De jeugddromen van een sprookjeskoning Beieren herdenkt 'gekke' vorst Ludwig de Tweede ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1986 EXTRA PAGINA 37 Het Meer van Starnberg ligt er on heilspellend bij op deze zwoele zo meravond. Donkere wolken boven de bergen, het anders zo blauwe wa ter is grauw. Het regent. Zo moet het er ook hebben uitgezien op 13 juni 1886. Op een heuvel ligt het kasteel Berg, een van de vele onderkomens van het huis Wittelsbach dat de Vrijstaat Beie ren honderden jaren heeft geregeerd. Een wandeling door de slottuin voert naar het meer. Zwaar hangende eiken scheppen met de te vroeg invallende duisternis een luguber sfeertje. Het is dezelfde weg die 100 jaar gele den de 41-jarige Ludwig de Tweede van Beieren volgde in gezelschap van de 60- jarige psychiater Bemhard von Gudden. De eerste: ruim één meter negentig lang, zwaar gebouwd, donkere baard, lang zwart haar en sinds twee dagen door zijn eigen regering krankzinning verklaard. Zijn metgezel: ook bebaard, één meter zestig lang, psychiater. Alarm Ze lopen langs het meer, dat ter plek ke niet dieper is dan anderhalve meter. Uren later wordt er op kasteel Berg alarm geslagen. De koning en zijn psy chiater zijn nog niet terug. Met fakkels uitgeruste speurders vinden de twee in het water. Ze zijn allebei dood. Het dra matische einde van een dramatisch le ven. Tot voor enkele weken markeerde een vier meter hoog houten kruis de plaats waar de 'Kini' (zoals de Beieren hun Ludwig liefdevol noemen) zijn einde vond. Vandalen zaagden het om, maar nu is er een nog groter kruis herrezen. Deze plek vervult een sleutelrol in alle verhalen rond het einde van de sprook jeskoning. Daar stond honderd jaar later ook Wil helm Wobking, Kriminaldirektor in Beierse dienst Na bestudering van aller lei documenten nam hij het hele geval nog eens grondig en koel onder de loep. Het resultaat, neergelegd in een dik boek, heeft bevestigd wat in de loop der jaren algemeen als de meest logische af loop is aanvaard: de koning van Beieren, wegens krankzinnigheid op 12 juni 1886 onder curatele gesteld en op slot Berg gevangen gezet, zocht tijdens een wan deling langs het meer de dood. Psychia ter Berhard von Gudden, die hem pro beerde tegen te houden, sleepte hij mee. Wobking houdt het voor zeer waar schijnlijk dat de koning de dokter heeft gewurgd, omdat deze zijn zelfmoord wil de verhinderen. De tengere dokter was natuurlijk geen partij voor de beresterke Ludwig. Besmeurd Ludwig als moordenaar en niet langer als slachtoffer, zoals de Kini-mythe wil. En Sissy dan, Ludwigs nichten keizerin van Oostenrijk, die om de hoek met een koets wachtte? Geen samenzwering van Ludwigs oom en opvolger, de prins-re gent Luitpold? En zelfs niet de lange hand van Pruisens sterke man Bis- macrk? Nee, zegt Wobking. Maar zo eenvoudig laten de Kini-fans zich hun sprookje niet ontnemen. 'Wobking heeft honderd jaar na Ludwigs dood de koning nog be smeurd, maar ja, wat kun je ook ver wachten van een Pruis', zeggen de fans. Wobke is namelijk geen geboren Beier, maar stamt uit Westfalen en dus is hij op voorhand al verdacht. Veel geciteerd zijn ook de volgende zinnen die Wobke uit het officiële rap port van de lijkschouwer haalde: „In te genstelling tot de zeer opvallende li chaamsgrootte en de kolossale dimen sies van buik en borst, staat de geringe omvang van de schedel en het beschei den gewicht van de hersens van 1349 ten overvallen om nog meer droom kastelen te bouwen. De relatie met Wag ner was kapot. Zijn jongere broer Otto was krankzinnig geworden en werd op een afgelegen kasteel verpleegd. Zou zoiets ook hem kunnen overkomen? Ludwig had zorgen. Terwijl de koning steeds meer vlucht te in zijn schijnwereld, beraadden in München de ministers onder voorzitter schap van de 'vrijheer' Von Lutz over zijn lot. Op 23 maart 1886 gaf Von Lutz professor Von Gudden, de psychiater van Ludwigs broer Otto, opdracht een rapport over de geestestoestand van de koning te schrijven. Op 8 juni kwamen Gudden en drie an dere psychiaters tot de conclusie dat de koning aan voortschrijdende paranoia leed. Ze trokken die conclusie overigens zonder Ludwig te hebben gezien. Maar ze hadden wel tientallen getuigenissen van bedienden die Ludwig met niet aan wezige personen hadden horen praten of die door de koning waren vernederd. Ludwigs oom Luitpold was na veel aandrang bereid het regentschap over te nemen. Een eerste poging van de staats commissie onder leiding van minister- vrijheer Krafft von Crailsheim óm Lud wig op zjjn nog niet helemaal afgebouw de droomkasteel Neuschwanstein te vertellen dat hij gek was, mislukte. Ludwig, in een heldere bui, liet de hele staatscommissie arresteren. Maar toen hij hoorde dat zijn oom het regentschap al had overgenomen, verviel de koning in een vorm van apathie. Zonder tegen stand liet de reusachtige vorst-buiten- dienst zich afvoeren naar het slot Berg, waar hij eens zijn eerste visioenen had gekregen. Het was de 12e juni 1886. De volgende dag vroeg de ogenschijn lijk rustige koninklijke patiënt zijn arts toestemming voor een avondwandeling. Ludwig leefde alleen nog maar 's nachts. Gudden ging met hem mee, maar liet de gebruikelijke bewaking achter. Kort daarna waren ze dood en was de Lud- wig-mythe geboren. Kassa Een mythe die honderd jaar na zijn dood levendiger is dan ooit. De Beierse Organisatie van Staatsburchten, Meren en Tuinen, noteert jaarlijks 2,5 miljoen bezoekers aan Ludwigs scheppingen. De staat vangt per jaar bijna negen mil joen mark aan entreegelden en een deel daarvan is nu gebruikt om Ludwig te eren met een museum. Maar Beieren verdient meer aan de sprookjeskoning. München lokt in dit jubileumjaar de toeristen met speciale aanbiedingen, de souvenirhandel heeft alle registers opengetrokken en Lud wigs fraaie jongensgezicht domineert Beieren. Zelfs de Koninklijke Wittel- bachs brouwen speciaal Ludwig-bier. De banken hebben gouden Ludwig- munten in alle soorten en maten gesla gen en het 5000ste boek over hem is uit gekomen. Met de bus kan de laatste tocht van Ludwig worden gevolgd, maar wie dat niet romantisch genoeg vindt kan ook met een speciale koets gaan. Koninklijk wapen op de koetsiersborst. In Neuschwanstein, Herrenchiemsee, München of Starnberg, overal posters, zakdoeken, washandjes, handdoeken, bierkruiken, snuiftakbakdozen, pijpen, stickers, borden, dia's, ansichtkaarten met de 'Kini' erop. En voor de kinderen een Ludwig-ijsje in de drie huiskleuren van zijn droomkastelen. Ludwig zou eens hebben bepaald dat na zijn dood zijn kastelen moesten worden opgebla zen. De Vrijstaat Beieren moet er niet aan denken dat zulks ooit gebeurd zou zijn. Hoe absurd het ook klinkt, zeer ge respecteerde historici stellen dat Beie ren het vorstenhuis Wittelsbach, dat zul ke vreemde vorsten voort heeft ge bracht, nodig heeft voor z'n eigen identi ficatie. De vele serieuze verenigingen die zich met dit koningshuis bezighou den, duiden daar ook op. Met alle kitsch eromheen willen veel Beieren eigenlijk niets te maken hebben, hoewel het na tuurlijk wel goed geld oplevert. Ludwig de Tweede, koning van Beieren uit het huis Wittelsbach, verdronk op 13 juni 1886 op mysterieuze wijze in het Meer van Starnberg, ten zuiden van MOnchen. Na zijn dood werd de vorst, die kort tevoren krankzinnig was verklaard, een Beiers wereldsucces. Meer dan 100 miljoen nieuwsgierigen hebben zijn droomkastelen bezocht, ze gaven honderden miljoenen D-Marken uit aan Ludwig-kitsch variërend van gouden munten tot stickers met het opschrift 'I love Ludwig'. Dit jaar wordt de dood van de sprookjeskoning nog uitbundiger gevierd dan anders. Beieren heeft 1986 uitgeroepen tot Ludwig-jaar en de wereld zal het weten ook. Op zijn officiële sterfdag stond heel Beieren op z'n kop. Fantastische vuurwerken, kransleggingen, herdenkingen en vooral Wagner-muziek. Want zonder Ludwig waren er geen protserige paleizen geweest en ook veel minder pompeuze stukken van Richard Wagner. Tientallen nieuwe boeken zijn er dit jaar verschenen over het leven en de dood van Ludwig. De strijd over de vraag of de koning zelfmoord pleegde na eerst zijn psychiater te hebben vermoord of dat hij het slachtoffer was van een politiek complot, gaat onverminderd door. Voor Beieren is de sprookjeskoning met zijn dromen het symbool van een verloren jeugd. 'Beieren heeft Ludwig nodig voor z'n eigen identificatie', zo stellen hele geleerde koppen in deze zuidelijkste deelstaat van Duitsland. Nu het ergste feestgedruis is weggeëbd volgt onze correspondent in Bonn, Hans Hoogendijk, het spoor terug. door Hans Hoogendijk Het koninklijk slot Neuschwanstein, een jeugddroom die werkelijkheid werd. Foto boven: de jachtzaal in het koninklijk slot Neuschwan stein. Kunste naars werkten er jarenlang om Ludwigs dro men te vervul len. Foto onder: hoewel hij wars was van milita risme, liet Lud wig zich graag portretteren in de fraaiste uni formen. (foto's GPD) Voor staatszaken interesseerde Lud wig zich intussen helemaal niet meer en dat terwijl het Duitse rijk onder de stren ge regie van Otto von Bismarck een een heid 'dreigde' te worden. Ludwig, ko ning van een van de machtigste Duitse staten, zou best aanspraak kunnen ma ken op het keizerschap. Maar Bismarck kocht de inmiddels zwaar in de schul den zittende troonpretendent af. Prui sen leverde de nieuwe keizer en Ludwig schitterde door afwezigheid op het kro ningsfeest. Hij stuurde zijn broer. Afkeer Ludwig bouwde, hield niet van oorlog maar van muziek en was waarschijnlijk homoseksueel. In ieder geval heeft hij nooit veel belanstelling gehad voor vrouwen. Eenmaal arrrangeerde hij een verloving, maar verbrak die ook weer even snel. De enige vrouw die Ludwig verafgoodde was zijn nicht en keizerin van Oostenrijk, Sissi, bij ons hoofzake- lijk bekend door de vertolking van Ro my Schneider in de gelijknamige films. Maar bij deze vrouw was voor Ludwig niet veel eer te behalen: volgens des kundigen was zij frigide. Ludwig hield absoluut niet van schie ten. In zijn buurt mocht nooit een ge weer worden gebruikt. Hij had een bijna ziekelijke afkeer van militair vertoon, hetgeen hem er overigens niet van weer hield om zich in fraaie uniformen te la ten portretteren. Het zijn al deze eigenschappen die Ludwigs onverwoestbare populariteit als grondslag hebben. Ludwig biedt voor iedereen iets. Ludwig de poppen- koning. Ludwig de anti-militarist. Lud wig de 'Aussteiger'. Ludwig de circusdi recteur, met Beieren als arena. In de rust bij het Meer van Starnberg heb ik alle tijd om een aantal van de zo juist aangeschafte Ludwig-attributen zo als een bierpul, boeken, folders, dia's en stickers te bekijken, om het beeld dat ik me van hem heb gevormd af te ronden. Hier vond hij de dood op een manier zo als hij zelf had gewild, een dag nadat hij was opgesloten in kasteel Berg vlak ach ter mij. Het laatste jaar van zijn leven moet een verschrikking zijn geweest. Geld had hij niet meer, de Pruisen gaven hem niets meer en ook uit de Beierse staats kas kwam geen pfennig. Hij had alle mo gelijke vorstenhuizen bedelbrieven ge stuurd. Geen antwoord Maar 'gekke' Ludwig kreeg geen ant woord. Hij overwoog zelfs banken te la- gram". Bijzondere kenmerken van het lijk: „zeer dikke hoofdhuid, buitenge woon krachtige spierbouw en bijna tandloze bovenkaak". Een rampzalige constatering voor de tientallen Ludwig-clubs in de Vrijstaat, die de koning het liefst afbeelden als een wondermooie, hyperslanke jongeling. Maar zij leggen zich niet neer by een zo banale degradatie. Nieuwe studies zijn al aangekondigd. Onverdroten strijden ze - vaak onderling uiterst verdeeld - te gen de smaad die hun idool is aange daan. Ze verzamelen bewijzen en reli kwieën, zoals de plank van het roei bootje waarop het hoofd van hun dode vorst rustte. Jammer genoeg zijn er - zo als dat meestal bij relikwieën gaat - zo veel heilige planken dat je er een com plete boot van kunt timmeren. Sprookjesfiguur De Ludwig-clan is niet geschokt. Voor hen is Ludwig nog altijd de sprookjesfi guur die in zwoele zomernachten of ijs koude, heldere winternachten in een goudbeslagen koets of op een flonkeren de slee getrokken door zes paarden door zijn geliefde Beierse Alpen snelde. Een uitgelezen escorte met brandende fak kels aan zijn zijde. Een droombeeld uit vergane tijden. En dromen deed de 'Kini'. In zijn feeë rieke kastelen werden zijn dromen werkelijkheid. Zijn idool Richard Wag ner zorgde - royaal puttend uit konink lijke fondsen - voor de muzikale omlij sting van zijn koninklijke fantasieën. De hedendaagse belangstelling voor Ludwig komt niet alleen voort uit zijn raadselachtige sterven, maar ook uit zijn opmerkelijke leven. De jonge Ludwig had een echte rofjeugd. Zijn vader had het veel te druk met politieke, militaire en wetenschappelijke zaken om zich te bekommeren om zijn wat wereldvreem de zoonlje. Moeder Maria uit het ge slacht Hohenzollern was mooi, maar dom en begreep niets van de naar liefde hunkerende Ludwig. Beide ouders had den als gevolg van koninklijke inteelt nogal wat afwijkingen. In beide families kwamen geesteszieken voor. In Ludwigs puberteit traden al hallu cinaties op, hij hoorde vaak stemmen uit het verleden en identificeerde zich in zijn hele belevingswereld met de keizers uit de Middeleeuwen, de romantiek rond de ridders en de minnezangen. Adembenemend Toen vader Maximilliaan in 1864 de laatste adem uitblies, kwam de 19-jarige Ludwig op de troon. Een adembene mend mooie jongeling, die echter van politiek en regeren geen kaas had gege ten. Hij probeerde wel zijn gezag te doen gelden, maar was geen partij voor de slimme ministers in München. Ze lieten de jongeman rustig dromen. Ludwig, beslist niet dom en zeker in het begin van zijn koningschap zeer ac tief, ging bouwen. Hij wilde de kastelen uit zijn jeugddromen werkelijkheid zien worden. Fantastisch fraaie en dure palei zen verrezen. Vlak bij het ouderlijk slot Hohenschwangau begon hy op een rots met de bouw van zijn droom: het slot Neuschwanstein. Honderden kunste naars zouden jaren werk hebben om Ludwigs extravagante wensen te verwe zenlijken. Gewapend met een verrekij ker hield hij alles vanuit Hohenschwan gau in de gaten. Ludwig mocht dan wel gegrepen zijn door de Middeleeuwen, hij gebruikte de modernste technieken om zyn jeugd droom te verwezenlijken. Bij de bouw van Neuschwanstein werd de eerste hijskraan met stoomaandrijving ingezet, het kasteel werd geheel elektrisch ver licht, in zijn geliefde Venusgrot werden met hypermoderne technieken golven opgewekt. En Ludwig liet een lifttafel maken, die volledig gedekt vanuit de keuken naar boven werd gestuurd. Hoewel hy vrijwel altijd alleen at, liet hij voor drie of vier personen dekken, want Ludwig was in die tyd al zo ver heen dat hy meende koningen (by voorkeur Franse) als dis genoten te hebben. Wagner Verder bouwde hy op een eilandje het slot Herrenchiemse, een natuurgetrou we kopie van het beroemde slot van Ver sailles. Zyn derde creatie was het lieflij ke Linderhof. Ludwig bouwde droom kastelen, terwijl de wereld om hem heen afscheid nam van de oude monarchieën en zich energiek in de eerste industriële revolutie stortte. Dromen deed hij ook van Richard Wagner. Eenmaal aan de macht lijfde hij de componist als het ware in en vanaf dat moment groeide er een buitengewo ne en volgens ingewijden ook homosek suele relatie tussen beiden. Ludwig ver eerde Wagner niet alleen, maar kwam ook aan al diens niet geringe financiële verlangens tegemoet. Omdat München niets zag in Wagner, nam Ludwig de componist mee naar zijn paleizen en vertoonde zich steeds min der in de hoofdstad. Zonder Ludwigs verafgoding van Wagner zou het Fest- spielhaus in Bayreuth er nooit zijn geko men en zou de componist waarschijnlijk nooit de kracht hebben gevonden het werk te scheppen dat wy nu van hem kennen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 37