Ambitieus plan voor deel van Breestraat Opening Leidato gepaard met veel rookon twikkeli 1 ïg Kosten geraamd op bijna twee miljoen Ook Witteveen verlaat Breestraat actief in viije tijd ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - De Haagse projectont wikkelaar Erica Beheer BV heeft in overleg met de winkeliersver eniging Breestraat een ambitieus totaalplan gepresenteerd om de Breestraat een ingrijpende op knapbeurt te geven. Gedacht wordt aan het verkeersvrij maken van de winkelstraat (van 't Gan getje tot aan het Stadhuis), het ma ken van een gehele of gedeeltelijke overkapping en aan de bouw van kiosken en terrassen. Het gemeen tebestuur heeft in een eerste reac tie positief gereageerd op de ideeën van de planontwikkelaars. Doel van het plan is de Bree straat te behoeden voor een verder gaande achteruitgang. De winke liersvereniging heeft zich voor de volle 100 procent achter het initia tief van de planontwikkelaar opge steld. Daarmee komen de winke liers terug op hun eerdere stand punt dat afsluiting van de Bree straat, zelfs op proef, onaanvaard baar is. Ook hebben de winkeliers, onder voorbehoud, de voorwaarde ingeslikt dat de Breestraat alleen verkeersvrij mag worden gemaakt als op de plek van het LVC en de Lucas van Leydenschool, die naar de Vliet verhuist, een parkeergara ge wordt gebouwd. Leegstand Volgens het rapport dat de plan- ontwikkelaar heeft laten maken door het Noordwijkse promotie- en reclamebureau Junior heeft de Breestraat haar naam en faam als winkelstraat de laatste jaren steeds meer verloren. "De klok heeft nog niet geslagen, maar het is wel vijf voor twaalf. Er zal nu iets moeten gebeuren", aldus het rapport. Uit recent onderzoek blijkt dat het gebied Breestraat, Botermarkt, Nieuwe Rijn en 't Gangetje in steeds mindere mate door het win kelend publiek wordt bezocht. Het aantal leegstaande panden is, vol gens de opstellers van het plan, verontrustend te noemen. In het gebied staan in totaal 17 winkels leeg. De Haarlemmerstraat wordt daarentegen steeds drukker be zocht. De afgelopen weken kondigden tal van ondernemers aan de Bree straat de rug toe te zullen keren. Het warenhuis Xenos, de kleding- boetiek Mac Maggie, de sport- en kampeerartikelenzaak Perry Sport en de modezaak Witteveen zullen uit de Breestraat verdwijnen in de richting Haarlemmerstraat. In het vooijaar zal bovendien de kleding- gigant C&A haar onderkomen aan de Botermarkt verwisselen voor een nieuw filiaal in de Haarlem merstraat. "Nog meer lege gaten, naast dat van C&A en Xenos, en de Botermarkt roept hetzelfde beeld op als het Noordeinde en de Hoge- woerd tien of vijftien jaar geleden", aldus het rapport. Verkeersvrij Het moeilijkste onderdeel zal een aanpassing van de huidige ver- keerscirculatie zijn. Met enige klei ne ingrepen kan de Breestraat ech ter vanaf 't Gangetje tot aan het stadhuis verkeersvrij worden ge maakt. Vanaf het Rapenburg zou eenrichtingverkeer kunnen blijven bestaan dat via de Koornbeurs- steeg, Botermarkt, 't Gangetje en de Korevaarstraat zijn weg kan vervolgen. Een veel verdergaande maatre gel zou zijn het verkeersvrij maken van de Breestraat van *t Gangetje tot aan Peek Cloppenburg. Het verkeer zou dan via de cityring Hooigracht, Langegracht, Noord einde, de Witte Singel, Zoeter- woudsesingel en Levendaal rond het centrum kunnen rijden. Ook het openbaar vervoer zou via deze weg moeten gaan rijden. Op twee plaatsen kruist het dan de Haar lemmerstraat (aan het begin en aan het eind) en het begin van de Bree straat. Als het wenselijk wordt geacht dat het publiek met het openbaar vervoer bij het stadhuis kan komen zou dit mogelijk kun nen worden door een speciale (kleinere) stadsbus te laten rijden op de route Rapenburg, Breestraat, Botermarkt, Korevaarstraat, Hooi gracht en Langegracht. Een verdere afkalving en verlies van bezoekers aan de Haarlemmer- KiOSkGÜ straat kan volgens de plannenma kers alleen voorkomen worden door de handen ineen te slaan en een goed doortimmerd plan te ma ken om van de Breestraat weer een aantrekkelijke winkelstraat te ma ken. De projectontwikkelaar Erica Beheer heeft een voorstel gemaakt om de Breestraat gezelliger te ma ken door op sommige plaatsen kiosken met terrassen te bouwen, luifels te maken of de straat geheel De Breestraat tussen 't Gangetje e ging Breestraat: met kiosken en eer of gedeeltelijk te overkappen. Er is bovendien een promotieplan ge maakt dat het imago van de Bree straat bij het winkelend publiek moet helpen verbeteren. Volgens directeur Swaak van Erica Beheer heeft de Breestraat genoeg positieve elementen in zich om er weer een aantrekkelijke win kelstraat van te maken. "Er is een uitgebreid winkelaanbod en goede parkeeraccommodatie op loopaf stand (de Sanders parkeergarage en de Garenmarkt). Uit de drukte bij het winkelcentrum Hoogvliet (onder de parkeergarage) valt bo vendien op te maken dat er sprake is van een nieuwe trekker in de na bijheid van de Breestraat". Projectgroep Het plan dat nu op tafel ligt moet verder worden uitgewerkt door een projectgroep waarin naast de projectontwikkelaar, de winke liersvereniging en het reclamebu reau ook afgevaardigden van de gemeente (de afdelingen economi sche zaken en verkeer) zitting heb ben. De kosten die met de face-lift van de Breestraat zijn gemoeid worden door Swaak geschat op an derhalf tot twee miljoen gulden. De projectontwikkelaar wil het Breestraatplan volgend vooijaar tot uitvoering brengen na verdere uitwerking en aanvaarding door de gemeenteraad. In augustus 1987 zou het geheel gerealiseerd kun nen zijn. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) die het plan van de projectontwikkelaar dezer dagen in ontvangst heeft genomen zegt in een eerste reactie dat het hem wel aanspreekt. "Het is bijna n het Stadhuis) zoals die er uit kan zien volgens het plan van Erica Beheer en de winkeliersvereni- overkapping. Bovenstaande tekening geeft weer hoe de Breestraat er zou kunnen uitzien met een aantal kiosken (ter hoogte van het stadhuisen een smalle route voor verkeer. LEIDEN - De feestelijke opening van de 25-ste Leidato huishouds- houw is gisteravond gedeeltelijk in rook opgegaan. Een vuurwerk dat bij wijze van officiële opening in de 'trendtent' van de Leidato werd af gestoken veroorzaakte zoveel rook dat gehoest, benauwdheid en irri tatie van de luchtwegen het gevolg waren. Veel genodigden namen tij dens de rookontwikkeling haastig de benen om buiten de tent frisse lucht te kunnen happen. De officiële opening van de 25-ste Leidato huishoudshow werd ver richt door de voorzitter van 100-ja- rige 3 October Vereeniging Leiden, prof. dr. ir. A. Rörsch. Hij wees er op dat door het volbouwen van het Schuttersveld het laatste onder deel van de 3 oktoberfeest, het vuurwerk, voortaan niet meer op de traditionele plek kan worden af gestoken. Rörsch zei, bij wijze van experiment, het vuurwerk voor taan bij de opening van de Leidato af te willen steken. Door een druk op de knop werd vervolgens een vuurwerk ontsto ken, met de tekst 25 jaar Leidato, dat aanvankelijk slechts ooh's en aah's ontlokten. De bewondering voor het spektakelstuk sloeg na enige tijd echter om in hoestbuien en benauwdheid bij de aanwezi gen. De rookontwikkeling die het vuurwerk teweeg bracht bleek zo groot dat tal van genodigden haas tig de tent moesten verlaten. Voor al mensen met minder goed func tionerende ademhalingswegen werden onaangenaam verrast door de rookontwikkeling in de volge pakte tent. Verrast door het rookgordijn werd de stellage met het vuurwerk via tien jaar geleden dat de gemeente een soortgelijk plan heeft gemaakt. Dat is destijds door een uitspraak van de Kroon niet doorgegaan. Maar, beter laat dan nooit", meent de wethouder. "Het is vijf voor twaalf zeggen de winkeliers, en daar ben ik het mee eens. De toe stand van de Breestraat is zorg wekkend. Ik vind het positief dat de winkeliersvereniging zich niet langer fixeert op nog een parkeer garage en met nieuwe ideeën is ge komen. Ik zal daar met 'open mind' met hen over praten. Leiden ver dient meer dan alleen een Haar lemmerstraat", aldus wethouder Peters. LEIDEN - In navolging van Xe- nox, Mac Maggie en vermoede lijk Perry Sport heeft ook het con fectiebedrijf Witteveen besloten uit de Breestraat te vertrekken. Het bedrijf ambieert volgens hoofd personeelszaken J.W de Ruiter van het hoofdkantoor een stek "op de plaats waar alle zaken naar toe gaan": de Haarlemmerstraat. De uittocht van bedrijven uit de Breestraat is volgens De Ruiter voor Witteveen de hoofdreden om te willen verkassen. Volgens hem heeft het bedrijf aan de Breestraat weinig overlevingskansen als daar zoveel winkels verdwijnen, "want dan blijven ook de klanten weg. Wij hebben er echt het meest aan om in de buurt van andere grote zaken te zitten". Wanneer Witteveen zal vertrek ken, is nog volstrekt onduidelijk. "Het liefst zo snel mogelijk, maar je weet nooit hoe het gaat: het kan Bij het Leidse filiaal van Witte veen werken zeven mensen. Vol gens De Ruiter is het heel goed mo gelijk dat de sluitingsdatum van het filiaal aan de Breestraat en de openingsdatum van het nieuwe fi liaal, niet Synchroon lopen. In die tijd zal het personeel zoveel moge lijk bij filialen in onder meer Den Haag worden ondergebracht. Genealogie De afdeling Rijnland van de Nederlandse Genealogische Ver eniging belegt dinsdag de eerste bijeenkomst van het nieuwe sei zoen. Oud-voorzitter drs. H.W. van Eijk houdt dan een lezing on der de titel 'Een middeleeuws ge- AVRO De AVRO besteedt op 3 oktober in haar radioprogramma 'Min- jon' aandacht aan de 3-oktober- feesten. In de uitzending is veel ruimte gereserveerd voor verha len, gedichten, liedjes en anekdo tes die betrekking hebben op Lei- slacht met zes namen'. De bijeen komst heeft plaats in de tentoon stellingszaal van het Gemeen tearchief, Vliet 45 en begint om acht uur. dens ontzet. De AVRO is nog op zoek naar Leidse straatzangers en bandjes; wie denkt iets te heb ben dat voor uitzending in aan merking komt, kan contact opne men met 'Minjon', p/a Carneool- straat 16, Leiden, telefoon 764485. Film Buurthuis 't Spoortje houdt, te beginnen met aanstaande woens dag, elke tweede woensdag van de maand een filmochtend voor vrouwen. Bij voorkeur worden "gezellige" films gedraaid; woensdag wordt begonnen met 'Ademloos'. Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen via telefoon nummer 210649' (vragen naar Mien ofMagda). Kindertheater Kindertheater Splinter1 brengt zondag het stufc 'Buiten beentje' op de planken. De voor stelling wordt gegeven in de Vre- deskerk aan de Van Vollenhoven- kade 21. Aanvang 15.00 uur. Tal van bezoekers waagden zich gisteravond op het 'grootste bed ter wereld' dat gedurende de huishoudshouw in de Groenoordhallen staat opgesteld. (foto Fred Hohde) een zij-ingang snel afgevoerd en nam de brandweer de nodige blus werkzaamheden voor haar reke ning. Waar mogelijk werden ope ningen in de tent gemaakt om de rook te laten ontsnappen. De vluchtende bezoekers zeiden het vuurwerk een weinig geslaagd ex periment te vinden. Vooraf aan de officiële opening had het bestuur van de jubilerende Leidato de felicitaties in ontvangst mogen nemen van onder meer bur gemeester Goekoop, Groenoord- hallen-directeur De Jong en oud- Leidato bestuurder Wolfslag. De burgemeester prees het feit dat de Leidato Huishoudshow al die ja ren, ondanks de grote concurren tie, stand heeft weten te houden. Volgens Goekoop was de Leidato dan ook iets bijzonders, ondanks de honderdjarige 3 October Ver eeniging en tal van andere Leidse evenementen en instituten die al eeuwenoud zijn. Goèkdop bood het Leidato-bestuur een feesttaart Ook dit jaar is weer veel te zien op de Leidato. Meer dan ooit zeggen de organisatoren er naar te hebben gestreefd de huishoudshow "het karakter van een familiegebeuren" te geven. Hoofdzaak zijn uiteraard de stands waarin de middenstand zich presenteert. Honderdveertig in getal die tezamen een opper vlakte van ruim tienduizend vier kante meter vullen. De meest bijzondere attractie van de Leidato is zonder twijfel het als 'grootste ter wereld' aangeprezen bed. Er kunnen 100 mensen tege lijk in. Hoewel tal van bezoekers zich gisteravond al op het matras waagden lukte het nog niet het honderdtal vol te maken. De Leidato Huishoudshow is ge opend tot en met 14 september, da gelijks van 13.00 uur tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 22.30 uur. Op zondagen van 11.00 tot 17.00 De Leidato huishoudshow werd gisteravond officieel geopend met een vuurwerk dat meer rook veroorzaakte dan menig bezoeker lief was. (foto Fred Rohde» Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Dirkzv. G.M. Snyer en S. Spasovska, Alexia dv. A. Pitsilopoulos en S. Alexopoulou, Yvonne Louise dv. L. Berkheij en A.C. van Duijn, Sjors Petrus zv. P.J.M. van Steijn en A.Q.M.J. van Tol, Cornelia Everdina dv. J.H. Boer en A.M. Vermeu len, Marjolein dv. G. van der Tang en S.P. Meester. Mark zv. C. de Vries en G. van Dyk, Gijsbertus Johannes zv. W. van der Plas en J.G. Eikelboom, Elisa beth Alida dv. N.D. Ouwehand en C.H. Hoek, Tonie Suzanne Elisabeth dv. A.M. van der Westen en E.I.M.T. Bap- tist, Arie Jacob zv. A.J. Haasnoot en A. Nijgh, Alida Roelofphina Anna dv. L.P.J. Smit en M.E. van Trigt, Johannes Petrus Franciscus Wesley zv. J.P. Ver- ke zv. J. Verhoogt en R. Hoogkamer, Noura dv. H. El-Yaakoubi en K. Azou- gagh, Michael Larone zv. M.L. Crump- ton en M.J. Wassenberg, Ruben Henri que zv. H.F. van der Spek en E.A. van Kempen, Erma Hendrika dv. W. van Beelen en N. Vlasman, Aouatif dv. E.M. Maayad en L. Es-Salki, Rewi Sandjaai zv. R. Jagan, Niels Vincent zv. D. Ser- dijn en F.A.E. Ohlenroth, Maarten Cor- nelis zv. C. van der Plas en P.C. van Prooijen, Melanie dv. J.A. van Ameron- gen en A.M. Glebbeek, Kavita Devie dv. D.T. Kesharie en A. Badloe, Rick zv. P. Kiderlen en I.A. J.M. Verschoor, Véroni- que dv. J.J. Bronsveld en S. van Hilten, Eibert Johannes zv. E. Oostendorp en A.J. Blitterswijk, Kevin zv. H.W. van Geffen en Y.M. van Puffelen. Paul Ba rend zv. C.J.N. Stuij en E.A. Stolker, Stephanie Kiem Jien dv. H.S.T. Tjon, Vijver en H.B. v Jasmijn dv. C.J.i Liesbeth Marie Francine dv. L.J.M. Aarts en W.A.M.M. Raaymakers, Marti- nus Gerardus zv. G.M.M. van der Horst en C.J.M. Hartveld, Bart zv. G.J. van Duüvenbode en A.A.H. Abbink, Lotte dv. R.J. Schouten en S.E. Groeneveld, Dirk Theodorus zv. A.F. Kooter en W.P. van Ofwegen, Kim Jacqueline Hendrika Anna dv. L.J.H. van Sinten en G.J. Maas, Dennis zv. B. van Beelen en G.A. de Best. Overleden: P. Radmilovic, geb. 5-11- 1923, man, C.H. Luyte geb. 4-1-1897, vrl., geh. gew. met J.G.H. Fengler, W.F. Groenendijk, geb. 31-5-1934, vrl., geh. gew. met J. van Kampen, C. Koppen, geb. 19-12-1908, man, C.M. Verbree, geb. 9-1-1963 vrl., echtgen. van A.F. van Op- zeeland, C.J.M. Wink, geb. 10-11-1918. vrl.. geh. gew. met H. Keijzer, A P. Struycken, geb. 21-3-1919, vrl. geh. gew. met J.G.S. Overmaat,

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3