De opmars van het plastic geld Veel conflictstof bij GATT-ronde ■SRI Iedereen heeft tegenwoordig wel een 'card' op zak LPO: 'Geen mensen uitsluiten van liturgie' WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1986 PAGINA 17 Na de ruilhandel zocht de mens een tussenschakel: het betaalmiddel. Eerst waren dat schelpen en ste nen. Daarna gewaarmerk te edele metalen. Na de munten kwam het bank biljet. Toen de cheques. En nu staan we op de drempel van de Plastic Periode. Iedereen heeft te genwoordig wel één of meer cards op zak. De opmars van de plas tic kaart begon met de cre dit cards en de bankpasjes bij cheques van de (post- )bank. Daardoor kreeg de card de afgeleide status van 'kredietwaardigheid': hoe meer creditcards en bankpasjes, hoe rijker. Anderen gingen pronken met het uiterlijk van die status. De card werd toe gepast als lidmaatschaps kaart voor de meest uit eenlopende organisaties, van de ANWB tot de Pij prokersclub, als pasje voor de disco Dovemanso ren en reductie-kaart van de Mobil MC-club. Zelfs kofferlabels van reisbu reaus kregen het card-ui- terlijk. Bij al die oneigenlijke toepassin- gen is er één spectaculaire nieu we ontwikkeling: de chip-card met een ingebouwd geheugen computertje vol met vernuftige functies. Maar voorlopig zijn de negen miljoen (post)bank pasjes verre in de meerderheid. Ze vor men de legitimatie voor de 300 miljoen Eurocheques en Girobe taalkaarten die momenteel in Nederland in omloop zijn. Jaar lijks zijn als die cheques goed voor anderhalf miljard transac ties. door Henk Meier In de jaren zestig ontdekten de banken de privé-ldant als spaar- varkentje. Wie een privé-reke- ning opende, kreeg daarvoor een hele trits bankfaciliteiten. De service werd steeds verder uitge breid terwijl de kosten niet of nauwelijks aan de klant werden doorberekend. Dat alles wordt de banken nu te kostbaar. Een Eurocheque-klant kost de bank gemiddeld 250 gulden per jaar, zegt drs. H. Rudelsheim van de Raad van het Betalingsver keer. De hele administratieve verwerking van het hele cheque verkeer kost de banken jaarlijks 600 miljoen gulden, zo'n 150 gul den per klant. Uiteindelijk zal de Eurocheque dus verdwijnen en om te beginnen willen de banken dat per cheque niet alleen een maximum maar ook een mini mum bedrag gaat gelden. De card gaat nieuwe functies krijgen. En met de nieuwe func tie komen nieuwe termen: door magneetstrip en PIN-code heb je op de POS toegang tot de BEA en GEA. De magneetstrip aan de achterzijde van elke kaart is in de meeste gevallen nog niet 'geacti veerd'. Het is een informatiedra ger: een soort plat cassetteband je waarop informatie in- en uitge lezen kan worden. Bij gebruik van de magneetstrip hoort het Persoonlijk Identificatie Num mer: de viercijferige PIN-code. Die toets je in op het verkoop punt, genaamd point of sale (POS). Bij een Betaal-automaat (BEA) of de Geld-automaat (GEA). In de regio Eindhoven-Tilburg is onlangs bij benzinestations een experimenteel begin ge maakt met die Betaal-automa- ten. En Geld-automaten zitten al door het hele land: je haalt nu net als een kroketje geld-uit-de- muur bij zo'n zeventig Rabo-ban- ken, een vijftigtal Spaarbanken en een tiental vestigingen van de AMRO, ABN en NMB. Het idee van de credit card ont stond in 1950 in een Newyorks restaurant: een zakenman die merkte dat hij geen geld bij zich had, mocht betalen met zijn handtekening op zijn visitekaar tje. Diners Club was geboren. Het idee werd overgenomen door de reis- en chequefirma American Express die Diners Club al snel in omvang overvleu gelde. De bankwereld die besefte dat ze een deel van zijn geldhan del dreigde te verliezen, sloeg te rug met Visa en Eurocard. En daarmee werd het kwartet credit cards compleet. Het formaat (86- x54 mm) en materiaal (plastic) van de credit cards is de stan daardvorm van het hele feno meen dat tegenwoordig met het begrip card wordt aangeduid. In ons land is de credit card een re latief nieuw verschijnsel. Walsen Een credit card-houder draagt alleen het kaartje bij zich. Daar op staan zijn handtekening en in reliëf zijn naam en lidnummer. Bedrijven die de card accepte ren, hebben blanco formulieren in voorraad: naamloze cheques. Bij betaling wordt zo'n cheque- formulier „op naam gesteld" door het blanco formulier in een persje over de credit card heen te walsen. De rfeliëfletters in 'de card werken dan als stempel. Het aankoopbedrag wordt ingevuld en de klant tekent de 'cheque'. Zo'n credit card is handig: je loopt niet rond met cheques, die verloren of gestolen kunnen wor den. Je hebt altijd „gepast geld" in de juiste valuta bij je. Na de vakantie hoef je geen buiten lands geld met verlies terug te wisselen. Bovendien geeft de card je. een riant crediet van mi nimaal vijfduizend gulden per card. Dat kan gevaarlijk verleide lijk zijn, vooral als je een gaatje in je hand hebt. Daarom bekijken de card-orga- nisaties eerst of een potentiële klant het krediet waard is. Een aantal factoren bepaalt die kre dietwaardigheid: de gezinssitua tie, vaste baan, hoogte van het sa laris en waarde van het eigen huis. Vuistregel: met een jaarsa laris van veertigduizend gulden kom je in aanmerking komt voor Visa of Eurocard. Wie zestigdui zend gulden of meer verdient, kan gaan denken aan Diners Club of American Express (in de wandeling AMEX genoemd). Er is ook een duidelijk verschil in de jaarlijkse contributie: Amex 130 gulden, Diners 125 gulden, Eurocard 90 gulden en Visa 70 gulden. Daar boven heffen Amex (met f 65) en Diners (met f 110) eenmalig een entree-geld. In Nederland zijn hónderdtien duizend Amex-leden en 95.000 Eurocard-houde rs. Met hun cards besteden die per persoon ruwweg 350 gulden per jaar. De 26.000 Visa-houders geven met hun card ongeveer 550 gulden per persoon per jaar uit. Maar de echte 'big spenders' zijn de' 60.000 leden van Diners Club die jaarlijks per persoon ruim 1100 gulden met de card besteden. Voor de card-maatschappijen heeft de credit card twee wal letjes: de jaarlijkse contributie van de cardhouders en de provi sie die wordt betaald door bedrij ven die de card accepteren. Dat provisie-percentage kan oplopen tot 10 procent. Maar hoe groter de omzet, hoe lager de provisie. In de praktijk blijkt dat een klant „met de card achter de hand" bij een forse aankoop vaak een rede lijke korting kan bedingen als hij bereid is contant te betalen. Ge vraagd naar hun provisie-percen tage hullen veel bedrijven zich in mysterieus zwijgen. Elke zichzelf respecterende portefeuille heeft tegenwoordig minstens vier 'sneetjes': even zo vele brievenbusjes voor een card. De card heeft een emotio nele lading van 'status' en 'kre dietwaardigheid' van die ge voelsmatige lading wordt veel en. vaak ge- en misbruik gemaakt. Voor de 'gewone man' zijn er nu cards met confectiestatus. Want ook eenvoudige lidmaatschaps kaarten worden tegenwoordig als card uitgevoerd: wie lid is van de ANWB en een bankrekening heeft, staat al aan het hoofd van twee cards. En daarmee wordt het plastic kaartje wel èrg ge woontjes. Chip Een jaar of tien geleden kop pelde een Franse journalist de chip aan de card. Zo'n chip-card is een normale standaard-card met daarin een flinterdunne chip ter grootte van een kwartje. In die chip zit een geheugen voor ongeveer 20.000 tekens en een micro-processor die zelf een aan tal controles uit kan voeren. Ook vóór de chipcard waren er al plastic cards met geheugen: achterop de meeste bankcards zit tegenwoordig een zwarte band, de zogenaamde magneet strip. Daarin kan een honderdtal onveranderlijke tekens worden opgeslagen, meestal net voldoen de om de eigenaar van de card te identificeren. In combinatie met een persoonlijke identificatie co de (de z.g. PIN-code) die door de gebruiker ingetoetst moet wor den, voldoet de magneet-card uitstekend in de nieuwe geld-au- tomaten die in Frankrijk en En geland al bij het dagelijks leven horen. De card met magneetstrip biedt voldoende mogelijkheden voor vrijwel alle. on line situaties. Onder 'on line' verstaan we een directe verbinding met de hoofd computer. Voor dat probleem biedt de chip-card de oplossing. Een van de vele veranderbare gegevens waarmee de chip kan worden ge laden is het banksaldo. Een cliënt met een chipcard-saldo van bijvoorbeeld duizend gulden kan met zijn card betalen bij een winkelier die een winkel-compu- tertjer heeft. De winkelier plaatst de chipcard in die computer. De klant toetst zijmgeheime, viercij ferige PIN-code in, plus het be drag (b.v. 220 gulden) van de aan koop. Die 220 guldén wordt uit het saldo van de chip overgehe veld naar het geheugen van de winkelcomputer. De klant ver laat de winkel mèt zijn aanschaf onder de arm en in zijn porte feuille de chipcard waarop nu een saldo van 780 gulden staat. Aan het eind van de dag vraagt de winkelier telefonisch éénmaal een 'on line' verbinding aan met de centrale bankcomputer. Die 'melkt' de winkelcomputer bin nen een paar minuten leeg en zet dat totaalbedrag onmiddelijk op de rekening van de winkelier. Een massale toepassing van de chip-card zal ongetwijfeld het einde van de Eurocheque en de betaalkaarten betekenen. Het is zelfs de vraag of de banken zo lang willen wachten voor ze die (voor hen 'veel te dure') cheques gaan vervangen. En de invoering van de chipcard zal ook de nek slag zijn voor het huidige credit card systeem. Met de messen vers geslepen op ta fel begint volgende week in het Uruguese Pueta del Este een nieu we GATT-ronde over liberalisering van de wereldhandel. De 92 GATT- landen landen mogen eerst in Uru guay een robbertje vechten over de agenda, daarna wordt in de komen de jaren onderhandeld over (deel akkoorden. Hoewel ieder land heeft benadrukt dat het 'nieuwe protectionisme' funest is voor de wereldeconomie, is het nog maar de vraag of en wat de nieuwe on derhandelingsronde oplevert. De afgelopen weken hebben een waai er van tegengestelde opvattingen en schoten voor de boeg te zien ge geven rond de thema's die het slag veld in Uruguay zullen bepalen: de landbouwpolitiek van VS en EG en de toegang van banken en ver zekeringsmaatschappijen in de derde wereld. door Sjaak Smakman De kritiek op de landbouwgroot- machten VS en EG is bekend: ze subsidiëren hun eigen boeren met tientallen miljarden per jaar en ver pesten daarmee de wereldmarkt. In hun geldverslindende pogingen om hun landbouwoverschotten op de wereldmarkt af te zetten kun nen andere (graan)exporteurs het wel schudden. Lachende derde is vooral het Oostblok, dat volgens een recent rapport van de Wereld bank jaarlijks zo'n 60 miljard 'ver dient' aan deze officieuze handels oorlog. Het meest recente voor beeld is de aankoop van 4 miljoen ton graan door de Sowjet-Unie. De VS wilden op die transactie 52 mil joen dollar toeleggen. De EG kwam daarop met een nog lager bod en als reactie hebben de VS inmiddels de Russen een nog aan trekkelijker deal in het vooruit zicht gesteld. Dat alles tot grote woede van andere Sowjet-graanle- veranciers als Argentinië, Canada en Australië, die hun exportkansen in rook zien opgaan. Daar komt nog eens bij dat vooral de EG ook nog eens via hoge importheffingen een beschermende tolmuur voor zijn landbouw en industrie op werpt. 120 miljard Volgens het al genoemde We reldbankrapport kosten dit soort praktijken - die overigens niet ex clusief Europees zijn, Japan is ook een meester in het weren van im porten - de wereldeconomie als ge heel jaarlijks 120 miljard. De groei van de wereldeconomie valt met 3 procent ook dit jaar weer lager uit dan verwacht, en de GATT was er dit weekeinde als de kippen bij om er nog eens op te wijzen dat een vrijere wereldhandel bittere nood zaak is. Daarin staat de GATT niet alleen. Uit alle hoeken van de we reld is dat in de afgelopen weken wel geroepen. Vanuit het Australi sche Cairns - waar 14 landen ('eer lijke handelaren in landbouw') het landbouwbeleid van VS en EG op de korrel namen; vanuit de VS - waar de speciale handelsafgevaar digde Yeutter vorige week zei dat in Uruguay de geloofwaardigheid van de GATT-landen op het spel- staat; en vanuit ons eigen Neder land - waar de kersverse staatsse cretaris Heerma benadrukte dat een mislukte GATT-conferentie een volledige handelsoorlog bijna onvermijdelijk maakt. Maar wie moet hoeveel water in de wijn dóen, dat is de grote vraag. Onder druk van Frankrijk en in mindere mate Ierland liet de EG al weten dat de handel in landbouw- produkten op de agenda mag ko men, maar het EG-subsidiebeleid onder geen beding. De 14 'eerlijke handelaren' nemen daar geen ge noegen mee, Yeutter al evenmin. "Er moet een einde komen aan de waanzin van dit moment, waarbij miljarden subsidie worden ver leend zodat boeren steeds meer produceren terwijl er al sprake is van overproduktie", aldus Yeutter vorige week. Staatssecretaris Heer- ma, die Nederland in Uruguay zal vertegenwoordigen, liet vorige week doorschemeren dai hij niet zonder wisselgeld wil afreizen. De EG zal wat hem betreft water in de wijn moeten doen. Hij staat daarin niet alleen. Ook een commissie van het Europees parlement vindt ver soepeling van de EG-houding noodzakelijk. Diensten Het tweede hete hangijzer vormt de dienstensector (banken, verze keringen, informatica), die in lutte le jaren explosief in omvang toe nam en nu al een kwart van de we reldhandel uitmaakt. In het bank en verzekeringswezen is in de na bije toekomst het grote geld te ver dienen en mede daarom ligt ook hier de conflictstof huizenhoog op gestapeld. Lopen de scheidslijnen bij de landbouw door Noord en Zuid heen, bij de handel in dien sten is het slagveld overzichtelijr ker. De EG, Canada, de VS en Ja pan, die dit weekeinde in Portugal vergaderden over Uruguay, riepen nog eens op tot vrijere handel in de dienstensector. Geen wonder, want juist in deze zogeheten post industriële maatschappijen maken de diensten steeds meer de dienst uit. Een land als Nederland met zijn eeuwenoude handelstradities leeft voor een groot deel van de dienstensector. Ze vinden opkomende derde-we reldlanden als India en Brazilië volgende week lijnrecht tegenover zich. Deze hebben met veel pijn en moeite een eigen dienstensector van de grond getild, maar zijn vrij wel zeker niet in staat om op te boksen tegen de expertise van bij voorbeeld het westerse bankwe zen. Vrije handel betekent dat hun inspanningen in een klap worden weggevaagd. Bovendien is het on langs hernieuwde Multivezel-ak- koord (textielhandel) ronduit be roerd voor de ontwikkelingslan den uitgepakt, en dat heeft veel kwaad bloed gezet. Maar, stellen westerse deskundi gen, liberalisering van de diensten sector is juist gunstig voor de ont wikkelingslanden. Vrije concur rentie is de prikkel die zorgt voor een snelle, en kwalitatief goede ontwikkeling, zeggen zé. En op langere termijn ontkomen de ont wikkelingslanden toch niet aan de confrontatie met de westerse dien stensector. Yeutter heeft boven dien voor de ontwikkelingslanden nog een lokkertje in de kast liggen: als die concessies doen op het ge bied van de diensten, dan kunnen ze in ruil daarvoor verlaging van de tolmuren voor hun landbouw- en industrieprodukten eisen. Nu Rea gan onlangs een veto moest uit spreken over de Jenkins-Bill (een pakket maatregelen om de Ameri kaanse kledingindustrie te be schermen tegen concurrentie uit de ontwikkelingslanden), is dat een stevige stok achter de deur. Het Congres heeft nu een tweeder de meerderheid nodig om dat veto op te hebben, en Reagan zal toch met iets moeten komen om het Huis van Afgevaardigden en de Se naat van die meerderheid af te hou den. Een beetje wrang is dat wel, want juist de VS hebben de afgelo pen drie jaar voortdurend op een nieuwe GATT-ronde aangedron gen. "De GATT moet dynamisch blij ven", zei Yeutter vorige week. Het ziet er naar uit dat hij daar niet bang voor hoeft te zijn. NOORDWIJKERHOUT (ANP) - De deelnemers aan de zitting over liturgie (21-23 februari 1986 te Noordwijkerhout) van het Landelijk Pastoraal Overleg in de rk-kerk vragen in het slotdo cument de „ernstige aandacht" van de bisschoppen voor de vraag: „Als liturgie en leven op elkaar zijn afgestemd, hoe gaat de kerk dan om met de pijn van mensen die gescheiden, anders geaard (homofilie), gemengd ge huwd zijn, die samenwonen en om deze redenen niet welkom zijn bij de eucharistische maal tijd?" De pastorale zorg van de kerk zal ook in de liturgie tot uitdruk king moeten komen. „Dat bete kent voor velen: geen mensen buiten sluiten die zich (nog) niet ten volle kunnen identificeren met de christelijke boodschap en-of (nog) niet kunnen leven overeenkomstig de normen van de Kerk voor een katholieke le venswandel". Harde oordelen in deze ver vreemden niet alleen deze groe peringen van de kerkgemeen schap, maar treffen ook hen die nauw met deze mensen verbon den zijn. Ook priesters voelen zich juist door kerkelijke voor schriften op dit terrein geblok keerd, aldus het slotdocument. Vorige week werd bekend dat de bisschoppen meer tijd voor hun schriftelijke reactie op het slotdocument nodig hebben dan eerder was voorzien. Op de LPO- zitting heeft kardinaal mgr. dr. A.J. Simonis, voorzitter van de bisschoppenconferentie, toege zegd dat de bisschoppen zich op het LPO zullen verantwoorden voor het geval zij bepaalde aan bevelingen niet zouden o.verne- In het slotdocument wordt van de bisschoppen ook gevraagd in hun beleid ruimte te laten voor verantwoorde eigentijdse vor men van liturgie, waarin het ge bruik van verstaanbare taal wordt nagestreefd. „In het bijzonder is aandacht nodig voor een daadwerkelijke en zichtbare participatie van vrouwen. Tot nu toe was de, vaak door merendeels vrouwen ..be zochte, liturgie in taal en symbo len gekenmerkt door een stijl die in hoofdzaak van mannén af komstig was." Bisschop dr. J.M. Gijsen van Roermond liet eind 1984 in een speciale editie van het Informa tiebulletin van het bisdom weten dat degenen die in zware zonde leven zich moeten afvragen of zij waardig zijn aan de eucharistie deel te nemen. In dit verband noemde hij onder meer diefstal, belastingontduiking, onkuise verhoudingen in of buiten het huwelijk, concubinaat of onge huwd samenwonen. Aartsbis schop Simonis deelde nader- hand mee dat mgr. Gij sen de leer van de kerk had weergegeven. Afrikaanse kerken en de rechten van de mens. „In Afrika worden de rechten van dé mens zozeer verkracht, dat de Kerken er niet aan ontkomen die rechten tot een onverbrekelijk deel te maken van hun pastorale taak". Dat verklaarde Ben Masilo, se cretaris internationale zaken van de Panafrikaanse Conferentie van Kerken AACC en speciaal adviseur van de secretaris-gene raal, aan de vooravond van de conferentie „Inbreuken op men senrechten iri Afrika", die thans in Cairo wordt gehouden. Er ne men 35 afgevaardigden uit Ker ken en uit de rechtskundige praktijk aan deel. Het is, aldus Masilo, de bedoe ling van de conferentie binnen en buiten de Kerken het gevoel voor de waarde van de rechten van de mens zoveel mogelijk te bevorderen. Naar zijn oordeel is de aanwas van de vluchtelingen stroom uit onafhankelijke Afri kaanse landen een duidelijk be wijs voor zijn stelling, dat Ker ken en andere organisaties ér niet langer omheen kunnen, krachtdadig voor de mensen rechten op de bres te staan. Gaddafi: 'Christelijke kerk probeert Afrika aan zich onder werpen'. De christelijke kerk probeert volgens de Libische lei der Moammar Gaddafi het Afri kaanse continent aan zich te on derwerpen. Hij roept moslims dan ook op veel mensen tot de Islam te bekeren. „Het christendom is geen Afri kaans geloof', betoogde Gaddafi volgens de Libische radio tegen over moslim-leiders in Oeganda. De Libische leider bezocht het land na afloop van de topconfe rentie van niet-gebonden landen in Harare, de hoofdstad van Zim babwe. Gaddafi hield de leden van de hoogste raad voor islamitische zaken en andere moslim-leiders voor dat het hun taak was de Oe- gandese revolutie van president Yoweri Museveni te verdedigen. De moslims hebben volgens de Libische leider nu gelijke rech ten als christenen nadat vroegere regeringen hen hadden onder drukt. „Dit met steun van de christelijke kerk buiten Afrika én de buurlanden", aldus Gadda fi. Bom blijkt collectebus. Een collectebus voor de armen, die was gestolen uit de St. Francis- cuskerk aan de Sunset Boule vard in Los Angeles, heeft vorige maand de politie, brandweer en explosievenopruimingsdienst van de stad in actie gebracht. Iemand meldde dat een op een granaat gelijkend voorwerp was geplaatst tegen de muur van een gemeentelijk kantoor. Omdat de politie vermoedde dat het om een bom ging, schakelde zij de explosievenopruimingsdienst in. Deze liet honderden mensen uit de directe omgeving evacueren. De dienst legde zandzakken om het voorwerp, bracht een kleine explosieve lading aan en bedekte de „granaat" met een „bomde- kèn" om de explosie te smoren. Toen de lading tot ontploffing werd gebracht, was er echter geen ontploffing. De explosieve nopruimingsdienst onderzocht het voorwerp, vond een slot en hoorde iets rinkelen. In het voor werp vond de dienst een vijftig tal dollarcenten. De volgende dag las pastoor Lawrence Caruso van de Fran- ciscusparochie in de krant het bericht over de „bom". Hij her kende de collectebus van de fóto en begaf zich naar het politiebu reau. Daar werden hem de bus en de miunten overhandigd. Vrouwenconferentie. In sa menwerking met de EO organi seert het Evangelisch ontmoe tingscentrum 'De Burght' op 29 ent 30 oktober een vrouwenconfe rentie in Haamstede, Hogeweg 55. Het thema van de conferentie zal zijn 'Leven en Loven'. De kosten bedragen 80 gulden per persoon, nadere inlichtingen kunnen telefonisch worden be komen onder nummer 01115- 3030. Van vrijdagavond 28 tot en met 30 november houdt 'De Burght' een conferentie voor alleenstaan den. Het thema zal zijn: 'Ont breekt mij iets'. Hervormde kerk. Beroepen te Wijk bij Heusden: C. Oorschot te Lunteren; beroepen te Ammer- stol: H. G. Haandrikman, kandi daat te Amsterdam; beroepen te Alphen aan de Rijn: W. L. Pera te Zoetermeer. Beroepbaar: D. M. de Jong, Li- vingstonelaan 1022, 3526JP Utrecht. Gereformeerde kerken vrijge maakt. Beroepen te Spaken burg-Zuid: B. van Zuijlekom te Hattem. Gereformeerde gemeenten. Beroepen te Middelburg-Cen trum: L. Blok te Nunspeet. Vrije oud-gereformeerde ge meenten. Aangenomen naar We- kerom-Ede: A. van der Meer, oud-gereformeerd predikant te St.-Philipsland. ANWB Een welgevulde portefeuille met links de vier credit cards: AmexDiners, Eurocard Mobil MC-card; rechtsonder een plastic sleutel en een perskaart. Visa, in het midden de eurocheque cards, de (foto. GPD)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17