Stichting Gezinsverzorging schreeuwt om meer personeel De la Mar houdt vast aan 'Zijloever' Geld voor extra hulp blijft onaangeroerd Kunstwerken bij basisscholen in korte tijd aan reparatie toe Aanmatigende advocaat walst over grote teen van rechter Geld voor Bmtenkliniek PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986 LEIDEN - De Stichting Ge zinsverzorging Leiden kampt met een groot tekort aan personeel. Door de Tweeverdienerswet is vorig jaar danig huisgehouden onder het bestand gezins verzorgsters. Directeur A. Claassen spreekt van meer dan honderdvijftig van de zeshonderd krachten. Ook onder de zogenaamde al- phahulpen - waarvoor de stichting slechts bemiddelt en geen premie hoeft af te dragen - is een flink aantal dat tengevolge van de Tweeverdienerswet is opge stapt. "Vooral in het begin van 1985 ont stond een golf van ontslagen. Dat nam in de loop van het jaar enigs zins af, omdat mensen even wilden aankijken hoe die wel nu in hun inkomen zou toeslaan, maar later zijn toch weer behoorlijk wat men sen weggegaan", aldus Claassen Niet alleen de Tweeverdieners wet is oorzaak van de terugloop in het aantal personeelsleden, ook door het aantrekken van de con junctuur trekken veel werkneem sters naar andere, beter betaalde banen. "En dan is er nog het weg- zuigeffect van het grijze circuit Dat heeft een grote aantrekkings kracht". De vraag om gezinshulp in Lei den is groot. Omdat het budget voor de gezinszorg in Leiden door overheidsbezuinigingen onder het peil van het landelijk gemiddelde was gezakt, besloot het ministerie van wvc vorig jaar het budget van de Leidse stichting met een half miljoen uit te breiden, het schrij nende is nu dat de stichting wel geld heeft, maar een tekort aan per soneel. Daardoor ontstaat het ge vaar dat de subsidie volgend jaar weer wordt teruggedraaid, omdat de stichting die half miljoen gul den niet kan 'opmaken' De Stichting Gezinsverzorging Leiden adverteert eens in de twee weken. Claassen: "Daar komen veel mensen op af, maar je ziet een verschuiving in de leeftijd van geïnteresseerden. Waren dat vroe ger vrouwen van tussen de 25 en 45 jaar, nu zijn het vooral jongere mensen. Van de twintig sollicitan ten kunnen er maar vijf of zes wor den benoemd. Een deel schrikt als nog terug voor de Tweeverdieners wet. waarover wij hun informeren Een ander deel is minder geschikt voor het werk. Dat komt door de vergrijzing: 75 procent van onze cliënten is ouder dan 65 jaar. Dat betekent dat aan de hulpverlening intensievere eisen worden gesteld. We moeten de kwaliteit zo goed mogelijk in acht houden Desondanks is de stichting met een jongerenproject begonnen. Elf jongeren krijgen een speciale trai ning en van die elf zijn er inmid dels acht in vaste dienst gekomen. Van hen volgen er nu vier een be roepsopleiding voor bejaardenver- zorgende. Binnenkort wordt met een tweede groep begonnen. "Het probleem van jongeren is dat ze geen part-time werk willen doen, omdat het salaris dat ze met dit werk verdienen hun enige inko men is. Bij voorkeur werken jonge re vrouwen achtentwintig tot veer tig uur per week. Maar dat bete kent dat deze krachten de zorg krij gen voor zes a zeven gezinnen of ouderen per week. Dat is een zeer zware werkbelasting". Wachtlijst De wachtlijst voor gezinsverzor ging in Leiden bestaat op dit ogen blik uit honderd aanvragen. In an derejaren liep die lijst op tot hoog uit zestig of zeventig. "Dat is vrese lijk frustrerend. Je hebt het geld. maar niet de personele middelen om aan die aanvragen te voldoen. Terwijl je weet dat het hier om dringende gevallen gaat. Die Twee verdienerswet is echt een onding. Niet zozeer omdat tweeverdieners zoveel moeten inleveren, want in de meeste gevallen gaat het om een paar tientjes, hoogstens ruim hon derd gulden. Maar vooral de psy chologische werking die ervan uit gaat vormt een barrière. Plus de administratieve rompslomp, waar mee mensen komen te zitten". Claassen is evenmin te spreken over de daadwerkelijk effecten van een onderzoek door het ministerie van binnenlandse zaken over de gezinsverzorging. "Terwijl dat on derzoek heeft uitgewezen dat ge zinsverzorging beter moet worden gehonoreerd, wil de overheid niet meer geld ter beschikking stellen. Geen wonder dat de mensen weg trekken. Want tegelijkertijd is ook bewezen dat door het aantrekken Bejaarde (83) aangereden LEIDEN - Een 83-jarige Leidenaar is gistermiddag op de Schipholweg aangereden door een bestelauto Hij is met een gebroken pols, een hersenschudding en blauwe plek ken naar het AZL vervoerd. De man stak de Schipholweg over op een plek waar dat niet mag en was voor de automobilist te laat in zicht daar hij tegelijkertijd met en achter een graafmachine langs overstak. De bestuurder van de auto kon hem niet meer ontwijken van de conjunctuur banen in bij voorbeeld de horeca of de kappers wereld beter betalen Daaraan ver lies je veel personeel" De wervingsactiviteiten leggen een extra druk op het administra tieve personeel van de stichting. De atv- en vakantiedagen zijn moeilijk op te vullen. Claassen "We hebben in de vakantieperiode 186 vakantiehulpen moeten aan trekken". Avondhulp samen De stichting wer met de kruisverenigingen "ln overleg zijn we op beperkte schaal ook avond en weekendhulp gaan verlenen. Nu krijgen zes mensen in Leiden die hulp. Maar dat zullen er in de toekomst meer worden. Dat drukt ook op je budget. Niet alleen door de salaristoeslag. Maar ook. omdat je gezinsverzorgsters nu eenmaal 's avonds laat niet op de fiets kan sturen. Auto- en taxikos- ten komen er dus bij" Neem daarbij het overheidsbe leid dat mensen zo lang mogelijk thuis wil houden, waardoor bejaar denhuizen steeds meer van verzor- gings- verpleegtehuizen worden. Claassen "Het gevolg is dat oude ren die thuis blijven wonen steeds intensievere thuishulp nodig heb ben. Het is dus niet alleen de hoe veelheid werk. maar ook de kwali teit waaraan steeds hogere eisen worden gesteld. Ook de ziekenhui zen sturen' mensen steeds vaker eerder naar huis. Dat merk je voor al in de vakantieperioden. Daar over moet meer overleg worden ge voerd. Ik heb de drie Leidse zie kenhuizen hierover aangeschre ven. Tot nu toe heb ik van slechts één ziekenhuis antwoord gehad". Claassen ziet de toekomst niet al te rooskleurig in. "Vooral die re ductie van het aantal bejaardente huizen baart me grote zorgen. Meer hulpbehoevende mensen blijven langer thuis. Er moet dan ook meer geld voor gezinszorg ter beschik king komen. De positie van het personeel moet worden verbeterd. Want op dit ogenblik hebben we een tekort aan vijftig tot zeventig gezinshulpen. Maar dat zouden er in de toekomst wel meer kunnen worden. Laat overigens mensen nu niet denken: "Ze zitten met perso neelsgebrek. dus laten we maar niet aan de bel trekken voor een gezinshulp". Dat mag het effect van deze noodkreet niet zijn. Men sen moeten zich niet laten af schrikken". Desnoods ook geld uit pot voor flankerend ouderenbeleid LEIDEN - Wethouder De La Mar (samenlevingsopbouw en maat schappelijke aangelegenheden) houdt vast aan de bouw van ver- zorgings- en verpleeghuis Zijloe ver in Leiden-Noord. Dit ondanks de grond achterge- LEIDEN - Twee van de drie kunst werken die Leidenaar Pieter Ge- rards heeft vervaardigd voor het Zijlwijkscholencomplex. zijn een week nadat ze waren geplaatst, al aan reparatie toe. De werken wa ren zeer zeker bedoeld om op te spelen, maar de kinderen van de drie basisscholen de Dukdalf, de Zonnewijer en de Zijlwijkschool hebben voor de kubusvormige kunstwerken zoveel aandacht aan de dag gelegd dat er beschadiging is opgetreden aan de constructie van twee van de drie werken. Het derde kunstwerk heeft een afwij kende constructie. De twee beschadigde werken zijn in handen gegeven van een constructeur. Deze heeft het idee geopperd één van de twee na repa ratie weer terug te plaatsen en aan te kijken of het in verstevigde staat wel bestand is tegen het gewicht van veel kinderen tegelijk. De zo genoemde Percentagecommissie Kunstopdrachten van de gemeente LEIDEN - De bomen daalden. Hij dacht: ik haal het, remmen heeft geen zin. In de verte was de trein al zichtbaar, maar zonder brokken kwam hij aan de over kant. De opluchting, de roes van de overwinnaar. duurde kort: de au tomobilist knalde namelijk tegen een andere weggebruiker. (Een vergelijking dringt zich op: je springt over een sloot, heft de handen ten hemel om onder de blauwe hemel in je eentje de overwinning te vieren, waarna je tot aan je hals in de blubber weg zakt.) De andere automobilist ging overigens ook niet helemaal vrij uit. Hij zou normaal gesproken voorrang hebben moeten geven, maar ja: zijn opponent was na tuurlijk wel door rood gereden Gisterochtend stonden beide heren voor de kantonrechter. De zaak van de man die linksaf sloeg, voorrang zou hebben moe ten verlenen, was simpel. De offi cier van justitie wilde hem ont slaan van rechtsvervolging. Dat kon niet, aldus de rechter, want de man was in een bepaald opzicht toch schuldig: hij had goed moeten uitkijken. Schuldig zonder straf derhalve. En nu de veroorzaker. De offi cier las voor wat hij tegen een agent had gezegd: "Ik reed door rood omdat ik dacht dat ik het nog wel zou halen". Mooie ver klaring, zei de officier van justi tie, maar hij bedoelde natuurlijk het tegenovergestelde. "Dat heb ik helemaal niet ge zegd", zei de verdachte. Sterker nog: hij had helemaal geen ver klaring afgelegd. "U heeft toch met die agent ge sproken?" "Jawel, maar ik was niet aan het verklaren" "Er werden u toch vragen ge steld! Op basis van uw antwoor den is een verklaring opgesteld' De verdachte mopperde een beetje. De officier eve Hij stoorde zich naar gen aan de opstelling van de ver dachte. De officier vond dat de man zich wel wat boetvaardiger mocht opstellen. Door rood rij den, niet verzekerd zijn. een bot sing veroorzaken "en het is niet de eerste keer dat u moet voorko- Straf: 780 gulden boete en een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van zes maanden. "Ik ben het ermee eens", zei de verdach te, alsof hij zo juist niet was ver oordeeld maar een prijs had ge kregen. "Nou, nou, nou", sprak, de rechter. En de officier stak zijn verbazing ook niet onder stoelen of banken Hij maakte het geluid van een locomotief die op gang komt. Zei die advocaat dat nou echt? Had zijn cliënt niet hard gere den? Maar de advocaat liet het er niet bij zitten. Hoorde hij goed dat meneer de officier iets sugge reerde: dat zijn cliënt naar het buitenland was gegaan omdat hij bang zou zijn voor dit proces? "Dal vind ik bepaald aanmati gend". En toen werd de rechter boos. Kon meneer niet beter op zijn woorden passen! De advocaat liet echter even later weer het woord aanmatigend vallen. Het woord kwam als een baksteen te recht op de grote teen van de rechter: "Ik vind u brutaal. Dit is geen manier om een pleidooi te houden; u moet uw stijl aanpas- Als een schooljongen deed de advocaat er het zwijgen toe. De officier en de rechter zeiden even ook niets meer. Verbaasd omdat er in dat stille water dat kanton gerecht heet een steentje was ge gooid? het feit dat de provincie weinig prioriteit stelt aan de bouw van dit verzorgingstehuis en de bal heeft teruggekaatst naar de gemeente Leiden. De gemeente moet van de provincie met beter uitgewerkte plannen komen omtrent Zijloever Gisteravond tijdens de vergade ring van de raadscommissie zei De la Mar desnoods geld van het flan kerend beleid te zullen gebruiken om de bouw tóch van de grond te krijgen. Hij wees daarbij op de mo gelijkheid om dat geld te gebrui ken voor de keuken, waarin dan niet alleen maaltijden voor de be woners, maar ook voor in de buurt wonende ouderen zouden kunnen worden klaargemaakt. D66 en CDA vielen een beetje over die opvatting, omdat zij dat oneigenlijk gebruik van het geld uit de flankerend beleid-pot von den. "We moeten bekijken of er geen alternatieven zijn voor Zijloever, bijvoorbeeld een constructie als de aanleunwoningen van Nieuw Groenhoven". LEIDEN - De fancy-fair die is gehouden op de Prins Willem-Alexander- mavo, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de school, heeft een bedrag opgebracht van 7500 gulden Deze opbrengst zal ten goede komen aan het kinderziekenhuis De Lin- denhof te Noordwijk, dat is de buitenkliniek van de afdeling kinderge neeskunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Van het geld zullen spelbenodigdheden en speeltoestellen worden aangeschaft voor patiën ten van de kinderkliniek. De feestelijkheden rond de jubilerende Mavo- school aan de Diepenbrocklaan zijn afgesloten met een groot feest. Onderscheiding Elkerbout Vergiftiging 'T .F.inRN F.pn T .piHco man' Maar De la Mar stelde daartegen over dat er in Leiden-Noord hele maal geen voorzieningen voor ou deren zijn, zodat er dus moeilijk aanleunwoningen kunnen worden gebouwd. De wethouder kreeg voor zijn plan de steun van PvdA. VVD. SP en Klein Links, alle fel voorstanders van de bouw van Zij loever. Sommigen hekelden uit spraken van directeur Van Oosten van verzorgingstehuis Rijn en Vliet, enige tijd geleden in een in terview in deze krant. Van Oosten zei toen dat de bouw van Zijloever niet nodig is omdat Leiden al zit aan het benodigde aantal verzor gingsplaatsen. De la Mar zei hier over dat Van Oosten vroeger zélf had gepleit om Rijn en Vliet af te breken in plaats van te renoveren om zo in Leiden-Noord een voor ziening te bouwen. "Het lijkt erop dat Van Oosten nu voor zijn eigen belang opkomt, zonder aan de ou deren in Leiden-Noord te denken". LEIDEN - Leidenaar I. Eikerbout heeft een koninklijke onderscheiding gekregen vanwege zijn 35-jarig dienstverband bij het bedrijf GTI in Rot terdam. Eikerbout kreeg de zilveren ere-medaille in de orde van Oranje- Nassau. Hij heeft de onderscheiding ook verdiend vanwege zijn verdien sten op sociaal-maatschappelijk terrein. Eikerbout was onder meerjaren- lang actief in het jeugdwerk Verder was hij bestuurslid van de woning bouwvereniging PCW en maakte hij zich verdienstelijk in de 3 October Vereeniging. LEIDEN - Een Leidsernan van on bekende leeftijd is gisteravond rond elf uur met vergiftigingsver schijnselen, het gevolg van over matig alcoholgebruik, op de Lage Morsweg aangetroffen. De Eerste Hulpdienst, gealarmeerd door een omwonende, heeft de man overge bracht naar het AZL. Overigens heeft hel weghalen van de twee werken tot nieuwe complicaties geleid: in de funda menten zijn uitstekende bouten achtergebleven, wat bij ouders in verband met de veiligheid be zorgdheid heeft opgewekt. A. van der Ree van de directie culturele zaken weet echter te melden dat er een hekje om de fundamenten zal worden geplaatst. Duivensport Wedvluchten uit St. Ghislam. De Reisduif: 1.7,9 W. Kop; 2 W Tolboom: 3 J. Harteveld: 4,5,6 W. v.d. Hoogt: 8,10 P Mooter: De Vriendenclub: 1. W. Vijl- brief: 2.4.10 W. Siera jr.: 3.8 com binatie KooylWerkhoven: 5 A Siera: 6.9 L. Koopman: 7 Th. Dongelmans: De Rijnklievers: 1,2 A. de Vries: 3 T. Kraan: 4 H. Sladek: 5 J. van Leyden: 6 B. van Mil: 7 J. Zeven hoven: 8 H.v.d.Star: 9 J.v.d.Wal: 10 J.Kok: De Blauwkras 1.6.9 combina tie Houwelingen/Noest: 2,3,5 R Verhoogt: 4 P. Landensbergen: 7 combinatie Nieuwendijk8 F.v.d.Wetering: 10 combinatie Tang/De Wetering. LPC 1,6 P. de Haas: 2.3.4.5.9.10 J Slaffleu: 6 P de Haas: 7 P. Schlagwein: 8 A. Sm- geling. Hel Oosten: 1,5 P. Juffersmans. 2,8,9 R. v.d. Nieuwendijk: 3,7,10 combinatie S en G: 4 J. Verbaan. 6 G. Hendrikse. Wedvlucht uit Orleans De Zwaluw: 1.4.5 H.v.d.Kooii 2.10 J.v.d.Kooij: 3.7 P van Wis sen: 6.8 J. Verhoork: 9 P. van Leeuwen. Wedvlucht uit Moeseroeu. De Zwaluw: 1,5 P. van Wissen: 2,4.6 H.v.d.Kooij: 3.10 P van Leeuwen: 7 H. Verhoork: 9 J Hoo- gervorst: 8 J.v.d.Kooij. Hengelsport LHC '80 hield een wedstrijd in de Ringvaart in Hillegom Uit slag korpsen: 1 Hengelsport, 61 punten. 116 stuks: 2 De Vliet, 62 punten. 123 stuks 3 DVS 67 pun ten. 99 stuks: 4 DSB 2. 68 punten. 123 stuks: DSB 1. 70 punten. 133 stuks: 6 Zuid-West 2, 75 punten. 103 stuks: Zuid-West 1.88 punten. 98 stuks: VIT, 90 punten. 81 stuks: SUST. 99 punten. 74 stuks: Lei den, 114 punten. 60 stuks: Ruis- voorn. 128 punten. 29 stuks. Uit slag individueelI. J.Mark (DSB 2), 40 stuks, 5 punten: 2 H. Boelee (Hengelsport), 33 stuks, 6 punten: 3 J.v.d.Heijden (DSB 1), 58 stuks. 7 punten: 4 F. van Eijgen (DSB 2). 39 stuks, 7 punten: 5 J. Ben- ning (DSB 1), 26 stuks. 7 punten. 6 W. Moenen (Zuid-West 2), 40 stuks, 8 punten: 7 N. Verhoef (Hengelsport), 30 stuks. 8 punten: 8 C. v.d. Voorst (Vliet), 25 stuks. 8 punten: 9 B. Heemskerk (DVS), 24 stuks, 8 punten: 10 J. Roest (Vliet), 45 stuks, 9 punten. mie wordt tot en met 28 septem ber een tentoonstelling gehouden met als onderwerp Rond de Mid dellandse zee'. Leden van Ars Ae- mula Naturae tonen werk dat tot stand kwam na bezoek aan een van de landen rond de Middel landse zee. De openingstijden van de expositie aan de Pieters kerkgracht 9: maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 19.30 tot 21.30 uur: za terdag en zondag van 13.00 tot 16.00 uur. Headbangers Alle headbangers zijn zater dag wederom welkom op een har drock- en heavymetalavond in 't Breehuys. Er staat een optreden op het programma van de als ste vig omschreven hard rockforma tie Satans Claw. Aanvang na 21.00 uur Stats Het jongerencentrum Stats aan de Haarlemmerstraat staal vanaf volgende week weer voor jongeren in de leeftijd van 16 tot 26 jaar open. Een greep uil de ac tiviteiten: sport, spel. video, uit stapjes en diverse cursussen, uit lopend van computer, zeefdruk ken en zelfverdediging. Op vrij dagavond is er disco van 21.00 tot 24.00 uur. Van dinsdag lol en met vrijdag is het centrum ook van 15.00 tot 17.00 uur open. Ook wordt informatie gegeven over werkloosheid, kamerbewoning, e.d. Voor meer informatie, ook omtrent cursussen, tel. 142136 of een briefje naar Stats. Haarlem merstraat 73c. 2312 DL Leiden. Meidencafé Vrouwen De binn de Partij van de Arbeid nodigen al hun politiek geïnteresseerde sek segenoten uit deel te nemen aan een zaterdag 13 september te hou den bijeenkomst in Het Gulden Vlies aan Breestraat 125 te Lei den. Het programma, dat om streeks 9.30 uur begint, ziet er als volgt uit: spreekbeurt over vrou wen en werkgelegenheid met aansluitend discussie, gevolgd door een lezing over vrouwen le gen racisme. Het programma duurt tot omstreeks 12.15 uur Expositie Meisjes die zijn geïnteresseerd in het volgen van een cursus zelf verdediging, kunnen dinsdag 16 september een demonstratives volgen in 't Breehuys om 19.00 uur. Voor informatie tel. 130983. rragen naar Pauline of lngrid. Vanaf vandaag is het Meidenca fé trouwens weer open. De beide meisjes kunnen daarover even eens meer gegevens verschaffen. WinterklecLing ln het verenigingsgebouw van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen aan de Caeciha- straat 18 wordt in samen werking met de Unie van Vrijwilligers dinsdag 16 en woensdag 17 sep tember wederom de winterkle- dingbeurs gehouden. Kleding kan dinsdag worden ingebracht tussen 1000 en 16.00 uur. De avondverkoop begint die dag om 19.00 uur Woensdag worden kle ren verkocht tussen 10.00 en 14.00 uur. Voor informatie tel. 132920. 155568 of 131135. Gescheiden ln het Fiom-bureau aan de Langegrachl 61 heeft vanavond een informatieve bijeenkomst plaats voor gescheiden ouders. Tal van facetten als onder meer de omgang met kinderen, om gangsregelingen. e.d. komen ter sprake. Aanvang 20.00 uur. Wie interesse heeft kan zich vi avond opgeven voor een cursus die zeven avonden duurt. Niet alleen ouders, maar ook kinderen komen aan bod. Fiom en Riagg houden een speciale kindergroep waar kinderen inde leeftijd van 7 tot 13 allerlei vra gen en problemen kunnen voor leggen Wie meer wil weten of zich wil opgeven, kan bellen met 144715 of even langslopen bij het Fiomburo aan de Langegracht 61.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4