Voorlopig akkoord Aquino en rebellen Tutu houdt Zuidafrikaanse gemoederen bezig Britse steun voor sancties tegen Gaddafi 'VS moeten Libië schade vergoeden' Vredesoverleg op de Filippijnen Libiërs wilden in 1982 president Italië doden Weer aanval Brunswijk op grensplaats Albina .«jjsesrmb G'=a«^;„s ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 JOLO (AP) - De Filippijnse president Corazon Aquino is gisteren met de onlangs uit ballingschap teruggekeerde islamitische verzetsleider Nur Misuari overeengekomen onderhandelingen te voeren over beëindiging van de 14 jaar oude opstand in het zuiden van het land, waarbij al zeker 50.000 mensen om het leven zyn gekomen. Aquino en Masuari, voorzitter van cies op het zuidelijke Mindanao, het separatistische Moro Nationaal het tweede eiland van de Filippij- Bevrijdingsfront, gaven na een ge- nen, en op de Solo-archipel verder sprek van twee uur in een rooms- naar het zuiden. De afgelopen ja- katholiek klooster een gezamenlij- ren werd nog slechts sporadisch ke verklaring uit waarin zij over- strijd geleverd, eenkwamen 'de vijandelijkheden Het overleg tussen Aquino en te zullen staken' tijdens verder Misuari vónd plaats op het eiland overleg. Jolo, 950 kilometer ten zuiden van Het Moro front leidt de islamiti- de hoofdstad Manila. Jolo is het sche opstand in een tiental provin- bolwerk van het bevrijdingsfront. gelijknamige hoofdstad van het t-| eiland werd in 1973 door regerings- KaniPk OVPr troepen heroverd pp het verzet. aiUC1V UVC1 Misuari, die enkele dagen geleden I o terugkeerde uit een ballingschap I*clfllOrlPtlPVP van tien Jaar in Libië en Saoedi- J. CtlUUCtl/ tic V C Arabië, riep zichzelf donderdag uit II tot hoofd van een aparte islamiti- ITlpl Ir UIT sehe staat in bet zuiden. 111CUY tilt Aquino en Misuari kwamen t%t I overeen fora in het leven te roepen Pfl PT* b£$ U fl voor het komende vredesoverleg, 1 dat naar verwachting zal draaien MANILA (AP) - Een Filippijns re- om mogelijke autonomie voor Fi- geringsbureau voor kernenergie is lippijnse moslims, die ongeveer 10 gisteren overstelpt met telefoon- procent uitmaken van de overwe- tjes van verontruste moeders, na- £end christelijke Filippijnse bevol- dat de regering donderdag de ver- kin6- koop verbood van melkpoeder en Aquino is een uitgesproken te- ROME - Een complot tegen Sand- ro Pertini, de populairste president die Italië heeft gekend, werd in ja nuari 1982 door de politie verij deld. Twee verdachten van Libi sche nationaliteit werden het land uitgezet. Dit blijkt uit het schrifte lijke antwoord van minister van binnenlandse zaken Oscar Scalfaro op kamervragen naar aanleiding van een uitlating van Pertini zelf. door Hein ten Kortenaar In januari van dit jaar verklaarde de oud-president dat Gaddafi ter roristen had bewapend om hem te vermoorden. „Ze waren met zijn tweeën naar Rome gekomen met bepaald onvreedzame bedoelingen tegen mij, maar gelukkig werd de zaak tijdig door de politie ontdekt en werden de twee naar Libië te ruggestuurd". In de vragen aan de minister had de radicale kamerfractie hem om nadere inlichtingen verzocht en te vens de vraag gesteld waarom het parlement nooit op de hoogte was gesteld en, als de feiten zich inder daad zo hadden afgespeeld als Per tini had onthuld, waarom de rege ring daarin geen aanleiding had ge zien tot een drastische herziening van de officiële relaties van Italië met Libië. Het antwoord van Scalfaro be vestigde alleen dat de politie eind 1981 had geconstateerd dat de be wegingen van president Pertini door enkele vreemdelingen wer den nagegaan en gecontroleerd. „De president werd hiervan op de hoogte gesteld en de bewakings maatregelen werden verscherpt. Twee van de betrokken vreemde lingen, van Libische nationaliteit, werden geïdentificeerd en uitge wezen". Onmiddellijk na deze bevesti ging hebben de radicalen Kamer voorzitter Nilde Iotti gevraagd om het snel bijeenroepen van de Ka mercommissies voor binnen- en buitenlandse zaken. „Wij moeten weten of het hier ging om een ini tiatief van de Libische staat of om een individuele actie", zei fractie voorzitter Rutelli, „als er inder daad sprake is geweest van een po ging tot aanslag op het staatshoofd door agenten van een vreemde mo gendheid kunnen we moeilijk net doen of er niets is gebeurd". LONDEN (AP) - De Amerikaanse presidentiële afgezant Vernon Wal ters heeft gisteren enige steun van Britse zijde ontvangen voor de houding die Washington aanneemt JOLO - President Aquino van de Filippijnen op het eiland Jolo waar zij overleg voerde met een delegatie de moslimrebellen o.l.v. Nur Misuari (links van haar). Ter rechterzijde staan de echtgenote van Nur Misuari, minister van defensie PonceEnrile en generaal Fidel Ramos (foto anpi mogelijke nieuwe door Libië gesteunde terreuracties. Elders vielen Walters tijdens zijn bezoek aan zeven Westeuropese landen voornamelijk sceptische uitlatingen van regeringsvertegen woordigers ten deel. Een aantal van hen uitte zijn twijfel over het belang van nieuwe economische sancties tegen het Libië van kolo nel Gaddafi. Gisteren overlegde Walters met de Britse minister van buitenland- gesteriliseerde melk uit Neder- genstander van de oprichting van -p* t*t* i iti Beweguig van Niet-Gebonden Landen Emerenciana Duran, hoofdradio- tonomie te verlenen. Een loge van het instituut, zei dat ieder een gerustgesteld werd, omdat het verbod niet 'noodzakelijkerwijs' betekent dat de produkten schade lijk zijn voor de gezondheid. Het Filippijnse ministerie van volksgezondheid verbood donder dag de verkoop van Birch Tree melkpoeder, een produkt van Campina, en Dutch Lady gesterili- seerde melk van de Coöperatieve Condensfabriek Friesland. Een woordvoerster van de Daily Harvest Corporation, de plaatselij ke importeur van Dutch Lady, zei dat een lading van 216.000 blikken melk in opdracht van de regering is opgeslagen. Zij zei dat het be drijf de regering heeft gevraagd de zaak nogmaals te onderzoeken. Woordvoerders van beide Neder landse bedrijven en het Nederland se ministerie van landbouw zeiden donderdag dat de produkten vol doen aan de Nederlandse voor schriften en dat de Filippijnse ma ximumgrenzen te laag zijn gesteld. die zich in de hoofdstad buigt over een nieuwe grondwet heeft in het ontwerp een clausule toege voegd over autonomie voor de "oVSamUische opstand brak uit HARARE (DPA/RTR/AFP/UPI) - trouwbare bronnen is vernomen den na de Amerikaanse aanvallen in 1972, toen de toenmaUge presi- ^et politiek comité van de Bewe- dat Nicaragua er op de vijfde dag op Tripoli en Benghazi. Na zijn re- dent Ferdinand Marcos de staat g'n® ™n Niet-Gebonden Landen van de bijeenkomst niet in is ge- de, waarin hij dreigde uit de Bewe- van beleg uitriep De regering-Mar- heeft de deelnemers van de confe- slaagd voldoende steun te verwer- ging te stappen, verliet Gaddafi de cos sloot een vredesverdrag met de rent'e in de Zimbabwaanse hoofd- ven voor het voorzitterschap van Zimbabwaanse hoofdstad, opstandelingen in 1976, dat echter stad Harare gisteren een resoluüe de Beweging. enkele maanden later werd verbro- voor6elegd waarin de Veremgde In conferentiekringen werd ge- In de ontwerpresolutie eisen de ken waarna de gevechten weer op- Staten worden veroordeeld we- zegd dat het voorstel schadever- Niet-Gebonden landen dat de Ver laaiden Destijds verklaarde de re- gens »staatsterrorisme" en van goeding van de VS te eisen afkom- enigde Staten Libië compensatie gering dat 50 000 mensen in de Washington schadevergoeding stig is van de Libische delegatie, betalen voor de „menselijke en ma- strijd waren omgekomen Het wordt geëist voor de Amerikaanse Het voorstel volgt op een felle rede teriële verliezen" die het land door front versplinterde kort daarna in luchtaanvallen op Libië in april, van de Libische leider, kolonel de Amerikaanse aanvallen heeft drie groeperingen waardoor uit- De leiders van de Niet-Gebonden Muammar Gaddafi, waarin deze de geleden. Ook wordt Groot-Brittan- eindelijk de kracht van het islami- Landen zullen zich vandaag op de deelnemers van de conferentie nië in de tekst veroordeeld wegens tische verzet werd gebroken slotzitting van de conferentie over donderdag verweet dat zij zijn land zijn „steun en collaboratie" bij de het voorstel uitspreken. Uit be- onvoldoende steun geboden had- Amerikaanse actie. „De aanval op de woning van de leider van de Libische revolutie die tot doel had hem en zijn familie te doden, moet worden gezien als een ernstig precedent in de internatio nale betrekkingen en als een mis daad zonder enige politieke en mo rele zin", zo staat in de ontwerpre solutie te lezen. In de tekst schaart de conferentie zich verder achter het voorstel van Libië de Ameri kaanse luchtaanvallen op de agen da te plaatsen bij de jaarlijkse zit ting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die later deze maand begint. Buitenland kort Rechtszaak Bhopal Met de aanklacht dat het Ameri- H- ct kaanse concern Union Carbide enig en alleen verantwoordelijk i PARAMARIBO/DEN HAAG (GPD) - Het Surinaamse rebellen leger van Ronnie Brunswijk heeft gisteren opnieuw een militaire aan val gedaan op de grensplaats Albi- De Nationale Voorlichtings- st van Suriname heeft dat be vestigd. Er werden geen medede- voórdëmmTin herinlaseBhopS doden is gisteren de rechtszaak begonnen wonaen- TP^SSÏSSEÏÏ. Bho Het vuurgevecht tussen leger en pal zelf waar op 3 december 1984 rebeh®n begon om acht uur 's och- een dödd.jk gTs^—"de komen en zeker 200 nnnletSl nn in aantal waren en over moderne liepen. De regering eist een onbe- wo^terne^^160'Z1Ch h8t °Cr" kend bedrag aan schadevergoe- Te b^feng van Albina is de af- devergoeding ingediend, en Frans Guyana. De veerdienst tussen Albina en Frans Guyana, die woensdag was stilgelegd, is weer gedeeltelijk hervat. Veel in woners van Albina hebben die mo gelijkheid benut om naar Frans Guyana uit te wijken. De enige helicopter die het Suri naamse leger rijk is en die woens dag voor het eerst op de jacht naar Brunswijk werd ingezet, is nog die zelfde dag door de rebellen neerge haald. De Surinaamse autoriteiten hebben dat bevestigd. Volgens een Bruns- eerdere lezing zou de helicopter door een technische storing zijn getroffen. Het toestel werd door de manrten an Brunswijk beschoten en stort- e neer. De inzittenden, onder wie de vierkoppige Braziliaanse be- tairen wordt bevolkt. De bewoners manning is ondergebracht in Paramaribo hotel in Paramaribo. Gevangenen Cuba In de Verenigde Staten zullen de uitgeweken komende weken 68 politieke ge- vangenen uit Cuba aankomen. Dat heeft de Amerikaanse immigratie dienst gezegd. De gevangenen zijn veelal oude re mensen die in Cuba jarenlang in de cel gezeten hebben. Het is voor het eerst dat een grote groep ge vangenen uit Cuba naar Amerika JOHANNESBURG (AP) - Des- mag sinds vooijaar 1985. mond Tutu zegt dat het niet zyn De gevangenen zullen als vluch- bedoeling is indruk te maken op ren voor de Surinaamse radio dat manning, zijn uit handen van het dorp alleen nog maar door mili- Brunswijk kunnen blijven. De be- JOHANNESBUGR (REUTER/ UPI) - Inwoners van Soweto heb ben gisteren zeker negen van de meer dan 20 doden begraven die tien dagen geleden door politie kogels werden gedood, zo heb ben begrafenisondernemers meegedeeld. De veiligheidstroe pen hielden zich afzijdig terwijl de slachtoffers in afzonderlijke korte plechtigheden ter aarde werden besteld. Naar verluidt zijn verspreid over donderdag en vrijdag alle slachtoffers begra ven. Op de begraafplaats Avalon in Soweto werden gisteren zeker negen doden begraven. De poli tie keek toe hoe circa 200 ver wanten hymnes zongen en hoe de Anglicaanse bisschop Simeon Nkoana de grafdienst verzorgde. Donderdag was Soweto het to neel van gewelddadigheden die uitbraken toen de politie een ge meenschappelijke begrafenis van de slachtoffers wilde vóórko men. Het Johannesburgse dag blad „Business day" meldde gis teren dat daarbij acht doden wa ren gevallen. De voorlichtings dienst van de regering zei dit be richt te kunnen bevestigen noch te kunnen tegenspreken. Begrafenissen in Soweto zonder grote incidenten De inwoners van Soweto moesten door het optreden van de politie afzien van hun plannen de slachtoffers samen te begra ven. Maar de algemene staking die met de begrafenis moest sa menvallen werd wel een succes. Duizenden zwarten gingen don derdag niet naar hun werk in Jo hannesburg. Radicale jongeren hielden sommige zwarten er met geweld van af de stakingsoproep te negeren. De zes zoons en twee dochters van de zondag overleden ambu lance-chauffeur Nyanisile Moko, die allen onder de noodtoestand gevangen zitten, mogen de be grafenis van hun vader niet bij wonen, zo heeft het Zuidafri kaanse persbureau SAPA giste ren bekendgemaakt. De 45-jarige Moko werd afgelo pen zondag dood aangetroffen in zijn woning in Alexandria, een zwart woonoord bij Port Eliza beth. Hij heeft zich volgens een schoondochter' verhangen uit wanhoop over de detentie van zjjn kinderen. Moko wordt van daag begraven. De voorzitter van het blanke parlement heeft gisteren op nieuw een parlementslid de deur gewezen. Het ging om Helen Suzman van de Progressieve Fe derale Partij, die werd wegge stuurd toen zij weigerde kritiek op minister van ontwikkeling en landzaken Ben Wilkens terug te nemen. Volgens Suzman had Wilkens tegenover Aziatische af gevaardigden gelogen over haar standpunt met betrekking tot een omstreden voorstel. Donder dag werd de conservatieve parle mentariër Koos van der Merwe vérwijderd toen hij op een waar schuwing van voorzitter Greeff om de goede bedoelingen van president Botha niet in tweijfel te trekken antwoordde dat Botha het niet verdiende zo ontzien te worden. se zaken sir Geoffrey Howe, toen de berichten over de kaping van een jumbo-jet van Pan-Am in Pa kistan binnenkwamen. Howe uitte zijn 'diepe verontrusting' over de kaping en Walters zei 'zeer ge schokt te zijn. Dit is onderdeel van de golf van terreur die wij moeten zien uit te roeien'. Na het overleg maakte hét minis terie van buitenlandse zaken be kend dat de Britse regering 'gepas te verdere maatregelen' tegen Li bië zal nemen als 'definitief bewijs van verdere Libische betrokken heid bij terrorisme' geleverd wordt. Groot-Brittannië heeft de betrek kingen met Libië al verbroken en destijds de Verenigde Staten toe stemming verleend F-lll bom menwerpers van Britse bases in te zetten voo'r de luchtaanvallen op Tripoli en Benghazi op 15 april van dit jaar. Tijdens een persconferentie na afloop van zijn onderhoud met Ho- we zei Walters dat hij naar Europa is gekomen om 'met onze vrienden te praten over de strijd tegen het terrorisme en de manier om aan het terrorisme een einde te maken'. Hij herhaalde nogmaals dat hij geen enkele regering eisen had ge steld. Walters wekte niet de indruk dat de Amerikaanse regering van plan is zeer binnenkort opnieuw militai re acties tegen Libië te onderne men. Een regeringsfunctionaris in Bonn zei na de ontmoeting van Walters met Bondskanselier Hel mut Kohl dat de Amerikaanse af gezant niet te kennen had gegeven dat 'er onplezierige zaken op komst zijn'. Zowel in West-Duitsland, als ook in Italië en Spanje, vond Walters weinig gehoor voor zijn verzoek tot verdere economische maatregelen tegen Libië. Een Nederlandse functionaris, die niet met name genoemd wen ste te worden, zag het bezoek van Walters als louter en alleen be doeld om het Amerikaanse publiek te laten zieri dat de Amerikaanse regering zeer gaarne bereid is de Europese bondgenoten te raadple gen voordat tot acties tegen Libië wordt overgegaan. Verwacht wordt dat de missie van Walters dit weekeinde zal wor den besproken tijdens de ontmoe ting van de ministers van buiten landse zaken van de landen van de Europese Gemeenschap. SOEDAN - De Soedanese premier Sadeq el-Mahdi heeft zijn militaire commandant en vier andere gene raals ontslagen omdat het Sudane se leger tot nog toe niet in staat is geweest een eind te maken aan de burgeroorlog in het zuiden van het land. Daar heerst nog steeds het re bellenleger van John Garang, de 'Sudanese People's Liberation Ar my* (SPLA). bewonderaars en dat hij ook zyn tegenstanders niet tegen de haren in wil strijken. Dat is hem dan geen van beide gelukt. Voor veel blanke Zuidafrikanen is de zwarte geestelijke een publi- citeitsbeluste lastpost en de be- telingen in de VS worden toegela ten. Bom in metro De Franse regering heeft beslo ten om strengere veiligheidsmaat regelen te nemen in openbare gele genheden na de vondst van een ro- --- kende bom in een lokale trein. Het langrykste kracht achter de cam- ministerie van binnenlandse zaken Pa6ne voor economische sancties heeft gisteren ook het publiek ge- te§en Pretoria. Maar Tutu's strijd maand tot extra waakzaamheid en *egen apartheid heeft hem ook de gezegd de politie te waarschuwen bewondering opgeleverd van mil- als er iets verdachts wordt be- J°enen blanken en zwarten in bin- speurd. ne.1?" en buitenland en een Nobel- De bom werd donderdagavond Prijs voor de Vrede, aangtroffen onder de zitting van m een forensentrein en was gemaakt bondag krijgt Tutu een nieuw van hetzelfde materiaal dat bij vijf eerbewijs als hij wordt geïnstal- eerdere bomaanslagen werd ge- als aartsbisschop van Kaap- bruikt waarby twee gedood raakt. bij twee mensen zijn stad en daarmee als eerste zwarte Vijf gewond zijn ge- L?ldSr„v,ar! de Anglicaanse Kerk in Zuid-Afnka. Ik heb genoeg onder scheidingen gehad,' zei Tutu enke le weken geleden. 'Daar streef ik Geen spionnenruil De Verenigde Staten zullen de ITIk TT." dat m«n.te- Amerikaanse journalist Nicholas «"standers het feit aanvaarden Daniloff niet ruilen tegen de Russi- dat lk zorgen maak Ik ben sche VN-functionaris Guennadi dn0 bezorgd. Ik probeer te Zacharov. Dit heeft de Amerikaan- ^ken voor gerechtigheid en vre- se minister van buitenlandse za- ken, George Shultz, gisteren ver- Tut", die volgende maand 55 jaar klaard wordt, onderstreept zyn gesprek- Daniloff zit in Moskou vast op ken met gelach en zichtbare woede verdenking van spionage. Zacha- en d°et geen enkele poging zijn rov wordt door de Verenigde Sta- S",te„i"e'bers,en.al? klJ ont- ten gevangen gehouden, eveneens tl, Js: 1S met zlJn metier op verdenking van spionage. een Weine man» rnaar hy maakt een enorme indruk op eenieder die hem ontmoet. De zwarte bisschop is de afgelo pen jaren uitgegroeid tot een van de bekendste zwarte leiders van Zuid-Afrika, naast zwarte martela ren als Nelson en Winnie Mandela en de verzoeningsgezinde premier Mangosuthu Buthelezi van het thuisland KwaZulu. Tutu is dan ook een belangrijk doelwit voor kritiek van de regering en de rege ringsgezinde pers. Het in Johannesburg verschij nende dagblad The Citizen noem de de bisschop 'een religieuze pop ster', nadat bekend was geworden dat hij entertainers als Stevie Won der en Bill Cosby had uitgenodigd voor zijn installatie als aartsbis schop. Ook van de zijde van blan ken die de strijd tegen apartheid steunen is kritiek geleverd op het sanctie-standpunt van Tutu. Hij, zo zeggen zij, zal zijn welgestelde le ven kunnen voortzetten, terwijl an dere zwarten zullen lijden. De bisschop zegt een dikke huid te hebben gekregen van het 'Tutu- pesten', maar hij wordt kwaad als gesuggereerd wordt dat het hem koud laat als de zwarten lijden. Hij herinnert aan zijn studententijd, toen hij moest lezen bij kaarslicht, terwijl zijn moeder als wasvrouw ploeterde om het gezin te onder houden. 'Ik ken het lijden en de el lende. Ik wens dat niet voor mijn stelligen.' zei hij. 'Als er geen sanc ties komen, dan hebben we het ge had, dan wordt het Armageddon.' 'Zuid-Afrika zal vrij zijn en wij zullen een non-raciaal, waarachtig democratisch en rechtvaardig land hebben. Waarom moet dat gebeu ren tegen betaling van een vol strekt onnodige en vermijdbare prijs in de vorm van menselijk lij den?' Tutu, getrouwd en vader van vier kinderen, werd op 7 oktober 1931 geboren in Klerksdorp, een stadje bij een goudmijn, 150 km ten zuid westen van Johannesburg. Zijn va der was onderwijzer, maar kreeg na het einde van zijn loopbaan geen pensioen. Tutu volgde een le rarenopleiding en gaf enkele jaren les, tot hij theologie ging studeren. Hij werd in 1961 tot priester gewijd en studeerde van 1962 tot 1967 in Londen. Daarna keerde hij terug naar Zuid-Afrika. In 1976 werd hy bisschop van Lesotho en in 1978 aanvaardde hy het leiderschap van de Zuidafrikaanse Raad van Ker niet voor enig ander ken» waardoor hy internationale bekendheid kreeg. Desmond Tutu - Botha is mijn broeder - eigen volk e: volk,' zei hij, Hy zegt op persoonlijke titel voor sancties te pleiten en niet na mens de kerk, en hij houdt eraan vast, ondanks dreigementen van de regering dat hij zich op het randje van verraad beweegt. 'Ik, Desmond Tutu, geloof dat dit onze laatste kans is om vreedzame ver anderingen in ons land te bewerk- In 1984 kreeg Tutu de Nobelprijs voor de Vrede en een jaar later werd hij geïnstalleerd als de eerste zwarte bisschop van Johannes burg. Hoewel zijn paspoort ver schillende keren werd ingetrok ken, reisde hij de hele wereld rond en kreeg eredoctoraten aan univer siteiten in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Bondsrepu bliek. Als aartsbisschop van Kaapstad wordt hy de geestelijk leider van ongeveer 2 miljoen gelovigen, van wie 30 procent blank, in een gebied dat zowel Zuid-Afrika omvat als Lesotho, Swaziland, Mozambique en Namibië. Tutu heeft al gezegd dat zijn nieuwe verantwoordelijk heden hem niet zullen weerhouden te blijven ijveren tegen apartheid. 'Ik zie niet in waarom ik zou moeten zwijgen ten aanzien van onrecht en Onderdrukking,' zei hij. 'Ik beschouw mijn rol niet als poli tiek. Ik geloof dat ik altijd religieus handel.' Tutu verzet zich tegen geweld door de regering en geweld door het volk. In 1985 sprong hy van een podium om te voorkomen dat een vermeend informant van de rege ring door een woedende menigte zou worden vermoord. Maar ook zegt hy dat er een moment kan ko men dat geweld noodzakelijk zal zyn om een eind te maken aan apartheid. 'Ik ben een vredelie vend mens, maar geen pacifist,' zegt hy. Rechtse politici als president Reagan en premier Thatcher kun nen wat Tutu betreft 'naar de hel lopen' omdat zy weigeren mee te werken aan gevoelige sancties te gen Pretoria, maar hij toont zich keer op keer gelukkig met de steun die hij in Europa en Amerika van het volk krijgt. De bisschop wyst communisme en kapitalisme van de hand en zegt de voorkeur te geven aan een vorm van socialisme 'die zorgt, verdeelt en genadig is'. Sinds op 12 juni in Zuid-Afrika de noodtoestand van kracht werd heeft Tutu achter gesloten deuren gesproken met president Pieter Botha. Gevraagd of hem dat niet de steun van militante zwarten zou kosten, herinnerde hy aan de bij belse parabel van Mozes die bereid was de farao te ontmoeten. 'Ik heb altijd gewerkt met het uitgangs punt dat God niemand in de steek laat,' zei hy'Botha is myn broeder, of hij wil of niet.'

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7