Hulp voor Strijbos Helikopter-order wekt opschudding Hoogleraar bepleit opheffing van verzuiling in onderwijs Sterke start Zwarte Wolf BS Leiden wint op karakter Köln niet in paniek Rechtbank pakt uit Prost krijgt boete Burgers gedood bij Iraanse beschieting DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986 PAGINA 13 ROZENBURG - Titelverdedi ger Zwarte Wolf is de interre gionale zaalvoetbalcompetitic sterk begonnen. Gisteravond wonnen de gehandicapte 'Wol ven' de uitwedstrijd tegen De Rozet met overtuigende cijfers: 0-5. Ook Ceverbo deed van zich spreken. In Dordrecht werd FC Snoekie 'lek' geschoten: 9-1. Silva Boys klopte De Maas met 4-11. Zonder het geblesseerde tweetal Bennie de Roo en Piet Sloos zagen de Leidenaars het somber in voor de ontmoeting met De Rozet. Het gemis werd echter gecompenseerd door een uitstekend debuut van Marcel Valk en Robert de Roo, zodat Zwarte Wolf eigenlijk geen moment in de problemen kwam. Peter Gijsman, Robert de Roo en Jan van der Reijden bezorgden de kampioenspoeg een comfortabele 0-3 voor sprong bij de rust. Ger Nagte- geller en Robert de Roo voeg den daar na de hervatting nog twee treffers aan toe: 0-5. LEIDEN - Het Kragtwijk-loze BS Leiden bleek gisteravond in de Vijf Meihal geen krachteloze ploeg te zijn. Louter op inzet wonnen de Leidse basketballers hun voorlaatste oefenwedstrijd van het in de promotiedivisie uitkomende Voorburg: 58-53. De wedstrijd verdiende geen schoonheids prijs, maar Leiden was nu wel bereid om vodr de winst te knokken. Soms zelfs letterlijk, hetgeen door de niet voor hun taak berekende arbiters tot woede van 'slacht offer' Voorburg niet werd bestraft. Beide teams gooiden er een stevige man-tegen- man verdediging tegenaan. Voor de bezoekers be tekende dat de gevaarlijke break niet ontwikkeld kon worden en omdat ook onder de borden veel gemist werd bleven scores uit. Leiden ontbeerde een afmaker en moest het hebben van ingevingen van Erik van Weeren en Frank van der Heuvel. Voorburg leek toch op weg naar de winst toen Leiden na de rust (24-21) acht minuten niet scoor de. Pas toen Herman den Heeten als eerste de bas ket wist te vinden kwam Leiden 'los' (26-29) en moest Voorburg buigen: 58-53. KEULEN (ANP/SID) - De be droevende competitiestart van 1. FC Köln is voor trainer Georg Kessler geen aanleiding zijn ontslag te nemen. De voor malige coach van Oranje en AZ'67 maakte gisteren na een crisis-vergadering met het be stuur van de Bundesligaclub bekend dat hij niet wijkt voor de kritiek van pers en publiek. De Keulse club contracteer de voor het begin van de com petitie vijf nieuwe spelers voor een bedrag van ruim 3,5 mil joen gulden, onder wie de Deense international Morten Olsen, Thomas Allofs (1. FC Kaiserslautem) en Tony Wood- cock (Arsenal). Na vijf wedstrij den staat 1. FC Köln onderaan de ranglijst met één punt. De 53-jarige Kessler ziet ech ter nog perspectief. „In het verleden is meer dan eens ge bleken dat clubs met een slech te start toch hoog eindigden. De selectie heeft kwaliteit ge noeg." Zesdaagse-team in middenmoot OSS (ANP) - Wereldkampioen motocross Dave Strijbos beslist deze week over de ver dere behandeling van de zware blessure aan het rechterschouderblad. De 18-jarige cros ser uit Oss is gisteren onderzocht in het ziekenhuis van Boxmeer. Daar bleek, dat de spieren aan de voorkant van het blad nog steeds gescheurd zijn. Strijbos kampt met de ontwrichting van zijn schouder sinds mei, toen hij bij een kam pioenscross in Amsterdam-Sloter- dijk door een rukwind naast de baan werd geblazen. De blessure heeft door de belangen in de we reldtitelstrijd, door Strijbos met vallen en opstaan toch winnend af gesloten, nooit de tijd gekregen voor herstel. Zaterdag viel de 125cc-wereld kampioen bij een stadioncross in Gothenburg weer. Strijbos' mana ger en pleegvader. Gerrit van Or- souw: "Dave kan zo'n 250cc-ma- chine, waarmee in de stadions wordt gereden, op dit moment niet aan. Die moet hij in principe met één arm rijden. Dat is te zwaar. OOST-BERLIJN (SID) - De recht bank van de Oostberlijnse wijk Kö- penick veroordeelde gisteren een 19-jarige voetballiefhebber tot vier maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. De jongen was on middellijk na het slotsignaal van de wedstrijd Union Berlin - Lok Leipzig over de afrastering rond het speelveld geklommen. Vervol- b gens raakte hy slaags met een spe- Ier van Leipzig. PSV-voetballer Eric Gerets mist morgenavond in Brussel de interlandwedstrijd van het Bel gisch elftal tegen Ierland. De ver dediger heeft nog steeds lasfrvan de ribblessure, die hij vorige week in de topper tegen Ajax opliep. Bondscoach Guy Thijs riep gis teren Waregem-aanvaller Danny Veijt als vervanger op. Het is voor de Belgen de eerste kwalificatie wedstrijd voor de eindronde van het Europees kampioenschap in West-Duitsland in 1988. Tijdens de eerste training van de Belgische ploeg ontbrak ook Anderlecht-spe- ler Demol, die met griep in bed bleef. Thijs verwacht, dat de jonge verdediger morgen toch inzetbaar Bryan Robson maakt deze week zijn rentree in het elftal van Manchester United. Hij voetbalt zaterdag op Old Trafford tegen Southampton zijn eerste competi tiewedstrijd sinds april. De aanvoerder van het Engelse nationale team, aan de schouder geopereerd, deed in juni nog ge deeltelijk mee tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in Mexico. Hij testte zijn conditie za terdag bij de reserves, die tegen Everton speelden. Morgen oefent hij met het eerste elftal in Belfast tegen Linfield. Daarom had Dave zich ook terug getrokken voor de stadioncross in Nijmegen van zondag. Vast staat, dat er iets moet gebeuren. Dave moet al naar het volgend seizoen kyken, naar de titelverdediging. Dan moet die blessure verdwenen zijn. Of door rust of door een opera tieve ingreep.'.' Strijbos heeft daar nog geen defi nitieve adviezen over gekregen. Vandaag neemt hij contact op met sportarts Van Beek op sportcen trum Papendal. "Dan weten we meer", was Van Orsouw maandag van oordeel. De deelneming van Strijbos aan de Motocross des Na tions, zondag 21 september in Ita lië, om het wereldkampioenschap voor landenteams, is twijfelachtig. De jeugdige rijder is door de na tionale bond, de KNMV, aangewe zen voor de 125cc-klasse. John van den Berk, de nummer twee uit de wereldtitelstrijd in die categorie, rijdt in de 250cc. Kees van der Ven is de Nederlandse vertegenwoordi ger in de 500cc. Gert-Jan van Doorn, de nummer drie van de we reld in de kwartliter-klasse, is aan gewezen als reserve. Gerard Rond was gisteren de beste Nederlander in de eerste wedstrijd van de enduro motor- sportzesdaagse bij San Pellegrino (Italië). De Nederlandse ploeg ver toefde in de onofficiële uitslag in de middenmoot. Tsjecho-Slowa- kije voerde de ranglijst aan, ge volgd door Italië, titelverdediger Zweden en Oost-Duitsland. Westland hekelt Defensie Strijbos: geen tijd om te herstellen In de Alpen draaide de opening van de traditionele zesdaagse uit op een 'wandeldag'. De coureurs hadden gevreesd, dat het parkoers zwaar zou zijn. Mede door het as falt bleek een flink deel van het wegdek evenwel redelijk begaan baar te zijn. Het weer vormde het voornaam ste probleem. De start van de 280 kilometer vond plaats in de mist, die later optrok. De verjongde Ne derlandse ploeg draaide redelijk mee, al kwam Rob Wester lelijk ten val. Hij liep daarbij een lichte rug blessure op. Simon Schram ver loor bij een valpartij vijftien secon den. Aan de zesdaagse nemen acht tien landen deel. BINNENLAND BUITENLAND deeld door drie deelnemers. Bij de toto plaatsten twee deelnemers de twaalf kruis jes op de juiste plek. Lotto 36 Eerste prijs: geen winnaar: tweede prijs: 3 winnaars, die ieder bruto 100.000,00 ont vangen; derde prys 196 winnaars, die ie der bruto 1.145,10 ontvangen; vierde prijs: 6461 keer 34,70; vijfde prijs: 80.251 keer 5,00. Cijferspel 36 Eerste prijs: 1 winnaar; tweede prijs: 1 win naar; derde prijs17 winnaars; vierde prijs: 227 keer; vijfde prijs: 2237 keer; (vaste prij zen). Eerste prijs: 2 winnaars, die ieder bruto ƒ16.281,60 ontvangen; tweede prijs: 24 winnaars, die ieder 672,50 ontvangen; derde prijs 405 keer 99,60. Toto-gelijk Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 2 winnaars, die ieder ƒ210,30 ontvangen; derde prijs 36 keer 58,40; vierde prijs: 633 keer 5,30. ATP-ranglijst 1. Lendl (Tsj), 2. Becker (WD1), 3. Wilander (Zwe), 4. Edberg (Zwe), 5. Noah (Fra), 6. Connors (VSt), 7. Nyström (Zwe), 8. Mecir (Tsj). 9. Leconte (Fra), 10. Gomez (Ecu). 20. 3. Graf (WD1), 4. Mandlikova (Tsj), 5. Shri- ver (VSt), 6. Kohde-Kilsch (WD1), 7. Sukova (Tsj), 8. Gadusek (VSt), 9. Manuela Maleeva (Bul). 10. Rinaldi (VSt). SCHIETEN 1.790,3. Zweden 1.787,4. Bulgarije 1.787,5. Noorwegen, Tsjecho-Slowakije en de Ver enigde Staten 1.786. 576,3. Igor Ba- sinski (Sov) 574, 4.'Pertti Paeaekoenen (Zwe) 574, Erich Buljung (Vst) 573, 6. Ser gei Pisianov (Sov) 573. PARIJS (SID) - De internationale autosportfederatie (FISA) heeft de Franse formule 1-coureur Alain Prost gisteren een boete van vijfduizend dollar (ongeveer 12.000 gulden) opgelegd wegens het beledigen van een baancommissaris. De Fransman werd tijdens de Grote Prijs van Italië op het circuit van Monza na 26 ronden door de wedstrijdleiding gediskwalificeerd. Prost bestempelde het gedrag van de verantwoordelijke baancommissaris als idioot. "Ik begrijp niet, waarom hij mij nog 26 ronden heeft laten rijden. Dat was gewoon te gek", zei de woedende Prost na afloop. De McLaren van de Fransman kwam tijdens de opwarmronde niet op gang, waarna de huidige wereldkampioen met zijn reservewagen vanuit de pits vertrok en niet, zoals de reglementen voorschrijven, vanaf de startlijn. WK in Praag Poule A: Cuba - Bulgarije 3-0 (15-7, 15-3, 16-14); Brazilië - Tsjecho-Slowakije 3-0 (15- 13,16-14, 16-14); Peru - Zuid-Korea 3-0 (15- 9, 15-12, 15-5). Stand: 1. Cuba 4-8, 2. Peru 4-6, 3. Zuid-Ko rea 4-4, 4. Bulgarije 4-4, 5. Brazilië 4-2, 6. Tsjecho-Slowakije 4-0. Poule B: Sowjetunie - Japan 3-0 (15-0,15-8, 15-8); Oost-Duitsland - Verenigde Staten 3- 2 (15-12, 9-15, 15-10, 13-15, 15-13); China - Italië 3-0 (15-4, 15-4, 15-13). Stand: 1. China 4-8,2. Oost-Duitsland 4-7,3. Sowjetunie 4-6, 4. Japan 4-6, 5. Verenigde Staten 4-5, 6. Italië 4-4. Troostronde (plaats 13 - 16) Noord-Korea - Canada 3-0 (15-3, 17-15, 15-9) West-Duitsland - Tunesië 3-0 (15-0,15-3,15- 6). Stand: 1. West-Duitsland 2-4, 2. Noord-Ko rea 2-3, 3. Canada 2-3,4. Tunesië 2-2. DEN HAAG (GPD) - Vertegen woordigers van de Britse helikop- terfabriek Westland hebben zich gisteren in een besloten zitting van de kamercommissie voor defensie beklaagd over (ie bevoordeling van de Italiaanse helikopterfabriek IMF verlaagt raming groei in rijke landen WASHINGTON/PARIJS (DPA/ Rtr) - Het Internationale Monetai re Fonds (IMF) heeft zyn raming van de economische groei in de in dustrielanden verlaagd, zo is ver nomen in monetaire kringen in Washington en Parijs. De industrielanden krijgen dit jaar te maken met een groei van 2,8 procent, terwijl het fonds in april nog een groeiraming van drie pro cent opgaf. In 1987 zal de economie groeien met drie in plaats van met 3,2 procent. Voor de vier jaar na 1987 houdt het IMF het ook op een groei van drie procent per jaar. De ramingen zyn opgenomen in de eind deze maand te verschijnen „World Economie Outlook", het halfjaarlijkse rapport van het IMF over de vooruitzichten voor econo mische groei in de wereld. Voor de Verenigde Staten ver wacht het IMF dit jaar een groei van 2,9 procent. In april was dat nog drie procent. In 1987 zal de Amerikaanse economie een groei laten zien van 3,5 (3,7) procent, zo verwacht het fonds. Het IMF zit daarmee onder de verwachting van de regering in Washington, die het voor dit jaar op 3,2 procent tegen een eerdere raming van vier pro cent en voor volgend jaar op 4,2 procent. In Parijs verluidt het dat het IMF voor West-Duitsland dit jaar een economische groei voorziet van drie procent tegen 3,7 procent zo als in april werd geraamd. De groeiraming voor 1987 is met 3,2 procent onveranderd. Voor Japan bedraagt de raming nu respectie velijk 2,7 (drie) procent en 2,7 (3,2) procent. De ramingen van het IMF zullen de druk van de VS op Japan en West-Duitsland om hun binnen landse economische bedrijvigheid te stimuleren vermoedelijk doen toenemen. Agusta door staatssecretaris Van Houwelingen. De kamerleden ble ken het voor een deel eens met de Britten, die evenals Agusta in de race zijn voor een Nederlandse mil jardenorder. Van Houwelingen had eerder dit jaar al aangekondigd voor 14 mil joen gulden te willen deelnemen in research van Agusta naar een nieu we anti-tankhelikopter. Volgens de bewindsman zou dat Nederland tot niets verplichten, maar zowel rege ringspartijen CDA en WD als op positiepartij PvdA bestreden dat. De staatssecretaris meent dat na de overname van Westland door de Amerikaanse gigant Sikorski naar een Europese kandidaat voor de nieuwe helikopters moet worden gekeken. Van Houwelingen steun de destijds de Britse defensiemi nister Heseltine in diens verzet te gen de overname, met de waar schuwing dat Westland niet langer kandidaat zou zijn voor Nederland se orders. Heseltine trad later van wege de kwestie af. Volgens Van Houwelingen is Agusta de enige die met een ge schikt model op de markt komt. De discussies spelen thans rond de aanschaf van 20 helikopters, maar de inzet is veel groter: de komende jaren zal een compleet nieuwe ge neratie helikopters voor de hele krijgsmacht worden aangeschaft. Daarmee is een bedrag van naar schatting 2,5 miljard gulden ge moeid. Volgens Westland heeft Van Houwelingen het bedrijf niet mee laten dingen naar het contract voor de eerste 20 helikopters en het be drijf vreest daarmee ook buiten spel te komen staan voor grotere vervolgorders. PvdA-defensie- woordvoerder Van den Bergh heeft al aangekondigd minister Van Eekelen in deze zaak te zullen betrekken. BAGDAD (AP) - Bij aanvallen van de Iraanse grensartillerie op de Iraakse havenstad Basra zijn giste ren 17 burgers om het leven geko men, onder wie vyf vrouwen en vijf kinderen, zo heeft het Iraakse militaire commando bekend ge maakt. In een radiocommuniqué be richtte het commando voorts dat 42 burgers bij de bombardementen gewond waren geraakt, onder wie 11 vrouwen en 16 kinderen. Zeven huizen werden in brand geschoten, terwijl zes andere scha de opliepen. Ook werd een aantal winkels en auto's getroffen. Eind juli hervatten de Iraanse strijdkrachten hun bombardemen ten op Basra, na een periode van enkele maanden. Sindsdien heeft Irak herhaaldelijk melding ge maakt van tientallen doden en ge wonden in deze stad. Basra ligt op 23 kilometer ten westen van de dichtsbijzijnde grenspost langs het 1.180 kilometer lange front. Het Iraakse militaire commando liet weten wraak te zullen nemen voor de aanvallen, maar daarbij niet speciaal burgerdoelen op het oog te hebben. "Als wij echter ge noopt worden toch burgerdoelen aan te vallen, dan ligt de verant woordelijkheid daarvoor geheel bij de leiders van Iran", aldus het communiqué. Een hoge functionaris van het Iraakse ministerie van defensie, Abdul-Jabbar Mohsen, verklaarde dat Iraakse gevechtsvliegtuigen luchtaanvallen zullen gaan uitvoe ren op het eiland Larak, Iran's nieuwste olieplatform in de mon ding van de Straat van Hormoez. Hij zei dat de Iraniërs een massaal offensief voorbereiden, maar waar schuwde tevens dat dit offensief voor de aanvallers tot een 'catastro fe' zal leiden. Volgens westerse mi litaire experts wordt een Iraans of fensief in het zuiden verwacht, waarschijnlijk in het gebied rond STOCKHOLM (AP) - Een bomaan slag heeft gisteren grote schade toe gebracht aan het kantoor van de Zuidafrikaanse verzetsbeweging Afrikaans Nationaal Congres (ANC) in de Zweedse hoofdstad Stockholm. Niemand raakte echter gewond. De muren en een groot deel van de bovenverdieping van het ge bouw in het centrum van Stock holm werden weggeslagen. Twee ANC-ers die zich op het moment van de aanslag in het kantoor be vonden bleven ongedeerd, waar schijnlijk omdat de deur van het ANC-kantoor van staal is. Niemand heeft nog de verant woordelijkheid voor de aanslag op geëist. De ANC-vertegenwoordi- gers in Stockholm zeiden recent geen dreigementen te hebben ont vangen. (foto AP) UTRECHT (ANP) - Rond de eeuw wisseling is Nederland een over wegend humanistische samenle ving. Dat zal leiden tot geïnte greerd onderwijs met een brede doelstelling van intellectuele, so ciale en culturele vorming. Deze verwachting sprak prof. dr. Dodde gisteren uit bij zijn installatie als bijzonder hoogleraar in de geschie- DEN HAAG (ANP) - De omstre den electroshock kan voorlopig nog niet worden gemist in de psy chiatrie. Het Nijmeegse Radboud- ziekénhuis mag deze behandeling daarom ook voortzetten. Dat, schrijft staatssecretaris Dees (volksgezondheid) in antwoord op vragen van het Kamerlid Van Es (PSP). Volgens Dees zijn de eerstve rantwoordelijken voor de therapie bestuur en directie van de instel ling die de therapie wil toepassen met de nadrukkelijke toestem ming van de patiënt (of zijn directe familie als de patiënt niet meer tot Dees (WVC): electroshock kan nog niet worden gemist oordelen in staat is). Volgens Dees heeft de overheid nooit toegezegd de beperking van de shocktherapie te stimuleren. "De verwachting dat over een aantal jaren het aantal via electroshock te behandelen patiën ten substantieel zou zijn te vermin deren, was gebaseerd op de ver wachting dat met de vooruitgang van de wetenschap alternatieven ter beschikking zouden komen", zo schrijft de staatssecretaris. Electroshock (ECT) wordt toege past bij ernstig depressieve patiën ten. Het mag alleen als onderdeel van een behandeling en alleen als het direct nodig is, hetgeen onder meer afhangt van de toestand van de patiënt. Er mogen bij voorkeur nooit meer dan tien behandelingen worden gegeven. Dodde voorspelt een onderwijs systeem waarbij leerlingen vanaf hun vierde tot achttiende zonder zittenblijven naar school gaan. Na de basisschool gaan zij naar een soort middenschool en kiezen na 3 tot 4 jaar tussen beroepsonderwijs of algemeen voortgezet onderwijs. Volgens hem is het denkbaar dat aan de verzuiling van het onder wijs dan ook een einde komt. Volgens Dodde werken openba re scholen goedkoper dan confes sionele scholen. De splitsing in openbaar en christelijk onderwijs heeft bovendien geleid tot een bij zonder dure bureaucratisering. Het omzetten van openbaar lager on derwijs in bijzonder onderwijs zou in 1980 een winst van ruim 166 mil joen gulden hebben opgeleverd, maar volgens de hoogleraar is het veel interessanter na te gaan welke besparingen mogelijk zyn by sa menvoeging van openbaar en bij zonder onderwijs. Volgens hem komt dat uit op een kostenbespa ring van ongeveer 450 miljoen gul den. Schoolstrijd Dodde zei dat het denkbeeld om van openbare scholen in bestuur lijke zin bijzondere scholen te ma ken niet nieuw is. Maar integratie van openbaar en bijzonder onder wijs zal het aanzien van het Neder landse schoolsysteem sterk veran deren. Een opleving van de school strijd ligt in het verschiet. "Het heeft geen zin telkenmale de prin cipiële vraag naar openbaar en bij zonder onderwijs te stellen. Didac- tisch-methodisch gezien is het bij zonder onderwijs niet veel meer dan een protestantisering dan wel een katholisering van het openbaar onderwijs. Een onderwijskundige rechtvaardiging van de school strijd ontbreekt", aldus Dodde. Lijken straks de ruimte in HOUSTON (AP) - Een particu lier Amerikaanse ruimtevaart- bedrijf heeft van de autoritei ten toestemming gekregen om vanaf een basis op Wallops Is land in Virginia een ruimte mausoleum te lanceren. Een woordvoerder van Space Servi ces Inc. zei gisteren dat de eer ste van drie ruimte-tombes met de grecremeerde resten van on geveer 10.000 mensen eind vol gend jaar in een baan op 2.400 kilometer boven de aarde zal worden geschoten. De ruimte-begrafenissen worden verkocht door de uit vaartonderneming Celestis in Florida. Space Services ver zorgt de lancering met de door het ruimtevaartbedrijf ontwik kelde Conestoga II raket. Woordvoerder Walt Pennino verklaarde dat de stoffelijke resten in metalen capsules ter grootte van een staaf lippenstift in een satelliet zullen worden gedaan. De overeenkomst tussen Space Services en de NASA voorziet ook in andere lancerin gen vanaf Wallops, een eilandje voor de Atlantische kust dat door de NASA is gebruikt voor de lancering van lichte raket ten, voornamelijk voor atmos ferisch onderzoek. Pennino zei dat zijn bedrijf twee contracten heeft voor de lancering van sa tellieten in het kader van het Star Wars-onderzoek van het Pentagon.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13