". Michel Waisvisz organi seert samen met collega- muziekmaker Maarten Alte- na het Claxon Geluid Festi val. Na vier edities in het Utrechtse theater 't Hoogt, één jaar stilte, wordt het lus trum van dit internationale festival van 'ongebonden' muziek op donderdag-, vrij dag- en zaterdagavond in De Waag in Leiden gehou den. door Wim Brands Telkens willen verrassen, de ge baande paden weigeren te volgen, het kan niet anders of de organisa toren van het festival moeten bang zijn om in de valkuil van de routine te vallen. "We zijn niet voor niets een jaar 'stil' geweest", zegt Waisvisz. Naar mate je langer bezig bent met zo'n festival word je steeds meer ge dwongen om scherp na te denken over wat je niet en wel wilt". "Er worden de laatste tijd ook steeds regelmatiger geluidsfesti vals gehouden. Door galeries bij voorbeeld. Die uitvoeringen zijn lang niet altijd even interessant. Niet zelden zijn het van die school se kunstacademie-experimenten". "Iemand uit de beeldende kunst gaat met geluid werken en wat krijg je? Een aardig beeld, leuk snap shot, maar met tijd weten ze niet om te gaan. En dan wordt zo'n performance zo boring, zo boring". "Hoe dan ook, wil jij met jouw festival wel oorspronkelijk en ver rassend blijven, dan moet je streng zijn. Maar ik kan met een gerust hart zeggen dat we dat ook zijn". "Men moet overigens niet den- vinden. "Maarten en ik treden ken dat wij ons houden aan door gelmatig op in het buitenland en onszelf bedachte dogma's. Dat zou dan hoor je wel eens iets van ie- fout zijn, een vorm van slavernij, mand waarvan je denkt: die is ge- Wij wegen gewoon onze voorkeu- schikt voor het Claxon Geluid Fes- ren af. Op die manier blijft het ook tival. Je zou het anders kunnen for- interessant om het festival te orga- muieren: het programmeren ligt in Het programmeren wordt geen routineklus, integendeel: het is een creatieve bezigheid". "Om nog even terug te komen op die dogma's: je moet van ons ook geen mooi, sluitend verhaal ver wachten. Het mooie verhaal is voor ambtenaren". Nee, zegt Waisvisz, het is niet moeilijk om geschikte i het verlengde van onze concert- praktijk. We doen het eigenlijk spelenderwijs". Thrillers De mensen die hun werk op het festival ten gehore brengen, zou je desgewenst - "liever niet" - onder één noemer kunnen vangen, meent Waisvisz: "Het zijn componisten die hun eigen werk uitvoeren. Dat onderscheidt ons van andere orga nisatoren. Wij zijn niet geïnteres seerd in muziek van theoretici, mensen die achter hun bureau een Michel Waisvisz (links) en Maar ten Altena voor de ingang van De Waag. "Er wordt nog steeds niet ge sproken over Cla xoncomponisten". (foto Holvast) compositie bedenken en die door iemand anders laten uitvoeren". "Die scheiding tussen bedenken en uitvoeren is iets van deze eeuw, een soort nieuwe zakelijkheid, die in een bepaald opzicht rampzalige gevolgen heeft gehad. Want wat is er gebeurd met de muziek van de navolgers van Schönberg en de slechte copieën van Stockhausen? Hun muziek is alleen nog maar ge schikt voor thrillers uit de jaren vijftig. Komt er een eng moment, dan kun je die muziek gebruiken om het gevaar te benadrukken". Over de geïmproviseerde mu ziek: "Zo langzamerhand vind ik song - UB 2(2) Sweet freedom - Mi chael McDonald 3(7) The way it is - Bruce Hornsby and the Ran ge 4(3) Who's Johnny - El De- barge 5 4) Ti sento - Matia Bazar 6 (13) The final countdown - Europe 7 (10) The lady in red - Chris de Burgh 8(9) Every beat of my heart - Rod Stewart 9 (16) 1 want to wake up with you - Boris Gardner 10 5) Holiday rap - McMiker G and Dj Sven 11 6) Let's go all the way - Sly Fox 12 8) Move closer - Marilyn Martin 13 (15) Paranoimia - The Art 15 (21) La France - BZN 16 Walk this way - Run 17 (12) Papa don't preach - Madonna 18 (28) Give a little love-Ham mond and West 19 (14) Borrowed love - SOS Band 20 (39) What's the colour of mo ney - Hollywood Beyond 21 (22) Bolero Fancy 22 (18) Dancing on the ceiling - Lionel Ritchie 23 Rage hard, rage, rage, - Frankie Goes to Holly wood 24 (26) Glory of love - Peter Ce tera 25 (24) Oh people - Patti La- belle 26 (19) Lessons in love - Level 42 27 (17) What have I done for you lately - King 28 (29) Find the time - Five Star 29 (32) Girls and Boys - Prince and the Revolution 30 (30) Hollandse rep Haagse Harry en Hollands- veldse Hendrik 31 (35) Typical male - Tina Turner 32 (20) The edge of heaven - Wham 33 Camouflage - Stan Ridgway 34 (23) Hunting high and low- Aha 35 Zwijgen - Het Goede Doel 36 Ain't nothing going up but the rent - Gwen Guthrie 37 (38) Saly - Carmel 38 Human - The Human League 39 (33) Waiting to see you - Dan Hartman 40 Spanish heart - Gerard Joling Expositie René van Dam bij Stelling Expositie met schilderijen en teke ningen van René van Dam, Urn 27 september. Galerie Stelling, Lange Mare 65, Leiden. Geopend wo. t/m za. 12.0 -17.00 i LEIDEN - Aan het begin van een nieuwe reeks exposities ver rast Stelling zijn bezoekers met enkele veranderingen, die aan dit enthousiast ondernomen ini tiatief een professioneler tintje geven. Zo is de verlichting verbe terd en hebben drukwerk en en tree een fraaier aanzien gekre gen. Deze nieuwe maatregelen betreffen alleen uiterlijke aspec ten, want verder blijft Stelling trouw aan oude artistieke uit gangspunten en en het doel van de galerie. Het werk van de hui dige exposant, René van Dam, past vanzelfsprekend in deze be nadering, omdat ook voor hem puur de schilderkunst voorop staat. René van Dam is een Leids kunstenaar, die zijn opleiding kreeg aan de Haagse academie. In het bij Stelling geëxposeerde werk getuigt hy van eigen opvat tingen over uitdrukkingswijze en presentatie. Krachtige expres sie gaat boven een louter esthe tisch resultaat en de omlijsting van zijn schilderijen, waarvoor hij bijvoorbeeld ruwe planken en lood gebruikt, dient dit idee te versterken. Een tentoonstelling als deze zal niet gemakkelijk aanspreken, maar een ieder die zich daarvoor moeite geeft zal gaandeweg een sterke overtuiging in het werk bemerken. Niet alleen het mate riaal, maar ook de kleur maken stemmingen voelbaar, waarbij sterke contrasten ontstaan: bin nen een compositie, zoals in het tweeluik 'Het bedrog', of tussen werken onderling in het geval van 'Bijna zwart' en een uit lichte kleurnuances opgebouwd stuk. Van Dam gaat in zijn werk niet uit van een vaststaand idee of idioom, maar dit betekent niet dat daarin samenhang ontbreekt. De composities zijn het resultaat van een intuïtief bepaald proces, waarbij toch ruimte blijft voor fi guratieve elementen, als een stoel, een gezicht of de suggestie van een landschap. De onregel matige structuur van de tekenin gen is representatief voor Van Dams gevoelsmatige werkwijze, maar persoonlijk geef ik de voor keur aan zijn schilderijen, omdat deze zijn intentie overtuigender tot uitdrukking brengen door middel van bepaalde verbindin gen. De keuze uit het werk van Re ne van Dam geeft een indruk van zijn ontwikkeling gedurende an derhalf jaar. In het aftasten van mogelijkheden ziet hij kans op een consistente manier uitdruk king te geven aan wat hem in de schilderkunst beweegt en toch grote vrijheid te bewaren. Daar bij is het een voorbeeld van de schilderkunstige opvatting die Stelling voorstaat en die ook in komende exposities centraal zal komen te staan. NANCY STOOP. AMSTERDAM (ANP) - Met de vertoning van de nieuwe film van Jos Stelling 'De Wissel wachter' in de Jaarbeurscongreshal zullen de Nederlandse filmdagen in Utrecht woensdag 17 september beginnen. Woensdag 24 septem ber zal in dezelfde zaal als slotfilm Freek de Jonges 'De Komedianten' onder regie van Cas per Verbrugge worden vertoond. Tussen die twee data zal een groot aantal films in een reeks van theaters worden ge speeld. Het festival is als het ware een dans rond het Gouden Kalf, de hoofdprijs voor de beste film van de filmdagen. Daarvoor is een jury samengesteld, waarin onder anderen zit ting hebben Judith Herzberg, Diewertje Blok, Marc Didden, Jean van de Velde en prof. J.M. Peters. Dit is dinsdag bekendgemaakt op een persconferentie van de organisatoren in Am sterdam. In totaal zijn 94 Nederlandse films, die alle vorig jaar gereed zijn gekomen, voor dit filmevenement ingestuurd. Daarvan zullen 35 hun première beleven in Utrecht. Behalve deze films zullen nog ongeveer 100 films worden getoond die een terugblik op de Nederlandse filmgeschiedenis bieden of die als speciale programma's worden geboden. Zo wordt van de regisseurs Frans Weisz en Paul Cox, acteur Kees Brusse en animator Marten Toonder een zo compleet mogelijk overzicht van al hun films gegeven. Op de Vlaamse dag zal onder meer Exit Exile, de laatste film van de onlangs overleden Belgische cineast Luc Monheim, worden gedraaid. Ook andere films van deze filmmaker staan op het programma. Speelfilms van vijftig jaar geleden, zoals Ko medie om Geld, Oranje Hein, Lentelied en Me- rijntje Gijzens Jeugd, zijn te zien in het specia le programma Flash Back '36. Op het program ma staat ook de vertoning van de tien beste Nederlandse speelfilms aller tijden. De selec tie van de films is geschied door middel van een enquête onder critici, historici ten. Uit de bus kwamen onder meer Max Ha- velaar van Fons Rademakers, Charlotte van Frans Weisz, Fanfare van Bert Haanstra, Als Twee Druppels Water van Fons Rademakers, De Smaak van Water van Orlow Seunke, De Illusionist van Jos Stelling en Pastorale 1943 van Wim Verstappen. Met steun van het ministerie van WVC zal ook een aantal buitenlandse filmjournalisten met belangstelling voor het Nederlandse rol- prentprodukt naar de filmdagen komen. Voor hen en hun Nederlandse collega's zullen alle films die over de Tweede Wereldoorlog hande len, worden vertoond. Na de laatste film zal er een internationaal symposium worden gehou den onder de titel 'Bezetting, collaboratie en verzet'. Voor de filmmarkt, waar men Nederlandse films aan de man probeert te brengen, worden 85 buitenlanders verwacht, zo werd meege deeld. Vorig jaar waren er dat nog 40. dat ze - voor zover je over 'ze' kunt spreken - in hun composities te veel in herhalingen vallen. Dat is volgens mij het gevolg van wat toch min of meer hun uitgangs punt was en is: niet lullen maar spelen. Daardoor krijg je herhalin gen". "Het kan geen kwaad om zo nu en dan eens rustig over je muziek, de structuur daarvan, na te den ken. Een voetballer analyseert na de wedstrijd z'n verrichtingen toch ook. Dit is overigens een persoom lijke mening; Maarten denkt hier veel minder radicaal over". "Om trouwens nog even terug te komen op de angst om wat het pro grammeren betreft in herhalingen te vallen: we moeten er voor oppas sen dat we niet worden ingedeeld als een categorie. Dat zou ook een vreselijke paradox zijn: de 'onge bonden' muziek gebonden". "Die angst leeft wel, dat moet ik eerlijk toegeven. Hoewel ik nog maals wil beklemtonen dat wij het nooit zo ver zullen laten komen. We hoeven ons nu in elk geval nog nergens zorgen om te maken: het Claxon Geluid Festival mag dan inmiddels een begrip zijn; er wordt nog steeds niet gesproken over Claxoncomponisten". Waag Na vier edities in 't Hoogt kregen Waisvisz en Altena het idee dat ze uit het gebouw groeiden. "We wil den wel eens iets anders. Niet in Amsterdam. Ik woon met veel ple zier in die stad, maar het ligt teveel voor de hand om dit festival in dat grote dorp te houden". Waisvisz kreeg het idee om naar Leiden te 'verhuizen' nadat hij 'vo rig jaar een uitvoering in De Waag had bijgewoond. "Leiden ligt cen traal, dat zat dus wel goed. Boven dien is de akoestiek van De Waag geschikt. Je kunt in het gebouw zachte kamermuziek uitvoeren en elektronische muziek gaat ook. Een blazersensemble, nee, dat zou waardeloos zijn. De Waag heeft na melijk een rare galm. Echo's - daar kom je met elektronische muziek wel overheen". Over de samenwerking met de gemeente Leiden is Waisvisz goed te spreken. "De ambtenaren van cultuur hebben zich zeer behulp zaam opgesteld, ze doen bijvoor beeld veel produktiewerk. Nee, dat is echt mooi, zonder overdrijving". Sampling Het festival is rijk geschakeerd. Om maar eens een greep te doen: er is een solo-optreden van Paul Termos, "die jakhalsgeloei en neo- roccoco in evenwicht zal houden", Jim van der Woude en Floris van Manen verzorgen een theatraal ge luidsproject onder het motto: "Al ledaagse beslommeringen onder de microscoop en voor de micro foon" en van Huib Emmer zal wor den uitgevoerd "They Stumble All Night over Bones Of The Dead", de eerste scene uit een opera over Wil liam Blake die Emmer op dit mo ment samen met de schrijver Ken Hollings maakt. Blij zijn de organisatoren met de komst van de Fransman Pierre Henry die de eerste avond zal af sluiten. Henry - hoeveel popmuzi kanten kennen zijn naam? Het zijn er waarschijnlijk niet zoveel. En dat is toch merkwaardig. Toen de popmuzikanten nog in de boerenkool zaten, experimen teerde deze pionier op het gebied van de elektronische muziek na melijk al met de zogenaamde 'sampling-techniek', het gebruiken van alledaagse geluiden. Een tech niek waarvan de popmuzikanten heden ten dage dankbaar gebruik maken. "Die man is muziekge schiedenis", zegt Waisvisz. En als of dat nog niet voldoende is: "Hij is een absolute meester in het maken van klanken". Waisvisz en Altena treden zelf trouwens ook op. Het Maarten Al tena Oktet met een nieuw pro gramma en Waisvisz met een voor lopige versie van 'Touch Monkeys', een stuk dat uiteindelijk op 13 ok tober in het Parijse muziekcen trum Ircan in prèmiere moet gaan. "Het wordt een stuk voor 'De Handen' en achttien muziekcom- puterinstrumenten; één van die computers zal tijdens de uitvoe ring meecomponeren. Voor de voorprèmiere in Leiden gebruik ik drie computers". Tijdens het festival zal ook de eerste solo-plaat van Paul Termos worden gepresenteerd. De LP wordt uitgegeven door Claxon, het label van Altena en Waisvisz. Tij dens het interview vertelde laatst genoemde dat hij eigenlijk liever geen platen meer maakt, "want er zijn er al zoveel". Waarom dan dat eigen label? "Om de expansiedrift in te tomen, zeer simpel. Ik hou ook meer tegen dan dat ik uitgeef. Over het zelf niet meer op plaat willen staan, ben ik trouwens serieus: ik heb het idee dat de muziek die ik maak live gehoord moet worden. Nee, dan vervluchtigt het niet. Volgens mij gaat de informatie live dieper, dan wanneer je thuis, de was strijkend, naar een plaat luistert". Uitmarkt Aan het einde van het gesprek zegt Waisvisz: "Weet je wat ik nou leuk zou vinden? Als er mensen naar het festival komen die hele maal niet bekend zijn met het ver schijnsel 'ongebonden' muziek". GRONINGEN (ANP) - De Neder landse schrijver en dichter Bert Schierbeek krijgt de Hendrik de Vriesprijs 1986 van de stad Gronin gen. Hij krijgt de prijs voor zijn ge hele oeuvre. Dat werd gistermid dag door burgemeester mr. A.A.M.F. Staatsen van Groningen bekendgemaakt tijdens een feeste lijke huldiging van de Groninger schrijver en beeldend kunstenaar Hendrik de Vries ter gelegenheid van zijn negentigste verjaardag. De prijs, een bedrag van tienduizend gulden, zal Schierbeek op 8 no vember tijdens het Hendrik de Vries symposium in Groningen worden uitgereikt. Bert Schierbeek debuteerde in 1945 met zijn bundel Terreur tegen terreur. Hij heeft vele dichtbundels en essays op zijn naam staan. Zeer onlangs verscheen zijn jongste bundel, De tuinen van Suzhou, Verknipt Een technische fout is er de oor zaak van dat het verhaal over de dansvoorstelling 'Funny Feet', morgenavond in de Leidse Schouwburg, gisteren verknipt in de krant stond. Onze excuses daarvoor. die 1 dat "Mensen die bijvoorbeeld op de Leidse Uitmarkt hebben rondgelo pen en dan denken: kom, ik ga nog eens naar dat muziekfestival. Dat kan een grappig effect hebben. Nee, dat bedoel ik niet cynisch. Het kan heel goed dat die mensen opeens iets horen wat ze aan spreekt. Ook dat is de functie van het festival". Waarna Waisvisz vertelt dat hij zijn elektronische muziek ooit ten gehore bracht in Houston. "Daar was ook een braderie en wat ge beurde er? Op een gegeven ogen blik stonden die cowboys naar de moderne muziek te luisteren. En thousiast. Kijk, dat zijn mooie mo menten". Het Claxon Geluid Festival wordt donderdag, vrijdag en za terdag in de Waag aan de Aal markt in Leiden gehouden. Aan vang steeds 20.30 uur. Hendrik de Vries werd gisteren ter ere van zijn negentigste ver jaardag in Groningen gehuldigd. Burgemeester Staatsen van Gro ningen overhandigde hem een rijmprent. naar aanleiding van zijn reis, vorig jaar naar China. Schierbeek is 68 jaar. De jury bestond uit Kees Fens, Aad Nuis en Rutger Kopland. De Hendrik de Vriesprijs van de stad Groningen zal jaarlijks worden toe gekend aan een schrijver van lan delijke betekenis. Klachten over vals spel bij 'Goldrush' Bij de AVRO is de afgelopen dagen een tiental reacties binnengeko- bij de finale van het televisiepro gramma 'Goldrush' oneerlijk is ge speeld. Begin deze maand werden op het strand van Scheveningen de opna men gemaakt voor de laatste ronde van 'Goldrush'. Volgens de AVRO waren 3000 mensen aanwezig, die in emmertjes muntjes verzamel den. De vijf deelnemers met de meeste muntjes mochten doorgaan naar een ander stuk strand, waar drie goudstaven ter waarde van 100.000 gulden verborgen lagen. Een aantal mensen meent gezien te hebben, dat er een 'muntenhan- del' is ontstaan, waarbij geld werd geboden of de inhoud van emmer tjes bij elkaar werd gegooid. Vol gens een woordvoerder van de AVRO is er bij de laatste ronde echter „absoluut niet gesjoemeld. Er werd streng gecontroleerd". De uitzending van de finale van 'Goldrush' vindt plaats op 10 okto ber. Verwarrende 'Changeling' van La Luna 'The Changeling' naar het gelijkna mige toneelstuk van Middleton en Rowley door Theater la Luna. Regie' Bewerking: Canci Geraerdsts. Vormgeving: Jago-Bo. Produktie: Mickery, Amsterdam. Gezien op 5 september in Mickery, Amsterdam. Aldaar te zien tot en met 21 septem ber. AMSTERDAM - Het is de avond van de laatste try-out. De voor stelling lijkt ten einde. Beschei den applaus welt op. Nee, het i nog niet afgelopen. De twee mongolen die gedurende de hele voorstelling op het front van het toneelpodium, achter een tafel, alles hebben gadegeslagen staan op. De één pakt een grote trom mel en trommelt op een denk beeldige bespanning, de ander zwaait met een dirigentstokje i de lucht. De muziek stokt. Voor zichtig applaus welt op. Nee, het is nog niet afgelopen. De mongo len ontdoen zich van de instru menten, lopen naar voren en om helzen elkaar op een plaats waar eerder vele anderen elkaar heb ben omhelsd. Een ontroerend of gênant moment? Zeer beschei den applaus klinkt er nu. Is de voorstelling nu afgelopen of niet? Aarzelend verlaat het pu bliek de zaal. De schaarse zitten- blijvers worden overtuigd van de afloop als een acteur de twee mongolen van het podium bege leidt. Een einde vol verwarring, een einde als een konsekwente bekroning van een avond vol warrigheid. The Changeling is een vroeg zeventiende eeuwse tekst kent een tragisch hoofdverhaal waarin een komisch nevenpiot i: verweven. Centraal staat Beatri ce, een dame aan het hof van het Spaanse Alicante. Ze laat de dui velachtige De Flores haar ver loofde vermoorden om te kun nen trouwen met haar grote lief de, Alsemero. De Flores eist als beloning haar eer en Beatrice verliest haar maagdelijkheid. Een nog maagdelijke dienares zal nu in haar plaats de bruids nacht ingaan, wat de dienares met de dood zal bekopen. De schone Isabella staat in het i venpiot centraal, ze wordt door haar echtgenoot, directeur een gekkenhuis, opgesloten tus sen de gekken omdat hij be vreesd is voor overspeligheid van zjjn vrouw. Isabella zal be laagd worden door pseudo-gek- ken maar behoudt haar eer. De contrasterende en spiegelende functie van het nevenpiot overduidelijk. Wat de voorstelling van Thea ter La Luna op den duur zo f tant maakt is dat in beide haallijnen zo gesnoeid is dat nau welijks duidelijk is wie wie i: wat er eigenlijk gaande is. De venintrige had net zo goed weg gelaten kunnen worden omdat ze te summier is uitgewerkt daardoor vooral bijdraagt aan de onduidelijkheid. Het feit dat de grote liefde van Beatrice Ameri kaans brabbelt en de vader Isabella Duits, schept ook geen begin van helderheid. Dat Ame rikaans brabbelen heeft in h begin iets intrigerends, zoals j veel in de voorstelling, maar et voorstelling lang luisteren naar iemand die nauwelijks te staan is, is een net té verfijnd ge noegen. Aan het eind van The Change ling tellen we twee ontmaagd» gen en vier lijken. Het zijn vooral de dierlijke geilheid, de ont maagding en de dood, die ir bewerking van Canci Geraerdts accent krijgen. Met stevige sym boliek en ritueel wordt dit alles onder zwaarmoedige gitaar- pianomuziek getoond. Daar de context ontbreekt heeft het niet de kracht die het suggereerde. Gekkenhuis en kasteel zijn i het décor één geheel. Gekken en niet-gekken zijn niet te onder scheiden en de 'normale men lijken nog het gekst, of worden gek op het moment dat lust i liefde, met alle rampzalige gevol gen van dien, in het geding zijn. Misschien ligt hierin een inter pretatie voor het optreden vai twee mongolen aan het eind: de gek, zot of zwakzinnige als beli chaming van een betere, in geval minder moordzuchtige, wereld. RADBOUD ENGBERSEN

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23