Steeds Postuum huldebetoon voor bewaardrift Jan van Hout Expositie Schansen en Schransen in kader 3 oktober Gehandicapten klagen over bereikbaarheid van Het Gulden Vlies DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986 Redactie: Wirn Brands AnnemieK Ruygrok Onmensch (1) Welk een onmensch - op wie zou dat onmensch slaan? Op een wethouder? Dat mocht hij wil len. Wethouders komen en gaan. Ergens woont meneer X en die herinnert zich nog goed dat de gezagsdrager A het goed met de mensen voorhad, of juist niet. Maar meneer X is de enige die nog iets weet te vertellen over die wethouder. Nee, als we schrijven 'Welk een onmensch', dan kunnen we het maar over één persoon hebben die elke rechtgeaarde Leidenaar kent: Goeie Mie. Op 15 december 1883 werd ze door de politie gear resteerd, het begin van een ver haal dat in binnen- en buitenland zoveel stof deed opwaaien dat Leiden uit zijn vestingwallen dreigde te knappen. Ach, zei Goeie Mie aanvanke lijk, ze had per ongeluk chloor in de pap van de familie Frankhui zen gedaan. Maar even later ver klaarde ze al weer iets anders, meneer Frankhuizen maakte haar het hof en daarom had ze hem en zijn familie maar vergif tigd. En er kwam meer boven water. Zoveel zelfs dat de ondervragers van Goeie Mie waarschijnlijk geen kopje thee in haar nabijheid meer durfden te drinken, want stel je voor dat... De contouren van een vreselij ke zaak hadden zich al snel afge tekend: Mie van der Linden, in de Haver- en Gortbuurt beter be kend als Goeie Mie omdat ze zo behulpzaam was, een voorbeeld voor velen, had tientallen fami lieleden en bekenden met gif uit hemelen gestuurd, nadat de bes te mensen eerst op haar aanra den begrafenisverzekeringen hadden afgesloten. Goeie Mie - je hoort op de ach tergrond bij wijze van spreken de duivel schaterlachen. Onmensch (2) Nu naar het heden, nou ja, naar een verleden dat nog maar kort achter ons ligt. Aan het begin van de jaren tachtig was Herman Amptmeijer, tegenwoordig chef van de afdeling economische za ken, secretaris van de straatna- "We moesten ons op een gege ven ogenblik buigen over de naamgeving van bruggen in de Groenesteeg. Toen leek het mij wel een aardige gedachte om de laatste brug - die naar de begraaf plaats loopt - Goeie Miebrug te dopen. Niet als eerbetoon, ben je gek, Goeie Mie behoort tot de Leidse geschiedenis, daarom. Komt nog eens bij dat die plek ook geschikt is: op de begraaf plaats liggen haar slachtoffers". Toch blijft het macaber. "Als je het als een eerbetoon opvat, maar zoals ik al zei: dat was onze intentie niet. In elk geval ging het gemeentebestuur niet ak koord met ons voorstel. En over macaber gesproken: nu heet die brug geloof ik De laatste brug". De geschiedenis van Goeie Mie - moet de deksel op die pan vol arsenicum, of moeten we de her innering levend houden, simpel weg omdat zij de hoofdrolspeel ster was in een door haarzelf gro tendeels geregisseerd toneelstuk dat ook veel buitenlandse toe schouwers trok? Die vraag lijkt academisch, maar vergis u niet: het huis waar in Goeie Mie op 9 september 1839 werd geboren dreigt ge sloopt te worden. Onlangs werd het vriendelijk ogende pandje op de hoek Oostdwarsgracht/Lan- gegracht opgekocht door de ge meente. Het geboortehuisje moet plaats maken voor nieuw bouw. Is dat terecht? Gemeente ambtenaar Leo Meijer - wat heb ben die ambtenaren toch met de gifmengster? - vindt van niet. Onmensch (3) "Durf je een kopje koffie aan", vraagt Leo Meijer, waarna hij grinnikend om zichzelf zijn kan toor in het stadsbouwhuis uit beent. Dat Goeie Mie werd gebo ren in het huis aan de Oostdwars- gracht heeft Meijer gelezen in een gedegen artikel van Ingrid Moerman, conservatrice van De Lakenhal. "Toen ik' hoorde dat het pand gesloopt gaat worden, heb ik dat feit nog eens nagetrokken bij het onvolprezen gemeentearchief en het klopte. Die controle leek me wel raadzaam: stel je voor dat je Het geboortehuis van de gifmengster, hoek Oostdwarsgracht/Langegracht je gaat inzetten voor het foute huis!" Over de plannen van de ge meente: "De gedachten gaan uit naar het opknappen van de mo numentale panden aan de Oost- dwarsgracht. De huizen aan de zijde van de Langegracht zouden gesloopt moeten worden, vinden de makers van het plan. Het ge boortehuis van Goeie Mie gaat dan tegen de vlakte". Meijer heeft inmiddels al met diverse mensen gesproken over de ramp die ons mogelijk te wachten staat. "Ik heb uiteraard contact opgenomen met Ingrid Moerman en Herman Amptmeij er. Zij zijn het vanzelfsprekend met mij eens: dat huis moet blij ven. Anderen die ik heb aange sproken, onder wie de makers van het plan, kijken meestal een beetje merkwaardig. Je krijgt dan van die veelbetekende blik ken, zo van: jongen, je doet "Kijk, dat plan kan makkelijk worden veranderd volgens mij. Als je de grens anders trekt, nou, dan kan dat geboortehuis ge woon blijven staan en worden opgeknapt". Onmensch (4) Waarom mag het geboortehuis van Goeie Mie niet tegen de vlak te? "In het buitenland zou die vraag niet eens bij de mensen op komen. Ik denk datje wel ergens het geboortehuis van Landru (een collega van Goeie Mie, red.) kunt bezichtigen. En je hebt toch ook overal griezelkabinetten!" "Voorts vind ik dat dat huis aan de Oostdwarsgracht moet blijven in het belang van de Leidse vrouwengeschiedenis. Die geschiedenis is nogal arm; je komt weinig vrouwen tegen in de annalen. Ja, we hebben gravin Ada die in 1203 een paar dagen heeft zitten bibberen op de Burcht waarna ze door de Ken- nemers werd afgevoerd, maar verder? Goeie Mie is eigenlijk de enige die zowel nationale als in ternationale bekendheid geniet. Ja, negatieve, maar zij is wel ge schiedenis". "Daar komt nog eens by dat Goeie Mie ook nauw verweven is met de sociale geschiedenis van Leiden in de vorige eeuw. Hoe heeft het kunnen gebeuren - wil je die vraag beantwoorden dan moet je ook de sociale misstan den uit die eeuw bestuderen. Artsen die laks waren, en ga zo maar door". Wat moet er met het huis ge beuren als het is opgeknapt? Misschien kan het een woninkje blijven, begint Meijer voorzich tig. Of wellicht kan het een kan toortje worden voor een paar ambtenaren, vervolgt hij. Te den ken valt volgens hem aan milieu ambtenaren of de talentenbank van het bureau emancipatie. "Die zoeken namelijk nieuwe ruimte". Alles goed en wel, maar is er geen veel beter plan te lanceren? Een museumpje bijvoorbeeld, geheel gewijd aan Goeie Mie en haar tijd? "Dat zou prima zijn", zegt Meijer. "Maar dan moeten we natuurlijk wel een aantal geldschieters zien te vinden. Hoewel, zou de LDM geen geld willen geven?" De actie Goeie Mie gaat door, verzekert Meijer ons. Wij zijn on dertussen benieuwd naar uw me ning: moet de woning aan de Oostdwarsgracht worden omge toverd tot een museum? Schrijf Politiemensen laten zich niet flessen LEIDEN - Overmatig alcoholge bruik is de oorzaak van een bot sing, afgelopen nacht op Rijksweg 4 ter hoogte van de oprit Hoge Rijndijk, waarbij een medepassa- giere van onbekende leeftijd en woonplaats hoofdletsel opliep. Zij is overgebracht naar het AZL. De bestuurder, een 42-jarige Ha genaar, verloor ter hoogte van de oprit de macht over het stuur en botste tegen de vangrail aan de lin kerkant van de weg, waarbij de voorkant van de auto totaal werd vernield. De auto schoof vervol gens tientallen meters door en kwam op de Rijnbrug tot stilstand. Voor de politie arriveerde had het tweetal van plaats verwisseld, waardoor het moest lijken dat niet de man, maar de vrouw achter het stuur had gezeten. Dit spelletje hielden zij evenwel niet lang vol. LEIDEN - De legendarische be waardrift van Jan van Hout, tij dens en na het Spaanse beleg van Leiden stadssecretaris van Leiden, geeft ruim vier eeuwen na dato Ru- di van Maanen aanleiding tot het uitspreken van postume woorden van dankbaarheid. „Zou Jan van Hout destijds de gemeentestukken niet met zoveel zorg onder z'n hoe de hebben gehouden, dan hadden wij nu geen tentoonstelling kun nen houden". door Gerard van Putten Met twee studenten van de Rein- wardt Academie tekent het hoofd van de afdeling inventarisatie van het Leidse gemeente-archief voor de inrichting van de expositie 'Schansen en schransen; Leiden belegerd en ontzet', die van 19 sep tember tot en met 11 oktober om en nabij 60 vierkante meter ruimte vindt in de 'Vlietpanden'. Ter op luistering van het eeuwfeest van de 3 October-Vereeniging is besloten het publiek vrije toegang te verle nen tot het gebouw, gevestigd aan de Vliet 45. Ter plaatse kunnen de bezoekers zich meteen inschrijven voor een zogeheten 3 oktober- wandeling. „Op de expositie worden onder meer eigentijdse archiefstukken en prenten uitgestald", kondigt Van Maanen aan. „Allerlei attribu ten die herinneren aan de periode van 31 oktober 1573 of daarom trent, tot en met 3 oktober 1574. Het tijdvak van de omsingeling van de Spanjaarden tot en met het moment waarop Leiden werd ont zet". Vergenoegd Historicus als hij is, laat Van Maanen niet na vergenoegd op te merken dat er opmerkelijk veel tastbaars uit die „roemruchte tijd" bewaard is gebleven. Niet alleen, omdat Jan van Hout destijds als een bekwaam archivaris te werk ging. Ook het toeval heeft het Leid se gemeente-archief geholpen bij het vergaren van de collectie ar chiefmateriaal waaruit onomstote lijk blijkt hoezeer Leiden destijds in last was. Allereerst bood de Ita liaanse antiquair en restaurateur Giovanni Ramazotti in 1957 een vijftigtal verloren gewaande stuk ken te koop aan, terwijl het reeds opgetaste materiaal door de eeu wen heen gevrijwaard is gebleven van rampen. Zoals de stadhuis brand in 1929, bijvoorbeeld. „De archiefstukken die betrekking hebben op de dagen waarin Leiden werd belegerd en vervolgens door de Geuzen werd ontzet, lagen hier toen al opgeslagen. Alleen van de periode 1880-1929 is niets bewaard gebleven. Al die papieren zijn he laas verbrand". Op de expositie 'Schansen en Schransen' wordt onder meer het noodgeld getoond dat ten tijde van de Spaanse belegering werd ge- De expositie biedt een overzicht van de schansen die om Leiden lagen ter verdediging i bruikt als vervangend betaalmid del bij gebrek aan munten, zoals ook de aflezingboeken („een dikke verzameling verordeningen en be sluiten van de vier tegelijk regeren de burgemeesters"). Zodat de Lei denaar van nu zich een indruk kan vormen over het leven in het Lei den van toen. „Uit de stukken valt op te maken hoe er werd gereageerd op de plicht om de schansen dag en nacht te moeten verdedigen, hoe de stadsdefensie door middel van een schutterij werd opgezet. Hoe de voedselschaarste werd aange pakt door middel van een steeds strakker distributiesysteem, dat niet heeft kunnen beletten dat zes duizend van de veertienduizend in woners het beleg als gevolg van de honger niet hebben overleefd. Ook de prenten geven een treffende il lustratie van de ellendige omstan digheden in die dagen. Zoals nu vele mensen nog over de Tweede Wereldoorlog praten, zo werd ook geruime tijd na het ontzet nog door talloze oudere mensen gepraat over de Spaanse belegering rond de stadsschansen. Over de vreugde om het ontzet erna. Kunstenaars van een iets jongere generatie heb ben die verhalen omgezet in beel den". Kostuums naar de mode van de zestiende eeuw („aangeleverd via de 3 October-Vereeniging") en een zestiende eeuws pistool dat door het Wapenmuseum in bruikleen is gegeven, completeren de tentoon stelling. Volkstelling De nalatenschap van Van Hout reikte Rudi van Maanen trouwens aanzienlijk meer aan dan de rekwi- siten voor een tentoonstelling. In nauwe samenwerking met Dick de Boer, hoofdmedewerker van de fa culteit geschiedenis van de Leidse universiteit, lichtte hij onder meer de gegevens eruit over de volkstel ling die in juli 1574 is gehouden. „In die periode kreeg Leiden het Spaans benauwd. De pest sloeg toe. De voedselvoorraden liepen zienderogen terug, de bevolking had honger. Om te weten te komen hoeveel monden er gevuld moes ten worden, besloot het stadsbe stuur niet alleen tot registratie van de voorraden graan en het aantal slachtkoeien in de stad over te gaan, er werd ook een volkstelling gehouden. Die heeft uit historisch oogpunt bezien een schat aan in formatie opgeleverd. Bijvoorbeeld dat Leiden op 7 augustus 1574 drie duizend gezinshoofden telde, dat ADVERTENTIE Zuiver als het Schotse water; natuurlijk als het Schotse land- schap, geadeld s als een Schots edelman. wijn en gedistilleerd Tri (015)569324' Van Maanen titssen archiefstukken en archiefkasten i onderzoeker nog heel wat plezier kan beleven. i de gemeente. Een plaats i een gezin toen gemiddeld uit vier personen bestond. Maar ook, dat de gezinssamenstelling per wijk verschilde. De wijk 'Burghstreng' bij de Nieuwe Rijn herbergde de grote huishoudens, 'de Kamp' ach ter de Haarlemmerstraat bood juist onderdak aan individuen". De Boer en Van Maanen hebben de gegevens gebundeld tot een boekje dat tegen 3 oktober zal uit komen. Gerubriceerd onder een naamindex worden de namen van alle gezinshoofden erin gepubli ceerd, zoals ook de samenstelling van hun gezinnen. „Merkwaardig genoeg is die volkstelling in het verleden als bron voor historisch onderzoek maar weinig gebruikt. In 1874 is er wel een boekje over uitgegeven, maar dat is in een klei ne oplage verspreid. Bovendien was het heel slecht van inhoud, omdat er bij de samenstelling er van vele dingen zijn vergeten". Inventaris Zeker op de Leidse boeken markt kan men de naam Van Maa nen binnenkort toch al dikwijls te genkomen. Hij heeft mede de eind redactie gevoerd van het gedenk boek over 100 jaar viering van 3 ok- tober-feesten. Hij stelde ook een eind oktober in boekvorm te ver schijnen inventaris samen over wat er thans allemaal aan mate riaal, betrekking hebbend op het tijdvak 1574-1816, voorhanden ligt in het gemeente-archief. Aan het moment dat Van Maanen zijn kopij bij de drukker kon bezorgen, is veertien jaar werk vooraf gegaan. „Ik heb een goeie vijfhonderd strekkende meters archief moeten ordenen oftewel tienduizend ar chiefeenheden. Het tydvak begint uitgerekend bij 3 oktober 1574. De inventaris van Overvoorde, die in 1937 is verschenen, hield bij of om streeks die datum op". De „archiefeenheden" staan sys tematisch gerangschikt beschre ven in zijn boek dat bedoeld is als een 750 bladzijden beslaande gids die bezoekers moeiteloos door het stadsarchief kan loodsen. „Het is geen boek voor op het nachtkastje, maar bedoeld voor mensen die meer aan de weet willen komen over de historie van Leiden. Dan praat ik niet over de vakhistorici alleen. Persoonlyk verwacht ik dat dit boek de toeloop naar het ge meente-archief zal bevorderen. Een dergelijke ontwikkeling zou ik toejuichen. Want ik moet zeggen, de ryke geschiedenis van Leiden verdient een grotere belangstel ling". Zelfs tijdens zijn meest optimis tische buien zal Jan van Hout des tijds niet hebben' bevroed dat er ooit zo'n enthousiast pleitbezorger voor zyn nalatenschap zou op staan. LEIDEN - Het Gulden Vlies, het gebouw aan de Breestraat waar di verse fracties hun vergaderruimte hebben en waar veel raadscommis sievergaderingen worden gehou den, is moeilijk toegankelijk voor lichamelijk gehandicapten. Dat blijkt uit een onderzoek van de bouwkundig adviseur van de Provinciale Revalidatie Stichting die dat samen met leden van de Nederlandse Vereniging van Blin den en Slechtzienden en de Alge mene Nederlandse Invaliden Bond in augustus heeft gehouden. Gisteravond, in de vergadering van de raadscommissie voor sa menlevingsopbouw en maatschap pelijke aangelegenheden, werd het resultaat van het onderzoek aan de commissieleden uitgedeeld. Daaruit blijkt onder meer dat de toegang vanaf het trottoir niet opti maal is: de bel zit te hoog, de deur dranger is te zwaar. Aan de binnen zijde struikelen gehandicapten bij na over de hoge afstap en het aan kondigingsbord, terwijl een aan duiding ontbreekt voor de plek waar de lift zich bevindt. In die lift zitten sommige knoppen overigens te hoog en zou een etage-melder (belsignaal) gewenst zijn. In de vergaderzalen ontbreekt een ringleiding voor slechthoren den, in het herentoilet op de eerste etage zit de lichtknop aan de ver keerde kant. De deur van de verga derzaal naar het toilet is te smal en in de hal bovenaan de trap is een gevaarlijke doorgang naar de toi letten (twee treden). Stevensbloem besmeurd LEIDEN - In het in aanbouw zijn de woon- en winkelcomplex Ste vensbloem zijn zondagavond voor 7000 gulden vernielingen aange richt. Het complex werd met teer en verf besmeurd en een pas ge metselde muur in zijn geheel om gehaald. Nadat een groot aantal gehandi capten gisteravond deze hindernis sen had genomen, kwamen de raadscommissieleden overigens niet aan de behandeling van het onderzoek toe. Evenmin werd de gehandicaptennota, die op de agenda stond, behandeld, omdat de bespreking van de bejaardenno ta veel tijd vergde. Die werd slechts in eerste instantie bespro ken en staat morgenavond op nieuw op de agenda van de verga dering van de commissie die om acht uur in het Gulden Vlies be gint. De gehandicaptennota zal binnenkort op een ingelaste verga dering worden besproken. Leidse vrouw gedood bij ongeluk Herenstraat LEIDEN - De 28-jarige Leidse M. Bucher is in het Academisch Zie kenhuis overleden aan verwondin gen die zij had opgelopen bij een aanrijding met een vrachtwagen, gistermiddag rond half één op de kruising Herenstraat/Koninginne- laan/S tad houderslaan De vrachtwagen, bestuurd door een 28-jarige inwoner van Alkema de, reed op de Herenstraat en wilde rechtsaf de Koninginnelaan oprij den. Hij verleende daarbij geen voorrang aan de vrouw, die met haar fiets rechtdoor reed. De vrouw kwam onder de auto terecht en is zwaar gewond overgebracht naar het AZL. Daar overleed zij en kele uren later. De vrachtwagenchauffeur heeft verklaard geen voorrang te hebben verleend omdat hij dacht dat de vrouw bij een andere fietser hoor de, die naast haar reed en die wel rfechtsaf sloeg. J. HOWARD'S PURE MALT WHISKY 12 years old

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3