'Hoog tijd dat de politiek ons duidelijkheid verschaft' China eert Mao ondanks 'fouten' Prof. Huysmans (AZL) en de hausse in hartoperaties Achtergrond DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986 PAGINA 15 Nauwelijks vijf jaar geleden werden er in het Acade misch Ziekenhuis Leiden nog maar vierhonderd open hartoperaties verricht. Nu - anno 1986 - zijn dat er zo'n negenhonderd. Meer dan een verdubbeling dus. Vraag: opereert men nu sneller dan in het begin van de jaren tachtig? Hoe is het met de capaciteit gesteld? Is die mee gegroeid? Zo niet, moeten de patiënten dan niette lang wachten? Zolang, dat ze onnodig overlijden? De hartchirurgie is in een stroomversnelling geraakt. De thoraxchirurgen hebben zelfs het verwijt gekregen, dat er te veel wordt geopereerd. Maar er speelt meer. Bypasses - omleidingen om verstopte kransslagaders - zouden geen nut hebben. Amerikaanse hartchirurgen hebben ontdekt, dat die bypasses weer heel snel dichts libben. Prof. H.A. Huysmans, thoraxchirurg in het AZL, heeft daarover een andere mening. Hij zet de ontwikke lingen in de hartchirurgie op een rijtje. De wachttijden zijn al tot een jaar opgelopen. Maar de urgen tie-indeling - wie snel moet wor den geopereerd en wie nog even kan wachten - heeft men aardig in de hand. Dat er toch mensen overlijden die op de wachtlijst staan komt hoofdzakelijk, omdat de thoraxchirurgen de zaak niet zo kunnen uitvoeren als zij wil len, zegt prof. Huysmans. "We praten dan over spoedge vallen. Met hen kan iets misgaan. Wat wij in de loop van het jaar zien is, dat de meeste patiënten van urgentie veranderen. Anders komen van de gewone door Jan Westerlaken Prof. Huys mans: „De kwali teit van het leven wachtlijst op de urgentiehjst. We moeten wel vermijden dat de mensen doodsbang worden. Wanneer een patiënt op de gewo ne wachtlijst staat, dreigt er geen direct levensgevaar". Een jaar geduld hebben. Prof. Huysmans legt het probleem di rect bloot. Een levensgroot pro bleem. Omdat er steeds meer hartpatiënten worden geope reerd, maar de capaciteit hetzelf de blijft. Al jaren. "In alle grote centra heeft men met dezelfde moeilijkheden te kampen. Alle maal zitten ze met een krankzin nig hoog aantal niet geplande operaties. De oplossing? Heel simpel", zegt Huysmans. "De ca paciteit uitbreiden. Maar dat is een kwestie van geld. En heus niet van die gigantische bedra gen als men wel eens suggereert. Het wordt de hoogste tijd dat er eens afwegingen worden ge maakt. Nu liggen er patiënten in ziekenhuisbedden die daar hele maal niet thuis horen. Als een 65- plusser hulpbehoevend is, hoeft hij niet meer in het bejaarden huis terug te komen. Er is niet genoeg personeel. Een gevolg van de bezuinigingen. Wat rest is een veel duurder bed in een ver pleeghuis. Het beleid moet wor den veranderd. Daar draait het om. Van de artsen mag men niet verwachten dat zij zeggen: Pa tiënten boven de 65 jaar opereren we niet meer. Wij komen op voor de belangen van alle patiënten. Als de politiek daarover uitspra ken doet zullen wij die tegen stribbelend aanvaarden". Povertjes Volgens prof. Huysmans dreigt het povertjes te worden met de gezondheidszorg in ons land als de bezuinigingen op de ze manier blijven doorgaan. Hij waarschuwt ervoor dat Neder land zijn vooraanstaande positie in de wereld wel eens kan kwij traken als daarin niet snel veran dering komt. "Je krijgt", zegt Huysmans, "in de praktijk dage lijks meer behoefte om naar een oplossing op deze vragen te zoe ken". Tekort aan capaciteit. Het loopt als een rode draad door het leven van de hartchirurgen. De werkdruk is groot. Manoeuvre ren en improviseren. Jaar in, jaar uit. Toch kunnen de centra het werk niet aan. Hoewel de lucht bruggen officieel waren opgehe ven, worden nu weer particulier verzekerde hartpatiënten in het buitenland geopereerd. Huysmans: "Rustig overleg gen is er niet meer bij. Als de druk nu eens even wordt wegge nomen, kan de kwaliteit (weten schappelijk onderzoek, praten met de patiënten) van het werk een stuk verbeteren. Er wordt roofbouw gepleegd. Het even wicht is wankel. Niemand kan verder met deze capaciteit. Hier valt niets op te bezuinigen. Doet men dat toch, dan gaat dit op nieuw ten koste van het aantal operaties en de kwaliteit van het hele gebeuren". De overheid bepaalt wat er wel en niet mag op dit terrein. "Dat brengt", maakt prof. Huysmans duidelijk, "voor ons enorme be perkingen mee. We zitten heftig te springen om duidelijkheid. Neem de capaciteit. Verder groeien of niet? We moeten dat weten. Het opleiden van een hartchirurg duurt zes jaar. Dan moet je lang van tevoren je plan nen uitstippelen. Zoiets kan niet als er geen uitspraken zijn. Dan loop je achter de feiten aan. Ik vind dat wij recht op duidelijk heid hebben. Tenslotte moeten wij dat naar de patiënten verta len. Ik ben niet bereid om een stuk politieke verantwoordelijk heid op mijn schouders te ne men. Bij harttransplantaties is het redelijk duidelijk. Zoveel (dertig per jaar red.) en meer niet". Dertig Harttransplantaties. De aller eerste, nog geen jaar terug, kwam als een donderslag bij hel dere hemel. Inmiddels lopen er enige tientallen Nederlanders met een ruilhart rond. Een van hen is overleden: het lichaam stootte het orgaan af. Drie ziekenhuizen (Leiden, Rotterdam en sinds kort Nieu- wegein) werken op dit terrein sa men. 'Den Haag' heeft bepaald dat er in de Maasstad twintig en in Nieuwegein tien transplanta ties mogen worden uitgevoerd. Door die samenwerking dachten de ziekenhuizen vooral de ruim telijke problemen aan te kunnen. In Leiden wordt een deel van de nazorg gedaan. Rond de twintig transplanta ties zijn er toe nu toe verricht. Dertig per jaar is het maximum. Een getal dat tot zeventig mag groeien, zo heeft de Gezond heidsraad gezegd. "De stroom patiënten die in aanmerking kwam voor een nieuw hart, kwam aanvankelijk druppelsge wijs binnen", vertelt prof. Huys mans. "Die stroom is nu constant en wordt alsmaar groter. Harten van donoren zijn er op dit mo ment genoeg. Het uitvoeren van de transplantaties zal waar schijnlijk geen moeilijkheden opleveren. Voor de komende ja ren verwacht Eurotransplant (dit zoekt het meest passende orgaan bij de patient) echter wel een te kort, omdat overal in Europa het transplanteren zal toenemen". Wildgroei verwacht Huysmans niet. Zeker niet in Nederland. Hij zegt: "Het aantal ingrepen moet in de hand worden gehouden en de resultaten moeten goed wor den gecontroleerd. Daaruit blijkt dat het vertrouwen rechtvaardig is, dat alleen die gevallen worden geopereerd die ook werkelijk no dig zijn". Criteria De criteria om tot een hart transplantatie te besluiten? Prof. Huysmans: "Zo'n ingreep ge beurt weloverwogen. We gaan er pas toe over als elke behandeling - chirurgisch of met medicijnen - is uitgesloten. Praktisch komt het er op neer, dat de hartspier zijn werk, het rondpompen van het bloed, niet meer kan doen. Er wordt een maximum leeftijd van vijftig jaar aangehouden en een levensverwachting van niet meer dan een jaar als er niets wordt ge daan. Patiënten die ouder zijn, komen in principe niet in aan merking, omdat het afweersys teem niet optimaal meer werkt. De kans op afstoting wordt daar door groter. Wat de donoren be treft, houden we 35 jaar aan". De resultaten, benadrukt prof. Huysmans, worden steeds meer de moeite waard. De langst over levende loopt al zeventien jaar met een donorhart rond. Er ko men steeds meer patiënten die na een harttransplantatie langer in leven blijven. Huysmans: "Dat kun je alleen maar bereiken als je je strikt houdt aan die verschrik kelijk strenge criteria. Dus echt de mensen uitzoeken die baat bij zo'n ingreep hebben. Daarom ben ik blij dat we dit in Neder land zo goed hebben geregeld". Hoewel er thans voldoende do norharten voor transplantatie be schikbaar zijn, kijkt prof. Huys mans reikhalzend uit naar de dag waarop een goed functionerend kunsthart kan worden ingeplant. Waarom? De hartchirurg: "Als dat ding eenmaal goed is, kun je het op de plank in de kast leggen en het pakken als je het nodig hebt. He laas is het zover nog niet. Het kunsthart dat nu beschikbaar is, geeft op langere termijn compli caties. De eerste ervaring is wat tegengevallen. Maar als het niet goed gaat, is dat geen reden om het idee helemaal op te geven. Neem de eerste auto. Daarmee kon je niet naar Parijs rijden. Iets perfects zal er over een jaar of tien niét zijn, maar wel een kunsthart dat bruikbaar is". Verfijnen De problemen waarmee het kunsthart nu te kampen heeft zijn op te lossen, stelt Huysmans. "Je moet", zegt hij, "in dit soort gevallen ook een beetje geluk hebben. De toepassing van het kunsthart heeft in elk geval op geleverd, dat we weten waaraan het nu schort. De zaak lijkt theo retisch op te lossen. Het moei lijkst i§ wellicht de energiebron. Om die in te planten valt niet mee. Maar een bron die van bui tenafkan worden opgeladen, be hoort tot de reële mogelijkheden. Een heupprothese is vrij eenvou dig, maar bij organen heb je met een complex van factoren te ma ken. Het regelmechanisme van het kunsthart moet worden verfijnd. Het is nu te grof. Met geduld en goede technische mensen mag je hopen er op den duur uit te komen. Het gaat niet om hinderpalen die theoretisch niet op te lossen zouden zijn". In het AZL worden dagelijks kransslagader-operaties uitge voerd. Het nut van deze ingrepen wordt - na onderzoeken in Ame rika - in twijfel getrokken. Om dat een deel van de omleidingen weer vrij snel zou dichtslibben. Bovendien leven de patiënten niet langer na de operatie. Dus, zeggen de Amerikanen, deze in grepen kunnen beter achterwege blijven. Prof. Huysmans meldt, dat de publikatie een onderzoek betreft onder Amerikanen die vrijwel geen klachten hadden. Patiënten die door middel van een angio gram (het inspuiten van een vloeistof waarmee de doorganke lijkheid van de bloedvaten van het hart zichtbaar wordt ge maakt) werden onderzocht, om dat ze zelf of hun arts ongerust waren. In Nederland, benadrukt Huysmans, wordt dit onderzoek bij zulke patiënten uiterst zelden of helemaal niet gedaan. Als in Nederland een angiogram wordt gemaakt, komt de patiënt prak tisch altijd in aanmerking voor een bypass-operatie. Nederland opereert altijd nog de helft min der dan Amerika, aldus Huys- Beter af De hartchirurg: "De patiënten die wij opereren zijn beter af dan zij die niet operatief van hun kwaal zijn afgeholpen. Voor een deel is aangetoond, dat de le vensverwachting beter wordt. Voor een ander deel is dit niet aangetoond, maar het is wel waarschijnlijk. Het is natuurlijk waanzin, dat een geopereerde pa tiënt langer in leven moet blij ven. De kwaliteit van het leven is vaak belangrijker dan de duur ervan". Huysmans geeft toe dat de kransslagaders na verloop van tijd toch weer dichtslibben. "We nemen het proces niet weg. Bij een aantal mensen komen de klachten terug. De termijn waar in dit gebeurt valt best mee. De patiënten hebben de winst van enkele goede jaren. Dan is het niet afgelopen. Indien wenselijk kunnen ze nog twee of drie keer worden geopéreerd". Op tiende sterfdag PEKING - China heeft gisteren herdacht dat Mao Zedong op 9 sep tember tien jaar geleden is overle den. Bij de officiële herdenking werd benadrukt dat de rol van Mao als vader van de Chinese revolutie belangrijker was dan zijn latere po litieke verrichtingen die het land tot een chaos maakten. door Jim Abrams/AP "Het is niet overdreven om te stellen dat er zonder voorzitter Mao geen nieuw China zou zijn ge weest", zo citeerde de krant Pe- kign Review de huidige leider Deng Xiaoping. Ook haalde de krant eerdere commentaren van Deng aan. „We kunnen vaststellen dat zijn verdiensten op de eerste plaats komen en zijn fouten op de tweede", zo zei Deng in 1980. "Daarom zullen we het portret van voorzitter Mao altijd laten hangen aan de Tiananmen-poort als sym bool van ons land. We zullen hem altijd blijven gedenken als de stichter van onze partij en onze staat". Gedurende Mao's culturele revo lutie, tussen 1966 en 1976, is Deng twee keer weggezuiverd uit de par tij vanwege zijn pragmatische ideeën. Diezelfde ideeën hebben nu stabiliteit en economische le- venskracht in China gebracht. Na dat Deng in 1977 aan de macht kwam, heeft hij getracht een eind te maken aan de persoonlijkheids- verering van Mao. Die cultus maakte het strafbaar om Mao tij dens zijn leven te bekritiseren. Gedichten Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken zijn er geen officiële vieringen vastgesteld op de tiende sterfdag van Mao. Wel komen enkele nieu we en opnieuw uitgegeven boeken op de markt, van en over Mao. Offi ciële kranten hebben ruimte gere serveerd voor gedichten en verha len die met geen woord reppen over de Culturele Revolutie of over de Grote Sprong Voorwaarts van 1958. De Beijing Ribao, het dagblad van Peking, schrijft dat Mao's ge dachten de 'geestelijke rijkdom' van de partij blijven. Volgens deze krant zijn Mao's foute theorieën over de klassenstrijd en de econo mie door China verworpen, maar blijven de gedachten van de voor malige leider nog altijd van belang voor het oplossen van problemen in de hervorming en opbouw van het hedendaagse China. In ballingschap Het intellectuele dagblad Guang- ming drukte gisteren vijf niet eer der gepubliceerde gedichten af. Een ervan is een ode uit 1935 aan de militaire leider Peng Te-huai, die tijdens de Culturele Revolutie ter dood werd gebracht. Een ander vers is in 1936 geschreven door de dichteres Ding Ling. Zij heeft tien tallen jaren in ballingschap geleefd omdat haar geschriften niet maoï stisch waren. Een van de boeken die vandaag uitkomen is een tweedelig boek werk met stukken die Mao tussen 1921 en 1965 heeft geschreven. De 68 artikelen van voor de Culturele Revolutie, zijn bedoeld voor lezing door jonge arbeiders, studenten en regeringsfunctionarissen die een opleiding volgen. Ook in de ver koop: 'Een keuze uit Mao Zedong's poëzie' en 'Lezen: Mgo Zedong's hobby'. Ook komt er een nieuwe, Engelstalige biografie van Mao. Fouten Verschillende ruimten in het herdenkingsgebouw van Mao, waarin ook andere communisti sche helden worden geëerd zoals Liu Shaoqi, Zhou Enlai en Zhu De, zijn intussen weer geopend na dë zomersluiting. Liu stierf in de ge vangenis in 1969. Hij was het op zienbarendste slachtoffer van de periode van politieke onrust tus sen 1966 en 1976, toen tegenstan ders van Mao werden vervolgd, ge vangen genomen en gedood. Deng onderstreepte in het inter view uit 1980 dat Mao's fouten in die periode 'geen kleintjes waren'. Hij zei dat ze de partij, het volk en het land veel schade hadden ge daan. In de Peking Review van gis teren wordt ook aan toevallige voorbijgangers gevraagd wat zij van Mao vonden. De meesten van hen verwijzen naar de fouten van de overleden leider, maar ze zijn het er allemaal over eens dat die fouten ondergeschikt waren aan de positieve rol die Mao in de geschie denis van China heeft gespeeld. Grote leider "Voor de bevrijding", zo zegt een veertigjarige boer, "leefden wij boeren in huizen van modder en we droegen lompen. Zelfs maispap was toen te duur voor ons en slechts enkelen van ons waren naar school geweest". Hij zei dat Mao en de partij hem een beter le ven hadden bezorgd. Een ander, een van de tien miljoen mensen die elk jaar het Mao herdenkingsge bouw bezoeken, werd als volgt ge citeerd: "Ik heb de voorzitter altijd gezien als de grote leider van het Chinese volk. Ook al heeft hij later in zijn leven fouten gemaakt, zijiï bijdrage aan de revolutie en de op bouw van het land is onmisken baar". Mao Zedong: verdiensten op eerste plaats. Commissie licht kerkelijke subsidies door DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is verbolgen over de in stelling van een adviescommis sie, die moet nagaan welke voor waarden er moeten worden ge steld voor rijkssubsidie aan kerkgenootschappen. De com missie is al op 13 maart door pre mier Lubbers ingesteld, maar de Tweede Kamer is daarover nooit ingelicht. WD'er Wiebenga zwengelde de instelling van de commissie gisteren aan tijdens een commis sievergadering over de verhou ding tussen kerk en staat. Ook CDA en PvdA vonden het on juist dat de Kamer niet was inge licht. Minister Van Dijk van bin nenlandse zaken beloofde de Ka mer alsnog een brief met nadere informatie te sturen. De naar de voorzitter genoem de commissie-Hirsch Ballin komt overigens al binnenkort met een interim-rapport, een in ventarisatie van de kerkinstellin- gen die subsidie ontvangen voor geestelijke verzorging en onder houd van kerkgebouwen. In het najaar van 1987 moet de commis sie aanbevelingen doen onder welke voorwaarden deze subsi dies kunnen worden verleend. De verhouding tussen ke/k en staat kwam gisteren aan de orde bij de behandeling van het zoge naamde sektenrapport. Dat rap port is opgesteld door een com missie uit de Tweede Kamer naar aanleiding van klachten over psychische schade, die kin deren als lid van een sekte zou den lijden. Het gaat hier om sek ten als Bhagwan, Jezuspeople en de Scientology Church. Het rap port constateert - en de regering deelt die conclusie - dat nieuwe religieuze bewegingen in het al gemeen geen groot gevaar voor de geestelijke volksgezondheid vormen. Ledenadministratie In het debat kwam ook de toe zegging van het kabinet ter spra ke dat de overheid 15,5 miljoen gulden beschikbaar stelt aan kerkgenootschappen om een nieuwe ledenadministratie op te stellen. Tot nu toe krijgen de ker ken hun gegevens van de burger lijke stand. Bij de automatisering van de gemeentelijke bevol kingsadministratie wordt niet meer naar religie gevraagd, zodat die informatie niet aan de kerken kan worden doorgespeeld. Die moeten nu een eigen administra tie opbouwen, waarbij de over heid financiële steun verleent. Het kabinet benadrukte dat de scheiding van kerk en staat niet betekent dat de overheid geen enkele bemoeienis met de kerk heeft „Ieder heeft zijn eigen ver antwoordelijkheid en voor de overheid betekent dat onder meer de bescherming van de vrijheid van godsdienst", aldus minister Van Dijk. Het verlenen van subsidies aan kerkgenoot schappen is volgens hem niet in strijd met die scheiding. Het is, integendeel, juist een gevolg van die scheiding. De WD verzette zich tegen het voornemen van de regering subsidie te geven voor de bouw van gebedsruimten voor etni sche minderheden. Wiebenga, die daarover een motie indiende, betoogde dat dat1 kerk dien op gespannen voet staat met het principe van gelijke be rechting. Volgens partijgenoot en staatssecretaris Dees van volksgezondheid gaat het hier om voorzieningen voor sociaal- culturele activiteiten en bemoeit de overheid zich niet met de godsdienstbeleving, die in de zelfde ruimte plaatsvindt. Minister Korthals Altes van justitie legde uit dat een visum voor Bhagwan niet vanwege zijn geloofsovertuiging was gewei gerd, maar op grond van mogelij ke verstoring van de openbare orde. „Bhagwan heeft via de Ne derlandse televisie uitlatingen gedaan, die door een groot deel van de bevolking als beledigend en discriminerend worden be schouwd. Zijn aanwezigheid hier zou leiden tot problemen op het gebied van de openbare orde", aldus de bewindsman. ds. Kruishoop overleden. Op 85-jarige leeftijd is onlangs één van de oud-predikanten van Bo degraven, ds. Kruishoop, overle den. Hij diende de gemeente Bo degraven in de periode 1930- 1934. Daarvoor was hij predikant van Arnemuiden en Soest. Na zijn tijd in Bodegraven diende hij de gemeenten van Ermelo, Rotterdam-Charlois, Meerkerk en Otterlo. Sinds 1965 was hij emeritus predikant. IKV-delegatie naar Moskou. Een officiële delegatie van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) is vandaag naar Moskou vertrokken. De delegatie, die is uitgenodigd door de Russische vredesraad, zal tot en met 15 sep tember in de Sowjet-Unie blij ven. Zij zal in Moskou gesprek ken voeren met politici, beleids makers en beleidsadviseurs, ker kelijke instanties en personen en groepen die belangrijk zijn voor het tot stand brengen van plaat selijke contacten tussen Neder land en de Sowjet-Unie. De na men van de gesprekspartners zal de IKV-delegatie pas in Moskou te horen krijgen. De delegatiele den willen voorts vertegenwoor digers van de onofficiële vredes groep Groeppa Doverija (ver- trouwensgroep) ontmoeten. Van de delegatie maken deel uit secretaris Mient-Jan Faber, internationaal secretaris Wim Bartels, oud-voorzitter Ben ter Veer en de bestuursleden Jelva van de Werf en Laurens Hoge- brink. Tot de onderwerpen die aan de orde komen, behoren de ontspanning tussen Oost en West en de stand van zaken in de on derhandelingen tussen Oost en West over wapenbeheersing. Van IKV-zijde zal voorts Afgha nistan ter sprake worden ge bracht. Rector HTP: „RK Kerk moet zo democratisch mogelijk wor den". „Als christenen moeten we ernaar streven de Kerk zo door zichtig, humaan en democratisch mogelijk te maken. Wanneer dat niet gebeurt ontstaat er een mas sale geloofsafval", meent drs. A. Reijnen, rector van de Hoge school voor Theologie en Pasto raat (HTP) in Heerlen. Hy open de gisteravond het academische jaar van de HTP en het studiejaar van de avondopleiding theologie MO aan het Theologisch-Kate- chetisch Instituut (TKI) uit Sit- tard. De HTP wordt overigens niet erkend door de bisschop van Roermond, dr. J.B.M. Gijsen. Deze is van mening dat de hoge school niet voldoet aan de eisen die de RK-kerk stelt aan een priesteropleiding. Onder zijn lei ding is daarom het grootsemina rie Rolduc in Kerkrade opge richt. Hervormde kerk. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Almelo: J. Vos, a.s. emeritus-pre dikant te Nijkerk, die deze be noeming heeft aangenomen. Be roepen te Scheveningen: B. H. Weegink te Heerde; beroepen te Veenendaal, toezegging: drs. A. Juffer, voorheen zendingspredi kant in dienst van de gerefor meerde zendingsbond, wonende te Stolwijk; beroepen te Mant- gum c.a.: J. Klinkhamer te Veen- dam, die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen naar Raal- te: G. J. de Jager te Kruiningen. Gereformeerde kerken. Beroe pen te Diever: drs. M. S. Voet te Zaamslag, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde gemeenten. Beroepen te Wageningen: J. J. Tanis te Tholen; tweetal te Den Haag-Zuid: A. Moerkerken te Nieuw-Beijerland en N. W. Schreuder te Goes.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15