LEIDSCH DAGBLAD Ambassadeur op het matje IDE KRANT IS HETl GEWETEN VAN DE MODERNE MENS Akkoord over EG-begroting Drie leden van ANC opgehangen 'Kwaliteit Rijnwater moet beter' Vier gearresteerde Chileense studenten worden vrijgelaten Geef kinderen geen aspirine bij griep of waterpokken Adoptie-kind schrikt van brief ziekenhuis Drieënhalf tot vijf jaar Peres afgelast geëist tegen Katwijkers wolfslc=Dg Schoolverlaters krijgen vrij snel een baan DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38109 Advocaat Duynstee: Ir. Van Zon moet worden vrijgesproken MAASTRICHT (ANP) - Ir. Van Zon (67), één van de hoofdver dachten in de ABP-affaire, moet worden vrijgesproken. Dat zei zijn advocaat mr. F. Duynstee vandaag voor de rechtbank in Maastricht tijdens zijn ruim twee uur durend pleidooi. Volgens Duynstee is geen sprake van het medeplegen van het aannemen van steekpennin gen door de geschorste ABP-di- recteur Masson. De „steekpen ningen" waren normale provisie- bedragen voor bemiddelingen. Vorige week eiste officier van justitie mr. H. Laumen 2Vz jaar gevangenisstraf en een boete van 100.000 gulden tegen Van Zon. Daarnaast moet Van Zon vol gens de officier verplicht worden 667.000 gulden die hij ten on rechte als steekpenningen zou hebben ontvangen af te dragen aan de staat. Duynstee zegt dat nog niet is ge bleken dat Masson in strijd met zijn ambtsplicht handelde in de ze smeergeld-affaire. Daarom kan Van Zon volgens hem ook niet voor het medeplegen van het schenden van die ambts plicht worden veroordeeld. Honderd waterleidingbedrijven eisen: DÜSSELDORF(ANP) - Honderd waterleidingbedrijven in Neder land, West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk hebben vandaag in Dusseldorp besloten scherpere eisen te gaan stellen aan de kwaliteit van het Rijnwater. Nieuwe wetenschappelijke inzich ten in de giftige werking van be paalde afvalstoffen, die in de Rijn nog steeds worden geloosd, heb ben de waterleidingbedrijven daar toe gedwongen. De bedrijven, die 20 miljoen Eu ropeanen van drinkwater eisen onder meer van de betrokken overheden dat de drinkwatervoor ziening voorrang moet krijgen bo ven alle andere gebruiksdoelein den van het Rijnwater. De kwali teit van het rivierwater mag onder geen beding meer verslechteren. De meetresultaten moeten voor taan aan de waterleidingbedrijven ter beschikking worden gesteld. De bij het IAWR aangesloten wa terleidingbedrijven eisen verder dat de verwijdering van biologisch moeilijk afbreekbare stoffen bij de afvalwaterzuivering prioriteit krijgt. Voor de produktie van nieu we chemische stoffen moeten tech nieken worden toegepast waarbij zo min mogelijk afvalwater ont staat. Er moeten betere veilig heidsmaatregelen komen tegen ca lamiteiten met gevaarlijke stoffen. Ten slotte vragen de bedrijven om aanvullende maatregelen bij een lage waterstand en een perma nente controle van de kwaliteit van het rivierwater en van de afvallo- zingen door de overheid. DEN HAAG/SANTIAGO DE CHILE (GPD) - Minister van den Broek (buitenlandse zaken) heeft vanmorgen de Chi leense ambassadeur in Nederland, Hernan Rios Mari- mon, ontboden. De bewindsman heeft 'krachtig gepro testeerd' tegen de bedreiging van de Nederlandse zaak gelastigde in Chili en de schending van diens diploma tieke immuniteit. Veiligheidsagenten sleurden giste- tegen Pinochet. Een groep van ren vier studenten met geweld uit Franse parlementarièrs die zich op een auto van de Nederlandse am bassade in Santiago. De studenten hadden eerder in de Nederlandse ambassade een petitie aangebo den, waarin werd aangedrongen op vrijlating van politieke gevange nen. Inmiddels is bekend gemaakt dat het viertal niets met de aanslag op Pinochet te maken heeft en zal worden vrijgelaten. De diplomaat, zaakgelastigde R. Ch. Aquarone, escorteerde de jon geren op weg naar de mensenrech tencommissie van de katholieke kerk, maar vrijwel onmiddelijk na dat de twee auto's met diplomatie ke kentekens het ambassade-ter- rein hadden verlaten werden ze on derschept door de Chileense poli- bezoek in Chili bevindt meldde vannacht dat de Chileense autori teiten hadden beloofd om de drie Franse geestelijken vanmorgen in vrijheid te stellen. Ondertussen is het nog altijd niet duidelijk wie er verantwoordelijk is geweest voor de aanslag. Pino chet probeert de schuld te geven aan het Patriottische Front Manuel Rodriguez, volgens hem de gewa pende arm van de Communisti sche Partij, maar de guerrilleros zelf weigeren vooralsnog duidelijk te maken of zij werkelijk wat met de aanslag te maken hebben ge had. Prof. Huysmans(AZL) (foto Holvast) I 'Het wordt hoog tijd dat de politiek duidelijkheid ver schaft over de hartopera ties' PAGINA 15 Jaar en tbr voor gruwelij- I ke mishandeling van kleu ter PAGINA 5 Spionagekwestie Daniloff hinderpaal bij voorberei ding topoverleg Reagan- Gorbatsjov PAGINA 7 Leidse Infotheek gaat per sonal computers via post orderbedrijf verkopen PAGINA 9 Gerald Vanenburg ver heugd over plotselinge te rugkeer bij Oranje-selectie PAGINA 11 Ministerie waarschuwt: UTRECHT (ANP) - Kinderen met griep of waterpokken kunnen be ter geen aspirine gebruiken omdat zij dan een kleine kans lopen het syndroom van Rye te krijgen, een uiterst zeldzame ziekte die dode lijk kan zijn. Die waarschuwing geeft het ministerie van volksge zondheid na onderzoeken naar het gebruik van aspirine. De boosdoener is het pijnstillen de acetylsalicylzuur. Bij middelen die deze stof bevatten moet voor taan worden vermeld dat kinderen bij griep of waterpokken het alleen op voorschrift van de arts mogen slikken. De arts mag alleen aspiri ne laten gebruiken als èndere pijn stillers (bij voorbeeld paracetamol) niet helpen. Hij moet in zulke ge vallen speciaal letten op de ver schijnselen als langdurig braken, sufheid, bewusteloosheid of ge dragsveranderingen. Er bestaan al lange tijd dens dat er verband is tussen het gebruik van aspirine en het syn droom van Rye. Tot nu toe oordeel de de Nederlandse overheid maat regelen niet nodig, maar nieuw Amerikaans onderzoek heeft nu wetenschappelijk bewijsmateriaal opgeleverd. Volgens een woordvoerder van Nefarma, de samenwerkende Ne derlandse geneesmiddelenindus trie, zyn de fabrikanten akkoord met de nieuwe waarschuwing aan arts en publiek. De verandering in de by sluitertekst is in overleg met de industrie opgesteld. Engelse collega's namen enkele maanden geleden het kinderaspi rientje uit de handel. "Dat is ner gens voor nodig en bovendien on verstandig", aldus de Nefarma- woordvoerder. Gewapende agenten van de Chileense veiligheidsdienst arresteren vier studenten die het Nederlandse ambassadegebouw verlaten. Een tiental agenten houdt Aquarone heeft na zijn aanhou ding anderhalf uur moeten wach ten voor hij de Chileense minister van buitenlandse zaken Del Valle te spreken kreeg. Hij óntkende dat de vier studenten „gewapende ex- twee ambassadeauto's tremisten", waren die mogelijk be trokken zijn geweest bij de aanslag JOHANNESBURG - In de centra- stander van de doodstraf' bij de le strafgevangenis van Pretoria zijn Zuidafrikaanse regering tevergeefs vanmorgen drie leden van de ver- aangedrongen op clementie, aldus boden zwarte verzetsbeweging de woordvoerder van buitenlandse ANC opgehangen. Een van hen, zaken in Den Haag vanmorgen. De Andrew Sibusio Zondo werd tot de Nederlandse zaakgelastigde doodstraf veroordeeld, nadat hij i december van het vorig jaar landmijn had geplaatst in het x keicentrum van Amanzimtoti bij Pretoria heeft maandag op het mi nisterie van buitenlandse zaken vanwege „humanitaire redenen" gratie voor twee van de drie Durban, waardoor vijf personen ANC'ers gevraagd, om het leven kwamen. De anderen, Nederland wist niet, aldus de Sipho Bridget Xulu en Clarence woordvoerder, dat ook Zondo de Lucky Payi moesten hangen van- doodstraf had gekregen. De Neder- wege een moordaanslag op de landse regering „betreurt" de exe- voormalige studentenleider Ben cuties. Volgende week maandag Langa, in Georgetown in de pro- bespreken de EG-ministers van Natal. Langa zou het ANC buitenlandse zaken tegen Zuid- „verraden" hebben. De advocaten van de drie ANC- maatregelen. Afrika te nemen economische strijders hebben alle juridische v Gisteren maakte de Zuidafri- de studenten onder schot. w u o (foto ANP) op Pinochet. De studenten waren niet gewapend, kwamen niet om politiek asiel vragen, maar wilden slechts de petitie aanbieden, aldus Aquarone. Volgens Aquarone zal de Neder landse regering met een protestno ta komen. Maar bij het ministerie van buitenlandse zaken kon men daar vanmorgen niets over mede delen. Evenmin konden nadere bij zonderheden over het incident worden verstrekt. Chili beleeft een ware arrestatie- golf sinds de mislukte aanslag van zondagavond op dictator Pinochet. Tientallen progressieve leiders en zes religieuzen zijn opgepakt, er worden razzia's gehouden in de verpauperde arbeiderswijken rond Santiago en alle oppositiebladen hebben een verschijningsverbod. De belangrijkste arrestanten tot nu toe zijn German Correa, de voorzitter van het door de Commu nistische Partij geleidde oppositie- blok MDP, en Ricardo Lagos, de leider van de gematigde Socialisti sche Partij. Ook zijn er twee Ame rikaanse en drie Franse geestelij ken opgepakt, onder wie Pierre Dubois, de heldhaftige pastoor van de sloppenwijk La Victoria, een van de bolwerken van de oppositie Man verslonden door krokodil DARWIN (AP) - Een 39-jange Australiër die samen met een vriend uit vissen was gegaan in de McArthur-rivier, 800 kilome ter ten zuidoosten van Darwin, is waarschijnlijk door een kro kodil verslonden. Het tweetal had een slaap plaats ingericht op een steiger aan de rivier. Toen de vriend 's ochtends wakker werd, was zyn metgezel verdwenen. Later werden 100 meter stroomop waarts twee benen gevonden. 'Het heeft alles weg van een krokodille-aanval', aldus poli tiewoordvoerder Glennis Simpson. De McArthur-rivier is een ge liefd sportvissersgebied en is berucht om de aanwezigheid van krokodillen. Het was de derde dodelijke krokodille-aan val in het gebied sinds novem ber. BRUSSEL (GPD) - De begrotings ministers van de EG zijn het van morgen vroeg in Brussel eens ge worden over een ontwerpbegro ting voor de Europese Gemeen schap voor 1987 van 88,4 miljard gulden. Alleen de landbouwuitga ven en enkele kleinere posten zijn verhoogd. Voor de rest van de be groting komt dit bedrag neer op een verlaging met gemiddeld 1,25 procent. Nederland is in 1987 ongeveer 5,48 miljard gulden aan de Europse Gemeenschap kwijt, 150 miljoen gulden meer dan dit jaar en bijna 800 miljoen gulden meer dan vorig jaar. Het grootste deel van die bij drage komt uit de afdracht van btw-inkomsten (ruim 3 miljard). De ministers - voor Nederland was staatssecretaris voor Europese zaken Van der Linden aanwezig - hebben bijna twintig uur aaneen over hun akkoord gesproken. Al leen Portugel en Ierland stemden uiteindelijk tegen omdat zij een sterkere verhoging van de land bouwuitgaven wensen. De defini tieve EG-begroting staat hiermee overigens nog niet vast. Die komt pas tot stand nadat het Europese Parlement er in december zijn goedkeuring aan heeft gegeven. Dat kan nog enige voeten in de aarde hebben omdat de Europese Commissie - het dagelijks EG-be- stuur - een verhoging van de mees te uitgaven met ruim 4 procent had voorgesteld. De Commissie wilde 58 miljard gulden uitgeven aan de Europese landbouw, terwijl de mi nisters niet verder willen gaan dan 55,4 miljard gulden. PeresMoebarak. gen bewandeld om de doodvonnis- kaanse politie bekend, dat eerder veranderd te krijgen, 'ANC-terroristen' bij een scho- der resultaat. Een gisteren inge- tenwisseling met de politie in de diend gratieverzoek van het Ver- enigd Democratisch Front (UDF) aan president Botha werd niet buurt van Durban om het leven gekomen. In de auto waarin _ren betrapt, werd een grote gewilligd. Volgens het UDF zijn de hoeveelheid wapens van Russi- drie geen bloeddorstige misdadi- sche oorsprong aangetroffen. gers, maar krijgsgevangenen die - recht hebben op een behandeling volgens de Conventie van Genève. Het UDF herinnert president Bo tha eraan, dat hij nog onlangs gra tie verleende aan een aantal Zuid afrikaanse militairen, die verant woordelijk waren voor de dood van een burger in Namibië. Nederland Ook Nederland heeft als „tegen- Voor overval op Rabobank Valkenburg Top Moebarak- Fris weer 's Nachts in het binnenland weinig wind, opklaringen en een minimum temperatuur van 11 graden aan zee tot circa 5 graden in het binnenland. Over dag wisselend bewolkt en mogelijk een bui. Middagtempcratuur ongeveer 16 graden. Tot matig toenemende wes- "vooruitzichten voor donderde ?EN «NP) - Schoolverla- tot en met zondag: nu en dan zon, maar ters met zeven jaar voortgezet on- ook enkele buien. Middagtemperatuur derwijs blijken, ondanks de slech- omstreeks 17 graden. te arbeidsmarktsituatie, redelijk snel aan een baan te komen. Tach- ÏT o? 07 O^uurzononder 20 07 Proeent van de vrouwen vindt uur ma^ op' 15 Sfs uur" onder' k°>t na het verlaten van de school- 22.23 uur. banken werk en de helft van de Waterstanden Katwijk mannen. Het aandeel is bij de vrou- hoogwater: 07.56 en 20.16 uur; laag- wen groter dan bij de mannen, me- water: 03.36 en 15.57 uur. de als gevolg van de militaire (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/V ALKENBURG - Tegen drie hoofdverdachten van een gewapende roofoverval op de Rabobank in Valkenburg is van morgen 5, 4,5 en 3,5 jaar gevange nisstraf geëist. Bij de overval, 16 mei van dit jaar, werd ruim een ton buitgemaakt. De directeur en zijn medewer kers werden onder bedreiging van vuurwapens geboeid en in een toi let opgesloten. Hierbij werd de di recteur gedwongen de deur kluis te openen. de JERUZALEM (DPA) - De topont moeting die voor deze week Was voorzien tussen premier Shimon Peres van Israël en president Hos- ni Moebarak van Egypte heeft gaat niet door, zo werd vanmorgen ge- ROTTERDAM (GPD) - Door een brief van het Rotterdamse Sophia Kinderziekenhuis heeft een aantal adoptie-kinderen op een pijnlijke manier ontdekt dat hun ouders niet hun echte vader en moeder zijn. Het ziekenhuis is bezig met een grootschalig onderzoek onder gea dopteerde kinderen tussen de 10 en 14 jaar. Centraal staat daarbij de vraag of deze buitenlandse kinde ren meer of minder gelukkig, zijn dan het gemiddelde Nederlandse kind. Voor het onderzoek, waarin het ziekenhuis een goede reputatie heeft opgebouwd, zijn alle 3000 adoptief ouders in ons land aange schreven. Volgens dr. Verhulst van het Sophiaziekenhuis zijn die adressen afkomstig van het minis terie van justitie waar zij in een re gister van adoptie-uitspraken staan vermeld. De kinderarts zegt het 'heel ver velend' te vinden dat in enkele ge vallen de kinderen de brief thuis hebben opengemaakt. „De brief was naar het huisadres gestuurd en gericht aan de ouders. Wij konden niet vermoeden dat kinderen die dan openen", aldus dr. Verhulst. Het betreft een 25-jarigé Katwij- meid doir regeringsfunctionaris- „er en een tweeling van 23 jaar uit sen in Jeruzalem, de kustplaats. De drie stonden Reden is dat over de toekomst eveneens een terecht voor een dief- van de omstreden grensstrook Ta- stal uit een loods van een bodebe- ba tussen beide landen nog geen drijf aan de Oosthaven in Sassen- overeenstemming is bereikt. Eeder heim Hier werden 80 alarmklok- had Moebarak laten weten dat de jes, 47 radio s en twee kleurentele- top hoe dan ook kon door gaan. visies gestolen. Ook stonden de wie het gesprek heeft afgezegd Katwukers terecht voor een dief- was vanmorgen niet bekend, maar stal van 7000 gulden bij de Kat- aangenomen wordt dat Egypte er wijksche Bouw Vereeniging aan onder deze omstandigheden toch de Ambachtsweg m Katwijk. vanaf ziet. dienst. Dit blijkt uit peilingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) onder schoolverlaters die in het schooljaar 77/78 in de eerste ding (mbo) gevolgd. Ook havo en vwo is in deze groep een veel voor komende opleiding: 30 procent is rechtstreeks daarvan afkomstig. Een groot deel van de groep onder klas zaten van het voortgezet on- zochten heeft een administratieve derwijs. baan of werkt in de medisch/ver zorgende sector. Negen procent Veel van de schoolverlaters heb- van hen werkt als uitzendkracht, ben een middelbare beroepsoplei- Iets meer dan de helft van de on dervraagden zegt in het werk erg tot tamelijk veel aan de schoolop leiding te hebben bij het gevonden werk. De anderen hebben er wei nig tot niets aan. Volgens de onder zoekers hangt de aansluiting tus sen opleiding en beroep vooral sa men met de tevredenheid met het werk. Degenen die van plan zijn ander werk te zoeken oordelen ge middeld laag over de aansluiting. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis ze» hoe u belaaÏÏTI n f maand I 2270 per hall iaar 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 256 90 per kwartaal 67,45 ^uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat: Postcode Plaats Telefoon: controle bezorging) 2300 V IX Leidscn Aiphenj Dagblad 100S0. (071H44941

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1