FNV werft onder jeugd en vrouwen IHC Galand krimpt in Personal computers via postorderbedrijf Vier dagen werken, een dag ww Meer samenwerking tussen bonden Douane in VS geeft staal uit Europa vrij DINSDAG 9 SEPTEMBER 198t> ECONOMIE PAGINA 9 EPE (ANP) - De vakcentrale FNV en aangesloten bonden moeten hun werfkracht op jongeren, vrouwen en deeltijdwerkers in vooral de commerciële dienstverlening vergro ten door een minder centraal gecoördineerd beleid te voeren en tegelijkertijd in leden werfprojecten samen te werken. Zo wil de FNV de organisatiegraad gaan vergroten in het bankbedrijf en op de qua werknemers zeer uiteenlopende luchthaven Schiphol. De ver schillende bonden zullen naar draagkracht aan deze enkele tonnen kostende projecten moeten bijdragen. AMSTERDAM (ANP) - Aankoop van een personal computer (com- puter voor klein zakelijk gebruik) via een postorderbedrijf en tegen betaling in maandelijke termijnen. Dit is binnenkort mogelijk nu de Infotheek Groep in Leiden een postorderbedrijf heeft opgericht dat zich richt op de onderzijde van de markt: universiteiten, studen ten/scholieren en hun ouders. Dit bedrijf met de naam Witland zal in Nederland computers gaan assembleren en leveren onder de naam 'Yuppie'. Overeenkomstig de spelregels van postorderen zal deze apparatuur in 36 maandelijk se termijnen betaald kunnen wor den. Directeur W. van Leenen zei gisteren op een persconferentie in onderhandeling te zijn met het postorderbedrijf Wehkamp over enigerlei vorm van samenwerking op dit gebied. "We zijn er nog niet uit, het is heel goed mogelijk dat we het toch alleen gaan doen". Overigens zal de verkoop per post orderbedrijf niet meer dan 10 pro- Leidse Infotheek: cent van de totale omzet bedragen. Die omzet wordt voor dit jaar ge raamd op 63 miljoen gulden. De nog jonge onderneming (op gericht in 1981) behaalde vorig jaar een omzet van 34 miljoen gulden en in de eerste helft van dit jaar was dit al 25,6 miljoen gulden. Het resultaat na belastingen was 1,8 miljoen gulden in 1985 en 1,4 mil joen gulden in de eerste helft van dit jaar. Wel wees Van Leenen er op, dat traditiegetrouw het vierde kwartaal de grootste omzet ople vert. Infotheek gaat over enkele maan den, waarschijnlijk nog deze herfst, naar de parallelmarkt van de effectenbeurs. De details van deze introductie zijn nog niet be kend maar het zal waarschijnlijk in eerste instantie niet verder gaan dan 5 procent van het uit vijf mil joen aandelen bestaande kapitaal van een gulden nominaal. Infotheek is een systeemhuis, waar computeronderdelen (hard Het hoogste orgaan van de vakcen trale FNV, de Federatieraad, is gis teren tot deze concrete aanbevelin gen gekomen op basis van het rap port "De FNV over 14 jaar". Een werkgroep onder leiding van FNV- voorzitter Pont komt in dit rapport tot de conclusie dat de vakbewe ging vanwege de structurele verla ging van de organisatiegraad en het ontbreken van werfkracht op tot nu toe "vergeten" categorieën werknemers, het roer drastisch moet omgooien. De Federatieraad heeft het rapport gisteren unaniem onderschreven, aldus een woord voerder na afloop van een langdu rige vergadering in Epe. De ledentallen van de bij de FNV aangesloten bonden moeten als ge volg van de samenwerkingsprojec ten omhoog gaan. Als blijkt dat de structuur van vakcentrale en bon den voor deze projecten een belet sel is, moet de structuur ter discus sie worden gesteld. Met deze for mulering heeft de Federatieraad een compromis bereikt. Enerzijds bestaat er de door voorzitter Schul- ler van de Bouw- en Houtbond ver woorde opvatting dat eerst de structuur (vooral de grootte van de vakcentrale) ter discussie moet ko men, anderzijds is een meerder heid van de Federatieraad van me ning dat wat betreft de structuur alles bij het oude moet blijven, al dus de woordvoerder. De Federatieraad onderschrijft ook de aanbeveling dat de vakbe weging beter herkenbaar en be reikbaar moet zijn "in buurt en be drijf'. Daartoe wil de vakcentrale onder meer het aantal vakbonds winkels uitbreiden en kadergroe pen in de bedrijven versterken. Ook een aanbevolén studie naar specifieke voordelen van het vak bondslidmaatschap is positief ont vangen. In december zal de Fede ratieraad zich buigen over het defi nitieve rapport over de toekomst van de FNV. CNV De vakcentrale CNV overweegt een gezinslidmaatschap in te voe ren waardoor het voor partners of kinderen van vakbondsleden goedkoper wordt zich ook bij een CNV-bond aan te sluiten. De toe komstig voorzitter van de vakcen trale CNV, Henk Hofstede, heeft dat desgevraagd meegedeeld. Het streven naar een gezinslidmaat schap is een van de concrete con clusies die getrokken is uit een proces van bezinning op de toe komst van de christelijke vakbe weging. Binnen het CNV woedt op dit moment nog een debat over de vraag of er een aparte vakbond voor thuiswerkers opgericht moet worden. Een deel van de bij het CNV aangesloten vakbonden voelt daarvoor, al zegt Hofstede zelf te kiezen voor het regelen van thuis werk in bestaande cao's. 'Gevaarlijke fout aan Opel Kadett type D' ENSCHEDE (GPD) De Duit se stichting Warentest waar schuwt voor een mankement aan de Opel Kadett type D, waardoor passagiers op de ach terbank letsel kunnen oplopen. Een lezer had de stichting ge schreven dat een deel van de gasdrukveer van de achterklep zich bij het sluiten van de kof ferruimte door de rugleuning van de achterbank had ge boord. Na de publikatie van de lezersbrief meldden zich meer Kadett-bezitters die dezelfde ervaring hadden gehad. Waren- test heeft Opel gevraagd de se rienummers van de modellen met dit euvel bekend te maken en het mankement gratis te herstellen. Ondanks herhaalde oproepen heeft Opel nog geen gehoor gegeven aan het ver zoek, aldus de stichting. Naar de mening van Warentest is de gasdrukveer in de wagens niet goed gehoeg verankerd. De Opel-importeur, General Motors in Rotterdam, heeft nog niets gehoord van de proble men. De Opel Kadett D, die in 1984 werd geintroduceerd, is een van de meest verkochte modellen in ons land. Er zijn volgens General Motors dui zenden van verkocht. BRUSSEL (Rtr/DPA) - De Ameri kaanse regering heeft de Europese Gemeenschap toegezegd het in juli gesloten akkoord over de import van halffabrikaten van de Europe se staalindustrie per 15 september in werking te zullen laten treden, zo heeft de Europese Commissie gisteren laten weten. Dit betekent dat een hoeveelheid van naar schatting 75.000 ton staal die al we ken ligt opgeslagen in Amerikaan se havens op die datum door de douane zal worden vrijgegeven. De Amerikaanse autoriteiten ga ven tot nu toe geen uitvoering aan het staalakkoord wegens wat zij noemden "administratieve proble men". De eigenlijke achtergrond van deze houding is het feit dat de EG formeel nog geen goedkeuring heeft gegeven aan een overeen komst voor vergemakkelijking van de import van Amerikaanse citrus vruchten. Hoewel die goedkeuring er nog steeds niet is, heeft het lid van de Europese Commissie Willy de Clercq het afgelopen weekeinde tijdens handelsoverleg in de Portu gese plaats Sintra van de speciale handelsvertegenwoordiger van de Amerikaanse regering, Clayton Yeutter, de toezegging gekregen dat het staalakkoord per 15 sep tember wordt uitgevoerd. De com missie vertrouwt erop dat de ci- trusovereenkomst het komende weekeinde door de Europese mi- 'nisterraad zal worden aanvaard, maar heeft wat dat betreft volgens EG-functionarissen geen garanties gegeven. Vooral Italië en Grieken land hebben nog reserves. Het m de Amerikaanse havens opgeslagen staal is hoofdzakelijk afkomstig uit West-Duitsland en Frankrijk. Krachtens het akkoord van juli mag de EG in 1986 620.000 ton halffabrikaten naar de VS ex porteren, exclusief de 200.000 ton die British Steel mag leveren aan een Amerikaanse dochteronderne- ming. Dit betekent dat er tussen 15 september en het eind van het jaar nog 300.000 ton de Amerikaanse douane mag passeren. Het contin gent voor 1987 bedraagt 620.000 ton, dat voor 1988 640.000 ton en dat voor 1989 (tot eind oktober) 520.000 ton. SUNDERLAND - Premier Thatcher heeft gisteren de eerste uitbreiding geopend van de fabriek van auto fabrikant Nissan in Sunderland. Na de uitbreiding kan de produktie van Nissan in Groot-Brittannië worden verdrievoudigd. Op de foto (AP) Thatcher terwijl ze een traditionele Japanse houten pop beschildert. Kort Zakelijk HBG Het aannemingsconcern HBG, waarvan de Leidse HCG onderdeel is. verwacht voor het lopende jaar een winst die ongeveer gelijk zal zijn aan de 57 miljoen gulden die het bedrijf vorig jaar verdiende, zo heeft het bestuur gisteren laten we ten. De winst na belasting over het eerste halfjaar bedroeg evenals in de eerste helft van vorig jaar 22 miljoen gulden. Het bestuur voor ziet geen wezenlijke verbetering van de algemene marktomstandig heden. Door de daling van de olie prijs lopen de activiteiten en inves teringen in de offshore terug. Hypotheekrente De Postbank heeft de rente op haar hypotheken verlaagd met 0,3 procent. Voor contracten met een twee jaar vaste rente konmt het ta rief op 6,1 procent, met een vijfjaar vaste rente op 6,7 procent en met zeven jaar vast op 6,9 procent. Daarmee komen de tarieven van de Postbank op het laagste peil sinds RPS/Postgiro op de hypo theekmarkt actief is. Koeien De met de invoering van de su perheffing, de boete op te veel ge produceerde melk, in gang gezette daling van het aantal melk- en kalf- koeien in ons land heeft zich het afgelopen jaar voortgezet. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek telde ons land op 1 juli 2.224.000 melk- en kalfkoeien tegen 2.343.000 een jaar eerder (min 5,1 procent). ROTTERDAM (ANP) - De staking onder personeel van het stukgoed- bedrijf Quick Dispatch in Rotter dam is vanmorgen opgeheven. Het bedrijf heeft een kleine twintig uur stil gelegen. Daarmee werd gepro testeerd tegen het ontslag van Paul Donker, ondernemingsraadlid en kaderlid van de Vervoersbond FNV. De vakbond acht het ontslag een te zware straf voor de geconstateer de werkweigering van Donker. Quick Dispatch heeft het ontslag gehandhaafd naar algemeen direc teur J. van Essen heeft meege deeld. Straf De Vervoersbond FNV en de di rectie van Quick Dispatch hebben gisteren de ontslagkwestie alsnog besproken. De vakbond erkende daarbij wel dat er iets is gebeurd wat niet kan en achtte berisping en straf op zijn plaats, maar vond ont slag niet in verhouding tot het ver- Staking in Rotterdamse stukgoed opgeheven grijp en zeker geen redelijke maat regel, aldus vakbondsbestuurder P. Rosenmöller. Ook het personeel van het stuk- goedbedrijf is kennelijk deze me ning toegedaan, gezien de sponta ne werkonderbreking aldus de vakbondsbestuurder. Bij Quick Dispatch, een dochter van het Ned Lloyd-concern, werken ongeveer 750 mensen. Het is onmogelijk ge bleken de ingreep van de directie te aanvaarden als een juiste, aldus Rosenmöller, die er nog op hoopt dat het gezond verstand bij de lei ding van Quick Dispatch zegeviert. De directie houdt evenwel voet bij stuk. Donker werd vorige week wegens werkweigering geschorst. Vast staat dat hij al drie keer het werk heeft geweigerd. Het bedrijf kan niet anders doen dan wat het heeft gedaan, aldus de directie. Onverstandig Volgens FNV-bestuurder Rosen möller is zowel van binnen als van buiten het bedrijf druk uitgeoe fend om het ontslag ongedaan te maken. "Dat dit toch niet is ge beurd is bijzonder onverstandig van de directie. In de stukgoedsec tor Van de Rotterdamse haven heerst momenteel al onrust genoeg vanwege de plannen van de werk gevers om ongeveer 800 perso neelsleden te ontslaan", aldus de FNV-bestuurder. De ontslagkwestie bij Quick Dis patch zal op 16 september door de kantonrechter in Rotterdam be handeld worden. Eerste halfjaar verlies van 31 miljoen DEN HAAG - Madurodam heeft er sinds vorige week een maquette van een parabool-antenne bij Dit soort antenne maakt satellietcommunciatie mogelijk. Zo zorgt het grondstation Nederhorst den Berg bij voorbeeld voor de doorstraling van de tv-programma's van Europa tv. (foto gpd> ROTTERDAM (ANP) - IHC Caland (energiewinning en toelevering aan de olie-industrie) heeft in het eerste halfjaar van 1986 een verlies geleden van 31,3 miljoen gulden. In de eerste helft van vorig werd nog een winst gemaakt van 7,7 mil joen gulden. Volgens de directie zijn de slechte resultaten het ge volg van de lagere en onzekere olieprijs in de afgelopen maanden. Er is IHC HoUand alles aan gele gen om de gezonde financiële posi tie van het concern te handhaven, zodat zodra de olieprijzen wat aan trekken dit concern kan profiteren van een betere markt. Een pakket van maatregelen om dat te berei ken voorziet niet alleen in de af vloeiing van 140 mensen in de ko mende maanden, maar ook in de verkoop van wat genoemd wordt "niet strategische belangen" en het terugbrengen van zogenoemde overheadkosten. De directie sprak gisteren in een toelichting op de halfjaarcijfers over het vormen van een financiële buffer om moeilijke tijden te over bruggen. Ze gaat er daarbij vanuit, dat de olieprijzen zeker tot eind 1987 instabiel blijven, maar na ver loop van jaren geleidelijk naar een hoger niveau gaan. Maatregelen nu kunnen de continuïteit van het concern veilig stellen en erger in de toekomst voorkomen, was de strekking van het betoog van di recteur Van Oosterom. Het plan om de continuïteit van het concern veilig te stellen voor ziet in een "eenmalige versterking van de liquiditeit met circa 27 mil joen gulden, het herstructureren van het Franse boorbedrijf Fora- sol/Foramer (waarin IHC Caland een minderheidsbelang heeft, Jonge werkneemster in gelijk gesteld UTRECHT (ANP) - De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft bepaald dat een jonge vrouw die bij de gemeente St. Michielsgestel een jaar lang 40 uur per week heeft gewerkt, recht heeft op een werk loosheidsuitkering over de vrijda gen, nu ze een vaste aanstelling voor 32 uur heeft gekregen en al leen nog werkt van maandag tot en met donderdag. De Centrale Raad heeft daarmee het hoger beroep verworpen dat de Bedrijfsvereni ging voor Overheidsdiensten had ingesteld tegen een eerdere beslis sing van de Raad van Beroep in Den Bosch. De vrouw kwam in 1983 bij de gemeente in dienst in het kader van een werkverruimende maatre gel. Ze werkte 40 uur per week. Het ging om een tijdelijk dienstver band van een jaar. Ze solliciteerde naar een vacature op een andere af deling bij de gemeente, waar ze na afloop van dat jaar een vaste baan kreeg van 32 uur per week. De bedrijfsvereniging weigerde haar een werkloosheidsuitkering in verband met de vermindering van het aantal werkuren. Ze voer de daarbij aan, dat het bij de over heid gebruikelijk is dat jongeren onder de 23 jaar maar voor 32 uur per worden aangenomen en dat ook in het bedrijfsleven een ont wikkeling in die richting waar neembaar is. Van gedeeltelijke werkloosheid was volgens de be drijfsvereniging dan ook geen sprake. Dat zou alleen het geval kunnen zijn, als betrokkenen al een ruim arbeidsverleden met een 40-urige werkweek hebben. De Centrale Raad van Beroep stelt dat iemand werkloos is in de zin van de Werkloosheidswet als hij "in betekenende mate niet in een voor hem normaal te achten omvang werk heeft". Voor de be trokken werkneemster was een 40- urige werkweek normaal. Dat ze gezien haar leeftijd nog niet lang aan het arbeidsproces heeft kun nen deelnemen, verandert daar volgens de raad niets aan: onmid dellijk voorafgaand aan haar nieu we functie heeft ze in elk geval een jaar lang 40 uur per week gewerkt. De bedrijfsvereniging heeft vol gens de raad volstrekt niet aange toond of aannemelijk gemaakt dat 32-urige werkweken in 1984 voor jongeren gangbaar waren. Er be stonden geen voorschriften die de overheid ertoe verplichtte hen r 32 i i ter voor i was hoogstens sprake van een in plannen vastgelegd streven. De raad voegt hieraan toe dat het ook nu nog niet zo is dat jongeren bene den de 23 jaar bij de rijksoverheid, provincies of gemeenten of in het bedrijfsleven nagenoeg uitsluitend werken en kunnen gaan werken in een 32-urige werkweek. De bedrijfsvereniging ging er ook van uit dat de vrouw omdat ze ambtenaar is geworden geen werk nemer meer is in de zin van de Werkloosheidswet. De Centrale Raad van Beroep heeft deze stel ling eveneens verworpen: volgens hem heeft de vrouw "de hoedanig heid van werknemer behouden met uitzondering van de wekelijk se vier dagen waarop zij als ambte naar werkzaam is". maar dat ook 32 procent van het vermogen van het concern verte genwoordigt) en een jaarlijkse kos tenvermindering van 14 miljoen gulden. Die kostenvermindering moet komen uit een personeelsver mindering in de engineering, verla ging van de zogeheten overhead kosten en sluiting van secundaire verkoopkantoren. Van de ongeveer 570 medewer kers die Gusto begin dit jaar nog in dienst had zullen er voor het eind van dit jaar 140 vertrokken zijn, deels door gedwongen ontslag. By Gusto Engineering verdwijnen ruim dertig van de 115 werkne mers en de andere banen verdwij nen bij SBM. Overigens vallen ook bij de buitenlandse bedrijven, waarin IHC Caland belangrijke minderheidsbelangen heeft zware klappen. Bij het boorbedrijf Fora- sol/Foramer wordt het aantal ba nen nu teruggebracht van 1200 tot ongeveer 800. Bij Fugro, dat seis misch (bodem-)onderzoek verricht en dat voor de helft van de' olie- markt afhankelijk is, vermindert het aantal banen van 600 tot 500. De machinefabriek in Noordwij- kerhout, ook onderdeel van IHC Caland, wordt niet genoemd als plaats waar ontslagen vallen. Een directe kostenvermindering zal worden bereikt door de beëin diging van de exploratie-activitei ten in de VS en het afstoten van minderheidsdeelnemingen. De overheadkosten zullen worden verlaagd door onder meer het sa menbrengen van het kantoor Veer kade met dat van Gusto Enginee ring. De yerkoop van niet-strategi- sche belangen betreft de verkoop of liquidatie van Caland Petro leum, de verkoop van de kantoren in het Zwitserse Marly, verkoop van de aandelen American Oil and Gas, de verkoop van het belang in de participatiemaatschappij Nes bic» verkoop van het Gusto-terrein en afstoting van een belang in Tri nity Resources. Van de olie- en gas winning activiteiten van IHC Calnd blijft na de maatregelen al leen de zogeheten Noordwinning Groep over. ware en software) van verschillen de leveranciers worden samenge voegd tot een geheel, dat wordt ge leverd als een oplossing voor de eindgebruiker. De afnemers zijn zeer grote ondernemingen zoals Shell, Unilever, de ANWB, minis teries, maar ook zeer véle middel grote en kleinere ondernemingen; in totaal enkele duizenden. Bij Infotheek werken thans op jaarbasis 95 mensen. Dit aantal zal volgens Van Leenen in de komen de jaren groeien en op den duur kunnen aanwassen tot 3 400. In het begin van de jaren negentig verwacht hij een zeer grote vervan- gingsmarkt. De heer H. van Onna, directeur van het marktonderzoekbureau IDC zei dat zijn bureau heeft bere kend dat de verkopen van pc's voor zakelijk gebruik in 1985 een waarde hadden van circa 900 mil joen gulden. Het gaat daarbij om circa 100.000 stuks. In 1990 zullen dat 250.000 systemen zijn met een waarde van bijna 2 miljard gulden. Nederland telt 335 munten per inwoner DEN HAAG (ANP) - Begin dit jaar waren er in Nederland ruim 4,7 miljard muntstukken, 335 per in woner, in omloop met een totale waarde van 1,7 miljard gulden. Dit staat in het Muntverslag 1985, dat staatssecretaris Koning (financiën) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gezonden. De muntomloop nam in 1985 toe met 123 mihoen munten met een waarde van 43,6 miljoen gulden. In omloop waren op 31 december van vorig jaar een miljoen 50 gulden 'stukken, 10,5 miljoen tien gulden stukken, 176 miljoen rijksdaalders, 590 miljoen guldens, 972 miljoen kwartjes, 1,8 miljard dubbeltjes en 1,1 miljard stuivers. In 1985 maakte 's Rijks munt 101,4 miljoen Nederlandse munten met een gezamenlijke waarde van 23,4 miljoen gulden. Daaronder waren 104.276 gouden dukaten 1985 en 254.422 stuks van alle gang bare circulatiemunten in bijzonde re kwaliteiten, bestemd voorjaars ets. Databank voor afgestudeerde die baan zoekt ALPHEN AAN DEN RIJN - Onder de naam 'Job-Link' is de eerste computerdatabank voor werkloze academische en hbo'ers opgezet in Alphen aan den Rijn. Hoewel commercieel van opzet, is inschrijving gratis. Bedryven die gebruik willen maken van het computerbe stand moeten wel betalen. Job-Link beoogt, naar Ame rikaans voorbeeld, een snelle verbinding tot stand te leggen tussen vraag en aanbod, in eer ste instantie op het gebied van hoger geschoold personeel. Wie zich in laat schrijven moet een 'profielformulier' invullen, op grond waarvan de computer kan selecteren. Deze werkwijze maakt een eind aan tijdrovende sollicitatieprocedures voor zo wel de werkzoekende als het bedrijfsleven, aldus de initia tiefnemers. De privacy is volgens Job- Link gewaarborgd, doordat in eerste instantie slechts anonie me gegevens en geen namen en adressen worden doorgegeven aan opdrachtgevers. Ingeschre venen hebben bovendien altijd recht van inzage en kunnen zich op elk moment uit het be stand laten schrappen. Job- Link is overigens geen uitzend bureau en houdt zich volgens de initiatiefnemers ook niet be zig met arbeidsbemiddeling. Bedrijven die via de computer geselecteerde kandidaten wil len uitnodigen voor een ge sprek, moeten dat zelf doen. Job-Link geeft alleen de naam door, mits de werkzoekende daarmee akkoord gaat. AMSTERDAM (ANP) - De Amster- damsde effectenbeurs maakte vandaag een wat aarzelende indruk. De hier en daar forse koersdalingen van de vorige dag herhaalden zich niet en zelfs was menig aandeel licht in herstel, maar dat herstel hield veelal niet meer in dan enkele dubbeltjes. Het wachten lijkt op een opleving in Wall Street. Op de obligatiemarkt leek de daling tot staan gebracht. Nog enkele lenin gen leden verlies maar er waren er ook die een fractie hoger noteerden. Bij de aandelen gaf Heineken, die gisteren een forse klap kreeg, ex divi dend een herstel te zien van per saldo f 2,50 op f 175. In de internationale sec tor won Akzo iets terug van het verlies van de vorige dag. Tegen het einde van de ochtend werd voor dit fonds f 162,40 betaald of een vooruitgang van f 0,80. Hoogovens trok op f 69.20 twee kwar tjes bij en KLM lag vier dubbeltjes ho ger op f 47. Philips en Unilever leden lichte verliezen en Koninklijke Olie bewoog zich om en nabij het niveau van de vorige dag. De financiële waar den herstelden zich in meerderheid licht, maar Middenstandsbank zakte nog f 1 naar f 226.50. Aan de verlieskant bevond zich op nieuw Fokker die tegen het eind van de ochtend f 2 lager noteerde op f 70. Nijverdal-ten Cate gaf een verlies te zien van f3,50 op f 149,50. Zwak lag ook Ahold. Na gisteren al op een verlies te hebben gestaan verloor het kruide niersfonds

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9