Cel en tbr na gruwelijke mishandeling Woede smeult na branden in Volendam ttD MultiRent Nijpels eist via rechter 300 miljoen van milieuvervuilers CDA-blad weigert advertentie KOV Pakistani: zwendel paspoort complot EEN AUTO HUUR JE BIJ MULTIRENT AUTOVERHUUR. Autoverhuur DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5 Kleuter (3) maanden gemarteld DEN HAAG (GPD) - Minister Nij- pels (milieubeheer) hoopt via pro cedures die het Rijk heeft aange spannen tegen bedrijven die de bo dem hebben verontreinigd 300 mil joen gulden binnen te halen. Mo menteel lopen er 18 zaken, waarbij het gaat om 225 miljoen. Nijpels verwacht dat daar dit jaar nog 7 rechtszaken bijkomen en de totale claim oploopt tot 300 miljoen. Dat geld komt geheel ten goede aan de bodemsanering. Nijpels zei gisteren in de Tweede Kamer dat hij al het mogelijke zal doen om de vervuiler te laten beta len. Hij meldde dat naast de 18 rechtszaken al in 10 gevallen in voorbereiding zijn. Het gaat daar bij om sommaties aan bedrijven om in totaal 40,7 miljoen te betalen. Deze gevallen staan los van de 7 Fotograaf in cel na weigeren getuigenis AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse persfotograaf Hofman heeft zich gisteren bij de Bijlmerbajes gemeld voor zijn gijzeling. Advocaat Kersting had hierom gevraagd om zo diens getuigenis af te dwingen over de mishandeling van een cliënt door een politieman. Hofman zou als enige hebben gezien hoe deze vorig jaar tydens het bezoek van de Westduitse president Von Weizacker door een agent werd gestompt terwijl hij al geboeid was. Hofman weigert echter te getuigen zolang hij geen garantie krijgt dat de politie hem na zijn getuigenis met rust laat. Hij zegt daar slechte ervaringen mee te hebben. Kersting zegt de gang van zaken te betreuren. Als de politie de gevraag de garantie had gegeven, was het volgens hem niet nodig geweest. Maar burgemeester Van Thijn weigerde die, ook na een verzoek van Kersting, te geven. Over drie dagen zal een rechter-commissaris Hofman bezoeken om tè zien of deze bij zijn weigering blijft. AMSTERDAM (ANP) - Een jaar cel en onvoorwaardelijke tbr. Zo luidde het gisteren het vonnis van de Amsterdamse rechtbank voor een 25-jarige vrouw en haar 24-jarige vriend uit Hilversum wegens het mishandelen van het 3- jarig zoontje Patrick van de vrouw. Het is volgens specia listen de ergste kindermishandeling die ooit in Nederland boven water is gekomen. "De hele maatschappij is ge schokt over deze mishandeling van zo'n klein jongetje", aldus rechtbankpresidente Leeser-De Gassan. DEN HAAG (ANP) - PvdA-kamer lid Van den Bergh wil dat minister Van Eekelen (defensie) het mes zet in dienstreizen van ambtenaren van zijn departement, waarop de echtgenoten mee op stap gaan op kosten van het ministerie. Volgens de socialist hebben die reizen de afgelopen kabinetsperiode vele tonnen gekost. Van den Bergh vindt dat het ka binetsbesluit om het aantal reizen van bewindslieden te beperken een goede aanleiding is om tegelijk een einde te maken aan dit soort snoepreisjes op staatskosten. Vol gens hem gaat het doorgaans om vrouwen van ambténaren het ni veau van secretaris-generaal, direc- teur-generaa, chef defensiestaf en bevelhebber. Hij wil weten of bij de betreffende reisjes echtgenotes evenals hun wederhelft eerste klas reisden. Van den Bergh vraagt Van Eeke len een gedetailleerd overzicht van het aantal dienstreizen in de afge lopen kabinetsperiode dat in gezel schap van echtgenoten is gemaakt, de bestemmingen, de wijze van vervoer en de reden waarom de vrouw meeging. AMSTERDAM - Croupiers van Golden-tencasino's demonstreerden giste ren keurig in pak voor het Amsterdamse stadhuis. Ze vinden dat de ge meente een ondoorzichtig casinobeleid voert. Directe aanleiding voor de demonstratie was het optreden van de gemeente vorige week tegen gele genheden waar het omstreden golden-ten wordt gespeeld. (foto anp> Temidden van zijn ambtenaren maakte voormalig WD-leider Nijpels gisteren zijn debuut in de kamer als minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (VROM). Nijpels houdt zich vooral bezig met milieubeleid, zoals gisteren duidelijk bleek. (foto gpdi aangekondigde procedures voor de rechter. Het hardere beleid zal volgens Nijpels leiden tot een groter aantal vrijwillige betalingen en sanerin gen. Hij sloot niet uit dat dit onge veer 50 miljoen zal opleveren. Bur gers die zich gedupeerd voelen door de bodemverontreiniging kunnen meedoen in de processen die het rijk voert. Dat kan vrij goedkoop, aldus de bewindsman. Hij onderstreepte deze mogelijk heid omdat hij niet bereid is een vergoeding te geven voor veront- reinigingsschade, zoals de waarde daling van een koophuis op een gifbelt of het verminderd gebruik van vervuilde landbouwgrond. De overheid betaalt wel de kosten van de schade die het gevolg zijn van de bodemschoonmaak. Ruimer De meerderheid van de Tweede Kamer vond dat de regering ruim hartiger moet zijn tegenover bewo ners op gifbelten. Dé CDA-er Lan- sink zei dat Nijpels voorbij ging aan een nijpend maatschappelijk probleem, omdat de bewoners van wege de waardevermindering van het huis aan de plek gebonden blij ven. De WD-erTe Veldhuis stelde voor om ten behoeve van 'krepeer- gevallen' jaarlijks 250 koopwonin gen om te zetten in huurwoningen. Net als Lansink vroeg hij om een regeling onder strikte voorwaar den. PvdA, PPR en D66 dienden een voorstel in om de verontreinigings- schade te vergoeden. Eisma (D66) meende dat de overheid meer reke ning moet houden met de bewo ners naarmate de schoonmaak minder ideaal is gebeurd. Nijpels wilde geen enkele toezegging doen. Hij zei dat het principieel on juist is een vergoeding voor waar devermindering te geven. De mi nister is bang voor een precedent werking en noemde de huidige re geling voldoend. Hij was echter toch wel bereid om hierover te pra ten met de provincies en de ge meenten. Het CDA en WD namen daar voorlopig genoegen mee. Voor de schoonmaak van de bo dem is tot 1990 123 miljoen extra beschikbaar. Daardoor wordt jaar lijks een kleine 200 miljoen aan de bodemsanering besteed. Dit be drag, in totaal 761 miljoen in deze kabinetsperiode, is volgens Nijpels te klein om de hele reinigingsope ratie te financieren. Zoals het er nu naar uitziet, is er in 1997 350 mil joen tekort, maar dat is een pro bleem voor de jaren '90, aldus de bewindsman. Nu is daar niets aan te doen, omdat het kabinet geen kans ziet meer geld vry te maken. De minister ontraadde een motie van PvdA, PPR en D66 waarin voorgesteld wordt om het budget voor de bodemsanering te verho gen. Het tweetal martelde vorig jaar van augustus tot november de 3-jarige Patrick lichamelijk en geestelijk. Zonder reden lieten zij het kind 's nachts naakt op een betonnen vloer voor het open raam slapen. Twee weken lang mocht het jon getje bij hen aan tafel zitten, maar kreeg geen hap te eten. Het kind werd geslagen en moest urenlang in de hoek staan. Patrick werd in een bad ijskoud water gedompeld totdat hij er volgens de man 'half dood uitkwam'. Om het kereltje weer bij zijn po sitieven te brengen hielden de moeder en haar vriend daarna zijn handje tegen de kachel, net zo lang 'totdat zij een vleeslucht roken'. De trieste verwondingen die Patrick hierdoor opliep waren een her- senkneuzing, een hersenbloeding, een oogafwijking, bloeduitstortin- gen over het hele lichaam, onder voedingsverschijnselen, derde graads brandwonden aan zyn lin- PvdA: echtgenotes niet meer mee op dienstreis Defensie kefhandje en een ernstige aantas ting van de geestvermogens. Psychologen en psychiaters, die de moeder en haar vriend maan denlang onderzochten, vonden geen duidelijke verklaring voor de martelingen. Wel werd duidelijk dat de twee hun slechte onderlinge relatie niet met elkaar hadden kun nen uitspreken, maar dat zij hun agressie botvierden op het kind. Ze wilden elkaar kwetsen via Patrick, aldus de deskundigen. Zelf hebben de moeder en haar vriend evenmin een verklaring voor hun sadistisch gedrag. Omdat het zo onbegrijpelijk is wat deze twee jonge mensen er toe heeft gebracht het jongetje zo te martelen, achten de specialisten het geenszins uitgesloten dat zoiets nog eens gebeurt wanneer de twee niet behandeld zouden worden. Conform hun advies veroordeelde de rechtbank de twéé tot tbr. De moeder van Patrick is inmid dels uit de ouderlijke macht ontzet. Het jongetje woont ergens in een kindertehuis. Volgens kinder artsen is het kereltje een geestelijk wrak. VOLENDAM (GPD) - Maandagmorgen acht uur. Heel Volendam lijkt met veel bier de laatste dag van een al te vurige kermis- week te willen uitblussen. In de cafés en achter de inmiddels gesloten deuren van de volgepakte verenigingsgebouwen Pius X en St. Jozef klinkt de muziek voor een bui tenstaander minder stichtend dan hij zo vlak na de zondag in het overwegend ka tholieke palingdorp aan het IJsselmeer ver wacht. door Wim Kaag Aan het gelal binnen en geschreeuw bui ten te horen, geeft Volendam althans niet de indruk ondersteboven te zijn van de drie branden in het weekeinde waarbij in drie achtereenvolgende nachten een woonhuis, vier winkels, drie kermisattracties, een loods en enkele schuurtjes verloren gingen en zeker voor 3 miljoen gulden schade werd aangericht. Maar toch, schijn bedriegt. Imtners wie bij de gevulde glazen gaat staan, merkt dat toch een met een angst gemengde woede boven komt drijven als gesproken wordt over het gestoorde brein dat die ene grote Volendamse familie deze nachtmerrie be zorgt. Want iedereen net als de de politie al lang de conclusie getrokken dat dit het werk is van een pyromaan. Dat is dan ook de reden waarom iedere Volendammer na drie Chicago-achtige nachten met gillende sirenes en zwaailichten de neiging zegt -te hebben zelf naar de dader op zoek te moe ten gaan. "Geloof me, als ze hem te pakken krijgen dan blijft er hooguit een gerookte paling van hem over", verzekert aan de ha ven een oude vissersman bij wie de lucht van pruimtabak tot van een paar glazen kla re overheerst. Branden Bij het horen van die opmerking probeert een langslopende jeugdige dorpsgenoot met een paar fel gekleurde sjaals het op schrift van zijn T-shirt te verbergen. Het is het kermiscadeautje van twee plaatselijke kroegbazen dat na het uitbreken van de eer ste brand door de meeste feestvierders thuis is gelaten. Aan de voorkant slaat het opschrift 'Dat wordt branden', aan de ach terkant 'Zeer zeker'. Een uitdrukking die in Volendam doorgaat voor de opmerking dat het oergezellig wordt. Een gezelligheid die - nu de dader nog niet is gevonden - zijn glans totaal heeft verloren. Maar volgens woordvoerder Horstmanshof van het inmiddels tot tien le den uitgebreide rechercheteam mag de be volking er vertrouwen in hebben dat de po litie hem snel te pakken krijgt. "Dat moet ook, want als er doden vallen, is de ramp niet te overzien. Die oude man in het woon huis, de eigenaresse van die souvenirwin kels en dat slapende kermis-gezin in die bingo-tent konden net op tijd worden ge waarschuwd. Het was een geluk bij een on geluk dat er rond die tijd nog zoveel volk op straat liep". Horstmanshof vindt het een voordeel dat heel Volendam zich zo intens met de bran den bezighoudt. "Vanaf vrijdagnacht heb ben we hier tientallen bruikbare tips bin nengekregen". Zijn team is druk bezig met het natrekken daarvan. Sommige wijzen in de richting van een groep opgeschoten jon gens van buiten het dorp. Anderen zouden iemand rnet een jerrycan hebben zien sjou wen. De politie staat echter voor de vraag of er inderdaad verband bestaat tussen die nogal van elkaar verschillende branden. Daarom kan dan ook absoluut nog niet worden gezegd of er een of meerdere da ders in het spel zijn. Horstmanshof: "Het is best mogelijk dat anderen door de enorme publiciteit ook op het idee zijn gebracht". Aan die laatste mogelijkheid denkt de re chercheur als hg de schuurbrandjes van zondagavond aan de buitenkant van het dorp erbij betrekt. "In elk geval is daar een hondsbrutaal iemand aan de gang geweest. Want terwijl de hele buurt was uitgelopen en op scherp stond, deinsde hij er niet voor terug op drie-plaatsen toch toe te slaan". Krankjorem Zo ervaart ook de gedupeerde Jan van Vlaanderen aan de Mercuriuslaan het. "Die kerel heeft net zolang gewacht dat wij de deur uit waren. Op een gegeven moment zag de buurjongen iemand bij mij de schuur uitkomen. Omdat die man op me leek, heeft hij er verder geen acht op gesla gen. Even later sloegen de vlammen er hui zenhoog uit, alles is verloren geraakt en ik had er heel wat kostbare spulletjes staan". Vanwege de kinderen durven hij en zijn vrouw fs nachts geen oog meer dicht te doen. "De vent die in een woonwijk met vuur aan de gang gaat is in mijn ogen vol slagen krankjorem", zegt Vlaanderen in het bijzijn van toegestroomde familieleden die instemmend meeknikken. De bejaarde mevrouw Veerman die zon dagochtend om kwart voor vijf als omwo nende getuige is geweest van de brand in de drie kermistenten en de verfloods is nog totaal overstuur. "Ik dank de goeie God op m'n blote knieën dat het zo goed is afgelo pen". Ze is haar broer, die verderop woont, nog dankbaar dat hij haar en haar klein zoontje wakker heeft gebeld. Ze zegt in haar lange leven nooit zo'n angst te hebben gekend. "Ik hoor nog dat gehuil op straat van dat echtpaar met de twee kinderen uit de bingo-tent. Alsof mijn hart in stukken werd gesneden. Het gezin lag net in bed toen die man een klap hoorde, het was een geluk dat hy ging kijken, de boel stond al in lichterlaaie. Een minuut later en ze waren er geweest. Maar ze zijn wel hun tent kwijt waarvoor ze tien jaar lang keihard hebben gewerkt", zegt mevrouw Veerman met me delijden in haar stem. Om haar geblakende voorgevel maakt ze zich geen zorgen, dat is verzekeringswerk. Directeur Willem Frieling van het monu mentale en wereldvermaarde hotel Spaan der is blij dat hij nog binnen in de vertrouw de sfeervolle omgeving met honderden schilderijen aan de wand kan zitten. "Ik moet er niet aan denken dat ik in het café aan de overkant over brandschade of smar- tegeld zou moeten praten. Wat koopje voor die 10 miljoen die ze zouden moeten bitke- ren. Hier staat en hangt een stuk historie wat onvervangbaar is. Spaander is nog het enige hotel in Nederland waar 600 schilde rijen van binnen- en buitenlandse kunste naars over Volendam bewaard zijn geble ven". Waarom hotel Spaander niet op de monu mentenlijst staat, is voor Frieling nog een volslagen raadsel. "Misschien zijn de amb tenaren op het ministerie bang dat ze met veel geld over de brug moeten komen als ze allerlei eisen willen stellen". Naast het ho tel, daar waar het woonhuis en de winkels tot de grond toe afbrandden, geeft een ga pend gat van 60 meter het idee dat er een bom is ingeslagen. Directeur Frieling, tij dens de brand ook op de kermis, kan zich de eerste aanblik van die vuurkolom nog goed herinneren. "Het was alsof er ineens een lamp van ik weet niet hoeveel kilowatt was aangestoken". Hij vindt dat het hotel en de 107 gasten vreselijk veel geluk hebben gehad. "In de eerste plaats is dat te danken aan de oplet tendheid van onze nachtwaker. Die zag uit het gangetje rook komen. Toen hy ging kij ken, bleek dat het van buiten kwam. Na de brandmelding waarschuwde hij het andere personeel en de reisleiders. Binnen acht mi nuten stond iedereen op straat. We hebben ze een tijdje in motel Katwoude met koffie en een broodmaaltijd op afstand en rustig gehouden". Dat het overwegend houten hotel op pa len nauwelijks schade heeft opgelopen, is volgens Frieling te danken aan de renovatie die enkele jaren geleden is gepleegd. "Bij die gelegenheid hebben we aan de zijkan ten brandwerende muren en gepantserd glas laten aanbrengen. Op elke kamer hangt een kaartje voor de gasten hoe ze via het balkon of de brandtrappen de kortste vluchtweg kunnen bereiken. Ik hecht daar een enorme waarde aan. In het buitenland ga ik in geen hotelkamer slapen als ik niet zeker weet of mijn meegebracht touw van 30 meter wel voldoende is om me op straat te laten zakken". Volgend jaar is het achterste eetzaalge deelte, daar waar zich eveneens fraai be werkte houten plafonds, vloeren en wan den bevinden, aan een totale renovatie toe. "Het gaat helemaal tegen de grond en in steen opgetrokken. Daarna wordt het met hout in de oorspronkelijke" staat terugge bracht. Als het ministerie wil bijspringen, zijn ze van harte welkom. Ze zullen nu toch ongeveer wel weten wat hier met die hou ten gebouwen kan gebeuren". DEN HAAG (GPD) - De katholie ke onderwijsvakorganisatie (KOV) is teleurgesteld over de weigering van het CDA partijblad CD-Actu eel een advertentie van de bond op te nemen. In de advertentie wilde de KOV zijn bezwaren tegen de be zuinigingsplannen van CDA-mi- nister Deetman (onderwijs) uiteen zetten. Volgens de bond luiden die 'een rampzalige afbraak in van een van de belangrijkste basisvoorzie ningen in ons land'. Waarnemend partijsecretaris Bremmer noemt de KOV-adver- tentie tendentieus en vindt ook dat hij te vroeg komt omdat de discus sie over de bezuinigingen nog vol op gaande is. Via een woordvoer der laat Bremmer weten zich voor al te storen aan de term 'rampzali ge afbraak'. Een advertentie kan een constructieve bijdrage zijn aan de discussie, maar dit is niet con structief, aldus de zegsman. De KOV ziet in de weigering een 'zoveelste aanwijzing dat de groot ste regeringspartij onverschillig is voor het brede maatschappelijke protest dat zich in de onderwijswe reld ontwikkelt'. Deetman wil een miljard gulden bezuinigen op de onderwijsbegroting, onder meer door vierjarigen later naar school te laten gaan, de omvang van het speciaal onderwijs terug te dringen en zieke leerkrachten later te ver vangen. "Een politieke partij die zich doof houdt voor kritiek uit een maatschappelijke organisatie, kan nog nauwelijks pretenderen naar de samenleving te luisteren", aldus de KOV. Woordvoerder Van Kor- tenhof: "Dit is tekenend voor de houding van het CDA, maar we blijven op de deur bonzen, ook al gaat die niet open". 'Revolutionaire cellen' eist aanslag HBG op DEN HAAG (ANP) - Een zich 'Re volutionaire Cellen - Commando Tupac Amaru' noemende groep heeft gisteren de verantwoordelijk heid opgeëist voor de bomaanslag op het kantoor van de Hollandse Beton Groep in Gouda opgeëist. De aanslag richtte voor enige tien duizenden guldens schade aan. In een schriftelijke verklaring noemt het commando de betrok kenheid van het bedrijf met de bouw van Woensdrecht als reden. De Goudse politie zei gisteren de verklaring uiterst serieus te nemen. AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse afdeling van de Pakistaanse Volkspartij (PPP) en twee andere organisaties van Pakistanen in ons land hebben gisteren ten stelligste ontkend betrokken te zijn bij een handel in valse paspoorten. Daar mee zouden vele honderden men sen illegaal de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Canada bin nengekomen zijn. De Britse krant Sunday Times wees de in Amster dam gevestigde PPP-afdeling als hoofdschuldige in de paspoorten- zwendel aan. WD wil 'God met ons' wel op munt houden DEN HAAG (GPD) - De WD heeft kamerlid Wiebenga terug gefloten na diens opmerking gisteren dat de tekst 'God zij met ons' op de rand van de munten eigenlek zou moeten verdwijnen. Dat zou meer in overeenstemming zijn met het principe van scheiding van kerk en staat, zoals dat in ons land geld, zo zei de WD-er gis teren in de Tweede Kamer. Zijn partijgenoot, staatsse cretaris Koning van financiën, toonde zich al niet gelukkig met diens opmerkingen. Hij zei dat het randschrift in de nieu we muntwet 'om historische re denen' gehandhaafd blijft. Wie benga zei toen de zaak in de fractie nog eens aan de orde te stellen. Daarmee zal hij weinig suc ces hebben, zo blijkt uit een verklaring die de liberale frac tie vanmorgen uitgaf. Daarin zegt de WD dat er geen plan nen bestaan om de tekst te schrappen. De PPP noemt de publikatie een nieuwe poging van de Pakistaanse leider Zia om in ballingschap le vende landgenoten in diskrediet te brengen. Verwezen wordt naar de affaire in 1982 waarbij 18 PPP-le- den in Nederland werden opge pakt na een tip dat op Schiphol een Pakistaans vliegtuig zou worden gekaapt. De 18 arrestanten werden spoedig weer vrijgelaten zonder dat enig bewijs voor kapingsplan- Twee Sunday Times-journalis- ten - een van hen is zelf Pakistaan - beschreven het -afgelopen week einde hoe zij er zonder problemen in slaagden in Amsterdam voor 1700 gulden een valse Nederlandse pas te kopen. Zij kwamen met die pas eenvoudig per veerboot Groot- Brittannië binnen. De verkoper van de pas was een zekere Shezad. Die zou al duizenden mensen aan valse paspoorten hebben gehol pen. Shezad zegt tegen de Sunday Times te hebben geopereerd van uit het PPP-kantoor aan de Nes in Amsterdam. In dat pand zyn naast de PPP ook gevestigd de niet-poli- tieke PAN (Pakistaanse Arbeiders vereniging Nederland) en The Struggle, een af en toe ook in de Engelse taal verschijnend blad. Uitgever Gondel van The Struggle erkende maandag het PPP-lidmaatschap van zijn landge noot Shezad, die ongeveer een jaar geleden vanuit West-Duitsland naar Nederland gekomen zou zijn. Hij ontkende echter ten stelligste dat Shezad"het PPP-pand zou heb ben misbruikt voor paspoortver valsing. De uitgever noemde het verhaal in de Sunday Times erg op geklopt. LUCHTFILTERS (ANP) - Er zijn geen bijzondere veiligheidsmaatre gelen nodig by het verwisselen van luchtfilters die na Tsjernobyl radioactief stof bevatten. De Raad van State heeft een eis in die rich ting van de stichting Natuur en Mi lieu niet-ontvankelyk verklaard. De stichting was naar de rechter gestapt toen het ministerie van VROM weigerde extra voorzorgs maatregelen af te kondigen. ADVERTENTIE Natuurlijk! als u een betrouwbare, bijna nieuwe auto tegen aan trekkelijke BOVAG voorwaarden wilt huren, bent u bij MultiRent het beste af. U kunt er kiezen uit alle aktuele modellen ^personenauto's. ^Ook hebben zij T bestel- en personenbusjes alsmede diverse aanhangwagens, waaronder dieseluitvoeringen en automaten. Bij MultiRent kunt u uw huur- |auto koste reserveren, krijgt u de groene kaart er gratis bij en betaalt u voor de ongevalleninzittenden verzekering helemaal niets. Vanaf 7 dagen of langer zijn alle km vrij m.u.v. de bestel en personenbusjes. Dat is veilig rijden en voordelig huren! VONDELLAAN 80. LEIDEN, TEL. 071-310001

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5